Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλέιστηκε το ραντεβού για σήμερα και το αποτέλεσμα...κρατηθείτε:

Δεν είχαν σφίξει ένα κολλάρο που μάλλον ήταν στην έξοδο αέρα του κομπρέσσορα και έτσι ο κομπρέσσορας συμπίεζε αλλά μάταια καθώς όλος ο σωλήνας είχε φύγει απο τη θέση του. Σφίχτηκε και όλα καλά.

Απορία πρώτη: 500 χιλιόμετρα στο στρώσιμο με συμπεριφορά απλού 1400αριού μήπως σακάτεψαν τον κινητήρα?

Απορία δεύτερη: Μήπως το ότι έμπαινε στο σύστημα αέρας απο αλλού εκτός απο τον προβλεμπόμενο δρόμο σημαίνει ότι μπήκαν στην μηχανή υγρασία σκόνη κ.α.?

Απορία τρίτη: Γιατί αρνήθηκαν απο το service να "βγάλουν καρτέλα" στο αυτοκίνητο. Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι τεχνικά δεν μπορούν αφού δεν αλλάχτηκε κάτι, και δεν δικαιολογέιται "εισαγωγή" για ένα απλό σφίξιμο. Και όταν τους ρώτησα πως θα αποδείξω ότι υπήρχε πρόβλημα και διορθώθηκε με διαβεβαίωσαν πως θα στείλουν DIS (φαντάζομαι σημαίνει αναφορά) στη μαμά εταιρία.

 

λαχειο...

ακου να δεις...

για αυτο μου ελεγες μα δεν κανει τιποτα... ειδες οταν μου ειπες οτι παει 3,000 και παλι τιποτα σου ειπα οτι κατι δεν παει καλα... anyway.. δε νομιζω να ειχε φυγει το κολαρο εντελως... απλα ηταν χαλαρο και αυτο αρκει για να ξεφυσαει εκει και οχι μεσα στη μηχανη... οποτε λογικα δε θα εχεις προβλημα... γιατι και απλα να το δεις απο το χαλαρο κοματι ειχες εκτονωση οχι αναρροφηση. βεβαια δε χανεις τιποτα να τους ζητησεις να σου αλλαξουν λαδακια (τσαμπα εεε)...

 

τωρα για το θεμα της καρτελας νομιζω πως μου ειχαν ανοιξει οταν πηγα για αλλαγη γλωσσας στο μενου......σιγουρα το ειχαν κανει οταν μου τσεκαραν τους γρυλους......

οσο για τους πωλητες τι να πω... λενε κατι σαχλαμαρες.... ακου λεει βαρυ... τι λες ρε μπαγλαμα πες του...25κιλα ροπης θα κολωσουν σε 200κιλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σε όλους,

 

Να και μια τελευταία βελτίωση που έκανα αυτές τις ημέρες.

 

http://imageshack.gr/files/07wfm7bequ2lim0f9tue.jpg

 

 

Είναι θέμα βέβαια γούστου του καθενός, αλλά για εμένα το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Να και μια τελευταία βελτίωση που έκανα αυτές τις ημέρες.

 

http://imageshack.gr/files/2gu8i3pm2cqiq02n8c9a_thumb.jpg

 

 

Είναι θέμα βέβαια γούστου του καθενός, αλλά για εμένα το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

 

Κώστας

 

Φιλε τα σπαει! :D WELL DONE

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Να και μια τελευταία βελτίωση που έκανα αυτές τις ημέρες.

 

http://imageshack.gr/files/07wfm7bequ2lim0f9tue.jpg

 

 

Είναι θέμα βέβαια γούστου του καθενός, αλλά για εμένα το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

 

Κώστας

 

Πολυ ωραιο Κωστα...!!!!!

Το βλεπω εγω....παλι σε μπελαδες θα με βαλεις.......:lol:;)

 

 

Υ.Γ. Τα footwell τα εβαλα.....αν και παιδευτηκα σε ενα σημειο....αλλα ειναι γελειο και δεν θα στο πω!!!!:p:p:p

Ας ειναι καλα ο Dis

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Να και μια τελευταία βελτίωση που έκανα αυτές τις ημέρες.

Είναι θέμα βέβαια γούστου του καθενός, αλλά για εμένα το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

 

Κώστας

 

κατσε ρε συνονοματε...

εσυ δε μας ελεγες οτι τα χειριστηρια στο τιμονι ειναι δυσκολα κτλ κτλ μεγαλο κοστος κτλ κτλ ;;;;

τι εγινε τελικα;;; μας εστειλες παλι... νομιζω πως εισαι απο τους λιγους που μπορουν να το πουλησουν πιο ακριβα απο οτι το πηραν... ;)

:O

πηρες μονο νεα στεφανη ή και τον αεροσακκο μαζι;;;

για πε λεπτομεριες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Κωστα...!!!!!

Το βλεπω εγω....παλι σε μπελαδες θα με βαλεις.......:lol:;)

 

 

Υ.Γ. Τα footwell τα εβαλα.....αν και παιδευτηκα σε ενα σημειο....αλλα ειναι γελειο και δεν θα στο πω!!!!:p:p:p

Ας ειναι καλα ο Dis

 

Γειά σου φίλε opus,

 

Εχουμε αρκετό καιρό να τα πούμε.

Και ο Δημήτρης (DIS) όταν είδε τα δικά μου footwell lights ζήλεψε αλλά τελικά τα έβαλε και μάλιστα με πολύ πιο επαγγελματική δουλειά. Το τί είχε κάνει για να τα βάλει δεν θα το πιστέψεις (εαν σου τα πει ο ίδιος θα καταλάβεις ... που είσαι DIS ?).

 

Για πες για την δική σου περίπτωση ... να μαθαίνουν και οι νέοι .. :)

 

Ο DIS πράγματι είναι ο καλύτερος

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συνονοματε...

εσυ δε μας ελεγες οτι τα χειριστηρια στο τιμονι ειναι δυσκολα κτλ κτλ μεγαλο κοστος κτλ κτλ ;;;;

τι εγινε τελικα;;; μας εστειλες παλι... νομιζω πως εισαι απο τους λιγους που μπορουν να το πουλησουν πιο ακριβα απο οτι το πηραν... ;)

:O

πηρες μονο νεα στεφανη ή και τον αεροσακκο μαζι;;;

για πε λεπτομεριες...

 

Γειά σου φιλαράκο,

 

Πάντα σας έχω μια έκπληξη .. έτσι για να σας ανεβάζω και λίγο. Ολο γκρίνια, γκρίνια ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φιλαράκο,

 

Πάντα σας έχω μια έκπληξη .. έτσι για να σας ανεβάζω και λίγο. Ολο γκρίνια, γκρίνια ..

 

χα χα χα...

ολο γκρινια εε;;;;

χαχα

χαιρομαι που βλεπω παλι παλιους γνωστους...

ασε εχω μεινει πισω...

μονο το mp3 και τιποτα αλλο...

μου μπαινουν και κατι ιδεες ωρες ωρες και ετσι δε βαζω τιποτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα...

ολο γκρινια εε;;;;

χαχα

χαιρομαι που βλεπω παλι παλιους γνωστους...

ασε εχω μεινει πισω...

μονο το mp3 και τιποτα αλλο...

μου μπαινουν και κατι ιδεες ωρες ωρες και ετσι δε βαζω τιποτα...

 

Λοιπόν να το story μου.

 

Το ερέθισμα προήλθε από το EOS Individual !!!

(αρκετά σπάνιο τιμόνι)

 

http://imageshack.gr/files/u1monix21kyopqvex2ze_thumb.jpg

 

Το εμπόρευμα ήρθε από ebay.de (χωρίς αερόσακο)

 

http://imageshack.gr/files/ny60743jgou8llnedep8_thumb.jpg

 

Και το αποτέλεσμα είναι Π Ρ Ω Τ Ο.

 

Είναι 10% περίπου πιο παχύ από το μαμά, καινούριο φυσικά και στην οδήγηση .. άλλη αίσθηση.

 

Δεν σου κρύβω ότι μου αρέσει πάρα πάρα πολύ.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να το story μου.

Το ερέθισμα προήλθε από το EOS Individual !!!

(αρκετά σπάνιο)

Το εμπόρευμα ήρθε από ebay.de (χωρίς αερόσακο)

Και το απτέλεσμα είναι Π Ρ Ω Τ Ο.

Είναι 10% περίπου πιο παχύ από το μαμά, καινούριο φυσικά και στην οδήγηση .. άλλη αίσθηση.

Δεν σου κρύβω ότι μου αρέσει πάρα πάρα πολύ.

Κώστας

 

και δε μου λες...

στο τιμονι που πηρες εβαλες τον δικο σου αεροσακκο;;;

το ιδιο ταιριαζει και του gti ετσι;;;

αγοραζεις ενα χωρις αεροσακκο και βαζεις τον ηδη υπαρχοντα;;;

και κατι ακομα... εμεις που δεν εχουμε plus oθονη στην ουσια τα "κουμπακια" τα αξιοποιουμε μονο για το ραδιο;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και δε μου λες...

στο τιμονι που πηρες εβαλες τον δικο σου αεροσακκο;;;;;;

Ναι

 

το ιδιο ταιριαζει και του gti ετσι;;;

Ναι

 

αγοραζεις ενα χωρις αεροσακκο και βαζεις τον ηδη υπαρχοντα;;;

Ναι ντέ

 

και κατι ακομα... εμεις που δεν εχουμε plus oθονη στην ουσια

τα "κουμπακια" τα αξιοποιουμε μονο για το ραδιο;;;

Μυστήριο τρένο είσαι ρε παιδί μου :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε opus,

 

Εχουμε αρκετό καιρό να τα πούμε.

Και ο Δημήτρης (DIS) όταν είδε τα δικά μου footwell lights ζήλεψε αλλά τελικά τα έβαλε και μάλιστα με πολύ πιο επαγγελματική δουλειά. Το τί είχε κάνει για να τα βάλει δεν θα το πιστέψεις (εαν σου τα πει ο ίδιος θα καταλάβεις ... που είσαι DIS ?).

 

Για πες για την δική σου περίπτωση ... να μαθαίνουν και οι νέοι .. :)

 

Ο DIS πράγματι είναι ο καλύτερος

 

Κώστας

 

 

Ναι με τον Δημήτρη εχουμε μιλησει πολυ και με βοηθησε παρα πολύ.Οντως εχει κανει πιο επαγγελματικη δουλεια....με αυτα που μου εδειξε,και μου ειπε....:wacko:

Κωστα πες μας ποσο σου στοιχισε το ολο εγχείρημα...με το τιμονι....

 

Υ.Γ.Η δικη μου περιπτωση ειναι για γελια......Προσπαθουσα σχεδον μια ωρα να βαλω την φυσσα στην θεση της ,χωρις να εχω ξεκλειδωσει την κοκκινη ασφαλεια!!!:lol::lol::lol::lol:

Κατα τα αλλα μια χαρα.....ευκολο!!!!

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Να και μια τελευταία βελτίωση που έκανα αυτές τις ημέρες.

 

http://imageshack.gr/files/07wfm7bequ2lim0f9tue.jpg

 

 

Είναι θέμα βέβαια γούστου του καθενός, αλλά για εμένα το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

 

Κώστας

 

Απο που και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα mods με τα τιμόνια και τα footwells παιδιά, είστε ωραίοι modders. Μ' αρέσει η λογική του να φτιάχνεις λίγο λίγο κάποιο αντικείμενο. Βέβαια μετά το προσέχεις και το πονάς σαν τα μάτια σου, αλλά ίσως αξίζει..

 

Σχετικά με τα λάδια που λέγατε πιο πριν, σκέφτομαι, με ένα λάδι 0w30 (γιατί όχι 0w20?) και με ένα συναγερμό-autostart θα εξασφαλίσω καλύτερη ζωή του κινητήρα μου:

 

Ζω στην Ξάνθη, όπου έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες. Το πρωί χρησιμοποιώ το αμάξι. Καλύτερα λοιπόν, να το βάζω μπρος από το σπίτι, 10 λεπτά πριν, και να το αφήνω να ζεσταίνεται μόνο του, χωρίς γκάζι! Οπότε θα είναι ιδανική η εκκίνηση, και θα έιναι σε καλύτερη κατάσταση στα 100Κ χιλιόμετρα, ε?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα λάδια που λέγατε πιο πριν, σκέφτομαι, με ένα λάδι 0w30 (γιατί όχι 0w20?) και με ένα συναγερμό-autostart θα εξασφαλίσω καλύτερη ζωή του κινητήρα μου:

 

Ζω στην Ξάνθη, όπου έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες. Το πρωί χρησιμοποιώ το αμάξι. Καλύτερα λοιπόν, να το βάζω μπρος από το σπίτι, 10 λεπτά πριν, και να το αφήνω να ζεσταίνεται μόνο του, χωρίς γκάζι! Οπότε θα είναι ιδανική η εκκίνηση, και θα έιναι σε καλύτερη κατάσταση στα 100Κ χιλιόμετρα, ε?

 

ενδιαφέρουσα σελίδα για τα λάδια:

http://www.nordicgroup.us/oil.htm

δε νομίζω πως λέει κάτι για 0w30. Από γρήγορα που τη διάβασα ίσως το 5w30 δεν έχει πρόβλημα κι ας είσαι στην Ξάνθη. Ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει καλύτερα. :)

Be well.

 

μάλιστα κάπου διάβασα ότι κάποιος που έμενε στον Καναδά έκανε recommend το 5W30 αντί για το 10W30. Επομένως πιστεύω ότι το 5w30 είναι μια χαρά για την Ελλάδα.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα λάδια που λέγατε πιο πριν, σκέφτομαι, με ένα λάδι 0w30 (γιατί όχι 0w20?) και με ένα συναγερμό-autostart θα εξασφαλίσω καλύτερη ζωή του κινητήρα μου:

 

Ζω στην Ξάνθη, όπου έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες. Το πρωί χρησιμοποιώ το αμάξι. Καλύτερα λοιπόν, να το βάζω μπρος από το σπίτι, 10 λεπτά πριν, και να το αφήνω να ζεσταίνεται μόνο του, χωρίς γκάζι! Οπότε θα είναι ιδανική η εκκίνηση, και θα έιναι σε καλύτερη κατάσταση στα 100Κ χιλιόμετρα, ε?

 

για δες τι λεει στο manual... δεν νομιζω πως εχεις λογο να κανεις κατι τετοιο...

απλα το οδηγεις απαλα μεχρι να ζεσταθει (για αυτο το 10' που λες)...

τσαμπα βενζινες και τσαμπα ρηποι αν το αφησεις στο ρελαντι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για δες τι λεει στο manual... δεν νομιζω πως εχεις λογο να κανεις κατι τετοιο...

απλα το οδηγεις απαλα μεχρι να ζεσταθει (για αυτο το 10' που λες)...

τσαμπα βενζινες και τσαμπα ρηποι αν το αφησεις στο ρελαντι...

Φυσικά και θα συμβουλευτώ το manual, όταν το πάρω στα χέρια μου, λολ.

 

Ναι ρε ****το, ρύποι.. Εδώ βάζουμε λάμπες οικονομίας για να σώζουμε 20-30 watt, και θα αφήσω το αυτοκίνητο να καίει? Απλά προσεκτική οδήγιση τα πρώτα 15'..

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα συμβουλευτώ το manual, όταν το πάρω στα χέρια μου, λολ.

 

Ναι ρε ****το, ρύποι.. Εδώ βάζουμε λάμπες οικονομίας για να σώζουμε 20-30 watt, και θα αφήσω το αυτοκίνητο να καίει? Απλά προσεκτική οδήγιση τα πρώτα 15'..

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

αα sorry δεν ηξερα οτι εισαι στην αναμονη...

αντε με το καλο...

θα δεις λοιπον οτι η vw προτεινει αμεση εκινηση...

(max 1' ζεσταμα σε κρυες μερες... που ειναι περιπου ο χρονος που κανεις μεχρι να το βαλεις μπρος να ανοιξεις το ραδιο και να βγεις απο το γκαραζ)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω ενα test για προχωρημενους..

Το ξερετε οτι το golf TSi , εχει δυνατοτητα προβολης διαφορων θερμοκρασιων (λαδιου , οροφης , εμπροθιου προφυλακτηρα κλπ , καθως και προβολη ψηφιακης ενδειξης ταχυμετρου σε χιλιομετρα και μιλια??)

Το TIP αυτο , δε χρειαζεται κανεναν εξοπλισμο , παρα μονον το αυτοκινητο να διαθετει clima..στην οθονη του clima προβαλονται και οι ενδειξεις αυτες..

Αν δεν απαντηθει το ερωτημα μεσα σε ενα 24 ωρο , θα το απαντησω εγω!

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω ενα test για προχωρημενους..

Το ξερετε οτι το golf TSi , εχει δυνατοτητα προβολης διαφορων θερμοκρασιων (λαδιου , οροφης , εμπροθιου προφυλακτηρα κλπ , καθως και προβολη ψηφιακης ενδειξης ταχυμετρου σε χιλιομετρα και μιλια??)

Το TIP αυτο , δε χρειαζεται κανεναν εξοπλισμο , παρα μονον το αυτοκινητο να διαθετει clima..στην οθονη του clima προβαλονται και οι ενδειξεις αυτες..

Αν δεν απαντηθει το ερωτημα μεσα σε ενα 24 ωρο , θα το απαντησω εγω!

 

Clima Codes: By Pressing ECON + UP Arrow

TSi Functions: 00 εως 31

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω ενα test για προχωρημενους..

Το ξερετε οτι το golf TSi , εχει δυνατοτητα προβολης διαφορων θερμοκρασιων (λαδιου , οροφης , εμπροθιου προφυλακτηρα κλπ , καθως και προβολη ψηφιακης ενδειξης ταχυμετρου σε χιλιομετρα και μιλια??)

Το TIP αυτο , δε χρειαζεται κανεναν εξοπλισμο , παρα μονον το αυτοκινητο να διαθετει clima..στην οθονη του clima προβαλονται και οι ενδειξεις αυτες..

Αν δεν απαντηθει το ερωτημα μεσα σε ενα 24 ωρο , θα το απαντησω εγω!

Και αν ειχες χρησιμοποιησει την αναζητηση θα εβρισκες οτι εχει απαντηθει εδω και πολυ καιρο;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες Ηλια.

Οι 297 σελιδες του θεματος μας ειναι γεματες "διαμαντια",που δυστυχως θαβονται βαθυτερα με την διαρκη αυξηση αυτων.

 

Κωστα ευγε,μας εκπλησεις ευχαριστα και μας δινεις ιδεες για πολυ εξυπνες "μοντιφιες"!!!

Να ανοιξει μονο ο καιρος,γιατι τωρα "δεν τό`χω",με τοσο κρυο...

 

burasnik κουραγιο φιλε.Αν δεν οδηγησες σε δρομους με πολυ σκονη,λογικα δεν εχεις προβλημα.Για τις δ/νσεις παραπονων κοιτα τις τελευταιες σελιδες απο 250 και μετα.

Στειλε τους email να δουμε τι θα απαντησουν.

Μην το αφησεις να περασει ετσι...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε το θέμα με Modifies για αυτά εδώ τι γνώμη έχετε????

 

 

http://imageshack.gr/files/m8oekzbc090hizyu1xej.jpg

 

Σκέφτομαι εδώ και πάρα πολύ καιρό να τα βάλω!Τα έχει περάσει κανείς??Στη τοπική αντιπροσωπεία που ρώτησα δεν τα έχουν περάσει ποτέ και αυτό περισσότερο με απέτρεπε από το να τα βάλω και εγώ επειδή δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ στην τοπόθέτηση!!Για τους έμπειρους του forum στις Modifies τι γνώμη έχετε???Είναι εύκολη η εγκατάστασή τους?? Αν κάποιος τα έχει περάσει ανυπομονώ να μου πει! Και φυσικά περιμένω σχόλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Orea ayta pou mpenoun ekei stis portes(de ksero pos legonte).Apo timi pos pane?

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω και εγώ πως ακριβώς ονομάζονται η VW στο γερμανικό site της τα αναφέρει ως "Einstiegsleisten -** hoch*wertige Optik" το οποίο επειδή δεν γνωρίζω γερμανικά το έδωσα σε μεταφραστή και μου το μετέφρασε ως "Σύνορα εισόδων - υψηλής ποιότητας οπτική"! είχα την εντύπωση ότι λέγονται μαρσπιέ για τις πόρτες αλλά μάλλον κάνω λάθος! Πριν κανα 2 μήνες που είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει γύρω στα 160 ευρώ για το τρίθυρο και αν θυμάμαι καλά πάνω απο 200 για πεντάθυρο επειδή μπαίνουν και στις πίσω πόρτες!Στο γερμανικό site οι τιμές είναι 140 και 199 αντίστοιχα για 3θυρο και 5θυρο!Επίσης υπήρχαν και φωτιζόμενα αλλα πολύ μα πολύ πιο ακριβά και φωτίζονταν τα γράμματα GOLF το βράδυ! Στο site της VW τα φωτιζόμενα δεν τα έχει πια οπότε ίσως τα σταμάτησε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...