Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα μικρό update, σε παλαιότερο μήνυμα.

 

Έχω το πρόγραμμα XL και για να στείλω μήνυμα στο 1256 χρεωνομαι 0,2016 συν 24% ΦΠΑ, τελική τιμή

0,25€ :mad:

 

Οπότε προσέξτε το όσοι στέλνετε μηνύματα, για να ενημερωθείτε για το υπόλοιπο σας.

 

 

 

Φιλε δεν ισχυει αυτο που λες ειναι δωρεαν το μυνημα 1 στο 1256 που το ειδες οτι χρεωθηκες στο λογαριασμο??

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό που μου έστειλαν έχω την εξής χρέωση:

 

Χρεωσεις επιπλέον των παγίων σας:

SMS προς ΥΠΠ COSMOTE πλήθος 2

χρέωση 0,4032 χωρίς ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό που μου έστειλαν έχω την εξής χρέωση:

 

Χρεωσεις επιπλέον των παγίων σας:

SMS προς ΥΠΠ COSMOTE πλήθος 2

χρέωση 0,4032 χωρίς ΦΠΑ

Φιλε αυτο εινναι χρεωση σε 5ψηφιο προς ΥΠΠ

Μπορεις να ζητησεις να σου κανουν φραγη προς αυτα τα νουμερα δεν ειναι χρεωση για το 1256

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ.

Είχα στείλει 2 μηνύματα προς το 1256 και το συνδυασα με αυτό.

 

 

Οχι καμια σχεση ισως ειχες παρει μερος σε καποιο διαγωνιαμο και σου εστειλαν μηνυμα παντως οπως σου ειπα μπορεις να κανεις φραγη απο ΥΠΠ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. πριν καιρο περιπου στα τελη μαη, ειχα κανει το καλσικο με τη φορητοτητα για να παρω καλη ανανεωση. την ειχα πετυχει. δεν θυμαμαι ακριβως αλλα το απεριοριστα 65 μου το εδωσαν κατω απο 30 ευρω 28 κατι αν θυμαμαι καλα ή 26 κατι. μην σας τα πολυλογω, επειδη το κινητο μου το πληρωναν, ηταν και καλοκαιρι, δεν ειχα παρει γραμμη. κοιταω σημερα και βλεπω 35 ευρω. ολο στρογγυλα. κοιταω και προηγουμενους το ιδιο... προφανως τα τζιμανια εχουν βαλει το φπα. οταν μου ειπαν για την προσφορα, προφανως η τιμη που συμφωνησαμε ηταν τελικη. μπορω να ζητησω την ηχογραφηση της κλησης μας τοτε? εχει συμβει σε αλλους? νευριασα απιστευτα με την κοροιδια και θελω να το φτασω στα ακρα. ευχαριστω Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εχει ληξει απο χθες 28-8-2016 η συνδεση που ειχα στην cosmote.Πηγα σημερα στην wind και μου ανεφερε οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα σε καρτοκινητη Q.Πρεπει να πάω πρωτα σε cosmokarta!!!!:blink::blink:

Για ποιο λογο???

Αυτο ισχυει ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω οικογενειακο προγραμμα cosmote plus 65+cosmote plus 25 και πληρωνα 40ευρω,47 μετα την αυξηση που εγινε στο 65.Ληγει τον αλλον μηνα το συμβολαιο και ηδη μου εκαναν προσφορα μεσω μηνυματος στα 40ευρω το 65(τωρα ειναι στα 33,5),για το 25 δεν μου εχουν στειλει τπτ αλλα ειμαι σιγουρος οτι συντομα θα στειλουν ή θα παρουν τηλεφωνο.Φυσικα,σκοπευω να αρνηθω τις προσφορες και να παω σε what's up και μετα σε αιτηση φορητοτητας για f2g για να παρω την προσφορα με την ανανεωση των 5ευρω.Απλα αναρωτιεμαι αν κανω αιτηση φορητοτητας σε αλλη εταιρια ποια ειναι η καλυτερη προσφορα που παιζει για αυτα τα προγραμματα;;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι. ακουστε πως εχει το πραγμα. ειχα κλεισει συμβολαιο στο κοσμοτε 65 στα 29 ευρω. τελικη τιμη. προσεξα πως απο τον ιουνη ερχεται 35 ευρω. τους παιρνω τηλεφωνο. και μου λενε πως εγινε αθξηση 5 ευρω στην αρχικη τιμη του πακετου, η οποια ουσιαστικα περασε ολοκληρη στον καταναλωτη. (καμια εκπτωση). τους λεω πως στην ηχογραφημενη συνομιλια μας, μου ειχε πει κατα λεξη ο υπαλληλος πως στους επομενους 18 μηνες θα πληρωνω 29 ευρω τελικη τιμη. εγω με αυτο συμφωνησα και με τιποτε αλλο. μου ελεγε τα δικα του πως δεν ειναι ετσι κτλ κτλ. την ηχογραφηση δεν μου την εδωσε ετσι απλα, θα παω σε ενα καταστημα να ζητησω την ηχογραφηση με γραπτη αιτηση. και θα δουμε αν βγαλω ακρη. εχει κανεις δει τιποτα τετοιο στο λογαριασμο του? ισχυουν αυτα που λεει ο υπαλληλος και δεν μπορω να κανω τιποτα ή παιζει κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε sms σημερα για 33 ευρώ το xl πρόγραμμα....

πως και κάνουν τέτοιες κινήσεις? προσγειώθηκαν....???

 

 

αν και τα 33 είναι ακριβά....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι. ακουστε πως εχει το πραγμα. ειχα κλεισει συμβολαιο στο κοσμοτε 65 στα 29 ευρω. τελικη τιμη. προσεξα πως απο τον ιουνη ερχεται 35 ευρω. τους παιρνω τηλεφωνο. και μου λενε πως εγινε αθξηση 5 ευρω στην αρχικη τιμη του πακετου, η οποια ουσιαστικα περασε ολοκληρη στον καταναλωτη. (καμια εκπτωση). τους λεω πως στην ηχογραφημενη συνομιλια μας, μου ειχε πει κατα λεξη ο υπαλληλος πως στους επομενους 18 μηνες θα πληρωνω 29 ευρω τελικη τιμη. εγω με αυτο συμφωνησα και με τιποτε αλλο. μου ελεγε τα δικα του πως δεν ειναι ετσι κτλ κτλ. την ηχογραφηση δεν μου την εδωσε ετσι απλα, θα παω σε ενα καταστημα να ζητησω την ηχογραφηση με γραπτη αιτηση. και θα δουμε αν βγαλω ακρη. εχει κανεις δει τιποτα τετοιο στο λογαριασμο του? ισχυουν αυτα που λεει ο υπαλληλος και δεν μπορω να κανω τιποτα ή παιζει κατι αλλο?

 

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα δυστυχως,συμφωνα με το νομο αμα σε εχουν ειδοποιησει ενα μηνα πριν,μπορουν να αυξησουν τις τιμες.Στο λογαριασμο Απριλιου-Μαιου το λεγε σε ολους.Μερικοι προλαβαν και εκαναν αιτηση διακοπης,και δεν αυξηθηκε η τιμη,ενω οσοι δεν το πηραν χαμπαρι πληρωνουν κανονικα το 5ευρω.Μπορεις,βεβαια,παντα να πληρωσεις το πεναλτι και να διακοψεις το συμβολαιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εμένα μου ήρθε sms σημερα για 33 ευρώ το xl πρόγραμμα....

πως και κάνουν τέτοιες κινήσεις? προσγειώθηκαν....???

 

 

αν και τα 33 είναι ακριβά....

 

Εγω ειχα κανει το 2013 cosmote 65 πληρωνα 20ευρω,μετα εκανα ανανεωση το 2015 και πληρωνα 27 ευρω και τωρα πληρωνω 33-35 ευρω μετα την αυξηση.Μου εστειλαν προσφορα στα 40ευρω ανανεωση,αν και ειμαι σε οικογενειακο κ με σταθερη γραμμη για εκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα δυστυχως,συμφωνα με το νομο αμα σε εχουν ειδοποιησει ενα μηνα πριν,μπορουν να αυξησουν τις τιμες.Στο λογαριασμο Απριλιου-Μαιου το λεγε σε ολους.Μερικοι προλαβαν και εκαναν αιτηση διακοπης,και δεν αυξηθηκε η τιμη,ενω οσοι δεν το πηραν χαμπαρι πληρωνουν κανονικα το 5ευρω.Μπορεις,βεβαια,παντα να πληρωσεις το πεναλτι και να διακοψεις το συμβολαιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγω ειχα κανει το 2013 cosmote 65 πληρωνα 20ευρω,μετα εκανα ανανεωση το 2015 και πληρωνα 27 ευρω και τωρα πληρωνω 33-35 ευρω μετα την αυξηση.Μου εστειλαν προσφορα στα 40ευρω ανανεωση,αν και ειμαι σε οικογενειακο κ με σταθερη γραμμη για εκπτωση.

 

καλησπερα και παλι. ακουστε πως εχει το πραγμα. ειχα κλεισει συμβολαιο στο κοσμοτε 65 στα 29 ευρω. τελικη τιμη. προσεξα πως απο τον ιουνη ερχεται 35 ευρω. τους παιρνω τηλεφωνο. και μου λενε πως εγινε αθξηση 5 ευρω στην αρχικη τιμη του πακετου, η οποια ουσιαστικα περασε ολοκληρη στον καταναλωτη. (καμια εκπτωση). τους λεω πως στην ηχογραφημενη συνομιλια μας, μου ειχε πει κατα λεξη ο υπαλληλος πως στους επομενους 18 μηνες θα πληρωνω 29 ευρω τελικη τιμη. εγω με αυτο συμφωνησα και με τιποτε αλλο. μου ελεγε τα δικα του πως δεν ειναι ετσι κτλ κτλ. την ηχογραφηση δεν μου την εδωσε ετσι απλα, θα παω σε ενα καταστημα να ζητησω την ηχογραφηση με γραπτη αιτηση. και θα δουμε αν βγαλω ακρη. εχει κανεις δει τιποτα τετοιο στο λογαριασμο του? ισχυουν αυτα που λεει ο υπαλληλος και δεν μπορω να κανω τιποτα ή παιζει κατι αλλο?

 

εμένα μου ήρθε sms σημερα για 33 ευρώ το xl πρόγραμμα....

πως και κάνουν τέτοιες κινήσεις? προσγειώθηκαν....???

 

 

αν και τα 33 είναι ακριβά....

Και βέβαια μπορείς να κάνεις. Εγώ έκανα καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ και υπέβαλα παράπονο εγγραφως γιατι για το cosmote 65+ από 23€ ξεκίνησαν να με χρεώνουν 28€ και πιστωσαν αναδρομικα τα 5€ για τους μήνες Μάρτιο, Απρίλιο, Μάιο, Ιούνιο και μου έκαναν επιπλέον έκπτωση 20% στο πάγιο για το cosmote XL πλέον ούτως ώστε να απορροφήθει το 5€

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@takaros νομιζω οτι για να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ πρεπει να εισαι εμπροθεσμα μεσα στο μηνα που σου ανακοινωνεται η αυξηση.Αλλιως,υπαρχει η πιθανοτητα να μην την δεχτει η ΕΕΤΤ και η κοσμοτε να μην προσφερει εκπτωση.Επισης,νομιζω πως η αυξηση ξεκινησε απο το μηνα Μαιο και μετα οχι Μαρτιο.
Link to comment
Share on other sites

@takaros νομιζω οτι για να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ πρεπει να εισαι εμπροθεσμα μεσα στο μηνα που σου ανακοινωνεται η αυξηση.Αλλιως,υπαρχει η πιθανοτητα να μην την δεχτει η ΕΕΤΤ και η κοσμοτε να μην προσφερει εκπτωση.Επισης,νομιζω πως η αυξηση ξεκινησε απο το μηνα Μαιο και μετα οχι Μαρτιο.

 

Όχι boy μου, δεδομένου ότι μιλάμε για μόνομερη τροποποίηση της σύμβασης και μη τήρηση της από την μία πλευρά μπορείς να την κάνεις και εμπροθεσμα. Όταν ένας από τους δύο συμβαλομενους δεν τηρεί αυτά που έχει συμφωνήσει μπορεί να λυθεί ανά πάσα ώρα και στιγμή η μετάξυ σας συμφωνία. Το ότι ενημέρωσε για την αύξηση που από μόνη της αποφάσισε δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμη καθώς στην σύμβαση που έχετε συνάψει δεν αναγράφεται το ποσό που θέλει να σε χρεώσει. Για αυτό και όταν κάνεις κίνηση εναντίον τους αμέσως σε παίρνουν τηλέφωνο και σου προτείνουν μεγαλύτερη έκπτωση με απορρόφηση των 5€. Αν ήταν νόμιμο δεν θα έκαναν τίποτα και θα σου έλεγαν απλά πλήρωσε αλλιώς πέναλτι και πήγαινε όπου αλλού. Απλά στους πχ 3.000.000 συνδρομητές θα το κάνουν οι 100.000 άρα και πάλι κερδισμένοι βγαίνουν.

 

Edit : εγώ την κίνηση μου την έκανα εκπροθεσμα και συγκεκριμένα τον Ιούλιο ενώ η χρέωση των 5€ παραπάνω ξεκίνησε αν θυμάμαι καλά τον Μάρτιο

 

Edit no2: μόλις το ελέγξα και εμένα μου ήρθε ειδοποίηση στον λογαριασμό του μηνός Φεβρουαρίου όπου ανέφερε τις αυξήσεις και ότι αν δεν συμφωνώ να ζητήσω διακοπή εντός ενός μήνα από την έκδοση του. Στον μήνα Μάρτιο είχαν μπει κανονικά τα 5€

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους. αυριο παω να κανω παραπονο εγγραφως στην κοσμοτε και καταγγελια στην εεττ. η καταγγελια γινεται ηλεκτρονικα ετσι? μηπως θυμαται ο φιλος χοντρικα τι εγραφε στην καταγγελια και στο χαρτι παραπονων. τους αναφερω απλα οτι μονομερως αλλαξαν οι οροι του συμβολαιου? μονο αυτο? πρεπει να πω κατι παραπανω? ευχαριστω παρα πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πριν 1,5 μήνα την έκανα την καταγγελία στην εεττ. Πολυ μετά απο όταν ήρθε η ειδοποίηση. Και φυσικά κατάφερα να μου αφαιρέσουν τα παραπάνω της αύξησης.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.εχω 2 αριθμούς στο cosmote 65 στα 28 ευρώ και λήγει το 18μηνο σε καμία 15 μέρες.απο Ότι βλέπω το προγραμμα με τα 1500 λεπτά προς ολους ,σε όλες τις εταιρίες κάπου 28-35 € παίζει ,ετσι σκέφτομαι για f2g. Η ερώτηση μου ειναι εάν το κάνω f2g θα με πάρουν απο cosmote για προσφορά? και ποσο κατω των 28 -35ευρώ θα ειναι?

Και κάτι τελευταίο, πότε πρεπει να το κάνω f2g ώστε με μην με χρεώσει η cosmote παραπάνω λογαριασμό (Π.χ 10 μέρες) που δεν θα εχω και έκπτωση στο πάγιο αλλα θα ειμαι στο 65?

Link to comment
Share on other sites

Εχω σταθερό,Ιντερνετ,κινητό,ίντερνετ κινητού-τάμπλετ-λάπτοπ,στην Κοσμοτέ,και πληρώνω σα βλάκας ένα σωρό λεφτά,ελπίζοντας ότι είναι καλύτερη από τις άλλες εταιρίες,και έτσι θα έχω τα λιγότερα προβλήματα.

Προχθές,πήγα στο χωριό του πατέρα μου,ένα μεγάλο ορεινό χωριό της Πελοποννήσου,και διαπίστωσα ότι δεν έπιανε ούτε το τηλέφωνο ούτε και το Ιντερνετ κινητού-τάμπλετ,και έτσι,ούτε το Νοte 4,ούτε το iPad Air2,μπορούσαν να πιάσουν κάτι.

Από την άλλη μεριά,αδελφή και ανηψιός που ήταν σε άλλες εταιρίες,έπιαναν άνετα μεν τηλέφωνο,και όσον αφορά στο Ιντερνετ,με δυσκολία μεν,αλλά κάτι γινόταν.

Επειδή θέλω να τους κράξω,τι μπορώ να τους πω;Μπορώ να απειλήσω ότι θα φύγω και δεν θα πληρώσω κανένα πέναλτυ,από τη στιγμή που δεν έχω αυτό για το οποίο πληρώνω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε καταστημα τοπικο της περιοχης μου οτε και μου προτειναν το family pack L στα 45 ευρω τιμη τελικη με 3 μελη μεσα+σταθερο θα βαλω συνδιαστικα,

και στα 54 ευρω το XL με 4 μελη.

 

πως τη βλεπετε τη προσφορα?τωρα ειμαι στη wind

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε καταστημα τοπικο της περιοχης μου οτε και μου προτειναν το family pack L στα 45 ευρω τιμη τελικη με 3 μελη μεσα+σταθερο θα βαλω συνδιαστικα,

και στα 54 ευρω το XL με 4 μελη.

 

πως τη βλεπετε τη προσφορα?τωρα ειμαι στη wind

 

Πολύ καλή!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...