Jump to content

Φήμες και νέα για τα Sony Xperia


KOUNELOS1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα στην παρέα και από μενα.

η αλήθεια είναι οτι ζαχαρώνω το κινητό αν και η τιμή του είναι

μάλλον απαγορευτικη για μενα αυτη τη στιγμη εκτός αν παίξει κάποια

επιδότηση.

θα ήθελα να ρωτήσω τους εως τωρα κατόχους,

πως ειναι στην καθημερινή χρήση?το ρωταω γιατι φαίνεται πολυ λεπτεπίλεπτο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Eτσι ακριβως. ζοομ στα κινητα δεν υφισταται.

Αυτα τα λεγαμε το 2003 οταν δεν ξεραμε.

 

Ειτε εχει ειτε οχι ζοομ ειναι το ιδιο και το αυτο...αφου μιλαμε για ψηφιακο ζοομ.

 

Αν ειχε οπτικο ζοομ τοτε ναι, να παραπονευόσουν για

την φωτογραφική review.

ναι έχεις δίκιο για την φωτογραφική αλλά όχι για το βίντεο φίλε μου δεν επιτρέπεται να μην εχει
Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο για την φωτογραφική αλλά όχι για το βίντεο φίλε μου δεν επιτρέπεται να μην εχει

 

ναι στο βιντεο θα συμφωνησω

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκριση με το Lg P990 Optimus 2x διαφορες ?

 

(εκτος απο τον επεξεργαστη)

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε συγκριση με το Lg P990 Optimus 2x διαφορες ?

 

(εκτος απο τον επεξεργαστη)

 

Υπάρχει ξεχωριστό μέρος για τέτοιες συζητήσεις... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στη λειτουργία του πώς είναι το τηλέφωνο?

Είναι smooth και γρήγορο, ή κάνει κολλήματα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στη λειτουργία του πώς είναι το τηλέφωνο?

Είναι smooth και γρήγορο, ή κάνει κολλήματα?

Είναι ιδιαίτερα γρήγορο, δεν κάνει [τουλάχιστον μέχρι στιγμής, εδώ και 3 ημέρες] κανένα κόλλημα και περιηγείται στα menu πολύ smoothly ;) Πριν από αυτό είχα το Desire... μπορώ να πω ότι ίσως να ήταν λίγο πιο βαρύ το Sense UI και για αυτό να μου μοιάζει το Arc [με το built in interface] πιο γρήγορο. Όσον αφορά την ερώτηση που τέθηκε παραπάνω, για την καθημερινή συμβίωση μαζί του, ναι μεν είναι... "delicate" τα υλικά του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σου εμπνέει φόβο ζημιάς στην χρήση. Πάντως, επιμένω - αν και iPhone fan - ότι είναι απο τις πιο όμορφες συσκευές εκεί έξω...

 

ΥΓ: η συσκευή αγοράστηκε από κατάστημα φίλου, και περιείχε 16GB κάρτα, όπως αναφέρθηκε παρπάνω...

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πριν από αυτό είχα το Desire... μπορώ να πω ότι ίσως να ήταν λίγο πιο βαρύ το Sense UI και για αυτό να μου μοιάζει το Arc [με το built in interface] πιο γρήγορο.

 

Έχει καλύτερη CPU/GPU ούτως ή άλλως. Η διαφορά είναι αισθητή και στην πράξη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλύτερη CPU/GPU ούτως ή άλλως. Η διαφορά είναι αισθητή και στην πράξη.

So right... :up: Το είχα ξεχάσει...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τη συσκευή πριν δύο ημέρες και την ψάχνω ακόμα, όσα παιδιά θέλουν να μάθουν πληροφορίες, ας κάνουν λίγο υπομονή :) , δεν μπορείς να τα δεις όλα αμέσως...

Μερικά σχόλια απο μέρους μου είναι τα εξής:

 

- Πολύ όμορφη συσκευή όντως, την φοβάσαι λίγο στην αρχή, λόγω λεπτότητάς της, τουλάχιστον αισθάνεσαι οτι έχεις κάτι ιδιαίτερο.

- Όμως το βάρος του εξαιρετικό, δεν σε προβληματίζει όπου και να το βάλεις, με την διαφορά οτι δεν χωράει σε καμία θήκη απο αυτές που έχω (ζώνης), πρέπει να βρω άλλη λύση.

- Ο ήχος πολύ καλός, δυνατός, αλλά και στο ακουστικό, όπως και στην λήψη βίντεο.

- Είναι γρήγορο, κάποια μικρο-κολληματάκια ανεπαίσθητα όμως, δεν ενοχλούν, γενικά όλα τα κάνει γρήγορα.

- Η οθόνη εξαιρετική, και σε μέγεθος και σε φωτεινότητα, αλλά μου λείπει η ρύθμιση αυτόματης φωτεινότητας για εξοικονόμηση μπαταρίας.

- Το Bluetooth δεν πρέπει να είναι πολύ ισχυρό, το "χάνει" το ακουστικό μου σε λιγότερα μέτρα απο π.χ. Galaxy S, αλλά το ίδιο με το iPhone 4 περίπου.

- Το wifi λίγο πιο ισχυρό απο το 4άρι, αρκετά καλό.

- Το σήμα GPS κλειδώνει άμεσα, γρήγορα. Το Sygic Aura παίζει αρκετά καλά, το CoPilot 8.0.0.606 που δοκίμασα δεν παίζει. Θα δοκιμάσω και το Sygic 8.22.

- To zoom στην κάμερα είναι έλλειψη. Κι ας μην σου δίνει ποιοτική φωτογραφία (λόγω ψηφιακού) θα έπρεπε να υπήρχε, όπως και στο βίντεο. Το κουμπί της κάμερας λίγο σκληρό δεν είναι πολύ βολικό. Οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές απο ανάλυση, αλλά κάτι δεν μου αρέσει στον αισθητήρα φωτεινότητας. Όταν σκοπεύω σε κάτι φωτεινό, μου σκουραίνει πολύ άλλα κοντινά αντικείμενα που δεν είναι τόσο φωτεινά. Επίσης, όταν έχω απέναντι πολύ φως π.χ. ψηλά ουρανό, ασπρίζει μέρος της φωτογραφίας στο αντικείμενο που βγάζω απο την φωτεινότητα του ουρανού.

Μου αρέσει που το βίντεο σώζεται σε MP4, αν και έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου, δεν βρίσκω καλό player να παίξω τα βίντεο, το Quick time το θεωρώ απαράδεκτο, δεν τα παίζει και καλά (με σπασίματα). Νομίζω στην λήψη βίντεο, κάποια λίγα σπασιματάκια υπάρχουν. Ποιό θεωρείτε το καλύτερο πρόγραμμα για αναπαραγωγή MP4 αλήθεια;

- Η μπαταρία, ενώ εχτές με πήγε καλά, σήμερα μου κάνει "νερά", 12.30 είναι στο 64%, με βραδινή φόρτιση, αυτό δεν μου αρέσει. Μπορεί όμως κάτι να συμβαίνει, το ψάχνω.

- Task manager καλός.

- Το widget αναζήτησης δεν βρίσκει επαφές, κάνει μόνο search στο internet. Μου κάνει εντύπωση.

- Δεν βρίσκω βολικό οτι κλείνει η οθόνη απο το επάνω κουμπί στη θέση που είναι, είναι δύσκολο να το εντοπίσεις και να το πατήσεις σε γρήγορη χρήση. Ψάχνω εφαρμογή να κλειδώνει τη συσκευή απο την οθόνη, για να είναι πιο εύκολο.

- Σε κάθε σύνδεση με το pc μου με ρωτάει να εγκαταστήσει το PC Companion, αλλά δεν εγκαθίσταται τίποτα τελικά.

- Δεν μου αρέσει που δεν δίνει όνομα στις φωτο και βίντεο με ημερομηνία, ούτε έχει την επιλογή "εκτύπωσης" ημερομηνίας επάνω στην φωτο. Ψάχνω για εφαρμογή (όπως η camera Genious στο iPhone) που μπορεί να το κάνει αυτό - αν υπάρχει.

- Έχει δει κανένας ρύθμιση για να επιλέγω τη σύνδεση usb; ή δεν βλέπω καλά;

- Η μπαταρία φορτίζει γρήγορα.

- Μου αρέσει το sar του (0,66 απο οτι έχω δει) και το σήμα κλήσης είναι σχετικά καλό μέχρι στιγμής. Νομίζω καλό για αυτό το sar.

- Η οθόνη (που λέει πολλά) νομίζω οτι θέλει οπωσδήποτε προστασία. Ειδικά αυτή. Δεν νομίζω οτι είναι ιδιαίτερης αντοχής. Η απόκρισή της, σχετικά καλή, πάντως iPhone 4 σίγουρα δεν είναι.

Στην πορεία, θα αναφέρω οτι δω ακόμα! :)

 

EDIT: Θεωρώ, μέχρι στιγμής, οτι το Xperia Arc είναι μια πολύ καλή και όμορφη συσκευή, και τις ανωτέρω παρατηρήσεις δεν τις αναφέρω ως αρνητικά στοιχεία που θα σε κάνουν να μην την επιλέξεις, αλλά καθαρά προς ενημέρωση. Σε αντίθεση με το Nexus S που το κράτησα για μερικές ημέρες και το έδωσα, γιατί δεν μου άρεσε.

Ένα στοιχείο ακόμα είναι να δούμε τι θα κάνουν και στο xda, για να δούμε πόσο μπορούμε (και αν θα μπορούμε) να παίξουμε :D

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

- Σε κάθε σύνδεση με το pc μου με ρωτάει να εγκαταστήσει το PC Companion, αλλά δεν εγκαθίσταται τίποτα τελικά.

- Έχει δει κανένας ρύθμιση για να επιλέγω τη σύνδεση usb; ή δεν βλέπω καλά;

 

Έχει επιλογές για σύνδεση...

μπορείς να απενεργοποιήσεις την ερώτηση για το PC Companion...

το ίδιο μπορείς να κάνεις και για τη σύνδεση...

 

απλά drag από την κορυφή προς τα κάτω για να σου βγουν οι ειδοποιήσεις.... έτσι απλά...

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
- Δεν βρίσκω βολικό οτι κλείνει η οθόνη απο το επάνω κουμπί στη θέση που είναι, είναι δύσκολο να το εντοπίσεις και να το πατήσεις σε γρήγορη χρήση. Ψάχνω εφαρμογή να κλειδώνει τη συσκευή απο την οθόνη, για να είναι πιο εύκολο.

 

https://market.android.com/details?id=hk.suiaing.android.lock.screenlock&feature=order_history

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

.........................

- Δεν βρίσκω βολικό οτι κλείνει η οθόνη απο το επάνω κουμπί στη θέση που είναι, είναι δύσκολο να το εντοπίσεις και να το πατήσεις σε γρήγορη χρήση. Ψάχνω εφαρμογή να κλειδώνει τη συσκευή απο την οθόνη, για να είναι πιο εύκολο.

.................

 

Ωραιότατο και λειτουργεί, Extended controls η τελευταία έκδοση. Βολικότατο κουμπάκι κλειδώματος στην οθόνη.. :)

 

EDIT: Ευχαριστώ Γιάννη!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

 

- Η οθόνη (που λέει πολλά) νομίζω οτι θέλει οπωσδήποτε προστασία. Ειδικά αυτή. Δεν νομίζω οτι είναι ιδιαίτερης αντοχής.

Το γυαλι δεν ειναι ανθεκτικο ,αντιχαρακτικο (κατι σαν gorilla) οπως αναφερετε ??

Link to comment
Share on other sites

Το "γυαλί" στο GsmArena αναφέρεται ως "Scratch-resistant surface"

 

φανταζομαι αρκει για να την θεωρησουμε ανθεκτικη.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ποιό θεωρείτε το καλύτερο πρόγραμμα για αναπαραγωγή MP4 αλήθεια;

 

Δοκίμασε τον VLC player

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

- To zoom στην κάμερα είναι έλλειψη. Κι ας μην σου δίνει ποιοτική φωτογραφία (λόγω ψηφιακού) θα έπρεπε να υπήρχε, όπως και στο βίντεο.

 

Δεν υπαρχει? περιεργο...Καπου διαβασα οτι εχει 2,46Χ smart focus. Εννοεις οτι στο βιντεο υπαρχει η οχι? Απογοητευτικα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φανταζομαι αρκει για να την θεωρησουμε ανθεκτικη.

 

Όχι τόσο όμως ώστε να μη χρησιμοποιήσεις screen protector.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τοσο, οσο να μην χρησιμοποιησουμε προστασια(ειναι αντιαισθητικες, σto desire που εχω , εδω και ενα χρονο χωρις προστασια, δεν υπαρχει η παραμικρη γρατζουνια), βεβαια αυτο εχει σχεση και με το πως χρησιμοποιει-προσεχει ο καθενας την συσκευη του. :) Edited by georgep
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ!

 

Βλέπω οτι στέλνει sms 70 χαρακτήρων και δεν υπάρχει ρύθμιση για 160..

 

Αν δεν βγάλεις άκρη... υπάρχει και το handcent sms για αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φήμες και νέα για τα Sony Xperia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...