Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις 24 Ιανουαρίου είχα ποστάρει αυτό:

Έχω μια ηλικιωμένη θεία στο νησί, από κινητό ξέρει μόνο να απαντάει και να παίρνει τηλέφωνο (δεν διαβάζει SMS) και έχει ένα what's up για να την παίρνει τηλέφωνο ο γιος της, ο οποίος δεν της βάζει καν κάρτα λέγοντας "άσε μάνα, τι τις θες εσύ τις μονάδες, θα σε παίρνω εγώ και αν είναι ανάγκη πάρε από το σταθερό (με χρέωση)". Θέλω λοιπόν εγώ να κάνω την καλή ανηψιά και σαν δώρο να της κάνω μια ανανέωση και ένα μικρό πακέτο ομιλίας προς όλους κάθε μήνα να μπορεί να παίρνει όποιον θέλει. Υπάρχει τρόπος να το κάνω και να το διαχειρίζομαι εγώ εξ αποστάσεως;

Σε What's Up, ανανέωση ον λάιν, ενεργοποίηση πακέτου προς όλους και να ελέγχω και το υπόλοιπο ενώ εγώ θα είμαι στην Αθήνα και το κινητό στο νησί. Γίνεται; Πώς; Δώστε κανά λινκ γιατί από το σάιτ της Cosmote δεν έχω ιδέα!

Ευχαριστώ!

είχα διαβάσει τις πολύ χρήσιμες απαντήσεις σας και επανέρχομαι για να σας πω τι έκανα τελικά:

Όσο ήμουν στο χωριό, έκανα από Γερμανό ανανέωση 6€ στο κινητό της θείας και μετά πήγα στο σπίτι της και κάλεσα το 1330 και της ενεργοποίησα το πακέτο με τα 5€ / 200' προς όλους. Επίσης, πήρα από το SMS που είχε λάβει τον κωδικό Reload It και από τον υπολογιστή μου της "κέρδισα" 60' προς WU και η θεία ήταν super happy.

Αυτά τον προηγούμενο μήνα. Τούτο τον μήνα θα πάω πάλι Γερμανό να βάλω 6€ και θα πάρω την θεία τηλέφωνο στο σταθερό και θα την βάλω να καλέσει εκείνη την ώρα το 1330 από το κινητό της ώστε να ενεργοποιήσει το πακέτο ακολουθώντας τις οδηγίες μου. Ελπίζω να τα καταφέρουμε. :p

Ερώτηση: αυτόν το κωδικό του Reload It δεν πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να τον διαβάσει και να μου τον υπαγορεύσει καθώς είναι μείγμα αριθμών και λατινικών γραμμάτων, το βρίσκω δύσκολο. Μπορώ να τον μάθω αυτόν το κωδικό κάπως αλλιώς χωρίς πρόσβαση στη συσκευή; Πώς; (Τι ζητάω κι εγώ τώρα, ε; ... :rolleyes:)

Ή μήπως μπορώ από το Reload It να κερδίσω το δώρο για άλλον αριθμο; Δηλαδή να κάνω την ανανέωση εγώ σε δικό μου Cosmote αριθμό, να μεταφέρω 5€ στη θεία και να λάβω εγώ το SMS του reload it και να το χρησιμοποιήσω, όμως, για τον αριθμό της θείας. (Άλλη παράδοξη σκέψη...)

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στις 24 Ιανουαρίου είχα ποστάρει αυτό:

 

είχα διαβάσει τις πολύ χρήσιμες απαντήσεις σας και επανέρχομαι για να σας πω τι έκανα τελικά:

Όσο ήμουν στο χωριό, έκανα από Γερμανό ανανέωση 6€ στο κινητό της θείας και μετά πήγα στο σπίτι της και κάλεσα το 1330 και της ενεργοποίησα το πακέτο με τα 5€ / 200' προς όλους. Επίσης, πήρα από το SMS που είχε λάβει τον κωδικό Reload It και από τον υπολογιστή μου της "κέρδισα" 60' προς WU και η θεία ήταν super happy.

Αυτά τον προηγούμενο μήνα. Τούτο τον μήνα θα πάω πάλι Γερμανό να βάλω 6€ και θα πάρω την θεία τηλέφωνο στο σταθερό και θα την βάλω να καλέσει εκείνη την ώρα το 1330 από το κινητό της ώστε να ενεργοποιήσει το πακέτο ακολουθώντας τις οδηγίες μου. Ελπίζω να τα καταφέρουμε. :p

Ερώτηση: αυτόν το κωδικό του Reload It δεν πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να τον διαβάσει και να μου τον υπαγορεύσει καθώς είναι μείγμα αριθμών και λατινικών γραμμάτων, το βρίσκω δύσκολο. Μπορώ να τον μάθω αυτόν το κωδικό κάπως αλλιώς χωρίς πρόσβαση στη συσκευή; Πώς; (Τι ζητάω κι εγώ τώρα, ε; ... :rolleyes:)

Ή μήπως μπορώ από το Reload It να κερδίσω το δώρο για άλλον αριθμο; Δηλαδή να κάνω την ανανέωση εγώ σε δικό μου Cosmote αριθμό, να μεταφέρω 5€ στη θεία και να λάβω εγώ το SMS του reload it και να το χρησιμοποιήσω, όμως, για τον αριθμό της θείας. (Άλλη παράδοξη σκέψη...)

 

1) βάλε από το τηλέφωνο της θείας να κάνει αυτόματη ανανέωση στα 200΄όταν τελειώνουν

2) στο δικό σου κινητό WU (ή όποιο άλλο WU έχεις και θέλεις) βάλε μια 10αρα κάρτα για να πάρεις τον κωδικό του Reload και μετά μετέφερε €5 από το 1350 στο τηλέφωνο της θείας

3) και εσύ και η θεία θα είστε super happy.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

1) βάλε από το τηλέφωνο της θείας να κάνει αυτόματη ανανέωση στα 200΄όταν τελειώνουν

2) στο δικό σου κινητό WU (ή όποιο άλλο WU έχεις και θέλεις) βάλε μια 10αρα κάρτα για να πάρεις τον κωδικό του Reload και μετά μετέφερε €5 από το 1350 στο τηλέφωνο της θείας

3) και εσύ και η θεία θα είστε super happy.

 

1) Είναι wu ο αριθμός οπότε τα 200' δεν γίνεται να μπαίνουν αυτόματα. Μόνο σε κοσμοκάρτα ισχύει αυτό.

2) Γιατί να το κάνει αυτό; Καταρχήν αν βάλει 10Ε (8,93) και μεταφέρει 5Ε σε άλλο αριθμό (5,20 με κόστος υπηρεσίας), θα του μείνουν στο δικό του 3,73Ε με τα οποία δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Όλο αυτό για να πάρει το δώρο 7 ημερών του reload; Δεν νομίζω ότι τον εξυπηρετεί κάπου.

 

Οπότε η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι δεν γίνεται να βρει κάπως αλλιώς τον κωδικό και μια χαρά το χειρίζεται ως τώρα με τα 6Ε στο γερμανό.

Link to comment
Share on other sites

1) βάλε από το τηλέφωνο της θείας να κάνει αυτόματη ανανέωση στα 200΄όταν τελειώνουν

2) στο δικό σου κινητό WU (ή όποιο άλλο WU έχεις και θέλεις) βάλε μια 10αρα κάρτα για να πάρεις τον κωδικό του Reload και μετά μετέφερε €5 από το 1350 στο τηλέφωνο της θείας

3) και εσύ και η θεία θα είστε super happy.

1) Είναι wu ο αριθμός οπότε τα 200' δεν γίνεται να μπαίνουν αυτόματα. Μόνο σε κοσμοκάρτα ισχύει αυτό.

2) Γιατί να το κάνει αυτό; Καταρχήν αν βάλει 10Ε (8,93) και μεταφέρει 5Ε σε άλλο αριθμό (5,20 με κόστος υπηρεσίας), θα του μείνουν στο δικό του 3,73Ε με τα οποία δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Όλο αυτό για να πάρει το δώρο 7 ημερών του reload; Δεν νομίζω ότι τον εξυπηρετεί κάπου.

 

Οπότε η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι δεν γίνεται να βρει κάπως αλλιώς τον κωδικό και μια χαρά το χειρίζεται ως τώρα με τα 6Ε στο γερμανό.

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας!

Το ξανασκέφτηκα και το να πηγαίνω στον Γερμανό είναι μια διαδικασία που θα προτιμούσα να παρακάμψω, οπότε σε ένα What's Up που έχω και δεν χρησιμοποιώ ποτέ, έφτιαξα MyAccount στην Cosmote και θα το ανανεώνω από εκεί με πιστωτική και θα στέλνω τα 5€ δωρεάν μέσω COSMOTE Easy Transfer. Δεν πειράζει που θα βάζω 10 ευρώ και θα μου περισσεύουν τα ψιλά, μετά από 2 ανανεώσεις θα μαζεύονται πάνω από 5€ και θα τα στέλνω τον άλλο μήνα. Κι αν μπορώ να στέλνω και το reload it θα είναι τέλεια.

Τελικά μπορεί ο reload it κωδικός να χαριστεί σε άλλον αριθμό;

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί ο reload it κωδικός να χαριστεί σε άλλον αριθμό;

 

 

Ο κωδικος φιλε, ειναι κλειδωμενος στον αριθμο του κινητου σου και ως εκ τουτου δεν μπορει να το χρησιμοποοησει αλλος

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτη τι στιγμη δεν εχω καποιο πακετο ιντερνετ και εχω κλειστα data.

Αν ανοίξω τωρα τα data θα χρεωθώ για καθε MB η θα με παει αυτόματα στο 1ευρω την ημερα με 20MB max;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτη τι στιγμη δεν εχω καποιο πακετο ιντερνετ και εχω κλειστα data.

Αν ανοίξω τωρα τα data θα χρεωθώ για καθε MB η θα με παει αυτόματα στο 1ευρω την ημερα με 20MB max;

 

Είναι και λογικό το δεύτερο γιατί χωρίς πακέτο ιντερνετ, πώς αλλιώς θα έχεις πρόσβαση χωρίς να χρεωθείς; Πρέπει να βάλεις πακέτο πριν ανοίξεις τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι είναι μου ήρθε και μήνυμα αμέσως.

Διακοπή να φανταστώ δεν χρειάζεται να κάνω.

Αύριο που θα τελειώσει το 24ωρο και δει τα data κλειστά δεν θα χρεωσει.

Τα λέω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται πως απενεργοποιήται το πακέτο με τα 200 λεπτά? Στο ηχητικό μήνυμα στο 1330 μιλά μόνο για ενεργοποίηση.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται πως απενεργοποιήται το πακέτο με τα 200 λεπτά? Στο ηχητικό μήνυμα στο 1330 μιλά μόνο για ενεργοποίηση.

 

Αν ακούς μόνο για ενεργοποίηση, δεν το έχεις στην αυτόματη ενεργοποίηση. Το ενεργοποιείς όποτε εσύ θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα ενεργοποιημένο στο νούμερό σου;

 

Αν ακούς μόνο για ενεργοποίηση, δεν το έχεις στην αυτόματη ενεργοποίηση. Το ενεργοποιείς όποτε εσύ θέλεις.

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Μαλλον δεν ειναι ενεργοποιημενο. Μολις ξαναδιαβασα το sms που ειχε ερθει οταν ειχα ενεργοποιησει τη sim, το οποιο λεει οτι το πακετο των 200' θα ενεργοποιηθει αυτοματα μολις βαλω καρτα. Δεν εχω βαλει καρτα απο τοτε, και θελω να βαλω τωρα για να μην χασω τον αριθμο (αλλα προτιμω να χρηματα να πανε για mobile data παρα για χρονο ομιλιας τον οποιο ουτως ή αλλος δεν θα χρησιμοποιησω). Απο οσο καταλαβαινω ομως μαλλον μολις βαλω την καρτα θα ενεργοποιηθει αυτοματα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειδη μονίμος εχω το υπολοιπο μου μηδεν καθε φορα που αγοραζω ενα πακετο data βαζω την μεταφορα υπολοιπου στο 1219 και πληρωνω 5 € και 30 λεπτα εξοδα μετακινησης αλλα εχω ομως 5 καθαρα € να αγορασω το πακετο χωρις να χρειαστει να βαλω 10αρα καρτα. Τωρα θα ηθελα να ρωτησω αν ανανεωσω μεσω πιστωτικης απο το site της cosmote κ αγωρασω 5€ θα εχω στο λογαριασμο μου 4,4€;;

Υπαρχει καποιος τροπος να βαζω στην καρτα μου ακριβως 5€ ετσι ωστε να αγοραζω τα πακετα που θέλω;;

Ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στις 24 Ιανουαρίου είχα ποστάρει αυτό:

 

Όσο ήμουν στο χωριό, έκανα από Γερμανό ανανέωση 6€

Μπορω να βαζω οτι ποσο θελω ;; και γινεται μονο στον Γερμανο ;;Οn line δεν μπορω να το κανω καπως;;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειδη μονίμος εχω το υπολοιπο μου μηδεν καθε φορα που αγοραζω ενα πακετο data βαζω την μεταφορα υπολοιπου στο 1219 και πληρωνω 5 € και 30 λεπτα εξοδα μετακινησης αλλα εχω ομως 5 καθαρα € να αγορασω το πακετο χωρις να χρειαστει να βαλω 10αρα καρτα. Τωρα θα ηθελα να ρωτησω αν ανανεωσω μεσω πιστωτικης απο το site της cosmote κ αγωρασω 5€ θα εχω στο λογαριασμο μου 4,4€;;

Υπαρχει καποιος τροπος να βαζω στην καρτα μου ακριβως 5€ ετσι ωστε να αγοραζω τα πακετα που θέλω;;

Ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορω να βαζω οτι ποσο θελω ;; και γινεται μονο στον Γερμανο ;;Οn line δεν μπορω να το κανω καπως;;

 

Σε κατάστημα γερμανού ή οτε θα βάζεις 6Ε και θα μπαίνουν καθαρά 5Ε. Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος. Αν βάλεις 5Ε από τη σελίδα, 4,46 θα μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. εχω ενεργοποιημενο το Πακέτο 200’ προς όλους με 5€. Γνωρίζει κανεις πως μπορω να το καταργήσω-απενεργοποιησω; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά καλώντας το 1330 θα υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω συμβόλαιο Vodafone και θα ήθελα να κάνω φορητότητα σε wu.

Το συμβόλαιο μου λήγει 27 Μαρτίου 2015 και ο λογαριασμός μου εκδίδεται κάθε 1 κάθε μήνα.

Πόσες μέρες κάνει η φορητότητα ? Ρωτάω για να μπορέσω να υπολογίσω πότε πρέπει να κάνω την αίτηση για να μην εκδοθεί νέος λογαριασμός από τη Vodafone.

Μπορώ να καλέσω κάποιο νούμερο για σχετικές πληροφορίες ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από Vodafone σε κοσμοκαρτα μου είχε κάνει καμία βδομάδα. Θα σου πρότεινα όμως να κάνεις την φορητοτητα την επόμενη ημέρα από το πέρας του συμβολαίου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές στα καρτοκινητά!!!!

Δείτε εδώ!!!!

Βέβαια δεν είναι και τόσο ευχάριστες οι αυξήσεις στις χρεώσεις ούτε στην ελάχιστη χρέωση. Πλέον δεν συμφέρει να μιλάς ούτε δευτερόλεπτο χωρίς πακέτο!!!

Edited by lord1982
Link to comment
Share on other sites

Με δυο λόγια οι αλλαγές:

 

-Νέα χρέωση σε εθνικά δίκτυα από 0,43Ε/λεπτό που είναι σήμερα σε 0,49 και 0,50Ε/λεπτό από 6/4.

 

-Η σημαντικότερη αλλαγή είναι ότι σταματάει η χρέωση ανα δευτερόλεπτο και πλέον "εγκαινιάζεται" χρέωση ανά λεπτό! Όπως το καταλαβαίνω εγώ, παράδειγμα 1:01" ομιλίας θα κοστίζει 1Ε. :wacko: Αυτό θα ισχύει και για τα πακέτα ομιλίας; Δεν το διευκρινίζει. Αν ναι, τότε μας αφορά όλους. Τα δωρεάν λεπτά θα εξαφανίζονται πολύ πιο γρήγορα απ' ότι τώρα.

 

Το τελευταίο θα αφορά και την υπηρεσία 0,01Ε/λεπτό της κοσμοκάρτας!

 

Πραγματικά έχουν επικοινωνία με τον κόσμο ή ζουν σε έναν δικό τους; Αντί να μειώνουν τις τιμές, τις αυξάνουν; Η δε αναφορά στο πακέτο με τα 500ΜΒ είναι για γέλια. Μήπως σκέφτονται να το κόψουν κι αυτό;

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές στα καρτοκινητά!!!!

Δείτε εδώ!!!!

Βέβαια δεν είναι και τόσο ευχάριστες οι αυξήσεις στις χρεώσεις ούτε στην ελάχιστη χρέωση. Πλέον δεν συμφέρει να μιλάς ούτε δευτερόλεπτο χωρίς πακέτο!!!

 

Xρέωση ανά λεπτό :wacko:... Τι άλλο θα σκεφτούν ρε σεις;

Link to comment
Share on other sites

Xρέωση ανά λεπτό :wacko:... Τι άλλο θα σκεφτούν ρε σεις;

 

Το πάρτυ θα αρχίσει μόλις καταλάβουμε ότι αυτό αφορά και στα πακέτα με τα δωρεάν λεπτά! Δεν τα διαχωρίζει η ανακοίνωση! Θα μιλάμε 3:01" και θα τραβάει 4!! Καλό ε; Από την καρτοκινητή θα βγάλουν τις χασούρες των συνδέσεων και των απλήρωτων λογαριασμών.

Link to comment
Share on other sites

Το πάρτυ θα αρχίσει μόλις καταλάβουμε ότι αυτό αφορά και στα πακέτα με τα δωρεάν λεπτά! Δεν τα διαχωρίζει η ανακοίνωση! Θα μιλάμε 3:01" και θα τραβάει 4!! Καλό ε; Από την καρτοκινητή θα βγάλουν τις χασούρες των συνδέσεων και των απλήρωτων λογαριασμών.

 

Eίναι αλήθεια ότι δεν το διασαφηνίζει καλά αυτό... Λες όντως να το εννοεί ΚΑΙ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...