Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, Teiresias_ said:

Καλό θα ήταν να ανεβάζεις και καμιά εξαίρεση γιατί αλλιώς σε παρεξηγεί ο κόσμος και σε θεωρεί Novaκια.. 😯😯

Φίλε μου δεν με απασχολεί τι με θεωρεί ο κόσμος, εγώ δεν έχω κρύψει την προτίμηση μου, παραδέχομαι ότι είμαι NOVAκιας, ομως όπου πηγαίνω και μου δίνεται η ευκαιρία κάνω μετρήσεις ως χόμπι ας πούμε (διότι υπάρχουν και σημαντικότερα πράγματα σε αυτήν τη ζωή).

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, georgebad said:

ρε παιδιά πόσες φορές θα τα πούμε ότι εμείς με τα iPhone ΔΕΝ έχουμε άλλη επιλογή !!!! Προσπαθούμε να βιηθησουμε όσο μπορούμε. εδψ σκέψου δεν μου βγάζει καν CELL Id  γιατι κανει κανα αιωνα να φορτωσει , και enb δεν δίνει ΚΑΝ το μενού πληοεοφοριων

Καλημέρα 

τα iPhone βγάζουν 

εφαρμογή τηλεφωνικά σαν να πας πάρεις τηλέφωνο 

πατάς   *3001#12345#*

και κάνεις κλήση 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mixtri said:

Στατικά η Νοβα δεν έχει πρόβλημα. Εν κινήσει έχει πολλά πολλά πολλά θέματα. Αυτή είναι η αλήθεια.

Μόνο που τα κινητά είναι για να κινούνται.. αυτή είναι η αλήθεια.

1 minute ago, p_k said:

Φίλε μου δεν με απασχολεί τι με θεωρεί ο κόσμος, εγώ δεν έχω κρύψει την προτίμηση μου, παραδέχομαι ότι είμαι NOVAκιας, ομως όπου πηγαίνω και μου δίνεται η ευκαιρία κάνω μετρήσεις ως χόμπι ας πούμε (διότι υπάρχουν και σημαντικότερα πράγματα σε αυτήν τη ζωή).

 

Οκ δεκτό!

Απλώς να ξέρεις ότι την αδικείς τη Nova κάνοντας τεστ με το μόντεμ του συγκεκριμένου κινητού. Όταν οι άλλοι κάνουν με iPhone που έχουν μακράν καλύτερο μόντεμ από το Xiaomi σου..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Teiresias_ said:

Μόνο που τα κινητά είναι για να κινούνται.. αυτή είναι η αλήθεια.

Οκ δεκτό!

Απλώς να ξέρεις ότι την αδικείς τη Nova κάνοντας τεστ με το μόντεμ του συγκεκριμένου κινητού. Όταν οι άλλοι κάνουν με iPhone που έχουν μακράν καλύτερο μόντεμ από το Xiaomi σου..

Να ξέρεις ότι το poco x6 που έχω έχει πάρα πολύ καλό modem, όπως και το poco x6 pro που έχει ο φίλος @mixtri τώρα όσον αφορά τα iphone πραγματικά δεν μου αρέσει το λειτουργικό τους, είμαι στο αντίπαλο ας πούμε στρατόπεδο και δεν πρόκειται να αλλάξω.

Έχουν όμως πανίσχυρα modem,όπως και να έχει το πράγμα είναι η πραγματικότητα.

Δεν μπορώ όμως τους περιορισμούς τους με τίποτε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Να ξέρεις ότι το poco x6 που έχω έχει πάρα πολύ καλό modem, όπως και το poco x6 pro που έχει ο φίλος @mixtri τώρα όσον αφορά τα iphone πραγματικά δεν μου αρέσει το λειτουργικό τους, είμαι στο αντίπαλο ας πούμε στρατόπεδο και δεν πρόκειται να αλλάξω.

Έχουν όμως πανίσχυρα modem,όπως και να έχει το πράγμα είναι η πραγματικότητα.

Δεν μπορώ όμως τους περιορισμούς τους με τίποτε.

Όπως το poco έτσι και τα iPhone έχουν μόντεμ της Qualcomm που τα σπάει 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Harry636 said:

Καλημέρα 

τα iPhone βγάζουν 

εφαρμογή τηλεφωνικά σαν να πας πάρεις τηλέφωνο 

πατάς   *3001#12345#*

και κάνεις κλήση 

 

Ναι , από αυτο το μενού είναι . Αλλά κάνει 15 χρονια να φορτίσει το cellid ξαι μέχρι να γινει αυτό έχει γίνει το handover 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Harry636 said:

Όπως το poco έτσι και τα iPhone έχουν μόντεμ της Qualcomm που τα σπάει 

Πες μας ότι έχουν και ίδια μόντεμ να το τερματίσομε..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Teiresias_ said:

Πες μας ότι έχουν και ίδια μόντεμ να το τερματίσομε..

Το poco x6 έχει το 62

το iPhone 14 έχει από το 70 και πάνω παίζει και διαφορά τιμής η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη 

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα αυτό θα μας διαφωτίσει ο @mixtri

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, p_k said:

Αυτά που λες δεν τα έχω συναντήσει ποτέ στις περιοχές όπου κινούμαι.

Το κινητό το χρησιμοποιώ όλη μέρα για πάρα πολλές εργασίες και για πάρα πολύ upload επίσης.

Εγώ όμως τα συναντάω, και κινούμαι κέντρο, Εύοσμο, Κορδελιό, Καλαμαριά, Ανάληψη, Φάληρο ειδικά κινούμαι συνέχεια γιατί έχω Airbnb κοντά στην Β.Ολγας και ασχολούμαι ο ίδιος. Στα μόνα που συμφωνώ 100% σε ότι ανεβάζεις είναι κατι μετρήσεις στη Γεωργικής Σχολής που ήταν χαμηλά σχετικά νούμερα και για τη Θερμή γιατί γνωρίζω. Τώρα τα κεντρικά σημεία που ανεβάζεις εντός πόλης συμφωνώ αλλά για την αίθουσα τελετών που βρέθηκα πρόσφατα σε αποφοίτηση φίλου δεν είδα πάνω από 200-300Mbps. Πάνω από τη καμάρα έχει κενό κάλυψης, το ίδιο και στη Ναυαρίνου όπου το 5G γίνεται 4G. Επίσης Πρόξενου Κορομηλά γεμάτη Micro 4G και  Μητροπόλεως με Καρολου Ντηλ μαζί με την κεραία της Ευαγγελιστρίας έχουν βλάβη στη 1η περίπτωση εδώ και μήνες και στη δεύτερη έχει ξηλωθεί κεραία και δεν έχει μπει άλλη στη θέση της. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Εγώ όμως τα συναντάω, και κινούμαι κέντρο, Εύοσμο, Κορδελιό, Καλαμαριά, Ανάληψη, Φάληρο ειδικά κινούμαι συνέχεια γιατί έχω Airbnb κοντά στην Β.Ολγας και ασχολούμαι ο ίδιος. Στα μόνα που συμφωνώ 100% σε ότι ανεβάζεις είναι κατι μετρήσεις στη Γεωργικής Σχολής που ήταν χαμηλά σχετικά νούμερα και για τη Θερμή γιατί γνωρίζω. Τώρα τα κεντρικά σημεία που ανεβάζεις εντός πόλης συμφωνώ αλλά για την αίθουσα τελετών που βρέθηκα πρόσφατα σε αποφοίτηση φίλου δεν είδα πάνω από 200-300Mbps. Πάνω από τη καμάρα έχει κενό κάλυψης, το ίδιο και στη Ναυαρίνου όπου το 5G γίνεται 4G. Επίσης Πρόξενου Κορομηλά γεμάτη Micro 4G και  Μητροπόλεως με Καρολου Ντηλ μαζί με την κεραία της Ευαγγελιστρίας έχουν βλάβη στη 1η περίπτωση εδώ και μήνες και στη δεύτερη έχει ξηλωθεί κεραία και δεν έχει μπει άλλη στη θέση της. 

Από πέρυσι είναι καλύτερη ή χειρότερη στις εκεί περιοχές;;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chrischal1908 said:

Από πέρυσι είναι καλύτερη ή χειρότερη στις εκεί περιοχές;;

Ποιες περιοχές; Κέντρο είναι στάσιμη ειδικά από αριστοτέλους προς καμάρα, Καλαμάρια επίσης θέλει στο Παλατάκι βελτίωση, περιοχή Cosmos & ΙΚΕΑ μαζεύτηκαν τα μονοψήφια αλλά και πάλι υστερεί. Για Ανάληψη και Φάληρο, θέλει δουλειά, έχει σημεία που είσαι ακόμα με 4G όπως και στο κέντρο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nikolas14 said:

Ποιες περιοχές; Κέντρο είναι στάσιμη ειδικά από αριστοτέλους προς καμάρα, Καλαμάρια επίσης θέλει στο Παλατάκι βελτίωση, περιοχή Cosmos & ΙΚΕΑ μαζεύτηκαν τα μονοψήφια αλλά και πάλι υστερεί. Για Ανάληψη και Φάληρο, θέλει δουλειά, έχει σημεία που είσαι ακόμα με 4G όπως και στο κέντρο. 

Αν δίνει γκάζια το 4G+ όλα ΟΚ! Το φθινόπωρο αλλαγές σχετικές 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Αν δίνει γκάζια το 4G+ όλα ΟΚ! Το φθινόπωρο αλλαγές σχετικές 

Μια χαρά είναι φίλε 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Αν δίνει γκάζια το 4G+ όλα ΟΚ! Το φθινόπωρο αλλαγές σχετικές 

Γκάζια στο κέντρο δίνει αν είσαι κοντά στα Micro της Πρόξενου Κορομηλα αλλά επειδή είναι B7 μόνο έξω. Επίσης πάνω από τη Ροτόντα δίνει γκάζια αλλά αν πάμε 40 εκκλησίες και Ευαγγελίστρια σέρνεται. Αν λείπει η κεραία, όπως ανέφερα παίρνει από Καυτατζόγλειο και καμία εγκατάσταση πάνω σε ιστό Vodafone. Ανάληψη και Φάληρο παίζει με Micro 4G ακόμα, και ενα σταθμό που δεν έχουν αναβαθμίσει όπως και στη Χαριλάου που είναι ιστοί Nova με 5ψηφιο eNb και όχι εγκατάσταση σε ιστό Vodafone με τετραψήφιο eNb. Επίσης στα ΚΤΕΛ Μακεδονία, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να έχεις αναβαθμίσει όλους τους γειτονικούς σταθμούς εκτός από αυτόν που είναι δίπλα. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καρδία, ανατολική Θεσσαλονίκη 

Screenshot_2024-08-06-18-42-52-755_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2024-08-06-18-42-46-259_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, p_k said:

Στο θέμα αυτό θα μας διαφωτίσει ο @mixtri

Γενικά όπως έχω πει δεν είναι μόνο το μόντεμ που παίζει ρόλο αλλά:

1. RF circuit 

2. Band combos

3. Integration

4. Hardware version

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mixtri said:

Γενικά όπως έχω πει δεν είναι μόνο το μόντεμ που παίζει ρόλο αλλά:

1. RF circuit 

2. Band combos

3. Integration

4. Hardware version

Είχα με την κοπέλα τότε δύο iPhone 7+ η μόνη διαφορά ήταν το ένα είχε Qualcomm 4が το άλλο intel μιλάμε η μέρα μα την νύχτα μεγάλη διαφορά υπέρ της Qualcomm 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Harry636 said:

Είχα με την κοπέλα τότε δύο iPhone 7+ η μόνη διαφορά ήταν το ένα είχε Qualcomm 4が το άλλο intel μιλάμε η μέρα μα την νύχτα μεγάλη διαφορά υπέρ της Qualcomm 

Ναι τα ΙΝΤΕΛ δεν ήταν και ό,τι καλύτερο... το προσπάθησαν αρκετά όμως δεδομένου του ανταγωνισμού απλά δε το'χαν...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλαμάρια στο Σεραφινο

 

IMG_1271.thumb.png.e19c48735a8ccdbe5a6bdaa31248ffa0.png

Επίσης ήμουν το βράδυ στον Άγιο Ιωάννη  Καλαμαριάς, δεν φόρτωνε σχεδόν τίποτα η Nova ενώ είχε σήμα. Επίσης στο δημαρχείο στον πεζόδρομο 5G 30Mbps. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Καλαμάρια στο Σεραφινο

 

IMG_1271.thumb.png.e19c48735a8ccdbe5a6bdaa31248ffa0.png

Επίσης ήμουν το βράδυ στον Άγιο Ιωάννη  Καλαμαριάς, δεν φόρτωνε σχεδόν τίποτα η Nova ενώ είχε σήμα. Επίσης στο δημαρχείο στον πεζόδρομο 5G 30Mbps. 

Στην Καλαμαριά από άλλο μέλος είχαμε δει μόνο κάτι 500αρια. Τι γίνεται εδώ @p_k;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Στην Καλαμαριά από άλλο μέλος είχαμε δει μόνο κάτι 500αρια. Τι γίνεται εδώ @p_k;

Κατι 200αρια έχει στο φοίνικα στα McDonald’s και στο αμαξοστάσιο του ΟΑΣΘ δίπλα στο νοσοκομείο Άγιος Παύλος. 
500αρια μέσα στη Καλαμάρια που είδατε; Εδώ στο Sanaa coast που πήγα πριν δυο μήνες ήταν πολύ μέτρια. 
Η οδός Αβδελά που έχει μετρήσει ο @p_k είναι παράλληλη της Κερασούντος και ξεκινάει απέναντι από το Sanaa Coast.
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Στην Καλαμαριά από άλλο μέλος είχαμε δει μόνο κάτι 500αρια. Τι γίνεται εδώ @p_k;

Καλημέρα, 500άρια μέσα στην Καλαμαριά δεν υπάρχουν (μιλώντας για το κέντρο της καλαμαριάς που βρέθηκε ο φίλος). 

Λίγο παρακάτω πηγαίνοντας προς την Πόντου ανεβαίνουν σε τριψήφια επίπεδα οι ταχύτητες, όχι όμως 500 καθώς η κεραία βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στο σαντουιτσάδικο, αλλά δεν είναι Ν78.

Τέλος, υιοθετώντας τα λόγια του @mixtri, καλό είναι οι μετρήσεις να γίνονται με γεμάτη την μπαταρία για να μην πέφτει η απόδοση της συσκευής.

 

 

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Καλημέρα, 500άρια μέσα στην Καλαμαριά δεν υπάρχουν (μιλώντας για το κέντρο της καλαμαριάς που βρέθηκε ο φίλος). 

Λίγο παρακάτω πηγαίνοντας προς την Πόντου ανεβαίνουν σε τριψήφια επίπεδα οι ταχύτητες, όχι όμως 500 καθώς η κεραία βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στο σαντουιτσάδικο, αλλά δεν είναι Ν78.

Τέλος, υιοθετώντας τα λόγια του @mixtri, καλό είναι οι μετρήσεις να γίνονται με γεμάτη την μπαταρία για να μην πέφτει η απόδοση της συσκευής.

 

 

 

Πάντως σε σαντουιτσάδικα και μπαρ - ύποπτα και μη - η ΝΟΒΑ πάει καλά. Ξέρει που χτυπάει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Nikolas14 said:

Κατι 200αρια έχει στο φοίνικα στα McDonald’s και στο αμαξοστάσιο του ΟΑΣΘ δίπλα στο νοσοκομείο Άγιος Παύλος. 
500αρια μέσα στη Καλαμάρια που είδατε; Εδώ στο Sanaa coast που πήγα πριν δυο μήνες ήταν πολύ μέτρια. 
Η οδός Αβδελά που έχει μετρήσει ο @p_k είναι παράλληλη της Κερασούντος και ξεκινάει απέναντι από το Sanaa Coast.
 

Ούτε στην Αβδελα έχει 500άρια.

Οff topic: Το Σεραφίνο είναι μαγαζί - θρύλος στην Καλαμαριά. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...