Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει καμιά μείωση παγίων αν περάσει ο πρώτος χρόνος. Σωστά;

 

μείωση? δεν νομιζω, υπαρχει αυξιση της τιμης μετα το 6μηνο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενεργοποιηθηκε η adsl συνδεση στο connx με ταχυτητα 24MBPS αλλο εαν πιανω εγω γυρω στα 15Mbps,μιλαμε για τρελη φαση,κατεβαζω πιο γρηγορα απο τη forthnet,το Huawei ρουτερ του οτε συγχρονιζει καλυτερα τη γραμμη απο το υπερτιμημενο thompson που δινει η forthnet,συνολικα κατεβαζω απο 1 μεχρι 1,5mb/s σε σταθερη βαση,ενω στην forthnet κατεβαζα με λιγοτερο απο 1mb/s,οι σελιδες ανοιγουν με τη μια,ο οτε ειναι σφαιρατος αλλα ακριβος.
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ο ΟΤΕ routers από BaudTec σε Huawei? Μπορείς να postάρεις το ακριβές μοντέλο που έχεις;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ο ΟΤΕ routers από BaudTec σε Huawei? Μπορείς να postάρεις το ακριβές μοντέλο που έχεις;

 

Αυτο εδω εχω φιλε και μπορω να πω οτι ειναι καλυτερο του thompson που ειχα,ασε που εχει και δυσκολο setup το thompson.....

 

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-modems/huawei-echolife-520c-pstn/prodmod_40088793.html

Link to comment
Share on other sites

Έχει εύκολο setup το Huawei;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει εύκολο setup το Huawei;

 

ναι......................εαν ειχες πριν thompson θα καταλαβαινες,τρωει και πολλα κολληματα αποσυνδεσεις κτλπ ακομη και οταν αναβαθμισα το firmware δεν αλλαξε κατι,τωρα με το huawei κατεβαζω με 1,6 mb/s μεγιστο και δινω 10kb/s,συγχρονισμος τελειος....

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το thompson που σου έδινε ο OTE, ήταν ότι χειρότερο. Πολλές φορές με πετούσε και έκανα αποσύνδεση χωρίς λόγο, εδώ και αρκετό καιρό έχω βάλει ένα sagem προσωρινά και παραδόξως είναι οκ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Sagem fast 2404 Είναι Απο τα καλύτερα που Έχω βάλει και σταθεροτατο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι και αναλογα τη περιπτωση /τυχη καθε φορα . Κι εγω Thompson Speedtouch 585 πηρα πριν 2 χρονια που εβαλα τη συνδεση και μου εχει βγει πολυ καλο ως τωρα .

Βεβαια ισχυει οτι το Sagem θεωρειται το καλυτερο που δινει ο ΟΤΕ γενικα αλλα εγω δε το ειχα παρει επειδη μου ζητουσαν +30 Ε επειδη ηταν ασυρματο κ επειδη μπαινω απο desktop δε το χρειαζομουν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω φάει τον κόσμο να βρω ένα πλήρες manual της άθλιας κινεζιας που ακούει στο όνομα huawei. Απλά απαράδεκτο, το manual που έχει στο cd περιλαμβάνει 27 σελίδες στις οποίες περιγράφεται μόνο πως θα στήσει κάποιος την σύνδεση στο Ίντερνετ. Ούτε λόγος για port forwarding και πως ρυθμίσεις (ανοίγεις) θύρες για ddns. Να φανταστείτε ότι το manual δεν το έχει ούτε ο ίδιος ο κτατασκευαστης!!! Έλεος!

 

Θα πάω σήμερα να αγοράσω κάτι άλλο για να κάνω την δουλειά μου!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω φάει τον κόσμο να βρω ένα πλήρες manual της άθλιας κινεζιας που ακούει στο όνομα huawei. Απλά απαράδεκτο, το manual που έχει στο cd περιλαμβάνει 27 σελίδες στις οποίες περιγράφεται μόνο πως θα στήσει κάποιος την σύνδεση στο Ίντερνετ. Ούτε λόγος για port forwarding και πως ρυθμίσεις (ανοίγεις) θύρες για ddns. Να φανταστείτε ότι το manual δεν το έχει ούτε ο ίδιος ο κτατασκευαστης!!! Έλεος!

 

Θα πάω σήμερα να αγοράσω κάτι άλλο για να κάνω την δουλειά μου!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το port forwarding μπορείς να το κάνεις και από την ομώνυμη ιστοσελίδα όπου έχει ολόκληρη λίστα με αρκετά Huawei;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το port forwarding μπορείς να το κάνεις και από την ομώνυμη ιστοσελίδα όπου έχει ολόκληρη λίστα με αρκετά Huawei;)

 

Ναι μόνο που δεν δουλεύει! όπως διάβασα τελικά δεν υποστηρίζει ούτε ddns. Τι να πω; Πάμε για κανένα linksys να κάνουμε τη δουλειά μας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

έχω το huawei και δεν μπορω να το κανω εγκατασταση ενώ βαζω κανονικά τους κωδικούς.μήπως ξέρετε τι μπορει να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

έχω το huawei και δεν μπορω να το κανω εγκατασταση ενώ βαζω κανονικά τους κωδικούς.μήπως ξέρετε τι μπορει να φταίει?

 

Ποιους κωδικούς χρησιμοποιείς; Αυτοί που είναι πίσω απο τη συσκευή είναι για πρόσβαση στο μενού της συσκευής. Οι κωδικοί για το Ίντερνετ είναι στο συμβόλαιο σου! Έχει και το δισκακι εγκαταστασης που απλοποιει την διαδικασία

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Ειναι απο τα ρουτερ με το ευκολοτερο install και συγχρονιζει τελεια τη γραμμη μου με τον οτε,πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του αν και ανηκει στα απλα ρουτερ των 50€
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα,είμαι σχετικά καινουριος σε τετοια θέματα οπότε συγχωρέστε μου τυχών λάθη!

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την σύνδεση conn-X που πρόκειται να βάλω.Εδω και καιρό έχω 2 mbps και τώρα θα την αναβαθμίσω σε 24.Επειδή όμως στην περιοχή υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ταχύτητες πήρα τηλ στον ΟΤΕ και τους είπα να ελέξουν την γραμμή απο εκεί και μου είπαν οτι η γραμμή μου μπορεί να πιάσει μεχρι 11 mbps.Το θέμα είναι αν την αναβαθμίσω σε 24 και πιάνει εστω τα 11 που λένε θα είναι σταθερη? η θα έχει προβληματα συγχρονισμού , αποσυνδέσεις κτλ...!!

Με το ρούτερ που έχω τώρα και ειναι ακομα στα 2 mbps ο θόρυβος ειναι ο εξής:

Noise Margin: (upstream)7 dB (downstream)22 dB

Attenuation: (upstream)50 dB (downstream)44 dB

Η γραμμή είναι συγχρωνισμένη στα upstream/downstream 511/2045

Δεν εχω κανένα πρόβλημα ουτε αποσυνδέσεις και συγχρονίζετε αμέσως.Αν μπει η 24αρα σύνδεση με αυτό τον θόρυβο θα μπορεί να τρέχει κανονικα η θα έχω προβλήματα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..!!!

Edited by panagiotis7
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να σου πιανει πανω απο 7 mbps.....(γνωμη μου)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ειναι και τα 7 κάτι είναι σε σχέση με τα 2 που έχω τώρα :D

 

Το θέμα είναι και αυτά θα τα πιάνει η θα αποσυνδέται συνέχεια και δεν θα μπορώ να δουλέψω.

Αν είναι να έχω τέτοια προβλήματα καλύτερα να το αφήσω στα 2 που λειτουργεί σωστα τουλάχιστον :O:O

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και τα 7Mbps ειναι σε πολυ θεωρητικο επιπεδο. Τωρα σε τι mode εχεις το router; adsl, adsl2 ή adsl2+;

 

Βεβαια, μπορεις να ζητησεις να σε ανεβασουν να δεις που θα κυμανθει ο θορυβος με το προφιλ της 24αρας. Αν παραμεινει κοντα στα ιδια επιπεδα να ξερεις οτι τις αποσυνδεσεις δεν τις γλυτωνεις.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι σε σκετο adsl τοτε κατεβα στα 5 θεωρητικα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γενικά την σταθερότητα της γραμμής σου δεν θα σου την εγγυηθεί κανείς, ούτε ο ΟΤΕ. Έχω γνωστό στην Καλιθέα που μόλις έφυγε (από vivodi ή forthnet νομίζω) και πήγε ΟΤΕ για 1 μήνα περίπου ήταν συνέχεια στις αποσυνδέσεις. Έχω καιρό να τον δω οπότε δε ξέρω τι απέγινε, αλλά γενικά θυμάμαι ότι έκλαιγε τα λεφτά που δίνει πλέον.

 

Αυτό βέβαια μπορεί να είναι τυχαίο και εξαρτάται κυρίως από τη γραμμή που έχεις. Αν πάντως δεχτείς να χαμηλώσεις την ταχύτητα συγχρονισμού, λογικά δεν θα έχεις θέμα αποσυνδέσεων. Αξίζει όμως τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει παντως panagiotis7 το attenuation ειναι μεγαλο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά την σταθερότητα της γραμμής σου δεν θα σου την εγγυηθεί κανείς, ούτε ο ΟΤΕ. Έχω γνωστό στην Καλιθέα που μόλις έφυγε (από vivodi ή forthnet νομίζω) και πήγε ΟΤΕ για 1 μήνα περίπου ήταν συνέχεια στις αποσυνδέσεις. Έχω καιρό να τον δω οπότε δε ξέρω τι απέγινε, αλλά γενικά θυμάμαι ότι έκλαιγε τα λεφτά που δίνει πλέον.

 

Αυτό βέβαια μπορεί να είναι τυχαίο και εξαρτάται κυρίως από τη γραμμή που έχεις. Αν πάντως δεχτείς να χαμηλώσεις την ταχύτητα συγχρονισμού, λογικά δεν θα έχεις θέμα αποσυνδέσεων. Αξίζει όμως τα λεφτά;

 

Μην πιστεύεις τι λεει ο φιλος του φιλου, παντα να εκφράζεις δικες σου απόψεις.

 

Εγω Καλλιθεα 5-6 χρονια με ΟΤΕ και δεν θυμάμαι να εχει κοπεί ποτε η σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αναβαθμιση connex απο 2 mbps σε 24 mbps με attenuation 36 db και κλειδωνω στα 9 mbps ,εχω καπου 3 - 4 αποσυνδεσεις το 24 ωρο ,ενω πριν με τα 2 mbps ειχα μια αποσυνδεση τον μηνα και αν.

Αρα φαντασου εσυ στα 44 attenuation καπου στα 7 mbps θα κλειδωνεις πανω κατω ,και τις αποσυνδεσεις στα 24 mbps δεν τις γλυτωνει σχεδον κανεις ,αλλος 1-2 το 24 ωρο ,αλλος 5 ,αλλος και παραπανω ,αναλογα τα καλωδια,τον θορυβο της γραμμης,το ποσο γεματο ειναι το dslam απο συνδρομητες ,το ποσο μακρυα εισαι απο το dslam κ.τ.λ.

Tεχνικος του ΟΤΕ μου ειχε πει οτι μεχρι 2-3 αποσυνδεσεις την μερα ειναι φυσιολογικο στα 24 mbps

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...