Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, _NikitaS_ said:

Να απαντήσω μόνος μου στην ερώτηση με την cosmote και την forthnet που είχα κάνει. Χτες δοκίμασα και ακόμα εισερχόμενες από forthnet δεν ολοκληρώνονται. Ακόμα τίποτα. Απορώ τι το τόσο δύσκολο είναι. Οι άλλοι δύο πάροχοι γιατί δεν έχουν θέμα. 

Κάπου είχες γράψει ότι στην ίδια γραμμή με άλλο ρούτερ δεν υπήρχε το θέμα;

Είναι VoIP η γραμμή; Μήπως εκεί πρέπει να κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lykourgos said:

Κάπου είχες γράψει ότι στην ίδια γραμμή με άλλο ρούτερ δεν υπήρχε το θέμα;

Είναι VoIP η γραμμή; Μήπως εκεί πρέπει να κοιτάξουν.

Δε το έχω γράψει εγώ. Το είχα διαβασετθ από άλλο μέλος αλλά και πάλι και να φτιάξω εγώ το ρουτερ στο σπίτι μου, θα φτιάξουν όλα τα forthnet; Όχι. Είχε έρθει και τεχνικός της nova, άλλαξε και router αλλά τίποτα. Το θέμα παραμένει. Ούτε ο ίδιος ήξερε τι μπορεί να φταίει. Το είχε δώσει ως θέμα στη δευτεροβαθμια της nova και απλά απάντησαν ότι είναι θέμα συσκευής και cosmote και όχι δικό τους. Απλά άλλαξα δίκτυο και ηρέμησα. Για να δω αν το φτιάξουν το θέμα πρέπει να παίρνω την σιμ κάποιου φίλου και να την βάλω στη συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2023 at 10:16 ΠΜ, loukats13 said:

Στα Pixel 6/6 Pro λειτουργεί το 5G με το Android 14 QPR1 Beta 2 (U1B2.230922.006);

Ποιό είναι το setup σου; Γιατί και γώ έχω 6 pro με  QPR1 Beta 2 αλλά δεν βλέπω 5G ουτε σε cosmote ουτε σε vodafone. Έχεις κάνει κάτι διαφορετικό; Στην δικιά μου περίπτωση μονο VoLTE μπορώ να έχω με την beta 2 και στους 2 παρόχους. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, galexiou said:

Ποιό είναι το setup σου; Γιατί και γώ έχω 6 pro με  QPR1 Beta 2 αλλά δεν βλέπω 5G ουτε σε cosmote ουτε σε vodafone. Έχεις κάνει κάτι διαφορετικό; Στην δικιά μου περίπτωση μονο VoLTE μπορώ να έχω με την beta 2 και στους 2 παρόχους. 

Ευχαριστώ

Ερώτηση έκανε ο φίλος νομίζω.

Δεν δουλεύει το 5G ακόμα σε p6 ούτε με beta.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Akis_smp said:

Ερώτηση έκανε ο φίλος νομίζω.

Δεν δουλεύει το 5G ακόμα σε p6 ούτε με beta.

Σωστά, και εγώ με το 6 pro και Cosmote είμαι, έβαλα την beta για το 5G, αλλά δεν...

Μάλλον δουλεύει μόνο στα 7 & 8.

Edited by loukats13
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, loukats13 said:

Σωστά, και εγώ με το 6 pro και Cosmote είμαι, έβαλα την beta για το 5G, αλλά δεν...

Μάλλον δουλεύει μόνο στα 7 & 8.

Συγγνώμη δεν είδα το ερωτηματικό στο τέλος.  Σωστά δε λειτουργεί και αναρωτιέμαι γιατί όμως καθώς και το 6 παίζει με tensor.

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2023 at 1:49 ΜΜ, galexiou said:

Ποιό είναι το setup σου; Γιατί και γώ έχω 6 pro με  QPR1 Beta 2 αλλά δεν βλέπω 5G ουτε σε cosmote ουτε σε vodafone. Έχεις κάνει κάτι διαφορετικό; Στην δικιά μου περίπτωση μονο VoLTE μπορώ να έχω με την beta 2 και στους 2 παρόχους. 

Ευχαριστώ

Επιβεβαίωσες με τους παρόχους ότι το 5g είναι ενεργοποιημενο στη γραμμή σου? 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, hritso said:

Επιβεβαίωσες με τους παρόχους ότι το 5g είναι ενεργοποιημενο στη γραμμή σου? 

Ναι...αν βάλω τη sim πχ σε άλλο κινητό έχω κανονικά 5G

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2023 at 10:25 ΠΜ, galexiou said:

Συγγνώμη δεν είδα το ερωτηματικό στο τέλος.  Σωστά δε λειτουργεί και αναρωτιέμαι γιατί όμως καθώς και το 6 παίζει με tensor.

Έχει άλλο modem νομίζω η σειρά 6 σε σχέση με την 7 και την 8. Δυνατότητα υπάρχει απλά ακόμα δεν την δίνει η Google.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ενεργοποιήσει μέσω της διαδικασίας Shizuku το WiFi calling στην φυσική κάρτα sim στο pixel 6, εχθές προσπάθησα να το ενεργοποιήσω και στην esim κάρτα της ίδιας εταιρείας (cosmote) αλλά μου εμφανίζει την ένδειξη "unregistered". 

Είναι τελικά εφικτή η παραπάνω δυνατότητα ;

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2023 at 12:58 ΜΜ, xristos75 said:

Έχοντας ενεργοποιήσει μέσω της διαδικασίας Shizuku το WiFi calling στην φυσική κάρτα sim στο pixel 6, εχθές προσπάθησα να το ενεργοποιήσω και στην esim κάρτα της ίδιας εταιρείας (cosmote) αλλά μου εμφανίζει την ένδειξη "unregistered". 

Είναι τελικά εφικτή η παραπάνω δυνατότητα ;

Έχω 2 κάρτες (κόσμοτε esim και κανονική βοτναφον). Και στις 2 έχω 5g. Στην κόσμοτε όπου δέχομαι κλήσεις έχω volte, παρολαυτα έχω ακούσει παράπονα από άλλους ότι κάποιες φορές δεν μ ακούν. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν φταίνε οι ίδιοι 
Όλα αυτά σε latest beta. Έφυγα από stable λόγω.. Της φύσης μου.
Δεν το έχω σε τίποτα να κάνω root αλλά σκέφτομαι τις εφαρμογές των τραπεζών γτ στο παρελθόν έχω δει να δούλεουουν ΜΈΧΡΙ το σημείο π θα κάνουν update.
Vowifi ούτε για δείγμα

 

Ειμαι σε pixel 8-δεν ασχοληθηκα καν με το shizuku

Link to comment
Share on other sites

στις beta εκδοσεις λειτουργουν ολα π.χ τραπεζες κ.λπ?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Titos301 said:

ξερουμε αν το 5g δουλευει στα τελευταια μοντελα της εταιριας 8 και 8 pro?

εχω ηδη απαντησει

 

40 minutes ago, nikolasn80 said:

στις beta εκδοσεις λειτουργουν ολα π.χ τραπεζες κ.λπ?

ναι κανονικα.

 

Shizuku / pixel 8 / latest beta, ολα δουλευουν αψογα χωρις root

Edited by Diggaside
Link to comment
Share on other sites

απλα για να μπεις στο προγραμμα beta πρεπει να εχει βαλει την stable και μετα την βετα?δεν πρεπει και να παρεις kapoio back up πριν την beta?   

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikolasn80 said:

απλα για να μπεις στο προγραμμα beta πρεπει να εχει βαλει την stable και μετα την βετα?δεν πρεπει και να παρεις kapoio back up πριν την beta?   

To κινητο ερχεται με stable.

Αν πας απο stable σε beta, δεν πειραζει τα αρχεια σου. Αν πας απο beta σε stable, θα σου κανει wipe/format (πεστο οπως θες)

edit:

@nikolasn80
Μια σημειωση.
Εστω οτι η τελευταια stable release ονομαζεται S5 και κάθε beta ΜΕΤΑ απο αυτή ονομάζεται B1...B2...B3...B4...κτλπ

Εστω οτι εσυ εχεις εγκατεστημενη την Β1. Αν θες να γυρισεις σε stable, επειδη πας "προς τα πισω" θα φας wipe. Αν ομως βγαλει για καποιο λογο η google ΑΥΡΙΟ stable release (με ονομα S6 ας πουμε) τοτε επειδη πας προς τα πανω, δεν θα χρειαστει wipe. Γενικα να εχεις στον νου σου οτι τα beta releases ειναι "ΜΕΤΑ" απο τα stable versions. αρα καθε πισωγυρισμα θα σου κερναει wipe. Στην περιπτωση που το latest beta ειναι ιδιο με το stable, τοτε προφανως παλι ΔΕΝ τρως wipe

Edited by Diggaside
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στα settings /sound and vibration εχει επιλογή για καθαρές κλήσεις. Δεν το είχα δει

Παρατήρησα μεγάλη διαφορά στις κλήσεις

Sent from my Pixel 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω σε Pixel 6. Με ποιο μοντέλο είσαι?


Sent from my iPad using Tapatalk
Δεν υπήρχε στα 6αρια. Από την σειρά 7 και μετά υπάρχει μόνο.

Sent from my Pixel 8 Pro using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει πλέον το pixel 7 το απλό για 400ε ή είναι πολύ παλιό; Απόψεις;
Παλιό δεν είναι καθόλου! Προηγούμενο μοντέλο είναι. Άψογο!!

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς το update της QPR2 beta 1 σε Pixel 6 Pro να μας πει αν έχει κανένα νέο για το 5G γιατί οι προηγούμενες beta δεν το είχαν ενεργό 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, uranus said:

Έκανε κανείς το update της QPR2 beta 1 σε Pixel 6 Pro να μας πει αν έχει κανένα νέο για το 5G γιατί οι προηγούμενες beta δεν το είχαν ενεργό 

Και εγώ 6 Pro έχω,αλλά θεωρώ πιθανό η Google να μην ασχοληθεί με την συγκεκριμένη συσκευή για το 5G...

Tensor φοράει και αυτή,αν ήθελε να το δώσει θα το είχε δώσει... Δυστυχώς η Google κάτι τέτοια πράγματα τα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jimlost said:

Και εγώ 6 Pro έχω,αλλά θεωρώ πιθανό η Google να μην ασχοληθεί με την συγκεκριμένη συσκευή για το 5G...

Tensor φοράει και αυτή,αν ήθελε να το δώσει θα το είχε δώσει... Δυστυχώς η Google κάτι τέτοια πράγματα τα κάνει...

Έτσι αρχίζω να πιστεύω και εγώ! Νομίζω λόγο διαφορετικού modem αλλά κρατάω μια ελπίδα ακόμη μέχρι το feature drop τον άλλο μήνα 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχαν όλα στρώσει με την qpr1 και το p7pro δούλευαν ρολόι ξαφνικά με το update χάνονται πάλι οι κλήσεις Νοβα σε Κοσμοτε και εγώ παράδειγμα που με ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι μου δημιουργεί πρόβλημα 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...