Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο οτι βλεπω λοιπον, και μια που παντα ηθελα να δω τι συμβαινει με τις esim, αν παρω μια esim Vodafone ως 2η καρτα, θα δω στο μενου επιλογή Vowifi που δεν εχω τωρα στην Cosmote σωστα? Και θα μπορω να δηλωσω στο κινητο να κανει χρηση internet με 5G απο την Vf sim? 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2024 at 10:24 ΠΜ, Sotnem said:

Για αρχή κάνεις αυτά εδώ:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Και μετά προσθέτεις APN με βάση αυτά εδώ:

https://myphone.gr/forum/topic/186059/page/44/?tab=comments#comment-7230149

 

Έκανα την διαδικασία όλα οκ.αλλα δεν βλέπω να γράφει επάνω η να έχει κάποιο σήμα ότι είναι σε wifi calling 

1 hour ago, nikosz75013 said:

Έκανα την διαδικασία όλα οκ.αλλα δεν βλέπω να γράφει επάνω η να έχει κάποιο σήμα ότι είναι σε wifi calling 

Μπορείς ν βάλεις ένα screenshot 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nikosz75013 said:

Έκανα την διαδικασία όλα οκ.αλλα δεν βλέπω να γράφει επάνω η να έχει κάποιο σήμα ότι είναι σε wifi calling 

Μπορείς ν βάλεις ένα screenshot 

Πήγαινε Settings -> Network & Internet -> SIMS, επίλεξε τη SIM σου και δες αν υπάρχει εκεί μενού Wi-Fi Calling.

Αν υπάρχει, μπες σε Airplane Mode με συνδεδεμένο το WiFi σου και δοκίμασε να κάνεις κλήση.

Αν δεν γίνεται, τότε έχεις κάνει κάτι λάθος σε κάποιο βήμα της διαδικασίας.

Για να γράφει επάνω πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τις αντίστοιχες επιλογές στο Pixel IMS.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sotnem said:

Πήγαινε Settings -> Network & Internet -> SIMS, επίλεξε τη SIM σου και δες αν υπάρχει εκεί μενού Wi-Fi Calling.

Αν υπάρχει, μπες σε Airplane Mode με συνδεδεμένο το WiFi σου και δοκίμασε να κάνεις κλήση.

Αν δεν γίνεται, τότε έχεις κάνει κάτι λάθος σε κάποιο βήμα της διαδικασίας.

Για να γράφει επάνω πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τις αντίστοιχες επιλογές στο Pixel IMS.

Τα έκανα όλα .μπορείς να βάλεις ένα screenshot της ρύθμισης αν είμαι εύκολο .σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

11 minutes ago, nikosz75013 said:

Τα έκανα όλα .μπορείς να βάλεις ένα screenshot της ρύθμισης αν είμαι εύκολο .σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

Το έκανα και δούλευει το έβαλα στην ρύθμιση αεροπλάνου και δουλεύει για να πάρεις τηλ. Αλλά δεν έχει πουθενά κανένα σήμα ότι είναι on,,

2 ώρες πριν, nikosz75013 said:

Τα έκανα όλα .μπορείς να βάλεις ένα screenshot της ρύθμισης αν είμαι εύκολο .σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

Το έκανα και δούλευει το έβαλα στην ρύθμιση αεροπλάνου και δουλεύει για να πάρεις τηλ. Αλλά δεν έχει πουθενά κανένα σήμα ότι είναι on,,

 

2 ώρες πριν, nikosz75013 said:

Τα έκανα όλα .μπορείς να βάλεις ένα screenshot της ρύθμισης αν είμαι εύκολο .σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

Το έκανα και δούλευει το έβαλα στην ρύθμιση αεροπλάνου και δουλεύει για να πάρεις τηλ. Αλλά δεν έχει πουθενά κανένα σήμα ότι είναι on,,

Μόνο όταν κατεβάζω την μπάρα δείχνει..εκεί που δείχνει την μπαταρία και το σήμα δεν δείχνει τίποτα. Αλλά δουλεύει..

Screenshot_20240623-190412~2.png

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

΄

2 ώρες πριν, nikosz75013 said:

Τα έκανα όλα .μπορείς να βάλεις ένα screenshot της ρύθμισης αν είμαι εύκολο .σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

Το έκανα και δούλευει το έβαλα στην ρύθμιση αεροπλάνου και δουλεύει για να πάρεις τηλ. Αλλά δεν έχει πουθενά κανένα σήμα ότι είναι on,,

 

Μόνο όταν κατεβάζω την μπάρα δείχνει..εκεί που δείχνει την μπαταρία και το σήμα δεν δείχνει τίποτα. Αλλά δουλεύει..

Screenshot_20240623-190412~2.png

Δουλεύει κανονικά συνεπώς.

Για να εμφανίζεται και αλλού, υπάρχουν κάποιες επιλογές στο Pixel IMS. Για παράδειγμα μπορείς να ενεργοποιήσεις να φαίνεται το 4G ή LΤΕ, να σου λέει πότε είναι LTE+.

Έτσι και έχει επιλογή που το κάνει και στο βγάζει πάνω αριστερά, π.χ. σε μένα λέει COSMOTE WiFi Calling όταν είναι ενεργό και το βγάζει νομίζω και στο dialer app. Αν το θέλεις τόσο πολύ τότε τσέκαρε τις επιλογές στο Pixel IMS. Πάντως λειτουργεί κανονικά στο κινητό σου με βάση το screenshot.
 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sotnem said:

΄

Δουλεύει κανονικά συνεπώς.

Για να εμφανίζεται και αλλού, υπάρχουν κάποιες επιλογές στο Pixel IMS. Για παράδειγμα μπορείς να ενεργοποιήσεις να φαίνεται το 4G ή LΤΕ, να σου λέει πότε είναι LTE+.

Έτσι και έχει επιλογή που το κάνει και στο βγάζει πάνω αριστερά, π.χ. σε μένα λέει COSMOTE WiFi Calling όταν είναι ενεργό και το βγάζει νομίζω και στο dialer app. Αν το θέλεις τόσο πολύ τότε τσέκαρε τις επιλογές στο Pixel IMS. Πάντως λειτουργεί κανονικά στο κινητό σου με βάση το screenshot.
 

 

Αν σου είναι εύκολο ένα screenshot με το ρυθμίσεις έχεις για να φαίνεται.. ευχαριστώ σε ζαλισα 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2024 at 10:24 ΠΜ, Sotnem said:

Για αρχή κάνεις αυτά εδώ:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Και μετά προσθέτεις APN με βάση αυτά εδώ:

https://myphone.gr/forum/topic/186059/page/44/?tab=comments#comment-7230149

 

φίλε μου, RESPECT!

Μέσα σε 2 λεπτά ενεργοποίησα το voWiFi σε Pixel 6 με Vodafone eSIM και παίζει μπάλα άψογα!

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα αναφερει πρόσφατα, ενεργοποίησα τελικά σήμερα ως δεύτερη μια vodafone esim για δοκιμη και επαναφορα στο 5G μεχρι να...συνελθει η Cosmote με την Google.Διαπιστωνω λοιπόν οτι 5G/Volte δουλεύουν κανονικα αλλα οχι VoWifi επιλογη στο μενου οπως περίμενα διαβάζοντας προηγούμενα post - καμια εξηγηση? (Pixel 7/14 stable)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο μια μίνι ανασκόπηση σε δύο τρεις γραμμές κάποιος να μην διαβάζω όλο το ιστορικό .. 5g θα δούμε; Αν ναι από pixel 6 και πάνω;

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dbal said:

Οπως ειχα αναφερει πρόσφατα, ενεργοποίησα τελικά σήμερα ως δεύτερη μια vodafone esim για δοκιμη και επαναφορα στο 5G μεχρι να...συνελθει η Cosmote με την Google.Διαπιστωνω λοιπόν οτι 5G/Volte δουλεύουν κανονικα αλλα οχι VoWifi επιλογη στο μενου οπως περίμενα διαβάζοντας προηγούμενα post - καμια εξηγηση? (Pixel 7/14 stable)

VoWiFi θα έχεις μόνο αν κάνεις τη διαδικασία με Shizuku & Pixel IMS - από μόνο του δεν θα σου το δώσει.

1 ώρα πριν, Dimis164 said:

Αν είναι εύκολο μια μίνι ανασκόπηση σε δύο τρεις γραμμές κάποιος να μην διαβάζω όλο το ιστορικό .. 5g θα δούμε; Αν ναι από pixel 6 και πάνω;

5G έχουν όλα τα Pixel από 7 και πάνω

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από 7 και πάνω σε stable μόνο η Nova δίνει vowifi out of the box χωρίς παρεμβάσεις σωστά? 

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2024 at 9:24 ΜΜ, nikosz75013 said:

Αν σου είναι εύκολο ένα screenshot με το ρυθμίσεις έχεις για να φαίνεται.. ευχαριστώ σε ζαλισα 

Σε αυτό το ποστ από πέρσι εμφανίζονται πάνω κάτω τα μενού:
https://myphone.gr/forum/topic/186059/?do=findComment&comment=7197034

Αν δεις το 2ο και το 3ο screenshot έχει τις επιλογές που θέλεις. Μπορεί να έχει αλλάξει λίγο η σειρά από τις φωτογραφίες (επειδή έχει γίνει κάποιο update), αλλά και τώρα κάπως έτσι εμφανίζονται. Εσένα σε απασχολούν αυτά που λένε Show VoWiFi θα στο εμφανίζουν π.χ. πάνω αριστερά, θα λέει COSMOTE Wifi Calling κτλ.

Ενεργοποίησέ τα και θα είσαι ΟΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sotnem said:

Σε αυτό το ποστ από πέρσι εμφανίζονται πάνω κάτω τα μενού:
https://myphone.gr/forum/topic/186059/?do=findComment&comment=7197034

Αν δεις το 2ο και το 3ο screenshot έχει τις επιλογές που θέλεις. Μπορεί να έχει αλλάξει λίγο η σειρά από τις φωτογραφίες (επειδή έχει γίνει κάποιο update), αλλά και τώρα κάπως έτσι εμφανίζονται. Εσένα σε απασχολούν αυτά που λένε Show VoWiFi θα στο εμφανίζουν π.χ. πάνω αριστερά, θα λέει COSMOTE Wifi Calling κτλ.

Ενεργοποίησέ τα και θα είσαι ΟΚ.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου το έκανα αλλά δεν μου το εμφανίζει επάνω στην μπάρα γράφει wi-fi calling μόνο όταν κατεβάζω την μπάρα κάτω

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosz75013 said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου το έκανα αλλά δεν μου το εμφανίζει επάνω στην μπάρα γράφει wi-fi calling μόνο όταν κατεβάζω την μπάρα κάτω

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να κάνεις. Εννοείς να το βλέπεις πάντα πάνω σταθερά στην μπάρα;

Αυτό δεν έχει να κάνει με το Pixel IMS, έχει να κάνει με το UI των Pixel. Αν δεν κάνω λάθος, στον Pixel Launcher αριστερά είναι το ρολόι και δεξιά ασύρματο και σήμα κινητής (που αν δεν είναι σε ασύρματο σου δείχνει LTE/5G κτλ). Δεν υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία.

Το WiFi calling φαίνεται κατεβάζοντας την μπάρα και επίσης στο dialer app. Όταν πάρεις τηλέφωνο και το χρησιμοποιείς, σου εμφανίζει το σήμα του ασύρματου στην οθόνη της κλήσης. Επίσης στο ιστορικό στις κλήσεις βλέπεις VoLTE και VoWifi. Αυτό που ζητάς δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται κάπως. Αν ξέρεις κανείς κάποιον τρόπο, ας μας πει.

 

Link to comment
Share on other sites

beta 15 3.1 ακόμα το wificall απουσιάζει απο cote ,τα network settings πηγαν σε έκδοση τελη Μαΐου

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Στο update Ιουλίου που ήρθε, η cosmote παραμένει στα ίδια, δηλαδή με LTE, με volte και χωρίς wificalling. Η vodafone με 5g, με volte και χωρίς wificalling. Nova δε ξέρω δεν έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Μαντευω οτι οι πιθανοτητες να επιστρεψει η Cosmote στο 5G ειναι πια μονο με την αφιξη της 15, που ευτυχως φετος θα ειναι πιο νωρις απο καθε αλλη χρονια αν κρινουμε απο την ημερομηνια του Pixel event (13/8)

Ιδωμεν...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Στο update Ιουλίου που ήρθε, η cosmote παραμένει στα ίδια, δηλαδή με LTE, με volte και χωρίς wificalling. Η vodafone με 5g, με volte και χωρίς wificalling. Nova δε ξέρω δεν έχω. 

 

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Στο update Ιουλίου που ήρθε, η cosmote παραμένει στα ίδια, δηλαδή με LTE, με volte και χωρίς wificalling. Η vodafone με 5g, με volte και χωρίς wificalling. Nova δε ξέρω δεν έχω. 

Με NOVA έχω και 5g και volte και vowifi! (pixel 7a)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Στο update Ιουλίου που ήρθε, η cosmote παραμένει στα ίδια, δηλαδή με LTE, με volte και χωρίς wificalling. Η vodafone με 5g, με volte και χωρίς wificalling. Nova δε ξέρω δεν έχω. 

Aπλώς κάνε μια διευκρίνιση ότι στην Cosmote στη συσκευή σου είναι με LTE. Σε P8 Pro το 5G παίζει κανονικά, όπως και το VoLTE. Το WiFi με Pixel IMS ενεργοποιείται κλασικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε ολους για τις πληροφοριες, αλλα ναι ειναι καλο να αναφερουμε συσκευη και εκδοση Android (beta / stable) γιατι τα πραγματα παλι δυστυχως διαφερουν αναλογα 🙂 

Η Nova παντως για την ωρα....εντυπωσιαζει με πληρη υποστηριξη και στις τρεις λειτουργιες, χωρις μηνυματα ενεργοποιησης κλπ ακομα και στην σειρα 7 - ποιος να το ελεγε! 🤭😂

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι

10 minutes ago, dbal said:

Ευχαριστουμε ολους για τις πληροφοριες, αλλα ναι ειναι καλο να αναφερουμε συσκευη και εκδοση Android (beta / stable) γιατι τα πραγματα παλι δυστυχως διαφερουν αναλογα 🙂 

Η Nova παντως για την ωρα....εντυπωσιαζει με πληρη υποστηριξη και στις τρεις λειτουργιες, χωρις μηνυματα ενεργοποιησης κλπ ακομα και στην σειρα 7 - ποιος να το ελεγε! 🤭😂

Πάμε όλοι nova...

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Sotnem said:

Aπλώς κάνε μια διευκρίνιση ότι στην Cosmote στη συσκευή σου είναι με LTE. Σε P8 Pro το 5G παίζει κανονικά, όπως και το VoLTE. Το WiFi με Pixel IMS ενεργοποιείται κλασικά.

Έχεις δίκιο. Παράληψη μου. Μιλάω για το 7 Pro. 

Άμα το μυαλό ταξιδεύει και νομίζεις ότι γράφεις το θέμα για το 7 Pro αλλά τελικά γράφεις σε άλλο, αυτά παθαίνεις. 

Στα 8αρια δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο θέμα. Πολύ σωστά! 

Πάντως στο 7αρι που έχω εγώ έχω προσέξει ότι σε άσχετους χρόνους και άσχετες συνθήκες αν έχω ενεργή την esim (είτε με internet από αυτή, είτε χωρίς πρόσβαση στα δεδομένα, είτε με wifi) έχω χαμένες κλήσεις στη φυσική σιμ της κοσμοτε. Και όταν λέω άσχετες συνθήκες εννοώ πραγματικά άσχετες. Υπάρχουν μέρες που την έχω ενεργή την esim μόνο για κάνα sms και να μην έχω θέμα ή να της έχω και τα δεδομένα και να δέχομαι τα πάντα κανονικά και υπάρχουν άλλες στιγμές που απλά την ενεργοποιώ να μου έρθει κάποιο sms και να μη δέχεται η συσκευή κλήση στη κοσμοτε. Δε μπορώ να το εξηγήσω. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, _NikitaS_ said:

Έχεις δίκιο. Παράληψη μου. Μιλάω για το 7 Pro. 

Άμα το μυαλό ταξιδεύει και νομίζεις ότι γράφεις το θέμα για το 7 Pro αλλά τελικά γράφεις σε άλλο, αυτά παθαίνεις. 

Στα 8αρια δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο θέμα. Πολύ σωστά! 

Πάντως στο 7αρι που έχω εγώ έχω προσέξει ότι σε άσχετους χρόνους και άσχετες συνθήκες αν έχω ενεργή την esim (είτε με internet από αυτή, είτε χωρίς πρόσβαση στα δεδομένα, είτε με wifi) έχω χαμένες κλήσεις στη φυσική σιμ της κοσμοτε. Και όταν λέω άσχετες συνθήκες εννοώ πραγματικά άσχετες. Υπάρχουν μέρες που την έχω ενεργή την esim μόνο για κάνα sms και να μην έχω θέμα ή να της έχω και τα δεδομένα και να δέχομαι τα πάντα κανονικά και υπάρχουν άλλες στιγμές που απλά την ενεργοποιώ να μου έρθει κάποιο sms και να μη δέχεται η συσκευή κλήση στη κοσμοτε. Δε μπορώ να το εξηγήσω. 

Ναι μωρέ, δεν φταις εσύ. Λίγο πολύ αυτό είναι το μόνο θέμα που αναφέρεται συνεχώς, οπότε όλα τα topics είναι ίδια πάνω κάτω.

@dbal θεωρώ ως δεδομένο το stable 🙂 Αν κάποιος έχει beta ναι είναι καλό να το αναφέρει.

Οφ-τόπικ, αν δείτε το ροζ χρώμα του 9 θα τρομάξετε 🙂

Πάντως μας τα έχουν κάνει λίγο τσουρέκια με το AI. Αντί να βελτιώνουν πράγματα σε UI, λειτουργίες, τους έχει φάει το κόλλημα με το AI. Έχει γίνει το Google Assistant πιο χαζό από ποτέ εντωμεταξύ.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, _NikitaS_ said:

Πάντως στο 7αρι που έχω εγώ έχω προσέξει ότι σε άσχετους χρόνους και άσχετες συνθήκες αν έχω ενεργή την esim (είτε με internet από αυτή, είτε χωρίς πρόσβαση στα δεδομένα, είτε με wifi) έχω χαμένες κλήσεις στη φυσική σιμ της κοσμοτε. Και όταν λέω άσχετες συνθήκες εννοώ πραγματικά άσχετες. Υπάρχουν μέρες που την έχω ενεργή την esim μόνο για κάνα sms και να μην έχω θέμα ή να της έχω και τα δεδομένα και να δέχομαι τα πάντα κανονικά και υπάρχουν άλλες στιγμές που απλά την ενεργοποιώ να μου έρθει κάποιο sms και να μη δέχεται η συσκευή κλήση στη κοσμοτε. Δε μπορώ να το εξηγήσω. 

Αν και βγαινουμε λιγο off topic, γραφω για να αναφερω απλα οτι με δευτερη esim της Vodafone παντα ενεργη για δεδομενα, δεν εχω κανενα θεμα με χαμενες κλησεις. Γραψε ομως και στο θεμα του Pixel 7 μηπως εχει να αναφερει εκει καποιος κατι σχετικο 🙂

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Android 15 beta 4 που βγήκε εχθές, έχει WiFi calling στην Cosmote πλέον.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...