Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι ακριβως... Απλα πρεπει να ξεκινας πολυ ομαλα χωρις πολλα γκαζια οσο ειναι κρυο (αληθεια θερμοκρασια λαδιου εχει το GT?) και να οδηγεις το ιδιο εκνευριστικα ηρεμα για τα τελευταια 5 λεπτα πριν σταματησεις!

Νομιζω πως αυτο ειναι υπεραρκετο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσοι ενδιαφερονται για σκαστρα για ΤSI εχει βγαλει η FORGE και με περιπου 100 Ευρω μπορει κανεις να την αποκτησει...για περισσοτερες πληροφοριες κοιταξτε εδω:

http://cgi.ebay.de/FORGE-VW-GOLF-MK5-1-4-TSI-TURBO-DUMP-VALVE-BOV-KIT-NEW_W0QQitemZ270241150167QQcmdZViewItem?hash=item270241150167&&_trksid=p3286.m63.l1177

 

Ποια η διαφορά με αυτήν που ήδη φοράει το αυτοκίνητο;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εφτασε η ωρα του service των 30k, Ξερει καποιος τι ακριβως αλλαζουν και ποσο στοιχιζει?

Ενοειται οτι τα λαδια τα εχω και εχω ελευθερο φιλτρο αερα.

 

 

ThanX

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεται clima οι 2 αεραγωγοι που βρισκονται στην κεντρικη κονσολα βγαζουν αμελητεα ποσοτητα αερα ανεξαρτητα το ποσο δυνατα και χαμηλα βαζεις την θερμικρασια (?)

 

ΥΓ μια που λετε για σκαστρες αν τοποθετησει κανεις αλλη σκαστρα αυτο που κερδιζει ειναι πιο ωραιο θορυβο - σφυριγμα?εχει βαλει κανεις και αν ναι ποσο

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεται clima οι 2 αεραγωγοι που βρισκονται στην κεντρικη κονσολα βγαζουν αμελητεα ποσοτητα αερα ανεξαρτητα το ποσο δυνατα και χαμηλα βαζεις την θερμικρασια (?)

 

Πάνω από μια θερμοκρασία ναι. Εξαρτάται αν έχεις ανοιχτό και τον κεντρικό αεραγωγό.

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα δεν προσφερει διαφορα στο σφυριγμα... Αυτο ειναι δουλεια της τουρμπινας! Η σκαστρα ανοιχτου τυπου (μιας και τα TSi/TFSi εχουν κλειστου τυπου απο την μανα τους) απλα αφηνουν τον συμπιεσμενο αερα να φυγει στην ατμοσφαιρα κανοντας τα χαρακτηριστικο φυσημα μετα το ανεβασμα των στροφων του κινητηρα και αφημα του γκαζιου...

 

Τιποτα ουσιαστικο δηλαδη, επομενως μιλαμε για τρισμεγιστη καγκουρια....

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεται clima οι 2 αεραγωγοι που βρισκονται στην κεντρικη κονσολα βγαζουν αμελητεα ποσοτητα αερα ανεξαρτητα το ποσο δυνατα και χαμηλα βαζεις την θερμικρασια (?)

 

ΥΓ μια που λετε για σκαστρες αν τοποθετησει κανεις αλλη σκαστρα αυτο που κερδιζει ειναι πιο ωραιο θορυβο - σφυριγμα?εχει βαλει κανεις και αν ναι ποσο

Αν κλείσεις τον κεντρικό αεραγωγό βγάζουν κανονικά αέρα! Το διαπίστωσα σήμερα κιόλας που έψαχνα πως και πως αέρα στο πρόσωπό μου!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως γνωριζει κανενας κατα ποσο ειναι εφικτο να προμηθευτει κανενας και να τοποθετηθουν μονο τα χειριστηρια για το πολυλειτουργικο τιμονι??

 

Σκεφτηκα αν δεν ειναι δυνατον να αγορασω μονο τα τηλεχειριστηρια (που διαβασα σε ξενο forum οτι ειναι εφικτο και μαλιστα κοστιζουν περι των 150 ευρω μονο) τα οποια μπαινουν αριστερα και δεξια στο τιμονι , βγαζοντας τα πλαστικα που ηδη υπαρχουν εκει, μηπως τοποθετουσα το πολυλειτουργικο τιμονι του GTI , το οποιο ειναι πολυ πιο γαματο σε αισθηση κιολας ;)

 

Υποψιν οτι ηδη εχω βαλει μονο τον υπολογιστη plus αν αυτο παιζει καποιο ρολο, γιατι πολυλειτουργικο με plus πανε πακετο σαν εξτρα του Golf.

 

Ειναι κανενας που εχει κανει την αναλογη μετατροπη? οποιαδηποτε εμπειρια σχετικα με το θεμα χρησιμη θα ειναι. Παντως διαβαζοντας ξενα φορουμ καταλαβα πως αυτη η μετατροπη πρεπει να ειναι εφικτη.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Όποιος φίλος ξέρει πως γίνεται από το clima να δούμε διάφορες πληροφορίες (θερμοκρασία νερού - λαδιού, κ.τ.λ.) ας μας πει τον τρόπο.Ξέρω, είχε αναφερθεί πολύ παλιά αλλά δεν βρίσκω τη σελίδα :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως γνωριζει κανενας κατα ποσο ειναι εφικτο να προμηθευτει κανενας και να τοποθετηθουν μονο τα χειριστηρια για το πολυλειτουργικο τιμονι??

 

Σκεφτηκα αν δεν ειναι δυνατον να αγορασω μονο τα τηλεχειριστηρια (που διαβασα σε ξενο forum οτι ειναι εφικτο και μαλιστα κοστιζουν περι των 150 ευρω μονο) τα οποια μπαινουν αριστερα και δεξια στο τιμονι , βγαζοντας τα πλαστικα που ηδη υπαρχουν εκει, μηπως τοποθετουσα το πολυλειτουργικο τιμονι του GTI , το οποιο ειναι πολυ πιο γαματο σε αισθηση κιολας ;)

 

Υποψιν οτι ηδη εχω βαλει μονο τον υπολογιστη plus αν αυτο παιζει καποιο ρολο, γιατι πολυλειτουργικο με plus πανε πακετο σαν εξτρα του Golf.

 

Ειναι κανενας που εχει κανει την αναλογη μετατροπη? οποιαδηποτε εμπειρια σχετικα με το θεμα χρησιμη θα ειναι. Παντως διαβαζοντας ξενα φορουμ καταλαβα πως αυτη η μετατροπη πρεπει να ειναι εφικτη.

Αν εχεις το απλο τιμονι δεν γινεται.

Τα κουμπωματα που εχουν τηλεχειριστηρια θελουν το αναλογο τιμονι γιατι

απο κατω τους πρεπει να περνανε οι καλωδιωσεις.

Να εισαι σιγουρος οτι οτι τιμονι και να θες να παρεις να ειναι απο την μανα του πολυλειτουργικο ωστε να κουμπωνουν σωστα πανω του τα τηλεχειρηστηρια.

Στο ebay υπαρχουν πολλα απο 100-200 ευρω συν φυσικα τα τηλεχειρηστηρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως γνωριζει κανενας κατα ποσο ειναι εφικτο να προμηθευτει κανενας και να τοποθετηθουν μονο τα χειριστηρια για το πολυλειτουργικο τιμονι??

 

Σκεφτηκα αν δεν ειναι δυνατον να αγορασω μονο τα τηλεχειριστηρια (που διαβασα σε ξενο forum οτι ειναι εφικτο και μαλιστα κοστιζουν περι των 150 ευρω μονο) τα οποια μπαινουν αριστερα και δεξια στο τιμονι , βγαζοντας τα πλαστικα που ηδη υπαρχουν εκει, μηπως τοποθετουσα το πολυλειτουργικο τιμονι του GTI , το οποιο ειναι πολυ πιο γαματο σε αισθηση κιολας ;)

 

Υποψιν οτι ηδη εχω βαλει μονο τον υπολογιστη plus αν αυτο παιζει καποιο ρολο, γιατι πολυλειτουργικο με plus πανε πακετο σαν εξτρα του Golf.

 

Ειναι κανενας που εχει κανει την αναλογη μετατροπη? οποιαδηποτε εμπειρια σχετικα με το θεμα χρησιμη θα ειναι. Παντως διαβαζοντας ξενα φορουμ καταλαβα πως αυτη η μετατροπη πρεπει να ειναι εφικτη.

 

Γειά σου φίλε,

 

Πολυλειτουργικό τιμόνι έβαλα πρόσφατα στο δικό μου. Μόνο τα πλήκτρα δεν μπαίνουν στο απλό τιμόνι όχι μόνο γιατί δεν κάθονται τα key pads αλλά περισσότερο δεν μπορεί να μπεί και ο controler που τα υποστηρίζει.

http://imageshack.gr/files/6hckw3laqg818u3zvrif_thumb.jpg

http://imageshack.gr/files/31arzm6fp5qykizweyfi_thumb.jpg

Η οθόνη plus που έχεις σε γλιτώνει από το κόστος αντικατάστασης εγκεφάλου τιμονιού. Η οθόνη PLUS υποστηρίζεται από εγκέφαλο που αναγνωρίζει τα πληκτρολόγια ... άρα είσαι ΟΚ.

 

Ειμαι στην διάθεσή σου για οποιδήποτε παραπέρα πληροφορία μια και πρόσφατα έκανα την μετατροπή αυτή.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2214985#post2214985

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Όποιος φίλος ξέρει πως γίνεται από το clima να δούμε διάφορες πληροφορίες (θερμοκρασία νερού - λαδιού, κ.τ.λ.) ας μας πει τον τρόπο.Ξέρω, είχε αναφερθεί πολύ παλιά αλλά δεν βρίσκω τη σελίδα :thanks:

 

Press ECON + Up Arrow

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Όποιος φίλος ξέρει πως γίνεται από το clima να δούμε διάφορες πληροφορίες (θερμοκρασία νερού - λαδιού, κ.τ.λ.) ας μας πει τον τρόπο.Ξέρω, είχε αναφερθεί πολύ παλιά αλλά δεν βρίσκω τη σελίδα :thanks:

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&showtopic=1435&view=findpost&p=41816

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ευχαριστω πολυ φιλε Κωστα για την πληροφορηση...Τελικα ειναι δυνατον να μπει, γιατι πηγα πριν λιγο σε συνεργειο αντιπροσωπειας και μου ειπαν πως δεν ειναι δυνατον να τοποθετηθει...

 

Εσυ απο που το προμηθευτηκες και ποιοι στο τοποθετησαν??

Τους ζητησα κατι απλο στο συνεργειο και μου κανουν τα ευκολα δυσκολα...

 

Ειδα πως το προμηθευτηκες απο ebay...ειναι δυνατον να το παραγγειλεις απο καποια αντιπροσωπεια ως μαμα ανταλλακτικο και να σου το βαλουν?? Γιατι ρωτησα μερικες αντιπροσωπειες τωρα το μεσημερι και μου ειπαν ειτε πως δε γινεται ειτε πως εχουν αγνοια γι αυτο το θεμα...

Τι να πω...Υποτιθεται πως οι μηχανικοι επισημης αντιπροσωπειας θα επρεπε να γνωριζουν αυτη τη μετατροπη. Μεχρι και DIY βρηκα σε ξενα φορουμ για αυτη τη μετατροπη....

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ευχαριστω πολυ φιλε Κωστα για την πληροφορηση...Τελικα ειναι δυνατον να μπει, γιατι πηγα πριν λιγο σε συνεργειο αντιπροσωπειας και μου ειπαν πως δεν ειναι δυνατον να τοποθετηθει...

 

Εσυ απο που το προμηθευτηκες και ποιοι στο τοποθετησαν??

Τους ζητησα κατι απλο στο συνεργειο και μου κανουν τα ευκολα δυσκολα...

 

Ααα.. φίλε μου εγώ έχω βρεί το καλύτερο συνεργείο για το Golf μου και το πάω συνέχεια σε αυτό !!

:D

Προμήθεια : COSTAS_

(Τιμόνι με πλήκτρα από ebay €105 + μεταφορικά)

(Εγκέφαλος τιμονιού από Λιοσίων €30 - λόγω μικρής οθόνης )

 

Τεχνικά / έρευνα : COSTAS_

(DIY από ελληνικά και ξένα sites)

 

Τοποθέτηση : COSTAS_

(στο garage του σπιτιού μου)

 

Κωδικοποίηση / Ενεργοποίηση / Test : COSTAS_

(με VAGCOM )

 

Υπεύθυνος συνεργείου : "Ο Κώστας"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως που δεν εχω γνωσεις μαστορικες για να το βαλω, αλλα ουτε και το VAGCOM τι μπορω να κανω??

 

Πρεπει καταρχας να μπορεσω να το βρω απο καπου το τιμονι...Με εκπλησει αν τελικα δε το φερνουν σαν επισημο αξεσουαρ οι αντιπροσωπειες.

Κατα δευτερον πρεπει να βρω καποιο συνεργειο που να εχει γνωσεις τοποθετησης του... Μα τι να κανω πια?? Να τους φερω και το DIY manual στα χερια τους μπας και παρουν χαμπαρι?? :lol:

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως που δεν εχω γνωσεις μαστορικες για να το βαλω, αλλα ουτε και το VAGCOM τι μπορω να κανω??

 

Πρεπει καταρχας να μπορεσω να το βρω απο καπου το τιμονι...Με εκπλησει αν τελικα δε το φερνουν σαν επισημο αξεσουαρ οι αντιπροσωπειες.

Κατα δευτερον πρεπει να βρω καποιο συνεργειο που να εχει γνωσεις τοποθετησης του... Μα τι να κανω πια?? Να τους φερω και το DIY manual στα χερια τους μπας και παρουν χαμπαρι?? :lol:

 

 

Κοίτα φίλε μου,

 

Σου προτείνω να αποφασίσεις ποιό τιμόνι σου αρέσει, πχ. το Flat Bottom από GTi είναι πολύ όμορφο και ποιοτικό. Επίσης υπάρχει και το δικό μου, το οποίο προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Να ξέρεις ότι τα δέρματα σε αυτά τα τιμόνια είναι πολύ καλύτερα από το απλό εργοστασιακό τιμόνι, δεν είναι τόσο μαύρα και δεν γυαλίζουν με την χρήση. Η αίσθηση γενικότερα είναι πολύ πιο καλή.

 

Τέτοια τιμόνια μπορείς να πάρεις από :

 

http://www.tmtuning.com/vw/

http://www.ebay.de (ψάχνεις με VW GOLF 5 LENKRAD)

αλλά και από αλλού.

 

Η αντικατάσταση είναι πολύ απλή υπόθεση. DIY υπάρχουν τόσα πολλά που θα βρεις ότι θέλεις. Θα χρειαστείς ένα καλώδιο που θα πάρεις από οποιαδήποτε αντιπροσωπεία (€23).

http://imageshack.gr/files/8hlg5hc3djiv8scj9bvz_thumb.jpg

 

Για την κωδικοποίηση μπορείς να πας σε έναν εξουσιοδοτημένο, αφού συνενοηθείς από πριν για το κόστος πχ. ο Παζαρόπουλος κάνει μόνο την κωδικοποίηση ή και όλη την αντικατάσταση (€40 - €50 για 30 λεπτά εργασίας του τεχνικού)..

 

Χρόνος αντικατάστασης τιμονού & καλωδίου αερόσακου : 10 λεπτά

Κωδικοποίηση < 10 λεπτά.

 

Χρήματα θα γλιτώσεις από την τιμή του τιμονιού (εαν το πάρεις από ebay) και από κανέναν φίλο που θα προσφερθεί να σου κάνει την κωδικοποίηση / αντικατάσταση.

 

Γενικά, αξίζει τον κόπο και τα χρήματα, ιδιαίτερα εαν το συνδιάσεις και με την τοποθέτηση ενός CRUISE CONTROL.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες Κωστα !!

 

Θα δω τι μπορω να κανω και θα ενημερωσω για τις εξελιξεις !

 

Το τιμονι του GTI φαινεται να ειναι πολυ ωραιο σε αισθηση και ποιοτητα, επομενως απο τη στιγμη που κανεις την κινηση για να βαλεις πολυλειτουργικο βαζεις και καλυτερο τιμονι....

Φυσικα ομως θα πρεπει να βγει το σημα GTI και να μπει το GT στη θεση του.... :)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει η αλλαγη μασκας μπροστα απο απλη σε gt sport? Και αν υπαρχουν και εναλλακτικες λυσεις (πατεντα)?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει η αλλαγη μασκας μπροστα απο απλη σε gt sport? Και αν υπαρχουν και εναλλακτικες λυσεις (πατεντα)?

 

Αυτη η μετατροπη λογικα θα μπορει να γινει σχετικα ευκολα. Τωρα για τα εξοδα δε ξερω ακριβως ποσο θα πανε. Ομως μπορεις να παρεις μια ιδεα απο τις 2 πολυ καλες διευθυνσεις που εδωσε λιγο πιο πανω ο Κωστας. Ψαξε και θα βρεις αυτο που ζητας ;)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει η αλλαγη μασκας μπροστα απο απλη σε gt sport? Και αν υπαρχουν και εναλλακτικες λυσεις (πατεντα)?

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=16917

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=12696

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21659

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα και ειδα το αυτοκινητο στην αντιπροσωπεια (τη δευτερα θα το εχω!) και ειδα πως εχει ηχεια και στις πισω πορτες ενω στη παραγγελια ελεγε 4 ηχεια. Μηπως απλα εχει τις θηκες και μεσα ειναι αδεια? Αν ναι ποσο ευκολο ειναι να βαλω after market;
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι απλα πρεπει να υπαρχουν οι θηκες ουτως η αλλως. Το να βαλεις μετα τα εργοστασιακα η αλλα που ταιριαζουν στις διαστασεις νομιζω ειναι εφικτο. Απλα πρεπει να περαστουν κι οι καλωδιωσεις...Καλοριζικο!!

 

Οσο για μενα αφου κοιταξα ολα τα διαθεσιμα τιμονια πιστευω οτι το τιμονι του GTI edition 30 με την κοκκινη ραφη εσωτερικα ειναι το καλυτερο και σε εμφανιση αλλα και σε αισθηση με τις πολυ ωραιες καμπυλες που κανει.

Τα πραγματα που με απασχολουν ομως ειναι εαν

1)το τιμονι ειναι πιο μεγαλο απο το κλασσικο του GT και δε καθεται τοσο καλα

 

2)Το σηματακι αλουμινιου με το GT χωραει να μπει στη θεση του GTI στη βαση του τιμονιου

 

3)Μηπως απο αισθητικη αποψη ενα τετοιο τιμονι ειναι υπερβολικο για το αμαξι αυτο, καθως ειναι πολυ σπορ συγκριτικα με το υπολοιπο εσωτερικο κι ενδεχομενως αλλοιωνει καπως τον χαρακτηρα του.

 

Ακουω γνωμες. Καθε αποψη δεκτη. :)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ποστ το εβγαλα δοκιμαστικα για να δω αν βγαινει η υπογραφη μου, που εκατσα και την εφτιαξα λιγο..:D

 

Εβαλα και ενα Golfaki στο χρωμα και πενταθυρο, που το πηρα.

 

Sprechen Sie Deutsch??:p

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...