Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kalos irthes sto club ton golfakidon loipon.Oso afora to thema aksipisteia mias ekai eine to mono <<meionektima>> stin istoria pou legete TSI kai epeidi de thelo na arxisei pali kavgas tha po mono oti to aytokinito pou pires legete golf alla prin apo ayti ti leksi topotheteis dio grammata: VW.Apo mona tous loipon apoteloun mia istoria sto xoro ton aytokiniton ara mi stenaxoriese.To amaksi sou eine apla korifaio.

 

Εντάξει ας μη τα παραλέμε...Έχουμε 2 vw στην οικογένεια και παλιά είχαμε άλλα 2, μπορώ να πω ότι είναι γενικά αξιόπιστα αυτοκίνητα, αλλά προβλήματα βγάζουν όπως όλα (ειδικά το Passat που είχαμε..).

 

Πολύ άσχημη εντύπωση μου έκανε το ταμπλώ που τρίζει στο gt του κολλητού (στην περιοχή των αεραγωγών). Κρίμα είναι σε καινούριο αυτοκίνητο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θελω να ειμαι απο μιαμερια να δω τους ευτηχεις κατοχους των gt στα 100.000 οταν θα πανε για service δεν λεω αλλα αλλα βρηκα site που εγραφε τουλαχιστον τα πιο κοινα στοιχεια που εχουν δει μεχρι τωρα(δεν το δινω μεχρι καποιος να το κανει service)

 

guess what εκκ και μπεκ το ενα αστοχει και το αλλο την κανει...

 

Αν δε σου κάνει κόπο δώσε κανένα λινκ από εκεί που το διάβασες...

Link to comment
Share on other sites

γιατι μερικοι εχουν φτασει ηδη τα 100.000 χλμ στην γερμανια για αυτο το ανεφερα και ολοι τους ειχαν καμμενα μπεκ πραγμα που σημαινει καμμενα λαδια πραγμα που σημαινει αχρονιστος η αστοχος εκκ
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, επειδή δεν ξέρω τι έχει συμβεί σε αυτό το Thread τώρα τελευταία και το μόνο που βλέπω και να διαβάζω είναι ανακρίβειες του τύπου "δεν έχει intercooler" και το μόνο που γίνεται είναι να μαλώνουν όλοι με όλους για το ποιος έχει καλύτερο αυτοκίνητο ή αν σπάσει ή δε σπάσει το Golf θα ήθελα να μείνουμε στα γεγονότα.

 

Σε μία συζήτηση αν θέλεις να προσφέρεις πραγματικά κάτι και δεν ταράζεις απλά τα νερά τεκμηρίωνε τα λεγόμενά σου με αποδείξεις αλλιώς μην μιλάς... Υπαινιγμοί αυτού του είδους θεωρώ ότι δεν προσφέρουν τπτ απολύτως πέρα από σύγχυση και ένταση.

 

Θα ήθελα να συζητάμε προβλήματα που συμβαίνουν σε εμάς και στα αυτοκίνητά μας ή να λύνουμε απορίες στους νέους. Αυτός είναι και ο σκοπός του θέματος. Πέρνα μια βόλτα από το section των κινητών πχ να δεις πως είναι αυτό που λέω, να βρίσκεις πληροφορίες απλά και οργανωμένα.

 

Και παρακαλώ το mod να είναι αυστηρός στην τήρηση του ονόματος του Thread και να σβήνει posts που δεν κάνουν τπτ άλλο από το να φορτίζουν το κλίμα δίχως να περιέχουν καμμία απολύτως πληροφορία ξεκινώντας από το δικό μου post...

Link to comment
Share on other sites

Μην εξάπτεσαι ρε συ ... αφού το είπε ο άνθρωπος θα δώσει

το λινκ σε ... 3 χρόνια !!!

 

Ε ρε γέλια!!! Ε ρε φρίκη που έχουν φάει μερικοί ...

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω γενικα μεγαλη εμπαθια και πολλες ανακριβιες για τα golf προτεινω πλεον να μεινουν σε αυτο το forum ΜΟΝΟ οι κατοχοι golf . Με ποιο τροπο να γινει αυτος ο διαχωρισμος? δηλωνοντας τον αριθμο κυκλοφοριας, η δηνωντας καποια αλλα στοιχεια. Τελος παντον να παψει ο καθενας να λεει την οποια ανακριβια πισω απο την ανωνυμια!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην εξάπτεσαι ρε συ ... αφού το είπε ο άνθρωπος θα δώσει

το λινκ σε ... 3 χρόνια !!!

 

Ε ρε γέλια!!! Ε ρε φρίκη που έχουν φάει μερικοί ...

 

Μου αρέσει που την πρότασή μου την εφαρμόσαμε αμέσως κιόλας, ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή...!

 

Βλέπω συνέχισες στην παράδοση του να δίνεις σημαντικές πληροφορίες σε αυτό το θέμα:

 

"Ε ρε γέλια!!!", "Ε ρε φρίκη", "Έλεος...", "α ρε κορόιδα", "Ti άλλο θα ακούσουμε ....."

 

 

@jonnylokis φοβάμαι πως αυτό που λες είναι ανέφικτο, ποιος απαγορεύει στον άλλον να πει τη γνώμη του εδώ μέσα... Άσχετα με τους κακοπροαίρετους θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν και κάποιοι που δεν είναι κάτοχοι αλλά προτίθενται να συνεισφέρουν...

 

Δυστυχώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας, πρέπει να το πάρουμε απόφαση, δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε μια αξιόλογη συζήτηση. Πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω το σκεπτικό μερικών. Συγχωρέστε με για τον εκνευρισμό αλλά μπήκα σε αυτό το θέμα με όλη την καλή διάθεση να μάθω για το αυτοκίνητο που περιμένω και να συνεισφέρω όπως μπορώ αλλά κατέληξα σαν ένας από αυτούς να τρώγομαι δίχως λόγο. Η παρένθεση από μέρους μου έχει κλείσει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, θα ήταν καλύτερο να λέω ότι "θα σας πω εγώ

όταν κλείσετε τα 100000 χιλιόμετρα και τότε θα σας δώσω

και το λινκ"

 

Για να έχω κάτι ουσιαστικό να συνεισφέρω θα έπρεπε να έχω το

αμάξι, οπότε και πίστεψε με θα έκανα ακριβώς αύτό. Αφου είσαι

τόσο παρατηρητικός και εντόπισες την "παράδοση" που έχω

δημιουργήσει θα μπορούσες να παρατηρήσεις ότι τουλάχιστον

δεν κάθομαι να γράφω ότι "μου είπανε ...", "άκουσα ...", "διάβασα

ένα λινκ ..." και άλλα τέτοια όμορφα που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα

 

Δυστυχώς κάποια posts αξίζουν μόνο την ειρωνία σαν απάντηση ....

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η ειρωνεία δε βοηθά πάντα (αν και παραδέχομαι ότι βοηθάει στο χιούμορ), μερικές φορές όμως η άγνοια ή η επίκληση της λογικής είναι αποδοτικότερες.

 

Παρεξήγησα πριν νομίζοντας ότι απευθυνόσουν σε μένα και την "έκρηξή" μου αλλά χαίρομαι που ξεκαθαρίστηκε ο φιλικός τόνος σου! Και εγώ όπως έχω πει το αμάξι το περιμένω (1 μήνας ακόμα...) και δε πιστεύω ο,τι ξέρω πολλά αλλά προσπαθώ να βοηθήσω όπως μπορώ.

 

Στο Θέμα μας λοιπόν! Που είχαμε μείνει;

Link to comment
Share on other sites

γιατι μερικοι εχουν φτασει ηδη τα 100.000 χλμ στην γερμανια για αυτο το ανεφερα και ολοι τους ειχαν καμμενα μπεκ πραγμα που σημαινει καμμενα λαδια πραγμα που σημαινει αχρονιστος η αστοχος εκκ

 

Ποσοι μπορεί να είναι αυτοί με GT που σε 1,5 χρόνο εχουν κάνει 100.000 χλμ (δηλ περίπου 200 χλμ την ημέρα κατά μέσο όρο) ? Και μάλιστα ΟΛΟΙ τους (!!!!) είχαν καμμένα μπέκ !!! (Υπάρχει καμμία δημόσια αρχή στην Γερμανία που καταγράφει ΟΛΟΥΣ τους κατόχους GT με τα καμμένα μπέκ???)

Μήπως γράφονται απερίσκεπτα πάλι υπερβολές ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειμαστε :offtopic: καθομαστε και συζηταμε αν μετα απο 100.000 χλμ παθει κατι ο κινητηρας επειδη το ειπε αυτο καποιος "εξυπνος" :stupid: ρε παιδια ΕΛΕΟΣ πια :knife: Ασχολουμαστε τωρα, με μη πω τι, αντι να συζηταμε πραγματα που θα μας βοηθησουν.... ΕΝΤΑΞΕΙ ο κινητηρας θα σπασει σαν καρπουζι στα 100.000χλμ μπορει και πιο γρηγορα, μεχρι τοτε μπορουμε να συζητησουμε τπτ πιο ενδιαφερον? Και οποιανου του σπασει ο κινητηρας σαν πεπονι μας το λεει. ΤΕΛΟΣ

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ μηπως το ονομα common rail σας λεει κατι?.... ψαχτε λιγο στο νετ και θα βρειτε μια ανελπιστη σελιδα απο την ιδια την vw που λεει ακριβως τι σχεση εχει ο tdi με τον tsi και μετα πειτε οτι λεω ανακριβειες....
Link to comment
Share on other sites

Hydro άσε τους χρησμούς και πες ευθέως (και με επιχειρήματα) αν έχεις να πεις κάτι.

 

Καλή η πλάκα και η καζούρα αλλά εδώ δε μιλάμε για το νέο Skyline αλλά για την αξιοπιστία αυτοκινήτων στα οποία πολλοί έχουν ακουμπήσει τα χρήματά τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι τεσπα http://www.vwaudiforum.com (νομιζω) καντε μια εγγραφη και δειτε απο μονοι σας τι και πως

 

*δεν θυμαμαι σωστα το ονομα αμα δεν ειναι αυτο θα το βρω μετα που θα ερθω

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ μηπως το ονομα common rail σας λεει κατι?.... ψαχτε λιγο στο νετ και θα βρειτε μια ανελπιστη σελιδα απο την ιδια την vw που λεει ακριβως τι σχεση εχει ο tdi με τον tsi και μετα πειτε οτι λεω ανακριβειες....

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...

 

Συνηθίζεται (μάλλον δεν συνηθίζεται αλλά επιβάλλεται) όταν κάποιος κάνει μία "κατηγορία" να αποδεικνύει τα λεγόμενά του και όχι αυτός που υπερασπίζεται να προσπαθεί να αποδείξει το αντίθετο...

 

Με λίγα λόγια δε θα ψάξω στο net γιατί δεν έχω να βρω τπτ εκεί, άμα θες να αποδείξεις κάτι απλά πείσε μας με τα στοιχεία σου.

 

Υ.Γ. το link σου δεν είναι σωστό, αυτό εννοείς? http://www.vwaudiforum.co.uk , αλλά όπως είπα πριν καλύτερα να μας παραθέσεις το κείμενο

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η ειρωνεία δε βοηθά πάντα (αν και παραδέχομαι ότι βοηθάει στο χιούμορ), μερικές φορές όμως η άγνοια ή η επίκληση της λογικής είναι αποδοτικότερες.

 

Παρεξήγησα πριν νομίζοντας ότι απευθυνόσουν σε μένα και την "έκρηξή" μου αλλά χαίρομαι που ξεκαθαρίστηκε ο φιλικός τόνος σου! Και εγώ όπως έχω πει το αμάξι το περιμένω (1 μήνας ακόμα...) και δε πιστεύω ο,τι ξέρω πολλά αλλά προσπαθώ να βοηθήσω όπως μπορώ.

 

Στο Θέμα μας λοιπόν! Που είχαμε μείνει;

 

Προφανώς δεν αναφερόμουν σε εσένα ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έλα αφήστε τα σχόλια περί ειρωνείας και περί κόντρας κτλ για να πούμε κάτι πιο ενδιαφέρον: Θα ήθελα λίγο την άποψη των κατόχων GT για την ποιότητα συναρμογής στο εσωτερικό. Προσωπικά, μετά από σχεδόν 8 μήνες είμαι δυσαρρεστημένος από ένα μόνο σημείο: Οι αεραγωγοί τρίζουν στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου, ενώ ενίοτε συντονίζονται και στο ταξίδι στον αυτοκινητόδρομο. Αυτό αφορά κυρίως τον κεντρικό πάνω αεραγωγό (που στα απλά Golf δεν υπάρχει, είναι ένα σκέτο κάλυμμα στη θέση του) καθώς και τον αεραγωγό του συνοδηγού. Επίσης κάποιοι τριγμοί εφμανίζονται στο σημείο στήριξης της ζώνης, αριστερά κ πίσω από τον οδηγό. Έχετε παρατηρήσει κι εσείς παρόμοια προβλήματα;

 

Πιστεύω ότι στο TSΙ δε θα είναι τόσο έντονο το φαινόμενο, λόγω ψηλότερου προφίλ ελαστικών και μαλακότερης ρύθμισης ανάρτησης. Πάντως εμένα με εκνευρίζει κάτι τόσο χαζό σε ένα αυτοκίνητο των 25.000 ευρώ, ειδικά από τη στιγμή που στο παρελθόν είχα πολύ φθηνότερα αυτοκίνητα που μετά 50.000χλμ δεν έκαναν τσικ (αν και όταν σε ένα αυτοκίνητο έχεις στο εσωτερικό γυμνά μέταλλα του αμαξώματος τι να τρίξει εδώ που τα λέμε; Το Golf είναι μάλλον σύνθετη κατασκευή, όπως όμως και όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα). Να διευκρινήσω, βέβαια, ότι εκτός από τους τριγμούς (που είναι πιο πολύ ακουστικής φύσεως πρόβλημα) δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με οποιοδήποτε άλλο σημείο του αυτοκινήτου. Ας μας πουν την άποψή τους και οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τριξίματα (μετά από 7 μήνες και 12500 χλμ)

Άρη μήπως λείπουν οι "γνωστές" βίδες από τον κεντρικό αεραγωγό?

(υπάρχει ολοκληρο thread γι' αυτό σε άλλο forum)

Link to comment
Share on other sites

Το τριξιμο των αεραγωγων το εχω και εγω, αλλα σε αρκετα μικρο βαθμο. Στο vwclub.gr το εχουν αναφερει πολλοι κατοχοι Golf V και σε μερικους ελειπαν 1-2 βιδες πισω απο τους αεραγωγους ή αυτες υπηρχαν αλλα ηταν λασκαρισμενες. Αυτο ηταν κ η αιτια των τριγμων κ μετα το προβλημα λυνοταν. Εαν οταν περνας πανω απο λακουβες κ πιεζεις τους αεραγωγους με το χερι σου δεν ακουγεται τιποτα ενδεχεται να ειναι αυτο το προβλημα. Για το σημειο στηριξης της ζωνης δεν εχει παρει κατι το αυτι μου.
Link to comment
Share on other sites

re pedia na sas kano mia erotisi?Perimena ena paidi ekso apo to spiti tou kai eixe kapos aniforiki klisi.Evgala loipon nekra kai piga na travikso xeirofreno.Otan to travousa dinata den ipirxe provlima.Otan omos to sikona ligo(ekane 2-3 <<tsik>>) ekane ena ixo kai meta stamatouse.Pou ofeilete ayto
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

re pedia na sas kano mia erotisi?Perimena ena paidi ekso apo to spiti tou kai eixe kapos aniforiki klisi.Evgala loipon nekra kai piga na travikso xeirofreno.Otan to travousa dinata den ipirxe provlima.Otan omos to sikona ligo(ekane 2-3 <<tsik>>) ekane ena ixo kai meta stamatouse.Pou ofeilete ayto

Ρε παιδια ελεος με τους θορυβους.. Δεν εχετε ξανα οδηγηση αμαξι ποτε?

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

re pedia na sas kano mia erotisi?Perimena ena paidi ekso apo to spiti tou kai eixe kapos aniforiki klisi.Evgala loipon nekra kai piga na travikso xeirofreno.Otan to travousa dinata den ipirxe provlima.Otan omos to sikona ligo(ekane 2-3 <<tsik>>) ekane ena ixo kai meta stamatouse.Pou ofeilete ayto

Όταν λες ήχο τι εννοείς; Μήπως εννοείς τρίξιμο του δισκόφρενου επειδή δεν τράβηξες καλά το χειρόφρενο; Ή ήταν άλλος ήχος;

Link to comment
Share on other sites

κλασσικα θα αρχισω να λεω τα δικα μου και δν θα απαντησω σε τιποτα προηγουμενο

 

1. γιατι τα tsi δν εχοθν σαν βερντιλατερ κατι να ριχνει τν 8ερμοκρασια οταν τ σβηνουμε?

 

2. τ αυτοκινιτο αν δεν κινειται δν ανεβαζει πανω απο 4000στροφες

 

3. Τωρα πια(εδω και 4-5 μερες) κανενα προβλημα με την επαναφορα του συμπλεκτη στον κοφτη

 

4. Γιατι να βαλεται και αλλη σκαστρα?? μια δεν αρκει? μην γινομαστε καγκουρες:P

 

5. ΤΟ πιο ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ εχω ξαναρωτησει... μηπως καποιος καλος κυριος απο σας αγαπητοι μου δοκιμασε να bαλει και αλλα ηχειακια περαν των εργοστασιακων με τν RCD300 ομως ως πηγη?

 

6. ΠΑμε ολοι μαζι να κανουμε μηνυση στην VW για τα HANKOOK που μας πουλησε??? ελεος!! μεχρι και το Gpunto me Potenza vgainei!! se17ares kiolas...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...