Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 minutes ago, geofak said:

Ειναι γενικότερο τελικά στα 6αρια

http://www.reddit.com/r/android_beta/comments/1e74abg/beta_4_dropped_calls/

 

Γενικά η Google τα έχει παρατήσει στην μοίρα τους τα 6αρια στο θέμα συνδεσιμότητας. Κι αν σκεφτούμε ότι ήταν με τον πρώτο Tensor που είχε προβλήματα εξαρχής, δε νομίζω πως θα τα λύσουν ποτέ.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, baiosss said:

Γενικά η Google τα έχει παρατήσει στην μοίρα τους τα 6αρια στο θέμα συνδεσιμότητας. Κι αν σκεφτούμε ότι ήταν με τον πρώτο Tensor που είχε προβλήματα εξαρχής, δε νομίζω πως θα τα λύσουν ποτέ.

Δε διαφωνώ , αλλά στην τελευταία beta βρήκαν να το κάνουν; Ελπίζω να βγει κάποιο patch σχετικά γρήγορα. Αλλιώς με βλέπω να βάζω την κάρτα σε ένα 2xl που κάθεται. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, geofak said:

Δε διαφωνώ , αλλά στην τελευταία beta βρήκαν να το κάνουν; Ελπίζω να βγει κάποιο patch σχετικά γρήγορα. Αλλιώς με βλέπω να βάζω την κάρτα σε ένα 2xl που κάθεται. 

Beta είναι. Λογικό να υπάρχουν θέματα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω τωρα 15 beta 4 σε Pixel7 - συντομα θα σας εχω νεα για τι ισχυει σε Cosmote, ελπιζω ολο το πακετο οπως στα 8αρια...

Update: Όλα οκ! 5G is back, πρώτη εμφάνιση του vowifi στις ρυθμίσεις της sim και φυσικά το Volte όπως πάντα στην θέση του 😁

(Να θυμηθώ μόνο να κάνω unenroll από το beta μόλις έρθει η τελική 15αρα τον Αύγουστο για να γλιτώσω wipes 😉)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dbal said:

Κατεβαζω τωρα 15 beta 4 σε Pixel7 - συντομα θα σας εχω νεα για τι ισχυει σε Cosmote, ελπιζω ολο το πακετο οπως στα 8αρια...

Update: Όλα οκ! 5G is back, πρώτη εμφάνιση του vowifi στις ρυθμίσεις της sim και φυσικά το Volte όπως πάντα στην θέση του 😁

(Να θυμηθώ μόνο να κάνω unenroll από το beta μόλις έρθει η τελική 15αρα τον Αύγουστο για να γλιτώσω wipes 😉)

Τώρα θα λέμε να βάλει η cosmote το 5g sa και στη συσκευή. Να μιλάμε δλδ μεσο 5g. Στο shizuku δίνει αυτή την επιλογή. 

Ξέρω, μη γκρινιάζω. Πριν ένα χρόνο η συσκευή έχει μόνο 2g χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως η beta 4 super stable, δεν έχω διαπιστώσει το παραμικρό glitch, όποιος έχει ενδοιασμό να προχωρήσει κανονικά ακόμα και για daily driver κινητό 😎

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, dbal said:

Παρεπιπτόντως η beta 4 super stable, δεν έχω διαπιστώσει το παραμικρό glitch, όποιος έχει ενδοιασμό να προχωρήσει κανονικά ακόμα και για daily driver κινητό 😎

Εμένα πάντως μου έκανε νερά με navigation gesture ,σε μερικές εφαρμογές .και ιδικά στο φβ. Και την έβγαλα.κατα τα άλλα όλα λειτουργούν τέλεια. 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, δυστυχώς μόλις και εγώ σήμερα μετά από 10 μέρες κάτοχος Pixel 7a (Vodafone) συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει WiFi calling και έχω ξενερώσει απίστευτα γιατί το κινητό κατά τα άλλα είναι άψογο. Εν το μεταξύ λόγω δουλειάς, πρέπει πάντα να είμαι standby και να μπορούν να με βρουν στο τηλέφωνο και επειδή μένω σε υπόγειο με μηδενικό σήμα, είναι deal breaker η συγκεκριμένη απουσία κατ εμέ.

Πως γίνεται τόσα φθηνιαρικα κινέζικα που έχουν περάσει από τα χέρια μου Xiaomi, Huawei να έχουν κανονικά την λειτουργία αυτη και να μην την έχουν τα Pixel με ξεπερναει.

Τι να κάνω; Να περιμένω το update; Υπάρχει κάποια λύση έστω και με "πατέντες" τύπου root, custom firmware κτλ ή να μην παιδευομαι και να το στείλω πακέτο και να πάρω κάτι άλλο; Απλά λυπάμαι τόσες μέρες που ξόδεψα να μεταφέρω όλα μου τα δεδομένα και τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2024 at 10:24 ΠΜ, Sotnem said:

Για αρχή κάνεις αυτά εδώ:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Και μετά προσθέτεις APN με βάση αυτά εδώ:

https://myphone.gr/forum/topic/186059/page/44/?tab=comments#comment-7230149

 

Πανευκολος οδηγός για ενεργοποίηση wifi calling.thank you..

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikosz75013 said:

Πανευκολος οδηγός για ενεργοποίηση wifi calling.thank you..

Ευχαριστώ πολύ. Παρόλα αυτά εδώ λέει ότι είναι για VoLTE το οποίο το έχει ενεργό το κινητό μου. Αυτό που λείπει μόνο είναι το VoWiFi. Επίσης, ούτε 5G έχει το pixelaki μου; 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Heartl3ss21 said:

Ευχαριστώ πολύ. Παρόλα αυτά εδώ λέει ότι είναι για VoLTE το οποίο το έχει ενεργό το κινητό μου. Αυτό που λείπει μόνο είναι το VoWiFi. Επίσης, ούτε 5G έχει το pixelaki μου; 

Διάβασε καλά το οδηγό.εχει για τα πάντα.

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nikosz75013 said:

Διάβασε καλά το οδηγό.εχει για τα πάντα.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Έχω κάνει όλα τα βήματα μέχρι την προσθήκη APN. Αυτό που το προσθέτω; Δεν υπαρχει κάτι τέτοιο μέσα στο Shizuku ούτε στο Pixel IMS

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν περνάς απλά την beta να τελειώνεις και ασχολείσαι με όλες αυτές τις πατέντες?

Στην δεύτερη γραμμή που έχω σε Vodafone esim έχει vowifi κανονικά 😎

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dbal said:

Γιατί δεν περνάς απλά την beta να τελειώνεις και ασχολείσαι με όλες αυτές τις πατέντες?

Στην δεύτερη γραμμή που έχω σε Vodafone esim έχει vowifi κανονικά 😎

Έλα ντε, πως βάζω την beta;

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο https://www.google.com/android/beta με τα στοιχεια σου στη Google και κανεις εγγραφη την συσκευη σου στο προγραμμα. Μετα στο κινητο, απο τις ενημερωσεις λογισμικου θα σου εμφανιστει η αναβαθμιση και την ολοκληρωνεις με την γνωστη διαδικασια. Τελος, απο τις ρυθμισεις της sim ενεργοποιεις το VoWifi (αν δεν ειναι ηδη) και ετοιμος 🙂 

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα pixel 8a για την γυναικα μου

η κοσμοτε δεν υποστηρίζει το 5G [εστειλα μηνυμα 5G στο 1333] .android 14 

αναγκαστικα εβαλα LTE

εγω εχω το samsung s24 

με την εφαρμογη speedtest και με ενεργοποιημενο το 5G  S24 ΚΑΙ LTE  8α

μετρησα το download και upload στα τηλ.

και ω του θαυματος οι ταχυτητες και στα 2 τηλ. ήταν σχεδόν παρομοιες 

ξέρει κανεις επι του θέματος κατι περισσότερο????? 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mike said:

πηρα ενα pixel 8a για την γυναικα μου

η κοσμοτε δεν υποστηρίζει το 5G [εστειλα μηνυμα 5G στο 1333] .android 14 

αναγκαστικα εβαλα LTE

εγω εχω το samsung s24 

με την εφαρμογη speedtest και με ενεργοποιημενο το 5G  S24 ΚΑΙ LTE  8α

μετρησα το download και upload στα τηλ.

και ω του θαυματος οι ταχυτητες και στα 2 τηλ. ήταν σχεδόν παρομοιες 

ξέρει κανεις επι του θέματος κατι περισσότερο????? 

Τα Speedtest επηρεάζονται πολύ από διάφορους παράγοντες. Από την θέση του κινητού, τη στιγμή κτλ. Μπορεί σε 10 λεπτά να δεις διαφορετικά αποτελέσματα. Μην τα κοιτάζεις πολύ.

Το 8a δεν έχει κανονικά 5G; Εντύπωση μου κάνει. Ήταν ενεργοποιημένο στη γραμμή από παλιότερα; Δεν ξέρω αν έχει κάποιο παλικάρι το 8a να μας πει. Πιστεύω ότι αν βάλεις την κάρτα σε άλλη συσκευή και ενεργοποιήσεις το 5G ως υπηρεσία, θα έχει και το κινητό της συζύγου σου όταν βάλεις μετά την κάρτα εκεί. Εκτός αν κάνω λάθος για το 8a.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Sotnem said:

Τα Speedtest επηρεάζονται πολύ από διάφορους παράγοντες. Από την θέση του κινητού, τη στιγμή κτλ. Μπορεί σε 10 λεπτά να δεις διαφορετικά αποτελέσματα. Μην τα κοιτάζεις πολύ.

Το 8a δεν έχει κανονικά 5G; Εντύπωση μου κάνει. Ήταν ενεργοποιημένο στη γραμμή από παλιότερα; Δεν ξέρω αν έχει κάποιο παλικάρι το 8a να μας πει. Πιστεύω ότι αν βάλεις την κάρτα σε άλλη συσκευή και ενεργοποιήσεις το 5G ως υπηρεσία, θα έχει και το κινητό της συζύγου σου όταν βάλεις μετά την κάρτα εκεί. Εκτός αν κάνω λάθος για το 8a.

 

p 8a s24.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιασει το "τρικ" με την sim που λεει ο φιλος πιο πριν, το κινητο θα εχει κανονικα πισω το 5G (που χαθηκε σιγουρα στα 7αρια και μονο στην Cosmote με το τελεταιο update) μολις παρει Android 15 στις 13/8/24. Αν ειναι επειγον, περνας την τελευταια beta και επανερχεται αμεσα

Οσον αφορα τα ζητηματα ταχυτητων, μετρησεων κλπ καλυτερα να σχολιαστουν στο αντιστοιχο thread 🙂 

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα. Εγώ έχω βάλει την beta Android 15 και εξακολουθεί να μην λειτουργεί το Wifi calling, αν και το έχω ενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις. Μήπως πρέπει και εδώ να ρυθμίσω το APN;

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα εφόσον εμφανίστηκε κανονικά στις ρυθμίσεις - πώς ακριβώς το δοκιμάζεις και πιστεύεις ότι δεν λειτουργεί? 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dbal said:

Το σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα εφόσον εμφανίστηκε κανονικά στις ρυθμίσεις - πώς ακριβώς το δοκιμάζεις και πιστεύεις ότι δεν λειτουργεί? 

Πέρα από το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποια ένδειξη τύπου VoWiFi στην μπάρα πάνω, όταν πάω σε σημείο με μηδενικό σήμα στο σπίτι μου, δεν κάνει κλήσεις. 

 

Λες να το ενόχλησε το ότι είχα κάνει τα πειράματα με τα third party apps και τώρα δεν λειτουργεί σωστά; Προσπαθώ να μην κάνω πάλι factory reset. 

Edited by Heartl3ss21
Link to comment
Share on other sites

Ήταν το πρώτο που πέρασε από το μυαλό μου αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα mods shizuku κλπ ίσως κάποιο από τα παιδιά εδώ μπορεί να πει καμία ιδέα και να βοηθήσει. Δεν δοκιμάζεις ως τότε ένα network reset από τις ρυθμίσεις? 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγγραφεί για beta, κάνω αναβάθμιση αλλά δεν μου κατεβάζει eta 15

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια.

Εχοντας το pixel 8 pro με Cosmote ειχα παει πριν 2 μηνες στη Μαλτα.

Την Ελλάδα δεν την εχει εκει στη λίστα του roaming που εχει τον κωδικό χωρών και αποτελεσμα αυτου ηταν πως οταν εκανα κλησεις προς Ελλάδα ειτε σταθερο ειτε κινητο την πρωτη φορα μου εβγαζε οτι δεν μπορω να καλέσω και μετα εκανε τελικα την κληση αφου επαιρνα δευτερη φορα...

Επισης δεν ειχα αναγνωριση κλησης οταν με καλούσαν απο Ελλάδα.

Αντιθετα επειδη ειχα και ενα iPhone μαζι εκει δεν υπηρχε θεμα.

Υπαρχει καποια λυση Γι αυτο?

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...