Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα καινουργιος με την cosmote (κρυμα) θελω να ρωτησω πως μπορω να μαθω ποσα λεπτα μου εχουν επομενει απο το πακετο callthemall 600 και πως τα κερδισμενα λεπτα απο το διαγωνισμο που σου στελνει σε sms για να παιξεις στο whatsup.gr?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ξέρει κανείς πως γίνεται να κάνω αγορά πακέτου ομιλίας για έναν αριθμό τηλεφώνου που το κινητό του δεν διαθέτει internet και έτσι δεν έχει ούτε την εφαρμογή? Θέλω να βάλω λεπτά μέσω της εφαρμογής ή από το site του what's up για να δώσω σε κάποιον φίλο μου τα 500mb που δίνει η what's up.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καινουργιος με την cosmote (κρυμα) θελω να ρωτησω πως μπορω να μαθω ποσα λεπτα μου εχουν επομενει απο το πακετο callthemall 600 και πως τα κερδισμενα λεπτα απο το διαγωνισμο που σου στελνει σε sms για να παιξεις στο whatsup.gr?

 

Μήνυμα Υ στο 1330.

 

Ξέρει κανείς πως γίνεται να κάνω αγορά πακέτου ομιλίας για έναν αριθμό τηλεφώνου που το κινητό του δεν διαθέτει internet και έτσι δεν έχει ούτε την εφαρμογή? Θέλω να βάλω λεπτά μέσω της εφαρμογής ή από το site του what's up για να δώσω σε κάποιον φίλο μου τα 500mb που δίνει η what's up.

 

Από το site της κοσμοτε δεν γίνεται αγορά πακέτου. Μόνο από την εφαρμογή γίνεται οπότε απλά δεν μπορείς να το κάνεις αν δεν έχεις ιντερνετ στο ίδιο το κινητό. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΚαλησπέραΤώρα είμαι με συμβόλαιο αλλά σε 1-1,5 μήνα ίσως να το κάνω κάρτα.

Με ενδιαφέρει χρονος ομιλίας (800' ας πούμε σε Γενικές γραμμές) Και ίντερνετ όσο περισσότερο μπορώ να παρω. Όλα αυτά με 20€ το μήνα γίνεται; και να πάω σε κοσμοκαρτα ή what's up; δεν εχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ΚαλησπέραΤώρα είμαι με συμβόλαιο αλλά σε 1-1,5 μήνα ίσως να το κάνω κάρτα.

Με ενδιαφέρει χρονος ομιλίας (800' ας πούμε σε Γενικές γραμμές) Και ίντερνετ όσο περισσότερο μπορώ να παρω. Όλα αυτά με 20€ το μήνα γίνεται; και να πάω σε κοσμοκαρτα ή what's up; δεν εχω ιδέα...

 

Μάλλον όχι. 23Ε κάρτα θες μόνο για τα 800' και αυτά με ελάχιστη κλήση 3' σημείωσε. Αν κάνεις μικρές κλήσεις, χρειάζεσαι παραπάνω από 800'. Μετά θες και άλλα 12Ε για να έχεις 1GB. 35Ε κάρτα μόνο για τα παραπάνω.

 

Σε ποιό συμβόλαιο είσαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι. 23Ε κάρτα θες μόνο για τα 800' και αυτά με ελάχιστη κλήση 3' σημείωσε. Αν κάνεις μικρές κλήσεις, χρειάζεσαι παραπάνω από 800'. Μετά θες και άλλα 12Ε για να έχεις 1GB. 35Ε κάρτα μόνο για τα παραπάνω.

 

Σε ποιό συμβόλαιο είσαι τώρα;

 

Τώρα εχω της cosmote το απεριόριστα 65 και δίνω 19€. Ήταν 18μηνες και εχω έκπτωση οικογενειακού , έκπτωση συνταξιούχου,έκπτωση αντί συσκευής, και έκπτωση λόγω προσφοράς τότε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εχω της cosmote το απεριόριστα 65 και δίνω 19€. Ήταν 18μηνες και εχω έκπτωση οικογενειακού , έκπτωση συνταξιούχου,έκπτωση αντί συσκευής, και έκπτωση λόγω προσφοράς τότε.

 

Ήταν ειδική προσφορά τα 19Ε που δεν υπάρχει πια. Με αυτές τις εκπτώσεις που λες, το 65 βγαίνει περίπου στα 42,6Ε. Κοίτα και τι έκπτωση θα σου κάνουν όταν λήξει. Εφόσον ήδη βγαίνει 42,6, φαντάζομαι ότι με λίγη πίεση ότι θα φύγεις, μπορούν να σου το φτάσουν γύρω στα 37Ε. Είναι και αυτή πολύ καλή τιμή για αυτό το πρόγραμμα. Διαφορετικά, βλέπεις την εναλλακτική της κάρτας με άγνωστο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση αν κάποιος ξέρει παρακαλώ...μιας φίλης μου της μπήκαν 500mb δώρο από what's up. Πήγε να βάλει τη sim μιας και δεν έχει smartphone σε ένα ιταλικό tablet που έχει και υποδοχή για sim, και δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα στο ιντερνετ. Το tablet λέγεται mediacom κάπως έτσι...Υπάρχει κάποια ρύθμιση άραγε που πρέπει να κάνει? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση αν κάποιος ξέρει παρακαλώ...μιας φίλης μου της μπήκαν 500mb δώρο από what's up. Πήγε να βάλει τη sim μιας και δεν έχει smartphone σε ένα ιταλικό tablet που έχει και υποδοχή για sim, και δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα στο ιντερνετ. Το tablet λέγεται mediacom κάπως έτσι...Υπάρχει κάποια ρύθμιση άραγε που πρέπει να κάνει? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Μία μόνο ρύθμιση

APN : internet

Link to comment
Share on other sites

ΚαλησπέραΤώρα είμαι με συμβόλαιο αλλά σε 1-1,5 μήνα ίσως να το κάνω κάρτα.

Με ενδιαφέρει χρονος ομιλίας (800' ας πούμε σε Γενικές γραμμές) Και ίντερνετ όσο περισσότερο μπορώ να παρω. Όλα αυτά με 20€ το μήνα γίνεται; και να πάω σε κοσμοκαρτα ή what's up; δεν εχω ιδέα...

Για τις ανάγκες σου δεν ενδείκνυται η κάρτα. Κατά τα άλλα ότι λέει ο Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ανάγκες σου δεν ενδείκνυται η κάρτα. Κατά τα άλλα ότι λέει ο Κώστας.

 

εάν βάλεις κοσμοκαρτα και ενεργοποιήσεις το πακέτο με 5ευρώ διακόσια λεπτά &3 φορές. Συνολο 600λεπτά προς ολους και το πακέτο με internet με 5ευρώ. Συνολικά βγαινει 20ευρώ καθαρά λεφτά. Πρέπει να βάλεις παραπάνω χρήματά διότι υπάρχει και η αφαίρεση φόρου κινητής τηλεφωνίας . Πάντως δεν ξέρω εάν η κοσμοτε δίνει 500mb internet μάλλον λιγότερα δίνει.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πακέτο στην cosmocarta με 5 ευρώ 500mb και εάν δεν τα καταναλώσεις μέσα στον μήνα , κάνεις μια ανανέωση με πακέτο 3 ευρώ για 60mb , τα οποία προσθέτονται στα υπόλοιπα των πεντακοσίων και μεταφέρονται για ακόμη ένα μήνα . Έτσι συντηρώ ακόμη το 1gb που μου έδωσε στις καλοκαιρινές διακοπές δώρο , αλλά δεν το κατανάλωσα ελέω κάκιστου σήματος εκεί που ήμουν . Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

20*12%= 2.4, άρα με τον φόρο θα πληρώσει 22.4 € για 600' αλλά του χρειάζονται 800,χωρίς να υπολογίσουμε το mobile Internet.

Αντιλαμβανεσαι πως είναι ασυμφορο.

Link to comment
Share on other sites

Απορια. Βαζω στον γερμανο what s κάρτα 10€. Μου μένουν 8,78 απ οτι μου κεει το σχετικό μηνυμα οταν μπαίνουν τα δεκα. Ενεργοποιώ το πακετο sms600 me 5€ και αμεσως μετα το sms300 με 3€ και μου στέλνουν μημυμα οτι εχω υπόλοιπο κατω απο το όριο. 78 λεπτα δεν ειναη αρκετα ; Αν θυμαμαι πρεπει να εχει τουλαχιστον 40 λεπτα σωστα η κατι κανω λαθος ;
Link to comment
Share on other sites

Απορια. Βαζω στον γερμανο what s κάρτα 10€. Μου μένουν 8,78

Κανονικά 8,93€ πρέπει να σου μένουν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

20*12%= 2.4, άρα με τον φόρο θα πληρώσει 22.4 € για 600' αλλά του χρειάζονται 800,χωρίς να υπολογίσουμε το mobile Internet.

Αντιλαμβανεσαι πως είναι ασυμφορο.

 

Στο καρτοκινητό, δεν υπολογίζεται έτσι ο φόρος που κρατάει. Π.χ. στην 10αρα μπαίνουν 8,93, άρα κρατάει 1,07Ε που είναι το 10,7% των 10Ε και όχι 12%. Για να του μείνουν καθαρά 20Ε μέσα, πρέπει να βάλει 22,15Ε. Ο φόρος στην καρτοκινητή υπολογίζεται με διαφορετικό τρόπο. Για να τον βρεις, αρκεί να υπολογίσεις την κάρτα που βάζεις *10,7%.

 

Απορια. Βαζω στον γερμανο what s κάρτα 10€. Μου μένουν 8,78 απ οτι μου κεει το σχετικό μηνυμα οταν μπαίνουν τα δεκα. Ενεργοποιώ το πακετο sms600 me 5€ και αμεσως μετα το sms300 με 3€ και μου στέλνουν μημυμα οτι εχω υπόλοιπο κατω απο το όριο. 78 λεπτα δεν ειναη αρκετα ; Αν θυμαμαι πρεπει να εχει τουλαχιστον 40 λεπτα σωστα η κατι κανω λαθος ;

 

Πάντα, όταν το υπόλοιπο πηγαίνει κάτω από 1Ε, έρχεται μήνυμα που λέει αυτό που γράφεις. Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη αιτιολογία αυτό το μήνυμα, έρχεται απλά για να σου πει ότι έχεις χαμηλό υπόλοιπο και να σε παρακινήσει να ανανεώσεις.

 

Κανονικά 8,93€ πρέπει να σου μένουν.

 

Ίσως να ήταν μείον.

Link to comment
Share on other sites

Στο καρτοκινητό, δεν υπολογίζεται έτσι ο φόρος που κρατάει. Π.χ. στην 10αρα μπαίνουν 8,93, άρα κρατάει 1,07Ε που είναι το 10,7% των 10Ε και όχι 12%. Για να του μείνουν καθαρά 20Ε μέσα, πρέπει να βάλει 22,15Ε. Ο φόρος στην καρτοκινητή υπολογίζεται με διαφορετικό τρόπο. Για να τον βρεις, αρκεί να υπολογίσεις την κάρτα που βάζεις *10,7%.

Μια χαρά τον έχει υπολογίσει τον φόρο .

Έγραψε ότι για να έχεις καθαρό χρόνο 20 ευρώ για 4 πακέτα των 5 ευρώ... θα πρέπει να βάλεις 22,4

Επιπλέον αν πολαπλασιάσεις το 22,4 με τον συντελεστή σου 0,107 *22,4 = 2,4.

Μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τον έχει υπολογίσει τον φόρο .

Έγραψε ότι για να έχεις καθαρό χρόνο 20 ευρώ για 4 πακέτα των 5 ευρώ... θα πρέπει να βάλεις 22,4

Επιπλέον αν πολαπλασιάσεις το 22,4 με τον συντελεστή σου 0,107 *22,4 = 2,4.

Μια χαρά.

 

To 'χες εξηγήσει κι άλλη φορά νομίζω, αλλά δεν θυμάμαι τον τρόπο. Οπότε είναι σωστό και το 10,7 και το 12%;

Link to comment
Share on other sites

ή προσθέτουμε 12% ή διαιρούμε με 1,12 ( σε καρτοκινητά )
Link to comment
Share on other sites

To 'χες εξηγήσει κι άλλη φορά νομίζω, αλλά δεν θυμάμαι τον τρόπο. Οπότε είναι σωστό και το 10,7 και το 12%;

Σωστο ειναι το 10,7%. Οταν δινεις 10€ και σου μενουν τα 8.93 εχεις χασει 1.07€ δηλαδη 1.07€/10€= 0.107 ή 10.7% του ποσου που εχεις δωσει. Το 12% ειναι λαθος γιατι λανθασμενα λαμβανεται ως βαση υπολογισμου το 8.93 ενω ρεπει να ληφθει το αρχικο ποσο, δηλαδη τα 10€.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε απλά πολλαπλασιάζουμε το ποσό που βάζουμε με το 0,893 για να βρούμε τι θα μας μείνει μετά την αφαίρεση του φόρου.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυσκολεύεται τη ζωή σας; Ο φόρος κινητής είναι 12% μέχρι το ποσό των 50€. Όσα λεφτά βάζουμε, βρίσκουμε το 12% αυτού και υπολογίζουμε πόσο μας αφαιρείται.
Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε αποφασίστε πόσο είναι. Λογικό το 12% αφού τόσο αναφέρουν επίσημα οι εταιρείες. Αλλά αν αφήνει 8,93 με 10€ ανανέωση τότε δεν είναι 12 αλλά 10,7%. Έχω καιρό να βάλω κάρτα και δεν έχω πετύχει ποτέ να έχω 0€ μέσα για να δω ακριβώς πόσο μπήκε.
Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε αποφασίστε πόσο είναι. Λογικό το 12% αφού τόσο αναφέρουν επίσημα οι εταιρείες. Αλλά αν αφήνει 8,93 με 10€ ανανέωση τότε δεν είναι 12 αλλά 10,7%. Έχω καιρό να βάλω κάρτα και δεν έχω πετύχει ποτέ να έχω 0€ μέσα για να δω ακριβώς πόσο μπήκε.

 

Βρε φίλε δεν χρειάζεται να έχεις 0€ υπόλοιπο για να δεις πόσο μπήκε! Απλά βλέπεις πόσο έχει πριν την ανανέωση και πόσο έχεις μετά την ανανέωση και κάνεις την αφαίρεση! Όπως και να έχει για να λήξει το θέμα, ενώ γράφει στο χαρτάκι της ανανέωσης ότι υπάρχει φόρος 12% για κάποιο λόγο είναι όντως επιβεβαιωμένο ότι σου κρατάει 10,7% φόρο, γιατί με 10€ κάρτα, σου βάζει 8,93€ μέσα, δηλαδή κρατάει 1,07€ ως φόρο. Κάθε φορά που βάζω κάρτα το τσεκάρω με ακρίβεια, οπότε ειναι 100% σίγουρο! :)

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να υπολογίσεις πόσο θα βάλει. Απλά δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα. Ήξερα ότι έχω κάτω από 1€ οπότε θα έβαζα κάτι λιγότερο από 9€ με την ανανέωση και μου φτάνανε για το πακέτο που θέλω κλπ.

 

5*0,893=4,465~4,46

10*0,893=9,93

20*0,893=17,86

Αυτά είναι τα ποσά που βάζει πιστεύω ο περισσότερος κόσμος συχνότερα. Αν μπαίνει όσο υπολογίζω, τότε πράγματι είναι 10,7% η κράτηση. Το γιατί ίσως είναι μυστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...