Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτα κατι αλλο.Οταν υπαρχει το ΤΗL T6s και το Doogee DG310 στα 89$ ειναι κριμα να παρεις το ανωνυμο mpie.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω πως είναι standard αυτή η τιμή κι από Alienexpress δε θα έλεγα πως πρέπει να τα λαμβάνουμε κι όλα υπόψιν...

 

Τέσπα :

 

 

Για μία τιμή κάτω από 70 euros είναι πολύ τούμπανο το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως είναι standard αυτή η τιμή κι από Alienexpress δε θα έλεγα πως πρέπει να τα λαμβάνουμε κι όλα υπόψιν...

 

Τέσπα :

 

 

Για μία τιμή κάτω από 70 euros είναι πολύ τούμπανο το κινητό

 

η τιμή είναι γύρω στα 50 € από dhgate (έχω ψωνίσει πολλές φορές διάφορα μικροπράγματα από κει κι όλα ήταν οκ)

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μας το λινκ της αγγελιας.Εχει παρα πολλους απατεωνες το dhgate.

Να προσθεσω οτι ειχα παραλαβει την εκδοση με 512ΜΒ ram πριν κανα 3μηνο.Σαν κατασκευη ηταν αρκετα καλο.Δεν εχει ομως κατι πιστευω για να το προτιμησει καποιος απο τα THL T6s/Doogee DG310 που εχουν πολυ μεγαλυτερη υποστηριξη.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

έχει διαφορά στην τιμή (για μένα που δεν θέλω και δεν μπορώ να διαθέσω τα 20€ παραπάνω), παίρνει 2 κάρτες sim κι έχει και μεγαλύτερη μπαταρία απ' ότι βλέπω σε σχέση με αυτά που μου δίνεις.

http://www.dhgate.com/product/mpie-mp707-5-inch-quad-core-1-3ghz-air-gesture/194745873.html#s16-5-1|289317575

Link to comment
Share on other sites

To dhgate δεν είναι κατάστημα απλά σε φέρνει σε επαφή με Κινέζους πωλητές. Το πόσο αξιόπιστοι είναι..αυτό είναι άλλο ζήτημα.

 

Όποτε παρουσιάζονται κυμαινόμενες τιμές είναι wholesale περίπτωση κι όχι πώληση του 1. Εκτός κι αν συνεννοηθείς(;) με κάποιο τρόπο με τον πωλητή.

 

Επίσης, το Link που δίνεις λέει 1 lot που σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει ειναι 2. Πουλάει δλδ wholesale και η τιμή μειώνεται ανάλογα τα κομμάτια, δε βλέπω να πουλάει 1. Επομένως η τιμή είναι $101.85 . Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

To dhgate δεν είναι κατάστημα απλά σε φέρνει σε επαφή με Κινέζους πωλητές. Το πόσο αξιόπιστοι είναι..αυτό είναι άλλο ζήτημα.

 

Όποτε παρουσιάζονται κυμαινόμενες τιμές είναι wholesale περίπτωση κι όχι πώληση του 1. Εκτός κι αν συνεννοηθείς(;) με κάποιο τρόπο με τον πωλητή.

 

Επίσης, το Link που δίνεις λέει 1 lot που σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει ειναι 2. Πουλάει δλδ wholesale και η τιμή μειώνεται ανάλογα τα κομμάτια, δε βλέπω να πουλάει 1. Επομένως η τιμή είναι $101.85 . Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.

 

Ναι το ξέρω.. είναι σαν το ebay, amazon κλπ. (έχω πάρει κάποια πράγματα από κει από διάφορους πωλητές).

όσο αφορά τα Lot δεν το είχα παρατηρήσει κι ευχαριστώ... αλλά λέει αυτό 1lot=2pc=1pc moblie+1pc retail BOX και στην περιγραφή αυτό Quantity: 1 lot (2 Piece / lot). Αν κατάλαβα καλά 1 Lot περιέχει 2 κομμάτια, τα 2 κομμάτια περιέχουν από 1 τηλ.?????????????? θα επικοινωνήσω βέβαια και με τον πωλητή, αλλά γνωρίζεις κάτι σχετικό? και γενικά κάνει για απλές χρήσεις χωρίς πολύ φόρτωμα μνήμης κλπ κλπ???

Edited by kros
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Tech Community, η MLS πρόκειται να κυκλοφορήσει το MLS iQTalk Mini Rock. Οι πληροφορίες έρχονται από υπάλληλο της MLS ο οποίος αποκάλυψε πως το Mini Rock θα κυκλοφορήσει σύντομα στα καταστήματα Public με τιμή 129 ευρώ.

 

Το κινητό μέχρι στιγμής γνωρίζουμε πως διαθέτει τετραπύρηνο επεξεργαστή, σίγουρα κάποιον της MediaTek. Άλλα χαρακτηριστικά δεν έγιναν γνωστά, όμως αν αναλογιστούμε πως το iQTalk Rock που κυκλοφόρησε τον Ιούλιο διαθέτει 4,5-ιντσών οθόνη ανάλυσης 480×854 pixels (218 ppi), τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 1.3 GHz από την MediaTek (MT6582M), 1 GB RAM, 8 GB χωρητικότητα, 1,650 mAh μπαταρία, 8 megapixels κάμερα και 1.3 megapixel εμπρόσθια κάμερα, τότε η μικρότερη του έκδοση θα φοράει μια οθόνη 4-ιντσών με 480 x 800 pixels ανάλυση, μισό GB μνήμη RAM, 5-megapixels κύρια κάμερα και VGA εμπρόσθια κάμερα.

 

 

Πηγή: TechCommunity.GR

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το επικίνδυνο. Τι ακριβώς εννοεί, το ξέρει μόνο ο Κινέζος ποιητής. Απλά η τιμή αρχίζει απ'τα 100$ οπότε σε αναγκάζει εκ των πραγμάτων να πάρεις πακέτο το 1lot. Τ Άσε δε, που μπορεί να είναι 2 κουτιά με ένα κινητό μέσα και στο άλλο τα καλώδια, ποιος ξέρει... Αυτό το :

Notice:1lot=1pc mobile+1pc retail box

package including

1 mobile,1 earphone,1USB cable,1battery 1 poweradapter

 

δεν το καταλαβαίνω

 

Αυτό που σίγουρα γνωρίζω και το είπα παραπάνω είναι : όταν βλέπεις οτιδήποτε με κυμαινόμενες τιμές πχ να γράφει 43-50 $ τότε δεν πουλάνε 1.

 

Από εκεί και πέρα, λογικά βάση χαρακτηριστικών θα πηγαίνει σφαίρα πόσο μάλλον για απλή χρήση. Το πρόβλημα είναι υπάρχει καμιά ROM της προκοπής; ή θα φοράει την Κινέζικη που ενδεχομένως δε θα είναι και multilanguage. Το κινητό είναι άγνωστο γι'αυτό και χρειάζεται χρόνο να ασχοληθούν μαζί του. Δε ξέρω αν υπάρχουν καταστήματα που του φοράνε δικιά τους "διεθνή" ROM.

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικό ακούγεται αλλά η μπαταρία...

 

Έχει πολύ μικρή ανάλυση οπότε μάλλον δε θα έχει μεγάλο πρόβλημα. Φυσικά θα είναι κάτω του μέσου όρου.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

H αγγελια του εμπορου ειναι απατεωνια.Βαζει τιμη 40-50$ για κινητο με 1GB ram αλλα χρεωνει αλλα τοσα το κουτι του κινητου!:lol::lol::lol:

Το γραφει ξεκαθαρα.

Επειδη οπως εγραψα και πιο πανω υπαρχουν 2 εκδοσεις,μια με 1GB και μια με 512ΜΒ,αν ψωνισεις τη συγκεκριμενη συσκευη σε αγγελια κατω απο 90$,κατα 99.9% θα σου ρθει η 512ΜΒ.

Επομενως τα ΤΗL T6s,Doogee DG310 ειναι μονοδρομος στις οικονομικες επιλογες με 1GB.

Mετα πας σε Jiayu F1,Coolpad 7236,Phicomm C230w στα 60-75$.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά το αγόρασα χθες και το περιμένω ελπίζω να ειναι καλο αν και θα το πάρει η γυναίκα μου .
Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι με το δάκτυλο στο ποντίκι να το πάρω για τη δική μου αλλά φοβάμαι γιατί βρίσκω λίγες έως καθόλου κριτικές από κατόχους. Το κινητό έχει καλά χαρακτηριστικά για την τιμή του και είναι και πολύ όμορφο αλλά και το umi c1 λ.χ. είναι το ίδιο όμως οι κάτοχοι το θάβουν.

Αλήθεια το έχει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

χθες έκανα νέο update στην έκδοση 1.0.20.00 ....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

χθες έκανα νέο update στην έκδοση 1.0.20.00 ....

Και τι βελτιώσεις έχει? Ποιας χώρας είναι το κινητό που έχεις?

Link to comment
Share on other sites

http://en.kingzone.cc/Images/Upload/image/20140927/20140927235240_7812.jpg

GENERAL

Model

KINGZONE N3 LTE

Dimensions

143.8X71.8X7.5mm

Weight

139g

OS

Android 4.4 Kitkat OS

Colour

Black 、White

MAINBOARD

CPU

MT6582+6290 1.3GHz QUAD-CORE 28 nanometer

GPU

MALi-400MP

Internal Memory

8GB ROM storage , 1GB RAM

SIM

Standard-SIM & Micro-SIM

Card slot

microSD, up to 64 GB

3.5mm Jack

Yes

DISPLAY

Size

SHARP HD 5.0 inch, 1280 x 720 pixels

Pixel Density

320 ppi pixel density

Type

LTPS capacitive touchscreen, 16M colors

Multitouch

Yes ,5 points

Protection

Corning Gorilla Glass 3, Touch screen waterproof

CAMERA

Primary

13.0 MP, phase detection autofocus, LED flash, check quality

Features

Stack Multilayer CMOS(Exmor RS),Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization, HDR

Aperture

F/2.0

Video

Yes, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, video stabilization, dual-video rec., check quality

Secondary

Yes, 8.0 MP, 1080p@30fps, dual video call

NETWORK & INTERFACE

Network mode

Dual card three mode, LTE FDD +WCDMA+GSM

Network Band

GSM:850/900/1800/2100MHz

WCDMA:850/900/1900/2100MHz

LTE: FDD 800/1800/2100/2600MHz

Standby Mode

Dual SIM card Dual standby

Speed

Downlink 150 Mbps, Uplink 40Mbps

GPRS

Yes

EDGE

Yes

WLAN

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Wifi-display

Remove Mobile AP

Yes

Navigation

GPS,A-GPS

Bluetooth

Yes, v4.0 with A2DP, EDR, LE

NFC

Yes , MT6605N/A

Infrared port

NO

USB

5 PIN, USB On-the-go, USB Host

OTG

Yes,5 PIN

Earphone interface

3.5MM

FEATURES

Fingerprint Identification

PASSION U101,password function; secure communication; moving your Finger left or right 、down or up over the sensor to control the app

windows function

Yes,working with case

Operating system

Android 4.4 Kitkat OS

Sensors

Electronic compass、Hall IC、 Light sensor、Proximity sensor、Graximty sensor

Breathing light

Yes

Messaging

SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS

Browser

HTML5

Radio

Yes,FM Radio

AUDIO AND VIDEO SYSTEM

Audio decoder

YAMAHA HIFI YDA165

Sound System

AAC BOX

Sound Effect

DTS Dolby

Microphone

Patch type double silicon microphone

Video shoot

RMVB、3GP、 MPEG-4、AVI

Video playback

1080P

Audio Codec

AAC/AAC+/AMR/AWB/MP3/VORBIS/FLAC/APE/MIDI/ IMELODY/WAV

Audio and video

format mp3、mp4、3gp、ogg、amr、aac、flac、wav、midi

Ring Type

MIDI,MP3,AMR-NB,WAV,OGG,AAC

Flash Player

Support

BATTERY

capacity

Li-Ion 2800 mAh battery

Stand-by

Up to 390 h

Talk time

Up to 21 h

Music play

Up to 67 h

Standard Accessories

Battery

2800 mAh x 1 PCS

Charger

1A

Headset

3.5mm Interface

Data Cable

5 Pin

OTG Cable

5 Pin

User Manual

ENGLISH

Giftbox

162.5x151.5x36.5mm

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ισχύουν όλα αυτά που έβαλα με κόκκινο τότε φαίνεται καταπληκτικό αν αναλογιστούμε οτι θα κάνει κάτω από 140 ευρώ :D :D :D

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά !

 

Κατάφερα και ρούταρα το iqtalk rock οπότε είπα να σας περιγράψω την διαδικασία.

 

Εδώ να τονίσω ότι όλη η δουλειά έγινε σε σύστημα με windows 7 32bit με SP1. Δεν γνωρίζω αν

μπορεί να γινει σε άλλες εκδόσεις των windows 32bit ή 64bit.

 

Επιπλέον , όλη η διαδικασία γίνεται με δική σας ευθύνη . Εγώ μπορώ μόνο να βεβαιώσω ότι σε εμένα

είχε αποτέλεσμα.

 

Μετά από πολλές δοκιμές το μοναδικό πρόγραμμα που δούλεψε με την συγκεκριμένη συσκευή είναι το

kingo root.

Το κατεβαζετε λοιπόν από εδώ :

http://www.kingoapp.com

και του κάνετε εγκατάσταση.

Κατόπιν ενεργοποιείστε τον "εντοπισμό σφαλμάτων usb" στο κινητό σας.( Ρυθμίσεις μετά επιλογές για προγραμματιστές και τέλος τικάρετε το αντίστοιχο τετραγωνάκι).

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

 

1. Πρώτα αφαιρέστε την κάρτα sim , για να μην δεχτείτε καμιά κλήση κατά την διάρκεια της

διαδικασίας και συνδέστε τη συσκευή με τον υπολογιστή. Αυτόματα θα αρχίσει να ψάχνει τους

drivers και όταν τους βρει τους εγκαθιστά. (Σε εμένα τουλάχιστον αυτό έγινε αυτόματα.)

 

2. Τρέξτε το kingo root και απαντήστε "οκ" ή "αποδοχή" σε οποιαδήποτε ερώτηση γίνει από το κινητό.

Το πρόγραμμα θα αρχίσει να βγάζει κάποια μυνήματα και ο υπολογιστής θα αρχίσει να ψάχνει

κάποιους νέους drivers. Αν στον υπολογιστή σας υπάρχουν οι drivers τότε πατήστε το κουμπί "Root" και προχωρίστε στο βήμα 3 ,

αλλιώς διαβάστε ποιο κάτω για το που θα τους βρείτε.

 

 

3. Το kingo root θα αρχίσει να επικοινωνεί με την συσκευή σας και θα του κάνει αρκετές

επανεκινήσεις. Αυτή η διαδικασία θα κρατήσει αρκετά , μπορεί και πάνω από μισή ώρα. Εσείς απλά

θα αποδέχεστε όλα τα ερωτήματα που θα βλέπετε στο κινητό . Στο τέλος μετά από μια τελευταία

επανεκίνηση θα διαβάσετε το μύνημα ότι η συσκευή είναι rooted.

 

DRIVERS

 

ΠΡΟΣΟΧΗ , οι drivers που αναφέρονται στο βήμα 1 είναι διαφορετικοί από αυτούς στο βήμα 2.

Τα παρακάτω αναφέρονται μόνο στο βήμα 2 διότι στο βήμα 1 το δικό μου σύστημα τους βρήκε.

 

Εάν στο βήμα 2 δεν βρεθουν οι drivers (που είναι και το ποιο πιθανό) , τότε κλείστε το kingo root

και μην αποσυνδέετε τη συσκευή. Κατόπιν κατεβάστε τους παρακάτω drivers.

 

Από εδώ :

http://www.driverscape.com/download/pci-flash-memory

κατεβάστε το αρχείο με τα παρακάτω στοιχεία :

Driver Version: 2.00.05

Release Date: 2007-08-13

File Size: 449.04K

Το αρχείο που θα έχετε κατεβάσει είναι το "CardReader_ENE_3.00.09_W7x64W7x86_A.zip"

 

και από εδώ :

http://www.driverscape.com/download/mt65xx-preloader

κατεβάστε το αρχείο με τα παρακάτω στοιχεία

 

Driver Version: 1.0.1.0

Release Date: 2012-11-26

File Size: 2.75M

Supported OS: Windows XP 32bit, Windows Vista 32bit, Windows 7 32bit, Windows 8 32bit

για windows 32 bit ή το αρχείο με στοιχεία :

 

Driver Version: 1.0.1.0

Release Date: 2012-11-26

File Size: 3.23M

Supported OS: Windows Vista 64bit, Windows 7 64bit, Windows 8 64bit

για windows 64 bit. (ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει)

Τα αρχεία είναι τα "Motorola_End_User_Driver_Installation_6.2.0_32bit.zip" και "Motorola_End_User_Driver_Installation_6.2.0_64bit.zip" αντίστοιχα.

Κατόπιν τα αποσυμπιέζετε.

 

 

 

 

Kάντε δεξί κλικ στο εικονίδιο "ο υπολογιστής μου".

Επιλέγουμε "ιδιότητες" και κατόπιν "διαχείρηση συσκευών". Θα δείτε δύο άγνωστες συσκευές που

αναφέρονται σαν "μνήμη PCI FLASH" με το γνωστό κίτρινο τρίγωνο με το θαυμαστικό.

Σε κάθε μία κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε "ενημέρωση προγράμματος οδήγησης" κατόπιν επιλέγετε

"Αναζήτηση λογισμικού προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου". Πατήστε το κουμπί "Αναζήτηση"

Και επιλέξτε το φάκελο που αποσυμιέσατε το αρχείο "CardReader_ENE_3.00.09_W7x64W7x86_A.zip" και

τον υποφάκελο "win 7". Πατήστε επόμενο και θα γίνει η εγκατάσταση των drivers.

 

Μετά στον φάκελο που αποσυμπιέσατε το αρχείο "Motorola_End_User_Driver_Installation_6.2.0_32bit.zip" τρέχτε το

πρόγραμα "setup" και ακολουθήστε τις οδηγίες.

 

Οταν τελειώσετε με τους drivers κάντε πάλι τα βήματα 2 και 3.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ ενδιαφέροντα!!!

Που το είδες ότι θα κάνει τόσο ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το είδα και είναι λογικό , καπου εκει θα πάει :lol:

 

"The preliminary estimated price to € 137.99 As the King Zone N3 will eventually look like, you can probably only say next week. Here least you get a rough sketch: MfG Snowden "

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Εδω το χει in stock!Τι λετε αξιζει ?Το θελω για τον αδερφο μου,εχει περιορισμενο budget και με ψηνει πολυ το συγκεκριμενο! Παρεμπιπτοντως, θα ναι το πρωτο του smartphone

http://www.geekbuying.com/item/Leagoo-Lead-2-MTK6582-Quad-Core-1-3GHz-5-0Inch-Android4-4-2-OS-Smartphone-1GB-8GB-IPS-QHD-Screen-13-0MP-3G-GPS-White-330816.html

Link to comment
Share on other sites

Εδω το χει in stock!Τι λετε αξιζει ?Το θελω για τον αδερφο μου,εχει περιορισμενο budget και με ψηνει πολυ το συγκεκριμενο! Παρεμπιπτοντως, θα ναι το πρωτο του smartphone

http://www.geekbuying.com/item/Leagoo-Lead-2-MTK6582-Quad-Core-1-3GHz-5-0Inch-Android4-4-2-OS-Smartphone-1GB-8GB-IPS-QHD-Screen-13-0MP-3G-GPS-White-330816.html

 

Τσίμπησε το, η τύχη βοηθάει τους τομηρους, (και πρωτοπορους)

 

Δε νομίζω να έχει κανενα θέμα, αν κρινω από τα specs, μόνο το gps του είναι ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...