Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Gv2008 said:

Δυστυχώς οι επενδύσεις της nova θα πάνε πίσω. Και μην το αρνηθείτε, αυτό θα συμβεί 

 

2 ώρες πριν, MIKU said:

Δεν είναι μόνο αυτό, είναι ότι θα πέσει και ο ανταγωνισμός.

Γιατί, κακά τα ψέματα, ο λόγος που οι άλλες 2 φέρανε, για πρώτη φορά, συμβόλαια με λογικές τιμές, ήταν ο πόλεμος που κήρυξε η Nova το Γενάρη του 2023.

Τώρα...

Όσο η νοβα θα είναι πληγωμένη τόσο η άλλοι θα ξεσαλώσουν με τις τιμές και την αλλαγή παροχών όπως πχ extrasim. 

Μέχρι τον Ιούνιο πιστεύω ότι θα τρέξουν ότι αναβαθμίσεις είχαν προγραμματιστεί στην νόβα μετά δεν ξέρουμε τι θα γίνει και πόσο θα επηρεαστεί η κατάσταση και αναφέρομαι σε πόλεις γιατί το εκτός δεν θα δούμε  και ιδιαίτερα στα μη τουριστικά να γίνεται κάτι. Εκεί θα παραμείνει b20 for ever 🤣

Τα της Cosmote τώρα η ίδια λογική αναβάθμισης που εκανε και στο NSA σε SA 2100 φορ εβερ στην έκταση την γεωγραφική και για κάποιους που λένε ευχολόγια για n78 παντού στην περιφέρεια παντού  φτάνουν στα όρια αυτών που γράφουν τις αρλούμπες για την νόβαρα 🤣

 

16 ώρες πριν, king2009 said:

Κατι εχουν κανει εκει στην cosmote στις extra sim και απο χθες το απογευμα βλεπω cap στα 100mb δεν παει παραπανω με τιποτα. Εκανα και restart το ρουτερ τιποτα. Πανε να τις καταστρεψουν τις extra sim δεν καταλαβαινω.

Screenshot-2.png

 

 

Αυτό με το throttling δεν είναι κάτι καινούργιο στις extrasim.  Το βλέπω και στην δική μου όπως και στων πελατών.  Σε πολλούς σταθμούς μου γέμιζαν έριχνεκαι ρίχνει  την ταχύτητα του download ακόμα και σε μονοψήφια σε πολύ γεμάτους σταθμούς. 

Τώρα το 100αρι που πιάνεις μια χαρά είναι. Απλά μπορεί αν άλλαξαν τον αλγόριθμο να γίνει πιο aggressive σε χρηστες που μεταφέρουν πολλά δεδομένα όπως εσύ κάθε μήνα ιδιαίτερα αν και αρκετοί άλλοιστην περιοχή σου χρησιμοποιούν παρόμοια λύση με extrasim και 5g routers.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τον Απρίλιο του 2022 είχα κάνει συμβόλαιο unlimited στα 33,20€. Μετά την κατάργηση της έκπτωσης του e-bill ανέβηκε η τιμή στα 34,18. Ήρθε η ώρα της ανανέωσης και στην εφαρμογή έβγαζε το ίδιο πρόγραμμα στα 39 και κάτι και με επιδότηση συσκευής 220€ στα 43 και κάτι. Έκανα αίτηση μεταφοράς στη Vodafone και, μόλις την έλαβαν από την Cosmote, μου έκαναν προσφορά το unlimited στα 25,82€ και τρία πάγια δώρο.  Έτσι παραμένω για δύο ακόμη χρόνια με μία πολύ καλή τιμή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Serafeim1981 said:

Τον Απρίλιο του 2022 είχα κάνει συμβόλαιο unlimited στα 33,20€. Μετά την κατάργηση της έκπτωσης του e-bill ανέβηκε η τιμή στα 34,18. Ήρθε η ώρα της ανανέωσης και στην εφαρμογή έβγαζε το ίδιο πρόγραμμα στα 39 και κάτι και με επιδότηση συσκευής 220€ στα 43 και κάτι. Έκανα αίτηση μεταφοράς στη Vodafone και, μόλις την έλαβαν από την Cosmote, μου έκαναν προσφορά το unlimited στα 25,82€ και τρία πάγια δώρο.  Έτσι παραμένω για δύο ακόμη χρόνια με μία πολύ καλή τιμή.

Παρά πολύ καλή τιμή 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Serafeim1981 said:

Τον Απρίλιο του 2022 είχα κάνει συμβόλαιο unlimited στα 33,20€. Μετά την κατάργηση της έκπτωσης του e-bill ανέβηκε η τιμή στα 34,18. Ήρθε η ώρα της ανανέωσης και στην εφαρμογή έβγαζε το ίδιο πρόγραμμα στα 39 και κάτι και με επιδότηση συσκευής 220€ στα 43 και κάτι. Έκανα αίτηση μεταφοράς στη Vodafone και, μόλις την έλαβαν από την Cosmote, μου έκαναν προσφορά το unlimited στα 25,82€ και τρία πάγια δώρο.  Έτσι παραμένω για δύο ακόμη χρόνια με μία πολύ καλή τιμή.

Ποσες μερες μετα απο την αιτηση φορητοτητας σε πηραν?

Προλαβες να ακυρωσεις πριν σε τραβηξει η Voda?

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι λιγο ρισκο αυτο πλεον, και οτι δεν προλαβαινεις να ακυρωσεις συνηθως!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Serafeim1981 said:

Τον Απρίλιο του 2022 είχα κάνει συμβόλαιο unlimited στα 33,20€. Μετά την κατάργηση της έκπτωσης του e-bill ανέβηκε η τιμή στα 34,18. Ήρθε η ώρα της ανανέωσης και στην εφαρμογή έβγαζε το ίδιο πρόγραμμα στα 39 και κάτι και με επιδότηση συσκευής 220€ στα 43 και κάτι. Έκανα αίτηση μεταφοράς στη Vodafone και, μόλις την έλαβαν από την Cosmote, μου έκαναν προσφορά το unlimited στα 25,82€ και τρία πάγια δώρο.  Έτσι παραμένω για δύο ακόμη χρόνια με μία πολύ καλή τιμή.

Σε καρτοκινητό είχες κάνει μεταφορά;;;;Σε καρτοκινητό είναι προτιμότερο για να μην έχεις δέσμευση. Παρά πολύ καλή τιμή. Με.μια τέτοια τιμή ποιος θα φύγει;;;;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Μέχρι να ολοκληρωθεί η πώληση και να την ξεκινήσει ο νέος ιδιοκτήτης πάει το 2024...

Το επενδυτικό πλάνο όμως τρέχει όπως έχει ανακοινωθεί, μην ξεχνιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Serafeim1981 said:

Τον Απρίλιο του 2022 είχα κάνει συμβόλαιο unlimited στα 33,20€. Μετά την κατάργηση της έκπτωσης του e-bill ανέβηκε η τιμή στα 34,18. Ήρθε η ώρα της ανανέωσης και στην εφαρμογή έβγαζε το ίδιο πρόγραμμα στα 39 και κάτι και με επιδότηση συσκευής 220€ στα 43 και κάτι. Έκανα αίτηση μεταφοράς στη Vodafone και, μόλις την έλαβαν από την Cosmote, μου έκαναν προσφορά το unlimited στα 25,82€ και τρία πάγια δώρο.  Έτσι παραμένω για δύο ακόμη χρόνια με μία πολύ καλή τιμή.

Στην περίπτωσή σου τουλάχιστον σε κάλεσαν πίσω από Cosmote και σου έδωσαν αντιπροσφορά, στην δική μου περίπτωση που έκανα φορητότητα στην Vodafone λόγω αστείων προσφορών ανανέωσης από το app, δεν με πήραν ποτέ πίσω για αντιπροσφορά.

Αφού να φανταστείς τους έπαιρνα εγώ λίγες ημέρες πριν κάνω το αίτημα φορητότητας, λέγοντάς τους ότι φεύγω και μου έλεγαν το κλασσικό, πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο, αλλά θα προωθούσαν το αίτημα στο αρμόδιο τμήμα για να με καλέσει για καλύτερη ίσως προσφορά, κάτι που δεν έγινε ποτέ.

Δεν πειράζει όμως, τους χαιρέτησα με 3 κινητά και πήγα Vodafone με 22,5€ λιγότερα κάθε μήνα και με περισσότερες παροχές, όσο για την κάλυψη, μέχρι στιγμής όπου κινούμαι είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Σιγά μη κάτσω να σκάσω, άλλωστε από Vodafone έφυγα πριν 2 χρόνια για τον ίδιο λόγο, βέβαια εκείνοι τότε μου έκαναν 2-3 αντιπροσφορές αλλά έφυγα γιατί είχα και θέματα και με τις ταχύτητες στα Data, τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Ίδωμεν... 

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jimmis11 said:

Αφού να φανταστείς τους έπαιρνα εγώ λίγες ημέρες πριν κάνω το αίτημα φορητότητας, λέγοντάς τους ότι φεύγω και μου έλεγαν το κλασσικό, πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο, αλλά θα προωθούσαν το αίτημα στο αρμόδιο τμήμα για να με καλέσει για καλύτερη ίσως προσφορά, κάτι που δεν έγινε ποτέ

Έτσι κάνουν. Μόνο όταν εμφανιστεί το αίτημα "εμφανίζονται" και καλύτερες προσφορές

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, sou_d said:

Έτσι κάνουν. Μόνο όταν εμφανιστεί το αίτημα "εμφανίζονται" και καλύτερες προσφορές

Στην καρτοκινητή η κοσμοτέ μετά που θα έχει μπει το 13αρι στη νεα εταιρια, τοτε κάνουν την προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VIPdriver said:

Στην καρτοκινητή η κοσμοτέ μετά που θα έχει μπει το 13αρι στη νεα εταιρια, τοτε κάνουν την προσφορά...

Όχι απαραίτητα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, cmvr said:

 

Όσο η νοβα θα είναι πληγωμένη τόσο η άλλοι θα ξεσαλώσουν με τις τιμές και την αλλαγή παροχών όπως πχ extrasim. 

Μέχρι τον Ιούνιο πιστεύω ότι θα τρέξουν ότι αναβαθμίσεις είχαν προγραμματιστεί στην νόβα μετά δεν ξέρουμε τι θα γίνει και πόσο θα επηρεαστεί η κατάσταση και αναφέρομαι σε πόλεις γιατί το εκτός δεν θα δούμε  και ιδιαίτερα στα μη τουριστικά να γίνεται κάτι. Εκεί θα παραμείνει b20 for ever 🤣

Τα της Cosmote τώρα η ίδια λογική αναβάθμισης που εκανε και στο NSA σε SA 2100 φορ εβερ στην έκταση την γεωγραφική και για κάποιους που λένε ευχολόγια για n78 παντού στην περιφέρεια παντού  φτάνουν στα όρια αυτών που γράφουν τις αρλούμπες για την νόβαρα 🤣

 

Αυτό με το throttling δεν είναι κάτι καινούργιο στις extrasim.  Το βλέπω και στην δική μου όπως και στων πελατών.  Σε πολλούς σταθμούς μου γέμιζαν έριχνεκαι ρίχνει  την ταχύτητα του download ακόμα και σε μονοψήφια σε πολύ γεμάτους σταθμούς. 

Τώρα το 100αρι που πιάνεις μια χαρά είναι. Απλά μπορεί αν άλλαξαν τον αλγόριθμο να γίνει πιο aggressive σε χρηστες που μεταφέρουν πολλά δεδομένα όπως εσύ κάθε μήνα ιδιαίτερα αν και αρκετοί άλλοιστην περιοχή σου χρησιμοποιούν παρόμοια λύση με extrasim και 5g routers.

Σήμερα είναι κομπλέ speedtest 330 και upload 120. Ίσως ήταν για 1 μέρα το cap. Αδειο δίκτυο οπότε δεν έχει και νόημα να βάζουν cap 3 4 tb το μήνα είναι μηδέν για ένα άδειο δίκτυο. Περιμένουμε Ν78 βεβαια για σοβαρό 5G.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Gv2008 said:

Δυστυχώς οι επενδύσεις της nova θα πάνε πίσω. Και μην το αρνηθείτε, αυτό θα συμβεί 

Από πού προκύπτει αυτό κατά τη γνώμη σου;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p_k said:

Από πού προκύπτει αυτό κατά τη γνώμη σου;

Ακόμα και τώρα βλέπω δυστυχώς μια καθυστέρηση στο επενδυτικό πλάνο. Θεωρώ πως λόγω της πώλησης όλα θα πάνε πιο πίσω. Ξέχωρα από αυτό, η εταιρεία έχει πολύ δρόμο να καλύψει σε όλα τα επίπεδα. Τόσο σε δίκτυο όσο και σε εξυπηρέτηση. Κάποια στιγμή θα γράψω για τον γολγοθά μου με τη nova από το Σεπτέμβριο του 2023, που φυσικά ο κάθε ένας θα μπορούσε να έχει μια παρόμοια περιπέτεια με κάθε εταιρεία, δεν το συζητώ 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η νέα ιδιοκτησία να συμμαζέψει τη συμπεριφορά των καταστημάτων, τα οποία στην πλειοψηφια διώχνουν τους πελατες. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Gv2008 said:

Ακόμα και τώρα βλέπω δυστυχώς μια καθυστέρηση στο επενδυτικό πλάνο. Θεωρώ πως λόγω της πώλησης όλα θα πάνε πιο πίσω. Ξέχωρα από αυτό, η εταιρεία έχει πολύ δρόμο να καλύψει σε όλα τα επίπεδα. Τόσο σε δίκτυο όσο και σε εξυπηρέτηση. Κάποια στιγμή θα γράψω για τον γολγοθά μου με τη nova από το Σεπτέμβριο του 2023, που φυσικά ο κάθε ένας θα μπορούσε να έχει μια παρόμοια περιπέτεια με κάθε εταιρεία, δεν το συζητώ 

Ευχαριστώ φίλε 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p_k said:

Ευχαριστώ φίλε 

Παρακαλώ και με συγχωρείς για τον μη δομημένο λόγο μου, αλλά βρίσκομαι από χτες στην Κωνσταντινούπολη και είναι δύσκολες οι τελευταίες ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Gv2008 said:

Παρακαλώ και με συγχωρείς για τον μη δομημένο λόγο μου, αλλά βρίσκομαι από χτες στην Κωνσταντινούπολη και είναι δύσκολες οι τελευταίες ώρες. 

Να προσέχετε. Άκουσα για το 5αρι στα Δαρδανέλια και λένε ότι περιμένουν 7αρι και τσουνάμι

Άραγε τα δίκτυα εκεί να είναι προετοιμασμένα σωστά για μια μεγάλη φυσική καταστροφή,στην προκειμένη για σεισμό;;;;Στην νότια Τουρκία πέρσι(στους σεισμούς τέρατα 7,8 και 7,6 ρίχτερ)είχα ακούσει ότι μερικούς τους βρήκαν,καθώς κατάφεραν και κάλεσαν βοήθεια από το κινητό 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, aektzhs 1 said:

Να προσέχετε. Άκουσα για το 5αρι στα Δαρδανέλια και λένε ότι περιμένουν 7αρι και τσουνάμι

Άραγε τα δίκτυα εκεί να είναι προετοιμασμένα σωστά για μια μεγάλη φυσική καταστροφή,στην προκειμένη για σεισμό;;;;Στην νότια Τουρκία πέρσι(στους σεισμούς τέρατα 7,8 και 7,6 ρίχτερ)είχα ακούσει ότι μερικούς τους βρήκαν,καθώς κατάφεραν και κάλεσαν βοήθεια από το κινητό 

Αυτό φοβούνται όλοι εδώ. Μενω στον 6ο όροφο πολυκατοικίας και χτες το απόγευμα που έγινε ο σεισμός τρομάξαμε όλοι παρά πολύ. Νομίζαμε πως μετά τον πρώτο ερχόταν και δεύτερος πιο δυνατός. Τα δίκτυα σε γενικές γραμμές είχαν αντέξει, το ίδιο έγινε και στον τελευταίο σεισμό στα Δαρδανέλια. 

Link to comment
Share on other sites

Tα συμβόλαια gigamax δίνουν και απεριόριστα λεπτά προς Ευρώπη χωρίς έξτρα κόστος;

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Arinos said:

Tα συμβόλαια gigamax δίνουν και απεριόριστα λεπτά προς Ευρώπη χωρίς έξτρα κόστος;

Το GigaMax unlimited μόνο.

Τα υπόλοιπα σου δίνουν απεριόριστα λεπτά προς ΕΕ, με μικρό κόστος 2,20€ το μήνα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Mythos said:

Ποσες μερες μετα απο την αιτηση φορητοτητας σε πηραν?

Προλαβες να ακυρωσεις πριν σε τραβηξει η Voda?

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι λιγο ρισκο αυτο πλεον, και οτι δεν προλαβαινεις να ακυρωσεις συνηθως!

Τη μεθεπόμενη, την ίδια ημέρα που παρέλαβα τη sim της Vodafone. Ακύρωσα τη μεταφορά καλώντας στο 13894.

15 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Σε καρτοκινητό είχες κάνει μεταφορά;;;;Σε καρτοκινητό είναι προτιμότερο για να μην έχεις δέσμευση. Παρά πολύ καλή τιμή. Με.μια τέτοια τιμή ποιος θα φύγει;;;;

Ναι, στο cu.

13 ώρες πριν, VIPdriver said:

Στην καρτοκινητή η κοσμοτέ μετά που θα έχει μπει το 13αρι στη νεα εταιρια, τοτε κάνουν την προσφορά...

Έχεις μια τάση να γενικεύεις ό,τι συμβαίνει σε σένα. Τα 13 ευρώ της μεταφοράς μου τα πέρασαν στο δεύτερο δωρεάν cu που μου έστειλαν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Serafeim1981 said:

Έχεις μια τάση να γενικεύεις ό,τι συμβαίνει σε σένα. Τα 13 ευρώ της μεταφοράς μου τα πέρασαν στο δεύτερο δωρεάν cu που μου έστειλαν.

Αφου μου συνέβη, θα το πω. Δε φταίω εγώ εάν κοιμούνται όρθιοι... Να φροντίσουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, να μην έχουν αρνητικά σχόλια. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έγινε αναφορά για πιθανούς κόφτες κλπ.

Έβαλα να κατεβάσω στο PS5 ένα παιχνίδι 116GB.

Για να μην περιμένω με τη σταθερή γραμμή, έκανα διαμοιρασμό από το κινητό, που έδειχνε 590Mbps στο σημείο που το άφησα.

Έκανε 1 ώρα και 42 λεπτά.

Είναι οκ λέτε;

Δεν έχω extra SIM.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...