Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το υποψιάζομαι 2,5 χρόνια τώρα, αλλά 2 υπάλληλοι σε καταστήματα και άλλος ένας σε εξυπηρέτηση πελατών που είχα επικοινωνήσει, επέμεναν ότι δεν πρέπει να έχω πρόβλημα.

 

Εννοείται ότι 4G έχουμε κανονικά, απλά στο speed test είναι μόνο το "πρόβλημα".

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το υποψιάζομαι 2,5 χρόνια τώρα, αλλά 2 υπάλληλοι σε καταστήματα και άλλος ένας σε εξυπηρέτηση πελατών που είχα επικοινωνήσει, επέμεναν ότι δεν πρέπει να έχω πρόβλημα.

 

Εννοείται ότι 4G έχουμε κανονικά, απλά στο speed test είναι μόνο το "πρόβλημα".

 

Sent from my Moto X Play

 

Μετραω σε Hyperhosting και ας χρεώνομαι.Για μενα πιο αξιόπιστος σερβερ ειναι απο τον οτε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλημερα προσπαθησα να μεταφερω 8 ευρω μεσω sms (1219) σε αλλο αριθμο και μου εγραψε οτι μπορω να το κανω μονο για 2-5-10 ευρω ! παλια δεν γινοταν να μεταφερω αλλο ποσο? το εχουν αλλαξει?

ΚΑΜΙΑ ιδεα πως γινεται να μεταφερω αλλο ποσο?

ευχαριστω

Από το online account μεταφέρεις οποιοδήποτε ποσό από 5 μέχρι 15 ευρώ ακόμα και σε λεπτά του ευρώ π.χ 8,25

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το υποψιάζομαι 2,5 χρόνια τώρα, αλλά 2 υπάλληλοι σε καταστήματα και άλλος ένας σε εξυπηρέτηση πελατών που είχα επικοινωνήσει, επέμεναν ότι δεν πρέπει να έχω πρόβλημα.

 

Εννοείται ότι 4G έχουμε κανονικά, απλά στο speed test είναι μόνο το "πρόβλημα".

 

Sent from my Moto X Play

 

 

 

Ομολογώ δε περιμένω κάποιος από την εξυπηρέτηση πελατών ή υπάλληλος να έχει άμεση γνώση για αυτό το πράγμα. Είναι για "περίεργους" σαν εμάς :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το online account μεταφέρεις οποιοδήποτε ποσό από 5 μέχρι 15 ευρώ ακόμα και σε λεπτά του ευρώ π.χ 8,25

Βασικά ελάχιστες φορές έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει από εκεί και δεν καταλαβαίνω γιατί,βλέπω αρκετά αιτήματα με κόκκινο (ανεκπεραίωτα). Με sms ή κλήση δεν υπήρχε πότε πρόβλημα φυσικά.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

στο χωριό που είμαι μέχρι τις 8 το βράδυ έχω edge και μετά το γυρνάνε σε 3G δεν ξέρω γιατί.

 

παρομοιο εχω παρατηρησει κι εγω στο εξοχικο, οπου το βραδυ για καποιο λογο βελτιωνονται και οι ταχυτητες και το σημα,

ειτε συνδεθω σε H ή σε 4g

Link to comment
Share on other sites

Το ένα με φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο, το άλλο με Frog στο ίδιο σημείο 4g+.

 

 

012ab0715422d1dea230d9b4e4b82304.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ένα με φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο, το άλλο με Frog στο ίδιο σημείο 4g+.

Δεν είναι αντιπροσωπευτικό το πείραμα, ακόμη και με την ίδια κάρτα μπορεί να βγάλεις διαφορετικά αποτελέσματα σε κάθε μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εύρηκα. Πρέπει το πακέτο internet που χρησιμοποιείς να έχει ένδειξη 4G στο site ώστε να μην έχει κόφτη στους servers της COSMOTE. Εγώ έχω frog και ενδεικτικά ενεργοποίησα το GigaDay με 1€ και...voila!!

 

a412abe74336f84684e20d72fc554eb7.jpg

έμενε σταθερό στα 33mbps..το πακέτο των 4GB/4,4€ που χρησιμοποιώ στο frog, τελικά έχει κόφτη για τα Speedtest της COSMOTE

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Φιλε μου και γω εχω κανει μετρηση στο χωριο μου στην Κρητη.Ειχα και γω το 4γιγα/4,44 ευρω στο φρογκ.Μου εβγαζε 23 mbps ταχυτητες ιντερνετ.Οσες φορες εκανα μετρηση σε διαφορα σημεια στο χωριο μου , μου εβγαζε καπου εκει στα 23.Μια φορα εκανα μετρηση βαζοντας αλουμινοχαρτο (την πατεντα βελτιωσης σηματος) στη συσκευη μου και μου εβγαλε 45 mbps ταχυτητες ,εχοντας παλι το 4 γιγα/4,44 ευρω.Συγνωμη για το off topic

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω διαβάσει 3-4 σελίδες, αλλά έχω μπερδευτεί...

 

1) Η Cosmote βάζει κόφτη στους σέρβερς της, μόνο όταν έχεις δωρεάν ΜΒ;

2) Στο συμβόλαια Mobile Internet, βάζει κόφτη ή μόνο στα καρτοκινητά;

 

Sorry για το offtopic, αλλά θέλω να ξέρω αν θα κάνω φορητότητα σε φοιτητικό What's Up ή θα πάρω απλά φοιτητικό Mobile Internet (και ο βασικός μου αριθμός για ομιλία θα παραμείνει σε άλλο πάροχο). Δε θέλω να τρώω όλα τα ΜΒ μου στον HyperHosting. :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ένα με φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο, το άλλο με Frog στο ίδιο σημείο 4g+.

 

 

012ab0715422d1dea230d9b4e4b82304.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

Ποιο από τα δύο έπιασε 67; Το καρτοσυμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα έχει; Χρειάζεται να κάνεις συνεχώς speed tests και είναι κριτήριο για το αν θα το επιλέξεις;

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Από το online account μεταφέρεις οποιοδήποτε ποσό από 5 μέχρι 15 ευρώ ακόμα και σε λεπτά του ευρώ π.χ 8,25

 

Βασικά ελάχιστες φορές έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει από εκεί και δεν καταλαβαίνω γιατί,βλέπω αρκετά αιτήματα με κόκκινο (ανεκπεραίωτα). Με sms ή κλήση δεν υπήρχε πότε πρόβλημα φυσικά.

ποση ωρα παιρνει να διευθετηθει ενα αιτημα easytransfer απο την σελιδα της κοσμοτε?

Δοκιμασα παλι και εχω το ιδιο προβλημα...Η εξυπηρετηση υποστηριζει οτι τα αιτηματα του site μπαινουν στην ουρα (αν καταλαβα καλα με χαμηλοτερη προτεραιοτητα) και η διεκπεραιωση τους εξαρταται απο τον φορτο του συστηματος. Τσεκαραν και ειδαν στο μεταξυ οτι κανενα απο τα δυο νουμερα που εμπλεκονται δεν εχουν θεμα,οσον αφορα τις προυποθεσεις της μεταφορας. Η λυση ειναι να περιμενω και να επικοινωνησω παλι ως το βραδυ ή αύριο για να το κοιταξουν. Επειδη αυτη τη φορά δεν βιαζομαι,λεω να το αφησω να δω που θα παει.Το περιεργο ειναι και στο παρελθον ειχα το ιδιο θεμα,και κατεφευγα αναγκαστικα στην μεταφορα μεσω μηνυματος/κλησης. Στις μονες φορες που καταφερα να το κανω μεσω της σελιδας,το αιτημα ολοκληρωθηκε σε 2-3 δευτερολεπτα...

easytransfer.pnggif hosting

να υποθεσω οτι το δευτερο αιτημα θα επρεπε να τελειωσει 12,5 ωρες μετα (που και τοτε δεν εγινε διοτι ειχα ηδη κανει μεταφορα με μηνυμα και μαλλον δεν βρεθηκαν λεφτα να μεταφερει).

Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα έχει; Χρειάζεται να κάνεις συνεχώς speed tests και είναι κριτήριο για το αν θα το επιλέξεις;

 

Sent from my Moto X Play

 

Ναι, κάνω πολλά Speedtests και αν είναι το καρτοκινητό να μου τρώει ~200MB, όποτε πιάνει μεγάλη ταχύτητα στον HyperHosting, χαίρω πολύ... :rolleyes:

 

Τα δωρεάν ΜΒ που δίνει με την ανανέωση, έχουν κόφτη;

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ναι.

Γνώμη μου είναι πως αν βάλεις Cosmote, μάλλον θα πάψουν να σε απασχολούν τα speed test...

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

τελικα μολις εγινε η μεταφορα,και το ευχαριστο περιεργο ειναι οτι δεν με χρεωσε 0,2 για την μεταφορα οπως γινεται στην περιπτωση του sms ή της κλήσης. Αν και αργεί μάλλον συμφερει περισσοτερο...
Link to comment
Share on other sites

Τι βάλεις online τι βάλει από περίπτερο το ίδιο δεν είναι;

Με χρεωστικη η paypal περνεις και 500mb για ένα μήνα. Με 10αρα και πάνω αυτά.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωστικη η paypal περνεις και 500mb για ένα μήνα. Με 10αρα και πάνω αυτά.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Καλά αυτό το ξέρω, ρώτησα για την πίστωση που έλεγαν τα παιδιά από πάνω ότι είναι διαφορετικό εαν βάλεις online ή με απλή κάρτα από περίπτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το ξέρω, ρώτησα για την πίστωση που έλεγαν τα παιδιά από πάνω ότι είναι διαφορετικό εαν βάλεις online ή με απλή κάρτα από περίπτερο

Ίδιο φόρο κρατάνε από όπου και αν ανανεώσεις.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

500 mb για 1 μηνα παίρνεις απο περίπτερο,αν έχεις ενεργοποιησει το τωρα data στο whatsup. Αν κάνεις online,παίρνεις εκτος απο αυτα,και αλλα 500 για 15 μερες.
Link to comment
Share on other sites

500 mb για 1 μηνα παίρνεις απο περίπτερο,αν έχεις ενεργοποιησει το τωρα data στο whatsup. Αν κάνεις online,παίρνεις εκτος απο αυτα,και αλλα 500 για 15 μερες.

Και απο γερμανο παιρνεις τα 500 για 15 μερες

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στείλε τους στο fb τους να στο επιστρέψουν και ενεργοποίησε την υπηρεσία myinternet.cosmote.gr ώστε να μην σου τρώει mb όταν δεν έχεις πακέτο
Link to comment
Share on other sites

Στείλε τους στο fb τους να στο επιστρέψουν και ενεργοποίησε την υπηρεσία myinternet.cosmote.gr ώστε να μην σου τρώει mb όταν δεν έχεις πακέτο

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε, πατησα ενεργοποιηση και εγινε αυτο που ελεγες, δε θελει κατι αλλο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Oχι με την υπηρεσία αυτή ενεργοποιημένη δε σου παίρνει το 1€ αν ξεχάσεις ανοιχτά τα δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...