Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό συμβαίνει διότι το ολο σύστημα με τα συμβόλαια στηρίχθηκε στον μύθο ότι τα συμβόλαια ειναι κάτι ανώτερο, πουλ μουρ δηλαδη....

 

και κάποιοι ακομα το πιστεύουν αυτο....

έχω φίλους που θεωρούν υποτιμητικό το καρτοκινητο....

 

βέβαια ολα αυτα αλλάζουν οταν τα λεφτά που έχουν ατην τσέπη δεν φτάνουν.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φύγεις από την κοσμοτε εντός 1 μήνα ;)

όποτε θες μπορεις να φυγεις στα καρτοκινητά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε την τρομερή φορολογία, τις αυξήσεις της ΔΕΗ(από τι λειτουργούν οι κεραίες;;) , την αύξηση εισφορών , κλπ....Βλάκες είναι να χάσουν κέρδος?Εμείς τα βόδια θα πληρώσουμε...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει διότι το ολο σύστημα με τα συμβόλαια στηρίχθηκε στον μύθο ότι τα συμβόλαια ειναι κάτι ανώτερο, πουλ μουρ δηλαδη....

 

και κάποιοι ακομα το πιστεύουν αυτο....

έχω φίλους που θεωρούν υποτιμητικό το καρτοκινητο....

 

βέβαια ολα αυτα αλλάζουν οταν τα λεφτά που έχουν ατην τσέπη δεν φτάνουν.....

Η Ελληνικη αγορά κινητής είναι μια αγορά που το ποσοστό των καρτοκινητων αντιπροσωπεύει το ~73-85%(αναλογως το δικτυο) επί του συνόλου των ενεργών sim, με συνεχή -επι ~9συναπτά έτη- αυξητική τάση υπέρ των καρτοκινητών, με ακόμη μάλιστα ακριβά συμβόλαια με λιγότερες παροχές από τα φθηνοτερα καρτοκινητά... κοινώς: επι μακρόν μια στρεβλή αγορά.

Και για όποιον ακομη δεν το εχει αντιληφθει...σε ολα τα δικτυα ήδη βρέχει και εως (τουλάχιστον) το τελος του τρεχοντος ετους θα συνεχίσει να βρέχει έμμεσες και άμεσες αυξησεις, ιδίως στα καρτοκινητά.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις εμένα ολη η ιστορία με τις αυξήσεις μου θυμίζει το παραμύθι με τον Χότζα που μου έλεγε ο παππούς μου όταν ήμουν μικρός..... "τωρα που εμαθα τον γάιδαρο μου να ζει χωρίς φαΐ, τωρα μου ψόφησε".....

 

ας αυξάνουν τις χρεώσεις του; και ας μειώνεται η πελατειακή τους βάση....

 

η πελατειακη βαση σε απολυτο αριθμό δεν προκεται να μειωθει, αυτο που σχεδον βεβαια θα συμβεί ειναι να μειωθει περαιτέρω η ζητηση (κατανάλωση), ελεω φυσικά και της παρατεταμένης οικονομικης ύφεσης και με την κατ απόλυτη συνάφεια μειωση του προς διάθεση εισοδήματος.

 

συμφωνοι,για την ακριβεια εφαπαξ τελος 3 λεπτα ανα αριθμο και ετησιο κοστος 2,5 λεπτα. Και η εκχωρηση γινεται ανα 1000 ή 10000 αριθμους.

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/NumberingRegul.pdf

εγω απλα απαντησα στο Νικολα οτι το προβλημα που βλεπει με τους αριθμους εχει λυση. Και δεν ξερω επισης απο που προκυπτει οτι η κοσμοτε εχει προβλημα με τους αριθμους. Καλο ειναι οι προσωπικες εκτιμησεις να μην αναγονται σε γεγονος. Δεν ανακοινωθηκε καταργηση αριθμων στους 4 μηνες,φραγή ανακοινώθηκε. Και εδω που τα λεμε,με το ετησιο ενοικιο που ισχυει,δεν υπαρχει λογος να μειωθει η χρονικη ισχυς των αριθμων,αφου ηδη εχει πληρωθει απο την εταιρια,πριν διατεθουν.

 

το αλλο το ηξερες? οτι απο την στιγμη ολικης φραγης (in-out) δεν προσμετρωνται πλεον και στο arpu... ενω με το τωρινο συστημα εως τον 12ο-13ομηνα προσμετρωνται κανονικά... καταλαβαινεις δλδ πως θα αυξηθει (εμμεσα) το arpu-καρτοκινητης....

Η εκχώρηση κοστίζει ενοίκιο το οποίο πρέπει να πληρώνει η εταιρία για ανενεργά νούμερα.

προ-πληρώνει ενδεχομένως εννοείς.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου, πελατειακή βαση εννοώ τα συνολικά τους έσοδα

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου, πελατειακή βαση εννοώ τα συνολικά τους έσοδα

 

κανενα προβλημα, απλα συνηθως στην "πελατειακη βαση" ο αλλος (όπως κι εγω) καταλαβαινει "αριθμο συνδρομητών".

Link to comment
Share on other sites

 

το αλλο το ηξερες? οτι απο την στιγμη ολικης φραγης (in-out) δεν προσμετρωνται πλεον και στο arpu... ενω με το τωρινο συστημα εως τον 12ο-13ομηνα προσμετρωνται κανονικά... καταλαβαινεις δλδ πως θα αυξηθει (εμμεσα) το arpu-καρτοκινητης....

Αυτό μάλιστα,εξηγεί επαρκώς την αλλαγή. Στο μαγείρεμα πάμε καλά ως λαός.

Link to comment
Share on other sites

Όσο η οικονομία καταρρέει, τόσο ανεβαίνει​ το κόστος στο καρτοκινητό μας

H οικονομια καταρρεύει απο το β'εξάμηνο του 2009, οι αυξησεις στην καρτοκινητή ξεκινησαν πριν ~1περίπου έτος.

Αλλά επειδή το "λιπος" στέρεψε (ή κοντεύει) και τα συμβόλαια (ιδίως τα οικιακά) τείνουν να γίνουν μουσειακό είδος... στην κινητή μόνο από τα καρτοκινητα μπορούν πλέον να αντλούν "επαρκή" έσοδα και να παράγουν τζίρο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκε κάπου οτι απο χτες το κόστος φορητότητας ανέβηκε στα 30 και τα λεφτά δεν μένουν μέσα. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας επιβεβαιώσει.
Link to comment
Share on other sites

Η φορητότητα στην Cosmote είναι 25 ευρώ και τα 20 είναι χρόνος ομιλίας. Σε Wind-Vodafone είναι 30+ ευρώ με 25 χρόνο ομιλίας.
Link to comment
Share on other sites

διαβασε καλυτερα τι εγραψα. Απο χτες. Αυτο που λες ισχυε μεχρι την Παρασκευή. Αυτο που λεω γραφτηκε εδω
Link to comment
Share on other sites

Απο 01/07 οι ανανεωσεις σε καταστηματα γερμανος η κοσμοτε θα γινονατι απο 10 ευρω και πανω για λιγοτερα απο 10 ευρω θα γινεται μονο απο το ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote έβγαλε εφαρμογή τύπου viber.

Τώρα την είδα! Το λέω κ εδώ και στις εφαρμογές αν ενδιαφέρεται κάποιος έτσι ενημερωτικά.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.rcs

 

Επίσης εδώ και δύο μέρες στέλνω callMeBack από το site και δεν βλέπω φως....

 

Στάλθηκε από την Ρίνα χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote έβγαλε εφαρμογή τύπου viber.

Τώρα την είδα! Το λέω κ εδώ και στις εφαρμογές αν ενδιαφέρεται κάποιος έτσι ενημερωτικά.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.rcs

 

Επίσης εδώ και δύο μέρες στέλνω callMeBack από το site και δεν βλέπω φως....

 

Στάλθηκε από την Ρίνα χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Καλησπερα,

 

Κατεβασα κ εγω την εφαρμογη αλλα να πω την αληθεια δεν καταλαβα πως την χρησιμοποιεις! Το μονο μετα απο λιγα λεφτα μου ηρθε μηνυμα οπου μου εδωσε 500MB για 7 μερες επειδη εγκατεστησα την εφαρμογη.Ειμαι με κοσμοκαρτα αν αυτο εχει καποια σχεση:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Κατεβασα κ εγω την εφαρμογη αλλα να πω την αληθεια δεν καταλαβα πως την χρησιμοποιεις! Το μονο μετα απο λιγα λεφτα μου ηρθε μηνυμα οπου μου εδωσε 500MB για 7 μερες επειδη εγκατεστησα την εφαρμογη.Ειμαι με κοσμοκαρτα αν αυτο εχει καποια σχεση:)

Εγώ την κατεβασα έτσι για δοκιμή να δω πως είναι και όλο μου πέταγε μήνυμα ότι η εφαρμογή κρασαρε. Δεν μου ήρθαν mb.... Είμαι με whatsup.

 

Στάλθηκε από την Ρίνα χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκε κάπου οτι απο χτες το κόστος φορητότητας ανέβηκε στα 30 και τα λεφτά δεν μένουν μέσα. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας επιβεβαιώσει.

 

Ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει τελικά;

Ας ρωτήσει κάπιος στο chat...

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk (mobilemaps.freesite.host - Σύγκριση χαρτών κάλυψης)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την κατεβασα έτσι για δοκιμή να δω πως είναι και όλο μου πέταγε μήνυμα ότι η εφαρμογή κρασαρε. Δεν μου ήρθαν mb.... Είμαι με whatsup.

 

Στάλθηκε από την Ρίνα χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Εγω αφου πηρα τα MB την εβγαλα την εφαρμογη γιατι ζηταει πολλα δικαιωματα κ επισης σου αλλαζει τους dialer k sms tou samsung κ δεν το θελο αυτο.Απλα δεν εχω καταλαβει τι ειδους εφαρμογη ειναι.Για να επικοινωνεις με την κοσμοτε η κατι αλλο:wacko:

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/090617-anakoinosi-kartokinitis.pdf

όποιος θέλει μπορεί να ασκήσει τα νόμιμα δικαιώματα του.

ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!! Δεν θέλουν ούτε τα 5 ευρώ/χρόνο ;:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!! Δεν θέλουν ούτε τα 5 ευρώ/χρόνο ;:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

 

Προφανώς θα ακολουθήσουν και οι άλλοι 2...

(και προφανώς, ναι, ΔΕΝ τους λείπουν τα 5 Ευρώ τον χρόνο όπως φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα ακολουθήσουν και οι άλλοι 2...

(και προφανώς, ναι, ΔΕΝ τους λείπουν τα 5 Ευρώ τον χρόνο όπως φαίνεται)

και προφανώς ή θα βρούμε άλλη λύση (έστω και προσωρινή) ή θα χάσουμε ένα νούμερο που έχουμε και ξέρουν φίλοι και γνωστοί χρόνια ! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και οι άλλοι να ακολουθήσουν, πιστεύω ότι η Cyta δεν θα το αλλάξει. Εάν λοιπόν συμβεί, δωρεάν φορητότητα στη Cyta Ελλάδος, την πρώτη Ελληνική εταιρία που ανακοίνωσε δωρεάν περιαγωγή σε Ευρώπη.
Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε καταγγελία αζημιως όπως λέει η ανακοίνωση ; Σε κατάστημα cosmote ;
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποια σύμβαση για την καταγγείλει κανείς; Για καρτοκινητό μιλάμε πάντα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...