Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να περιμενω για φορητοτητα μπας και κανει καμια προσφορα η κοσμοτε στα απλα νουμερα, σ' αυτα δηλαδη που δεν ανηκουν σε οικογενειακα πακετα, ή τσαμπα θα περιμενω και θα φαω ενα-δυο ακομα ακριβα παγια στο κεφαλι; Τι λετε;

 

Γιατί δεν ζητάς φορητότητα ήδη? Δλδ να υπογράψεις κανονικά. Το ότι την ζητάς δεν σημαίνει ότι θα την πάρεις τελικά. Έχεις δει τις ανάγκες σου? Μήπως μπορείς να καλυφθείς με λιγότερα χρήματα?

Πόσα λεπτά κατανάλωση έχεις? Ιντερνετ? SMS? Προς άλλους? Προς κοσμοτέ? Απλά Μαθηματικά είναι αυτά. Θα μπορούσες να γλυτώσεις μερικά κατοστάρικα τον χρόνο, έστω και με μια μικρή "θυσία".

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ζητάς φορητότητα ήδη? Δλδ να υπογράψεις κανονικά. Το ότι την ζητάς δεν σημαίνει ότι θα την πάρεις τελικά. Έχεις δει τις ανάγκες σου? Μήπως μπορείς να καλυφθείς με λιγότερα χρήματα?

Πόσα λεπτά κατανάλωση έχεις? Ιντερνετ? SMS? Προς άλλους? Προς κοσμοτέ? Απλά Μαθηματικά είναι αυτά. Θα μπορούσες να γλυτώσεις μερικά κατοστάρικα τον χρόνο, έστω και με μια μικρή "θυσία".

 

Έρχεται μια περίοδος, που μάλλον θα διαρκέσει πάνω από χρόνο, που θα μιλάω ίσως και τα 1500' (άντε 1200'), θα στέλνω 300 με 500 sms το μήνα και σίγουρα θα χρειάζομαι έστω 1GB ιντερνετ. Γι' αυτό και ψάχνω όσο πιο φτηνό πρόγραμμα απεριόριστα προς όλους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται μια περίοδος, που μάλλον θα διαρκέσει πάνω από χρόνο, που θα μιλάω ίσως και τα 1500' (άντε 1200'), θα στέλνω 300 με 500 sms το μήνα και σίγουρα θα χρειάζομαι έστω 1GB ιντερνετ. Γι' αυτό και ψάχνω όσο πιο φτηνό πρόγραμμα απεριόριστα προς όλους γίνεται.

 

Πιστεύω ότι μπορείς να καλυφθείς με καρτοκινητό, με λιγότερα χρήματα για αυτά. Σε συνδυασμό με καποιο voip δε, μπορείς να μειώσεις κατά πολύ το μηνιαίο κόστος. Και αν βγει κάποια καλή προσφορά την αρπάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μπορείς να καλυφθείς με καρτοκινητό, με λιγότερα χρήματα για αυτά. Σε συνδυασμό με καποιο voip δε, μπορείς να μειώσεις κατά πολύ το μηνιαίο κόστος. Και αν βγει κάποια καλή προσφορά την αρπάζεις.

 

Το ξέρω, μου το εχεις εξηγήσει. Αλλά είμαι λίγο σκράπας με όλα αυτά (είναι αλήθεια) και δεν έχω καθόλου όρεξη (βλακωδώς) να το ψάχνω. Αυτό με τα φοιτητικά πακέτα είναι εξαιρετικό, αλλά ακόμα κι αυτό, λόγω του ότι είμαι από επαρχία, δεν μπορώ να το βρω, μιας και απ' ό,τι ξέρω πουλιούνται σε συγκεκριμένα σημεία στην Αθήνα.

Δεν αποκλείται κάποια στιγμή να το πάρω απόφαση. Απλά, αν έβρισκα κάμια προσφορά 25-30 για ρεντ1 ή κάτι αντίστοιχο ούτε που θα το σκεφτόμουν - θα την έπαιρνα. Για να μην ψάχνομαι περαιτέρω. Τα 57 που δίνω τώρα είναι τεράστιο ποσό.

 

Πρέπει να έχω μπόλικο χρόνο ομιλίας, sms κλπ, ειδικά το επόμενο διάστημα, και δεν με παίρνει να μείνω από κάρτα ή κάτι τέτοιο. Κάτι που μπορεί με λίγη προσοχή να το αποφεύγεις εύκολα, αλλά λόγω άλλων καταστάσεων που με γεμίζουν άγχος στην καθημερινότητα δεν αποκλείεται να μη δίνω ούτε αυτήν την ελάχιστη προσοχή. Γι' αυτό και εστιάζω σε μια καλή προσφορά από κάποια εταιρεία.

 

Τέλος πάντων, έκανα όλο αυτό το offtopic μόνο και μόνο για να πω κι ένα ευχαριστώ στον pavlitakis1 που έχω παρατηρήσει ότι πέρα από εμένα, προσπαθεί εδώ και πολύ καιρό να βοηθήσει αρκετό κόσμο να γλιτώσει χρήματα. Ειλικρινά, αυτό που κάνεις, επειδή σίγουρα θέλει και μελέτη και χρόνο, είναι ωραίο, είναι όμορφα αλληλέγγυο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να σου πω ότι κι εγώ και ο reddevils έχουμε στείλει εκατοντάδες φοιτητικά στην επαρχία. Δεν έχεις καμιά δικαιολογία να δίνεις 57€ :lol:

ΥΓ

Θα σε ενημερώνω εγώ όταν χρειάζεται. Το κάνω για όλη την οικογένεια μου, θα βάλω άλλο ένα νούμερο. :lol:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς τι γίνεται στη περίπτωση μου???

Είχα φύγει από cosmote κάνοντας φορητότητα..κ επειδή έσπασα το συμβόλαιο τους χρωστάω 199 ευρώ!!το θέμα μου είναι ότι θέλω να ξαναγυρίσω στη cosmote κ να δω τι μπορώ να κάνω με τα χρωστούμενα...γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται να ξαναγυρίσεις στην Cosmote , όποτε θελήσεις εντός 3 ημερών.

Αν και δεν βλέπω φως για τα χρωστούμενα .....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς τι γίνεται στη περίπτωση μου???

Είχα φύγει από cosmote κάνοντας φορητότητα..κ επειδή έσπασα το συμβόλαιο τους χρωστάω 199 ευρώ!!το θέμα μου είναι ότι θέλω να ξαναγυρίσω στη cosmote κ να δω τι μπορώ να κάνω με τα χρωστούμενα...γίνεται??

 

Μήπως πρέπει να τα πληρώσεις πρώτα; Η cosmote τι σου έχει πει;

Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση από τους γνώστες. Έχω σε οικογενειακό πακέτο δυο νούμερα τα ποια έχουν το Cosmote Απεριόριστα 45. Στο απεριόριστα σταθερά περιλαμβάνονται και οι κλήσεις προς σταθερά σε όλη την Ελλάδα; Νομίζω πως ναι αλλά δεν βρήκα να το γράφει κάπου ξεκάθαρα και θελω μια επιβεβαίωση.
Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση από τους γνώστες. Έχω σε οικογενειακό πακέτο δυο νούμερα τα ποια έχουν το Cosmote Απεριόριστα 45. Στο απεριόριστα σταθερά περιλαμβάνονται και οι κλήσεις προς σταθερά σε όλη την Ελλάδα; Νομίζω πως ναι αλλά δεν βρήκα να το γράφει κάπου ξεκάθαρα και θελω μια επιβεβαίωση.

 

Ναι ειναι ακριβως οπως τα λες. Εχεις 1500 λεπτα συνολικα για Cosmote και για σταθερα.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

αμα προσθεσω ενα ακομα νουμερο στο οικογενειακο αλλαζεο κυκλος τιμολογησης?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

αμα προσθεσω ενα ακομα νουμερο στο οικογενειακο αλλαζεο κυκλος τιμολογησης?

 

Αλλαζει ο κυκλος τιμολογησης του νουμερου που βαζεις με το τον κυκλο τιμολογησης που εχει το οικογενειακο σου πακετο.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ακριβως οπως τα λες. Εχεις 1500 λεπτα συνολικα για Cosmote και για σταθερα.

Η ερώτηση μου αφορούσε κυρίως αν στο απεριόριστα σταθερά περιλαμβάνονται και τα υπεραστικά σε όλη την Ελλάδα. Είναι και αυτά μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου αφορούσε κυρίως αν στο απεριόριστα σταθερά περιλαμβάνονται και τα υπεραστικά σε όλη την Ελλάδα. Είναι και αυτά μέσα;

Δεν υπάρχει διάκριση αστικού -υπεραστικού στην κινητή τηλεφωνία

Όλοι οι αριθμοί που αρχίζουν από 2 περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι τα καταστήματα της Cosmote στη Δαβάκη(Καλλιθέα) και στην Ομήρου (Ν.Σμύρνη) κλείσανε.

Αρχισαν τα όργανα..........

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι τα καταστήματα της Cosmote στη Δαβάκη(Καλλιθέα) και στην Ομήρου (Ν.Σμύρνη) κλείσανε.

Αρχισαν τα όργανα..........

 

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα μείνουν μόνο Γερμανός και Oteshop και θα κλείσουν όλα τα cosmote.

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα μείνουν μόνο Γερμανός και Oteshop και θα κλείσουν όλα τα cosmote.

 

Δεν ισχύει. Τον Φεβρουάριο που πέρασε έκλεισαν 22 oteshop (τα οποία είχαν υπερ-επίτευξη του στόχου btw). Αναζητήστε το άρθρο αν θέλετε, θα το βρείτε. Επίσης κινδυνεύουν άμεσα και πολλοί Γερμανοί εντός Αττικής με λουκέτο (κυρίως όσοι δεν πιάνουν στόχο έστω και για ένα μήνα). Ένα παράδειγμα Γερμανού που έκλεισε πρόσφατα και μου έρχεται στο μυαλό... στη Νέα Πέραμο (όπου δεν υπήρχε ούτε κατάστημα κοσμοτέ ούτε οτε να το "αντικαταστήσει") και είναι να κλείσουν 2 ακόμη Γερμανοί εντός Αθήνας. Φυσικά προτεραιότητα της κοσμοτέ είναι να παραμείνουν Γερμανοί αντί για cosmote shop/oteshop κι αυτό γιατί 1. τους χρυσοπλήρωσε κάποτε και 2. ως καταστήματα είναι πολύ πιο πλήρεις σε εμπόρευμα απ' ότι τα άλλα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν σήμερα.. 36€ τελική για το απεριόριστα 65 για φορητότητα ενός vodafone απεριόριστα 45 σε συνδυασμό με το ote double play (vdsl 30) που έχω. Επίσης η σύζυγος έχει ένα students xclusive 7 (λόγω μεταπτυχιακού) αλλά αυτό δε ξέρω αν μπορεί να μεταφερθεί σε cosmote και να επηρεάσει.

 

Πιο λίγα δε θα έπρεπε να μου προτείνει? Περιμένω να πάρει πάλι.. Να πιέσω?

 

Το δέχτηκα και αύριο είναι να μου φέρουν με courier συμβόλαια, sim κτλ..

 

Από vodafone δε με πήραν ποτέ για αντιπροσφορά. Είμαι σε μεγάλο δίλημμα τι πρέπει να κάνω. Να πάω σε φοιτητικό wind και μεταφορά του αριθμού στη Q? Να περιμένω ένα μήνα ακόμα για καλύτερη προσφορά?

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Το δέχτηκα και αύριο είναι να μου φέρουν με courier συμβόλαια, sim κτλ..

 

Από vodafone δε με πήραν ποτέ για αντιπροσφορά. Είμαι σε μεγάλο δίλημμα τι πρέπει να κάνω. Να πάω σε φοιτητικό wind και μεταφορά του αριθμού στη Q? Να περιμένω ένα μήνα ακόμα για καλύτερη προσφορά?

 

Να πας άμεσα σε φοιτητικό wind και φορητότητα σε Q.

Μετά από 1 δίμηνο θα χτυπάς το κεφάλι στον τοίχο, που δεν το έκανες νωρίτερα.

Τα συμβόλαια είναι ασύμφορα για ιδιώτες και ακριβά για αυτά που προσφέρουν.

Τα ίδια στην κοτε κοστίζουν 30-60€ ανάλογα με την προσφορά.

Από τον περασμένο Οκτώβριο έχω κάνει το ίδιο και τη βγάζω με 7-8€ τον μήνα συνολικά.

Και δεν μου λείπει τπτ αν και δεν εξαντλω τελείως τα πακέτα.

Μια απόφαση είναι.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στο παλιό απεριόριστο 20 τος Κοσμοτέ

πριν ένα μήνα έληξε το 12μηνο μου.

 

πληρώνω πάγιο γύρω στα 22€/μήνα και τώρα μου ήρθε ειδοποίηση στο λογαριασμό για αύξηση 1€ από το επόμενο 2μηνο.

Μέσω προσφοράς ανά μήνα έχω 1500' κοτέ, 30' άλλα, sms 1500 - 30, 120gb

 

Αξίζει να το ψάξω για άλλη προσφορά???

Link to comment
Share on other sites

είμαι στο παλιό απεριόριστο 20 τος Κοσμοτέ

πριν ένα μήνα έληξε το 12μηνο μου.

 

πληρώνω πάγιο γύρω στα 22€/μήνα και τώρα μου ήρθε ειδοποίηση στο λογαριασμό για αύξηση 1€ από το επόμενο 2μηνο.

Μέσω προσφοράς ανά μήνα έχω 1500' κοτέ, 30' άλλα, sms 1500 - 30, 120gb

 

Αξίζει να το ψάξω για άλλη προσφορά???

Χρησιμοποιείς όλα τα σμσ? Αν όχι φύγε για καρτοκινητό. Εχεις σμαρτφον? Αν ναι, προχώρησε σε καρτοκινητό. Το φοιτητικό της wind ειναι το καλύτερο για τώρα. Μην καθυστερείς. 1000' προς όλους και 1gb/5€. Αν βγει κάτι καλύτερο, αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς όλα τα σμσ? Αν όχι φύγε για καρτοκινητό. Εχεις σμαρτφον? Αν ναι, προχώρησε σε καρτοκινητό. Το φοιτητικό της wind ειναι το καλύτερο για τώρα. Μην καθυστερείς. 1000' προς όλους και 1gb/5€. Αν βγει κάτι καλύτερο, αλλάζεις.

 

Δεν πρέπει να είσαι και φοιτητής ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είσαι και φοιτητής ;

 

Συγνώμη αλλά από τον Οκτώβριο λέμε εδώ για τα "φοιτητικά" ότι δίνονται χωρίς πάσο. Δεν έχεις διαβάσει τπτ? :lol:

Βιάσου μόνο γιατί αυτή η προσφορά, που πουλιέται στον δρόμο, πάει προς το τέλος. Πάρε και για τους φίλους σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...