Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 ώρες πριν, d_alex said:

 

den.jpg

Έχει τρία χρόνια γεμάτα ακόμη. Φέτος ολοκληρώνεται το 50% του πλάνου. Οι Άραβες που έρχονται θα την απογειώσουν...! Ήδη η κάλυψη του 5G είναι εκτεταμένη! Και οι οπτικές στις 550χιλ τέλος του 2024. Πόσο πιο γρήγορα δηλαδή;;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι σημαίνει το κυκλωμένο εικονίδιο στο netmonster;

 

Screenshot_2024-06-24-20-44-38-186_cz.mroczis.netmonster-edit.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Ξέρει κανείς τι σημαίνει το κυκλωμένο εικονίδιο στο netmonster;

 

Screenshot_2024-06-24-20-44-38-186_cz.mroczis.netmonster-edit.jpg

Νέα προσθήκη!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Νέα προσθήκη!

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Ξέρει κανείς τι σημαίνει το κυκλωμένο εικονίδιο στο netmonster;

 

Screenshot_2024-06-24-20-44-38-186_cz.mroczis.netmonster-edit.jpg

Ναι.  Οτι δεν εχω περασει τα αντιστοιχα records για τα 700 (91-95) και το Netmonster φιλοτιμα διαλεγει την κοντινοτερη/καλυτερη επιλογη!  Το περναω τωρα και θα ειναι στην επομενη ανανεωση (εχει πεσει φορτος εργασιας και εχω μεινει πισω...).  Θα λεει .L7 .

Αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι τα ανεβαζετε (share απο το menu Log) τα συγκεκριμενα records ετσι ωστε να μου ερχεται η πληροφορια για καινουργια/αλλαγμενα records.  Αλλαγη ειναι και οταν ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ το TAC (LAC στο GSM).  Τα υπολοιπα πεδια (EARFCN, PCI) δεν ενδιαφερουν γιατι δεν υπαρχουν στη βαση μου ετσι κι αλλοιως.

Υ.Γ.  Φτιαξε και το ΤΑ στις ρυθμισεις σε 144μ. να σου δειχνει σωστα την αποσταση (~ 4.9 χλμ.).

Edited by d_alex
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, d_alex said:

Υ.Γ.  Φτιαξε και το ΤΑ στις ρυθμισεις σε 144μ. να σου δειχνει σωστα την αποσταση (~ 4.9 χλμ.).

Είναι ανάλογα το κινητό. Στο προηγούμενο με 78m δεν ήταν σωστές οι αποστάσεις. Σε αυτό που έχω τώρα είναι σωστές με 78m.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dasnowy said:

Είναι ανάλογα το κινητό. Στο προηγούμενο με 78m δεν ήταν σωστές οι αποστάσεις. Σε αυτό που έχω τώρα είναι σωστές με 78m.

Πώς θα το ξέρουμε αυτό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Πώς θα το ξέρουμε αυτό;

Εγώ ξέρω σε ποιο σημείο είναι η κεραία που με καλύπτει, και μέσω google maps μέτρησα την απόσταση η οποία βγήκε ίδια με την απόσταση του netmonster. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αυτό θα κάνω κι εγώ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η nova ανοίγει μαζί από σήμερα 5G+ SA, VoNR ( vo5G ) και mmWave. Και ευτυχώς είμαι ο πρώτος που το δοκιμάζω. Μέτρηση στο μπαλκόνι μου με full σήμα 

IMG_2053.png

IMG_2056.png

IMG_2057.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Gv2008 said:

Η nova ανοίγει μαζί από σήμερα 5G+ SA, VoNR ( vo5G ) και mmWave. Και ευτυχώς είμαι ο πρώτος που το δοκιμάζω. Μέτρηση στο μπαλκόνι μου με full σήμα 

IMG_2053.png

IMG_2056.png

IMG_2057.png

Τι 5g+ από που το είδες 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, elkons said:

Τι 5g+ από που το είδες 

Αστειεύομαι. Απλά τόσο τραγική η μέτρηση 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gv2008 said:

Αστειεύομαι. Απλά τόσο τραγική η μέτρηση 

Λέω και εγώ τι μας λέει 

Όντως πολύ πεσμένες ταχύτητες 

Link to comment
Share on other sites

Η NOVA, θα ανοίξει το 5G SA μέσα στο 2024.

Μανώλης Γρηγοράκης, Chief Technology Office της Nova

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MIKU said:

Η NOVA, θα ανοίξει το 5G SA μέσα στο 2024.

Μανώλης Γρηγοράκης, Chief Technology Office της Nova

Γράφει και σε ποια κεραία; 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIKU said:

Η NOVA, θα ανοίξει το 5G SA μέσα στο 2024.

Μανώλης Γρηγοράκης, Chief Technology Office της Nova

Ας φτιάξουν και την κάλυψη 4G που στα χωριά έχει EDGE και ας αφήσει για τώρα το 5G SA

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Ας φτιάξουν και την κάλυψη 4G που στα χωριά έχει EDGE και ας αφήσει για τώρα το 5G SA

Δεν είναι ο κανόνας αυτός πάντως. Μην είσαι τόσο απόλυτος. 

Ελα ήπειρο μεριά να δεις ποιος εχει το περισσότερο edge και no service στα πιο δυσκολα σημεία🟢

Και σου μιλάω ως δυσαρεστημένος από τη Νοβα μέσα στην Αθήνα, σε σημείο που έκοψα συμβόλαιο unlimited all με 13€/μηνα από το δεύτερο μήνα

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, panos.k2 said:

Δεν είναι ο κανόνας αυτός πάντως. Μην είσαι τόσο απόλυτος. 

Ελα ήπειρο μεριά να δεις ποιος εχει το περισσότερο edge και no service στα πιο δυσκολα σημεία🟢

Και σου μιλάω ως δυσαρεστημένος από τη Νοβα μέσα στην Αθήνα, σε σημείο που έκοψα συμβόλαιο unlimited all με 13€/μηνα από το δεύτερο μήνα

Συμφωνώ απόλυτα! Παίζει ρόλο η συσκευή! Πχ σε εξωτερικό χώρο δεν έχω βρεθεί ποτέ με EDGE με S23.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Συμφωνώ απόλυτα! Παίζει ρόλο η συσκευή! Πχ σε εξωτερικό χώρο δεν έχω βρεθεί ποτέ με EDGE με S23.

Εγώ όσο καιρό είχα Nova έβλεπα σε εξωτερικό χώρο στο κέντρο της Πρεβεζας και σε ενα αρκετα μεγάλο κομμάτι της Νέας Σμύρνης. 

Μετα έκανε που και που κάτι κουλά με καποιες εναλλαγες σε EDGE στη Λεωφόρο Αμαλιας στην Αθήνα. 

Και σε πολλά σημεία μέσα στην Αθήνα δεν εχει καλές ταχύτητες για το κάτι παραπάνω που χρειάζομαι λόγω δουλειας, σε πλήρη αντίθεση με την COSMOTE που εχω τωρα

Η αλήθεια όμως είναι ότι στην ήπειρο, σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία πάντα, η κατάσταση είναι ανεστραμμένη. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chrischal1908 said:

Συμφωνώ απόλυτα! Παίζει ρόλο η συσκευή! Πχ σε εξωτερικό χώρο δεν έχω βρεθεί ποτέ με EDGE με S23.

Καλά όντως ισχύει, πήγα σε σημείο που ξέρω πως δεν έχει δυνατό σήμα συνήθως Ε έχει και σύγκρινα Redmi Note 12 pro 5G με ένα Galaxy a15 5g. Το Redmi έκανε εναλλαγές EDGE με εκτός δικτύου ενώ το Α15 Edge συνήθως με εναλλαγές 5G για ένα λεπτό.  Ίσως είναι θέμα λογισμικού και υλικού. Όπως και το Α15 ακριβώς έτσι συμπεριφερόταν το Α34 [με Cosmote αυτό το μαρτύριο στα Ψαχνά σε σπίτι ισόγειο]

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, MIKU said:

Η NOVA, θα ανοίξει το 5G SA μέσα στο 2024.

Μανώλης Γρηγοράκης, Chief Technology Office της Nova

Θα ολοκληρώσουν τις δοκιμές μέσα στο 24 είπε ο Γρηγοράκης, όχι πότε θα το ανοίξουν εμπορικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαριά, οδός Πόντου, εσωτερικός χώρος 

Screenshot_2024-06-26-10-24-34-950_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Gv2008 said:

Η nova ανοίγει μαζί από σήμερα 5G+ SA, VoNR ( vo5G ) και mmWave. Και ευτυχώς είμαι ο πρώτος που το δοκιμάζω. Μέτρηση στο μπαλκόνι μου με full σήμα 

IMG_2053.png

IMG_2056.png

IMG_2057.png

 

On 24/6/2024 at 9:47 ΜΜ, d_alex said:

Ναι.  Οτι δεν εχω περασει τα αντιστοιχα records για τα 700 (91-95) και το Netmonster φιλοτιμα διαλεγει την κοντινοτερη/καλυτερη επιλογη!  Το περναω τωρα και θα ειναι στην επομενη ανανεωση (εχει πεσει φορτος εργασιας και εχω μεινει πισω...).  Θα λεει .L7 .

Αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι τα ανεβαζετε (share απο το menu Log) τα συγκεκριμενα records ετσι ωστε να μου ερχεται η πληροφορια για καινουργια/αλλαγμενα records.  Αλλαγη ειναι και οταν ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ το TAC (LAC στο GSM).  Τα υπολοιπα πεδια (EARFCN, PCI) δεν ενδιαφερουν γιατι δεν υπαρχουν στη βαση μου ετσι κι αλλοιως.

Υ.Γ.  Φτιαξε και το ΤΑ στις ρυθμισεις σε 144μ. να σου δειχνει σωστα την αποσταση (~ 4.9 χλμ.).

Εγω αυτά τα records με το αστέρι τα βαράω accept κατευθείαν 😂Δεν το ήξερα ότι τα θες να τα βλέπεις πίσω, sorry. Την επόμενη φορά θα στα στέλνω. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Disconnected?

Δηλαδή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...