Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και περι ηχου η κουβεντα,ανεβασα μερικες φωτο (οπως ειχα υποσχεθει προ διμήνου) απο την τοποθετηση των ηχειων στις μπροστα πορτες καθως και το "ανοιγμα" της πορτας...

 

http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/3258/page/1/sortby/l/sorttime/999/way/asc

 

Στην περιγραφη των εικονων αναφερω καποια tips.Οτι αλλο χρειαστει στη διάθεσή σας...

Μπράβο φίλε eagle1 πολύ καλή δουλειά. Αλλα νομίζω ότι η επιλογή σου να μην βγάλεις τελείως τα εργοστασιακά ηχεία σε ανάγκασε να τοποθετήσεις after market ηχεία μικρότερα σε διάμετρο από τα εργοστασιακά.

 

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι το golf έχει αναμονές για ηχεία κάτω από το πίσω κάθισμα. Εγω σήκωσα το κάθισμα αλλά δεν είδα καλώδια. μήπως κάποιος ξέρει να μου πει που ειναι. ίσος και με μια φώτο να με βοηθήσεις πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπράβο φίλε eagle1 πολύ καλή δουλειά. Αλλα νομίζω ότι η επιλογή σου να μην βγάλεις τελείως τα εργοστασιακά ηχεία σε ανάγκασε να τοποθετήσεις after market ηχεία μικρότερα σε διάμετρο από τα εργοστασιακά.

 

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι το golf έχει αναμονές για ηχεία κάτω από το πίσω κάθισμα. Εγω σήκωσα το κάθισμα αλλά δεν είδα καλώδια. μήπως κάποιος ξέρει να μου πει που ειναι. ίσος και με μια φώτο να με βοηθήσεις πιο πολύ.

 

Τα μεγαφωνα τα εργοστασιακα τα εβγαλα τελειως Νικο,απλα διατηρησα τις βασεις τους για λογους πρακτικούς κυριως και για να αποφυγω το ξεπριτσινωμα τους απο το μεταλλο της πορτας (δεν ειχα εργαλειο τετοιο και το φοβομουν λιγο).Το νεο ηχειο εχει εναν σχεδον ποντο (0,7εκ) διαφορα συγκριτικα με το "μαμα" αλλα ταιριαξε μια χαρα και παιζει καλυτερα...

 

Για τις πισω θεσεις δεν εχω ασχοληθει ακομη και μαλλον παω για εταζερα (πλουσιος και ογκωδης ηχος).Μαλιστα εχω αγορασει υλικα για να τη φτιαξω μαζι με τον αδερφο μου που ειναι και ο πρωτομαστορας !Επισης ειμαι σε διλημμα για το αν τελικα θα αλλαξω πηγη ή θα βαλω ενισχυτη στην ηδη υπαρχουσα.Συντομα θα εχουμε νεοτερα...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Μιας και περι ηχου η κουβεντα,ανεβασα μερικες φωτο (οπως ειχα υποσχεθει προ διμήνου) απο την τοποθετηση των ηχειων στις μπροστα πορτες καθως και το "ανοιγμα" της πορτας...

 

http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/3258/page/1/sortby/l/sorttime/999/way/asc

 

Στην περιγραφη των εικονων αναφερω καποια tips.Οτι αλλο χρειαστει στη διάθεσή σας...

 

Φίλε eagle,

 

Μπράβο. Μ' αρέσεις διότι έχεις στο μυαλό σου και τους υπόλοιπους στο forum και μπήκες στον κόπο να φωτογραφήσεις και να σχολιάσεις όλα τα στάδια της προσπάθειάς σου. Και πάλι μπράβο για το τρόπο που μοιράζεσαι την εμπηρεία σου αλλά και γενικότερα για τα σχόλιά σου τα οποία και σε διακρίνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα και γω ένα Touran 1.4 TSI DSG το οποίο και θα κατασκευαστεί στις 9 Νοεμβρίου. Ελπίζω ένα μήνα μετά να το έχω.

Να πώ ότι το παράγγειλα απο τον Παζαρόπουλο με δώρο -500 Ευρώ και

συναγερμό και αισθητήρες.

Σκέφτομαι σχετικά με το αυτόματο σειριακό κιβώτιο που αλλάζει σε συγκεκριμένες στροφές ταχύτητα (απο ότι ξέρω), μήπως στο στρώσιμο καλό θα ήταν να του αλλάζω χειροκίνητα ταχύτητες για να στρωθεί σε μεγαλύτερο φάσμα στροφών. Ανυπομονώ. Παρεμπιπτόντως πουλάω το Scenic μου (αφού πρώτα παραλάβω το Touran).

Link to comment
Share on other sites

ρε συνονοματε για δες το πιο κατω:

http://www.xcarlink.com/products.html

(ειναι απο την κεντρικη σελιδα τους, την κινεζικη (το xcarlink ειναι κινεζικο)) βλεπεις αυτο είναι πιο κουτι (οπως το θες) και παιρνει και SD

παράλληλα κοιταζα για σχόλια και βρηκα δυο εντελώς αντικρουομενα... (ενας λεει προβληματικο ως προς την ποιοτητα του ηχου και αλλος ακριβώς το αντιθετο)

http://www.motor-talk.de/forum/xcarlink-negativer-erfahrungsbericht-t1458933.html

δε γνωρίζω γερμανικα αλλα με τη βοηθεια ενός αυτοματου μεταφραστη αυτό κατάλαβα. http://translation2.paralink.com/

 

βεβαια δυο μιλάνε για το solisto με καλά λόγια.

 

Από UK το κόστος είναι 85 λίρες (ακριβό δεν είναι??), από τις οποίες 8.5 λίρες μεταφορικά. Κώστα (vwgt) το βρήκες κάπου φθηνότερα ?

Τους έστειλα ένα mail για να σιγουρευθώ για 8pin ή 12pin βίσμα καθως και εαν είναι in stock, αν και νομίζω ότι το 12pin είναι αυτό που κάνει για rcd300.

 

Pls advice.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε eagle,

 

Μπράβο. Μ' αρέσεις διότι έχεις στο μυαλό σου και τους υπόλοιπους στο forum ...

 

Σκεφτηκα κατι πολυ απλο Κωστα.Αφου το κανουν οι "ξενοι" στα δικα τους site γιατι να μην το κανουμε και 'μεις εδω;

 

Εμπρος λοιπον,ειτε φτιαχνετε κατι μονοι σας,ειτε το φτιαχνουν οι ειδικοι,βγαλτε καμια φωτο αν πιστευετε οτι μπορει να εχει ενδιαφερον.

(Μη φοβαστε δε θα σας κοροιδεψουν,ισα,ισα που θα καμαρωνουν κιολας!!!)

 

Αλλωστε το Myphone αποδεικνυεται πολυ φιλοξενο για τα μελλοντικα αρχεια της παρεας...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν επηρεάζεται η εγγύηση του αυτοκινήτου αντικαθιστώντας το ''μανίσιο" φίλτρο αέρος με φίλτρο της K&N?

Μίλησα με τον "αρχιμηχανικό" στην αντιπροσωπεία "Βέροια" και μου τα μασούσε....Εν τω μεταξύ έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια για τα φίλτρα της K&N!

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα και γω ένα Touran 1.4 TSI DSG το οποίο και θα κατασκευαστεί στις 9 Νοεμβρίου. Ελπίζω ένα μήνα μετά να το έχω.

Να πώ ότι το παράγγειλα απο τον Παζαρόπουλο με δώρο -500 Ευρώ και

συναγερμό και αισθητήρες.

Σκέφτομαι σχετικά με το αυτόματο σειριακό κιβώτιο που αλλάζει σε συγκεκριμένες στροφές ταχύτητα (απο ότι ξέρω), μήπως στο στρώσιμο καλό θα ήταν να του αλλάζω χειροκίνητα ταχύτητες για να στρωθεί σε μεγαλύτερο φάσμα στροφών. Ανυπομονώ. Παρεμπιπτόντως πουλάω το Scenic μου (αφού πρώτα παραλάβω το Touran).

 

Εξαρταται ποσο πολυ πατας το γκαζι και αναλογα κανει τις αλλαγες. Ετσι και αλλιως αναφερει για τα πρωτα 1000 χλμ να μη ξεπερνας τις 3000 στρ.

Link to comment
Share on other sites

Με εχει σπασει τα νευρα ο τριγμοσ απο το κεντρικο αερογωγο νομιζω πως το τριξιμο ερχετε πανω στο βαθος που εχει ενα πλαστικο το οποιο αν το πιεσεις απο μονο του κανει κριτσ κρατσ πειτε ρε παιδια λυση να μη το παω..θελω να το κανω μονος μου
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με εχει σπασει τα νευρα ο τριγμοσ απο το κεντρικο αερογωγο νομιζω πως το τριξιμο ερχετε πανω στο βαθος που εχει ενα πλαστικο το οποιο αν το πιεσεις απο μονο του κανει κριτσ κρατσ πειτε ρε παιδια λυση να μη το παω..θελω να το κανω μονος μου

 

Νομίζω πως είχε απαντήσει κάποιος και είπε ότι του το έβγαλαν και το κόλλησαν or something.. δε θυμάμαι.. μα είναι τόσο εκνευριστικό? ακούγεται τόσο έντονα? σα να έχει σπάσει κάτι ή να έχει μπει κάτι μέσα?

ilias
Link to comment
Share on other sites

Ακουγετε οταν περνας πανω απο λακουβες .Ο μηχανικος μου ειπε πως το πλαστικο που βαζουν τα τωρινα γκολφ ειναι απο ανακυκλωσιμα υλικα και οχι καλης ποιοτητας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα κατι πολυ απλο Κωστα.Αφου το κανουν οι "ξενοι" στα δικα τους site γιατι να μην το κανουμε και 'μεις εδω;

 

Για παραδειγμα μια καλη συνεχεια μπορει να ειναι η τοποθετηση της θυρας USB..

 

Εμπρος λοιπον,ειτε φτιαχνετε κατι μονοι σας,ειτε το φτιαχνουν οι ειδικοι,βγαλτε καμια φωτο αν πιστευετε οτι μπορει να εχει ενδιαφερον.

(Μη φοβαστε δε θα σας κοροιδεψουν,ισα,ισα που θα καμαρωνουν κιολας!!!)

 

Αλλωστε το Myphone αποδεικνυεται πολυ φιλοξενο για τα μελλοντικα αρχεια της παρεας...

 

Συμφωνώ. Μακάρι να είχαμε και την κουλτούρα των ξένων που στα δικά τους sites είναι ευγενείς, με χιούμορ και προσεκτικοί στο πως εκφράζονται. Αναφέρομαι σε κάποιους τρίτους που παλαιότερα προκάλεσαν εκνευρισμό σε κάποιους από εμάς με τις τοποθετήσεις τους και όσοι από εσάς είστε τακτικοί θα θυμάστε τα περιστατικά.

 

Για σένα όμως φίλε eagle1 χαίρομαι για την θέση που έχεις.

(Αλήθεια, πότε θα έρθει η ώρα που θα υπογράφετε τα σχόλιά σας με το όνομά σας ?)

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από UK το κόστος είναι 85 λίρες (ακριβό δεν είναι??), από τις οποίες 8.5 λίρες μεταφορικά. Κώστα (vwgt) το βρήκες κάπου φθηνότερα ?

Τους έστειλα ένα mail για να σιγουρευθώ για 8pin ή 12pin βίσμα καθως και εαν είναι in stock, αν και νομίζω ότι το 12pin είναι αυτό που κάνει για rcd300.

 

Pls advice.

 

κοίτα... αν οι 85 λίρες περιλαμβάνουν και τα έξοδα αποστολής τότε ειναι το ίδιο ποσό με τους νορβηγους. (85p*1.434e/p=122euros)

οι νορβηγοί από την άλλη 89ευρώ+30ευρώ (έξοδα αποστολής)=119ευρώ.

 

το θέμα δεν είναι αν είναι 8/12pin (12 ειναι για το δικό μας) αλλά την άνοιξη ανέφεραν κάποια προβληματα (και για αυτό δεν το είχαν σε stock) τώρα λένε πως είναι διαθέσιμο... οπότε τους ρώτησα αν είναι 100% οκ για rcd300 σε golf (08-2006) αλλά με σύνδεσαν με καϊρο... θα τους ξαναενοχλήσω... (οποτε πιάσε εσυ τους αγγλους να πιάσω εγώ τους νορβηγούς μπας και βγάλουμε ακρή...)

εχθές είδα και το πίο κάτω...

http://www.blaupunkt.com/de/infoservices_7_10.asp

είναι κάτι αντίστοιχο της blaupunkt (usb+bluetooth) για VW αλλά όχι για rcd300....:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κοίτα... αν οι 85 λίρες περιλαμβάνουν και τα έξοδα αποστολής τότε ειναι το ίδιο ποσό με τους νορβηγους. (85p*1.434e/p=122euros)

οι νορβηγοί από την άλλη 89ευρώ+30ευρώ (έξοδα αποστολής)=119ευρώ.

 

το θέμα δεν είναι αν είναι 8/12pin (12 ειναι για το δικό μας) αλλά την άνοιξη ανέφεραν κάποια προβληματα (και για αυτό δεν το είχαν σε stock) τώρα λένε πως είναι διαθέσιμο... οπότε τους ρώτησα αν είναι 100% οκ για rcd300 σε golf (08-2006) αλλά με σύνδεσαν με καϊρο... θα τους ξαναενοχλήσω... (οποτε πιάσε εσυ τους αγγλους να πιάσω εγώ τους νορβηγούς μπας και βγάλουμε ακρή...)

εχθές είδα και το πίο κάτω...

http://www.blaupunkt.com/de/infoservices_7_10.asp

είναι κάτι αντίστοιχο της blaupunkt (usb+bluetooth) για VW αλλά όχι για rcd300....:mad:

 

Γειά σου φίλε,

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις πληροφορίες.

Οι Αγγλοι απάντησαν στο mail μου.

 

Hi Costas,

 

Many thanks for your enquiry.

 

I can confirm that the xcarlink is fully compatible with the RCD300 Car stereo fitted to the 2006 Mark V Golf TSi.

 

The iPod interface can be purchased here:

 

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?productid=4&cat=2&page=1

 

If you do not have an ipod and require the USB/MP3 version it can be purcahsed here:

 

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?productid=9&cat=2&page=1

 

Please let me know if you have any further queries.

 

Kind Regards

Jan

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι Αγγλοι απάντησαν στο mail μου.

I can confirm that the xcarlink is fully compatible with the RCD300 Car stereo fitted to the 2006 Mark V Golf TSi.

 

χμμμμ ευχαριστα τα νεα λοιπόν...:happy:

τη φωτο από το xcarlink.com την ειδες; εκει που το "κουτακι" παίρνει και SD.Μιας και επιασες "φιλιες" με τον Jan δεν τον ρωτας και αυτό; (αν έχει έξοδο για USB, line in & SD) όχι ότι με καιει κίολας αλλα από περιέργια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με εχει σπασει τα νευρα ο τριγμοσ απο το κεντρικο αερογωγο νομιζω πως το τριξιμο ερχετε πανω στο βαθος που εχει ενα πλαστικο το οποιο αν το πιεσεις απο μονο του κανει κριτσ κρατσ πειτε ρε παιδια λυση να μη το παω..θελω να το κανω μονος μου

 

alexandre sou eixa apanthsei egw kai sou egrafa:

''φιλε αλεξανδρε εμενα στο Gt που ειχε το ιδιο προβλημα μου εβαλαν στην αντιπροσωπια κατι που ητανε σαν πλαστελινη μαυρη και το προβλημα εξαφανιστηκε αυτο εγινε πριν το καλοκαιρι γυρω στον μαιο και απο τοτε δεν εχω ξανακουσει κατι. αλλαξα και το εργοστασιακο cd με ενα mp3-usb της kenwood και δυσκολευτικαν αρκετα να ανοιξουν τον αεραγωγο σε σημειο που δεν νομιζω να ξανααλλαξω ηχοσυστημα''

--------------------

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι το golf έχει αναμονές για ηχεία κάτω από το πίσω κάθισμα. Εγω σήκωσα το κάθισμα αλλά δεν είδα καλώδια. μήπως κάποιος ξέρει να μου πει που ειναι. ίσος και με μια φώτο να με βοηθήσεις πιο πολύ.

 

Αναμονές δεν έχει κάτω από το κάθισμα γιατί δεν περνάν από εκεί τα πίσω ηχεία. Αλλά και από εκεί που θα έπρεπε να περνάν τα πίσω ηχεία δεν υπάρχουν αναμονές. Σε 3θυρα τα καλώδια από τα ηχεία περνάν από την κολόνα της ζώνης και συνεχίζουν κάτω από το πλαστικό που βρίσκεται κάτω στην είσοδο ας πούμε (δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα πώς λέγεται) και μετά ανεβαίνουν και περνάν πίσω από το ταμπλώ. Στα 5θυρα για να μπούν στην κολόνα της ζώνης τα καλώδια περνάν από το πλαστικό σπιράλ που υπάρχει στη μέση περίπου της πόρτας ανάμεσα στους μεντεσέδες. Είναι η ίδια διαδρομή που ακολουθούν και τα καλώδια για τα ηλ.περάθυρα.

Link to comment
Share on other sites

alexandre sou eixa apanthsei egw kai sou egrafa:

''φιλε αλεξανδρε εμενα στο Gt που ειχε το ιδιο προβλημα μου εβαλαν στην αντιπροσωπια κατι που ητανε σαν πλαστελινη μαυρη και το προβλημα εξαφανιστηκε αυτο εγινε πριν το καλοκαιρι γυρω στον μαιο και απο τοτε δεν εχω ξανακουσει κατι. αλλαξα και το εργοστασιακο cd με ενα mp3-usb της kenwood και δυσκολευτικαν αρκετα να ανοιξουν τον αεραγωγο σε σημειο που δεν νομιζω να ξανααλλαξω ηχοσυστημα''

--------------------

 

Από περιέργια μπορείς να ρωτήσεις πώς λέγεται αυτό το υλικό και αν ήταν δική τους πρωτοβουλία να το χρησιμοποιήσουν ? Σε ποιά αντιπροσωπεία? Είδες, ξέρεις που ακριβώς το τοποθέτησαν?

Link to comment
Share on other sites

Αναμονές δεν έχει κάτω από το κάθισμα γιατί δεν περνάν από εκεί τα πίσω ηχεία. Αλλά και από εκεί που θα έπρεπε να περνάν τα πίσω ηχεία δεν υπάρχουν αναμονές. Σε 3θυρα τα καλώδια από τα ηχεία περνάν από την κολόνα της ζώνης και συνεχίζουν κάτω από το πλαστικό που βρίσκεται κάτω στην είσοδο ας πούμε (δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα πώς λέγεται) και μετά ανεβαίνουν και περνάν πίσω από το ταμπλώ. Στα 5θυρα για να μπούν στην κολόνα της ζώνης τα καλώδια περνάν από το πλαστικό σπιράλ που υπάρχει στη μέση περίπου της πόρτας ανάμεσα στους μεντεσέδες. Είναι η ίδια διαδρομή που ακολουθούν και τα καλώδια για τα ηλ.παράθυρα.

 

Οκ φίλε dis σε ευχαριστώ κατάλαβα τα πράγματα είναι δύσκολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε dis σε ευχαριστώ κατάλαβα τα πράγματα είναι δύσκολα!!!!

 

 

Δεν είναι όσο δύσκολο φαντάζεσαι. Δυστυχώς δεν δεν έχω τραβήξει φωτογραφίες από όλα τα στάδια αλλά το θυμάμαι καλά και αν χρειαστεί μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ ευχαριστα τα νεα λοιπόν...:happy:

τη φωτο από το xcarlink.com την ειδες; εκει που το "κουτακι" παίρνει και SD.Μιας και επιασες "φιλιες" με τον Jan δεν τον ρωτας και αυτό; (αν έχει έξοδο για USB, line in & SD) όχι ότι με καιει κίολας αλλα από περιέργια...

 

Το δίνει με SD2USB adaptor. Δεν με νοιάζει όμως το SD. Αυτό που θέλω τώρα είναι να βρώ ένα όμορφο φωτιζόμενο USB Panel που θα τοποθετηθεί στο Key Pad που βρίσκεται μπροστά από τον λεβιέ ταχυτήτων .

http://www.km77.com/00/fiat/bravo/gra/112.asp

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όσο δύσκολο φαντάζεσαι. Δυστυχώς δεν δεν έχω τραβήξει φωτογραφίες από όλα τα στάδια αλλά το θυμάμαι καλά και αν χρειαστεί μπορώ να βοηθήσω.

Πως να με βοηθήσεις? έχεις κάποιες οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να το κάνεις και έχεις απορίες μπορώ (τουλάχιστον θα προσπαθήσω) να σου τις λύσω. Όπως για παράδειγμα τί εργαλεία θα χρειαστείς, τί πρέπει να ξεκουμπώσεις για να περάσει το καλώδιο κτλ. Δυστυχώς οι φωτογραφίες που έχω είναι λίγες για μια ολοκληρωμένη παρουσίαση αλλά θυμάμαι αρκετά καλά πώς το έκανα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Ειμαι στην φαση να παρς το golf tsi gt sport και θελω να μου πειτε τι να βαλω extra και τι οχι γιατι απ οτι ξερω,στις αντιπροσωπιες κοιτανε πως να σε κλεψουν.Κ επισης θα ηθελα να μου πειτε κανενα καλο χρωμα.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...