Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην πιστεύεις τι λεει ο φιλος του φιλου, παντα να εκφράζεις δικες σου απόψεις.

 

Εγω Καλλιθεα 5-6 χρονια με ΟΤΕ και δεν θυμάμαι να εχει κοπεί ποτε η σύνδεση.

 

Eσυ εισαι απο τους λιγους τυχερους,οσους γνωστους έχω,και αν κανεις μια βολτα στα forums που εχουν σχεση με το αντικειμενο ,το 80 % περιπου εχουν εστω και 1-2 αποσυνδεσεις με τα 24 mbps το 24 ωρο ,εκτος αν δεν εχεις το pc σου ανοιχτο ολο το 24 ωρο,και δεν γνωριζεις τι γινεται τις υπολοιπες ωρες που ειναι κλειστο.

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτισω εγω κατι σχετικα κουλο;

 

Υπαρχει η δυνατοτητα στο connx, η σε οποιαδηποτε αλλη συνδεση ADSL, να μην ειναι ενος χρονου για παραδειγμα συνεχομενα, αλλα καποιους συγκεκριμενους μηνες το χρονο;

 

Ειμαι φοιτητης, και θα ηθελα στο πατρικο μου να εχω ιντερνετ οταν γυριζω για διακοπες, αλλα παραλληλα δεν θα ηθελα να χρεωνω τους δικους μου με ιντερνετ ολο το χρονο χωρις να χρησιμοποιειται

 

Ευχαριστω!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

γινεται αλλα αν δεν κανω λαθος δεν θα εχεις και τηλεφωνο μαζι με το connx τις μερες εκτος διακοπων

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/conn-x-/prodconnx_kateksoxin.html

 

μια αλλη λυση ειναι αυτη της hol που ειναι και η καλυτερη

http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=134&ct=72&prd_st=1

διαλεγεις και παιρνεις!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

γινεται αλλα αν δεν κανω λαθος δεν θα εχεις και τηλεφωνο μαζι με το connx τις μερες εκτος διακοπων

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/conn-x-/prodconnx_kateksoxin.html

 

μια αλλη λυση ειναι αυτη της hol που ειναι και η καλυτερη

http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=134&ct=72&prd_st=1

διαλεγεις και παιρνεις!

 

Ευχαριστω!!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα,

Εχω μια συνδεση Conn-x 24αρα και μοντεμ BaudTec (αυτο που δινει ο ΟΤΕ) και μου παρουσιαζει διακοπες - αποσυγχρονισμους καθε μιση με 1 ωρα περιπου, κυριος οταν τον χρησιμοποιω συνεχομενα (downloading). Το προβλημα αυτο το εχω εδω και 2 μηνες περιπου, απο τη στιγμη που εβαλα την συνδεση connx.

(Μενω στην Αθηνα, Μοσχατο)

 

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα! :)

 

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις και τα status του modem μου:

 

Encapsulation: PPPoA VC-Mux (εχω δοκιμασει και PPoE LLC)

VPI: 8

VCI: 35

ATM QoS: UBR

PCR: 0

 

Default Route: YES

Dynamic Route: RIP1

Direction: None

Multicast: Disabled

 

-------STATUS-------

Virtual Circuit : PVC0

Status : Connected

Connection Type : PPPoA VC-Mux

IP Address : 85.73.211.1

Subnet Mask : 255.255.255.255

Default Gateway : 80.106.108.43

DNS Server : 195.170.0.1

NAT : Enabled

PPP connection time : 0d:00h:53m:03s

 

Downstream / Upstream

SNR Margin : 8.7 / 12.2 db

Line Attenuation : 32.8 / 20.9 db

Data Rate : 10879 / 863 kbps

 

---------

ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.25.0_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0

Line State : Showtime

Modulation : ADSL2 PLUS

Annex Mode : ANNEX_A

 

Ευχαριστω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου έλεγα να κάνεις ένα reset το modem. Στη συνέχεια, αν δε στρώσει, θα σου πρότεινα να κάνεις μια αναβάθμιση του firmware του modem(ψάξε στο google, είναι πανεύκολο)

Στη χειρότερη περίπτωση, δήλωσε βλάβη για να σου ελέγξουν τη γραμμή κι αν χρειαστεί να σου αντικαταστήσουν το modem.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου έλεγα να κάνεις ένα reset το modem. Στη συνέχεια, αν δε στρώσει, θα σου πρότεινα να κάνεις μια αναβάθμιση του firmware του modem(ψάξε στο google, είναι πανεύκολο)

Στη χειρότερη περίπτωση, δήλωσε βλάβη για να σου ελέγξουν τη γραμμή κι αν χρειαστεί να σου αντικαταστήσουν το modem.

 

Εχω το τελευταιο fireware που βρηκα στο site του ΟΤΕ (http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/dsl_baudtecT26.htm).

Εχω κανει και resets πολλες φορες ως τωρα.

 

Οι ρυθμισεις μου σου φαινοναται ενταξει??

Το SNR μου ειναι φυσιολογικο?

Αυτη τη στιγμη ειναι:

SNR Margin : 6.7 / 12.0 db

 

Ευχαριστω για την βοηθεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Eχει παρατηρησει κανεις σκαλωματα με το ιντερνετ στη Πατρα??εδω και κατι μερες κοβεται σε ακυρες στιγμες...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

To ασύρματο ρουτερ που σου δίνει ο ote με νέα σύνδεση, ποιας εταιρίας είναι;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

huawei αυτο

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση θανατου του ατομου που εχει γραμμη (ειχε) γραμμη στο ονομα του τι χρειαζεται για να σταματησει ο οτε την συνδεση και να μην ερχονται παγια στο σπιτι επιπλεον? Πιστοποιητικο θανατου λογικα αλλα που τα στελνουμε ξερει καποιος?

 

Φυσικα ταυτοτητα κτλ κτλ δεν υπαρχουν εχουν παραδωθει πισω αλλιως δεν παιρνεις πιστοποιητικο θνησιμοτητας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα

θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις απο Λαγκαδα τι παιζει με γραμμες του κονεξ

απο οτι καταλαβα μονο connex kai forthnet εχει η περιοχη

σκεφτομαι να κανω συνδεση με νεο νουμερο στα 34,50 ευρω το μηνα με 2 ΜΒS ταχυτητα

εχει κανεις καμοια αποψη ή γνωμη ειμαι παντελως ασχετος

και γενικα τι να προσέξω οταν θα παω για αιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκανα αιτηση συνδεσης τηλεφωνου και ιντερνετ στη Cyta αλλα μου ειπαν πως ο ΟΤΕ δεν δινει γραμμη και πως θα πρεπει να κανω πρωτα εκει μια συνδεση και μετα να γινει η μεταφορα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα με αφησει ο ΟΤΕ να κανω την φορητοτητα η θα με δεσμεσει για ενα χρονο πχ και θα μου ζητησει κατι παραπανω αν θελω να φυγω απο κει ποιο νωρις
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω τόσο λάθος ο χρόνος παραμονής στον Ο.Τ.Ε. είναι έξι μήνες.

Μιλάμε πάντα για νέα τηλεφωνική γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μηπως κανενας προβλημα με την συνδεση στο Διαδυκτιο στην Καβάλα; Απο χθες 8 το απογευμα μου ριχνει την γραμμη ADSL καθε 2-3 λεπτα. Στο cc λένε οτι δεν υπαρχει δηλωμενη βλαβη στην Καβάλα.
.
Link to comment
Share on other sites

Έχει μηπως κανενας προβλημα με την συνδεση στο Διαδυκτιο στην Καβάλα; Απο χθες 8 το απογευμα μου ριχνει την γραμμη ADSL καθε 2-3 λεπτα. Στο cc λένε οτι δεν υπαρχει δηλωμενη βλαβη στην Καβάλα.

 

Εαν κάνει αποσυνδέσεις φταίει η γραμμή σου, σε επίπεδο χαλκού και όχι η περιοχή ή η οτενετ. Δήλωσε βλάβη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δε ξερω αν εχει αναφερθει ξανα για αλλη περιοχη αλλα στη περιοχη μου (ενα χωριο του Αιγιου) δεν υπαρχει διαθεσιμο adsl παρα τις πολλες αιτησεις που εχουμε μαζεψει για να περασει adsl στη γραμμη.

Ακομα τπτ και επισης τπτ απο ολες τις αλλες εναλλακτικες εταιριες..

 

Εχω και στικακι της κοσμοτε αλλα ουτε 3g δε πιανει ουτε η voda..

 

Δεν ειναι κανα κορφοβουνι ειναι 10 χιλ απο τη πολη.Εχω παει σε αλλα χειροτερα και εχουν φουλ 3g..

 

Εχω σκεφτει το δορυφορικο αλλα σε περιοριζει πολυ ..

 

Καμια λυση προτεινετε η η μονη λυση ειναι να περιμενω ποτε ο OTE θα βαλει adsl γραμμη η ποτε θα ρυθμισουν τις κεραιες τους για να πιασω 3g???

 

Ελεος ..

TO NOY SAS
Link to comment
Share on other sites

Όταν το pc ξεσυνδέεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα από το router (σύνδεση ασύρματη) μπορεί να φταίει η βάση ασύρματου τηλεφώνου που είναι κοντά στο router;δημιουργούνται παρεμβολές;
Link to comment
Share on other sites

Όταν το pc ξεσυνδέεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα από το router (σύνδεση ασύρματη) μπορεί να φταίει η βάση ασύρματου τηλεφώνου που είναι κοντά στο router;δημιουργούνται παρεμβολές;

 

Οχι αφού άλλη η μια συχνότητα και άλλο η άλλη. Πιθανώς κάποια ασυμβατότητα συσκευών (λαπτοπ/pc-router), αν και πιστεύω οτι έαν έχεις baudtec μαλλον φταίει το ....router. Μια αλλαγή θα σε πείσει!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει η δυνατότητα στον ΟΤΕ σε περίπτωση που έχουμε ενσύρματo modem να γίνει ανταλλαγή με ασύρματο και να πληρώσουμε τη διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

απ' όσο ξέρω όχι, αλλά πάρε σε κάνα κατάστημα ή εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσεις. Δε ξέρεις τι γίνεται ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Exei κανει κανείς συγκριση,μεταξυ του Baudtec,που εδινε παλαιοτερα ο ΟΤΕ,με το καινουριο,Comtrend,που δινει τωρα;

Μιλαμε για ΕΝσύρματα.

Εμενα πχ,το καινουριο,(που το εβαλα,επειδη το παλιο ταφτυσε λογω διακοπτη),μου ανεβασε to SNR,απο 9.8,σε 16,και το atten,απο 19.8,σε 25.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα στον ΟΤΕ σε περίπτωση που έχουμε ενσύρματo modem να γίνει ανταλλαγή με ασύρματο και να πληρώσουμε τη διαφορά;

 

Παλιότερα δεν σου έκαναν τέτοια αλλαγή, με το πρόσχημα ότι πρώτα πρέπει να λήξει το συμβόλαιο ( να περάσουν οι 12 μήνες ) και από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε ανταλλαγή επιθυμείς. Ίσως όμως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα. ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ητανε πολυ χρησιμο εαν ο οτε ειχε μια τετοια υπηρεσια οπως η forthnet. Edited by JOHNMEGARYTHMOS
διορθωση

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...