Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Μέχρι τέλους του έτους η Θεσσαλονίκη θα έχει 125.000 γραμμές! + 50% απ' ότι σήμερα!

Όλες πο περιοχές όπως αναφέρει και π Νικόλας είναι στα δυτικά . Τα έργα ππυ είχαν αναλάβει οι άλλοι έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί , με το κομμάτι της COSMOTE να είναι λειτουργικό πλήρως τουλάχιστον μοα τριετία . Και η Vodafone νμζ έχει σχεδόν ολοκληρώσει τα έργα για ίνες . Έχουμε εξαιρετική διαθεσιμότητα στην Θεσσαλονίκη στην οπτική ίνα , και εννοείτε σε αυτό συμβάλλει η πίεση από HCN και INALAN

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Βάσει πλάνου και πληροφοριών!

Τι ποσοστό έχει η συμπρωτεύουσα;;

Εγώ έγραψα κάτι που ισχύει… μακαρι να προλάβουν γιατί θέλω 300αρα με 26€ αλλά σκεφτομαι σοβαρά να μείνω με Cosmote διότι εκεί που κινουμαι με καλύπτει. Εν τω μεταξύ κάτι ακόμα, σήμερα ήμουν στο νοσοκομείο Γεννηματας απέναντι από το ΑΠΘ. Η Nova έχει κάλυψη έξω, αλλά μέσα στα πανεπιστήμια και στο Γεννηματας περνάει μόνο 2G 900αρι.

8 ώρες πριν, georgebad said:

Όλες πο περιοχές όπως αναφέρει και π Νικόλας είναι στα δυτικά . Τα έργα ππυ είχαν αναλάβει οι άλλοι έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί , με το κομμάτι της COSMOTE να είναι λειτουργικό πλήρως τουλάχιστον μοα τριετία . Και η Vodafone νμζ έχει σχεδόν ολοκληρώσει τα έργα για ίνες . Έχουμε εξαιρετική διαθεσιμότητα στην Θεσσαλονίκη στην οπτική ίνα , και εννοείτε σε αυτό συμβάλλει η πίεση από HCN και INALAN

Στα δυτικά ξέρω έχουν VDSL, Δήμος Θεσσαλονίκης και Καλαμαριάς πλην Τούμπας έχει βάλει οπτικές η Cosmote εδώ και μια τριετία, μετά νοίκιασε η Nova πρώτη(πρώτα η Wind και μετά η Forthnet) και ταυτοχρονα έχουμε ήδη HCN, η Inalan τώρα κάλυψε το κέντρο και πάει προς ανατολικά και η Vodafone νοίκιασε τελευταία από τη κοσμοτε αλλά δίνει έως 1Gbps. 
Εγω προσωπικά σκεφτομαι σοβαρά να γυρίσω και άλλες δυο γραμμές από τη Nova προς Cosmote & Vodafone στη σταθερή. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καραμπουρνάκι, οδός Αβδελά, εσωτερικός χώρος 

 

Screenshot_2024-04-13-19-19-33-031_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2024 at 8:34 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Πάμε να "γκρεμίσουμε" την Καμπή! Με Καψάλη, Γρίβα, Τσίκο, Λαζαράκη! Θα ακολουθήσει λαχειοφόρος με κλήρωση κινητό τελευταίας τεχνολογίας προσφορά της Nova. Μη το χάσετε! 😄😂

Θα μαστε πολλοι βλεπω😇

...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς!
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, p_k said:

Καραμπουρνάκι, οδός Αβδελά, εσωτερικός χώρος 

 

Screenshot_2024-04-13-19-19-33-031_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Αξιοπρεπές, θα μπορούσε καλύτερα.

Τραγικό upload βέβαια.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από Nova για το 5G:

"Για τη περιοχή των Μελισσίων, φαίνεται πως σε μερικά σημεία η κάλυψη για 5G είναι περιορισμένη, γι' αυτό και παρατηρείτε την εναλλαγή σε 4G. Συγκεκριμένα, για τη διεύθυνση που έχετε αναφέρει, η κάλυψη 5G για εσωτερικούς χώρους είναι περιορισμένη, ενώ εξωτερικά υπάρχει πλήρης κάλυψη."

Για το Σισμανόγλειο:

"Στο σημείο που έχετε αναφέρει, φαίνεται πως υπάρχει εσωτερική κάλυψη για 4G καθώς και ομιλία, ωστόσο ενδεχομένως να μην πιάνει σήμα σε ορισμένα σημεία λόγω της αρχιτεκτονικής του χώρου." (Που να τους πω για την Cosmote που φυσάει).

Για το πότε θα βελτιωθεί:

"Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για ολοκλήρωση αναβαθμίσεων, ωστόσο πραγματοποιούνται συνεχώς εργάσιες βελτίωσης στις κεραίες μας!"

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIKU said:

Απάντηση από Nova για το 5G:

"Για τη περιοχή των Μελισσίων, φαίνεται πως σε μερικά σημεία η κάλυψη για 5G είναι περιορισμένη, γι' αυτό και παρατηρείτε την εναλλαγή σε 4G. Συγκεκριμένα, για τη διεύθυνση που έχετε αναφέρει, η κάλυψη 5G για εσωτερικούς χώρους είναι περιορισμένη, ενώ εξωτερικά υπάρχει πλήρης κάλυψη."

Για το Σισμανόγλειο:

"Στο σημείο που έχετε αναφέρει, φαίνεται πως υπάρχει εσωτερική κάλυψη για 4G καθώς και ομιλία, ωστόσο ενδεχομένως να μην πιάνει σήμα σε ορισμένα σημεία λόγω της αρχιτεκτονικής του χώρου." (Που να τους πω για την Cosmote που φυσάει).

Για το πότε θα βελτιωθεί:

"Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για ολοκλήρωση αναβαθμίσεων, ωστόσο πραγματοποιούνται συνεχώς εργάσιες βελτίωσης στις κεραίες μας!"

Για κλάματα

Link to comment
Share on other sites

Είσοδος Νέου Ρυσίου, Θεσσαλονίκη 

 

Screenshot_2024-04-14-13-39-12-892_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Κ. Σχολάρι Θεσσαλονίκης, εσωτερικός χώρος.

11836

 

Screenshot_2024-04-14-16-08-16-640_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sanaa Coast στο μπαλκόνι

Πολυ μέτρια η Nova,αλλά είχε και κόσμο λόγω Κυριακής. https://www.speedtest.net/result/i/6065283261

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εν πλώ για Άνδρο. Τώρα περνάω απο την Εύβοια είμαι κοντά στο Μαρμάρι! Φούλ συνεγκατάσταση με enb 4ψήφιο αλλά με λειτουργικό δίκτυο. Άσχετα εάν βλέπω κατά την διαδρομή 5G disconnected. Εσωτερικά στις αεροπορικές είμαι. 

-Συσκευή S23

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Chrischal1908 said:

Είμαι εν πλώ για Άνδρο. Τώρα περνάω απο την Εύβοια είμαι κοντά στο Μαρμάρι! Φούλ συνεγκατάσταση με enb 4ψήφιο αλλά λειτουργικό δίκτυο. Άσχετα εάν βλέπω κατά την διαδρομή 5G disconnected. Εσωτερικά στις αεροπορικές είμαι. 

-Συσκευή S23

Κάνε κανένα σπεεδτεστ!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Gv2008 said:

Κάνε κανένα σπεεδτεστ!

Είμαι στο Στενό Καφηρέα (Κάβο Ντόρο) Γνωστό από το ναυάγιο. Για speedtest πρέπει να βγω κατάστρωμα γιατί νιώθω ότι θα την αδικήσω εσωτερικά του πλοίου.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

 

 

On 11/4/2024 at 4:45 ΜΜ, Nikolas14 said:

 Εν τω μεταξύ κάτι ακόμα, σήμερα ήμουν στο νοσοκομείο Γεννηματας απέναντι από το ΑΠΘ. Η Nova έχει κάλυψη έξω, αλλά μέσα στα πανεπιστήμια και στο Γεννηματας περνάει μόνο 2G 900αρι.

 

Ακριβώς έξω καλά πάει , εσωτρικα όμως έχει θέμα . Η cote πάει μια χαρά , έχει και το θυριο 1017 εκει

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Είμαι στο Στενό του Καφηρέα (Κάβο Ντόρο) Γνωστό από το ναυάγιο. Για speedtest πρέπει να βγω κατάστρωμα γιατί νιώθω ότι θα την αδικήσω εσωτερικά του πλοίου.

Έτσι γίνονται οι σωστές μετρήσεις Nova. Line of sight και ψηλά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mixtri said:

Έτσι γίνονται οι σωστές μετρήσεις Nova. Line of sight και ψηλά.

 

h_thelionking_19752_9ec84d47.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση εσωτερικού χώρου 

27ο χιλ. ΕΟ Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών 

 

IMG_20240417_160711.jpg

Screenshot_2024-04-17-16-05-02-777_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το RSRQ για την 2100 που είναι συνδεδεμένο και το κινητό πάντως είναι στα -11. Μικρή η διαφορά.

Σίγουρα έχει εμφανής βελτίωση η κεραία από τότε που αναβαθμίστηκε από την 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμπορικό κέντρο Μακεδονία, Πυλαία 

 

Screenshot_2024-04-17-17-47-23-397_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει ο εξοπλισμός στην κεραία 12112 στην Κατερίνη (vodafone, nova), μπορεί να έχει και λίγο καιρό, τώρα όμως το παρατήρησα. Θα την βγάλω φωτό με την πρώτη ευκαιρια

Link to comment
Share on other sites

Στην παραλία είναι αυτή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, cocu said:

Οδός Ζαλόγγου στην πόλη μεσα

Μόλις την ειδα, γενικα η Nova εντός πολης έχει αρκετές κεραίες και Micro.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2024 at 9:53 ΠΜ, georgebad said:

 

 

Ακριβώς έξω καλά πάει , εσωτρικα όμως έχει θέμα . Η cote πάει μια χαρά , έχει και το θυριο 1017 εκει

Αυτό μου επιβεβαίωσαν και από το Live Chat της Nova…σήμα έχει αλλά μέσα δεν περνάει σωστά. Και το ξαναλεω για μερικούς, κακή δεν είναι η Nova στο κέντρο. Ρύθμιση στον εξοπλισμό χρειάζεται. 
Παμε μια μέτρηση στην Καραολή και Δημητρίου των Κύπριων χαμηλά πάνω από το φαναρι της εγνατια(πρωην διοικητηρίου για τους μεγαλύτερους σε ηλικία).

IMG_3056.thumb.png.47601c2e3d8d411b6b150b4cab631c52.png
 

Καραολη και Δημητρίου Εύοσμος, στο Yes. 
 

IMG_3060.thumb.png.1e4215a532f95cf5f4f5f2f040824ba9.png

Στο Carre μέσα ειχα 110/20, μια χαρά πήγαινε η Nova χωρίς 5G αλλά είναι κρίμα που έκανε ξανά μισές δουλειές. Έχεις αναβαθμίσει Ηλιουπολη, Περιφερειακό και Άνω Εύοσμο και έχουν αφήσει ΚΤΕΛ, τον μισό Εύοσμο & Μενεμένη χωρίς 5G. 

Επίσης τα θέματα στη Δελφών από Πέτρου Συνδικα μέχρι Φλέμινγκ παραμένουν και οριακά έχεις δεδομένα από 4G B20. 
Δημαρχειο Θεσσαλονίκης που ήμουν στην Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστακης κάτω στο ισογειο δεν πέρναγε καθόλου δεδομένα σε εσωτερικό χώρο. Και γενικοτερα δυσκολεύεται στην γυρω περιοχή ενώ έχει κάλυψη τέλεια εξωτερικά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...