Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

32 minutes ago, CaptainNickGR said:

Στάση Αγίας Σοφίας στην Εγνατία

https://www.speedtest.net/my-result/i/5162178753

 

Σταση Ιασωνίδου Εγνατίας 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5162175654

 

Επάνω στην Καμάρα μπροστά στην εκκλησία Αγίου Παντελεήμονος

https://www.speedtest.net/my-result/i/5162172374

Τι ακροβατικά έκανες και συνδέθηκες στην n78 της αριστοτελους στην ιασονιδου ;Πολύ σπάνια με συνδέει . (Εκτός αν ήσουν απο την μεριά που πάει προς αριστοτελπυς)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, georgebad said:

Τι ακροβατικά έκανες και συνδέθηκες στην n78 της αριστοτελους στην ιασονιδου ;Πολύ σπάνια με συνδέει . (Εκτός αν ήσουν απο την μεριά που πάει προς αριστοτελπυς)

Από αυτήν την πλευρά ήμουν, αν και δεν είχα οπτική επαφή να πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, CaptainNickGR said:

Από αυτήν την πλευρά ήμουν, αν και δεν είχα οπτική επαφή να πω την αλήθεια. 

Από περιέργεια πήγα Αγίας Σοφίας και ιασονιδου να τεστάρω από την απέναντι μεριά από αυτή που τεσταρες εσύ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΚΝΗΣΩ ΤΟ ΤΕΣΤ. Στο βίντεο φαίνεται ξεθαρα για τους Θεσσαλονίκης τουλάχιστον που έγιναν τα τεστ. 

Αγίας Σοφίας 

https://drive.google.com/file/d/14V4oCU4r31b6GbqNwzoYZfkAPqEj69jH/view?usp=sharing

Ιασονιδου

https://drive.google.com/file/d/14V4oCU4r31b6GbqNwzoYZfkAPqEj69jH/view?usp=sharing

Και στην ιασονιδου έχει και ένα handover ετσι για μπονους 🙂 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgebad said:

Από περιέργεια πήγα Αγίας Σοφίας και ιασονιδου να τεστάρω από την απέναντι μεριά από αυτή που τεσταρες εσύ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΚΝΗΣΩ ΤΟ ΤΕΣΤ. Στο βίντεο φαίνεται ξεθαρα για τους Θεσσαλονίκης τουλάχιστον που έγιναν τα τεστ. 

Αγίας Σοφίας 

https://drive.google.com/file/d/14V4oCU4r31b6GbqNwzoYZfkAPqEj69jH/view?usp=sharing

Ιασονιδου

https://drive.google.com/file/d/14V4oCU4r31b6GbqNwzoYZfkAPqEj69jH/view?usp=sharing

Και στην ιασονιδου έχει και ένα handover ετσι για μπονους 🙂 

Το έχεις στο 5G Ενεργό και χωρίς να έχεις ενεργοποιημένη άλλη κάρτα sim; 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CaptainNickGR said:

Το έχεις στο 5G Ενεργό και χωρίς να έχεις ενεργοποιημένη άλλη κάρτα sim; 

Έχω την cosmote στην esim , αλλα ποτε δεν επηρεασε αυτο... να ειναι 5G ενεργο αλλα και το 5g ειναι. dead

Link to comment
Share on other sites

Σε βίντεο η τοποθεσία μου την ώρα των τεστ. 
https://drive.google.com/file/d/1sVYtusSGCBKMxbzIPqDt87FSNvjTzWxk/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CaptainNickGR said:

Σε βίντεο η τοποθεσία μου την ώρα των τεστ. 
https://drive.google.com/file/d/1sVYtusSGCBKMxbzIPqDt87FSNvjTzWxk/view?usp=drivesdk

Δεν έχω ιδέα τι σκατα έχουν κάνει

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Δεν έχω ιδέα τι σκατα έχουν κάνει

Δοκίμασε να κλείσεις την esim, ενδέχεται να παίζει σωστά. Πάντοτε όταν έκανα τεστ με δυο κάρτες ενεργές μου έδινε χαμηλότερες ταχύτητες αλλά και η πλοήγηση ήταν διαφορετική. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, CaptainNickGR said:

Δοκίμασε να κλείσεις την esim, ενδέχεται να παίζει σωστά. Πάντοτε όταν έκανα τεστ με δυο κάρτες ενεργές μου έδινε χαμηλότερες ταχύτητες αλλά και η πλοήγηση ήταν διαφορετική. 

Το 13 εμένα δεν το κάνει αυτό . Με το 12 το έκανε ναι . Και ακόμα και έτσι να Είναι μιλάμε για χαμηλότερες ταχύτητες , όχι για αδυναμία σύνδεσης 

Link to comment
Share on other sites

Update . Το απόγευμα πέρασα ξανά από ιασονιδου και είχα 5G με ταχύτητες 5-6 mbps . Όποτε λογικά στο rash hour του μεσημεριού δεν αντέχει η Vodafone . Στο 80% της εκατο που περίμενα στην στάση  ήμουν με 3G και πάλι ..

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα ούτε με Sim ούτε ΝΕ τίποτα . Απλά το διξτυο είναι πίτα . Ιασονιδου τώρα 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5163443882

Μετά  γύρισε  σε 3G κατευθείαν . Πηγαίνοντας προς κάμαρα και προσπαθώντας να φορτώσω το Myphone το κινητό τρελάθηκε . Με πετάει και σε ένα ωραίο Ε . Πάνω στην κάμαρα μοα έχεις δίκτυο με 20-30 mbps μια δεν έχεις τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, georgeavl3 said:

Ορίστε;;;;;

Poco X3 Pro
 

άντε βγάλε άκρη εσυ τώρα … Μα σου λέω το 3G είναι για το καλό σου δεν καις και μπαταρια

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, georgebad said:

άντε βγάλε άκρη εσυ τώρα … Μα σου λέω το 3G είναι για το καλό σου δεν καις και μπαταρια

Οταν θα κλείσει και το 3g και θα μας ρίχνει σε 2g τότε θα υπάρχει η πραγματική οικονομία στην μπαταρία αφού το κινητό δε θα είναι smartphone αλλά απλό κινητό..!!

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος γραφής δείχνει θέματα. πολλά θέματα.

 

Μην δίνετε σημασία.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω καν τι θέλει να πει ο ποιητής

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, blizard said:

Δηλαδή είναι τεχνικοί λόγοι που δεν μπορείς να πιέσεις το δίκτυό σου αφου σταματάει ουσιαστικά ????  δεν μπορεί μια ικανή και μεγάλη εταιρία όπως η voda να το φτιάξει ώστε να πιέζεται σε αρκετά χαμηλές ταχύτητες και να δουλέυει ?

Γιαυτό όλοι  φοβούνται  να ρίξουν τις τιμές τους , όχι γιατι μας δουλέυουν  ?

Στείλε βιογραφικό να πας για ceo vodafone greece..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, blizard said:

Ο τρόπος γραφής είναι απλά μαθηματικά με πραγματική εφαρμογή στην ζωή  .... το δέυτερο είναι που προσπαθούν να σκοτώσουν όλα τα σχολεία από όταν είμαστε μικροί και το έχουν καταφέρει σε μεγάλο βαθμό, γιαυτό δεν περιμένω να καταλάβουν όλοι τι σχέση έχει η τιμή με την ταχύτητα , πόσο μάλλον να πάμε και στο επόμενο βήμα.

Τέλος πάντων η ερώτηση είναι καθαρά τεχνική ... μπορούν να δίκτυα και κυρίως μια τεραστιας εταιρίας σαν την βοντα να στηρίξουν πίεση στο δίκτυο χωρίς να καταρέυσει ?  δλδ πολλούς χρήστες να μοιράζονται το bandwith των κεραιών και να πιέσουν προς τα κάτω τις ταχύητες πολύ ? αυτό αρκεί να μου απαντήσετε με γνώσεις που έχετε εστω παπαγαλίας και ας μην καταλάβετε το σκεπτικό 

Μου σηκώνετε η τρίχα παιδιά κάθε φορά που βλέπω  τρελές ταχύητες ακόμα και πάνω από 50 mbps, και αναρωτιέμαι τι σκατά σκέφτονται και δεν τις ρίχνουν για να μειώσουν τις τιμές.

Ε ναι. Τι να τα κάνεις τα unlimited στον ανταγωνισμό με 40€ και 2000 Mbps, όταν μπορείς να τα βάλεις στη Vodafone με <30€ και μη λειτουργικό δίκτυο... Όχι γιατί έχει συνδρομητές, αλλά γιατί δεν έχει backbone και η ρύθμιση των κεραιών είναι για κλάματα. 

16 minutes ago, bbbb said:

Στείλε βιογραφικό να πας για ceo vodafone greece..

Δε γίνεται όλα τα τρόλλ της εταιρίας να πάρουν τόσο ψηλή θέση... Με ένα bonus, ευχαριστημένοι θα πρέπει να 'ναι. 😝

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MitsosDaBest13 said:

 

Δε γίνεται όλα τα τρόλλ της εταιρίας να πάρουν τόσο ψηλή θέση... Με ένα bonus, ευχαριστημένοι θα πρέπει να 'ναι. 😝

Οι άλλοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι φταίνε οι συσκευές μας όταν βλέπουμε πιταρισμένο δίκτυο σε κάποια περιοχή,οτι αυτοι βλέπουν υπερηχητικό δίκτυο και ότι όλα αλλάζουν σύντομα. Εδω βλέπουμε να παρακαλάει να σέρνεται το δίκτυο γιατί έτσι πιστεύει ότι θα δώσουν απεριόριστα με 5€.. Ε δίκαια αξίζει την θέση του ceo!!

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος γραφής είναι απλά μαθηματικά με πραγματική εφαρμογή στην ζωή  .... το δέυτερο είναι που προσπαθούν να σκοτώσουν όλα τα σχολεία με την παπαγαλία και το έχουν καταφέρει σε μεγάλο βαθμό, γιαυτό δεν περιμένω να καταλάβουν όλοι τι σχέση έχει η τιμή με την ταχύτητα , πόσο μάλλον να πάμε και στο επόμενο βήμα.
Τέλος πάντων η ερώτηση είναι καθαρά τεχνική ... μπορεί το δίκτυο μια τεραστιας εταιρίας σαν την βοντα όπως το φτιάχνει εδω να στηρίξει πίεση και χαμηλά mbps  χωρίς να καταρέυσει ?  δλδ πολλούς χρήστες να μοιράζονται το bandwith των κεραιών και να πιέσουν προς τα κάτω τις ταχύτητες  ? κάνει κάτι λάθος ? αυτό αρκεί να μου απαντήσετε με γνώσεις αν που έχετε εστω παπαγαλίας και ας μην καταλάβετε το σκεπτικό 
Μου σηκώνετε η τρίχα παιδιά κάθε φορά που βλέπω  τρελές ταχύητες ακόμα και πάνω από 50 mbps, και αναρωτιέμαι τι σκατά σκέφτονται και δεν τις ρίχνουν για να μειώσουν τις τιμές.
Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που θες να πεις, θα γινόταν αν στην παρούσα κατάσταση δεν κατέρρεε ήδη το δίκτυο όπως στην Θεσ/νίκη που υπάρχει θέμα. Με λίγα λόγια υπάρχει λόγος που άλλος πάροχος δίνει πολλή διαθέσιμη ταχύτητα και αυτός είναι για να αντέχει τον κόσμο που δέχεται η κάθε κεραία. Χώρια η σωστή ρύθμιση στην εκπομπή των κεραιών προς αποφυγήν παρεμβολών. Δηλαδή, αν τώρα σε κεραία χωρίς κόφτη βλέπεις πχ 2 Mbps, στην ίδια κεραία με κόφτη πχ 10Mbps πάλι 2 Mbps θα βλέπεις γιατί από πίσω δεν υπάρχει τόσο διαθέσιμο Bandwidth. Τώρα αν εσύ βλέπεις τα πάντα από την οικονομική σκοπιά ε τι να πω άλλο...

Poco X3 Pro




Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, blizard said:

Ο τρόπος γραφής είναι απλά μαθηματικά με πραγματική εφαρμογή στην ζωή  .... το δέυτερο είναι που προσπαθούν να σκοτώσουν όλα τα σχολεία με την παπαγαλία και το έχουν καταφέρει σε μεγάλο βαθμό, γιαυτό δεν περιμένω να καταλάβουν όλοι τι σχέση έχει η τιμή με την ταχύτητα , πόσο μάλλον να πάμε και στο επόμενο βήμα.

Τέλος πάντων η ερώτηση είναι καθαρά τεχνική ... μπορεί το δίκτυο μια τεραστιας εταιρίας σαν την βοντα όπως το φτιάχνει εδω να στηρίξει πίεση και χαμηλά mbps  χωρίς να καταρέυσει ?  δλδ πολλούς χρήστες να μοιράζονται το bandwith των κεραιών και να πιέσουν προς τα κάτω τις ταχύτητες  ? κάνει κάτι λάθος ? αυτό αρκεί να μου απαντήσετε με γνώσεις αν που έχετε εστω παπαγαλίας και ας μην καταλάβετε το σκεπτικό 

Μου σηκώνετε η τρίχα παιδιά κάθε φορά που βλέπω  τρελές ταχύητες ακόμα και πάνω από 50 mbps, και αναρωτιέμαι τι σκατά σκέφτονται και δεν τις ρίχνουν για να μειώσουν τις τιμές.

Πες τα αφεντικα σου, με τετοιο σκεπτικο να συνεχισουν να πανε ακομα πιο κατω την ... τεραστια εταιρια... (sic) 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, blizard said:

 

Μου σηκώνετε η τρίχα παιδιά κάθε φορά που βλέπω  τρελές ταχύητες ακόμα και πάνω από 50 mbps, και αναρωτιέμαι τι σκατά σκέφτονται και δεν τις ρίχνουν για να μειώσουν τις τιμές.

Καταλαβαίνω τι λες.. πολλοί θα θέλαμε 5Mbps unlimited με 5€ το μήνα αλλά λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο. Η εταιρεία θέλει να αυξάνονται τα έσοδα. 

Καλώς ή κακώς, η καθημερινότητα απαιτεί όλο και γρηγορότερους ρυθμούς και το γρήγορο ίντερνετ είναι μέρος αυτής. 

Θέλοντας (η εταιρεία) να είναι μπροστά όσο μπορεί στην τεχνολογία, θα ήταν αυτοκτονία η μείωση των τιμών. Εξάλλου οι επενδύσεις που γίνονται θέλουν να φέρουν κέρδη, δεν γίνονται για να σου μειώσουν το λογαριασμό.

Επίσης το 5g θα δώσει νέα πράγματα που σήμερα δεν μπορούν να γίνουν με το 4g. Ο κόσμος "πρέπει" να ακολουθήσει την τάση. Να πληρώσει. Αυτός είναι ο στόχος τους. Όχι να χαζεύεις στο myphone και να ζητάς φτηνό ίντερνετ  🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αδυνατείς να καταλάβεις είναι ότι εσύ μπορεί να σερφάρεις μόνο στο δίκτυο και να είναι ικανοποιητικο το 1mbps ταχύτητα. Για τον κόσμο όμως που κάνει streaming,live σε social media κτλ αυτή η ταχύτητα που θεωρείς εσύ απο τις δικές σου ανάγκες ότι είναι υπερ-σουπερ για τους υπόλοιπους δεν είναι.. Επίσης αδυνατείς ή δε θες να καταλάβεις ότι η ταχύτητα στο δίκτυο δεν είναι κάτι στατικό και δεδομένο πάντα.

Οταν η vodafone πχ στην περιοχή μου ξεκινάει το μέγιστο με 50-60mpbs τα χαράματα, τώρα που μιλάμε η ταχύτητα είναι μονοψήφια και μπορεί και εγώ να σερφάρω μόνο και να μην καταλαβαίνω κάποια διαφορά αλλά αν θελήσω να κάνω κάτι παραπάνω θα καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά.

Για τα 2000mbps που λες.. Ναι είναι υπερ-χρήσιμα. Και προσωπικά πχ το κατάλαβα το Σάββατο το βράδυ εδώ στην Κοζάνη που είχε συναυλία η Νατάσα Θεοδωρίδου και γέμισε το γήπεδο και καθώς τυχαίνει να μένω λίγο πιο πέρα, κατάλαβα πόσο χρήσιμο είναι που σε νορμάλ συνθήκες εντός σπιτιού μου πιάνω γύρω στα 350-400mbps με 5g και γύρω στα 80-90mpbs με 4g στο πράσινο δίκτυο και η voda προς το παρόν δεν έχει 5g εδώ. Εσύ αυτό θα το θεωρούσες υπερβολή απο την πλευρά που το βλέπεις αλλά εκείνο το βράδυ τα 350 γίναν 150 στο 5g και τα 80 10 στο 4g κινητό μου και μειώθηκε και η απόκριση τόσο που νόμιζα ότι τρέχω vodafone εκείνη την ώρα που πάντα τα βράδια είναι πίτα..

Αν λοιπόν εσύ νομίζεις ότι ο κόσμος θελει 5€ απεριόριστα και να μαρτυράει προκειμένου να ανεβάσει μια σελφι στο fb κτλ κάνεις τεράστιο λάθος...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, blizard said:

ΑΥΤΟ τα λέει ΟΛΑ παιδιά ...   2000mbps με 40 έυρω, και αντί να σκεφτούν ολοι πως να ρίξουν τιμές και ταχύτητα μας λένε τρελούς και υπάλληλους και θα γούσταραν να τα τερματίσουν όλα προς τα πάνω με ογκοχρέωση !!!

Ενας μόνο προσπάθησε να απαντήσει αλλά δεν κατάλαβα 😉 ... το πρόβλημα δεν είναι πίσω από την κεραία εκει υπάρχουν τα πάντα η τέλος πάντων είναι πιο έυκολο ...αλλά  πάνω στην κεραία (στο last mile που λένε) και στον τρόπο που την στήνεις , στην θέση στον αριθμό χρηστών στις παρεμβολές και στην χαμηλή ταχύτητα ... εκει τι μπορείς να κάνεις για να δεχτείς πολλούς να κατεβάζουν χωρίς να περιμένεις 5 χρόνια τα 5g κινητά ? οι αλλες εταιρίες πχ μπορούν καλύτερα ? πόσο λές να είναι λογικό με το 4g που θα πάμε τώρα χωρίς να σε κρεμάει , κάνει κάτι λάθος εκει η voda ?

Δίκιο έχει ο kalitexnis_g στο ότι κάθε χρόνο θέλουμε περισσότερα gb και θα βγάλουν κέρδος αν μας καθυστερήσουν ... αλλά από την άλλη όταν μπει ο κόσμος στην αγορά αυτή μεγαλώνει και έρχονται κέρδη και έτσι μάλιστα πιο γρήγορα...  ένας αρκεί να το κάνει σπάζοντας το trust και θα αναγκάσει τους αλλους να ακολουθήσουν, το πλεονέκτημα της χαμηλής τιμής και του απεριόριστου είναι ανίκητο που να σκάνε.

Τα μισά καταλαβαίνω από όσα γράφεις. Το θέμα είναι ότι ο ανταγωνισμός έχει χωρητικότητα (και ταχύτητες) και αν θέλει να δώσει φθηνά unlimited, μπορεί να το κάνει. 

Αν τα δώσει η Vodafone, το δίκτυο θα καταρρεύσει. Βασικά, όπως βλέπουμε έχει ήδη αρχίσει να σέρνεται σε κάποιες περιοχές με τα Unlimited των 10€ (που τα δίνουν όλοι) και το Καλοκαίρι μόλις άρχισε... 😎

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, blizard said:

 😉 ... 

.... το πλεονέκτημα της χαμηλής τιμής και του απεριόριστου είναι ανίκητο που να σκάνε.

Ανοικτή είναι η βλακεία ορισμένων αλλά οκ τους αγαπάμε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...