Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα κι ενω εκανα φορητότητα στη wind,μου ήλθε μήνυμα απο τον ΟΤΕ να επιστρέψω σε ενα κατάστημα Γερμανός τον εξοπλισμό του ΟΤΕ που κατείχα ως τωρα... Modem κλπ.Δεδομενου ότι είχα διετές συμβόλαιο που έληξε τα υλικά αυτα δεν θεωρούνται αγορασμένα δια μεσω των παγίων που πλήρωνα όλον αυτόν τον καιρό?

´Οπως και ναχει το πράγμα θα τους τα ειστρεψω,γιατι μου έδωσαν ρουτερ δωρεάν απο τη wind,αλλα στιγματίζω τη πολιτικη του πρασίνου παρόχου που ζητά τα ρέστα του ενω επι δυο χρονια με έβαζε να πληρώνω υπέρογκα πάγια για υπηρεσίες υπερτιμολογημένες που ως δια μαγείας όταν αποφάσισα να πάω σε άλλο πάροχο έγιναν φθηνότερες και με τρέλαναν στα τηλέφωνα για να επιστρέψω σε αυτούς.Μαλιστα η κυρία που μου έκανε την αντιπρόταση,έσπευσε να πει ότι η αίτηση φορητότητας που εκανα για το άλλο δίκτυο ακυρώθηκε "και καλα" και,ότι καλο θα ήταν να κάνω γρήγορα αίτηση υπαναχώρησης στη wind για να ξαναγυρίσω στην Cosmote σταθερή.Φυσικα και δεν ψάρωσα και της είπα ότι δεν εχω καμμιά επίσημη ανακοίνωση απο τον νέο πάροχο ότι υπάρχει καποια ακύρωση.Εννοειται ότι όλη η μετάβαση στο νέο πάροχο έγινε ομαλότατα και χωρίς καμμιά δυσλειτουργία.Ολα αυτα που λέω εχουν ηχογραφηθεί φυσικα σύμφωνα με την προειδοποίηση που μου έκανε η κυρία αυτη στην αρχη της συνομιλίας μας λες και τις κοτσανες θα τις έλεγα εγω...:lol::lol::lol::lol:

Edited by impreza_sti

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το ότι έχεις πληρώσει πάγια. Άλλοι στο δίνουν δικό σου (ενδεχομένως να ενσωματώνουν το κόστος στα τέλη ενεργοποίησης) και άλλοι στο δίνουν με χρησιδάνειο. Όπως και να έχει, πρέπει να αναγράφεται στους όρους του συμβολαίου.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

και άλλοι στο δίνουν με χρησιδάνειο.

Το κακό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι ο νέος πελάτης ενδέχεται να λάβει ήδη χρησιμοποιημένο εξοπλισμό (αν και πολλοί δεν το καταλαβαίνουν καν).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κι ενω εκανα φορητότητα στη wind,μου ήλθε μήνυμα απο τον ΟΤΕ να επιστρέψω σε ενα κατάστημα Γερμανός τον εξοπλισμό του ΟΤΕ που κατείχα ως τωρα... Modem κλπ.Δεδομενου ότι είχα διετές συμβόλαιο που έληξε τα υλικά αυτα δεν θεωρούνται αγορασμένα δια μεσω των παγίων που πλήρωνα όλον αυτόν τον καιρό?

´Οπως και ναχει το πράγμα θα τους τα ειστρεψω,γιατι μου έδωσαν ρουτερ δωρεάν απο τη wind,αλλα στιγματίζω τη πολιτικη του πρασίνου παρόχου που ζητά τα ρέστα του ενω επι δυο χρονια με έβαζε να πληρώνω υπέρογκα πάγια για υπηρεσίες υπερτιμολογημένες που ως δια μαγείας όταν αποφάσισα να πάω σε άλλο πάροχο έγιναν φθηνότερες και με τρέλαναν στα τηλέφωνα για να επιστρέψω σε αυτούς.Μαλιστα η κυρία που μου έκανε την αντιπρόταση,έσπευσε να πει ότι η αίτηση φορητότητας που εκανα για το άλλο δίκτυο ακυρώθηκε "και καλα" και,ότι καλο θα ήταν να κάνω γρήγορα αίτηση υπαναχώρησης στη wind για να ξαναγυρίσω στην Cosmote σταθερή.Φυσικα και δεν ψάρωσα και της είπα ότι δεν εχω καμμιά επίσημη ανακοίνωση απο τον νέο πάροχο ότι υπάρχει καποια ακύρωση.Εννοειται ότι όλη η μετάβαση στο νέο πάροχο έγινε ομαλότατα και χωρίς καμμιά δυσλειτουργία.Ολα αυτα που λέω εχουν ηχογραφηθεί φυσικα σύμφωνα με την προειδοποίηση που μου έκανε η κυρία αυτη στην αρχη της συνομιλίας μας λες και τις κοτσανες θα τις έλεγα εγω...:lol::lol::lol::lol:

 

Φιλε μου τι προσφορα σου εκαναν?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι προσφορα σου εκαναν?

Πήρα το γνωστό πακέτο της wind που παίζει τωρα τελευταία με απεριόριστα σταθερά και 10 ώρες κινητά έως 24Mbps,με δωρεάν τέλη φορητότητας και δωρεάν ρουτερ μόντεμ σε δυο γραμμές που ήταν πρώτα στον ΟΤΕ.Ο ΟΤΕ μου αντιπρότεινε το ίδιο πακέτο με 25 ευρω το μήνα αλλα με 30 λεπτά προς κινητά με VoIP ομως.Μενοντας στον ΟΤΕ θα μου αφαιρούσαν 10 ευρω το μήνα απο το ΟΤΕ TV,θα μου δίνανε και 500 Mb στο κινητο ενω τωρα που έφυγα θα πληρώνω ακριβότερα το ΟΤΕ TV.Αποφασισα να μη δεχτώ την προσφορά για τους εξής λόγους:Ηθελα τις 10 ώρες προς κινητα τις οποίες θα πλήρωνα ακριβότερα σε ανάλογο πακέτο του ΟΤΕ,ήταν γνωστός μου, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος wind και ήθελα να "αγοράσω" απο αυτόν γιατι ειμαι κ εγω επαγγελματίας στην πόλη που ζω και αλληλοστηριζομαστε και τέλος μου την έσπασε η ως τωρα τιμολογιακή πολιτική του ΟΤΕ που πλήρωνα ότι ναναι χωρίς ουσιαστικό λόγο...

Αυτο επίσης που με ταλαιπωρούσε αφάνταστα ως τωρα ήταν το 13888 που για να ρωτήσεις το οτιδήποτε περνούσες απο τη σκυλα και τη Χάρυβδη και έτρωγες τουλαχιστον 30 λεπτά στο περίμενε για να μιλήσεις με εκπρόσωπο.

Ομολογώ ότι χάρηκα που έφυγα ακόμα κι αν πληρώνω ακριβότερο OTE TV...

Αύριο τους πάω πίσω και τα ρουτερ και εχω το κεφάλι μου ήσυχο πια...

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

είναι γεγονος ότι αυτό το 13888 είναι εντελώς σπαστικό! Σε ζάλίζει με ένα καρο ερωτήσεις και πατηστε 1 και πατηστε 2 και στο τελος μετα πο 3 λεπτα σου λεει ότι εχει πολλους στην αναμονη και σου κλεινει την γραμμη... Και καλα αν τηλεφωνεις από σταθερο οτε τουλάχιστον δεν χρεωνεσαι, αλλα αν καλεις από κανα κινητο και χρεωνεσαι και δεν εξυπηρετείσαι....
Link to comment
Share on other sites

είναι γεγονος ότι αυτό το 13888 είναι εντελώς σπαστικό! Σε ζάλίζει με ένα καρο ερωτήσεις και πατηστε 1 και πατηστε 2 και στο τελος μετα πο 3 λεπτα σου λεει ότι εχει πολλους στην αναμονη και σου κλεινει την γραμμη... Και καλα αν τηλεφωνεις από σταθερο οτε τουλάχιστον δεν χρεωνεσαι, αλλα αν καλεις από κανα κινητο και χρεωνεσαι και δεν εξυπηρετείσαι....

 

πολυ αθλιο αυτο απο την εξυπηρετηση πελατων ! , παλια θυμαμαι στην hol αμα ειχε αναμονη σου ελεγε αμα θελεις να πληκτρολογησεις καποιο αριθμο τηλεφωνου να σε παρουνε εκεινοι. πολυ καλο αυτο και οχι να στο ριχνει στην μουρη.. παντως υπαρχει και τηλεφωνο απο κινητο που σου αφαιρει απο τα δωρεαν λεπτα προς ολους το 2106513888 , και επισης αμα δεν μπορεις να βγαλεις γραμμη μπορεις και μεσα απο το cosmote.gr εχει επιλογες call me back να σε παρουνε εκεινοι τηλεφωνο , το chat αλλα και κληση video. τωρα φορτωνουνε και απο κινητο απο μπεις απο το browser τους.

παντως που ρωτησα στο 13888 μου ειπανε οτι το my cosmote site θα το αλλαξουνε διοτι ειναι παρα πολυ αργο τους εχω κανει ηδη παραπονα , θελω να δω αναλυση των κλησεων και αργει πολυ να δουλεψει.

οσο γιατο cosmote.cloud υπαρχει προβλημα και δεν μπορω να το αναβαθμισω και να στελνω δωρεαν 100sms προς ολους!!! εχω δηλωσει βλαβη.

 

Επισης εχτες ειδα την διαφημιση για ταχυτητες vdsl εως 50 που λεει να μπεις εδω http://www.cosmotespeedoffer.gr/ , και μου μπηκα εβαλα τηλεφωνο και αφμ μου λεει οτι εχω ηδη το πακετο ( ενω δεν υποστηριζεται η περιοχη με το vdsl , επρεπε να μου δειχνει το Home Speed Booster αλλα μου εβγαλε για το cosmote deals 4u! καλα οτι ναναι πραγματικα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι συνδρομητης ote triple play.vdsl 30 mbps.Eιμαι πολυ ευχαριστημενος.Είμαι 500 μετρα απο τον ΟΤΕ.Δέν έχω κανένα παράπονο μή το ματιάσω.

 

 

 

http://prntscr.com/eg2b3z :)

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι στον οτε ,αν κανω αιτημα φορητοτητας στην vodafone μεσω ιντερνετ συνηθως σε ποσες μερες περνει ο οτε για αντιπροσφορα? Ποσες μερες εχω δικαιωμα να 'ριξω ακυρο' στην vodafone αν θελω μετα να μεινω στον οτε?
Link to comment
Share on other sites

Eφτιαξα σημερα το my cosmote για το σταθερο του θειου μου και ενω του ειχανε ενεργοποιησει τον ηλεκτρονικο λογαριασμο και δεν το ηξερε. Του ειχανε στειλε μυνημα και email για την εκδοση του λογαριασμου του και το ποσο και την ημερομηνια ληξης και τον κωδικο λογαριασμου αλλα δεν υπηρχε pdf με το λογαριασμο , επρεπε λεει να γινει ενεργοποιηση του ηλεκτρονικου λογαριασμου , τελικα το εκανα και δεν υπαρχει λογαριασμος σε pdf δεν το εμφανιζει πουθενα. μου ειπανε οτι θα πρεπει να παει σε καταστημα και να το ζητησει και κοστιζει ακριβα 10 ευρω ξεκιναει η σελιδα μου ειπε τελος παντων, τελικα απενεργοποιησα και το γυρισα σε εντυπη μορφη .

Θελω να ρωτησω αναλυση κλησεων ηλεκτρονικα δεν γινεται να εχουμε; , οταν εχουμε εντυπο λογαριασμο; μου ειπανε οτι μπορω να βλεπω τους λογαριασμους μου αλλα οχι αναλυση αληθευει; και επισης εχω και ειδοποιηση με sms για την εκδοση και κατα την ληξη του λογαριασμου μαζι με το εντυπο λογαριασμο.

 

Τελος παντων μπαινω στο my cosmote και στο my internet γραφει Ενεργές Υπηρεσίες Internet και απο κατω COSMOTE Home DP24 L (09/14) - 24 μήνες , ενω στην δικη μου γραμμη αντιστοιχα γραφει COSMOTE Home Double Play 24 L τι διαφορα εχει το καθε πακετο; αφου και τα 2 εχουνε τις ιδιες παροχες και ευρυζωνικη τηλεφωνια;

(my cosmote ελενχος συνχρονισμου απομακρυσμενα)

επισης παρατηρησα οτι αμα πατησεις

 

Θέλετε να ελέγξετε την ταχύτητα της σύνδεσης σας; και το δειτε τωρα σου βγαζει τον συνχρονισμο του ρουτερ σου , οποτε οπου και να βρισκεσαι μπορεις απομακρυσμενα μπαινοντας στο my cosmote να δεις ποσο συνχρονιζεις up and down μονο . Πολυ ωραιο αυτο!! :-).

 

Επισης μπορεις να ενεργοποιησεις υπηρεσιες και σε μια ωρα ενεργοποιουνται χωρις να χρειαζεται να παρεις το 13888 πχ την υπηρεσια επιλεκτικης αποκρυψης και η Ολοκλήρωση Κλήσης σε Κατειλημμένη Γραμμή που ειναι 2 χρησιμες υπηρεσιες, οπως και ο τηλεφωνητης ανακοινωσεων αν το χρειαζεται κανενας.

Οσο για την ολοκληρωση κλησης σε κατειλημενη γραμμη αφορα μονο συνδρομητες οτε σταθερης που τους καλεις και σε εχουνε σε αναμονη ; ή και συνδρομητες αλλων παροχων ; μαλλον μονο οτε θελω να πιστευω , το εχει δοκιμασει κανενας .;

Επισης παρατηρησα οτι τα στοιχεια συνδεσης σου εμφανιζει το username @otenet.gr για την υπηρεσια my wifi fon αλλα απο κατω στον κωδικο μπορεις να πατησεις υπενθυμιση και να στο στειλει με email , κατι που στο 13888 δεν το κανουνε και σου εκδιδουνε αλλον κωδικο. , επιπλεον μπορεις να πατησεις αλλαγη και σου στειλνει ενα email που αμα πατησεις στο link σε παει να ορισεις δικο σου κωδικο .Πολυ καλο και αυτο αν και εχει περιορισμους στα ψηφια και συμβολα και να ειναι κατι δυσκολο που δεν τα καταφερα να τον αλλαξω! .

 

Επιπροσθετα χωρις να κανω εξοδο ανοιγω μια νεα καρτελα και μπαινω στο cosmote email στο cloud.cosmote.gr και μου βγαζει μυνημα συνχαρητηρια και οτι αναβαθμισα το προφιλ μου σαν συνδρομητης κοσμοτε , τελος παντων παταω email και ειδα επιτελους το web2sms που ηθελα πολυ καιρο να το ενεργοποιησω και δεν τα καταφερνα!. Επιτελους διορθωθηκε το προβλημα του συστηματος τους και τωρα εχω την εξης απορια ποσα μυνηματα μπορω να στειλω; ειναι δωρεαν; μου ειχανε πει εως 100 τον μηνα εχει ημερησιο οριο 5 την ημερα;

 

edit: τελικα εστειλα πανω απο 10 sms στο κινητο μου και μου ηρθανε κανονικα με αποστολεα web2sms και μεσα στο username@cosmotemail.gr : και μετα το μυνημα μου! ,( ελπιζω να μην μου τα χρεωσουνε στον επομενο λογαριασμο!! ) παντως δεν ειχε ημερησιο οριο αυτο ειναι παρα πολυ καλο!! . επισης αμα θελεις επιλεγεις να αποθηκευτουνε στα απεσταλμενα και εχει στην κατασταση αναφορα παραδοσης πολυ ωραιο!! :-) δινει μπονους αυτο στην κοσμοτε!!

 

Ερωτηση: Υπαρχει τροπος μεσα απο την εφαρμογη my cosmote του κινητου να στελνω απο εκει δωρεαν sms ; ή μονο μεσω υπολογιστη; επισης μεσω τις εφαρμογης web2smsgr που ειναι στα android υποστηριζεται το cosmote cloud ; διοτι απο οσο θυμαμαι εχει μονο το οτενετ!

 

Συμπληρωματικα ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα την δυνατοτητα να βαζεις φιλτρο και να σου στελνει alert με sms στο κινητο σου βαζωντας μια λεξη που θελεις να εχει το email και φιλτραρωντας το να σε ειδοποιει με sms , μου φαινεται φοβερη υπηρεσια δειτε εδω https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/internet/ote-tools/-/support/article/644630 , αλλα γραφει οτι δεν μπορεις να αλλαξεις το κινητο μια φορα το καταχωρεις και δεν αλλαζει ,την εχει δοκιμασει κανενας; . , μου θυμηζει το παλιο cosmote mail που οτι email λαμβανες σου εστελνε δωρεαν sms ειδοποιηση!

 

Τελος θα ηθελα να ρωτησω μπορω να αλλαξω και να βαλω να μην φαινεται το email τησ κοσμοτε οταν στελνω sms απο το web2sms ; . και να βαλω καποιο ονομα να φαινεται; , στο ιντερνετ βρηκα αυτο https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/faq/email/-/support/article/1265712 βλεπω ομως για κονεξ να γραφει αρα μαλλον δεν θα πρεπει να γινεται .

Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο μου αλλα τωρα τα ψαχνω εξονοχυστηκα και για αυτο μου δημιουργουνται αποριες.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
διορθωση

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες σε χρεωσεις cosmote σταθερης. Το link εδω https://www.cosmote.gr/fixed/anakoinoseis.

Δεν με χαλαει καθολου τρια κινητα και ενα σταθερο για να κανω αίτηση φορητότητας ή καταγγελια συμβασης.Δωρο εξ ουρανου για καλυτερη διαπραγματευση.

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξεις σε χρεωσεις cosmote σταθερης. Το link εδω https://www.cosmote.gr/fixed/anakoinoseis.

Δεν με χαλαρα καθολου τρια κινητα και ενα σταθερο αίτηση φορητότητας ή καταγγελια συμβασης.

 

Ειχα την εντυπωση, οτι δεν υπαρχει πλεον πακετο χωρις 'απεριοριστα αστικα και υπεραστικα'.

Κανω λαθος;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες σε χρεωσεις cosmote σταθερης. Το link εδω https://www.cosmote.gr/fixed/anakoinoseis.

Δεν με χαλαει καθολου τρια κινητα και ενα σταθερο για να κανω αίτηση φορητότητας ή καταγγελια συμβασης.Δωρο εξ ουρανου για καλυτερη διαπραγματευση.

μια από τα ίδια και εγώ φίλε μου. 2 κινητά σταθερό και οτεtv. απ τη μια δεν θέλω να φύγω μιας και ανανέωσα πριν 2 μήνες με μείωση στα πάγια, απ την άλλη δεν μπορώ την κοροϊδία με τις αυξήσεις στα πάγια της κινητής κάνοντας ένα και το αυτό την έκπτωση που μου έκαναν προ 2μηνου (για ανανέωση συμβολαίου) γυρνώντας με στα παλιά δεδομένα.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με τρια συμβολαια κινητης + σταθερο+οτε Tv πληρωνουμε 100κατι ευρω.θα τους τρέλανω στις καταγγελιες
Link to comment
Share on other sites

μα και εγώ. κινητή έχω οικογενειακό μια γραμμή Cosmote Xl και άλλη 1500-45 τελική τιμή 39€. και σπίτι 24αρι +σταθερό δωρεάν αστικά υπεραστικά + fullpack otetv στα 94,50. στο σύνολο ξεπερνάω και εγώ τα 100€,αλλα για τις αυξήσεις που αναφερόμουν πήρα χαμπάρι μόνο στη κινητή και συγκεκριμένα λόγω της αύξησης στα παρεχομενα mb. κάνουν αυξήσεις και στην σταθερή??

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυξανουν την χρεωση εαν ξεπερασεις τον χρονο ομιλιας σου απο το πακετο που διαθετεις.Για μενα ειναι μια καλη ευκαιρια για να πισω για καλυτερη τιμη και να διαπραγματευτω καλυτερα ως πακετο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία!Για αρχή χρησιμοποιώ το speedport.Είμαι με snr 6 και κλειδώνω περίπου στα 11500.Κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα το snr πηγαίνει 10.Κάνω μια επανεκκίνηση και το snr επιστρέφει στο 6 αλλά με κλειδώνει στα 14000.Αν το αφήσω έτσι,μετά από κάποιες ώρες το snr πέφτει στο 1 χωρίς να αλλάξει ο συγχρονισμός και την επόμενη μέρα βλέπω οτι έχει κάνει επανασυγχρονισμό μόνο του και επιστρέφει πάλι σε snr 6 και κλείδωμα στα 11500.Πιστεύετε οτι είναι θέμα ρούτερ η γραμμής;Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Ωραία..μου έφτιαξες το κέφι πρωί πρωί!Τι είναι το 21312;;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...