Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@dis

ψαχνοντας για κανεναν οδηγο για πισω ηχεια επεσα στο πιο κατω post από άλλο forum

Ουχι, δεν υπαρχει ετοιμη καλωδιωση, πρεπει να ξηλωσεις το μαρσιπιεδακι στην πορτα, καθως και την βαση τω πισω καθισματων για να πανε τα καλωδια και στις δυο πορτες...επισης για να βγουνε οι δυο ταπετσαριες στις πισω "πορτες" πρεπει να ξηλωθουν και τα κολωνακια τα κεντρικα, που ειναι οι προεταντηρες των ζωνων και ειναι λιγακι μανουρα,για αυτο αν δεν ξερεις, μην το επιχειρησεις μονος σου,γιατι εκει θα σκαλωσεις...απο εκει και περα ειναι κλασσικα πραγματα...Ο,τι θες, ρωτα...

και

Πρεπει να βγουν πρωτα τα κωλονακια τα καθετα της κολωνας, και να φυγουν και τα σηματακια αεροσακου, εχει βιδα εσωτερικη, και μετα πιανεις να βγαλεις την πισω ταπετσαρια, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ βεβαια, πως πρωτα εχεις βγαλει το κατω μερος των πισω καθισματων...Αν πας να το κανεις για πρωτη φορα...Κουραγιο...Θελει λιγο υπομονη, ειναι απο τα πιο δυσκολα σε αυτο το πραγμα...

Θα δυσκολευτεις να κουμπωσεις πολυ την ταπετσαρια την ασπρη της μεσαιας κολωνας, και προσεξε να κατσει σωστα η ζωνη οταν θα το κουμπωσεις (ο προεταντηρας)

 

και τα δυο ειναι απο το ιδιο ατομο.

αρχίζω να μην ξερω τι να κανω... :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@dis

ψαχνοντας για κανεναν οδηγο για πισω ηχεια επεσα στο πιο κατω post από άλλο forum

Ουχι, δεν υπαρχει ετοιμη καλωδιωση, πρεπει να ξηλωσεις το μαρσιπιεδακι στην πορτα, καθως και την βαση τω πισω καθισματων για να πανε τα καλωδια και στις δυο πορτες...επισης για να βγουνε οι δυο ταπετσαριες στις πισω "πορτες" πρεπει να ξηλωθουν και τα κολωνακια τα κεντρικα, που ειναι οι προεταντηρες των ζωνων και ειναι λιγακι μανουρα,για αυτο αν δεν ξερεις, μην το επιχειρησεις μονος σου,γιατι εκει θα σκαλωσεις...απο εκει και περα ειναι κλασσικα πραγματα...Ο,τι θες, ρωτα...

και

Πρεπει να βγουν πρωτα τα κωλονακια τα καθετα της κολωνας, και να φυγουν και τα σηματακια αεροσακου, εχει βιδα εσωτερικη, και μετα πιανεις να βγαλεις την πισω ταπετσαρια, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ βεβαια, πως πρωτα εχεις βγαλει το κατω μερος των πισω καθισματων...Αν πας να το κανεις για πρωτη φορα...Κουραγιο...Θελει λιγο υπομονη, ειναι απο τα πιο δυσκολα σε αυτο το πραγμα...

Θα δυσκολευτεις να κουμπωσεις πολυ την ταπετσαρια την ασπρη της μεσαιας κολωνας, και προσεξε να κατσει σωστα η ζωνη οταν θα το κουμπωσεις (ο προεταντηρας)

 

και τα δυο ειναι απο το ιδιο ατομο.

αρχίζω να μην ξερω τι να κανω... :worry:

 

 

Αν θυμάμαι καλά αυτά που παραθέτεις ειναι από το μέλος Doctor στο vwclub σωστά ? Στα κολωνάκια εγώ είχα βγάλει μόνο το κάτω κομμάτι το πλαστικό και δεν ασχολήθηκα καθόλου με το υφασμάτινο πάνω κομμάτι που έχει το σήμα του αερόσακου και φυσικά τον αερόσακο. Σου είπα πώς δεν έχω ανοίξει την πίσω ταπετσαρία σε 2πορτο αλλά όπως το βλέπω δεν πρέπει να είναι δύσκολο. Και σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βγεί η υφασμάτινη επένδυση στην κολώνα με τον αερόσακο. Αλλά και στην εταζέρα να τα βάλεις από που θα τα περάσεις τα καλώδια. Κανονικά υποθέτω ότι πρέπει να βγούν εκεί που ακουμπάει η εταζέρα στις άκρες για να μην εμποδίζει τα καθίσματα να ανοίγουν. Άρα τον ίδιο "μπελά" θέλει. Το πλαινό στα πίσω καθίσματα το βγάζεις έτσι κι αλλιώς. Νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Εμένα μου είχε φανει πολύ πιο εύκολο από το ταμπλω κι ας έχω ξεχάσει πόσες φορές έχω ανοίξει το ταμπλώ.

 

Δες κι αυτό. Ελπίζω να βοηθήσει. Είναι τα ΟΕΜ ηχεία για πίσω στα 2πορτα

 

http://img99.imageshack.us/img99/1881/captureps0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά αυτά που παραθέτεις ειναι από το μέλος Doctor στο vwclub σωστά ?

 

ναι απο τον doctor ειναι...

ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

για να δουμε... με λιγο ψαξιμο ακόμα θα τη βρουμε τη λυση...

για το ξήλωμα που απαιτέι η τοποθέτηση στην εταζερα θα μας βοηθησει ο eagle1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσεις στο project DSG πιστεύω θα γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον!

 

To DSG αποτελει project TT ή Golf VI GTI σε τρια χρονια απο τωρα,ελπιζω...

 

Οι φωτο ερχονται , θα τις ανεβασω πολυ συντομα...

 

Ογκος ομως παιδια ,συγχωρεστε με,μονο απο εταζερα...!!!

Αλλα τα λιτρα του πορτ μπαγκαζ ως ηχειο,αλλα τα λιτρα της πορτας!

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Πού αν επιτρέπεται ?

 

Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στο ότι πήρα αυτοκίνητο από μη εξουσιοδοτημένο έμπορο και έκανα και την πρώτη αλλαγή λαδιών εκεί. Τώρα δε θα ξαναπάω, αλλά ήδη την πάτησα...

Link to comment
Share on other sites

Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στο ότι πήρα αυτοκίνητο από μη εξουσιοδοτημένο έμπορο και έκανα και την πρώτη αλλαγή λαδιών εκεί. Τώρα δε θα ξαναπάω, αλλά ήδη την πάτησα...

 

Σε αυτόν που είναι στη Γλαύκου ε? Για να μην λέμε ονόματα. Έχω ακούσει και άλλους δυσαρεστημένους πελάτες του.

Link to comment
Share on other sites

1. για reset του διαστήματος service κρατάς πατημένο το κουμπί που μηδενίζει τα km και γυρνάς την μίζα.

 

2. για check των km που απομένουν γυρνάς το κλειδί στη μίζα στην πρώτη σκάλα και πατας το κουμπί που μηδενίζει τα km για 2-3 sec και σου εμφανίζει στην οθόνη τα km που απομένουν.

 

Προφανώς εσύ ζητάς το 2.

 

Δυστυχώς τελικά δε μου παίζει.. μάλλον επειδή δεν έχω την οθόνη PLUS. :(

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

ilias
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με την οθόνη plus. Μάλλον δεν το κάνεις σωστά. Αποκλείεται να μην το κάνει.

 

thanx! μόλις το ξαναδοκίμασα και το είδα! καλή φάση! :cool:

(αν και είμαι σίγουρος ότι και πριν το ίδιο πράγμα έκανα και δε μου έδειξε τίποτα...)

ilias
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με την οθόνη plus. Μάλλον δεν το κάνεις σωστά. Αποκλείεται να μην το κάνει.

 

Το δοκίμασα και εγώ αλλα δεν..

 

Για όσους πήραν τώρα το καινούριο τους GOLF, να κάποια μικρά μυστικά http://www.stuartdalby.co.uk/vwgolfmk5/vwgolfmk5misc.htm

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τί να πω. Δεν ξέρω. Μήπως το έχουν αλλάξει ? Στο manual σας το λέει ? Στο δικό μου που είναι του 2005 το γράφει και στο manual.

 

Tο ξαναδοκίμασα! το γυρνάς στη σκάλα που ανάβουν όλα τα λαμπάκια και τότε παίζει. Έχει κάτι σαν πρώτη σκάλα που γυρνάει λίγο το κλειδί και μετά γυρνάει περισσότερο που ανάβουν οι ενδείξεις. Εκεί κρατάς πατημένο το κουμπί και στο λέει.

Ίσως αυτό να εννοούσε εξ αρχής ο dis και να μπερδευτήκαμε.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η χρησιμοτητα του πληκτρου econ του climactronic? Επηρεαζεται η αποδοση του κινητηρα εαν ειναι ενεργοποιημενο η οχι? (με την ενοια οτι καπου εχω ακουσει οτι με ενεργοποιημενο το econ δεν δουλευει το μοτερ του κλιματισμου κλευοντας μερικα αλογα, ενω οταν ειναι απενεργοποιημενο το κλιματιστικο δουλευει κανονικα)
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Με τον econ πατημένο δεν δουλεύει το κομπρεσέρ του κλιματισμού και στην ουσία έρχεται μέσα ο αέρας με την εξωτερική θερμοκρασία. Επίδραση στην κίνηση του αυτοκινήτου έχει. Ειδικά σε αυτοκίνητα μικρού κυβισμού και κυρίως κατά την εκκίνηση. Αλλά όχι τραγικές διαφορές.
Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα στον ζαπατινα και εβαλα διπλη αποληξη (τυπου gt κτλ..)

Μου εκοψε τον προφυλακτηρα κτλ....

Δεν λεω εκανε πολυ καλη δουλεια, αλλα μαλλον με "εγδυσε" μου πηρε 230 euro!!!! :(

Μου ειπε οτι ειναι δυσκολη δουλεια κτλ....

Για τα μπουκακια μου πηρε 70ευρο το ενα!

Βεβαια φταιω και εγω που δεν του εκανα πολλα παζαρια!!! :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα στον ζαπατινα και εβαλα διπλη αποληξη (τυπου gt κτλ..)

Μου εκοψε τον προφυλακτηρα κτλ....

Δεν λεω εκανε πολυ καλη δουλεια, αλλα μαλλον με "εγδυσε" μου πηρε 230 euro!!!! :(

Μου ειπε οτι ειναι δυσκολη δουλεια κτλ....

Για τα μπουκακια μου πηρε 70ευρο το ενα!

Βεβαια φταιω και εγω που δεν του εκανα πολλα παζαρια!!! :mad:

 

πολυ φοβαμαι πως πληρωσες και τα εργατικα του eagle1:p

σου παραθετω τι μας ειχε πει πριν απο λιγο καιρο:

 

...To κοστος της αγορας ηταν 70 ευρω και η τοποθετηση 50 .Αυτος ηθελε παραπανω για την τοποθετηση,αλλα ουσιαστικα τα ζηταγε για να με οδηγησει στην αγορα ολοκληρου νεου τελικου (οπου δε χρεωνε τοποθετηση).Σιγουρα εκτος Αθηνων οι τιμες ειναι χαμηλοτερες (80-100) αλλα προσοχη χρειαζεται στην ποιοτητα των αποληξεων.Η τοποθετηση λοιπον ολοκληρου του τελικου θα κοστιζε απο 290-400 για no name και 500 για Sebring. [...] πληροφοριες μπορεις να βρεις στο http://www.zapatinas.com

 

το 230 ειναι μπουκες και εργασια μαζι ετσι;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ φοβαμαι πως πληρωσες και τα εργατικα του eagle1:p

σου παραθετω τι μας ειχε πει πριν απο λιγο καιρο:

 

...To κοστος της αγορας ηταν 70 ευρω και η τοποθετηση 50 .Αυτος ηθελε παραπανω για την τοποθετηση,αλλα ουσιαστικα τα ζηταγε για να με οδηγησει στην αγορα ολοκληρου νεου τελικου (οπου δε χρεωνε τοποθετηση).Σιγουρα εκτος Αθηνων οι τιμες ειναι χαμηλοτερες (80-100) αλλα προσοχη χρειαζεται στην ποιοτητα των αποληξεων.Η τοποθετηση λοιπον ολοκληρου του τελικου θα κοστιζε απο 290-400 για no name και 500 για Sebring. [...] πληροφοριες μπορεις να βρεις στο http://www.zapatinas.com

 

το 230 ειναι μπουκες και εργασια μαζι ετσι;;

 

Ναι ειναι ολα μαζι και εμενα φυσικα στην αρχη πηγε να μου πουλησει ολοκληρο το τελικο.......

Βεβαια α τυπος ειναι και απατεωνας στην αρχη μου ειπε την τιμη χωρις ΦΠΑ που ακουστηκε!!!!!

Και οταν πηγα να πληρωσω μου κοτσαρη και το 19%!!!!

Παντος για μενα Ζαπατινας ΤΕΛΟΣ!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ολα μαζι και εμενα φυσικα στην αρχη πηγε να μου πουλησει ολοκληρο το τελικο.......

Βεβαια α τυπος ειναι και απατεωνας στην αρχη μου ειπε την τιμη χωρις ΦΠΑ που ακουστηκε!!!!!

Και οταν πηγα να πληρωσω μου κοτσαρη και το 19%!!!!

Παντος για μενα Ζαπατινας ΤΕΛΟΣ!!!!!

 

Μα τι λες τώρα ? €230 και σου ζήτησε και 19% παρπάνω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τώρα ? €230 και σου ζήτησε και 19% παρπάνω!!

 

Οχι! Τα 230 ειναι με το ΦΠΑ!!!

Στην αρχη μου ειχε πει 230 μειον το ΦΠΑ!!!

δηλαδη 180-190 ευρο περιπου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να χαμηλωσει το αμαξι? Θα υπαρχει προβλημα με τα ζανφορ?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έμαθα κάτι το οποίο καλό θα ήταν να το ξέρουν όλοι.

 

Με ενημέρωσαν από την επίσημη αντιπροσωπεία ότι η VW προσφέρει σε όλους τους κατόχους ένα είδος ευκολίας μετά την λήξη της κανονικής εγγύησης. Συγκεκριμένα, προσφέρει έκπτωση 70% επί των ανταλλακτικών (όχι της εργασίας) για δύο ακόμα χρόνια, πέρα από τα δύο της αρχικής εγγύησης. Δηλαδή αν ένα ανταλλακτικό κάνει 100 ευρώ, ο πελάτης θα πληρώσει μόλις 30 + εργασία.

 

Διευκρινίζω ότι δεν έχει καμία σχέση με την επέκταση της εγγύησης, για την οποία έχω ξαναμιλήσει και η οποία κοστίζει 400 έως 500 ευρώ.

 

Μοναδική προϋπόθεση είναι όλα τα σέρβις να έχουν πραγματοποιηθεί σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, κάτι που δυστυχώς δε συμβαίνει στην περίπτωσή μου...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτόν που είναι στη Γλαύκου ε? Για να μην λέμε ονόματα. Έχω ακούσει και άλλους δυσαρεστημένους πελάτες του.

 

yep. Μου είπε ψέματα ή μου απέκρυψε πληροφορίες σχετικά με το αυτοκίνητο. Επιπλέον, με καθυστερεί χαρακτηριστικά εδώ και μήνες με την επισκευή της 2ας ("άστο μήπως βγάλει όλο το σασμάν πρόβλημα να το περάσουμε όλο στην εγγύηση") και το χειρότερο ίσως είναι ότι στην αλλαγή λαδιών πήγε στο βιβλιαράκι και έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του εκεί που λέει ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΗΣ, ενώ δεν είναι!

 

Με αυτόν τον τρόπο, θεωρητικά το αυτοκίνητο τίθεται εκτός εγγύησης (αν και στην πράξη με καλύπτουν), ενώ σίγουρα χάνω το προνόμιο της έκπτωσης 70% για τα επόμενα δυο χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο "καταναλωση" λαδιου πως τα παει το αυτοκινητο σας?

 

Ο ξαδερφος μου εχει ηδη απογοητευθει σε αυτο το κομματι. Εχει αυτο με τα 140 αλογα, και ενω απο επιδοσεις -καταναλωση βενζινης ειναι ενταξει, το αμαξι του ζητα απιστευτο λαδι, ενω στην αντιπροσωπεια του λενε οτι ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...

 

καμια παραθεση εδω κανεις;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο "καταναλωση" λαδιου πως τα παει το αυτοκινητο σας?

 

Ο ξαδερφος μου εχει ηδη απογοητευθει σε αυτο το κομματι. Εχει αυτο με τα 140 αλογα, και ενω απο επιδοσεις -καταναλωση βενζινης ειναι ενταξει, το αμαξι του ζητα απιστευτο λαδι, ενω στην αντιπροσωπεια του λενε οτι ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...

 

καμια παραθεση εδω κανεις;;;

 

8.000 χλμ δεν έχει κάψει σταγόνα και με αρκετό σκίσιμο... :cool:

Σίγουρα έχει πρόβλημα του δικού σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...