Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το απεριόριστα 25' και ψάχνω το φθηνότερο τρόπο και να μιλάω και να γράφω πολύ με όλα τα cosmote. Απ'ότι κατάλαβα το απεριόριστα 20' είναι αυτό. Ξέρει κανείς όμως αν στο βασικό πάγιο (9€) μπορώ να ενεργοποιήσω το 600' και 600 sms (8,5€ επιπλέον)? Στην ιστοσελίδα της cosmote δε λέει με ποια προγράμματα είναι συμβατό
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αιτημα φορητοτητας σε αλλον αριθμο, αλλα το διακοψεις πριν ολοκληρωθει διατηρεις την επιδοτηση σου? Εχω μια μικρη επιδοτηση και σκεφτομαι να κανω φορητοτητα αλλα αν το μετανιωσω και την κοψω καθως επεξεργαζεται θα κρατησω την επιδοτηση?

 

Δλδ θελω να ξερω τι ισχυει στην περιοδο που βρισκεσαι σε μια εταιρια, αλλα εχει κινηθει διαδικασια να πας σε μια αλλη? Σε ποια θεωρεισαι οτι ανηκεις και τι δικαιωματα εχεις?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αιτημα φορητοτητας σε αλλον αριθμο, αλλα το διακοψεις πριν ολοκληρωθει διατηρεις την επιδοτηση σου? Εχω μια μικρη επιδοτηση και σκεφτομαι να κανω φορητοτητα αλλα αν το μετανιωσω και την κοψω καθως επεξεργαζεται θα κρατησω την επιδοτηση?

 

Δλδ θελω να ξερω τι ισχυει στην περιοδο που βρισκεσαι σε μια εταιρια, αλλα εχει κινηθει διαδικασια να πας σε μια αλλη? Σε ποια θεωρεισαι οτι ανηκεις και τι δικαιωματα εχεις?

Μέχρι, η εταιρεία στην οποία ανήκεις, να αποδεσμεύσει τον αριθμό σου έχεις τα δικαιώματα, τις προσφορές και τις επιδοτήσεις που "τρέχουν" μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έχω το απεριόριστα 25' και ψάχνω το φθηνότερο τρόπο και να μιλάω και να γράφω πολύ με όλα τα cosmote. Απ'ότι κατάλαβα το απεριόριστα 20' είναι αυτό. Ξέρει κανείς όμως αν στο βασικό πάγιο (9€) μπορώ να ενεργοποιήσω το 600' και 600 sms (8,5€ επιπλέον)? Στην ιστοσελίδα της cosmote δε λέει με ποια προγράμματα είναι συμβατό

 

Καλησπέρα! Πιστεύω πως σε συμφέρει να πας στο απεριόριστο 20 και όχι στο βασικό με το 600+600.Εάν πάλι θέλεις να κάνεις αυτό που λες τότε ναι το Cosmote βασικό είναι συμβατό με το πακετάκι...!

 

Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι είναι στο κόσμο τους δεν καταλαβαίνουν ότι ο κόσμος έχει πλέον δυσκολίες και δεν έχουν προσαρμόσει τις διαδικασίες τους, αντίθετα έχουν σκληρήνει. Για μένα δεν αξίζει να έχεις σύνδεση, εκτός αν το θες για επαγγελματική χρήση ή μιλάς με πολύ κόσμο και συνέχεια.

 

Οι εταιρίες φίλε μου δεν είναι καθόλου στον κόσμο τους. Εμείς νομίζω πως ζούμε στον δικό μας κόσμο! Όταν υπογράφεις το συμβόλαιο η εταιρία σου τα λέει όλα μέσα αλλά εσύ (γενικά μιλάω) κάνεις τον Κινέζο. Αναρωτιέμαι πόσοι από εμάς που συνομιλούμε εδώ μέσα έχουμε διαβάσει τους όρους συμβολαίου. Πιστεύω πως ο καθένας από εμάς μπορεί να προσαρμόσει το συμβόλαιο/καρτοκινητό του ανάλογα με τις ανάγκες του.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι οι εταιρίες δεν έχουν καταλάβει ότι οι συνθήκες στην Ελλάδα αλλάζουν ραγδαία προς το χειρότερο δυστυχώς και αν δεν προσαρμοστούν στα νέα κοινωνικά δεδομένα και να προσαρμόσουν τις τιμές και τις παροχές τους, πλέον πολύ σύντομα πολύς λίγος κόσμος θα μπορεί να έχει συμβόλαιο. Απλά και κατανοητά, σε λίγο οι πιο πολλοί θα έχουν, όσοι θα έχουν, μισθό 300 ευρώ, αν δεν προσαρμοστούν, ο κόσμος θα πάει σε καρτοκινητά γιατί δεν θα μπορεί να διαθέσει λεφτά για σύνδεση. Να μην πώ ότι πολλοί θα καταργήσουν και το κινητό, όπως παλιά κινητά δεν είχαμε, επιστρέφουμε σε άλλες εποχές και άλλο επίπεδο διαβίωσης. Αν αυτό το απλό δεν το καταλάβουν έγκαιρα, αυτοί θα χάσουν. Τότε θα σε παρακαλάνε να κάνεις συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι οι εταιρίες δεν έχουν καταλάβει ότι οι συνθήκες στην Ελλάδα αλλάζουν ραγδαία προς το χειρότερο δυστυχώς και αν δεν προσαρμοστούν στα νέα κοινωνικά δεδομένα και να προσαρμόσουν τις τιμές και τις παροχές τους, πλέον πολύ σύντομα πολύς λίγος κόσμος θα μπορεί να έχει συμβόλαιο. Απλά και κατανοητά, σε λίγο οι πιο πολλοί θα έχουν, όσοι θα έχουν, μισθό 300 ευρώ, αν δεν προσαρμοστούν, ο κόσμος θα πάει σε καρτοκινητά γιατί δεν θα μπορεί να διαθέσει λεφτά για σύνδεση. Να μην πώ ότι πολλοί θα καταργήσουν και το κινητό, όπως παλιά κινητά δεν είχαμε, επιστρέφουμε σε άλλες εποχές και άλλο επίπεδο διαβίωσης. Αν αυτό το απλό δεν το καταλάβουν έγκαιρα, αυτοί θα χάσουν. Τότε θα σε παρακαλάνε να κάνεις συμβόλαιο.

 

Ρε φιλε εδω αυτο που κανουν οι εταιριες απλα δεν υπαρχει.Πανε σε οποιοδηποτε δικτυο κινητης πχ στην Γερμανια και δες αν υπαρχει παγιο πανω απο 90 ευρω σε μια χωρα που παιρνουν πολυ παραπανω απο μας.Εκει που παμε εμεις πλεον σαν χωρα δυστηχως οι μισοι στην Ελλαδα δεν το εχουν καταλαβει ακομα αλλα θα το καταλαβουν πολυ συντομα.Οσο για τις υπηρεσιες κινητης και στα προγραμματα και στο ιντερνετ και στην καλυψη... οκ ειμαστε καμια δεκαετια πισω ....

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε εδω αυτο που κανουν οι εταιριες απλα δεν υπαρχει.Πανε σε οποιοδηποτε δικτυο κινητης πχ στην Γερμανια και δες αν υπαρχει παγιο πανω απο 90 ευρω σε μια χωρα που παιρνουν πολυ παραπανω απο μας.Εκει που παμε εμεις πλεον σαν χωρα δυστηχως οι μισοι στην Ελλαδα δεν το εχουν καταλαβει ακομα αλλα θα το καταλαβουν πολυ συντομα.Οσο για τις υπηρεσιες κινητης και στα προγραμματα και στο ιντερνετ και στην καλυψη... οκ ειμαστε καμια δεκαετια πισω ....

 

Οσο κοιμαται η ΕΕΤΤ και δεν τους βαζει χερι..

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε εδω αυτο που κανουν οι εταιριες απλα δεν υπαρχει.Πανε σε οποιοδηποτε δικτυο κινητης πχ στην Γερμανια και δες αν υπαρχει παγιο πανω απο 90 ευρω σε μια χωρα που παιρνουν πολυ παραπανω απο μας.Εκει που παμε εμεις πλεον σαν χωρα δυστηχως οι μισοι στην Ελλαδα δεν το εχουν καταλαβει ακομα αλλα θα το καταλαβουν πολυ συντομα.Οσο για τις υπηρεσιες κινητης και στα προγραμματα και στο ιντερνετ και στην καλυψη... οκ ειμαστε καμια δεκαετια πισω ....

 

Ενώ όλα τα άλλα στην Ελλάδα πηγαίνουν ρολόι. Η τιμές των εταιριών κινητής σας πείραξε που στην τελική το κινητό είναι και είδος όχι ακριβώς πολυτελείας αλλά κάτι τέτοιο. Στην εταιρία που εργάζομαι όλες οι νέες συμβάσεις υπογράφονται με το νέο καθεστώς δηλ. μειωμένες απο 22%-32%. Το να παίρνεις 220€ 4ωρος σημαίνει πως όχι μόνο δεν μπορείς να έχεις κινητό αλλά ούτε τα βασικά!!!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Απλά εδώ μιλάμε για κινητά, γενικά σίγουρα ισχύει αυτό που λές. Πάντως άρχισαν τις προσφορές, πριν λίγο μπήκα στο site της κοτε και είδα έκπτωση μέχρι 4,5 πάγια για νέα σύνδεση και θα δούμε πολλά ακόμα....;)
Link to comment
Share on other sites

Απλά εδώ μιλάμε για κινητά, γενικά σίγουρα ισχύει αυτό που λές. Πάντως άρχισαν τις προσφορές, πριν λίγο μπήκα στο site της κοτε και είδα έκπτωση μέχρι 4,5 πάγια για νέα σύνδεση και θα δούμε πολλά ακόμα....;)

δεν τσουλαει το πραγμα. και που εισαι ακομα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλά εδώ μιλάμε για κινητά, γενικά σίγουρα ισχύει αυτό που λές. Πάντως άρχισαν τις προσφορές, πριν λίγο μπήκα στο site της κοτε και είδα έκπτωση μέχρι 4,5 πάγια για νέα σύνδεση και θα δούμε πολλά ακόμα....;)

 

και η vodafone την εχει αυτη τη προσφορα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για 18 μήνες συμβόλαιο....

 

εννοειται, δεν πιστευω να νομιζει κανεις οτι οι εταιριες θελουν το δικό μας καλό ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την έκανα την αίτηση φορητότητας για vodafone, με έκπτωση στο πάγιο και τους 3 μήνες δώρο. Απλά τώρα περιμένω την Cosmo να με πάρει για αντιπροσφορά. Σε σχέση με την περσινή έκπτωση που μου είχε κάνει η Cosmo κερδίσω 130 € .

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την έκανα την αίτηση φορητότητας για vodafone, με έκπτωση στο πάγιο και τους 3 μήνες δώρο. Απλά τώρα περιμένω την Cosmo να με πάρει για αντιπροσφορά. Σε σχέση με την περσινή έκπτωση που μου είχε κάνει η Cosmo κερδίσω 130 € .

 

Επειδή πήγα για ένα μήνα και γύρισα... Τηλεφωνικά είχαμε συμφωνήσει για 30€ πάγιο και όταν μετά έκανα την αίτηση φορητότητας για Cosmote ξανά (δεν με κάλυπτε το δίκτυό τους) και με πήραν για αντιπρόταση μου είπαν θα σας κατεβάσουμε και το πάγιο από 41€. Και λέω ποιο 41€ αφού είχαμε συμφωνήσει με την τάδε 30€. Μα μου λέει στον υπολογιστή που βλέπω το πάγιό σας είναι 41€.

 

Απλά πρόσεχε πάρα πολύ καλά τα ψιλά γράμματα...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα για ένα μήνα και γύρισα... Τηλεφωνικά είχαμε συμφωνήσει για 30€ πάγιο και όταν μετά έκανα την αίτηση φορητότητας για Cosmote ξανά (δεν με κάλυπτε το δίκτυό τους) και με πήραν για αντιπρόταση μου είπαν θα σας κατεβάσουμε και το πάγιο από 41€. Και λέω ποιο 41€ αφού είχαμε συμφωνήσει με την τάδε 30€. Μα μου λέει στον υπολογιστή που βλέπω το πάγιό σας είναι 41€.

 

Απλά πρόσεχε πάρα πολύ καλά τα ψιλά γράμματα...

 

οποιαδηποτε προσφορα την ζηταμε παντα γραπτως για να αποφυγουμε τετοιου ειδους παρεξηγησεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οποιαδηποτε προσφορα την ζηταμε παντα γραπτως για να αποφυγουμε τετοιου ειδους παρεξηγησεις

 

Βεβαίως... αλλά μέσω των τηλεφωνικών προσφορών το γραπτώς έρχεται με τον courier ;)

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως... αλλά μέσω των τηλεφωνικών προσφορών το γραπτώς έρχεται με τον courier ;)

 

σε αντιστοιχη περιπτωση εχω ζητησει να μου στειλουν την προσφορα με fax. και το εκαναν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε αντιστοιχη περιπτωση εχω ζητησει να μου στειλουν την προσφορα με fax. και το εκαναν

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να γίνει... γηράσκω αεί διδασκόμενος!

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να γίνει... γηράσκω αεί διδασκόμενος!

 

φιλε πρωτα την πατας και μετα μαθαινεις. σε ολους συμβαινει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια εpωτηση οποιος ξερει..

Αν διακοψεις πριν την ληξη πληρωνεις ολο το ποσο της επιδοτησης ως προστιμο;

Link to comment
Share on other sites

μια εpωτηση οποιος ξερει..

Αν διακοψεις πριν την ληξη πληρωνεις ολο το ποσο της επιδοτησης ως προστιμο;

 

απο τον εβδομο μηνα εως τον 12 η επιδοτηση αποσβενεται κατα 17%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια εpωτηση οποιος ξερει..

Αν διακοψεις πριν την ληξη πληρωνεις ολο το ποσο της επιδοτησης ως προστιμο;

Στο συμβόλαιο γράφει ότι αν θελήσεις να διακόψεις πριν από τα μισά της διάρκειας του συμβολαίου, επιστρέφεις όλο το ποσό της επιδότησης.

Αν το κόψεις από τα μισά και μετά, πληρώνεις τα 2/365 του ποσού της επιδότησης επί τον αριθμό των ημερών που απομένουν μέχρι τη λήξη του συμβολαίου .

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ευχαριστω για τις απαντησεις μιας και δεν εχω το συμβολαιο μαζι μου να δω..

ειναι κανα 4μηνο στους 18 μηνες...πριν τα μισα δηλαδη...αρα οπως το φανταστηκα ειναι ολο το ποσο..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω να ασχοληθώ με τις εταιρείες κινητής και τα συμβόλαια τους από πέρυσι που ανανέωσα το συμβόλαιο μου μαζί με την γυναίκα μου σε οικογενειακό. έχουμε το cosmote 55 και cosmote 45 και συνολικά πληρώνουμε κάτω από το 50% της πραγματικής αξίας του πακέτου δεδομένου της έκπτωσης του οικογενειακού και έκπτωση αντί επιδότησης. η τιμή αυτή βέβαια ήρθε μετά από καλή προσφορά της vodafone και αίτηση φορητότητας, οπότε η αντιπροσφορά της cosmote έπρεπε να είναι κάτι δυνατό για να με κρατήσει και όντως έγινε. η προσφορά βέβαια ισχύει για ένα έτος,οπότε φέτος πρέπει να γίνουν και πάλι κάποιες διαπραγματεύσεις.

μέχρι να πείσω την γυναίκα μου να ασχοληθεί λίγο και να πάρει κανένα τηλέφωνο για να δούμε τι έχουμε για φέτος (είναι στο όνομα της το συμβόλαιο), τι λέτε έχω καμιά ελπίδα να διατηρήσω αυτή την τιμή? γενικά μαθαίνω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά φέτος και οι επιδοτήσεις και οι προσφορές είναι πολύ πεσμένες. η voda σε ένα τηλεφώνημα που μου έκανε πριν λίγες μέρες μόλις άκουσε τι πληρώνω είπε απλά ότι δεν μπορεί να μου προσφέρει κάτι τέτοιο και απλά κλείσαμε το τηλέφωνο. από Γερμανό που πέρασα απλά δεν βλέπουν τίποτα από τις "ειδικές" προσφορές και ούτε εκεί μπόρεσα να κάνω κάτι.

έχετε καμιά ιδέα τι να περιμένω και πως να κινηθώ για να πετύχω το καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...