Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, aektzhs 1 said:

Δεν γίνεται να μην συμφωνήσω στο μεγαλύτερο κομμάτι των λεγόμενων σου. Πάτρα την άνοιξη στο κέντρο με vf max στα 30 Mbps και με Cosmote έπιασα min 65 Mbps. Ακράτα-Πάτρα δεν είχα κανένα πρόβλημα λειτουργικό 4G+ με λίγες μεταπτώσεις σε σκέτο 4G επίσης λειτουργικό όμως. Στο μόνο που έχω ένσταση είναι ότι σε ένα μικρό κομμάτι προς Κόρινθο(επιστρέφοντας Αθήνα)είχε σε μερικά σημεία EDGE χωρίς όμως μεγάλη διάρκεια

Μα το ανέφερα πριν την Κόρινθο (Άσσος και είναι περίεργο σημείο με κάμπο και καθαρή οπτική επαφή με τα κέντρα εκπομπής, αλλά...) έχει 4G με χαμηλή στάθμη και χαμηλές ταχύτητες. Αλλά για μια μικρή απόσταση όλα αυτά.
Τουλάχιστον για την δική μου συσκευή και modem, που μετράω και ανεβάζω τις μετρήσεις. Μπορεί με άλλη συσκευή με διαφορετικό πομποδέκτη και διαφορετικές ευαισθησίες να συμπεριφέρεται λίγο διαφορετικά.

6 minutes ago, Gv2008 said:

Από Αθήνα μέχρι Κόρινθο επιβεβαιώνω κι εγώ μεταπτώσεις σε 2G. Πολύ 5G βέβαια πλέον ακόμα και N78 και λιγότερο EDGE αλλά υπάρχει ακόμα 

Μήπως θυμάσαι τα σημεία με το 2G από Αθήνα μέχρι Κόρινθο, για να τα τσεκάρω, το επόμενο Σ/Κ που θα ανέβω Αθήνα;

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, memoriesradio said:

Καρφωμένο είναι σε 4G+ σε όλη την διαδρομή από Ακράτα έως Πάτρα! Καταγεγραμμένο. Και με δοκιμή όπως προανέφερα side by side αν υπάρχουν "αμφιβολίες".
Μετά την Ακράτα μέχρι Αθήνα που πάλι έχω καταγράψει, και εκεί κολλημένο 4G+ και σε ελάχιστα σημεία (Άσσος Κορινθίας, και κάποια άλλα) μόνο 4G.

Όχι, δεν είναι μόνο 4g, είναι edge με iPhone 14 Plus. Ούτε οι χάρτες φόρτωναν, ακόμη και όταν γύρναγε σε 4g.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, memoriesradio said:

Μα το ανέφερα πριν την Κόρινθο (Άσσος και είναι περίεργο σημείο με κάμπο και καθαρή οπτική επαφή με τα κέντρα εκπομπής, αλλά...) έχει 4G με χαμηλή στάθμη και χαμηλές ταχύτητες. Αλλά για μια μικρή απόσταση όλα αυτά.
Τουλάχιστον για την δική μου συσκευή και modem, που μετράω και ανεβάζω τις μετρήσεις. Μπορεί με άλλη συσκευή με διαφορετικό πομποδέκτη και διαφορετικές ευαισθησίες να συμπεριφέρεται λίγο διαφορετικά.

Μήπως θυμάσαι τα σημεία με το 2G από Αθήνα μέχρι Κόρινθο, για να τα τσεκάρω, το επόμενο Σ/Κ που θα ανέβω Αθήνα;

Δεν θυμάμαι καθόλου. Ήταν λίγο μετά την Κινέτα σίγουρα, πριν τα μεγαρα έχω δει και για 3-4 χλμ πριν από Κόρινθο 

Link to comment
Share on other sites

Καρφωμένο σε 4G+ δεν το λες με τίποτα στο Αθήνα - Πάτρα . Έχει βελτιωθεί πολύ αλλά ακόμα οι μετάπτωσεις είναι αισθητές . Τωρα αν το καρφώνεται εσείς σε 4G δεν έχει και πολύ νόημα για το 99.9% των ατόμων που θα κάνει την διαδρομή 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Καρφωμένο σε 4G+ δεν το λες με τίποτα στο Αθήνα - Πάτρα . Έχει βελτιωθεί πολύ αλλά ακόμα οι μετάπτωσεις είναι αισθητές . Τωρα αν το καρφώνεται εσείς σε 4G δεν έχει και πολύ νόημα για το 99.9% των ατόμων που θα κάνει την διαδρομή 

Αγαπητέ, "εμείς" δεν το "καρφώνουμε" σε 4G only, εδώ και πάρα πολύ καιρό... Δεν υπάρχει λόγος, γιατί είναι (σχεδόν σε όλη την διαδρομή) "καρφωμένο" από μόνο του...
Τρανό παράδειγμα η πρόσφατη καταγραφή Ακράτα-Ζαρούχλα, όπου είναι εμφανές τα σημεία με 2G αλλά και οι αναφορές που έχω κάνει για την συγκεκριμένη διαδρομή και κάλυψη...

2 ώρες πριν, leo06 said:

Όχι, δεν είναι μόνο 4g, είναι edge με iPhone 14 Plus. Ούτε οι χάρτες φόρτωναν, ακόμη και όταν γύρναγε σε 4g.

Όχι, δεν είναι Edge, είναι μόνο 4G+ με iXiaomi Redmi Note 8 Pro. Όλα στη πένα από Ακράτα μέχρι Πάτρα.

Αυτά για τους VHBVS...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Καρφωμένο σε 4G+ δεν το λες με τίποτα στο Αθήνα - Πάτρα . Έχει βελτιωθεί πολύ αλλά ακόμα οι μετάπτωσεις είναι αισθητές . Τωρα αν το καρφώνεται εσείς σε 4G δεν έχει και πολύ νόημα για το 99.9% των ατόμων που θα κάνει την διαδρομή 

Και με S23+ θα έχει τέτοια απόκριση το δίκτυο;;

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, memoriesradio said:

Αγαπητέ, "εμείς" δεν το "καρφώνουμε" σε 4G only, εδώ και πάρα πολύ καιρό... Δεν υπάρχει λόγος, γιατί είναι (σχεδόν σε όλη την διαδρομή) "καρφωμένο" από μόνο του...
Τρανό παράδειγμα η πρόσφατη καταγραφή Ακράτα-Ζαρούχλα, όπου είναι εμφανές τα σημεία με 2G αλλά και οι αναφορές που έχω κάνει για την συγκεκριμένη διαδρομή και κάλυψη...

Όχι, δεν είναι Edge, είναι μόνο 4G+ με iXiaomi Redmi Note 8 Pro. Όλα στη πένα από Ακράτα μέχρι Πάτρα.

Αυτά για τους VHBVS...

Εγώ γράφω για το edge κοντά στην Κόρινθο και εσυ μου λες 4g Ακράτα Πάτρα. Δεν έγραψα ότι έχει edge σε όλη τη διαδρομή, έγραψα που έχει edge.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, leo06 said:

Εγώ γράφω για το edge κοντά στην Κόρινθο και εσυ μου λες 4g Ακράτα Πάτρα. Δεν έγραψα ότι έχει edge σε όλη τη διαδρομή, έγραψα που έχει edge.

Έχεις δίκιο.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2023 at 8:02 ΠΜ, mobilegr said:

Κοντά στο Μπουρνάζι σε εσωτερικό χώρο

Screenshot_20231118_075656_Speedtest.thumb.jpg.c580d30cf649b21340ac72fa95396fee.jpgScreenshot_20231118_075602_NetMonster.thumb.jpg.a565a2140b76113111ed9c23512cbe54.jpg

Το τεστ έγινε από συσκευή Samsung S23+

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος γιατί στο 5g NSA δεν εμφανίζει τη συχνότητα που έχει συνδεθεί η συσκευή; Πως θα καταλάβω αν μπήκε N78 στη κεραία; 

Σε άλλη συσκευή που είχα παλιότερα A53 εμφανιζόταν η συχνότητα για 5g

Γνωρίζει κάποιος πώς σε συσκευή s23+ μπορούμε να δούμε την συχνότητα 5g που έχουμε συνδεθεί; Στο netmonster βλέπω δεν το δείχνει. Υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση; Η αλλιώς υπάρχει άλλη εφαρμογή; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mobilegr said:

Γνωρίζει κάποιος πώς σε συσκευή s23+ μπορούμε να δούμε την συχνότητα 5g που έχουμε συνδεθεί; Στο netmonster βλέπω δεν το δείχνει. Υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση; Η αλλιώς υπάρχει άλλη εφαρμογή; 

Στο cellmapper σίγουρα φαίνεται η συχνότητα, υπάρχουν και άλλοι τρόποι χωρίς εφαρμογή αλλά αναφέρουν πως δεν λειτουργούν κάποιοι χρήστες.  

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, waeo said:

Στο cellmapper σίγουρα φαίνεται η συχνότητα, υπάρχουν και άλλοι τρόποι χωρίς εφαρμογή αλλά αναφέρουν πως δεν λειτουργούν κάποιοι χρήστες.  

 

IMG_20231119_183355.jpg

IMG_20231119_183045.jpg

IMG_20231119_182413.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mobilegr said:

Ευχαριστώ αν και για κάποιο λόγο σε s23+ δεν φαίνεται 

Screenshot_20231119_191314_G-MoN Pro.jpg

Screenshot_20231119_191529_NetMonster.jpg

Για αυτό λέω να δοκιμάσεις και στο cellmapper εκεί αποκλείεται να μην φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mobilegr said:

Ούτε αυτό 

Screenshot_20231119_204404_CellMapper.jpg

Δεν θα δίνει στοιχεία το λογισμικό στην εφαρμογή-ες.  Σε 5G SA δεν θα υπάρχει αυτό το θέμα. 
 

(Φαντάζομαι έχεις την τελευταία ενημέρωση στο κινητό). 

Link to comment
Share on other sites

Σε samsung κάνεις *#0011# στον dialer μπαίνεις στο eng και βλεπεις μπάντες κλπ

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Καλλιθέα. 150 μέτρα μετά έχει μια τρύπα τεράστια, κοντά στον σταθμό του ΗΣΑΠ Καλλιθέα 

IMG_2416.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, waeo said:

Για αυτό λέω να δοκιμάσεις και στο cellmapper εκεί αποκλείεται να μην φαίνεται. 

Ναι είναι η τελευταία έκδοση one ui 6 με android 14 που κυκλοφόρησε πριν λίγες ημέρες. Ούτε ο κωδικός *#0011# λειτουργεί. Καταλαβαίνω ότι εφόσον πιάνει πάνω από 400mbps λογικά n78 θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έγινε τίποτα στο cellmaper; Γιατί τώρα δεν δείχνει τους πύργους στον χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρε ο πατερας μου συσκευη 5g το a54 και εκανα speedtest , τρελες ταχυτητες στην περιοχη , 450mbs download . Περιοχη δασκαλειο Κερατεας .

Το σημα ειναι λιγο καλυτερο απο το 4g αλλα και στο υπογειο που γυριζει σε 2g το 5g δεν ειχε καμια παυλα αλλα εκανε κανονικα κληση ομιλιας και σε πολυ καλυτερη ποιοτητα. 

Αυτο που χαιρομαι ειναι οτι μπορω να κανω κληση ομιλιας στο 5g που δεν το περιμενα. Band 5g NSA 2100. καλη ειναι αυτη η συχνοτητα; . Το κινητο θα πρεπει να υποστηριζει nsa ; για να μπορει να κανει κλησεις μεσω 5g ; ή οχι;  . Οταν ειχε βγει το 5g ηξερα οτι μονο για δεδομενα ειναι και οχι για κλησεις ομιλιας και σε κληση θα περιμενα να γυρισει σε 4g calling. 

 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...