Jump to content

Επανειλημμένες κλήσεις από Ην.Βασίλειο (UK)


mclisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Βρίσκομαι στο εξωτερικό και άνοιξα σήμερα το πρωί τον αριθμό μου Cosmokarta (τη SIM) μετά από περίπου 1 μήνα που τον είχα σε σύνδεση τελευταία φορά για να πραγματοποιήσω κάποιες κλήσεις μου προς Ελλάδα.

 

Μέσα σε διάστημα 2 ωρών με έχουν καλέσει 4 φορές από τυχαίους και διαφορετικούς κάθε φορά αριθμούς, που όμως όλοι προέρχονται από το Ηνωμένο Βασίλειο (Σκωτία, Μπλάκπουλ, Ουαλία κτλ.) χωρίς να έχω καμία σχέση με UK οπότε μυρίζει απάτη χρέωσης. Δεν απάντησα σε καμία κλήση ενώ ΔΕΝ πρόκεται για σιτγμιαίες αναπάντητες αλλά για κλήσεις που χτυπάνε αρκετές φορές πριν κλείσουν. Όπως πάει όμως δείχνει ότι θα εξακολουθήσουν να με ενοχλούν.

 

Έχω τις εξής ερωτήσεις:

 

α) Έχει συμβεί σε κάποιον/είναι γνωστό κάτι αντίστοιχο με UK;

 

β) Μπορεί να γίνει χρέωση ή εγγραφή σε υπηρεσία αν απλά απαντήσω; Το απέφυγα γιατί μόλις πρόσθεσα υπόλοιπο για να κάνω κάποιες απαραίτητες κλήσεις όπως είπα και δεν θέλω να "φαγωθεί" για πλάκα σε κάτι τέτοιο.

 

γ) Έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα με την Cosmote και υπάρχει τόσο σπαμ ξαφνικά; Δεν είχε πρόβλημα ποτέ μου.

 

δ) Έχω ελπίδα να καταφέρω κάτι αν επικοινωνήσω με Cosmote ή να μη χάσω το χρόνο μου καν;

 

Ευχαριστώ.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ κανείς δεν χρεώθηκε σε εισερχόμενη κλήση μέσα στην Ε.Ε.

Όλες οι κλήσεις από Αγγλία είναι για να σου πουλήσουν Forex.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Είχα διαβάσει νομίζω για κάποια απάτη που ενεργοποιούνταν με απάντηση σε κλήση αν και αυτό το θεωρούσα αδύνατο με βάση αυτά που γνώριζα οπότε ήθελα να βεβαιωθώ.
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με έχουν πάρει δύο φορές από αγγλικό νούμερο τον τελευταίο μήνα. Συνέβη αφότου κάλεσα ένα φίλο μου στην Αγγλία, μέσω messenger την πρώτη φορά και μέσω hangouts την δεύτερη. Εννοείται πως δεν με πήρε ο φίλος μου από αυτά τα νούμερα. Δεν ξέρω αν έτυχε, αλλά πριν τον πάρω τηλέφωνο, δεν είχα οποιαδήποτε κλήση από Αγγλία μέχρι τότε.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα από διάφορες χώρες με παίρνουν τηλ. Συνήθως Ρουμανία και Ουκρανία. Αλλά είχα κι από Λονδίνο 2-3 κλήσεις. Σε καμιά περίπτωση δεν χρεώθηκα κάτι από τις αναπάντητες.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία συνεχίζεται με κλήσεις ανά 1-2 μέρες. Όταν προσπάθησα να απαντήσω ακούγεται σιωπή και στο τέλος ένα μαγνητοφωνημένο "good-bye". Δεν ξέρω αν είναι όντως η Φόρεξ όπως έγραψαν κάποια παιδιά ή κάποιος τρόπος για να σε κάνουν να τους καλέσεις από περιέργεια και να χρεωθείς.

 

Είναι σίγουρα ενοχλητικό να έχεις καθημερινά τέτοιο σπαμ πάντως αλλά από τη στιγμή που είναι συνεχώς διαφορετικοί αριθμοί δύσκολο να κάνεις κάτι εκτός και μπλοκάρω γενικά όλα τα αγγλικά νούμερα (έχει πέρασει απ'το μυαλό μου, δεν έχω κάποιον γνωστό που να με καλέι από Αγγλία ούτως η άλλως)

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάνα μήνα ξεκίνησαν να παίρνουν στο σταθερό από διάφορες χώρες αρκετές φορές την ημέρα. Τώρα τελευταία σταμάτησαν, ενώ έχω μπλοκάρει τους παρακάτω κωδικούς

 

http://www.imagebam.com/image/e03c801362155454

 

Sent from my iPad using Tapatalkhttps://cloud.tapatalk.com/s/5fcb596c105db/FRITZ%21Box%207530%203.png?

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα ότι αρκετές φορές που πήγαινα ταξίδι εξωτερικό και είχα roaming, ξαφνικά άρχιζαν τα τηλέφωνα από άσχετους αριθμούς του εξωτερικού την περίοδο που ήμουν εξωτερικό. Σίγουρα αυτό συνέβη Λονδίνο και Δουβλίνο. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα ότι αρκετές φορές που πήγαινα ταξίδι εξωτερικό και είχα roaming, ξαφνικά άρχιζαν τα τηλέφωνα από άσχετους αριθμούς του εξωτερικού την περίοδο που ήμουν εξωτερικό. Σίγουρα αυτό συνέβη Λονδίνο και Δουβλίνο.

 

Αυτό εξηγεί τη δική μου περίπτωση καθώς είμαι εξωτερικό (όχι UK όμως) και το δουλεύω με roaming. Βέβαια δεν ξερω πως γίνεται να διαρρέει ο αριθμός στο τοπικό δίκτυο για σπαμάρισμα (αν ισχύει κάτι τέτοιο)

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάνα μήνα ξεκίνησαν να παίρνουν στο σταθερό από διάφορες χώρες αρκετές φορές την ημέρα. Τώρα τελευταία σταμάτησαν, ενώ έχω μπλοκάρει τους παρακάτω κωδικούς

 

http://www.imagebam.com/image/e03c801362155454

 

Sent from my iPad using Tapatalkhttps://cloud.tapatalk.com/s/5fcb596c105db/FRITZ%21Box%207530%203.png?

 

Μα εχεις μπλοκαρει και το πρόθεμα τις Ελλάδος... 30

 

όσο αφορά το 35 , μπλοκάρει ταυτόχρονα

351 Πορτογαλία

355 Αλβανία

356 Μάλτα.

357 Κύπρο

359 Βουλγαρία

Link to comment
Share on other sites

Μα εχεις μπλοκαρει και το πρόθεμα τις Ελλάδος... 30

 

όσο αφορά το 35 , μπλοκάρει ταυτόχρονα

351 Πορτογαλία

355 Αλβανία

356 Μάλτα.

357 Κύπρο

359 Βουλγαρία

 

Οι εισερχόμενες από Ελλάδα δεν έχουν πρόθεμα. Κάποιες εισερχόμενες πχ από 43 και 0043 πέρναγαν κανονικά αν δεν έβαζα και τα δυο σε blocklist.

http://www.imagebam.com/image/3d9ac11362201589

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα με κάλεσαν από Τυνησία. Φυσικά και δεν απάντησα. Θα πρέπει οι εταιρείες κινητής να προσθέσουν ένα χαρακτηριστικό, που να επιτρέπει στον συνδρομητή να αποκλείει συγκεκριμένους κωδικούς χωρών από το να τον καλέσουν, διότι η κατάσταση έχει ξεφύγει.
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα με κάλεσαν από Τυνησία. Φυσικά και δεν απάντησα. Θα πρέπει οι εταιρείες κινητής να προσθέσουν ένα χαρακτηριστικό, που να επιτρέπει στον συνδρομητή να αποκλείει συγκεκριμένους κωδικούς χωρών από το να τον καλέσουν, διότι η κατάσταση έχει ξεφύγει.

 

Αυτες είναι για να σε κάνουν να πάρεις πίσω,τα νούμερα μοιάζουν με ελληνικά απο Θεσσαλονίκη .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα με κάλεσαν από Τυνησία. Φυσικά και δεν απάντησα. Θα πρέπει οι εταιρείες κινητής να προσθέσουν ένα χαρακτηριστικό, που να επιτρέπει στον συνδρομητή να αποκλείει συγκεκριμένους κωδικούς χωρών από το να τον καλέσουν, διότι η κατάσταση έχει ξεφύγει.

 

Και εγώ ειχα σήμερα δύο εισερχόμενες από Τυνησία με πρόθεμα +216

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που περιγράφεται μου συνέβησαν πριν 4,5 μήνες για τέσσερις πέντε μέρες καθημερινά τρεις τέσσερις κλήσεις από διάφορες χώρες του εξωτερικού, Τανζανία, Γαλλία δεν θυμάμαι ποιες άλλες...η wind που χρησιμοποιώ ενημερώθηκε από πολλούς χρήστες τότε και έκτοτε μετά από μερικές ημέρες δεν ξανά δέχθηκα άλλες τέτοιου είδους κλήσεις.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά τα έβαλα στα ανεπιθύμητα. Από τότε μέχρι στιγμής δεν με ενόχλησαν από έξω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα το τελευταίο διάστημα με καλούν στο σταθερό 3-4 φορές την ημέρα... Έχω Vodafone σταθερό μπορώ να κάνω κάτι?? Δεν το σηκώνουμε το τηλέφωνο αφού βλέπουμε τον αριθμό αλλά είναι σπαστικό...

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά το μεσημέρι είχα τρεις κλήσεις από παράξενα νούμερα.τα γκουγκλαρα και είδα ότι είναι καταχωρημένα στην Βουλγαρία,Ιταλία και Γερμανία.σε σταθερό Vodafone. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχουν αρχίσει σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας (τσεκαρισμένο) να παίρνουν από Γερμανία και Αγγλία καθημερινά.

Εγώ που έχω FritzBox απέκλεισα πλέον και τις 2 χώρες και τρώνε reject!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αρχίσει σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας (τσεκαρισμένο) να παίρνουν από Γερμανία και Αγγλία καθημερινά.

 

Εγώ που έχω FritzBox απέκλεισα πλέον και τις 2 χώρες και τρώνε reject!

Στα κινητά γίνεται χαμος. Σχεδόν καυε βδομάδα απο ενα τηλ απο Αγγλια

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...