Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

53 minutes ago, MIKU said:

Έκαναν δουλειά στο Βόλο δηλαδή, συνονόματε;

Έκαναν αρκετά καλή! Μαζί με την 4807, εγκατέστησαν 2 ακόμα κεραίες στο κέντρο (enb 4903, 15847). Έλυσαν ένα χρόνιο πρόβλημα που υπήρχε στο κέντρο της πόλης, ιδιαίτερα για τη Nova. Η Nova επίσης διάβασα ότι πρόσθεσε n78 σε κάποιες κεραίες προς τη μεριά του Αλμυρού, και αναβάθμισαν κάποιες μαζί με τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι Αλμυρό, η nova είναι σάπια στη μισή πόλη που καλύπτεται από την 12026. Ταχύτητες χαμηλότερες από 10mbps και edge σε εσωτερικούς χώρους. Στο άλλο μισό της πόλης που καλύπτεται από την 1993 παίζει πολύ καλά. Έχει b1, b3, b7, b20, b28, n1 και προσφάτως είδα και n78 αλλά αρνείται να συνδεθεί στην n78 ακόμα και με band lock. N78 είδα και στην 12016 της Αμαλιάπολης αλλά χειμώνα βράδυ που δεν έχει κόσμο έπιανε 100mbps μόνο. Το καλοκαίρι με κόσμο και n1 έπιανε 150mbps.

Θα αναγκαστώ να πάω vodafone αν δεν αλλάξει κάτι. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, marios239 said:

Έκαναν αρκετά καλή! Μαζί με την 4807, εγκατέστησαν 2 ακόμα κεραίες στο κέντρο (enb 4903, 15847). Έλυσαν ένα χρόνιο πρόβλημα που υπήρχε στο κέντρο της πόλης, ιδιαίτερα για τη Nova. Η Nova επίσης διάβασα ότι πρόσθεσε n78 σε κάποιες κεραίες προς τη μεριά του Αλμυρού, και αναβάθμισαν κάποιες μαζί με τη Vodafone.

Μπράβο, μακάρι να συνεχίσουν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έγινε σημαντική δουλειά στον Βόλο.

Μπράβο!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, dasnowy said:

Επειδή είμαι Αλμυρό, η nova είναι σάπια στη μισή πόλη που καλύπτεται από την 12026. Ταχύτητες χαμηλότερες από 10mbps και edge σε εσωτερικούς χώρους. Στο άλλο μισό της πόλης που καλύπτεται από την 1993 παίζει πολύ καλά. Έχει b1, b3, b7, b20, b28, n1 και προσφάτως είδα και n78 αλλά αρνείται να συνδεθεί στην n78 ακόμα και με band lock. N78 είδα και στην 12016 της Αμαλιάπολης αλλά χειμώνα βράδυ που δεν έχει κόσμο έπιανε 100mbps μόνο. Το καλοκαίρι με κόσμο και n1 έπιανε 150mbps.

Θα αναγκαστώ να πάω vodafone αν δεν αλλάξει κάτι. 

Σήμερα δεν έχει λυθεί το πρόβλημα αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chrischal1908 said:

Σήμερα δεν έχει λυθεί το πρόβλημα αυτό;;

Αν λες για το ότι δεν συνδέεται στην n78 της 1993, ακόμα υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Όταν ανοιγοκλείνω το airplane mode συνδέεται για λίγο στην n78 και μετά αποσυνδέεται. Θέμα σήματος δεν είναι. Έχω και οπτική επαφή με την κεραία. Κάτι άλλο συμβαίνει. Εκτός αν δεν έχει n78 και με τρολάρει το κινητό μου. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, p_k said:

Φαίνεται ότι έγινε σημαντική δουλειά στον Βόλο.

Μπράβο!

Αν συνεχίσει έτσι θα φτιάξει δίκτυο και θα μπορεί να διεκδικήσει τη 2η θέση σε ταχύτητες και μερίδιο.

Αν όχι, θα παραμείνει εκεί που είναι.

Θα δείξει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, MIKU said:

Αν συνεχίσει έτσι θα φτιάξει δίκτυο και θα μπορεί να διεκδικήσει τη 2η θέση σε ταχύτητες και μερίδιο.

Αν όχι, θα παραμείνει εκεί που είναι.

Θα δείξει.

Βλέπουμε καθημερινά βελτιώσεις- αλλαγές θα κορυφώνονται όσο περνά ο καιρός με απολογισμό για φέτος από το φθινόπωρο και μετά πριν "κλείσει" το έτος! Εδώ θα είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, MIKU said:

Αν συνεχίσει έτσι θα φτιάξει δίκτυο και θα μπορεί να διεκδικήσει τη 2η θέση σε ταχύτητες και μερίδιο.

Αν όχι, θα παραμείνει εκεί που είναι.

Θα δείξει.

Αν συνεχίζει να αναβαθμίζει μαζί με τη Vodafone, αλλά δεν βάζει N78 όπως η Vodafone, πως ακριβώς θα πιάσει δεύτερη θέση;;

Τωρα για το μερίδιο, 10000000 + διαφορά και πιστεύεις ότι θα το καλύψει; Άσε που με 10000000 επιπλέον, θα σέρνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα πράγματα στη ζωή, το αποτέλεσμα μετράει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, p_k said:

Φαίνεται ότι έγινε σημαντική δουλειά στον Βόλο.

Μπράβο!

Αυτό από που προκύπτει; Επειδή έχει σήμα πλέον στο κέντρο;

Όλος ο Βόλος ήταν ανέκαθεν προβληματικός. Τώρα θα έχει σήμα στον Άγιο Νικόλαο και στην Ερμού οκ... Στα Πανεπιστήμια και στην παλιά πόλη συνεχίζει να έιναι προβληματική... Πίσω από τις εστίες του Πανεπιστημίου χάλια. Βέβαια πάλι καλά να λέμε, μην τα θέλουμε όλα. Μπάτζετ δίκτυο είναι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Αυτό από που προκύπτει; Επειδή έχει σήμα πλέον στο κέντρο;

Όλος ο Βόλος ήταν ανέκαθεν προβληματικός. Τώρα θα έχει σήμα στον Άγιο Νικόλαο και στην Ερμού οκ... Στα Πανεπιστήμια και στην παλιά πόλη συνεχίζει να έιναι προβληματική... Πίσω από τις εστίες του Πανεπιστημίου χάλια. Βέβαια πάλι καλά να λέμε, μην τα θέλουμε όλα. Μπάτζετ δίκτυο είναι.

Είναι μια καλή αρχή τουλάχιστον. Το κέντρο ήταν το λιγότερο τραγικό.

 Νομίζω ότι το πρόβλημα της Nova (και της Vodafone) στο Βόλο είναι ότι όπου δεν έχει κοντινή κεραία, έχει σήμα είτε από τη Μακρυνίτσα, είτε απ' το Σωρό, είτε απ' τα Μελισσάτικα. Και στις 3 περιπτώσεις οι κεραίες είναι πάντα γεμάτες και σέρνονται. Η Vodafone έχει ένα πλεονέκτημα γιατί έβαλε n78 στη Μακρυνίτσα και στην Άλλη Μεριά (χωρίς συνεγκατάσταση). Έχει επίσης 2 δικές της κεραίες στο κέντρο.

ΥΓ: Συγνώμη για το off-topic και το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, marios239 said:

Είναι μια καλή αρχή τουλάχιστον. Το κέντρο ήταν το λιγότερο τραγικό.

 Νομίζω ότι το πρόβλημα της Nova (και της Vodafone) στο Βόλο είναι ότι όπου δεν έχει κοντινή κεραία, έχει σήμα είτε από τη Μακρυνίτσα, είτε απ' το Σωρό, είτε απ' τα Μελισσάτικα. Και στις 3 περιπτώσεις οι κεραίες είναι πάντα γεμάτες και σέρνονται. Η Vodafone έχει ένα πλεονέκτημα γιατί έβαλε n78 στη Μακρυνίτσα και στην Άλλη Μεριά (χωρίς συνεγκατάσταση). Έχει επίσης 2 δικές της κεραίες στο κέντρο.

ΥΓ: Συγνώμη για το off-topic και το κατεβατό.

Εγώ που έζησα εκεί σαν φοιτητής η Vodafone είχε παντού σήμα ενώ εγώ κρεμόμουν από το μπαλκόνι με τη ΝΟΒΑ. Και οι δύο με Εριξον τότε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως;

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, p_k said:

Τώρα όμως;

 

Δεν άλλαξαν και πολλά από αυτά που διαβάζω. Στο Αργοστόλι πάντως που ήμουν μια εβδομάδα, σε μαγαζιά της πλατείας συγκεκριμένα σε εσωτερικούς χώρους και σε κεντρικά σημεία επίσης οριακό 4G/5G και γυρνάει σε Edge. Κλήσεις/sms άψογα, από δεδομένα μόνο με Cosmote δούλευα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nikolas14 said:

Δεν άλλαξαν και πολλά από αυτά που διαβάζω. Στο Αργοστόλι πάντως που ήμουν μια εβδομάδα, σε μαγαζιά της πλατείας συγκεκριμένα σε εσωτερικούς χώρους και σε κεντρικά σημεία επίσης οριακό 4G/5G και γυρνάει σε Edge. Κλήσεις/sms άψογα, από δεδομένα μόνο με Cosmote δούλευα.

Στο Αργοστόλι αυτά.

Εγώ όπου κινούμαι βλέπω συνεχείς αλλαγές.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nikolas14 said:

Δεν άλλαξαν και πολλά από αυτά που διαβάζω. Στο Αργοστόλι πάντως που ήμουν μια εβδομάδα, σε μαγαζιά της πλατείας συγκεκριμένα σε εσωτερικούς χώρους και σε κεντρικά σημεία επίσης οριακό 4G/5G και γυρνάει σε Edge. Κλήσεις/sms άψογα, από δεδομένα μόνο με Cosmote δούλευα.

Δεν έχουν περάσει ακόμη από το Ιόνιο Λευκάδα και Κεφαλονιά κυρίως, ειδικά στο Αργοστόλι. Όταν περάσουν, την δουλειά που θα κάνουν να σχολιάσεις.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, p_k said:

Στο Αργοστόλι αυτά.

Εγώ όπου κινούμαι βλέπω συνεχείς αλλαγές.

 

Στη Πάτρα προς Κυλληνη που κατέβηκα ειδα κάποιες αλλαγές και Ν78 στο Ριο με μέγιστο 700Mbps Download. 
Καμια σχέση με δυο χρόνια πριν.

22 minutes ago, Chrischal1908 said:

Δεν έχουν περάσει ακόμη από το Ιόνιο Λευκάδα και Κεφαλονιά κυρίως, ειδικά στο Αργοστόλι. Όταν περάσουν, την δουλειά που θα κάνουν να σχολιάσεις.

Κεφαλονιά έκαναν μια γερή αναβάθμιση, άνοιξαν 5G αλλά έκαναν μισές δουλειές. Όταν παίζεις με 2 κεραίες και μια από Ληξούρι σε κάποια σημεία έχεις κάλυψη ραδιόφωνο. Υποψιν μέσα στο Αργοστόλι έχει κεραια η Vodafone αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν έκανε διασύνδεση η Nova. Η 1512 βγάζει ενα μεγάλο μερος της πολης λόγω στρατηγικής τοποθεσίας.

IMG_2781.thumb.png.9b867ea6771684d6c22cff953d3b4de6.png

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nikolas14 said:

Στη Πάτρα προς Κυλληνη που κατέβηκα ειδα κάποιες αλλαγές και Ν78 στο Ριο με μέγιστο 700Mbps Download. 
Καμια σχέση με δυο χρόνια πριν.

Κεφαλονιά έκαναν μια γερή αναβάθμιση, άνοιξαν 5G αλλά έκαναν μισές δουλειές. Όταν παίζεις με 2 κεραίες και μια από Ληξούρι σε κάποια σημεία έχεις κάλυψη ραδιόφωνο. Υποψιν μέσα στο Αργοστόλι έχει κεραια η Vodafone αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν έκανε διασύνδεση η Nova. Η 1512 βγάζει ενα μεγάλο μερος της πολης λόγω στρατηγικής τοποθεσίας.

IMG_2781.thumb.png.9b867ea6771684d6c22cff953d3b4de6.png

Την 1512 ειδικά πρέπει να την τουμπανιάσουν! Full Bands + N78 φυσικά και προσθήκη επιπλέον πάνελ και αναβάθμιση backhaul!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Την 1512 ειδικά πρέπει να την τουμπανιάσουν! Full Bands + N78 φυσικά και προσθήκη επιπλέον πάνελ και αναβάθμιση backhaul!

Η 1512 βγάζει μέσα στο βουνό( περιοχή Ομαλά και τον Άγιο Γεράσιμο). Τα υπόλοιπα cell πιάνουν όλη την είσοδο προς Αργοστολι, λιμνοθάλασσα Κουταβου, Γέφυρα De Bosset και το 1/3 της πολης. Η Vodafone επειδή έχει σταθμό εντός κάνει δουλειά συν κάτι Micro. Επίσης στη θέση της 665 πιανει από ψηλά το Αργοστόλι και καλύπτει το κέντρο και έχει η Nova δικό της ιστό με άδεια από το 1998. Αυτός πιανει το μισό Αργοστόλι, τον φάρο του Αργοστολίου και φτάνει μέχρι το Αεροδρόμιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα για κάλυψη από Πειραιά προς Χίο (δηλαδή στο πλοίο) και στο νησί;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρέπει να άνοιξαν την 700αρα στο 5G στην περιοχή μου στο Μαρούσι, οι άλλες είναι καιρό ανοικτές.(πρώην κεντρικά γραφεία της Wind). Ήταν down ο σταθμός το μεσημέρι. Λέτε να συνεχίσουν τις αλλαγές;;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να πείραξαν εδώ στα βόρεια γιατί ανέβηκαν τα νούμερα.

Θα βάλω screenshot μετά.

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MIKU said:

Κάτι πρέπει να πείραξαν εδώ στα βόρεια γιατί ανέβηκαν τα νούμερα.

Θα βάλω screenshot μετά.

Εδώ καμια διαφορά, Πειραιάς 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εδώ και κάποια ώρα, στην περιοχή μου, το 5G για κάποιο λόγο είναι αδύναμο και μας γυρνάει σε 4G+ με αρκετά καλές ταχύτητες.

Screenshot_20240405_204424_Messages.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...