Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οχι δεν γίνεται να αγοραστεί χρόνος online, μόνο με Piraeus e-banking
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με κοσμοκάρτα στο εξωτερικό (και συγκεκριμένα Γερμανία) λαμβάνεις και κάνεις κλήσεις κανονικά έτσι; Και sms;

 

Ευχαριστώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά "βαράει". Δες εδώ στην καρτέλα χρεώσεων εξερχόμενων και εισερχόμενων σε περιαγωγή http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=COSMOKARTA&catID=0b0f42bb802647bc&rootid=0b0f42bb80264798&pageLabel=pricelist&catName=%CE%95%CE%BE%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%20%CE%9A%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82&typecalls=Outgoing&typeID=roaming

 

Ίσως να σε συμφέρει καλύτερα να πάρεις από εκεί έναν αριθμό ή κάποιο πακέτο στυλ vodafone international αν μείνεις για λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τη διαδικασια μετατροπης απο whats up σε frog?

 

μαλλον δεν γίνεται κατευθείαν,πρέπει να πας πρώτα σε άλλο δίκτυο και μετά να γυρίσεις frog. Από Δεκέμβριο που η φορητότητα θα γίνεται σε 3 εργάσιμες,θα ειναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

on line γινεται να αγορασουμε χρονο???μεσω πιστωτικης καρτας?

 

Απ' ότι έχω διαπιστώσει οι διαθέσιμοι τρόποι για ηλεκτρονική αγορά χρόνου ομιλίας cosmote για καρτοκινητό μπορείς να αγοράσεις:

 

- Μέσω winbank (πειραιώς ebanking δηλαδή) σου εμφανίζει real time (αμέσως) τον κωδικό ανανέωσης

 

- Μέσω europhone banking (eurobank ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ, όχι internet) και μόνο για 30 ευρώ

 

Εάν ξέρει κανένας κάποιον άλλον τρόπο, ας μας το πει!

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση :

 

Η Cosmote βγάζει micro-sim για what's up;

Η υπόθεση έχει ως εξής : ο αδερφός μου χρησιμοποεί what's up, το οποίο είναι καταχωρημένο στους καταλόγους της Cosmote με τα στοιχεία μου (μιας και είναι ακόμα ανήλικος). Θα πάρει δώρο ένα iphone 4, και θέλουμε να ξέρουμε αν μπορεί να κρατήσει τον αριθμό του σε micro-sim.

Ωστόσο, εγώ βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν υπάρχει πιθανότητα/προοπτική για να έρθω σύντομα στην Ελλάδα .. υπάρχει η περίπτωση η εξ.πελατών της cosmote, να έστελνε ταχυδρομικά τη micro-sim στον αδερφό μου, ή έστω κάποιος τρόπος ώστε να μην μπλέκαμε με χαρτοκοπτική sim, κτλ??

 

Ευχαριστώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση :

 

Η Cosmote βγάζει micro-sim για what's up;

Η υπόθεση έχει ως εξής : ο αδερφός μου χρησιμοποεί what's up, το οποίο είναι καταχωρημένο στους καταλόγους της Cosmote με τα στοιχεία μου (μιας και είναι ακόμα ανήλικος). Θα πάρει δώρο ένα iphone 4, και θέλουμε να ξέρουμε αν μπορεί να κρατήσει τον αριθμό του σε micro-sim.

Ωστόσο, εγώ βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν υπάρχει πιθανότητα/προοπτική για να έρθω σύντομα στην Ελλάδα .. υπάρχει η περίπτωση η εξ.πελατών της cosmote, να έστελνε ταχυδρομικά τη micro-sim στον αδερφό μου, ή έστω κάποιος τρόπος ώστε να μην μπλέκαμε με χαρτοκοπτική sim, κτλ??

 

Ευχαριστώ.

Απλά καλείς την εξυπηρέτηση και αφού γίνει η εξακρίβωση στοιχείων, τους ζητάς να σου στείλουν ταχυδρομικώς τη νέα microSIM στη διεύθυνση που είναι ο αδερφός σου.

 

Υπάρχει όμως περίπτωση να σου ζητήσουν να πας αυτοπροσώπως σε υποκατάστημα τους για να τη βγάλεις επί τόπου οπότε εκεί ίσως να υπάρξει πρόβλημα.

 

Όσον αφορά την ταυτοποίηση, όταν κάποιος είναι ανήλικος, νομίζω γίνεται δήλωση στοιχείων στον ανήλικο αλλά παρουσία κηδεμόνα. Μήπως να κοιτάξετε να κάνετε μεταβίβαση στοιχείων αν όντως ισχύει αυτό;

 

Και στην τελική, κάνεις μια εξουσιοδότηση στον αδερφό σου και τελειώνει το θέμα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα λίγη βοήθεια!

Έστειλα σήμερα το μήνυμα '60' στο 1333 και μου έστειλε πίσω αυτά τα 2 μηνύματα που πρέπει να αποθηκεύσεις κλπ. Το κινητό μου(samsung s5600v) μου δίνει την επιλογή "install" σε αυτά τα μηνύματα. Όταν πατάω install, μου ζητάει ένα pin. Το οποίο δεν έχω ιδέα που θα βρω, αλλά υποτίθεται λέει ότι θα ήταν μέσα σε κάποιο από τα μηνύματα που μου έστειλαν. Καμιά ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα λίγη βοήθεια!

Έστειλα σήμερα το μήνυμα '60' στο 1333 και μου έστειλε πίσω αυτά τα 2 μηνύματα που πρέπει να αποθηκεύσεις κλπ. Το κινητό μου(samsung s5600v) μου δίνει την επιλογή "install" σε αυτά τα μηνύματα. Όταν πατάω install, μου ζητάει ένα pin. Το οποίο δεν έχω ιδέα που θα βρω, αλλά υποτίθεται λέει ότι θα ήταν μέσα σε κάποιο από τα μηνύματα που μου έστειλαν. Καμιά ιδέα;;;

 

συνηθως 1234, η 0000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα λίγη βοήθεια!

Έστειλα σήμερα το μήνυμα '60' στο 1333 και μου έστειλε πίσω αυτά τα 2 μηνύματα που πρέπει να αποθηκεύσεις κλπ. Το κινητό μου(samsung s5600v) μου δίνει την επιλογή "install" σε αυτά τα μηνύματα. Όταν πατάω install, μου ζητάει ένα pin. Το οποίο δεν έχω ιδέα που θα βρω, αλλά υποτίθεται λέει ότι θα ήταν μέσα σε κάποιο από τα μηνύματα που μου έστειλαν. Καμιά ιδέα;;;

Νομίζω το PIN είναι ο αριθμός 1

 

@mi6 συγκεκριμένα για την εγκατάσταση των εν λόγω ρυθμίσεων είναι το PIN που είπα. Αυτά που ανέφερες είναι σε άλλες περιπτώσεις.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το PIN είναι ο αριθμός 1

 

@mi6 συγκεκριμένα για την εγκατάσταση των εν λόγω ρυθμίσεων είναι το PIN που είπα. Αυτά που ανέφερες είναι σε άλλες περιπτώσεις.

 

Ποοοο, είσαι ο καλύτερος! Χαχαχα! Όντως αυτό ήταν, ευχαριστώ πάρα πολύ!

Που το ήξερες όμως;

Link to comment
Share on other sites

Απλά καλείς την εξυπηρέτηση και αφού γίνει η εξακρίβωση στοιχείων, τους ζητάς να σου στείλουν ταχυδρομικώς τη νέα microSIM στη διεύθυνση που είναι ο αδερφός σου.

 

Υπάρχει όμως περίπτωση να σου ζητήσουν να πας αυτοπροσώπως σε υποκατάστημα τους για να τη βγάλεις επί τόπου οπότε εκεί ίσως να υπάρξει πρόβλημα.

 

Όσον αφορά την ταυτοποίηση, όταν κάποιος είναι ανήλικος, νομίζω γίνεται δήλωση στοιχείων στον ανήλικο αλλά παρουσία κηδεμόνα. Μήπως να κοιτάξετε να κάνετε μεταβίβαση στοιχείων αν όντως ισχύει αυτό;

 

Και στην τελική, κάνεις μια εξουσιοδότηση στον αδερφό σου και τελειώνει το θέμα.

 

Εξουσιοδότηση, εδώ που είμαι δεν είναι εφικτό να υπάρξει ... :p

Για να μπλέκουν τώρα οι γονείς μου με μεταβιβάσεις κτλ (εφ' όσον κιόλας είμαι εγώ στη μέση) πάλι χλωμό το κόβω ... απ' ότι βλέπω θα προσπαθήσω με την εξυπηρέτηση να ζητήσω τη microsim να σταλεί ταχυδρομικά .. να ησυχάσουμε ..

ευχαριστώ πολύ! θα ενημερώσω για κάθε εξέλιξη ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ποοοο, είσαι ο καλύτερος! Χαχαχα! Όντως αυτό ήταν, ευχαριστώ πάρα πολύ!

Που το ήξερες όμως;

Με είχαν ενημερώσει από την εξυπηρέτηση κάποτε ότι όταν δεχτώ τις ρυθμίσεις, υπάρχει περίπτωση να μου ζητηθεί κάποιος κωδικός PIN. Κι αυτός ήταν ο αριθμός 1. Πάει καιρός από τότε βέβαια αλλά τελικά η μνήμη μου δεν με απάτησε. :lol:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Στο whats up δε δινει δωρεαν χρονο ομιλιας προς σταθερα.

 

Στην cosmokarta δε δινει πακετα χρονου ομιλιας προς ολα τα δικτυα σταθερα & κινητα.

 

Αυτα τα δυο πραγματακια πρεπει να τα προσεξει η cosmote.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δυο πραγματακια πρεπει να τα προσεξει η cosmote.......

Το πιο σημαντικό είναι να αυξήσει την χωρητικότητα του δικτύου της. Χθες μου έστειλαν sms (whats up) και το πήρα μετά απο 2 ώρες. Δηλαδή αν ήταν κάτι σημαντικό τι θα γινόταν ?;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενοχλει που το whats up δε δινει δωρεαν λεπτα προς ολους τους κοσμοτε, οπως κανει το c-u προς ολους τους vodafone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία "INTERNET ON THE PHONE" από το What' s up:

Έχω το usb modem "Huawei E1552" (unlocked). Αν χρησιμοποιήσω την κάρτα του What' s up για να ενεργοποιήσω την παραπάνω υπηρεσία, θα λειτουργεί η σύνδεση internet στο laptop?

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενοχλει που το whats up δε δινει δωρεαν λεπτα προς ολους τους κοσμοτε, οπως κανει το c-u προς ολους τους vodafone

 

Θελει να προωθησει τα καρτοσυμβολαια γι αυτο δε το δινει στα καρτοκινητα.

 

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία "INTERNET ON THE PHONE" από το What' s up:

Έχω το usb modem "Huawei E1552" (unlocked). Αν χρησιμοποιήσω την κάρτα του What' s up για να ενεργοποιήσω την παραπάνω υπηρεσία, θα λειτουργεί η σύνδεση internet στο laptop?

 

Δε vομιζω φιλε,υπαρχουν ειδικες σιμ για το ιντερνετ,20 ευρω εχουν.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία "INTERNET ON THE PHONE" από το What' s up:

Έχω το usb modem "Huawei E1552" (unlocked). Αν χρησιμοποιήσω την κάρτα του What' s up για να ενεργοποιήσω την παραπάνω υπηρεσία, θα λειτουργεί η σύνδεση internet στο laptop?

Μια χαρά λειτουργεί στο δικό μου Modem MF -635 το WHATS UP

Αλλά 60 ΜΒ είναι πολύ λίγα για LAPTOP

Μπορείς όμως να αγοράσεις περισότερα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λειτουργεί στο δικό μου Modem MF -635 το WHATS UP

Αλλά 60 ΜΒ είναι πολύ λίγα για LAPTOP

Μπορείς όμως να αγοράσεις περισότερα πακέτα.

 

Σ' ευχαριστώ Vasileie!

Όντως είναι λίγα τα 60MB, απλά ένας φίλος χρειάζεται ασύρματο δίκτυο για πολύ περιορισμένη χρήση (για επαγγελματικούς λόγους) σε χωριό στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση σε δίκτυο ADSL και μόνο η Cosmote καλύπτει 3G.

Θα με ενδιέφερε αν μπορείς να μου προτείνεις ένα (σχετικά φθηνό) usb modem, κατά προτίμηση ξεκλείδωτο, ανεξάρτητα αν συνοδεύεται από κάρτα sim στην συσκευασία του...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία "INTERNET ON THE PHONE" από το What' s up:

Έχω το usb modem "Huawei E1552" (unlocked). Αν χρησιμοποιήσω την κάρτα του What' s up για να ενεργοποιήσω την παραπάνω υπηρεσία, θα λειτουργεί η σύνδεση internet στο laptop?

 

Θα λειτουργήσει κανονικά, αρκεί να βάλεις το σωστό apn ( internet ). Δοκιμασμένο ( και λογικό ).

Link to comment
Share on other sites

μπορω απο συνδεση που εχω ,μετα απο 1 χρονο να το κανω καρτα?

Βεβαίως μπορείς , αν έχεις ετήσιο συμβόλαιο .

Θυμίσου να το ζητήσεις στους 11 μήνες γιατί θέλει 1 μήνα η αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...