Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, memoriesradio said:

Ίδια εικόνα με το ταξίδι μου στην Ιταλία τον Απρίλιο.
Speed limiti ~10Mbps. Αν πας σε flight mode και επανέλθεις, ξεκολλάει μέχρι να ξανακάνεις speedtest και να σε κατεβάσει.
Δεν έβγαζε κλήσεις προς VoIP σταθερά (της Vodafone) στην Ελλάδα.
Δεν σε αφήνει να συνδεθείς με άλλο δίκτυο της Ιταλίας, εκτός με ένα από τα άλλα 2, και αυτό μετά από πολύ προσπάθεια ή με άλλη σύνδεση (με το κινητό δεν μπορούσα να συνδεθώ αλλού, αλλά με την μία shared sim (MiFi) μπόρεσα).
 

Έχω μεγάλο πρόβλημα που δεν έχω ίντερνετ. Έχω 9 GB από τη nova αλλά θα φύγουν αέρα. Θα πάω αύριο στην TIM να πάρω sim. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Gv2008 said:

Έχω μεγάλο πρόβλημα που δεν έχω ίντερνετ. Έχω 9 GB από τη nova αλλά θα φύγουν αέρα. Θα πάω αύριο στην TIM να πάρω sim. 

WINDTRE να πάρεις αν μπορείς,είναι αρκετά καλύτερη. Αν όμως είσαι σε κεντρικά σημεία και η TIM IT δεν είναι του πεταματού

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Gv2008 said:

Έχω μεγάλο πρόβλημα που δεν έχω ίντερνετ. Έχω 9 GB από τη nova αλλά θα φύγουν αέρα. Θα πάω αύριο στην TIM να πάρω sim. 

Δοκίμασε flight mode να δεις που στο πρώτο speedtest ακριβώς μετά θα πάει σφαίρα για λίγα δευτερόλεπτα...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, memoriesradio said:

Δοκίμασε flight mode να δεις που στο πρώτο speedtest ακριβώς μετά θα πάει σφαίρα για λίγα δευτερόλεπτα...

Κι όμως δεν πηγαίνει 

49 minutes ago, aektzhs 1 said:

WINDTRE να πάρεις αν μπορείς,είναι αρκετά καλύτερη. Αν όμως είσαι σε κεντρικά σημεία και η TIM IT δεν είναι του πεταματού

Έχω και WINDTRE roaming. Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής λέει ότι η TIM είναι καλύτερη από WIND. Και σε ταχύτητα και σε κάλυψη. Η wind στο σπίτι μου είναι με 4G μία μπάρα πολλές φορές με 2g ενώ η Tim είναι με 5G πάντα 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Gv2008 said:

Κι όμως δεν πηγαίνει 

Έχω και WINDTRE roaming. Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής λέει ότι η TIM είναι καλύτερη από WIND. Και σε ταχύτητα και σε κάλυψη. Η wind στο σπίτι μου είναι με 4G μία μπάρα πολλές φορές με 2g ενώ η Tim είναι με 5G πάντα 

Το λέω γιατί το λένε και άλλοι,το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι η WINDTRE είναι καλύτερη. Βέβαια αν δεν σε καλύπτει πάρε TIM IT. Επίσης τα speedtest awards δίνουν δεύτερη την WINDTRE και πέμπτη την TIM IT

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, aektzhs 1 said:

Το λέω γιατί το λένε και άλλοι,το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι η WINDTRE είναι καλύτερη. Βέβαια αν δεν σε καλύπτει πάρε TIM IT. Επίσης τα speedtest awards δίνουν δεύτερη την WINDTRE και πέμπτη την TIM IT

Στην πόλη που μένω η TIM είναι η καλύτερη και σε κάλυψη και σε ταχύτητες. Έχω WIND TRE, θα πάρω και Tim και θα είμαι μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gv2008 said:

Στην πόλη που μένω η TIM είναι η καλύτερη και σε κάλυψη και σε ταχύτητες. Έχω WIND TRE, θα πάρω και Tim και θα είμαι μια χαρά 

Ενημέρωσε μια αν θέλεις για το τι τιμές παίζουν στην γείτονα χώρα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι τραγικές  τρύπες η Vodafone στην Αθήνα στο κέντρο . Η κεραία στο Μοναστηράκι παραμένει με 4G 5mbps , βέβαια στο Σύνταγμα βάλαν n78 και μου έδωσε στα Mc Donald’s 900mbps . Τώρα κχ στο πεδίο του Άρεως είναι με 1 μπάρα σημα και κάνει εναλαγες 4G 5G 

IMG_8402.thumb.png.dc90d91ce27b5bbb8549294e484c5b1e.pngIMG_8401.thumb.png.2a0ee8b35aa39f7fd68741a838c83630.png

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, georgebad said:

Έχει κάτι τραγικές  τρύπες η Vodafone στην Αθήνα στο κέντρο . Η κεραία στο Μοναστηράκι παραμένει με 4G 5mbps , βέβαια στο Σύνταγμα βάλαν n78 και μου έδωσε στα Mc Donald’s 900mbps . Τώρα κχ στο πεδίο του Άρεως είναι με 1 μπάρα σημα και κάνει εναλαγες 4G 5G 

IMG_8402.thumb.png.dc90d91ce27b5bbb8549294e484c5b1e.pngIMG_8401.thumb.png.2a0ee8b35aa39f7fd68741a838c83630.png

Αφού είναι η πρωτεύουσα έτσι,φαντάσου πως θα είναι η επαρχία. Απαράδεκτες αυτές οι εικόνες για την πρωτεύουσα μιας χώρας

Link to comment
Share on other sites

 

Θπαρχει βελτίωση όμως , αρκετά περισσότερη N78 , δεν έκανε εναλαγες αλλά γενιξα σε κάλυψη είναι αρκετά πίσω από Cosmote 

 

13 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αφού είναι η πρωτεύουσα έτσι,φαντάσου πως θα είναι η επαρχία. Απαράδεκτες αυτές οι εικόνες για την πρωτεύουσα μιας χώρ

IMG_8409.thumb.png.959ccaa43ada0ec0f747a9da83248976.pngIMG_8408.thumb.png.c4b7c67afd28fcd81590543af7b0cd05.pngIMG_8407.thumb.png.67eafa5e0403a5b8b4d2a7302e27b110.pngIMG_8406.thumb.png.794129149b0a464206e8b5f307e3303b.pngIMG_8405.thumb.png.f6f5f2b113e2b92a6cce771652372830.pngIMG_8404.thumb.png.3fa468497a08fbdd7f2eb25625cd0d73.png
 

Τα χάλια τους στην πλάκα  Μοναστηράκι . Η cosmote γαζώνει  

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Ενημέρωσε μια αν θέλεις για το τι τιμές παίζουν στην γείτονα χώρα

Εννοείται. Θα περάσω από τα καταστήματα σήμερα και θα μάθω τιμές 

Link to comment
Share on other sites

Τι περίεργο είναι πάλι αυτό; 

Δοκίμασες επανεκκίνηση; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό; Πρώτη φορά μου το βγάζει

IMG_1216.jpeg

8 διαφορετικούς παρόχους εχω χρησιμοποιήσει σε iPhone και τέτοιο μήνυμα δεν εχω ξαναδεί. Ούτε η vf μου Έχει εμφανίσει κάτι τέτοιο. 
 

Το γκουγκλαρα και υπάρχουν άρθρα που μιλανε για ένα γενικευμένο πρόβλημα στην Ο2 στην Αγγλία που έστελνε σε αρκετούς πελάτες αυτό το μήνυμα. Μήπως έχει γίνει κάτι τέτοιο και στη vf; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί ότι είναι απενεργοποιημενο το VoLTE; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p_k said:

Μήπως εννοεί ότι είναι απενεργοποιημενο το VoLTE; 

Προφανώς αυτό εννοει. Αλλά είναι περίεργο εγώ δεν το εχω ξαναδεί. 

Ασε που στα αιφον με 5G δεν έχει καμία ελληνική εταιρεία επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του VoLTE. Κάτι παει λαθος με τον παροχο, στην προκειμένη περίπτωση την vf. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panos.k2 said:

Προφανώς αυτό εννοει. Αλλά είναι περίεργο εγώ δεν το εχω ξαναδεί. 

Ασε που στα αιφον με 5G δεν έχει καμία ελληνική εταιρεία επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του VoLTE. Κάτι παει λαθος με τον παροχο, στην προκειμένη περίπτωση την vf. 

Έτσι ακριβώς 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panos.k2 said:

Ασε που στα αιφον με 5G δεν έχει καμία ελληνική εταιρεία επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του VoLTE

Πάγια τακτική και στο εξωτερικό. Υποτίθεται ότι δουλεύει σωστά και για αυτό δεν σου δίνουν επιλογή απενεργοποίησης. 

Σε πολλά δίκτυα του εξωτερικού κιολας το VoLTE είναι μόνιμα ενεργό άσχετα με το αν εσυ ενεργοποιεις ή απενεργοποιεις το Wifi calling μέσω του παρόχου. Σε κάποιες εταιρίες μάλιστα (στην αγαπημένη μας Ιταλία, γεμάτη παγίδες) παλιότερα το χρέωναν κιόλας ως εξτρα παροχή (Windtre 🙂 )

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

O Daniel μας πήρε (& μας σήκωσε) το 5G. 
 

Για την αναφορά κακού σήματος να γράψω στο chat της cu και να αναφέρω και την πιθανή κεραία κάλυψης; 

Έστειλα στό cu τελικά τα στοιχεία της κεραίας. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, hercoulis said:

O Daniel μας πήρε (& μας σήκωσε) το 5G. 
 

Για την αναφορά κακού σήματος να γράψω στο chat της cu και να αναφέρω και την πιθανή κεραία κάλυψης; 

Έστειλα στό cu τελικά τα στοιχεία της κεραίας. 

Κάλεσε δωρεάν στο 13840.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επιβεβαιώνω το γεγονος του throttling της vodafone gr σε roaming, ταξίδι πρόσφατα στη Βουλγαρία, default επιλογή η Α1, θυγατρική της Α1 Αυστρίας και πρώην MTel (θυγατρική vodafone), throttling σε 4G με max speedtest 15-18 mbps, και διαρκείς εναλλαγές σε 3G αν έκανες πολλή χρήση σε data. Με χειροκίνητη προεπιλογή είναι ανοιχτή η Yettel BG, πρώην Telenor (κάποτε Globul-θυγατρική cosmote), με καλύτερη απόκριση λόγω ping και ελαφρώς καλύτερο download, χωρίς πολλές εναλλαγές. Αντίθετα συγγενής με nova unlimited, παντού από 50-150 mbps σε 4G. 5G συσκευή δεν υπήρχε στη παρέα. Να σημειωθεί ότι το VoLte είναι απενεργοποιημένο και nova και vodafone, με εξαίρεση τη nova που δουλεύει το wificalling. Συσκευή με vodafone unlimited ultra (πλέον red unlimited) iPhone 6S, και με nova unlimited iPhone 8, και τα δύο μήλα με τελευταίο update από clean install και νέες sim. Στο επόμενο ταξίδι θα πάρω μαζί μου το Galaxy A23 5G για να έχω και εικόνα στο 5G. Αυτά από εμένα.

Edited by mitchman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επιβεβαιώνω το γεγονος του throttling της vodafone gr σε roaming, ταξίδι πρόσφατα στη Βουλγαρία, default επιλογή η Α1, θυγατρική της Α1 Αυστρίας και πρώην MTel (θυγατρική vodafone), throttling σε 4G με max speedtest 15-18 mbps, και διαρκείς εναλλαγές σε 3G αν έκανες πολλή χρήση σε data. Με χειροκίνητη προεπιλογή είναι ανοιχτή η Yettel BG, πρώην Telenor (κάποτε Globul-θυγατρική cosmote), με καλύτερη απόκριση λόγω ping και ελαφρώς καλύτερο download, χωρίς πολλές εναλλαγές. Αντίθετα συγγενής με nova unlimited, παντού από 50-150 mbps σε 4G. 5G συσκευή δεν υπήρχε στη παρέα. Να σημειωθεί ότι το VoLte είναι απενεργοποιημένο και nova και vodafone, με εξαίρεση τη nova που δουλεύει το wificalling. Συσκευή με vodafone unlimited ultra (πλέον red unlimited) iPhone 6S, και με nova unlimited iPhone 8, και τα δύο μήλα με τελευταίο update από clean install και νέες sim. Στο επόμενο ταξίδι θα πάρω μαζί μου το Galaxy A23 5G για να έχω και εικόνα στο 5G. Αυτά από εμένα.
Τελικά είχα δίκιο υπάρχει ο περιορισμός σε περιαγωγή. Και καλά δεν το ξέρουν στην εξυπηρέτηση και στην τεχνική υποστήριξη και απορούν γιατί συμβαίνει. Αυτό συμβαίνει μόνο σε συμβόλαια unlimited σε καρτοκινητο και wifi on the spot παίζει κανονικά. Επίσης υπάρχει περιορισμός και στα business unlimited στα 70mbps

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AlexM2 said:

Τελικά είχα δίκιο υπάρχει ο περιορισμός σε περιαγωγή. Και καλά δεν το ξέρουν στην εξυπηρέτηση και στην τεχνική υποστήριξη και απορούν γιατί συμβαίνει. Αυτό συμβαίνει μόνο σε συμβόλαια unlimited σε καρτοκινητο και wifi on the spot παίζει κανονικά. Επίσης υπάρχει περιορισμός και στα business unlimited στα 70mbps

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι φίλε μου και μάλιστα κάλεσα το τεχνικό τμήμα. Αν και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση της εταιρείας σε αντίθεση με τις άλλες που σου μιλάνε με αγένεια, όντως στο συγκεκριμένο θέμα δηλώνουν άγνοια. Μάλιστα ο υπάλληλος μου είπε όταν ανέφερα τα παραπάνω ότι είμαι ο πρώτος (!!!) συνδρομητής που αναφέρει κάτι σχετικό με τα παραπάνω όσον αφορά το roaming!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mitchman said:

Ναι φίλε μου και μάλιστα κάλεσα το τεχνικό τμήμα. Αν και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση της εταιρείας σε αντίθεση με τις άλλες που σου μιλάνε με αγένεια, όντως στο συγκεκριμένο θέμα δηλώνουν άγνοια. Μάλιστα ο υπάλληλος μου είπε όταν ανέφερα τα παραπάνω ότι είμαι ο πρώτος (!!!) συνδρομητής που αναφέρει κάτι σχετικό με τα παραπάνω όσον αφορά το roaming!

Ισχύει ο περιορισμός στο roaming. Τέλη Αυγούστου σε κεντρικό σημείο της Μαδρίτης αλλά και στο κέντρο της Μάλαγας συνδεδεμένος σε Ν78 vodafone είχα μέγιστη ταχύτητα 30Mbps. Το Πάσχα στο ίδιο σημείο στη  Μαδρίτη είχα 800 Mbps άρα κάτι άλλαξε το Καλοκαίρι. Σε δοκιμή cosmote σε σύνδεση N78 με Movistar η Orange η ταχύτητα ήταν 700-800 Μbps

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για ταχύτητες είχε γίνει συζήτηση για τους όρους χρήσης του unlimited ultra. Από την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι ο περιορισμός των 300 GB αφορά νέες απεριόριστες συνδέσεις από τον Ιούλιο του 23 και μετά. Έως τότε είπαν ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ταχύτητας ούτε στην κυρία SIM ούτε και στην 4Sharing 

Edited by mitchman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...