Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δική μου είναι ότι είναι αρκετά καλό για 80€ αλλά έχει σοβαρό πρόβλημα με την οθόνη αφής (δεν καταλαβαίνει που πατάς).

Η κάμερα είναι καλή αλλά το φλας όχι τόσο δυνατό.Η οθόνη (720p με ~320 ppi)

έχει πολύ καλή φωτηνότητα και καλές γωνίες θέασης. Ένα άλλο πρόβλημα που βρήκα είναι ότι ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού χωρίς κανένα λόγο αυξομειώνεται(ευτυχώς του έχω κανει root και μπορώ να αποθηκεύσω εφαρμογές

στην SD). Γενικά ειναι γρήγορο και καλό αλλά το πρόβλημα με τη αφή είναι πολύ εκνεβριστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η δική μου είναι ότι είναι αρκετά καλό για 80€ αλλά έχει σοβαρό πρόβλημα με την οθόνη αφής (δεν καταλαβαίνει που πατάς).

Η κάμερα είναι καλή αλλά το φλας όχι τόσο δυνατό.Η οθόνη (720p με ~320 ppi)

έχει πολύ καλή φωτηνότητα και καλές γωνίες θέασης. Ένα άλλο πρόβλημα που βρήκα είναι ότι ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού χωρίς κανένα λόγο αυξομειώνεται(ευτυχώς του έχω κανει root και μπορώ να αποθηκεύσω εφαρμογές

στην SD). Γενικά ειναι γρήγορο και καλό αλλά το πρόβλημα με τη αφή είναι πολύ εκνεβριστικό.

Δεν το ξέρω το κινητό, ούτε καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις με αυτό το θέμα που άνοιξες, αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρέπει να πρόκειται για σοβαρη "μπαχατέλα"!

Μόνο και μόνο ότι δεν καταλαβαίνει το που πατάς το καθιστά άχρηστο και υπερβολικά ακριβό με 80 ευρώ, εκτός αν χρειάζεται επισκευή!

Οπότε είναι ένα παράδειγμα προς αποφυγή!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στην εγγύηση, πήγαινε το στο Πλαίσιο. Αν όχι, σκέψου να το αλλάξεις (με κάτι άλλο, όχι με ίδιο!). Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου το κινητό του θέματος, κλειδωμένο με ξεχασμένο μοτίβο. Άντε να το φτιάξω λέω από μέσα μου και το βάζω στο recovery. Διαλεγω την επιλογή να γίνει factory reset. Μου εμφανίζει μια λίστα επιλογών για την επιβεβαίωση η οποία περιέχει τις επιλογές "no", "no", "no" και ... "no"... :lol:

 

Επομενο βήμα η επικοινωνία με το πλαίσιο. Με τον τεχνικό που μιλησα μου είπε ότι δεν μπορεί να γινει κάτι και το κινητό θα πρέπει να πάει εκεί ώστε να "επισκευαστεί " το ζήτημα (δλδ να κανουν ... factory reset :p )

 

Προσπαθώντας ούτε να βρίσω ούτε να γελάσω μια που δε φταίει ο έρμος ο τεχνικός που η εταιρεία του εχει διαλεξει καγκουρολυση για κινητό, τον ρωτάω αν υπάρχει firmware καποιας μορφής για φλασαρισμα. Μου απάντησε ότι δεν το δινει η εταιρία σε πελάτες.

 

Είπα χρονια πολλά στο παλικάρι που οπως ειπα δε φταίει και τίποτα και σπάω το κεφαλι μου να βρω καμια λύση. Μπορεί να σκεφτεί κανείς κάτι για να μην το στειλω στα σκουπίδια;

 

Δεν ειμαι σε πολη που εχει Πλαίσιο,αλλιως θα δοκιμαζα την τύχη μου εκεί. Μπορώ να το resetαρω με κάποιο τροπο;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Βρες το αντίστοιχο κινεζικο.

Αν υπαρχει. Και επειτα ανακαλυψε τις ρομ του.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως κάνει αυτή η ρομ http://www.needrom.com/download/g320-turbox/
Ευχαριστώ για το link. Δυστυχώς όμως δεν το έβαζε.

 

Μου έκοψε να πατήσω Vol- και power για να με βάλει σε fastboot όμως, με το σκεπτικό με fastboot flash recovery να αλλάξω το recovery σε κάτι που να επιτρέπει format. Αντί να με βάλει εκεί με έβαλε σε factory mode με επιλογή να φορμάρω την eMMC. To έκανα και όλα καλά.

 

Και άει σιχτήρ Πλαίσιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφου καταφερες αυτο που ήθελες παλι καλα!

Προσωπικα θα το σκεφτόμουν αρκετα πριν φορμαρω την emmc :p

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.Αυτό ουσιαστικά είναι το κινέζικο recovery που έχουν σχεδόν όλα τα mtk για κάποια τεστ του hw της συσκευής κτλ.Δεν κάνει format το /system αλλά το /data οπότε και δουλεύει σε τέτοιες περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν το έχει κάποιος στα χέρια του ας γράψει δυο λόγια για το κινητό και από που το πήρε, πόσο γρήγορα του ήρθε κλπ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Μου έφερε ένα ο Santa brother :)

Οι πρώτες εντυπώσεις;

Θετικές και απορώ πως καταφέρνουν οι σκιστομάτιδες να βγάζουν μια τέτοια συσκευή με περίπου 27.000δρχ (μην τις ξεχνάμε έτσι;;;)

Το frame της συσκευής είναι σαν να βλέπεις/πιάνεις xiaomi Redmi Note 4, Redmi 3x, πανέμορφο κόψιμο και γυάλισμα στις γωνίες...

2,5D οθόνη

Λιγο πιο σκοτεινή (στο αυτόματο) από το μικρό Μ5

Με 6 προεγκατεστημενη

"Βαρη " θα το έλεγα...

Ο ήχος στο εξωτερικό ηχείο μου φαίνεται ένα κλικ πιο χαμηλός από το Μ5.

Αρκετά πιο σαφή και γρήγορο δακτυλικό (όχι αστραπιαίο όμως ακόμα....).

Λιγο που το σκαλισα/σεταρισα η μπαταρία του δείχνει καλά βήματα (η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται :) ).

Συσκευασία, φορτιστής, USB B καλώδιο και hands free (όχι τη κοροϊδία του Μ5 αλλά κανονικά Hands free).

Τα 2 GB πράγματι κάνουν τη διαφορά από τις πιο φθηνές επιλογες της άπω Ανατολής.

Μπορείς και εδώ να ορίσεις την εξωτερική κάρτα μνήμης ως κύρια.

Το μόνο "κακό" δεν φωτίζονται και εδώ τα πλήκτρα και λείπει το άτιμο Notification Led (Τι κόστος έχει βρε σκιστομάτιδες να βάζατε ένα άτιμο λεντάκι;; :mad: )

 

Αυτά τα λίγα στα γρήγορα....

 

Καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε!! ;)

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ααα φίλε εδώ δεν γνωρίζω... Είπαμε gift από τον bro ;)

 

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.kimovil.com/el/leagoo-m5-plus/lte-4g

Έχει επιλογες για αγορές...

 

Έκπληκτος βλέπω ότι υποστηρίζει και την Β20 εεε;

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω το θεμα για να ενημερωσω οτι καταφερα και εβαλα Ελληνικα στο τηλεφωνο. Οποιος ενδιαφερεται χρησιμοποιησα αυτον τον οδηγο

http://www.chinawatchs.com/mtk-smartwatch-update-the-proper-way/ και το firmware που κατεβασα απο εδω http://en.001phone.cn/download-38.html .

Ξαναρωτησα στην σελιδα της NO.1 και με κατευθυναν σε αυτο το οδηγο γιατι απο οτι καταλαβα το κινητο εχει επεξεργαστη που χρησιμοποιειται σε φτηνα smartwatch.

Αν καποιος χρειαζεται οδηγο στα Ελληνικα ας μου πει και θα τον μεταφρασω.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο το εχω περιπου 2 μηνες. Ειναι αρκετα βαρυ, καλο σημα, δεν εχει 3G και 4G,δυνατο ακουστικο και τεραστια μπαταρια. Η μπαταρια του πιστευω πρερει να κραταει 3-4 εβδομαδες αλλα εγω το περισσοτερο που εχω ειναι 5 μερες γιατι το βαζω στην τσεπη και πατιεται το κουμπι του φακου και μενει ανοιχτος για ωρες. Το ραδιοφωνο δουλευει χωρις ακουστικα αλλα πρεπει να το εχεις πανω σου αλλιως χανει το σημα. Το μενου ειναι απλο αλλα δεν ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει, θελει αρκετες κινησεις για να κανεις επιλογες. Το επλυνα στην βρυση μια φορα και δεν επαθε τιποτα. Ακομα και με το ελληνικο firmware εχει αρκετα Αγγλικα ακομα στο μενου. Πρεπει να εισαι σε σκια για να δεις την οθονη, δεν ειναι αρκετα φωτεινη. Εγω το πηρα για τα χωραφια για να μην χαλασω το Redmi Note 4 που εχω τεσσερις μηνες τωρα. Αλλαξα την καρτα μου στην Vodafone και μου εδωσαν 2 αλλες που εχουν τον ιδιο αριθμο, ετσι πριν παω στο χωραφι κλεινω το ενα κινητο και παιρνω το αλλο.
Link to comment
Share on other sites

το έχω τρεις μήνες τώρα. πολύ όμορφο , απροβλημάτιστο , πολύ καλή μπαταρια. χάνει λίγο στην κάμερα. τα λεφτά του όμως τα αζίζει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω root το εν λόγω κινητό

Κάτι συγκεκριμένο δε ξέρω.

Έχεις δοκιμάσει με Kingroot?

 

Σαν κινητό τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Πες και 2-3 λόγια για το συγκεκριμένο κινητό

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή στιβαρή και ποιοτική.

Ένα μικρό βιντεάκι έχω κάνει εντελώς ερασιτεχνικό αν θέλετε ρίξτε μια ματιά

 

 

Το συστήνω σε όλους αξίζει τα χρήματα του άνετα στέκει δίπλα σε συσκευές 200-250€ σε θέμα ποιότητας κατασκευής και χαρακτηριστικών.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...