Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα στα χερια μου το νεο συμβολαιο μετα τη μεταβιβαση.

Το παλαιοτερο στο ονομα του πατερα μου, ηταν υπαλληλικο, και ηταν 'αοριστης' διαρκειας.

Εγω γιατι θα πρεπει να ασχολουμαι καθε 2 χρονια;

24μηνη δεσμευση λεει, και αν τυχον δεν το παρεις ειδηση να 'δεσμευσεις' το ιδιο ή καλυτερο, σε παει σε τιμη 'τιμοκαταλογου' με σχεδον διπλασια τιμη!

Τι μλ@@#$%ς ειναι αυτες;

Γιατι να πρεπει να ασχολουμαι με αυτο;

Με την ιδια λογικη, να πρεπει να ασχοληθω και με τους λογαριασμους της δεη και του νερου καθε πχ 12μηνο!

Δεν καταλαβαινω.

Να καταλαβω, την 'δεσμευση' και την 'ποινη' αν φυγεις πριν την ωρα σου. Οκ, το καταλαβαινω. Αλλα ποιος ο λογος που δεν υπαρχει 'αυτοματη' ανανεωση του συμβολαιου, εκτος αν ενας απο τους δυο (εγω ή η cosmote) δεν αλλαξει κατι;

Δεν καταλαβαινω γιατι με αναγκαζουν να πρεπει να ασχοληθω. Και πχ αν δεν βαλω cosmote app, να σημειωσω απο τωρα στο organizer, οτι τελη Ιουλιου 2025, στα 2 χρονια, πρεπει να επικοινωνησω με το 13888, να ανανεωσω το πακετο ή πχ να το βελτιωσω. Δεν καταλαβαινω.

Πειτε μου τι δεν καταλαβαινω.

😞

Θελω κατι, που να μην ξανασχοληθω. Ουτε με app, ουτε με προωθητικες ενεργειες, ουτε με τιποτε! Αοριστο και τελος! Και αν θελησω εγω να ψαχτω, θα το κανω απο μονος μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχες συνηθίσει και σου κακοφαινεται, για δουλειά που δεν ειναι δα και κόπος. Ένα κουμπί πατάς στην εφαρμογή.

Άσε που και στη ΔΕΗ πλέον, με συμβόλαια 12μηνης και 24μηνης ασχολούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, karib said:

Πηρα στα χερια μου το νεο συμβολαιο μετα τη μεταβιβαση.

Το παλαιοτερο στο ονομα του πατερα μου, ηταν υπαλληλικο, και ηταν 'αοριστης' διαρκειας.

Εγω γιατι θα πρεπει να ασχολουμαι καθε 2 χρονια;

24μηνη δεσμευση λεει, και αν τυχον δεν το παρεις ειδηση να 'δεσμευσεις' το ιδιο ή καλυτερο, σε παει σε τιμη 'τιμοκαταλογου' με σχεδον διπλασια τιμη!

Τι μλ@@#$%ς ειναι αυτες;

Γιατι να πρεπει να ασχολουμαι με αυτο;

Με την ιδια λογικη, να πρεπει να ασχοληθω και με τους λογαριασμους της δεη και του νερου καθε πχ 12μηνο!

Δεν καταλαβαινω.

Να καταλαβω, την 'δεσμευση' και την 'ποινη' αν φυγεις πριν την ωρα σου. Οκ, το καταλαβαινω. Αλλα ποιος ο λογος που δεν υπαρχει 'αυτοματη' ανανεωση του συμβολαιου, εκτος αν ενας απο τους δυο (εγω ή η cosmote) δεν αλλαξει κατι;

Δεν καταλαβαινω γιατι με αναγκαζουν να πρεπει να ασχοληθω. Και πχ αν δεν βαλω cosmote app, να σημειωσω απο τωρα στο organizer, οτι τελη Ιουλιου 2025, στα 2 χρονια, πρεπει να επικοινωνησω με το 13888, να ανανεωσω το πακετο ή πχ να το βελτιωσω. Δεν καταλαβαινω.

Πειτε μου τι δεν καταλαβαινω.

😞

Θελω κατι, που να μην ξανασχοληθω. Ουτε με app, ουτε με προωθητικες ενεργειες, ουτε με τιποτε! Αοριστο και τελος! Και αν θελησω εγω να ψαχτω, θα το κανω απο μονος μου!

Κάθε πάροχος θέλει να σε έχει "κλειδωμένο", απλά βάσει κανονισμού δεν μπορεί να το κάνει για πάνω από 2 χρόνια.
Ως κίνητρο για να ξαναδεσμευτείς λέει ότι θα αυξήσει την τιμή, αλλά συχνά δεν γυρνάει ακριβώς σε τιμή καταλόγου (ή αυτή έχει γίνει πιο ελκυστική σε 2 χρόνια). Ενδεικτικά είχα αφήσει να γυρίσει σε αορίστου χρόνου μία γραμμή Vodafone, και έτρεχε με ~40% έκπτωση. Πάντως πάντα σε καλούν και αυτοί για ανανέωση κοντά στη λήξη.

Εξαιτίας των αλλαγών στην ενέργεια, το ίδιο γίνεται πλέον και τον ηλεκτρισμο - πχ σύντομα χρειάζεται να ασχοληθώ να βρω πρόγραμμα ρεύματος, γιατί με τη λήξη του προνομιακού που έχω τώρα οι τιμές γίνονται πολύ χειρότερες.

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα...έκανα αναβάθμιση το σταθερό από 50άρι σε 100άρι....ήξερα από τα στατιστικά του μόντεμ (που φαίνεται και στην εικόνα) ότι είχα περιορισμό στα 85, αλλά η τιμή συνέφερε σε σχέση με τι πλήρωνα, οπότε και το προχώρησα. Βλέπω όμως ότι τελικά συνδέομαι στα 65 και η ερώτηση προς τους γνώστες είναι, εάν θεωρείτε ότι χρειάζεται να γίνει κάποια αλλαγή στο προφίλ της γραμμής (ή άλλη ρύθμιση) , ή απλά "αυτό είναι"...

Να σημειώσω ότι υπάρχει οπτική ίνα μέχρι το dslam, και όσο είχα 50άρι, συνδεόμουν με 54/5,4 χωρίς ποτέ καμία αποσύνδεση, κοινώς η γραμμή ήταν σούπερ.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Screenshot 2023-08-10 135839.png

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι είσαι μακριά από την καμπίνα. Η γραμμή κατά τ'αλλα φαίνεται καλή δεδομένου ότι δεν σηκώνει errors

Link to comment
Share on other sites

τα λίγα errors, προφανώς είναι γιατί το screenshot έγινε μετά από restart του μόντεμ (ΖΤΕ Η1600)

να με γυρίσουν σε κοντινότερη καμπίνα παίζει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Nikos_s3 said:

τα λίγα errors, προφανώς είναι γιατί το screenshot έγινε μετά από restart του μόντεμ (ΖΤΕ Η1600)

να με γυρίσουν σε κοντινότερη καμπίνα παίζει?

Όπως σου είπαν και αλλού, όχι  😉

Link to comment
Share on other sites

Το speeport 2i, που ηταν σε λειτουργια απο το 2016, χαλασε. Ως αντικατασταση δοθηκε ενα speedport plus.

Ειναι κατι να 'προσεξει' (βλεπετε την 'φοβια' με τους πειραματισμους τους....) κανεις, με το plus; Δεν δινουν πια το 2i;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, karib said:

Το speeport 2i, που ηταν σε λειτουργια απο το 2016, χαλασε. Ως αντικατασταση δοθηκε ενα speedport plus.

Ειναι κατι να 'προσεξει' (βλεπετε την 'φοβια' με τους πειραματισμους τους....) κανεις, με το plus; Δεν δινουν πια το 2i;

Τίποτα ιδιαίτερο, το Plus είναι πλέον η πιο ώριμη συσκευή που χρησιμοποιούν. Το 2i δεν δίνεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Τίποτα ιδιαίτερο, το Plus είναι πλέον η πιο ώριμη συσκευή που χρησιμοποιούν. Το 2i δεν δίνεται πλέον.

Οκ, αρα ολα καλα, δεν υπαρχει κατι να ανησυχω.

---

Επιγραμματικα, αν δεν ειναι κοπος για καποιον, μπορει να μου πει μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα σε σχεση με το 2i; Ή δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, karib said:

Οκ, αρα ολα καλα, δεν υπαρχει κατι να ανησυχω.

---

Επιγραμματικα, αν δεν ειναι κοπος για καποιον, μπορει να μου πει μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα σε σχεση με το 2i; Ή δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες;

Χρονοβόρος συγχρονισμός και το WiFi του δεν διεκδικεί βραβεία 🙂.

Link to comment
Share on other sites

To Plus που μου εδωσαν, στο κουτι εχει ταμπελακι 'ανακαινισμενο'....

Τι εγινε, refurbished μεταχειρισμενα δινουν, ή είναι κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karib said:

To Plus που μου εδωσαν, στο κουτι εχει ταμπελακι 'ανακαινισμενο'....

Τι εγινε, refurbished μεταχειρισμενα δινουν, ή είναι κατι αλλο;

Ελέγχουν και επαναχρησιμοποιούν αυτά που παίρνουν πίσω από πελάτες, από αναβάθμιση ή διακοπή υπηρεσίας.

Μπορεί βέβαια να μην είχε βγει ποτέ από το κουτί του και να είναι ολοκαίνουργιο, αλλά δεν είσαι ο πρώτος που το έλαβε. Μην σε απασχολεί ιδιαίτερα, ούτως ή άλλως χρησιδάνειο είναι - εάν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα στο αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω το παρον προγραμμα που εχω, με καποιο τροπο, να εχει 'αυτοματη ανανεωση';

Δεν θελω να ασχολουμαι καθε δυο χρονια, να διαπραγματευομαι μηπως μου αυξησουν τιμη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω το παρον προγραμμα που εχω, με καποιο τροπο, να εχει 'αυτοματη ανανεωση';
Δεν θελω να ασχολουμαι καθε δυο χρονια, να διαπραγματευομαι μηπως μου αυξησουν τιμη κλπ.
Oxι

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα στο 13888, τι συμβαινει, αν καποιος δεν κανει εγκαιρη ανανεωση στο 2ετες συμβολαιο του, αν ληξει, χωρις καποια ενεργεια ανανεωσης (μεσω ιστοσελιδας, τηλεφωνικα κλπ).

Μου ειπαν, οτι αυτο που συμβαινει, ειναι οτι χρεωνεσαι επιπλεον 3 ευρω ανα λογαριασμο, και παραμενεις με το ιδιο πακετο με τα ιδια χαρακτηριστικα, οτι εχεις. Δεν υπαρχει καποια αλλη επιπτωση μου ειπαν.

Αν ειναι ετσι ομως, γιατι συμβολαιο μου γραφει τιμη 28 ευρω για τα 2 πρωτα χρονια, 47 ευρω (το μηνα) απο τα 2 χρονια και επειτα;

Ισχυει αυτο που μου ειπαν απο το helpdesk της cosmote με το 3ευρω; Απο που προκυπτει;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, karib said:

Ρωτησα σημερα στο 13888, τι συμβαινει, αν καποιος δεν κανει εγκαιρη ανανεωση στο 2ετες συμβολαιο του, αν ληξει, χωρις καποια ενεργεια ανανεωσης (μεσω ιστοσελιδας, τηλεφωνικα κλπ).

Μου ειπαν, οτι αυτο που συμβαινει, ειναι οτι χρεωνεσαι επιπλεον 3 ευρω ανα λογαριασμο, και παραμενεις με το ιδιο πακετο με τα ιδια χαρακτηριστικα, οτι εχεις. Δεν υπαρχει καποια αλλη επιπτωση μου ειπαν.

Αν ειναι ετσι ομως, γιατι συμβολαιο μου γραφει τιμη 28 ευρω για τα 2 πρωτα χρονια, 47 ευρω (το μηνα) απο τα 2 χρονια και επειτα;

Ισχυει αυτο που μου ειπαν απο το helpdesk της cosmote με το 3ευρω; Απο που προκυπτει;

μετά τους 24 μήνες θα λήξουν οι εκπτώσεις του παγίου και αυτόματα θα πάει στα 47 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CaptainNickGR said:

μετά τους 24 μήνες θα λήξουν οι εκπτώσεις του παγίου και αυτόματα θα πάει στα 47 ευρώ.

Αρα ηταν ψεμα το 3ευρω που μου ειπαν στο helpdesk της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, karib said:

Αρα ηταν ψεμα το 3ευρω που μου ειπαν στο helpdesk της cosmote.

προσωπικά το ακούω πρώτη φορά αυτό το πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

προσωπικά το ακούω πρώτη φορά αυτό το πράγμα..

Τελικως το 3ευρω ισχυει. Το επιβεβαιωσα με το helpdesk της cosmote για 2η φορα.

Ειναι ουσιαστικα, ατυπο, ανεπισημο. Για να μην παθει κανενα σοκ, αν καποιος δεν κανει ανανεωση, με διπλασια τιμη απο αυτη που ηξερε, του βαζουν αρχικα ενα 3ευρω, ωστε να καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα, γιατι με ιδια τιμη δεν το παιρνεις ειδηση αν εχει ληξει και πληρωνεις τα ιδια....παραλληλα επικοινωνουν κι αυτοι μαζι σου να προχωρησεις σε ανανεωση πακετου.

Δεν το βρισκω κακο, απλα δεν ειναι επισημο, δεν αναγραφεται καπου επισημα, ο κοσμος δικαιως δεν το γνωριζει.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, karib said:

Τελικως το 3ευρω ισχυει. Το επιβεβαιωσα με το helpdesk της cosmote για 2η φορα.

Ειναι ουσιαστικα, ατυπο, ανεπισημο. Για να μην παθει κανενα σοκ, αν καποιος δεν κανει ανανεωση, με διπλασια τιμη απο αυτη που ηξερε, του βαζουν αρχικα ενα 3ευρω, ωστε να καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα, γιατι με ιδια τιμη δεν το παιρνεις ειδηση αν εχει ληξει και πληρωνεις τα ιδια....παραλληλα επικοινωνουν κι αυτοι μαζι σου να προχωρησεις σε ανανεωση πακετου.

Δεν το βρισκω κακο, απλα δεν ειναι επισημο, δεν αναγραφεται καπου επισημα, ο κοσμος δικαιως δεν το γνωριζει.

 

Σου είπανε πόσο καιρό κρατάει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CaptainNickGR said:

Σου είπανε πόσο καιρό κρατάει;

Κοιτα, το ποσο καιρο κραταει δεν το εκανα double check.

Την πρωτη φορα μου ειπαν επ'αοριστον.

Την δευτερη μου ειπαν το απολυτα λογικο, οτι θα εξαντλησουν καθε τροπο να σε βρουν και να σου πουν να ανανεωσεις οποτε να επανελθεις στα γνωστα. Δεν μου ειπαν για ποσο, δεν ρωτησα κι εγω.

Ειναι καπως ανεπισημο, γινεται αλλα δεν ειναι καταγεγραμμενο οπως καταλαβα να το αναζητησει καποιος ως επισημη πολιτικη, οποτε δεν ξερω ποσες διευκρινησεις μπορει να εχει κανεις. Αφου μου το επιβεβαιωσαν 2, εγω θεωρω οτι ειναι ενταξει, και να ξεχαστω, δεν θα μου παρουν το κεφαλι με διπλασια τιμη. Φυσικα θα εχω κι εγω το νου μου, αλλα παντα ψαχνω ολα τα σεναρια, πες οτι αρρωστησω βρε αδερφε και δεν μπορω μια περιοδο να 'ανανεωσω', μη μου παρουν το κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλοι οι πάροχοι εφαρμόζουν συνήθως κάποια έκπτωση κατά την μετατροπή σε αορίστου. Συγκεκριμένα τα 3€ πρώτη φορά τα ακούω, αλλά συνάδει με την συνήθη πρακτική.

Θυμάμαι μάλιστα σε ένα παλιό συμβόλαιο της Vodafone να με "προειδοποιούν" συνέχεια να ανανεώσω γιατί από τον επόμενο μήνα δεν θα έχω έκπτωση, αλλά ποτέ δεν σταμάτησε...

Link to comment
Share on other sites

Καταργούν το 1€ έκπτωση λόγω e-bill και σε υφιστάμενους 

4 minutes ago, paanos said:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Ο ΟΤΕ ΑΕ και η COSMOTE AE ανακοινώνουν ότι:
• Από την 1/10/2023, για τους συνδρομητές που λαμβάνουν μηνιαίο e-λογαριασμό σταθερής τηλεφωνίας και από τις 23/10/2023 για τους συνδρομητές που λαμβάνουν διμηνιαίο e-λογαριασμό, καταργείται η παροχή της έκπτωσης 1€/μήνα (0,77€ προ ΦΠΑ και τέλους σταθερής τηλεφωνίας) ή 2€ / δίμηνο (1,54€ προ ΦΠΑ και τέλους σταθερής τηλεφωνίας).
Από 1/10/2023, για τους συνδρομητές που λαμβάνουν e-λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας, καταργείται η παροχή της έκπτωσης 0,98€ / μήνα (0,72€ προ ΦΠΑ και τέλους κινητής τηλεφωνίας).

H κατάργηση της έκπτωσης θα εμφανιστεί στον πρώτο λογαριασμό που θα εκδοθεί για κάθε συνδρομητή μετά τις ως άνω ημερομηνίες αντίστοιχα.

Οι συνδρομητές σταθερής και κινητής τηλεφωνίας των ανωτέρω εταιρειών που επηρεάζονται έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους αζημίως έως και δύο (2) μήνες, εάν λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό, ή τρεις (3) μήνες, εάν λαμβάνουν διμηνιαίο λογαριασμό, από τη θέση σε ισχύ των άνω τροποποιήσεων, υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την
προηγούμενη ημέρα από την ημέρα ενεργοποίησης της τροποποίησης.

Για τους συνδρομητές με σύμβαση ορισμένου χρόνου εξακολουθούν να ισχύουν οι υποχρεώσεις τους για την καταβολή τυχόν υπολοίπου σχετικά με επιδότηση συσκευής ή τερματικού εξοπλισμού που δεν έχει αποσβεστεί μέχρι την στιγμή της καταγγελίας, σύμφωνα με τους όρους της σύμβασής τους.

Ταυτόχρονα, στο πλαίσιο της περαιτέρω προώθησης ψηφιακών υπηρεσιών, από την 1/10/2023 τριπλασιάζονται, από 1GB σε 3GB, τα δωρεάν data 7 ημερών που προσφέρονται ως δώρο με κάθε ηλεκτρονική εξόφληση λογαριασμού Σταθερής ή Κινητής μέσα από την εφαρμογή COSMOTE APP και το My COSMOTE μέσω της ιστοσελίδας www.cosmote.gr. Το κινητό COSMOTE που θα επιλέξει ο συνδρομητής μπορεί να λάβει ανά ημέρα έως δύο δωρεάν πακέτα λόγω της ηλεκτρονικής εξόφλησης, ένα για πληρωμή Κινητής και ένα για πληρωμή Σταθερής.
Περισσότερες πληροφορίες στην Εξυπηρέτηση Πελάτων της COSMOTE καλώντας 13888 για οικιακούς πελάτες (ατελώς από Σταθερό COSMOTE και από κινητό COSMOTE δωρεάν για τα 4 πρώτα λεπτά της κλήσης και στη συνέχεια χρέωση 0,19€ / κλήση) και 13818 για εταιρικούς πελάτες (ατελώς από Σταθερό COSMOTE και εταιρικό κινητό COSMOTE) ή στο Δίκτυο Καταστημάτων COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειτε εγχαρτος είτε ηλεκτρονικος, ο λογαριασμος ειναι ακριβως ο ιδιος!

Spoiler

(τροφη για σκεψη: το θεμα ειναι να καταφερουν καποιον να μπει εντελως το 'ψηφιακο μαντρι'. μετα τα καλουδια σταματουν, σκοπος επετευχθη, το εχουμε δει και αλλου το εργο)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...