Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι πραγματα ειναι αυτα που λετε εδω μεσα ρε παιδια... Ειπαμε, τα γερμανικα λογω της φορολογιας εκει στην Γερμανια εχουν μια μικρη αποκλιση προς τα κατω αλλα ΜΙΚΡΗ!!

 

Για να βγαλει ρε συ izavits 150 αλογα ΤΡΟΧΟ αυτο σημαινει οτι το μοτερ πρεπει να βγαζει κοντα στα 170 αλογα στον στροφαλο... Απο την ονομαστικη ιπποδυναμη των 140 τα 30+ αλογα ειναι υπερβολη!! 150 ισως και λιγο παραπανω πρεπει να εχει το GT στους τροχους!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι πραγματα ειναι αυτα που λετε εδω μεσα ρε παιδια... Ειπαμε, τα γερμανικα λογω της φορολογιας εκει στην Γερμανια εχουν μια μικρη αποκλιση προς τα κατω αλλα ΜΙΚΡΗ!!

 

Για να βγαλει ρε συ izavits 150 αλογα ΤΡΟΧΟ αυτο σημαινει οτι το μοτερ πρεπει να βγαζει κοντα στα 170 αλογα στον στροφαλο... Απο την ονομαστικη ιπποδυναμη των 140 τα 30+ αλογα ειναι υπερβολη!! 150 ισως και λιγο παραπανω πρεπει να εχει το GT στους τροχους!!

 

Για το TSI 140:

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=739

Για το GT 170:

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=446

GT 171 BRAKE HORSE POWER:D:X:X:X:D MADDDDNESSSS :D

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum. εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος ενος 3d tsi sportline +gti look ( μασκα-προφυλακτηρας εμπρος,πλαϊνα spoiler, αεροτομη, διπλη εξατμιση).για οποιον ενδιαφερεται μπορω να το βγαλω και φωτο(κοκκινο).ερωτηση: το menu στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων πως αλλαζει γλωσσα;(ειναι στα γερμανικα)

 

Εγω αλλαξα γλωσσα στην αντιπροσωπια (με VAG COM την αλλαζουν) απο Γερμανικα σε Αγγλικα δωρεαν. Πηγαινε να στην αλλαξουν. 2 λεπτα τους πηρε...:p Ανεβασε και μια photo να δουμε το κουκλι... Ποσο πηγε ο μπροστα προφυλακτηρας? Εγω εχω το GT και ακουσα οτι μπορεις να αλλαξεις μονο τις γρυλιες και να βαλεις τις κυψελες απο το GTI...Το εχει κανει κανενας σας????

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τι πραγματα ειναι αυτα που λετε εδω μεσα ρε παιδια... Ειπαμε, τα γερμανικα λογω της φορολογιας εκει στην Γερμανια εχουν μια μικρη αποκλιση προς τα κατω αλλα ΜΙΚΡΗ!!

 

Για να βγαλει ρε συ izavits 150 αλογα ΤΡΟΧΟ αυτο σημαινει οτι το μοτερ πρεπει να βγαζει κοντα στα 170 αλογα στον στροφαλο... Απο την ονομαστικη ιπποδυναμη των 140 τα 30+ αλογα ειναι υπερβολη!! 150 ισως και λιγο παραπανω πρεπει να εχει το GT στους τροχους!!

 

Βασικά αυτό το είπα επειδή είδα ένα dyno test που έβγαζε 149.1ps.

Φαντάστηκα πως αυτά τα άλογα είναι στον τροχό. :rolleyes:

Be well!

ilias
Link to comment
Share on other sites

Ακουτε κανενα περιεργο σφυριγμα οταν πατατε το γκαζι απο τις 2.200 στροφες πριν το σφυριγμα του τουρμπο?Εγω ακουω ενα δυνατο οχι παντα στο αποτομα πατημα του πεταλ ενα σφυριγμα σαν να πιεζεις τα παπουτσια στο παρκε οταν ειναι καινουρια.Δεν το κανει παντα...ακουω γνωμες..

 

Παντα με δευτερα υποψην που εχει τα δυνατα τραβηγματα ξεχασα να σας πω..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα γλωσσα στην αντιπροσωπια (με VAG COM την αλλαζουν) απο Γερμανικα σε Αγγλικα δωρεαν. Πηγαινε να στην αλλαξουν. 2 λεπτα τους πηρε...:p Ανεβασε και μια photo να δουμε το κουκλι... Ποσο πηγε ο μπροστα προφυλακτηρας? Εγω εχω το GT και ακουσα οτι μπορεις να αλλαξεις μονο τις γρυλιες και να βαλεις τις κυψελες απο το GTI...Το εχει κανει κανενας σας????

εγω το πηρα απο γιαννενα κομπλε. το look gti μου κοστισε 1000 euro(χαμηλη τιμη λογω ενος κονε που εχω). εδω στη χαλκιδα που ειχα ρωτησει( αντιπροσωπεια) μου ειχαν πει 850 ευρω μονο ο μπροστα προφυλακτηρας-μασκα +200 ευρω βαψιμο και περαστικα.οι διαστασεις των 2 αυτοκινητων πρεπει να ειναι πανομοιοτυπες, γιατι στο δικο μου εχουν κατσει ολα τελεια.η μονη διαφορα στην εμφανιση με το gti ειναι οι ζαντες. ( και το λογοτυπο gti που εβγαλα απο τη μασκα)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum. εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος ενος 3d tsi sportline +gti look ( μασκα-προφυλακτηρας εμπρος,πλαϊνα spoiler, αεροτομη, διπλη εξατμιση).για οποιον ενδιαφερεται μπορω να το βγαλω και φωτο(κοκκινο).ερωτηση: το menu στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων πως αλλαζει γλωσσα;(ειναι στα γερμανικα)

 

Η διπλή εξάτμιση που αναφέρεις είναι εργοστασιακή(δηλαδή σου ήρθε έτσι το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο απλά ζητώντας το ή την έκανες κάπου έξω)?????Γιατί εγώ ζήτησα να μου κάνουν την εξάτμιση σαν του GTI ή του GT αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται να έρθει έτσι από το εργοστάσιο και μόνο κάπου έξω σε συνεργείο μπορώ να το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο μιλατε για αλογα τρελα βελτιωσεις και τετοια ,εχεται καταλαβει οτι μιλατε για ενα κουτι χωρις αεροδυναμικη , κρατηματα και αλα πολα μειονεκτηματα ,ετσι εχουμε καταντησει σε αυτην την χωρα απο την φτωχεια να μιλαμε για κουτια λες και μιλαμε για λαμπορκινι ντιαμπλο ,για γκολφακι μιλατε ρε μαγκες αν το εχεται καταλαβει οτι και να κανεται σε αυτο το κουβαδακι δεν θα παψει να ειναι παντα ενας κουβας τσαμπα το χρημα που ριχνεται επανω.
Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο μιλατε για αλογα τρελα βελτιωσεις και τετοια ,εχεται καταλαβει οτι μιλατε για ενα κουτι χωρις αεροδυναμικη , κρατηματα και αλα πολα μειονεκτηματα ,ετσι εχουμε καταντησει σε αυτην την χωρα απο την φτωχεια να μιλαμε για κουτια λες και μιλαμε για λαμπορκινι ντιαμπλο ,για γκολφακι μιλατε ρε μαγκες αν το εχεται καταλαβει οτι και να κανεται σε αυτο το κουβαδακι δεν θα παψει να ειναι παντα ενας κουβας τσαμπα το χρημα που ριχνεται επανω.

 

 

Τι λες ρε παιχτη?.....:

Ευτυχως που εγραψες και εσυ και μας ανοιξες τα ματια......:lol::lol::lol:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Για το TSI 140:

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=739

Για το GT 170:

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=446

GT 171 BRAKE HORSE POWER:D:X:X:X:D MADDDDNESSSS :D

 

ενα ακομα

http://www.youtube.com/watch?v=kSM5SWgJVwc

2 gt: το πρωτο 121kw (164ps), το δευτερο 113.5kw (154ps)...

στον τροχο παντα.... not bad....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο μιλατε για αλογα τρελα βελτιωσεις και τετοια ,εχεται καταλαβει οτι μιλατε για ενα κουτι χωρις αεροδυναμικη , κρατηματα και αλα πολα μειονεκτηματα ,ετσι εχουμε καταντησει σε αυτην την χωρα απο την φτωχεια να μιλαμε για κουτια λες και μιλαμε για λαμπορκινι ντιαμπλο ,για γκολφακι μιλατε ρε μαγκες αν το εχεται καταλαβει οτι και να κανεται σε αυτο το κουβαδακι δεν θα παψει να ειναι παντα ενας κουβας τσαμπα το χρημα που ριχνεται επανω.

 

τωρα που το ειπες πηγα και το δοκιμασα...

αστα να πανε ουτε για κουβας δεν κανει...

το γεμισα νερο αλλα ετρεχε απο παντου...

χαλια μαυρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει ΠΑΝΤΑ κάποιος που δυναμιτίζει την κουβέντα;

 

Στην τελική δε ρωτήσαμε καν τη γνώμη σου... Μπορείς βέβαια να λες ό,τι θέλεις, με την προϋπόθεση ότι δεν προσβάλλεις τη νοημοσύνη και τις επιλογές των άλλων.

 

Αλλά μιας και μόνο έτσι συνεννοούμαστε, να ξέρεις ότι το "κουτί /μπρίκι /κουβάς" γράφει χιλιάδες πωλήσεις, την ίδια ώρα που συμπληρώνεις λάδια στους ρότορές σου (εντάξει όχι συνέχεια, μόνο κάθε δεύτερο φουλάρισμα)...

 

Τελικά είμαστε όλοι ΤΟΣΟ μ@λ@κες πια;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδιά τελικά από ό,τι μαθαίνω από συνομιλίες με κατόχους του GT με τα 170 άλογα, μόνο 170 δεν είναι.Πρέπει να παίζουν με καλό στρώσιμο στα 190+ και να πλησιάζει αρκετά το GTI με τα 200 άλογα.

Οπότε μιλάμε για συνολικά 1 πολύ καλή επιλογή, εφόσον δίνεις 4.000€ λιγότερα για την αγορά του +τα χρήματα που γλυτώνεις από ασφάλειες, τέλη κλπ.

σκεψου ομως οτι και το GTI δεν ειναι 200ps αλλα φτανει και 220ps οποτε η διαφορα ειναι παλι 30 αλογα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μιας και μόνο έτσι συνεννοούμαστε, να ξέρεις ότι το "κουτί /μπρίκι /κουβάς" γράφει χιλιάδες πωλήσεις, την ίδια ώρα που συμπληρώνεις λάδια στους ρότορές σου (εντάξει όχι συνέχεια, μόνο κάθε δεύτερο φουλάρισμα)...

 

καλυτερα κουβας,παρα κοτετσι!!σωστος;

Link to comment
Share on other sites

Η διπλή εξάτμιση που αναφέρεις είναι εργοστασιακή(δηλαδή σου ήρθε έτσι το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο απλά ζητώντας το ή την έκανες κάπου έξω)?????Γιατί εγώ ζήτησα να μου κάνουν την εξάτμιση σαν του GTI ή του GT αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται να έρθει έτσι από το εργοστάσιο και μόνο κάπου έξω σε συνεργείο μπορώ να το κάνω!

 

ολο το gti look μου το εβαλαν εδω στην αντιπροσωπεια.και ειναι ολα γνησια βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο μιλατε για αλογα τρελα βελτιωσεις και τετοια ,εχεται καταλαβει οτι μιλατε για ενα κουτι χωρις αεροδυναμικη , κρατηματα και αλα πολα μειονεκτηματα ,ετσι εχουμε καταντησει σε αυτην την χωρα απο την φτωχεια να μιλαμε για κουτια λες και μιλαμε για λαμπορκινι ντιαμπλο ,για γκολφακι μιλατε ρε μαγκες αν το εχεται καταλαβει οτι και να κανεται σε αυτο το κουβαδακι δεν θα παψει να ειναι παντα ενας κουβας τσαμπα το χρημα που ριχνεται επανω.

 

:offtopic: :lol::lol::lol: Φιλε μαθε και λιγο ορθογραφια :lol::lol::lol: Ειναι ντροπη... μασ αιβγαλες τα ματηα με τιν ωρθογραφηα σου :lol::lol::X

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: :lol: Φιλε μαθε και λιγο ορθογραφια :lol::lol::lol: Ειναι ντροπη... μασ αιβγαλες τα ματηα με τιν ωρθογραφηα σου :lol::X

 

 

:lol::lol::lol:

Βασικά ...να μαθει τροπους πρεπει....αλλα......

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum. εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος ενος 3d tsi sportline +gti look ( μασκα-προφυλακτηρας εμπρος,πλαϊνα spoiler, αεροτομη, διπλη εξατμιση).για οποιον ενδιαφερεται μπορω να το βγαλω και φωτο(κοκκινο).ερωτηση: το menu στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων πως αλλαζει γλωσσα;(ειναι στα γερμανικα)

 

Την γλώσσα την άλλαξα μόνος μου με το VAG-COM. 2 λεπτά υπόθεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σκεψου ομως οτι και το GTI δεν ειναι 200ps αλλα φτανει και 220ps οποτε η διαφορα ειναι παλι 30 αλογα.

 

Βασικά όταν έλεγα ότι το GT πλησιάζει το GTI, εννούσα όχι σε άλογα αλλά σε επιδόσεις.Από ό,τι μου είπε το παληκάρι με το GT, ήταν σχεδόν μαζί σε όσα ανοίγματα δοκιμάσανε.

Τώρα αν το GTI είναι 220 άλογα, αλλά επειδή είναι πιο βαρύ από το GT ή επειδή το άλλο είναι τουρμποκομπρεσοράτο και για αυτό πάνε μαζί δεν ξέρω..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.Eχω απο τις 18/09/2007 το golf tsi έκδοση "gtsport" 140ps.Eίμαι πολύ ενθουσιασμένος με την απόδοσή του,και διαπιστώνω ότι τα golf έχουν πολλούς "εραστές".Μην εκνευρίζεστε από τους κακοπροαίρετους, αυτοί έχουν μεγαλύτερη "καψούρα" με τα golf.!!

Οσο για τον φίλο που ανέφερε για ένα σφύριγμα,και εγώ το ακούω αλλά νομίζω ότι είναι της τουρμπίνας ,και προσωπικά εμένα με "εκστασιάζει"!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σφυριγμα ομως δεν ειναι παρατεταμενο αλλα πολυ μικρο οχι φυσημα που μαρεσει και εμενα βεβαια...Σαν να τριβει τα παπουτσια στο παρκε μπασκεμπολιστας ακουγετε..Να υπενθυμισω πως (πριν δεν το ακουγα ετσι νομιζω)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν έλεγα ότι το GT πλησιάζει το GTI, εννούσα όχι σε άλογα αλλά σε επιδόσεις.Από ό,τι μου είπε το παληκάρι με το GT, ήταν σχεδόν μαζί σε όσα ανοίγματα δοκιμάσανε.

Τώρα αν το GTI είναι 220 άλογα, αλλά επειδή είναι πιο βαρύ από το GT ή επειδή το άλλο είναι τουρμποκομπρεσοράτο και για αυτό πάνε μαζί δεν ξέρω..

Ειτε ο τυπος με το GTI ειναι κουλος;) Δηλαδη οπως το θετεις, δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος πια το GTI:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το σφυριγμα ομως δεν ειναι παρατεταμενο αλλα πολυ μικρο οχι φυσημα που μαρεσει και εμενα βεβαια...Σαν να τριβει τα παπουτσια στο παρκε μπασκεμπολιστας ακουγετε..Να υπενθυμισω πως (πριν δεν το ακουγα ετσι νομιζω)

 

Βασικά κι εγώ νομίζω ότι της τουρμπίνας πρέπει να είναι αυτό το σφύριγμα. Εξάλλου εκεί κοντα σε αυτές τις στροφές είναι η ώρα της να ανοίξει, έτσι δεν είναι?

Ο κομπρέσορας ακούγεται όταν δουλεύει? Το καταλαβαίνω ότι δουλεύει από την καλή ροπή, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να διακρύνω ακριβώς τι ήχο κάνει..

ilias
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ νομίζω ότι της τουρμπίνας πρέπει να είναι αυτό το σφύριγμα. Εξάλλου εκεί κοντα σε αυτές τις στροφές είναι η ώρα της να ανοίξει, έτσι δεν είναι?

Ο κομπρέσορας ακούγεται όταν δουλεύει? Το καταλαβαίνω ότι δουλεύει από την καλή ροπή, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να διακρύνω ακριβώς τι ήχο κάνει..

 

o ηχος του ειναι ενα σχετικα τραχυ βουητο. πιο εντονο (για να καταλαβεις πως περιπου ακουγεται) ειναι στις πρωτες merc. compressor.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...