Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαίνει ο άλλος στο forum να ενημερωθεί και διαβάζει ότι "όλες το ίδιο είναι και όλες έχουν προβλήματα".

Ωραία ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Teiresias_ said:

Μπαίνει ο άλλος στο forum να ενημερωθεί και διαβάζει ότι "όλες το ίδιο είναι και όλες έχουν προβλήματα".

Ωραία ενημέρωση.

Ναι είμαστε το τελευταίο φόρουμ στον κόσμο και από εδώ θα μάθει κάποιος σε ποια εταιρεία θα πάει.

Αλήθεια δεν σε πιάνουν τα γέλια όταν γράφεις τέτοια?

Σενάριο να γράψεις, στο έχω ξαναπροτείνει. Έχεις ταλέντο στις κωμωδίες.😀😅😀

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Teiresias_ said:

Μπαίνει ο άλλος στο forum να ενημερωθεί και διαβάζει ότι "όλες το ίδιο είναι και όλες έχουν προβλήματα".

Ωραία ενημέρωση.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ο άνθρωπος δεν έγραψε ότι όλες είναι ίδιες, αλλά απαντούσε άλλον συμφορουμιτη ο οποίος ανέφερε ότι δεν πρέπει να μειώνεται η δουλειά της πράσινης για να φαίνονται ίδιες και απάντησε πως δεν μειώνεται καμία εταιρεία και πως σίγουρα υπάρχουν πάντα κενά καλυψης σε όλους τους παροχουσ γιατί μιλάμε για κινητά ασύρματα δίκτυα. Μην τσακώνεστε ρε παιδιά. Όλοι για τον ίδιο σκοπό είμαστε εδώ. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρώσω την χθεσινή μου ανάρτηση αναφέρω τα εξής:

1) Στην Vodafone πήγα τον Ιανουάριο του 2024 λόγω τραγικής προσφοράς από την Cosmote όπου ήμουν. Πριν πάω είχα μετρήσεις που έδιναν ταχύτητες εως και 300 mbps.

2) Χθες έκανα μετρήσεις και με τις 3 εταιρίες, από το ίδιο ακριβώς σημείο, την ίδια σχεδόν ώρα, το αποτέλεσμα στην Vodafone ήταν αυτό που είδατε στην ανάρτηση μου. Η Cosmote έδωσε 777 mbps και η Nova περίπου 110 mpbs.

Ότι θα έφτανε από τα σχεδόν 300 mbps των προηγούμενων μηνών να μην μπορώ ούτε καν να πλοηγηθώ στο διαδίκτυο, έχει τεράστια απόσταση...

Εννοείται πως αν ήξερα την κατάντια του δικτύου της τους καλοκαιρινούς μήνες λόγω υπερφόρτωσης δεν θα πήγαινα ούτε τσάμπα...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, dimitroula10 said:

Ναι είμαστε το τελευταίο φόρουμ στον κόσμο και από εδώ θα μάθει κάποιος σε ποια εταιρεία θα πάει.

Αλήθεια δεν σε πιάνουν τα γέλια όταν γράφεις τέτοια?

Σενάριο να γράψεις, στο έχω ξαναπροτείνει. Έχεις ταλέντο στις κωμωδίες.😀😅😀

Τεχνολογικό φόρουμ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimmis11 said:

Για να συμπληρώσω την χθεσινή μου ανάρτηση αναφέρω τα εξής:

1) Στην Vodafone πήγα τον Ιανουάριο του 2024 λόγω τραγικής προσφοράς από την Cosmote όπου ήμουν. Πριν πάω είχα μετρήσεις που έδιναν ταχύτητες εως και 300 mbps.

2) Χθες έκανα μετρήσεις και με τις 3 εταιρίες, από το ίδιο ακριβώς σημείο, την ίδια σχεδόν ώρα, το αποτέλεσμα στην Vodafone ήταν αυτό που είδατε στην ανάρτηση μου. Η Cosmote έδωσε 777 mbps και η Nova περίπου 110 mpbs.

Ότι θα έφτανε από τα σχεδόν 300 mbps των προηγούμενων μηνών να μην μπορώ ούτε καν να πλοηγηθώ στο διαδίκτυο, έχει τεράστια απόσταση...

Εννοείται πως αν ήξερα την κατάντια του δικτύου της τους καλοκαιρινούς μήνες λόγω υπερφόρτωσης δεν θα πήγαινα ούτε τσάμπα...

Η Vodafone αφήνει να διακόψεις τα συμβόλαια λόγω δικτύου.

Κάνε το.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MIKU said:

Η Vodafone αφήνει να διακόψεις τα συμβόλαια λόγω δικτύου.

Κάνε το.

Τουλάχιστον στη Vodafone παραδέχονται πως δεν έχουν δίκτυο και σε αφήνουν ελεύθερο.. ένας φίλος στη Nova δεν μπορούσε να φύγει με τίποτα και πλήρωσε έναντι .

Για Vodafone δηλαδή και σε περίπτωση με Edge σπίτι σε αφήνουν να φύγεις; Θα πρέπει να καλέσω εκεί και να ζητήσω διακοπή συμβολαίου λόγω του δικτύου;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Τουλάχιστον στη Vodafone παραδέχονται πως δεν έχουν δίκτυο και σε αφήνουν ελεύθερο.. ένας φίλος στη Nova δεν μπορούσε να φύγει με τίποτα και πλήρωσε έναντι .

Για Vodafone δηλαδή και σε περίπτωση με Edge σπίτι σε αφήνουν να φύγεις; Θα πρέπει να καλέσω εκεί και να ζητήσω διακοπή συμβολαίου λόγω του δικτύου;

Η Vodafone αν έχεις αδυναμία δικτύου σε αφήνει. Μιλάς μέσω τσατ με το τεχνικό τμήμα και σου δίνουν το ελεύθερο. Οι άλλες δύο δύσκολα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σχιστό 5G, οι άλλες δύο δεν υπάρχουν καν 

 

IMG_5523.png

Και σε πιο δύσκολο σημείο 

 

IMG_5526.png

Στον Πειραιά η Vf έχει σβήσει τον ανταγωνισμό, κυρίως τη nova.

Στο κερατσινι η Vf έχει σβήσει κυριολεκτικά την απαράδεκτη cosmote 

 

IMG_5527.png

Αν αναβαθμίσει και κάποια 4G micro θα είναι super 

Δραπετσωνα. Εδώ Vf και nova έχουν N78 5G και η nova 4G

 

IMG_5528.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας στο χωριό μου συνδέομαι συνήθως στην 2764 σε απόσταση 2-3 χιλιομετρα με ταχύτητες περίπου 40mbps από Β3. Ξέρει κανείς μήπως αν είναι αναβαθμισμένη η πρόκειται να αναβαθμιστεί;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, elkons said:

Τουλάχιστον στη Vodafone παραδέχονται πως δεν έχουν δίκτυο και σε αφήνουν ελεύθερο.. ένας φίλος στη Nova δεν μπορούσε να φύγει με τίποτα και πλήρωσε έναντι .

Για Vodafone δηλαδή και σε περίπτωση με Edge σπίτι σε αφήνουν να φύγεις; Θα πρέπει να καλέσω εκεί και να ζητήσω διακοπή συμβολαίου λόγω του δικτύου;

  Παιδιά οχι μονο Edge ακόμα και με χαμηλές ταχύτητες κατώ των 20 mbps η vodafone μέσω της εφαρμογής της έχει άνοιγμα ticket με θέμα την χαμηλή ταχύτητα ιντερνετ η οποία αν είναι κάτω απο μέτρια μετά από μερικά τεστ στην περιοχή της οικίας σου που σου έχει υποχρεωτικά να κάνεις αυτόματα σου δίνει το ελεύθερο να φύγεις.Σε αυτό το κομμάτι είναι μπροστά!
 

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, zerokill said:

  Παιδιά οχι μονο Edge ακομα και με χαμηλές ταχύτητες κατώ των 20 mbps η vodafone μέσω της εφαρμογής της έχει άνοιγμα ticket με θέμα την χαμηλή ταχύτητα ιντερνετ η οποία αν είναι κατω απο μέτρια μετά από μερικά τεστ στην περιοχή της οικειας σου που σου εχει υποχρεωτικά να κάνεις αυτόματα σου δίνει το ελεύθερο να φύγεις.Σε αυτό το κομματι ειναι μπροστα!
 

Λογικό είναι η nova μα μη σε αφήνει να φύγεις με 20mbps. Αν ήταν έτσι θα είχαν σπάσει το 90% των συμβολαίων.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Λογικό είναι η nova μα μη σε αφήνει να φύγεις με 20mbps. Αν ήταν έτσι θα είχαν σπάσει το 90% των συμβολαίων.

Το θέμα είναι ότι το 90% των συνδρομητών δεν γνωρίζουν καν τι δικαιώματα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, στη vodafone υπαρχει περιπτωση μια κεραια να ειναι αναβαθμισμενη μονο με 4g  B3,B20;

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, empeiros said:

Γεια σας, στη vodafone υπαρχει περιπτωση μια κεραια να ειναι αναβαθμισμενη μονο με 4g  B3,B20;

Αν έχει μόνο B3 και B20 είναι μη αναβαθμισμένη, δηλαδή δεν έχει 5G και σίγουρα θα αναβαθμιστεί μέσα στο επόμενο διάστημα 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, empeiros said:

Γεια σας, στη vodafone υπαρχει περιπτωση μια κεραια να ειναι αναβαθμισμενη μονο με 4g  B3,B20;

Στα Χανιά το 90% είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zerokill said:

Στα Χανιά το 90% είναι έτσι.

Θα έρθει μην αγχονεσαι 😝 τους έχει πάρει 4 χρονια αλλά θα έρθουν σε μια από τις ποιο τουριστικές περιοχές . Πέρα από την ΠΛΑΚΑ, βλέπω σε κάτι φουλ τουριστικά μέρη 4G με kbps ταχύτητας και τραβάω τα μαλλιά μου 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, georgebad said:

Θα έρθει μην αγχονεσαι 😝 τους έχει πάρει 4 χρονια αλλά θα έρθουν σε μια από τις ποιο τουριστικές περιοχές . Πέρα από την ΠΛΑΚΑ, βλέπω σε κάτι φουλ τουριστικά μέρη 4G με kbps ταχύτητας και τραβάω τα μαλλιά μου 

η CosmoΤe σε 4 χρόνια θα έχει το 60% της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zerokill said:

η CosmoΤe σε 4 χρόνια θα έχει το 60% της αγοράς.

Κοιτά , άποψη μου είναι ότι ο καθένας έχει τα αδύνατα του σημεία. Overall  η cosmote είναι σε πολύ καλύτερη μειρα από τις άλλες σε άποψη δικτύου αλλά και η vodafone ειδια για τις τιμες - παροχες της ειναι εξαιρετικη. Αυτη που δεν βλεπω καλα ειναι η nova. Charging Cosmote Money for a nova experience aint so cool

 

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote στην Κρήτη είναι σκέτη απογοήτευση στα Χανιά δυσταθχως 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Η cosmote στην Κρήτη είναι σκέτη απογοήτευση στα Χανιά δυσταθχως 

Εγώ το αντίθετο είδα στα Χανιά. Παίζει μόνη της. Στο Ακρωτήρι είναι η μόνη με full 5g. Στην κουκουβάγια η Nova δεν έχει ούτε 4g. Δεν καταλαβαίνω πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Η cosmote στην Κρήτη είναι σκέτη απογοήτευση στα Χανιά δυσταθχως 

Στα Χανιά όλες χάλια παίζουν η κάθε μία παίζει καλά σε συγκεκριμένα σημεία οπότε εκεί είναι ισάξιες στα χάλια τους 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Teiresias_ said:

Εγώ το αντίθετο είδα στα Χανιά. Παίζει μόνη της. Στο Ακρωτήρι είναι η μόνη με full 5g. Στην κουκουβάγια η Nova δεν έχει ούτε 4g. Δεν καταλαβαίνω πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.

Μέσα στην πόλη έχει προβλήματα και σε πολλές περιοχές υπάρχει χαμηλή κάλυψη σε 5G ενώ οι άλλες έχουν καλύτερο σήμα. Σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα το δίκτυο δεν είναι τόσο καλό 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Εγώ το αντίθετο είδα στα Χανιά. Παίζει μόνη της. Στο Ακρωτήρι είναι η μόνη με full 5g. Στην κουκουβάγια η Nova δεν έχει ούτε 4g. Δεν καταλαβαίνω πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.

Στην κουκουβάγια εχει 4g 25/30 .. δεν το λες και ουαου. Με την ΝΟΒα δεν ασχολουμαι καν. Συγκρίνω μόνο με Κοσμοτε.Δευτερον μένω εδω και έχω Vodafone κυριως και απλα τεστάρω με Cosmote.Εσυ που μενεις?

2 ώρες πριν, elkons said:

Στα Χανιά όλες χάλια παίζουν η κάθε μία παίζει καλά σε συγκεκριμένα σημεία οπότε εκεί είναι ισάξιες στα χάλια τους 

Στο κέντρο και δυτικά προς Αγία Μαρίνα η Cosmote παίζει παντου 5G ειδικα στην Αγια μαρίνα που βρίσκονται ολα τα ξενοδοχεία αν πας σημερα η vodafone εχει 10mbps και η cosmote 510. Να μην αναφερθω Ενδοχώρα και Νοτια.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zerokill said:

Εσυ που μενεις?

Δεν μένω απλώς ήμουν για κάνα μήνα και είδα την κατάσταση. Έμενα Λενταριανά κοντά στο shell.

Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση ότι όλες έχουν τα χάλια τους στα Χανιά. Ακολουθούν την υπόλοιπη Ελλάδα απλώς σε δεδομένα Χανίων.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...