Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Ε.Ε.Τ.Τ. κοιμάται πάλι;;;

 

 

.....μια μικρή παρατήρηση σε αυτό : Η ΕΕΤΤ δεν έχει ξύπνήσει ποτέ για να κοιμηθεί πάλι!! Αλλά και καμιά φορά που "γυρνάει πλευρό" κανένας δεν μας λέει αν αυτά τα πρόστιμα πληρώνονται και κυρίως πότε . Μήπως τους κάνουν και εκεί καμιά "περαίωση" ?

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να πάρω κάποιο καλό smartphone,(desire hd ή galaxy s) με νέα σύνδεση σε cosmote, το πρόγραμμα που θέλω είναι το απεριόριστα με net 45.

 

Δεν ειναι καλύτερο να περιμένω τις γιορτές για μια καλή προσφορά, π.χ 100 ευρώ για 10 μερες για το desire hd, με νέα σύνδεση στο 45?

 

Έχει κανείς καμιά πληροφορία?Η πρόταση?

 

Προτείνω το εξής: ρώτα τι επιδότηση μπορούν να σου δώσουν σε κάποιο πρόγραμμα cosmote i, συνήθως έχουν πολύ μεγαλύτερες επιδοτήσεις από τα απεριόριστα. έπειτα, ρώτα αν μπορείς μετά από ένα μήνα να το μετατρέψεις σε κάποιο απεριόριστο, πράγμα που γίνεται (και απ' όσο ξέρω γίνεται και άμεσα) αν είσαι σε πρόγραμμα με πάγιο μικρότερο ή ίσο με 45 ευρώ. το desire αν δεν κάνω λάθος είναι σε προσφορά, αλλά όπως είπες επειδή πλησιάζουν χριστούγεννα όλο και κάτι παραπάνω θα εμφανιστεί :)

Link to comment
Share on other sites

.....μια μικρή παρατήρηση σε αυτό : Η ΕΕΤΤ δεν έχει ξύπνήσει ποτέ για να κοιμηθεί πάλι!! Αλλά και καμιά φορά που "γυρνάει πλευρό" κανένας δεν μας λέει αν αυτά τα πρόστιμα πληρώνονται και κυρίως πότε . Μήπως τους κάνουν και εκεί καμιά "περαίωση" ?

 

εαν πληρωνανε τα προστιμα, δε θα τολμουσαν να ξανακανουν καρτελ... απαντησα στην ερωτηση σου;

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote έχει τη συνήθεια να απαντά τελευταία στις κινήσεις των άλλων, είτε προς όφελός μας, είτε εναντίον μας ( ή εν πάση περιπτώσει, για όσους ήθελαν την απλή σειρά απεριορίστων ). Τώρα, αν σχηματίζεται καρτέλ, σιγά το νέο. 2+1 εταιρείες κινητής τηλεφωνίας έχουμε στην Ελλάδα, μπορούν να μην κάνουν ό,τι θέλουν...?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι συνδρομητής στο Απεριόριστα 35 με την προσφορά έκπτωσης -10€/μήνα για έναν ολόκληρο χρόνο (αν θυμάμαι καλά τον Απρίλιο έκανα ανανέωση). Στον τελευταίο λογαριασμό δεν υπάρχει η πίστωση λόγω προσφοράς παγίου των -10€. Γνωρίζετε γιατί? Άλλαξε κάτι?

Και σε μενα εγινε το ιδιο, μου ειπανε οτι εγινε λάθος στο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι συνδρομητης της cosmote στο προγραμμα απεριοριστα 35. Σε λιγες μερες θα ταξιδεψω στο εξωτερικο και πιο συγκεκριμενα στη Βουλγαρια (εντος Ε.Ε. Δηλαδη). Η απορια μου ειναι αν οταν θα κανω κλησεις και θα στελνω γραπτα μηνυματα, αυτα θα αφαιρουνται απο το δωρεαν χρονο ομιλιας και μηνυματων ή θα ισχυουν χρεωσεις περιαγωγης;;
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εγινε το ιδιο, μου ειπανε οτι εγινε λάθος στο συστημα.

 

Τελευταία κάνει και η vodafone τέτοια "λαθάκια". Στα επιστρέφει μετά 1-1,5 μήνα, αλλά είναι τυχαίο; Και γιατί ΠΑΝΤΑ τα λάθη οδηγούν σε μεγαλύτερη χρέωση για σένα και όχι σε μικρότερη;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω τη εξής ερώτηση: Έχω συμβόλαιο απεριόριστα 35 + Βlackberry BIS υπηρεσία λόγω συσκευής. Όταν είχα κάνει την σύνδεση είχα πάρει έκπτωση λόγο μιας καμπάνιας (-10ευρώ) + έκπτωση παγίου επειδή δεν πήρα συσκεύη.

 

Τώρα επειδή αλλάζω συσκευή (χωρίς επιδότηση) θέλω το πακέτο μου να το κάνω Απεριόριστα 45 με internet και να κόψω το BIS (γιατί δεν θα ξαναπάρω βερρυ).

 

Θα έχω κάνα πρόβλημα με τις εκπτώσεις μου μέχρι το τέλος του 12μηνού συμβολαίου λόγο αλλαγής πακέτου;

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω το εξης, εκανα πρωτη συνδεση πριν κανα διμηνο στο κοσμοτε απεριοριστα 25 και πειρα επιδοτηση συσκευης, θελω να μαθω αν γινεται κ στο ποσο διαστημα μπορεις χωρις να επιστρεψεις ποσο επιδοτησης μπορεις να κατεβεις προγραμμα ποιο χαμηλο?

Και κατι ακομα, μπορω στους καποιους μηνες κ μετα να επιστρεψω ποσο επιδοτησης και να ακυρωσω την συνδεση ή αυτο δν γινετε καν?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να τελειωνουμε υπαρχει μονο ενα smart play το οποιο ειναι οικογενειακο μαζι με internet on the go μεσα δεν υπαρχει αλλο smart play και επειδη το εχω εγω να σου πω οτι εχω και εκπτωση 10% και στα 2 μουμερα αλλα και στο internet on the go και εχω και 2 ωρες ενδοοικογενειακες κλησεις. εν τελει αν δεν με πιστευεις παρε το 1212 ημαρτον

 

Σου επιστρέφω τα "ημαρτον" (sic). Δεν υπάρχει (ή καλύτερα υπήρχε) μόνο ένα smart play, διάβασε προσεκτικότερα τι έγραψα παραπάνω ή τι σου απάντησε άλλο μέλος παρακάτω.

 

Κι ευχαριστώ για την προτροπή να πάρω το 1212, λες αν μπορούσα να μην το έκανα; Δεν μπορώ γιατί τώρα είμαι εκτός Ελλάδας.

 

Υπάρχει το απλό smart play με μια σύνδεση κινητής τηλεφωνίας, μια Internet on the go και μια at home 2 απο αυτά με την έκπτωση 10% στο πάγιο, υπάρχει και το smart play οικογενειακό με 2 απο τα προαναφερθέντα ( ή και τα 3 ) σε συνδυασμό με δυο συνδέσεις cosmote που μόνες τους θα έκαναν οικογενειακό πακέτο ( δηλαδή, απο c120 και πάνω ή αντίστοιχά τους ), οπότε εκεί ισχύει το 10% έκπτωσης και απο μια ώρα ενδοοικογενειακής επικοινωνίας για κάθε σύνδεση συμβολαίου ( τα c120 ή τα ισάξιά τους ).

 

UniqueGR, το πρώτο smartplay που λες υπάρχει ακόμα στο νέο site της Cosmote. Όμως το οικογενειακό smartplay δεν το βρίσκω πουθενά στο νέο site, ούτε στη σελίδα των οικογενειακών προγραμμάτων ούτε στους τιμοκαταλόγους. Που σημαίνει ότι είτε το κατάργησαν είτε (ελπίζω) ξέχασαν να το βάλουν στο νέο site.

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα καλύτερα να γράψω την ερώτηση μου εδώ παρα στο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=289085

γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι αφορά αυτό το θέμα.

 

Έχω cosmote περιόριστα 35 συν 100 ΜΒ το μήνα (5 euro) εδώ και πάνω από 6 μήνες.

Στις 15/11 λοιπόν μου ήρθε ένα μήνυμα από cosmote που λέει :

 

Από 15/12/2010, η ρύθμιση συσκευών για πρόσβαση στο internet 3g-internet καταργείται.

Αποθηκεύστε τη ρύθμιση internet που θα λάβετε εισάγοντας τον κωδικό 1 ή

καλέστε για πληροφορίες στο 1212 από κινητό.

 

Το περίεργο είναι ότι πριν από αυτό μου είχε ανοίξει ένα παράθυρο και μου ζήταγε να δώσω

κωδικό ώστε να μου αλλάξει ρυθμίσεις αλλά επειδή μου φάνηκε περίεργο (και επίσης δεν ήξερα

και για ποιο κωδικό μιλάει το έκλεισα το παράθυρο.) Μετά διάβασα το μήνυμα που σας έγραψα

από πάνω.Φυσικά πήρα τηλέφωνο το 1212 αλλά δεν ήξεραν τίποτα.Το θέμα είναι ότι ως παραλήπτης

φαίνεται η ίδια η cosmote και όχι κάποιος άσχετος ώστε να μου φαίνεται απάτη.

 

Τι μπορεί να είναι ; Βάζω διάφορα με το νου μου αλλά δεν είμαι σίγουρος τελικά τι θα γίνει

στις 15/12 και ΑΝ θα γίνει φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη εχει κουρασει η ιστορια εχω εχω αυτο και το εκανα 23/9 δεν καταργηθηκε τιποτα (υπάρχει και το smart play οικογενειακό με 2 απο τα προαναφερθέντα ( ή και τα 3 ) σε συνδυασμό με δυο συνδέσεις cosmote που μόνες τους θα έκαναν οικογενειακό πακέτο ( δηλαδή, απο c120 και πάνω ή αντίστοιχά τους ), οπότε εκεί ισχύει το 10% έκπτωσης και απο μια ώρα ενδοοικογενειακής επικοινωνίας για κάθε σύνδεση συμβολαίου ( τα c120 ή τα ισάξιά τους ).

 

εχω 2 συνδεσεις Απεριοριστα 35 και ενα interne on the go 5gb

Edited by Petros the Great
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω το εξης, εκανα πρωτη συνδεση πριν κανα διμηνο στο κοσμοτε απεριοριστα 25 και πειρα επιδοτηση συσκευης, θελω να μαθω αν γινεται κ στο ποσο διαστημα μπορεις χωρις να επιστρεψεις ποσο επιδοτησης μπορεις να κατεβεις προγραμμα ποιο χαμηλο?

Και κατι ακομα, μπορω στους καποιους μηνες κ μετα να επιστρεψω ποσο επιδοτησης και να ακυρωσω την συνδεση ή αυτο δν γινετε καν?

 

Αν ακυρώσεις πριν το 6μηνο επιστρέφεις όλο το ποσό. Μετά το 6μηνο αναλογικά για τους μήνες παραμονής σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να ρωτήσω εδώ μπας και γνωρίζει κανείς.

 

Ήμουν εταιρικός πελάτης cosmote για 4 χρόνια με λογαριασμούς 200-300€. Πριν 2 μήνες είπα να το κάνω οικιακό.

Για να μην χάσω την επιδότηση που ειχαν εγκρίνει (€300 για 4 γραμμες νομίζω), μίλησα μαζί τους και είπαν ότι μπορώ να πάω σε οικιακό και θα προσμετρηθεί η επιδότηση. επίσης είπαν ότι το ποσό της επιδότησης είναι διαπραγματεύσιμο.

 

Άλλαξα πράγματι σε cosmote απεριόριστο 25. Με πήραν σήμερα και μου λένε η επιδότηση σας είναι €50. Έγινα έξαλλος λέγοντας πως είμαι τόσα χρόνια πελάτης με λογαριασμούς πάνω απο 200€ και ουσιαστικά μου δίνουν μια επιδότηση λες και ξεκίνησα τώρα στην εταιρία.

 

Η ερώτησή μου είναι μπορώ να κάνω κάτι; Να διεκδικήσω κάπως κάτι; δηαλδή με κοροιδευαν όταν είπαν οτι θα μεταφερθεί;

Η υπάλληλος των επιδοτήσεων ήταν ανενδοτη.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

η κοσμοκάρτα συμφέρει αυτήν την περίοδο? ενα μπάχαλο γίνεται τωρα με τις συνδέσεις.Εχω οικογενειακό πακέτο και ο λογαριασμος έρχεται κατα μέσο όρο 80-90 euro. Οπότε κοσμοκάρτα ή ....άλλη εταιρία?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να ρωτήσω εδώ μπας και γνωρίζει κανείς.

 

Ήμουν εταιρικός πελάτης cosmote για 4 χρόνια με λογαριασμούς 200-300€. Πριν 2 μήνες είπα να το κάνω οικιακό.

Για να μην χάσω την επιδότηση που ειχαν εγκρίνει (€300 για 4 γραμμες νομίζω), μίλησα μαζί τους και είπαν ότι μπορώ να πάω σε οικιακό και θα προσμετρηθεί η επιδότηση. επίσης είπαν ότι το ποσό της επιδότησης είναι διαπραγματεύσιμο.

 

Άλλαξα πράγματι σε cosmote απεριόριστο 25. Με πήραν σήμερα και μου λένε η επιδότηση σας είναι €50. Έγινα έξαλλος λέγοντας πως είμαι τόσα χρόνια πελάτης με λογαριασμούς πάνω απο 200€ και ουσιαστικά μου δίνουν μια επιδότηση λες και ξεκίνησα τώρα στην εταιρία.

 

Η ερώτησή μου είναι μπορώ να κάνω κάτι; Να διεκδικήσω κάπως κάτι; δηαλδή με κοροιδευαν όταν είπαν οτι θα μεταφερθεί;

Η υπάλληλος των επιδοτήσεων ήταν ανενδοτη.

 

ευχαριστω.

 

πρωτη φορα ακουω οτι αλλαζοντας προγραμμα παραμενει ιδια η επιδοτηση..μαλλον σε κακο υπαλληλο επεσες! το ονομα απο αυτον που σου το ειπε το εχεις κρατησει;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να ρωτήσω εδώ μπας και γνωρίζει κανείς.

 

Ήμουν εταιρικός πελάτης cosmote για 4 χρόνια με λογαριασμούς 200-300€. Πριν 2 μήνες είπα να το κάνω οικιακό.

Για να μην χάσω την επιδότηση που ειχαν εγκρίνει (€300 για 4 γραμμες νομίζω), μίλησα μαζί τους και είπαν ότι μπορώ να πάω σε οικιακό και θα προσμετρηθεί η επιδότηση. επίσης είπαν ότι το ποσό της επιδότησης είναι διαπραγματεύσιμο.

 

Άλλαξα πράγματι σε cosmote απεριόριστο 25. Με πήραν σήμερα και μου λένε η επιδότηση σας είναι €50. Έγινα έξαλλος λέγοντας πως είμαι τόσα χρόνια πελάτης με λογαριασμούς πάνω απο 200€ και ουσιαστικά μου δίνουν μια επιδότηση λες και ξεκίνησα τώρα στην εταιρία.

 

Η ερώτησή μου είναι μπορώ να κάνω κάτι; Να διεκδικήσω κάπως κάτι; δηαλδή με κοροιδευαν όταν είπαν οτι θα μεταφερθεί;

Η υπάλληλος των επιδοτήσεων ήταν ανενδοτη.

 

ευχαριστω.

 

 

Η απόφασή σου για αλλαγή πακέτου χωρίς πρώτα να έχεις πάρει επιδότηση ήταν μεγάλο ρίσκο! Καθώς διάβαζα το κείμενό σου και πριν φτάσω στο σημείο που αναφέρεις για την μείωση της επιδότησής σου , ήμουνα σίγουρος για την "δουλειά" που σου ετοίμαζαν!!

Η μόνη δίοδος είναι αίτημα φορητότητας και αν πιάσει, έπιασε... να ξέρεις ότι την Cosmote δεν την πολυνοιάζει κι αν φύγεις πάντως..

 

 

η κοσμοκάρτα συμφέρει αυτήν την περίοδο? ενα μπάχαλο γίνεται τωρα με τις συνδέσεις.Εχω οικογενειακό πακέτο και ο λογαριασμος έρχεται κατα μέσο όρο 80-90 euro. Οπότε κοσμοκάρτα ή ....άλλη εταιρία?

 

Πώς ορίζεις το "συμφέρει" ? Εαν μιλάς πολύ για παράδειγμα με 2 αριθμούς Cosmote συμφέρει και πολύ μάλιστα!

Το οικογενειακό σου πακέτο πόσες συνδέσεις έχει? Τα 80-90 ευρώ που λες μπορεί να είναι πολλά αν είσαι σε λάθος πακέτα, μπορεί να είναι και λίγα - ανάλογα πάντα με τις παροχές που παίρνεις.

Δεν είναι απόλυτο ότι η σύνδεση είναι "ακριβή" και το καρτοκινητό "φθηνό" . Πόσο μιλάς και προς τα πού δες και μετά επιλέγεις και πακέτο...

Ας πούμε εγώ που στέλνω πολλά μηνύματα θεωρώ καλύτερο το καρτοκινητό , διότι στέλνω με 4 ευρώ 100 μηνύματα (τα οποία αν δεν τα καταναλώσω , ενεργοποιώ έξτρα πακέτο και μεταφέρονται στον άλλο μήνα). Κάτι αντίστοιχο σε σύνδεση θα μου στοίχιζε 12 ευρώ και τέλος συνδρομητών...άρα όλα σχετικά είναι...

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα ακουω οτι αλλαζοντας προγραμμα παραμενει ιδια η επιδοτηση..μαλλον σε κακο υπαλληλο επεσες! το ονομα απο αυτον που σου το ειπε το εχεις κρατησει;

 

Μπα δεν το κράτησα :(

 

δηλαδή λες ότι έχασα όντως την επιδότηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η ερώτησή μου είναι μπορώ να κάνω κάτι; Να διεκδικήσω κάπως κάτι; δηαλδή με κοροιδευαν όταν είπαν οτι θα μεταφερθεί;

Η υπάλληλος των επιδοτήσεων ήταν ανενδοτη.

 

ευχαριστω.

 

Το ίδιο συνέβει και στη γυναίκα μου το Πάσχα.Δυστηχώς σε όποιον και αν

μιλήσαμε (cosmote , κατάστημα) δεν μπορέσαμε να βγάλουμε άκρη.

 

cosmote το μεγαλείο σου :(

 

Όταν λέω εγώ ότι καλύτερα είναι στην vodafone από θέμα σήματος και

εξυπηρέτησης δεν με ακούνε και πολλοί :(

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την υπερφορτωση της κοσμοτε ζει και βασιλευει!!! χθες το βραδυ, παρ'ολιγο να χωρισει ενα φιλικο μου ζευγαρι!! Η φιλη μου ειχε στειλει ενα 'πονηρο' sms στο αγορι της και, ενω αυτος της απαντησε (επισης πονηρα) την ιδια ημερα, μετα απο 3 ημερες το πηρε η φιλη μου και εγινε χαμος!!
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την υπερφορτωση της κοσμοτε ζει και βασιλευει!!! χθες το βραδυ, παρ'ολιγο να χωρισει ενα φιλικο μου ζευγαρι!! Η φιλη μου ειχε στειλει ενα 'πονηρο' sms στο αγορι της και, ενω αυτος της απαντησε (επισης πονηρα) την ιδια ημερα, μετα απο 3 ημερες το πηρε η φιλη μου και εγινε χαμος!!

 

Αυτό δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό ότι μπορεί να συμβεί !

Μέχρι και σε χώρισμούς οδηγεί αυτό το δίκτυο τελικά !!! :lol:

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...