Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι θα συμφωνησω με την προταση σου.Τουλαχιστον στειλε μηνυμα και πες αλλαξαμε το ενα και το αλλο να ξερει και ο αλλος τι να κανει

Εμενα δε με πειραζει αν το ανακοινωνει μεσω λογαριασμου.Αλλα οπως λεει και η κοινη λογικη οταν κατι πρεπει να το μαθει ο πελατης γιατι ειναι και δικαιωμα του το αναφερεις στην 1η σελιδα.Τελος!Τωρα στην τελευταια της τελευταιας σελιδας να σου γραφει ξερεις αν θες κανεις και καταγγελια της συμβασης γιατι εμεις τα αλλαζουμε οποτε θελουμε εγω δε βλεπω οτι πληρηθηκαν οι οροι της σωστης ενημερωσης μου.Εδω στελνουν μηνηματα για ενα καρο βλακειες και για τα σοβαρα το αναφερουμε εκει που δε θα το δει ο αλλος.Πονηριες δλδ με λιγα λογια.Εγω θα παω γτ εχω υπογραψει το 1ο συμβολαιο απο το 2004 βαση αυτο ανανεωνοταν,να ζητησω αντιγραφα συμβολαιου κτλ και θα τους αναφερω οτι δεν με ενημερωσαν ως οφειλαν και δεν μου στερησαν το δικαιωμα να καταγγειλω τη συμβαση και γω καθομουν ενα μηνα τσαμπα να κλεισω το 18μηνο που ειχα δεσμευση για να ειμαι κυριος.Και απο κει και περα αν δεν μου κοψουν το ποσο ΕΕΤΤ κτλ.Εγω δεν δεχομαι πονηριες και τετοια χαζα.Η μιλαμε με σοβαρες εταιριες η με μπανανιες.Αν ειναι μπανανιες ας μας το πουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις αντίγραφο του πρώτου συμβολαίου, υπάρχει μία επιλογή στο account σου στο cosmote.gr που λέει αποστολή αντιγράφου συμβολαίου ή κάτι τέτοιο.

Από περιέργεια και μόνο το ζήτησα και προχτες ήρθε με το ταχυδρομείο αντίγραφο.

Δεν θυμάμαι που είναι ακριβώς, αλλά αν μπεις στο account και το ψάξεις λίγο θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

@donstefano και το χειροτερο ειναι οτι δεν λενε οτι καταργουμε το cosmote 65 και σε παμε στο cosmote XL.Λενε απλα οτι αυξανουν 500mb το ιντερνετ και αυξανουμε το παγιο σας 5 ευρω.Αυτο εμενα μου μοιαζει σαν προσπαθεια εξαπατησης του καταναλωτη,για να μην αντιληφθει οτι ουσιαστικα αλλαζει προγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

σε μια βδομαδα εργασιμες δηλδη την παρασκευη ληγει το συμβολαιο και ακομα τιποτα.....αν δεν με παρουν τι γινεται ανανεωνεται μονο του παλι το ιδιο ??κοσμοτε

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

σε μια βδομαδα εργασιμες δηλδη την παρασκευη ληγει το συμβολαιο και ακομα τιποτα.....αν δεν με παρουν τι γινεται ανανεωνεται μονο του παλι το ιδιο ??κοσμοτε

 

Οχι ισχυει η κανονικη τιμη του προγραμματος οποτε παρε τους ενα τηλεφωνο ή περνα σε ενα καταστημα να δεις τι προσφορα θα σου κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ισχυει η κανονικη τιμη του προγραμματος οποτε παρε τους ενα τηλεφωνο ή περνα σε ενα καταστημα να δεις τι προσφορα θα σου κανουν.

 

θα παω απο δευτερα τριτη.....αλλες φορες μας εκαναν τεμεναδες τωρα αφαντοι...και οχι τιποτα αλλο 24 μηνες συμβολαιο 41 τον μηνα και ολα στην ωρα τους τρωγονται για πιστολι.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωσα χτες στην cosmote μετα απο φορητοτητα σε vodafone cu.Να αναφερω πως πριν την ληξη του συμβολαιου με επαιρναν τηλ απο την εξυπηρετηση πελατων για να ανανεωσω καθε 5 λεπτα για τρεις μερες και εγω δεν το σηκωνα.ουτε γκομενα να ηατανε η cosmote.εν τελει μου εστειλαν μην. οτι μπορω να ανανεωσω με το cosmote XL στην προνομιακη τιμη των 39ε/μηνα.με την φορητοτητα κτλ (που δεν βλεπουν αν ειναι για συμβολαιο ή για καρτα) ειπα στην cosmote οτι η vodafone μου δινει εκτπωση παγιου+επιδοτηση για iphone 6s και μου εκαναν προσφορα 55ε/μηνα +400κατι ευρω για αγορα iphone 6s.αν το παζαρευα λιγο ακομα πιστευω θα μου εκαναν καλυτερη προσφορα πιστευω θα τους εφτανα κατω απο 40ε/μηνα.τελικα πηρα τιμη με εκπτωση στο παγιο το cosmote XL με 26e/μηνα με 18μηνη δεσμευση.Το λαθος μου ηταν οτι δεν επρεπε να τους πω παρτε με αργοτερα ...να το σκεφτω κτλ και θα ειχα καλυτερη προσφορα πχ εξτρα mb στην sim για tablet.

παντως παιξτε το λιγο δυσκολοι:μολις καταλαβουν οτι πηρατε αυτο που θελετε πχ μεγαλη εκπτωση παγιου εχει χαθει το παιχνιδι εκ μερους μας.και επισης επειδη ειναι τεχνικη πωλησεων να μην σας παρουν μονοτερμα για να μην εχετε χρονο να σκεφτειται και να αντιδρασετε.

Αντε και καλες φορητοτητες:)

 

Σημαντικο:Αφου ολοκληρωσετε την ανανεωση ρωτηστε τον εκπροσωπο της cosmote αν μπορει καποιος φιλος σας να επωφεληθει απο την προσφορα και θα σας δωσει ονομα και τηλεφωνο για να επικοινωσει μαζι του.Ετσι και ο φιλος σας/συγγενης σας να επωφελειθει και ο εκπροσωπος να παρει εξτρα προμηθεια.Ολοι βολευομαστε:)

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Ανανεωσα χτες στην cosmote μετα απο φορητοτητα σε vodafone cu.Να αναφερω πως πριν την ληξη του συμβολαιου με επαιρναν τηλ απο την εξυπηρετηση πελατων για να ανανεωσω καθε 5 λεπτα για τρεις μερες και εγω δεν το σηκωνα.ουτε γκομενα να ηατανε η cosmote.εν τελει μου εστειλαν μην. οτι μπορω να ανανεωσω με το cosmote XL στην προνομιακη τιμη των 39ε/μηνα.με την φορητοτητα κτλ (που δεν βλεπουν αν ειναι για συμβολαιο ή για καρτα) ειπα στην cosmote οτι η vodafone μου δινει εκτπωση παγιου+επιδοτηση για iphone 6s και μου εκαναν προσφορα 55ε/μηνα +400κατι ευρω για αγορα iphone 6s.αν το παζαρευα λιγο ακομα πιστευω θα μου εκαναν καλυτερη προσφορα πιστευω θα τους εφτανα κατω απο 40ε/μηνα.τελικα πηρα τιμη με εκπτωση στο παγιο το cosmote XL με 26e/μηνα με 18μηνη δεσμευση.Το λαθος μου ηταν οτι δεν επρεπε να τους πω παρτε με αργοτερα ...να το σκεφτω κτλ και θα ειχα καλυτερη προσφορα πχ εξτρα mb στην sim για tablet.

παντως παιξτε το λιγο δυσκολοι:μολις καταλαβουν οτι πηρατε αυτο που θελετε πχ μεγαλη εκπτωση παγιου εχει χαθει το παιχνιδι εκ μερους μας.και επισης επειδη ειναι τεχνικη πωλησεων να μην σας παρουν μονοτερμα για να μην εχετε χρονο να σκεφτειται και να αντιδρασετε.

Αντε και καλες φορητοτητες:)

 

Σημαντικο:Αφου ολοκληρωσετε την ανανεωση ρωτηστε τον εκπροσωπο της cosmote αν μπορει καποιος φιλος σας να επωφεληθει απο την προσφορα και θα σας δωσει ονομα και τηλεφωνο για να επικοινωσει μαζι του.Ετσι και ο φιλος σας/συγγενης σας να επωφελειθει και ο εκπροσωπος να παρει εξτρα προμηθεια.Ολοι βολευομαστε:)

 

Τα 26 είναι μάλλον η καλύτερη τιμή που έχω ακούσει τις τελευταίες ημέρες. Φορητότητα σε CU πώς έκανες, όταν είχα πάει στη Vodafone μου είχαν πει ότι πρέπει να κάνω φορητότητα σε συμβόλαιο και μετά από 2 μήνες μετατροπή σε κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσα την αιτηση Online και την επομενη μερα με πηρε τηλ απο την εξ.πελατων της vodafone για επιβεβαιωση.

Λιγη σημασια εχει αν γινει φορητοτητα σε καρτα ή συμβολαιο,δεν το βλεπει η cosmote.Το θεμα ειναι απο τημ μερια μας να ειμαστε ευγενικοι,ετοιμολογοι και οτι λεμε να ακουγοντε λογικα.Πχ εβαλα κατω την τιμη συμβολαιου της vodafone υπολογισα τις εκπτωσεις και το ξεφουρνισα στην cosmote.Ειπα οτι πηρα υπερεπιδοτηση για iphone 6s πραμα που ισχυει.Και πηρα και προσφορα με εκπτωση στο παγιο+επιδοση γιΑ iphone 6s γιατι τρεχει προσφορα απο την cosmote -10% στο παγιο +επιδοτηση κινητου.Αν τα υπολογισετε σας εκτπωσεις για οικογενειακο+εκπτωση για σταθερο κτλ κτλ σας συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Online αίτηση πώς έκανες γιατί σήμερα που μπήκα στο site του CU έλεγε για προσέλευση σε κατάστημα...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αίτηση φορητότητας σε Vodafone, με πήρε η Cosmote και ανανέωσα για άλλους 18μήνες.

 

Κατάλαβα ότι έπαιρνε πολύ παζάρι αλλά πραγματικά δεν το είχα και την λυπήθηκα την κοπελίτσα "σε κάθε πρότασή μου - 1 λεπτό να επιβεβαιώσω με τον προϊστάμενό μου". Τελικά κατέληξα από ένα οικογενειακό τύπου one (Mobile 75) που με τις τελευταίες αυξήσεις/προσαρμογές δεν ερχόταν κάτω από 60-65 ευρώ ο λογαριασμός (για τα 2 νούμερα) το ανανεώσαμε σε απλό οικογενειακό με 2 XL δλδ περίπου τα διπλά ομιλία+MB στα 46€ σύνολο. 20€ το δικό μου νούμερο με μεγαλύτερη επιδότηση και 26 της γυναίκας μου.

Link to comment
Share on other sites

είχα πάει στη Vodafone μου είχαν πει ότι πρέπει να κάνω φορητότητα σε συμβόλαιο και μετά από 2 μήνες μετατροπή σε κάρτα.

 

:blink::blink:

ίσχυει τέτοιο πράγμα ??πρέπει να κάνουμε συνδεση για να πάμε σε καρτοκινητη?

Ξερει κανεις αν ισχυει και στην wind??

Link to comment
Share on other sites

χχααχαχαχ γελαει ο κοσμος μαγκιες τους πηρα τελικα εγω και καλα να ρωτησω ποτε ληγει το προγραμμα μου και μου λεει εχει βγει ειδη επιδοτηση μου και να κανουμε ανανεωση...και μου δινουν (εχω το παλιο 35 με διπλασιασμους σε ιντερνετ=400 συνολο,200 λεπτα προς τριτους,36,5 συνολο)το καινουριο 35αρι χωρις διπλασιασμους δηλαδη με λιγοτερα λεπτα προς τριτους 120 τα αλλα ειναι ιδια γιατι ετσι ειναι το προγραμμα 3,5 φθηνοτερα απο την αρχικη του τιμη απο 41 δηλαδη κοντα στα 37,5 και χωρις επιδοτηση συσκευης !!!χααχχαχααχ αυτοι ειναι εντελως για φαπες.....μου δινουν προσφορα ακριβοτερη απο αυτο που εχω!!!και μου λεει δυστυχώς αυτο γινεται επειδη το παλιο 35αρι που δεν μπορουν πλεον να το παρεχουν!!!εγινε την λεω η cyta μου δινει 41 ευρω 1500 προς ολους μηνυματα και ομιλια και 1gb ιντερνετ....μετα της λεω ολοι μου οι φιλοι εχουν παρει το 1500 προς ολους το δικο σας στα 23-26 ευρω και μενα μου δινεις και ακριβοτερη????!!!!αστεια πραγματα μεχρι τις 28 ειναι τελικα η διορια θα φανε πιστολι γιατι μας δουλευουν.....οι τιμες εχουν ξεφυγοι εντελως.....στην τελικη το γυρναω σε καρτα και να πανε να πνιγουν...αν και δεν ξερω αν γινεται να κρατησω το ιδιο νουμερο ενα νουμερο που το εχω απο τα πρωτα panafon ala cart το 1996.....!!!! Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

χχααχαχαχ γελαει ο κοσμος μαγκιες τους πηρα τελικα εγω και καλα να ρωτησω ποτε ληγει το προγραμμα μου και μου λεει εχει βγει ειδη επιδοτηση μου και να κανουμε ανανεωση...και μου δινουν (εχω το παλιο 35 με διπλασιασμους σε ιντερνετ=400 συνολο,200 λεπτα προς τριτους,36,5 συνολο)το καινουριο 35αρι χωρις διπλασιασμους δηλαδη με λιγοτερα λεπτα προς τριτους 120 τα αλλα ειναι ιδια γιατι ετσι ειναι το προγραμμα 3,5 φθηνοτερα απο την αρχικη του τιμη απο 41 δηλαδη κοντα στα 37,5 και χωρις επιδοτηση συσκευης !!!χααχχαχααχ αυτοι ειναι εντελως για φαπες.....μου δινουν προσφορα ακριβοτερη απο αυτο που εχω!!!και μου λεει δυστυχώς αυτο γινεται επειδη το παλιο 35αρι που δεν μπορουν πλεον να το παρεχουν!!!εγινε την λεω η cyta μου δινει 41 ευρω 1500 προς ολους μηνυματα και ομιλια και 1gb ιντερνετ....μετα της λεω ολοι μου οι φιλοι εχουν παρει το 1500 προς ολους το δικο σας στα 23-26 ευρω και μενα μου δινεις και ακριβοτερη????!!!!αστεια πραγματα μεχρι τις 28 ειναι τελικα η διορια θα φανε πιστολι γιατι μας δουλευουν.....οι τιμες εχουν ξεφυγοι εντελως.....στην τελικη το γυρναω σε καρτα και να πανε να πνιγουν...αν και δεν ξερω αν γινεται να κρατησω το ιδιο νουμερο ενα νουμερο που το εχω απο τα πρωτα panafon ala cart το 1996.....!!!!

Εάν το γυρίσεις σε κάρτα κρατάς το νούμερο. Απλά εάν είναι κάρτα της Cosmote πρέπει να το ζητήσεις άμεσα, γιατί κάνει ένα μήνα να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

χχααχαχαχ γελαει ο κοσμος μαγκιες τους πηρα τελικα εγω και καλα να ρωτησω ποτε ληγει το προγραμμα μου και μου λεει εχει βγει ειδη επιδοτηση μου και να κανουμε ανανεωση...και μου δινουν (εχω το παλιο 35 με διπλασιασμους σε ιντερνετ=400 συνολο,200 λεπτα προς τριτους,36,5 συνολο)το καινουριο 35αρι χωρις διπλασιασμους δηλαδη με λιγοτερα λεπτα προς τριτους 120 τα αλλα ειναι ιδια γιατι ετσι ειναι το προγραμμα 3,5 φθηνοτερα απο την αρχικη του τιμη απο 41 δηλαδη κοντα στα 37,5 και χωρις επιδοτηση συσκευης !!!χααχχαχααχ αυτοι ειναι εντελως για φαπες.....μου δινουν προσφορα ακριβοτερη απο αυτο που εχω!!!και μου λεει δυστυχώς αυτο γινεται επειδη το παλιο 35αρι που δεν μπορουν πλεον να το παρεχουν!!!εγινε την λεω η cyta μου δινει 41 ευρω 1500 προς ολους μηνυματα και ομιλια και 1gb ιντερνετ....μετα της λεω ολοι μου οι φιλοι εχουν παρει το 1500 προς ολους το δικο σας στα 23-26 ευρω και μενα μου δινεις και ακριβοτερη????!!!!αστεια πραγματα μεχρι τις 28 ειναι τελικα η διορια θα φανε πιστολι γιατι μας δουλευουν.....οι τιμες εχουν ξεφυγοι εντελως.....στην τελικη το γυρναω σε καρτα και να πανε να πνιγουν...αν και δεν ξερω αν γινεται να κρατησω το ιδιο νουμερο ενα νουμερο που το εχω απο τα πρωτα panafon ala cart το 1996.....!!!!

 

Όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι όπερ έπραξα κι εγώ με τη σειρά μου, μόλις λήξει το συμβόλαιο κάνεις τηλεφωνικά αίτηση φορητότητας πχ σε Vodafone (τηλεφωνικά - callback μέσω του site τους) μόλις λάβουν το αίτημα φορητότητας (courrier, παραλαβή sim και υπογραφή συμβολαίου στην Vodafone) από εκεί και έπειτα ουσιαστικά προσπαθούν να σε κρατήσουν σαν πελάτη κάνοντάς σου ουσιαστική προσφορά (ειδική προσφορά). Εκεί παίζεις μπάλα αναλόγως πόσο καλός ηθοποιός είσαι! Από 40€ το ίδιο πακέτο το κατεβάζεις μέχρι 15€ και ίσως με επιπρόσθετες παροχές (με έκπτωση παγίου αντί επιδότησης).

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι όπερ έπραξα κι εγώ με τη σειρά μου, μόλις λήξει το συμβόλαιο κάνεις τηλεφωνικά αίτηση φορητότητας πχ σε Vodafone (τηλεφωνικά - callback μέσω του site τους) μόλις λάβουν το αίτημα φορητότητας (courrier, παραλαβή sim και υπογραφή συμβολαίου στην Vodafone) από εκεί και έπειτα ουσιαστικά προσπαθούν να σε κρατήσουν σαν πελάτη κάνοντάς σου ουσιαστική προσφορά (ειδική προσφορά). Εκεί παίζεις μπάλα αναλόγως πόσο καλός ηθοποιός είσαι! Από 40€ το ίδιο πακέτο το κατεβάζεις μέχρι 15€ και ίσως με επιπρόσθετες παροχές (με έκπτωση παγίου αντί επιδότησης).

 

δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος αλλα πριν μιλησα με την vodafone μου δινει το red1 1 στα 41 χωρις συσκευη θα κανω αυτο και μετα βλεπουμε ακου εκει να δεις 1500 προς ολους 1500 μηνυματα προς ολους και ακουσον ακουσον 2,5 Gb νετ στ 41!!!και οι αλλοι δινουν σπορια στα 37,5 μααααα ποσο αλητεια...2 χρονια τους πληρωνω 40ευρα και μου δινουν 3,5 ευρω εκπτωση....με ψυχουλα ....στον γερμανο μου ειπαν να το κανω 3 μερες πριν τελειωσει το συμβολαιο παιζει ρολο ποτε θα γινει αυτο????αν το κανω δηλαδη απο τωρα αλλαζει τιποτα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το πρωην κοσμοτε 65 και νυν xl. Στο 65 εδινα 18.5 € τον μηνα υστερα απο φορητοτητα εννοειται. Ενω η κοσμοτε για καθε τι βλακεια που κυκλοφορει η διαφημιση στελνει σμς τωρα στην αλλαγη του πακετου μου χωρις τη συγκαταθεση μου αυξησαν ονομαστικα 5 € στο παγιο το οποιο στον λογαριασμο μεταφραζεται σε 7 €, πανω απο το 1/3 του συνολικου παγιου μου. Η ενημερωση εγινε λενε στο λογαριασμο καπου που ακομα και τωρα δεν εχω καταφερει να το εντοπισω. Το θεμα ειναι πως εκανα νυξη μη αποδοχης του συγκεκριμενου ποσου απο την πεμπτη και σημερα που ξανακαλεσα για να δω ποτε θα παρουν να διαυθετιθει το θεμα μου ειπαν πως υπαρχουν παρα πολλα θεματα σε εξελιξη και δεν εχουν βρει χρονο μετα απο σχεδον μια βδομαδα να με καλεσουν. Θεωρω οτι με ολο αυτο εχει γινει μεγαλος ντορος και η κοσμοτε τρεχει και δε φτάνει. Να πω πως ανανεωση στο κοσμοτε 65 εκανα πριν περιπου 6 μηνες για 18 μήνες. Εννοειται πως σε οποιον το εχει κανει η κοσμοτε μπορει να αποχωρησει ατελως αν δεν του επαναφερει το παγιο ετην αρχικη τιμη. Τα συμβολαια δε γινονται μονομερως και δεν μπορει ο καθε παροχος να αλλαζει ονοματα οποτε του αρέσει στα προγραμματα και να τιμολογει οτι ναναι. Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να τα πω...
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω δυο πραγματακι εαν μπορω παιδια γιατι τωρα αρχιζω κ ''πιανω'' τι εστι κοτε υστερα απο κατι που εγινε σε μελος της οικογενειας μου

τωρα με την αυξηση η εαν αυξηθει το παγιο μπορω να τους κανω καταγελεια εαν αυξησουν την τιμη υστερα απο αυτο που συμφωνησααμε δηλ εγω συμφωνησα στα 49 για το 65αρι τωρα θα δοκιμασω την ''φορητοτητα'' τον οκτοβριο που λιγει το συμβολαιο μου

Επι της φορητοτητας να ρωτησω τους παιρνω τηλ π.χ βοντα μου στελνουν τα χαρτια υπογραφω κ μετα περιμενω τηλ τους σωστα?οχι οτι αν δε με παρουν με πειραζει λεω να τους δοκιμασω κ αυτους να δω τι εστι κοκο χαχα

ευχαριστω εκ προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το πρωην κοσμοτε 65 και νυν xl. Στο 65 εδινα 18.5 € τον μηνα υστερα απο φορητοτητα εννοειται. Ενω η κοσμοτε για καθε τι βλακεια που κυκλοφορει η διαφημιση στελνει σμς τωρα στην αλλαγη του πακετου μου χωρις τη συγκαταθεση μου αυξησαν ονομαστικα 5 € στο παγιο το οποιο στον λογαριασμο μεταφραζεται σε 7 €, πανω απο το 1/3 του συνολικου παγιου μου. Η ενημερωση εγινε λενε στο λογαριασμο καπου που ακομα και τωρα δεν εχω καταφερει να το εντοπισω. Το θεμα ειναι πως εκανα νυξη μη αποδοχης του συγκεκριμενου ποσου απο την πεμπτη και σημερα που ξανακαλεσα για να δω ποτε θα παρουν να διαυθετιθει το θεμα μου ειπαν πως υπαρχουν παρα πολλα θεματα σε εξελιξη και δεν εχουν βρει χρονο μετα απο σχεδον μια βδομαδα να με καλεσουν. Θεωρω οτι με ολο αυτο εχει γινει μεγαλος ντορος και η κοσμοτε τρεχει και δε φτάνει. Να πω πως ανανεωση στο κοσμοτε 65 εκανα πριν περιπου 6 μηνες για 18 μήνες. Εννοειται πως σε οποιον το εχει κανει η κοσμοτε μπορει να αποχωρησει ατελως αν δεν του επαναφερει το παγιο ετην αρχικη τιμη. Τα συμβολαια δε γινονται μονομερως και δεν μπορει ο καθε παροχος να αλλαζει ονοματα οποτε του αρέσει στα προγραμματα και να τιμολογει οτι ναναι. Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να τα πω...

 

 

Αδερφέ διάβασε αυτό το θρεντ άμεσα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434258

 

Και πρόσεξε το τελευταίο ποστ του άλλου φίλου:

Με καταγγελία στην ΕΕΤΤ και φορητότητα του προτείνανε τρία πάγια δώρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτησω δυο πραγματακι εαν μπορω παιδια γιατι τωρα αρχιζω κ ''πιανω'' τι εστι κοτε υστερα απο κατι που εγινε σε μελος της οικογενειας μου

τωρα με την αυξηση η εαν αυξηθει το παγιο μπορω να τους κανω καταγελεια εαν αυξησουν την τιμη υστερα απο αυτο που συμφωνησααμε δηλ εγω συμφωνησα στα 49 για το 65αρι τωρα θα δοκιμασω την ''φορητοτητα'' τον οκτοβριο που λιγει το συμβολαιο μου

Επι της φορητοτητας να ρωτησω τους παιρνω τηλ π.χ βοντα μου στελνουν τα χαρτια υπογραφω κ μετα περιμενω τηλ τους σωστα?οχι οτι αν δε με παρουν με πειραζει λεω να τους δοκιμασω κ αυτους να δω τι εστι κοκο χαχα

ευχαριστω εκ προτερων

 

Κι εσύ φίλε μου διάβασε το ίδιο θρεντ που έχω βάλει πάνω.

 

Για την φορητότητα, έτσι είναι αν κάνεις τηλεφωνική ή ηλεκτρονική αίτηση, δηλαδή εξ'αποστάσεως.

Απλά θα παραλάβεις και την ΣΙΜ με την υπογραφή, ενώ από κατάστημα όχι.

τουλάχιστον στην τελευτάια φορητότητα που έκανα εγώ έτσι ήτανε (Αύγουστος 2015).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καινουργιος στο τρυπακι των επιδοτησεων και εγω και θα ηθελα βοηθεια. Αυτη τη στιγμη ο παροχος μου ειναι η Κοσμοτε. Σαν προγραμμα εχω το Κοσμοτε Πλας 35, με παγιο 37,30 αν και στο λογαριασμο τον τελικο εχω καποιες σχετικες εκπτωσεις, επειδη ειμαι συνδρομητης ΟΤΕ ΤV και τηλεφωνου. Το συμβολαιο μου τελειωνει σε λιγοτερο απο ενα μηνα. Καλω την Κοσμοτε, τους ρωταω τι μου προσφερουν, και μολις παρω τη προσφορα, καλω τη Vodafone, τους λεω τι μου προσφερει η Κοσμοτε (θα τα πω και λιγο φουσκωμενα τα ποσα) και μετα ξανακαλω την Κοσμοτε να μου δωσουν καινουργια προσφορα; Kαι μετα ξανα τηλεφωνο Vodafone, επισης καινουργια προσφορα και αιτηση φορητοτητας; Moλις μου ερθει ο Κουριερ, υπογραφω, και περιμενω τηλεφωνο απο Κοσμοτε. Καλα τα λεω;
Link to comment
Share on other sites

Όχι κ τόσο καλά. Για την Vodafone είσαι νέος πελάτης οπότε θα σου δώσουν ότι και σε όλους τους άλλους ανάλογα την προσφορά που τρέχει πχ ονλάην στο πόρταλ τους. Δηλαδή με λίγα λόγια οικονομικά δε θα σε συμφέρει να πας Vodafone εκτός κ αν είσαι απογοητευμένος από Cosmote λόγω υπηρεσιών/υποστήριξης είτε σήματος στην περιοχή σου.

 

Ως προς την Cosmote τώρα, αν τους πάρεις πιθανότατα η προσφορά τους θα είναι για το ίδιο συμβόλαιο με περισσότερα χρήματα. Εκτός κ αν έχεις κάποιο κονέ/τηλέφωνο που αγνοώ είτε πάρεις απευθείας στο τμήμα ειδικών προσφορών και τους "απειλήσεις" με φορητότητα (ή προσποιηθείς ενεργή φορητότητα η οποία δεν έχει φανεί ακόμα στο σύστημα για xyz λόγους πχ φόρτος εργασίας ή δεν έχει πέσει η υπογραφή στον άλλον πάροχο κλπ).

 

Οπότε αν δεν έχει συμβεί εξαρχής η καλύτερη προσφορά της Cosmote, το οποίο είναι ο κανόνας στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, κάνεις φορητότητα τηλεφωνικά/είτε με callback στην Vodafone και μέσα σε 2 μέρες έρχεται ο courrier με τα σιμάκια κ το συμβόλαιο το οποίο υπογράφεις. Προτίμησε πρωινές ώρες για να έχει φτάσει μέχρι το μεσημέρι στην Vodafone η έγκριση κ να σταλεί άμεσα το αίτημα αποδέσμευσης. Οπότε μέσα σε 6 ώρες ολοκληρώνεται η φορητότητα και σε αυτό το διάστημα θα σε πάρει η Cosmote για να μη φύγεις με καλή προσφορά. Δεν θα ασχοληθούν με το τι προσφορά σου έδωσαν στον άλλο πάροχο οπότε δεν χρειάζονται υπερβολές, απλά θα αναφερθείς ότι οι λόγοι της φορητότητας είναι καθαρά οικονομικοί κλπ Αν δεν ενδώσεις αμέσως κ το παίξεις δύσκολος, πιθανότατα θα ακολουθήσει ακόμα καλύτερη προσφορά όμως έχε υπόψιν σου ότι το διαπραγματευτικό ατού δεν το έχουν όλοι στον ίδιο βαθμό οπότε χαλλλαρά! Υπάρχουν κ περιπτώσεις που λόγω φόρτου ή άλλου αίτιου δεν έχουν καλέσει μέσα σε αυτό το διάστημα αλλά αφού ενεργοποιηθείς στον νέο πάροχο. Τότε μπλέκεις λίγο παραπάνω αφού αν τελικά αποδεχθείς την ειδική προσφορά της Cosmote σε αυτό το σημείο θα πρέπει να κάνεις αίτηση υπαναχώρησης από την Vodafone και φορητότητα πίσω στην Cosmote. Δεν είναι κάτι τραγικό 2 τηλέφωνα κ έχει σύμβει και σε άλλα μέλη. Αρκεί να μην γίνουν "σκόπιμα" λάθη και τραβιέσαι μεγαλύτερο διάστημα.

Edited by Hortatos
Link to comment
Share on other sites

+1

 

Ακριβώς για αυτό προτείνω να εξαντλήσεις την πιθανότητα για αίτηση φορητότητας από κατάστημα.

Δεν παίρνεις ΣΙΜ κατευθείαν.

Όχι βέβαια ότι δεν γίνεται και με την εξ'αποστάσεως αίτηση φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

εμενα αν διαβασατε παραπανω τελικα η Vodafone Μου εδωσε το red 1 πακεταρα στα 41 αφου τσατιστικα επειδη μου εδωσαν ακριβοτερο πακετο απο το ειδη υπαρχον η κοσμοτε εριξα ενα κραξιμο στο fb μου ειπαν να στειλω ενα mail εστειλα μου απαντησαν κατι κουλα και ξανααπαντησα πως θα φυγω στην vodafone την επομενη μερα εχθες εσκασε τηλ απο το τμημα εκυπηρετησης ενα προισταμενος με ρωτησαν τι μου εδωσαν οι αλλοι ζητησαν συγνωμη εγω με ευγενια τους ειπα οτι μου δινουν ψυχουλα και φευγω μου ειπε πως δεν φταιει το τμημα του για το λαθος και θα προωθησουν στο τμημα προσφορων την φαση μου...αναμενω τηλ απο αυτου επειδη μιλησα ωραια μου ειπε αυτος στο τηλ θα ξεκινησει τωρα λεει μπαραζ προσφορων και απο τους 2 επομενος να παιξω καλα....αν δω οτι δεν δινουν κατι καλο θα παω μετα για την φορητοτητα....εκει νομιζω θα αρχισει το μεγαλο παρτυ.....μεχρι τις 28 του μηνα ειναι θα το παλεψω

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

εμενα αν διαβασατε παραπανω τελικα η Vodafone Μου εδωσε το red 1 πακεταρα στα 41 αφου τσατιστικα επειδη μου εδωσαν ακριβοτερο πακετο απο το ειδη υπαρχον η κοσμοτε εριξα ενα κραξιμο στο fb μου ειπαν να στειλω ενα mail εστειλα μου απαντησαν κατι κουλα και ξανααπαντησα πως θα φυγω στην vodafone την επομενη μερα εχθες εσκασε τηλ απο το τμημα εκυπηρετησης ενα προισταμενος με ρωτησαν τι μου εδωσαν οι αλλοι ζητησαν συγνωμη εγω με ευγενια τους ειπα οτι μου δινουν ψυχουλα και φευγω μου ειπε πως δεν φταιει το τμημα του για το λαθος και θα προωθησουν στο τμημα προσφορων την φαση μου...αναμενω τηλ απο αυτου επειδη μιλησα ωραια μου ειπε αυτος στο τηλ θα ξεκινησει τωρα λεει μπαραζ προσφορων και απο τους 2 επομενος να παιξω καλα....αν δω οτι δεν δινουν κατι καλο θα παω μετα για την φορητοτητα....εκει νομιζω θα αρχισει το μεγαλο παρτυ.....μεχρι τις 28 του μηνα ειναι θα το παλεψω

 

Στην ουσία όμως έκανες φάουλ και δεν ακολούθησες την "προβλεπόμενη" οδό. Δε σου φταίει η Vodafone και η όποια Vodafone αφού για νέους πελάτες πχ το Red1 έχει τόσο την δεδομένη στιγμή οπότε φυσικά αν δε σου αρέσει πας αλλού ή μένεις όπου είσαι. Και σε μένα το Red1 για 2 αριθμούς όταν έκανα τη φορητότητα ήταν στα 37€ έκαστο. Δεν έπρεπε να γκρινιάξεις στη Vodafone απλά να κάνεις την αίτηση φορητότητα σε αυτούς με το όποιο ποσό ούτως ώστε να ξεκινήσει μετά το "μπαράζ" προσφορών. Δηλαδή imho χαλάστηκες χωρίς λόγο. Αφού παίζει έτσι μπάλα το τμήμα ειδικών προσφορών, δε χαλάς τη ζαχαρένια σου κ κάνεις τις προαναφερθείσες ενέργειες.

 

EDIT: Τώρα είδα ότι δε "γκρίνιαξες" στην Voda αλλά στην Cosmote. Λάθος μου. Οκ λίγο ανορθόδοξα το πέτυχες αλλά εντάξει. Κι εγώ τους είχα πει ότι θα φύγω αρκετές φορές αλλά δεν ίδρωσε το αυτί τους και φυσικά δεν είχα την τύχη να με πάρει προϊστάμενος!

Edited by Hortatos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...