Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε φίλε δεν χρειάζεται να έχεις 0€ υπόλοιπο για να δεις πόσο μπήκε! Απλά βλέπεις πόσο έχει πριν την ανανέωση και πόσο έχεις μετά την ανανέωση και κάνεις την αφαίρεση! Όπως και να έχει για να λήξει το θέμα, ενώ γράφει στο χαρτάκι της ανανέωσης ότι υπάρχει φόρος 12% για κάποιο λόγο είναι όντως επιβεβαιωμένο ότι σου κρατάει 10,7% φόρο, γιατί με 10€ κάρτα, σου βάζει 8,93€ μέσα, δηλαδή κρατάει 1,07€ ως φόρο. Κάθε φορά που βάζω κάρτα το τσεκάρω με ακρίβεια, οπότε ειναι 100% σίγουρο! :)

Παίζει ρόλο ποια τιμή λαμβάνεις ως αρχική. Πολλαπλασιάστε τα 8κατι με το 12% και δείτε πόσο βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παίζει ρόλο ποια τιμή λαμβάνεις ως αρχική. Πολλαπλασιάστε τα 8κατι με το 12% και δείτε πόσο βγαίνει.

 

Αυτό βγάζει με μεγάλη ακρίβεια κοντά στην τιμή της ανανέωσης. Αν είναι έτσι, παρά του ότι δεν είναι λογικό(μιας και στις κρατήσεις συνήθως αφαιρείς από τη μικτή τιμή το ποσοστό), ίσως το έχουν κάνει επίτηδες για να κρατάνε ελαφρώς λιγότερα. Κάτι καθόλου κακό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει γράψει με τον πλέον απλό τρόπο ο Βασίλης εδώ. Π.χ. 10€ / 1,12 = 8,93€.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιώνοντας. Για να βρούμε το φόρο, ή διαιρούμε το ποσό με 1,12 ή το πολλαπλασιάζουμε με 10,7%. Πιο απλά, έτσι γενικά μπορούμε να πούμε ότι ο φόρος που αφαιρείται στα καρτοκινητά είναι 10,7% επί του ποσού που ανανεώνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από τον εύκολο υπολογισμό, επειδή λογικά δεν στέκει καθώς ναι μεν προσθέτοντας στο 8,93 το 12% βγαίνει 10, αλλά αφαιρώντας από τα 10€ 12% είναι 8,80, νομίζω πως ίσως οφείλεται σε κάτι άλλο που βρήκα γραμμένο εδώ : "Το τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας υπολογίζεται προ του φόρου προστιθέμενης αξίας."

Φυσικά τον ΦΠΑ δεν τον καταλαβαίνουμε γιατί και τα πακέτα που καταναλώνουμε τον έχουν υπολογισμένο στην τιμή τους, όπως επίσης και το υπόλοιπο που έχουμε διαθέσιμο, οπότε μάλλον είναι λίγο μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο ειναι το 10,7%. Οταν δινεις 10€ και σου μενουν τα 8.93 εχεις χασει 1.07€ δηλαδη 1.07€/10€= 0.107 ή 10.7% του ποσου που εχεις δωσει. Το 12% ειναι λαθος γιατι λανθασμενα λαμβανεται ως βαση υπολογισμου το 8.93 ενω ρεπει να ληφθει το αρχικο ποσο, δηλαδη τα 10€.

 

Φιλε μου αυτο λεγεται αποφορόλογιση . Σε ολα τα προιντα που αγοράζουμε για να υπολογίσουμε το ΦΠΑ το υπολογίζουμε με αυτόν τον τροπο.καθαρη αξία επι το ΦΠΑ. Απο την στιγμή που η αξία είναι μαζί με το φόρο με απλά μαθηματικά επιλογίζεται με αυτόν τον τρόπο. Κανένας δεν μας χαρίζει τίποτα και πληρώνουμε κανονικά και τον φόρο και το ΦΠΑ

ο φορος 12% υπολογίζεται στο αρχικό ποσο χωρίς τον φορο και οχι στο τελικό ποσό που πληρώνουμε Δηλαδή 10€ / 1,12 = 8,93

Άρα στο καθαρό ποσό τον 8,93€ ο καταναλωτής πληρώνει 12% φόρο

στα 8,93 * 1,12 (δηλαδή Χ 12%) μας κάνει 1,07. Άρα το 8,93 + 1,07 = 10

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με cosmokarta που είχα πάρει σε υπερήλικα για να μπορούμε να επικοινωνούμε σε περίπτωση ανάγκης.

Είχε υπόλοιπο 35 € και έληξε τέλος Ιανουαρίου με αποτέλεσμα να χαθεί όλο το ποσό.

Δεν το είχαμε δει ότι έληγε διότι όταν έστελνα μήνυμα μου εμφάνιζε ως λήξη τον 8ο του 2015 αλλά αυτό προφανώς αφορούσε τη λήξη του αριθμού αν δεν κάναμε κάποια ανανέωση.

Ανανεώσεις δεν κάναμε (στο εξάμηνο) διότι σπάνια καλεί από το κινητό.

 

Εκτός από το ότι θεωρώ εντελώς εσφαλμένη την πρακτική να χάνεται το υπόλοιπο στο εξάμηνο αν δεν γίνει ανανέωση, μπορώ στην πράξη να κάνω κάτι τώρα;

Θεωρώ εξωφρενικό σε ανθρώπους με 500 € σύνταξη να χάνονται έτσι 35 €. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με cosmokarta που είχα πάρει σε υπερήλικα για να μπορούμε να επικοινωνούμε σε περίπτωση ανάγκης.

Είχε υπόλοιπο 35 € και έληξε τέλος Ιανουαρίου με αποτέλεσμα να χαθεί όλο το ποσό.

Δεν το είχαμε δει ότι έληγε διότι όταν έστελνα μήνυμα μου εμφάνιζε ως λήξη τον 8ο του 2015 αλλά αυτό προφανώς αφορούσε τη λήξη του αριθμού αν δεν κάναμε κάποια ανανέωση.

Ανανεώσεις δεν κάναμε (στο εξάμηνο) διότι σπάνια καλεί από το κινητό.

 

Εκτός από το ότι θεωρώ εντελώς εσφαλμένη την πρακτική να χάνεται το υπόλοιπο στο εξάμηνο αν δεν γίνει ανανέωση, μπορώ στην πράξη να κάνω κάτι τώρα;

Θεωρώ εξωφρενικό σε ανθρώπους με 500 € σύνταξη να χάνονται έτσι 35 €. :mad:

Κρίμα που δεν είχες δεί ότι αν δε γίνει κάποια ανανέωση εντός εξαμήνου, χάνεται το όποιο υπόλοιπο.

Το γράφει η cosmote εδώ http://tinyurl.com/nkwzwcd :(

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με cosmokarta που είχα πάρει σε υπερήλικα για να μπορούμε να επικοινωνούμε σε περίπτωση ανάγκης.

Είχε υπόλοιπο 35 € και έληξε τέλος Ιανουαρίου με αποτέλεσμα να χαθεί όλο το ποσό.

Δεν το είχαμε δει ότι έληγε διότι όταν έστελνα μήνυμα μου εμφάνιζε ως λήξη τον 8ο του 2015 αλλά αυτό προφανώς αφορούσε τη λήξη του αριθμού αν δεν κάναμε κάποια ανανέωση.

Ανανεώσεις δεν κάναμε (στο εξάμηνο) διότι σπάνια καλεί από το κινητό.

 

Εκτός από το ότι θεωρώ εντελώς εσφαλμένη την πρακτική να χάνεται το υπόλοιπο στο εξάμηνο αν δεν γίνει ανανέωση, μπορώ στην πράξη να κάνω κάτι τώρα;

Θεωρώ εξωφρενικό σε ανθρώπους με 500 € σύνταξη να χάνονται έτσι 35 €. :mad:

 

Το 6μηνο στο χρηματικό υπόλοιπο είναι κάτι που έχει εφαρμοστεί προ καιρού σε όλε τις εταιρίες, η κοσμοτέ το εφάρμοσε τελευταία. Μάλιστα οι άλλες εταιρίες ακυρώνουν και τον αριθμό στο 6μηνο. Τουλάχιστον η κοσμοτέ δίνει 12 μήνες περιθώριο.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Έτσι λειτουργούν όλα τα καρτοκινητά. Έχουν κι αυτά τους κανόνες τους. Απλά άλλη φορά να ξέρει ότι δεν χρειάζεται να μαζεύει τόσα χρήματα στο υπόλοιπο αν δεν σκοπεύει να τα χρησιμοποιήσει ή έχε το νου σου εσύ να κάνεις μια ανανέωση 5Ε κάθε 5 μήνες για να 'σαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον fonzi ότι αυτό που κάνουν είναι άδικο. :mad:

 

Αν ήθελαν να είναι εντάξει θα μπορούσαν πχ 10 μέρες πριν να στέλνουν πχ 1 SMS που να λέει:

"Εχεις άλλες 10 μέρες για να ανανεώσεις αλλιώς θα στα φάμε..."

 

Τόσα διαφημιστικά SMS μας στέλνουν για ψύλλου πήδημα αυτό θα τους έριχνε έξω? :mad:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελαν να είναι εντάξει θα μπορούσαν πχ 10 μέρες πριν να στέλνουν πχ 1 SMS που να λέει:

"Εχεις άλλες 10 μέρες για να ανανεώσεις αλλιώς θα στα φάμε..."

Σε αντίστοιχη περίπτωση μου έστειλαν σχετικό sms και μάλιστα περισσότερες από μία φορές.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση μου έστειλαν σχετικό sms και μάλιστα περισσότερες από μία φορές.

 

Έχω την εντύπωση ότι στέλνουν sms μέρες πριν. Απλά ο άνθρωπος είναι υπερήλικας λέει, σιγά να μην διάβασε ή άκουσε το μήνυμα. Και δεν το λέω ειρωνικά, αλλά ρεαλιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στέλνουν sms μέρες πριν. Απλά ο άνθρωπος είναι υπερήλικας λέει, σιγά να μην διάβασε ή άκουσε το μήνυμα. Και δεν το λέω ειρωνικά, αλλά ρεαλιστικά.

 

Πράγματι έχουν στείλει ενα (και μόνο) sms αλλά την πάτησα διότι μετά εγώ έστειλα μήνυμα για λήξη και μου ήρθε ενημερωτικό ότι λήγει η συνδρομή τον 80 2015. Νόμιζα ότι τότε θα έληγαν και τα χρήματα.

Όσο για το ποσό, προέρχεται μόνο από τις ετήσιες ανανεώσεις (οπότε καταλαβαίνετε ότι γινόταν ελάχιστη χρήση και μόνο σε έκτακτη ανάγκη).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα σου πρότεινα να πας σε συμβόλαιο με μηδενικό πάγιο.

Νομιζω οτι ειναι αυτο που σε συμφέρει σε καθε περίπτωση.

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση μου έστειλαν σχετικό sms και μάλιστα περισσότερες από μία φορές.

 

και σε μενα. στελνουν 3-4 μηνυματα συνολικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα σου πρότεινα να πας σε συμβόλαιο με μηδενικό πάγιο.

Νομιζω οτι ειναι αυτο που σε συμφέρει σε καθε περίπτωση.

 

το φοβάμαι. Οι υπερήλικες εύκολα πατάνε κατά λάθος κάποιο πλήκτρο και αφήνουν το κινητό να "μιλάει" σε άκυρο νούμερο...

Link to comment
Share on other sites

το φοβάμαι. Οι υπερήλικες εύκολα πατάνε κατά λάθος κάποιο πλήκτρο και αφήνουν το κινητό να "μιλάει" σε άκυρο νούμερο...

 

Ισχύει. Κοίτα, απλά πες του να μην βάζει κάρτα καθόλου και βάζε του εσύ 5Ε κάθε 5 μήνες. Είναι η πιο ασφαλής λύση. Αμα δεις ότι μαζεύει πάλι κανα 30αρι, κάντα μεταφορά σε δικό σου νούμερο από την εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Το whats up που διατηρώ το έχω μόνο για να δέχομαι κλήσεις. Κοίτα μέσω της εφαρμογής και γράφει πως η λήξη υπόλοιπου είναι 26/5 και λήξη σύνδεσης 25/9. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν 6 μήνες διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2;
Link to comment
Share on other sites

Το whats up που διατηρώ το έχω μόνο για να δέχομαι κλήσεις. Κοίτα μέσω της εφαρμογής και γράφει πως η λήξη υπόλοιπου είναι 26/5 και λήξη σύνδεσης 25/9. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν 6 μήνες διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2;

 

Εσύ ανανέωσες στις 26/5/14 μερικές μέρες πριν αλλάξει το σύστημα και πήρες διάρκεια υπολοίπου για ένα χρόνο μέχρι 26/5/15.

Στην συνέχεια ανανέωσες στις 25/9/14 . Η λήξη αυτού του υπολοίπου είναι 25/3/15 αλλά ισχύει η λήξη της προηγούμενης ανανέωσης. Μόνο στην Cosmote συμβαίνει αυτό προς τιμή της.

Οι άλλοι δύο γυρίσαν την ημερομηνία λήξης πίσω....

Με την επόμενη ανανέωση θα έχεις διαφορά 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

σε γουατς απ αν ανανεωσεις με καρτα των 30 ευρω δεν παιρνεις 3 ευρω δωρο?

 

Ναι πέρνεις 3 ευρώ δώρο δηλαδή συνολικά 26,79 +3 =29,79 . Με ανανέωση από Γερμανό ή Cosmote παίρνεις 10 % για ανανεώσεις από 30 ευρώ μέχρι 59,99

Σε ανανεώσεις από 60 ευρώ και πάνω πέρνεις 15% δώρο, δηλαδή με 60 ευρώ 53,58+9 =62,58.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πέρνεις 3 ευρώ δώρο δηλαδή συνολικά 26,79 +3 =29,79 . Με ανανέωση από Γερμανό ή Cosmote παίρνεις 10 % για ανανεώσεις από 30 ευρώ μέχρι 59,99

Σε ανανεώσεις από 60 ευρώ και πάνω πέρνεις 15% δώρο, δηλαδή με 60 ευρώ 53,58+9 =62,58.

 

εξαιρετικος οπως παντα

 

μολις μιλησα με εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν οτι εδω και παρα πολυ καιρο δεν ισχυει το δωρο των 3 ευρω με καρτα των 30.

ισχυει μονο το +10% με ανανεωση σε καταστημα γερμανος.

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχεις. Σταμάτησε το δώρο των 3Ε σε 30Ε κάρτα. Το βγαλαν και από τη σελίδα. Μόνο αν ανανεώσεις σε κατάστημα ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...