Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όλους, απλά το ποσοστό της έκπτωσης αντί επιδότησης αλλάζει ανά προσφορά.

 

 

Εγω πήρα το Family M στα 47 ευρώ τον μήνα τελική τιμή τον Μάϊο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδες του κολλητου μου τελειωσε το συμβολαιο κ εκανε αιτηση να το κανει καρτα (cosmote). του ειπαν ομως οτι για 3 μηνες ΔΕΝ θα μπορει να το μετατρεψει απο cosmocarta σε πχ what's up αλλά ουτε να μεταφερει το νουμερο σε αλλη εταιρεια. ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

Για 3 μήνες μπορεί να κάνει όσες αλλαγές θέλει μεταξύ Cosmoκάρτα, whatsup (συνήθως αυτο είναι το προεπιλεγμένο πλέον) και frog.

Δεν μπορεί να αλλάξει εταιρία μέχρι να περάσει το 3μηνο.

Αν θέλει να αλλάξει εταιρία, δεν χρειάζεται να το κάνει κάρτα. Την επόμενη μερα από την λήξη της σύμβασής του, κάνει αίτηση φορητότητας (με άμεση έναρξη) στη νέα εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες του κολλητου μου τελειωσε το συμβολαιο κ εκανε αιτηση να το κανει καρτα (cosmote). του ειπαν ομως οτι για 3 μηνες ΔΕΝ θα μπορει να το μετατρεψει απο cosmocarta σε πχ what's up αλλά ουτε να μεταφερει το νουμερο σε αλλη εταιρεια. ισχυει;

 

Δεν ισχυει τίποτα από αυτά που του είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Για 3 μήνες μπορεί να κάνει όσες αλλαγές θέλει μεταξύ Cosmoκάρτα, whatsup (συνήθως αυτο είναι το προεπιλεγμένο πλέον) και frog.

Δεν μπορεί να αλλάξει εταιρία μέχρι να περάσει το 3μηνο.

Αν θέλει να αλλάξει εταιρία, δεν χρειάζεται να το κάνει κάρτα. Την επόμενη μερα από την λήξη της σύμβασής του, κάνει αίτηση φορητότητας (με άμεση έναρξη) στη νέα εταιρία.

 

Ο περιορισμός του τριμήνου έχει να κάνει με το αν θελήσει να το ξανακάνει σύνδεση κάποιος μετά από μετατροπή σε καρτοκινητο, φορητοτητα μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή είτε είναι σε σύνδεση είτε σε καρτοκινητο.

Οι αλλαγές μεταξύ πακέτων καρτοκινητης μπορούν να γινουν ανά πάσα στιγμή και δεν υπάρχει κάποιος τρίμηνος περιορισμός αλλα να μην ξεχνάμε ότι μόνο η πρώτη είναι δωρεάν, μετά από μετατροπή από συμβολαιο γίνεται πάντα και μόνο κοσμοκαρτα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα όταν γίνεται διακοπή να επιλεχθεί αν θέλεις να πάει σε What's up η COSMOKAPTA η frog
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα όταν γίνεται διακοπή να επιλεχθεί αν θέλεις να πάει σε What's up η COSMOKAPTA η frog

 

Toυ ελεγαν κατηγορηματικα στο τηλεφωνο, αυτη που τον πηρε για την επιβεβαιωση της διακοπης του συμβολαιου, οτι ο αριθμος μπορει να γινει μονο cosmocarta και οχι what's up.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. κ εγω τα ιδια με αυτα που ειπατε, ηξερα. απλα ηθελα μια επιβεβαιωση μπας κ εχει αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αλήθεια . ¨οτι και να επιλέξεται cosmokarta θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, απο cosmocarta μετα, με ενα απλο sms (ΑΛΠΑΚ στελνεις αν θυμαμαι καλα) το γυριζεις σε what's up. σωστα; sorry για το οφτοπικ αλλα ρωταω παλι εδω γιατι θα ενδιαφερει πολλους που θα μετατρεψουν το κινητο τους σε καρτα απο συνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αλήθεια . ¨οτι και να επιλέξεται cosmokarta θα γίνει.

 

πριν μια βδομαδα εκανα φορητοτητα και με ρωτησαν τι θελω. Ισως ειναι μονο για φορητοτητες και δεν ισχυει για διακοπη συμβολαιου. Τι να πω...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στην μετατροπή σε καρτοκινητο υπάρχει η αυτόματη επιλογή. Ανάλογα με το προφίλ του πελάτη (πελάτης cosmote one πχ) διαλέγει και whatsup ή Cosmoκάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, απο cosmocarta μετα, με ενα απλο sms (ΑΛΠΑΚ στελνεις αν θυμαμαι καλα) το γυριζεις σε what's up. σωστα; sorry για το οφτοπικ αλλα ρωταω παλι εδω γιατι θα ενδιαφερει πολλους που θα μετατρεψουν το κινητο τους σε καρτα απο συνδεση.

 

Σωστά και η πρώτη αλλαγή είναι δωρεαν (ΑΛΠΑΚ στο 1314)

 

Στη φορητοτητα υπάρχει δυνατότητα επιλογής πακέτου, στη μετατροπή από συμβόλαιο σε καρτοκινητο δεν υπάρχει τέτοια επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Οταν καταργεί καποιος συμβολαιο και το κανει Κ/Κινητό, τότε γίνεται κοσμοκαρτα και τίποτε άλλο. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, κανεις μια κληση στο 1314 και σε καλωσορίζει στην κοσμοκαρτα. Έτσι ενεργοποιείται το Κ/κινητό. Επειτα μια μόνο αλλαγή είναι δωρεάν σε what's up, με το ΑΛΠΑΚ στο 1314. Όλες οι επόμενες αλλαγές έχουν κόστος 3 ευρώ Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Προσφορές πλέον παίζουν όπως παλιά; Πχ έχω καρτοκινητό Vodafone.. αν κάνω φορητότητα σε cosmote και πάω σε συμβόλαιο, υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποια καλύτερη προσφορά στο πάγιο των προγραμμάτων με το απεριόριστο data? Και αν ναι πώς; Σε κατάστημα ή σε κάποιο τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποιος.Γιατί ενώ εγώ με συμβόλαιο χρεώθηκα κανονικά κάποια mms η σύζυγός μου με καρτοσυμβόλαιο δεν χρεώθηκε καθόλου ενώ είχε στείλει και αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Προσφορές πλέον παίζουν όπως παλιά; Πχ έχω καρτοκινητό Vodafone.. αν κάνω φορητότητα σε cosmote και πάω σε συμβόλαιο, υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποια καλύτερη προσφορά στο πάγιο των προγραμμάτων με το απεριόριστο data? Και αν ναι πώς; Σε κατάστημα ή σε κάποιο τηλέφωνο;

 

 

Παίζει αλλα θα πρέπει να ρωτήσεις και σε κατάστημα και τηλεφωνικά να μπορεις να εχεις μια καλή εικόνα.Μεχρι τον Μάιο είχα και γω Vodafone αλλα σε κατάστημα μου δώσανε το Gigamax Family στα 45 ευρω.Με καλύπτει πλήρως και με το one ειμαι μια χαρά.Βεβαια οταν ληγει το συμβολαιο δεν νομίζω οτι θα μου ξαναδώσουν τετοια τιμη αν δεν δωσουν εφυγα κιολας.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Παίζει αλλα θα πρέπει να ρωτήσεις και σε κατάστημα και τηλεφωνικά να μπορεις να εχεις μια καλή εικόνα.Μεχρι τον Μάιο είχα και γω Vodafone αλλα σε κατάστημα μου δώσανε το Gigamax Family στα 45 ευρω.Με καλύπτει πλήρως και με το one ειμαι μια χαρά.Βεβαια οταν ληγει το συμβολαιο δεν νομίζω οτι θα μου ξαναδώσουν τετοια τιμη αν δεν δωσουν εφυγα κιολας.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Ποιο GIGAMAX Family ακριβώς αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο GIGAMAX Family ακριβώς αν επιτρέπεται?

 

 

Έχω το Gigamax Family M με Cosmote One.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Gigamax Family M με Cosmote One.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Μπορεις να δωσεις παραπανω λεπτομερειες ,45ε συνολο για δυο ατομα?και απο σταθερο τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις παραπανω λεπτομερειες ,45ε συνολο για δυο ατομα?και απο σταθερο τι εχεις?

 

 

Ναι για 2 συνδέσεις.Σταθερό έχω ΟΤΕ 50αρα.Λεπτομέρειες για το Cosmote Gigamax Family γενικα θα δεις στην σελίδα της Cosmote.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στις 19/9/2018 προχώρησα σε 24μηνη ανανέωση του συμβολαίου μου στο cosmote L με έκπτωση στο πάγιο. Πλήρωνα δηλαδή 31 ευρώ αντί για 65. Στις 18/9/2020, έπειτα απο πολλά χρόνια συνδρομήτρια στην cosmote μετέτρεψα το συμβόλαιό μου σε κάρτα. Σήμερα μου ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός του συμβολαίου 65 ευρώ χωρίς παραπάνω χρεώσεις... Κάλεσα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου εξήγησαν ότι τον τελευταίο μήνα τον πληρώνω λέει χωρίς έκπτωση! Από που προκύπτει αυτό??? Στις τελευταίες μου κλήσεις με την κοσμοτε μου είπαν οτι αν δεν ανανεώσω αλλάζουν οι χρεώσεις.. και ότι μετά απο τις 18/9 θα πληρώνω κανονικά το πάγιο.. ο λογαριασμός είναι για το χρονικό διάστημα 18/8-18/9...εγώ όμως προχώρησα σε διακοπή.. κατέθεσα αίτημα στο τμήμα παραπόνων.. υπάρχει περίπτωση να δικαιωθώ?
Link to comment
Share on other sites

O λογαριασμός είναι για το διάστημα που αναφέρεις.

Το θέμα είναι για πιό διάστημα είναι το πάγιο.

Θα περιμένεις να σου έρθει εκκαθαριστικός σε ένα μήνα διότι το πάγιο προπληρώνεται. Και προσοχή δεν θα τον πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

O λογαριασμός είναι για το διάστημα που αναφέρεις.

Το θέμα είναι για πιό διάστημα είναι το πάγιο.

Θα περιμένεις να σου έρθει εκκαθαριστικός σε ένα μήνα διότι το πάγιο προπληρώνεται. Και προσοχή δεν θα τον πληρώσεις.

 

Λοιπόν βρήκα τους λογαριασμούς μου..σε αυτόν που εκδόθηκε 22/8/18 πλήρωσα το τελευταίο πάγιο του προηγούμενου συμβολαίου μου για το χρονικό διάστημα 22/8-21/9. Στο λογαριασμό που εκδόθηκα στις 22/9/2018 ξεκίνησα να πληρώνω το νέο πάγιο μετά την αναέωση για τη χρονική περίοδο 22/9-22/10. Έχεις δίκιο.. το πάγιο προπληρώνεται! Εφόσον λοιπον εγώ εξόφλησα το λογαριασμό που εκδόθηκε στις 19/8/2020 έχω πληρώσει ακριβώς 24 πάγια, άρα δεν τους χρωστάω τίποτα! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

(Μόλις έβλεπα τον τελευταίο λογαριασμό των 65 ευρώ.. το πάγιο είναι από 18/9 εως 17/10.. 18/9 έγινε η μετατροπή σε κάρτα..)

Edited by fili
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...