Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να προσθέσει στην εφαρμογή της cosmote στο τηλέφωνο και δεύτερο νούμερο;

 

βαλε στην σελιδα myaccount στο ιντερνετ τον δευτερο αριθμο και θα φανει και στην εφαρμογη στο κινητο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη winbank, σε μενα έχει συμβεί αλλά με διαφορετικό τρόπο. Στο τελευταίο βήμα να λέει ότι η συναλλαγή δεν μπορεί να εκτελεστεί, να μην έρχεται κωδικός αλλά να έχει χρεωθεί. Τηλ στην εξυπηρέτηση και μου τον λένε προφορικά.

 

Ένας πιο ασφαλής τρόπος από τράπεζα Πειραιώς είναι μέσω sms. Αν π.χ. θέλεις 10Ε κοσμοτέ, στέλνεις στο 6945100300 το μήνυμα CO 10 (κοσμοτέ 10Ε) και μετά τη σύντομη ονομασία του λογαριασμού. Π.χ. ο δικός μου είναι τρεχούμενος και έχει σύντομη ονομασία ΤΡΧ01 (το γράφει και στους λογαριασμούς στη winbank). Κάθε φορά που στέλνω το μήνυμα CO 10 TPX01, μου αποστέλει κωδικό 10Ε. Έχει οδηγίες και στο site. Είναι πάντως πιο εύκολο από το να μπεις στο winbank.

 

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι, απ' ότι μου είπαν, στο σύστημα δεν υπάρχει ο κωδικός για να μου τον έδιναν προφορικά και να προχωρούσα στην ανανέωση. Έχουν αναγνωρίσει το λάθος, φαίνεται στο σύστημα τους ότι η συναλλαγή ακυρώθηκε αλλά τα €10 χρεώθηκαν και είμαι σε αναμονή (4η ημέρα) για το τι θα γίνει. Σίγουρα δεν θα χάσω τα χτήματα μου, αλλά θα ταλαιπωρηθώ λίγο. Θα τον δω και αυτόν τον τρόπο μέσω sms, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια,που ειναι και λιγο γενικη,αν μπορειτε να μου απαντησετε. Εχω συμβολαιο wind και θελω να το γυρισω σε whats up.Εχει ληξει η συμβαση οποτε δεν τιθεται θεμα να φυγω νωριτερα απο το συμβολαιο.Η φορητοτητα θα κοστισει κατι;Γιατι ειχα διαβασει κατι τετοιο πριν κανα μηνα,αλλα παιζει να μην καταλαβα καλα.Γενικα οι φορητοτες πλεον χρεωνονται η κανονικα οπως και παλια ειναι δωρεαν;
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε θα κοστίσει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα gb απο το ιντερνετ (φοιτητικη προσφορα) που μου δινει καθε μηνα μενουνε ή τα χανω στο τελος του μηνα? Συνηθως τα ξοδευα ολα και δεν ξερω. Τωρα ετυχε και μου εμειναν αχρησιμοποιητα και καπου παραπανω διαβασα για εναν που ειχε μαζεψει 11.5 gb internet.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα gb απο το ιντερνετ (φοιτητικη προσφορα) που μου δινει καθε μηνα μενουνε ή τα χανω στο τελος του μηνα? Συνηθως τα ξοδευα ολα και δεν ξερω. Τωρα ετυχε και μου εμειναν αχρησιμοποιητα και καπου παραπανω διαβασα για εναν που ειχε μαζεψει 11.5 gb internet.

Εφόσον ανανεώνεις σταθερά κάθε προηγούμενο μήνα τότε αυτά προστίθενται στα προηγούμενα λόγω της φοιτητικής προσφοράς

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανανεωσω, τα προηγουμενα μενουν ή τα χανω?

 

χανονται και δεν παιρνεις αλλα mb internet εαν δεν ανανεωσεις τον προηγουμενο μηνα! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

βαλε στην σελιδα myaccount στο ιντερνετ τον δευτερο αριθμο και θα φανει και στην εφαρμογη στο κινητο ;)

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι από 13/10 όσοι έχουν τα 300' με ανανέωση 10 ευρώ πλέον θα πληρώνουν 3 ευρώ και θα παίρνουν 400'.

 

Οπότε ανανέωση έως και 12/10 για τον τελευταίο μήνα με τα 300' δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι από 13/10 όσοι έχουν τα 300' με ανανέωση 10 ευρώ πλέον θα πληρώνουν 3 ευρώ και θα παίρνουν 400'.

 

Οπότε ανανέωση έως και 12/10 για τον τελευταίο μήνα με τα 300' δωρεάν.

 

Το να χρεωνουν, για κατι που μεχρι χτες εδιναν δωρεαν, ειναι τραγικη τακτικη.

Δεν τους το εμαθαν αυτο στα πανεπιστημια;;;;

Μιλαμε ειναι προφεσορες οι ανθρωποι...

Μες τον χαμο των φορων, ειπαν να ριξουν κι αυτοι ενα χαρατσάκι.

Ομως, εκτιμω οτι θα δουν πτωση εσοδων.

Γιατι θα αναγκασουν τον κοσμο να βαζει αραιοτερα cosmokarta.

 

Οταν κατι μου το επιβαλεις, θα αντιδρασω, ασε που δεν υπαρχουν κιολας τα χρηματα.

Οταν επαιρνα τα δωρεαν λεπτα μου, μονος μου πηγαινα να αγορασω cosmokarta.

Link to comment
Share on other sites

Το να χρεωνουν, για κατι που μεχρι χτες εδιναν δωρεαν, ειναι τραγικη τακτικη.

Δεν τους το εμαθαν αυτο στα πανεπιστημια;;;;

Μιλαμε ειναι προφεσορες οι ανθρωποι...

Μες τον χαμο των φορων, ειπαν να ριξουν κι αυτοι ενα χαρατσάκι.

Ομως, εκτιμω οτι θα δουν πτωση εσοδων.

Γιατι θα αναγκασουν τον κοσμο να βαζει αραιοτερα cosmokarta.

 

Οταν κατι μου το επιβαλεις, θα αντιδρασω, ασε που δεν υπαρχουν κιολας τα χρηματα.

Οταν επαιρνα τα δωρεαν λεπτα μου, μονος μου πηγαινα να αγορασω cosmokarta.

 

Αν επιτρέπεται τις υπόλοιπες μέρες πώς θα την βγάζεις; Ρωτάω σοβαρά... Γιατί και εγώ το ίδιο έχω σε βόνταφον... Με τέτοιες χρεώσεις εκτός πακέτου, ποιος τολμάει να μιλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται τις υπόλοιπες μέρες πώς θα την βγάζεις; Ρωτάω σοβαρά... Γιατί και εγώ το ίδιο έχω σε βόνταφον... Με τέτοιες χρεώσεις εκτός πακέτου, ποιος τολμάει να μιλήσει;

 

Sms, ή μια ωριτσα που μου δινει το σταθερο μου προς κινητα και μεχρι τωρα δεν την χρησιμοποιουσα καν-θα κανω τωρα μερικα κινητα απο εκει, ή και θα τρωω για επειγοντα και λιγα απο τα χρηματα της καρτας.

Τι, να συσσωρευω χρημα, βαζοντας καρτες, που δεν θα τρωγεται ποτε; Μονο ομιλια θελω. Αμα βαζω καρτα καθε μηνα, και 3 ευρω θα μου τρωει, και θα αυξανει το ποσο της καρτας. Τι να το κανω, να φτασει η καρτα να χει μεσα 200 ευρω?

Ετσι, μπορει πχ να βαζω ανα διμηνο καρτα. Μεχρι τωρα εβαζα καθε μηνα.

Δεν θα βαζω πλεον καθε μηνα. Ετσι, μπορει να στριμωχτω λιγακι και να μην κανω και ασκοπες κλησεις, αλλα στην cosmote, 10αρα καθε μηνα οπως εβαζα + 3 ευρω να μου παιρνει, ΔΕΝ εχει.

10αρα καθε διμηνο και πολυ τους ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εξετάστε το ενδεχόμενο να βγάλετε έναν από τους 2 αριθμούς που έχετε με χρέωση 1'/1', ώστε να τρώει από τα 400' που αλλιώς πάνε άκλαυτα αν δεν τα μιλάτε.

 

Αν μιλάτε πολύ με αυτούς τους αριθμούς π.χ. > 200 λεπτά που αντιστοιχούν σε 2 ευρώ, βγαίνει όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Sms, ή μια ωριτσα που μου δινει το σταθερο μου προς κινητα και μεχρι τωρα δεν την χρησιμοποιουσα καν-θα κανω τωρα μερικα κινητα απο εκει, ή και θα τρωω για επειγοντα και λιγα απο τα χρηματα της καρτας.

Τι, να συσσωρευω χρημα, βαζοντας καρτες, που δεν θα τρωγεται ποτε; Μονο ομιλια θελω. Αμα βαζω καρτα καθε μηνα, και 3 ευρω θα μου τρωει, και θα αυξανει το ποσο της καρτας. Τι να το κανω, να φτασει η καρτα να χει μεσα 200 ευρω?

Ετσι, μπορει πχ να βαζω ανα διμηνο καρτα. Μεχρι τωρα εβαζα καθε μηνα.

Δεν θα βαζω πλεον καθε μηνα. Ετσι, μπορει να στριμωχτω λιγακι και να μην κανω και ασκοπες κλησεις, αλλα στην cosmote, 10αρα καθε μηνα οπως εβαζα + 3 ευρω να μου παιρνει, ΔΕΝ εχει.

10αρα καθε διμηνο και πολυ τους ειναι.

 

Ε αν δεν σε νοιάζει τόσο πολύ να έχεις υπόλοιπο μέσα, το πολύ αλλάζεις πρόγραμμα και πας στο 5 ευρώ 200 λεπτά. Είναι και αυτό μία λύση... Και ξαναβλέπουν κάρτα 2χ5 ευρώ =10 ευρώ το χρόνο για κάποια χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα στους δικούς μου καρτοκινητά με τα 300' με κάθε ανανέωση τους τα έκανα CU και είναι μια χαρά. Είχαν 300' με ανανέωση 10€ και έμενε το ποσό στην κάρτα συνήθως και είχαν 0,01€/λεπτό μεταξύ τους. Αν το κρατούσαν όπως είναι ίσως το άφηνα, γιατί τα χρήματα που έμεναν μέσα τα μετέφερα σε κανένα άλλο καρτοκινητό, αλλά τώρα θα χρειάζεται να πληρώνουν κάτι για το πακέτο. Πλέον με το CU με 10€ ανανέωση παίρνουν 2 ώρες σε vodafone, και αγοράζω στον καθέ ένα από ένα πακετάκι με 5€ που δίνει 500' σε CU και 300' προς όλους με on line ενεργοποίηση και έχουν νομίζω καλυφθεί πλήρως, και μάλλον καλύτερα από το να είχαν τα 400' όλους.
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες ο διπλασιασμός επόμενης ανανέωσης βγαίνει καμιά φορά η το έχουν κόψει?

μου είχε κάτσει καλά πέρυσι που την έβγαλα με τα μισά χρήματα. τώρα βλέπω ότι τα gold γίνονται όλο και πιο skroutz.

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι από 13/10 όσοι έχουν τα 300' με ανανέωση 10 ευρώ πλέον θα πληρώνουν 3 ευρώ και θα παίρνουν 400'.

 

Οπότε ανανέωση έως και 12/10 για τον τελευταίο μήνα με τα 300' δωρεάν.

 

Αυριο θα βαλω 10€ για να παρω τα 300'. Αλλα δεν καταλαβα πώς απο την επομενη φορα θα γινεται η πληρωμη των 3€ για τα 400'. Θα βαζεις 10€, κι απο αυτα θα χρεωνονται αυτοματα 3€ για τα 400' ; ή θα χρειαζεται ειδικη διαδικασια; Αν δεν κανω τιποτα τι θα γινεται; Ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ανανεώνεις σταθερά κάθε προηγούμενο μήνα τότε αυτά προστίθενται στα προηγούμενα λόγω της φοιτητικής προσφοράς

 

Εμένα σε φοιτητικό της wind, είτε ανανεώνεις κάθε μήνα είτε όχι τα δωρεάν mb internet χάνονται :mad::mad:

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα βαλω 10€ για να παρω τα 300'. Αλλα δεν καταλαβα πώς απο την επομενη φορα θα γινεται η πληρωμη των 3€ για τα 400'. Θα βαζεις 10€, κι απο αυτα θα χρεωνονται αυτοματα 3€ για τα 400' ; ή θα χρειαζεται ειδικη διαδικασια; Αν δεν κανω τιποτα τι θα γινεται; Ξερει κανεις;

 

Θα βάζεις 10(δηλαδή 8,93 καθαρά μέχρι πρότινος) και αυτόματα θα μπαίνουν μόνο 5,93 καθαρά και θα παίρνεις αυτόματα 400 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάζεις 10(δηλαδή 8,93 καθαρά μέχρι πρότινος) και αυτόματα θα μπαίνουν μόνο 5,93 καθαρά και θα παίρνεις αυτόματα 400 λεπτά.

Μαλιστα, ευχαριστω. Και πώς το απενεργοποιουμε αυτο; θελω να πω οτι προσωπικα προτιμω να βαζω τα 200' με 5€, οποτε θα πρεπει να κανω καποια διαδικασια, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, ευχαριστω. Και πώς το απενεργοποιουμε αυτο; θελω να πω οτι προσωπικα προτιμω να βαζω τα 200' με 5€, οποτε θα πρεπει να κανω καποια διαδικασια, ετσι;

 

Καλώντας στο 1330. Κάπου θα λέει τι να πατήσεις για το πακέτο 200' με 5Ε ή για διαγραφή από τη υπηρεσία 300'.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, ευχαριστω. Και πώς το απενεργοποιουμε αυτο; θελω να πω οτι προσωπικα προτιμω να βαζω τα 200' με 5€, οποτε θα πρεπει να κανω καποια διαδικασια, ετσι;

 

Αν το απενεργοποιήσεις , το χάνεις για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώντας στο 1330. Κάπου θα λέει τι να πατήσεις για το πακέτο 200' με 5Ε ή για διαγραφή από τη υπηρεσία 300'.

Ευχαριστω. Μετα τις 13/10 θα το κανω φανταζομαι.

Αν το απενεργοποιήσεις , το χάνεις για πάντα.

 

Ναι, αυτο το ξερω, αλλα αφου ετσι κι αλλιως θα καταργηθει, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως σε συμφέρει το πακέτο των 200 λεπτών με 5 ευρώ όταν μπορείς να πέρνεις 400 λεπτά με 3 ευρώ....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...