Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοεις "που νομικα απαιτουνται". Τα κατοπτρα? Υπαρχει νομος που λεει πως πρεπει να γινεται η εγκατασταση XENON?:blink:

 

Τα xenon που επιτρέπουν οι οδηγίες της EU έχουν αυτόματη ρύθμιση ύψους και νομίζω και πλυστικό σύστημα. Υπάρχει ένα ειδικό thread στο forum για τα φώτα xenon. Για λεπτομέρειες για δες εκεί, λογικά θα αναλύεται το θέμα.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλο ειναι να μην το κανεισ μονο σου..να το κανεις καποιος με πειρα..πχ εγώ!!!!

Είμαι τεχνικός και τοποθετώ αξεσουάρ και από vw ..με τα μάτια κλειστά!!

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην το κανεισ μονο σου..να το κανεις καποιος με πειρα..πχ εγώ!!!!

Είμαι τεχνικός και τοποθετώ αξεσουάρ και από vw ..με τα μάτια κλειστά!!

 

Και σε ποιον ακριβώς απευθύνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην το κανεισ μονο σου..να το κανεις καποιος με πειρα..πχ εγώ!!!!

Είμαι τεχνικός και τοποθετώ αξεσουάρ και από vw ..με τα μάτια κλειστά!!

 

 

Εισαι δηλαδη ο :tιflo thanasis_electro"......:lol::lol::lol:

 

 

 

Με το συμπαθειο παντα ....ετσι....?:rolleyes:

 

1) Τι τυπου λαμπα θα χρειαστω για το GT?

2) Με το CANBUS ξερει κανεις τι παιζει? Θα μου αναψει κανενα λαμπακι στο ταμπλο?

3) Εχει κανει κανεις εγκατασταση μονος του?

 

1) H7

2)Αν βαλεις τα πυκνωτακια οπως δειχνω στην φωτο,ενα σε καθε balast...δεν θα εχεις προβλημα ουτε με "λαμπακι στο ταμπλο" αλλα ουτε και με τρεμοπαιγμα των xenon.

http://img141.imageshack.us/img141/7836/sxedioballastsy3.jpg

 

3)καλυτερα να στα βαλει καποιος ηλεκτολογος!!

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

ενωο πως οταν αρχιζει και τερματιζει το κοντερ δεν μπορει να αντεξει για πολυ ωρα και δειχνει σημαδια κοπώσεις, οποτε στις υψηλες στροφες φενεται η διαφορα του οτι εχει μικρης χωριτηκοτητας κινητηρα. τωρα οσο για την ροπη αστο τι να το κανω, οταν με περναει ενα σαχο που εχει τι μιση τιμη του?

 

Και τα ΜΙΣΑ κιλα του, που φαινεται οτι ολοι ξεχνανε.

Φορτωσε το με 300 κιλακια και μετα ελα να δουμε ποσα αντιδια κραταει ο σακκος.

Πρεπει καποτε να παψει αυτη η θεοποιηση των συγκεκριμενων αυτοκινητων που εχουν στειλει κοσμο και κοσμακη στα νοσοκομεια και στα κυπαρρισια, γιατι η σχεση ιπποδυναμης/κιλων αν δεν συνδυαζεται και με την καταλληλη παθητικη ασφαλεια (που για αυτα δεν ισχυει καν)μονο τετοια αποτελεσματα μπορει να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση....Θα το δοκιμάσω να δούμε τι γίνεται θα χαμογελάσω ή .... θα κλάψω?

 

Σίγουρα θα χαμογελάσεις! Απλά περίμενε λίγα χλμ. ακόμα για να γίνει το μειδίαμα -> γέλιο πραγματικό! Τουλάχιστον 1500km. Καλορίζικο και από εμένα!

Παιδιά, θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για τις αντιηλιακές μεμβράνες.

1. Πέρα από θέμα εμφάνισης, σ' όλα τ' άλλα ανταποκρίνονται σ' αυτά που υπόσχονται; (α. θερμοκρασία εσωτερικού - δροσιά, β. αντηλιά, γ. "κάψιμο" δέρματος στο ταξίδι)

2. Προτίθεμαι να βάλω τις 3Μ (καλή?) και μου είπε ότι δεν θ' ανοίξει καθόλου το αυτοκίνητο (να τον πιστέψω ότι θα κάνει καλή δουλειά?).

Ακούω διαπιστώσεις - γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση....Θα το δοκιμάσω να δούμε τι γίνεται θα χαμογελάσω ή .... θα κλάψω?

 

Παντως εγω που ειχα το Corrado G60 (απο καινουργιο) ποτε ο κομπρεσσορας δεν σφυριζε. Ουτε σφυριζει η Mercedes (200 Kompressor) του θειου μου.

Το σφυριγμα κατα τη γνωμη μου πρεπει να συνδεεται με τη λειτουργια του τουρμπο, αλλα δεν ξερω πως (ισως να κανω λαθος και πραγματικα να σφυριζουν και οι συγκεκριμενοι κομπρεσσορες).

Παντως εμενα μου φαινεται πως τωρα τελευταια δεν το ακουω και πολυ (28000 χλμ) παροτι μου αρεσε ο ηχος του. Για να δουμε!

 

Σίγουρα θα χαμογελάσεις! Απλά περίμενε λίγα χλμ. ακόμα για να γίνει το μειδίαμα -> γέλιο πραγματικό! Τουλάχιστον 1500km. Καλορίζικο και από εμένα!

Παιδιά, θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για τις αντιηλιακές μεμβράνες.

1. Πέρα από θέμα εμφάνισης, σ' όλα τ' άλλα ανταποκρίνονται σ' αυτά που υπόσχονται; (α. θερμοκρασία εσωτερικού - δροσιά, β. αντηλιά, γ. "κάψιμο" δέρματος στο ταξίδι)

2. Προτίθεμαι να βάλω τις 3Μ (καλή?) και μου είπε ότι δεν θ' ανοίξει καθόλου το αυτοκίνητο (να τον πιστέψω ότι θα κάνει καλή δουλειά?).

Ακούω διαπιστώσεις - γνώμες...

 

Εχω βαλει 3M και πραγματικα ειναι πολυ καλες αν και μεχρι τωρα εβαζα

LUMAR. Για μενα εχουν αποχρωσεις πιο κοντα στα γουστα μου και μου φαινονται και πιο ανθεκτικες(δεν θυμαμαι τι νουμερο εβαλα αλλα ηταν το αμεσως μετα απο το πιο ανοιχτο).

Βεβαια αφου εβαλα και στα 5 τζαμια (5πορτο /200 ευρω) μετα πηγα και εβγαλα τα μπροστινα γιατι λογω του μεγεθους των μπροστινων τζαμιων δεν μου εδειχνε καλο στο ματι(. Βεβαια στα 3πορτα δεν ισχυει το ιδιο οπως πιστευω και σε σκουροχρωμα αμαξωματα, το δικο μου ειναι ασημι). Ασε που ετσι δεν προκειται να με σταματησουν στο δρομο

οπως συνεβαινε με το προηγουμενο, ασχετα αν τη γλυτωνα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που ειχα το Corrado G60 (απο καινουργιο) ποτε ο κομπρεσσορας δεν σφυριζε. Ουτε σφυριζει η Mercedes (200 Kompressor) του θειου μου.

Το σφυριγμα κατα τη γνωμη μου πρεπει να συνδεεται με τη λειτουργια του τουρμπο, αλλα δεν ξερω πως (ισως να κανω λαθος και πραγματικα να σφυριζουν και οι συγκεκριμενοι κομπρεσσορες).

Παντως εμενα μου φαινεται πως τωρα τελευταια δεν το ακουω και πολυ (28000 χλμ) παροτι μου αρεσε ο ηχος του. Για να δουμε!

 

οκ δικαιο εχεις ο compressor δε σφυριζει... απλα κανει ενα γουργουριτο/κροταλισμα... αλλα στις 1,500rpm το turbo δεν παιζει...

αλλα και στο δευτερο δικαιο εχεις... ατιμη συνηθεια...

corrado... το αγαπημενο μου... αλλα οταν υπηρχε ημουν μικρος και οταν μεγαλωσα δεν υπηρχε... να δουμε πως θα ειναι το scirocco;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασε που ετσι δεν προκειται να με σταματησουν στο δρομο

οπως συνεβαινε με το προηγουμενο, ασχετα αν τη γλυτωνα.

 

Δηλαδή μπροστά δεν απαγορεύεται?

Σε σταματούσαν οι αστυνομικοί και μετά συνειδητοποιούσαν ότι είσαι νόμιμος?

 

Μήπως υπάρχει όριο φωτεινότητας για τα μπροστά?

 

Λοιπόν, μετά από αρκετά τηλεφωνήματα έβγαλα τα εξής:

(πληροφοριακά τα παραθέτω εδώ, ίσως χρειαστούν σε κάποιον)

 

Ο Παξιμαδάς στη Θεσσαλονίκη (ΕΤΕΑ) πρέπει να έχει αριθμό πλαισίου για να μου πει αν μπαίνει Cruise control και πόσο κάνει.

Βελτιώσεις όχι μόνο δεν κάνει, αλλά δεν τις προτίνει κιόλας. Λέει ότι ο κινητήρας είναι ήδη αρκετά πιεσμένος... βλακίες δηλαδή, αφού βγάζει και 170 άμα θέλει στο gt..

 

Ο Παζαρόπουλος στη Θεσσαλονίκη έχει κακό σύστημα.. περίμενα 6 λεπτά και με ξέχασαν στη γραμμή...

 

Trip Tuning: λένε ακόμα δεν έχουν κάτι να μου πουν για το TSI 140. Να ξαναπάρω απ'το τέλος του μήνα.

 

Οπότε το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι η επέκταση εγγύησης με 340 ή 410 ευρώ, σε 4 χρόνια. (η δεύτερη τιμή είναι αυτή που σου δίνουν μέχρι τον 18ο μήνα οδήγησης!). Όλα τα άλλα το καλοκαίρι..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπροστά δεν απαγορεύεται?

Σε σταματούσαν οι αστυνομικοί και μετά συνειδητοποιούσαν ότι είσαι νόμιμος?

 

Μήπως υπάρχει όριο φωτεινότητας για τα μπροστά?

 

Οχι και δεν υπαρχει καποιο σχετικο οριο. Απλως μπροστα απαγορευονται, οπως και στα πλαινα του οδηγου/συνοδηγου. Ειναι στην κριση αυτου που σε σταματαει και δυστυχως αμα θελει να σε γραψει δεν υπαρχει τροπος αντιμετωπισης του. Εκτος και αν εχεις τιποτα χαρτια απο γιατρο (οφθαλμιατρο φυσικα)που να επιβαλλεται οδηγηση με φιμε. Δηλαδη μετα απο εγχειρηση στα ματια κλπ δικαιολογιες. Εγω λογω ηλιοροφης που εχω το εσωτερικο ειναι πιο φωτεινο και οταν με σταματησαν τους ειπα και κατι αναλογες δικαιολογιες, φυσικα υποσχομενος οτι θα τις αφαιρεσω αμεσως. Παρα ταυτα το αμαξι πουληθηκε χωρις να τις εχω βγαλει, απλα δεν επεσα ξανα στους ιδιους.

Βοηθαει οτι ειμαι και σαραντα κατι με παιδικα καθισματα στο πισω καθισμα.Γενικα ομως ειναι στην απολυτη κριση του 'οργανου' και δεν υπαρχει νομιμο φιμε στα μπροστινα οτι και να σου λενε αυτοι που τα βαζουνε και οτι χαρτια και να εχουν (τουλαχιστον μεχρι τωρα).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα..

Πάντως με τα φιμέ είμαι μπερδεμένος. Από τη μία μου τη σπάει όταν παρκαρισμένα σε στροφή αυτοκίνητα έχουν φιμέ, γιατί δε βλέπω από μέσα, και από την άλλη βλέπω Ευρώπη/Αμερική πόσο πολλοί έχουν.. Δε μπορεί να κάνουν λάθος.

 

Βέβαια άλλες οι συνθήκες οδήγησης εκεί και άλλες εδώ. Μάλλον εδώ είναι η απάντηση.

Οπότε για Ελλάδα τα καταδικάζω. Αρκετό κίνδυνο έχουν οι δρόμοι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και δεν υπαρχει καποιο σχετικο οριο. Απλως μπροστα απαγορευονται, οπως και στα πλαινα του οδηγου/συνοδηγου.

Γενικα ομως ειναι στην απολυτη κριση του 'οργανου' και δεν υπαρχει νομιμο φιμε στα μπροστινα οτι και να σου λενε αυτοι που τα βαζουνε και οτι χαρτια και να εχουν (τουλαχιστον μεχρι τωρα).

 

Βασικα στο παρμπριζ απαγορευται δια ροπαλου κ για τους εγκαταστατες (αν κ καποιοι βαζουν). Στον οδηγο συνοδηγο επισης απαγορευονται με τον νεο ΚΟΚ αλλα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα, στα πισω κ πορτπαγκαζ βαζεις οτι θες.

Στο παρμπιζ υπαρχει κ ενα ζητημα με τις ασφαλιστικες που μπορουν να ισχυριστουν οτι παραβιαζεις τον ΚΟΚ που λεει κατηγορηματικα οτι απαγορευται οτιδηποτε αλλειωνει το εργοστασιακο τζαμι(αν κ αυτο που βαζουν μπροστα ειναι τελειως διαφανο κ εχει απλως τις αντιηλιακες ιδιοτητες ;) ) οποτε δεν σε καλυπτουν ασφαλιστικα

Ειχα στο προηγουμενο αμαξι μεμβρανες της Madico χωρις κανενα προβλημα απο αστυνομια (...μαλλον επεσα σε νορμαλ μπατσους...) αλλα γενικα αν θελουν να σε γραψουν μπορουν...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για λογους εργασιας,δεν παρακολουθησα το forum τις τελευταιες μερες,αλλα εστω και καθυστερημενα παρουσιαζω καποια στοιχεια απο ενα δελτιο τυπου της Βosch,που ετυχε να εχω ανακαλυψει...

--------------------------------------------------------------------

Οχι μονο TwinCharger,αλλα και TwinCeiver λοιπον !!!

 

καλα ολα αυτα αλλα μηπως μπορει να μας πει καποιος γιατι το MFD 2 DVD ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ dvd απο τι στιγμη που διαβαζει τους χαρτες που περιεχονται σε δισκο dvd και μη μου πει καποιος οτι ειναι προγραμματισμενο να διαβαζει τον συγκεκριμενο δισκο....

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα αλλα μηπως μπορει να μας πει καποιος γιατι το MFD 2 DVD ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ dvd απο τι στιγμη που διαβαζει τους χαρτες που περιεχονται σε δισκο dvd και μη μου πει καποιος οτι ειναι προγραμματισμενο να διαβαζει τον συγκεκριμενο δισκο....

 

αν μάθει κανείς ας το πει και σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,προκειται να παραγγειλω μεσα στην βδομαδα το golf gt sport 1.4 140hp με τα εξης εξτρα: υποβραχιονιο,4 επιπλεον ηχεια,μεταλλικο χρωμα,ESP,πολυλειτουργικο τιμονι.

Αυτο που 8α ηθελα να ρωτησω πως ζηταω να βαλουν και οθονη plus;Την βαζουν ετσι και αλλιως μαζι με το πολυλειτουργικο τιμονι;Εχετε καποια αλλη γνωμη τι αλλο μπορω να βαλω;

 

Κατι τελευταιο;Πιστευετε οτι αξιζει να περιμενω το νεο golf που λενε οτι θα βγει στο τελος του χρονου;Απο οτι διαβασα θα εχει 5πορτο μονο σε εκδοση PLUS,σαν πολυμορφικο δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις μήπως πάρεις το DSG. Είναι +2000 (από τα οποία όμως ~500 είναι για το ESP, άρα ουσιαστικά DSG: +1500) αλλά πρέπει να είναι ΦΟΒΕΡΟ. Ακούω γνώμες από διάφορους.. Εγώ το περιμένω. Αν θες ρώτα, θα σου πουν ότι υπο συνθήκες δε νοιώθες αλλαγές ταχύτητας.

Μαζί με αυτό βέβαια, βάλε και άλλα 150 για το ΚΑΛΟ τιμόνι, με αυτάκια!

 

Για την οθόνη, απλά επιβεβαίωσε με τον πωλητή σου ότι περιέχεται.

 

Για το νέο γκολφ ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνώμη: θα ζυγιάσεις (έτσι λέμε στο χωριό μου) αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τον άλλο απρίλιο... Γιατί τότε "θα το έχεις".

 

Εγώ είπα "δεν περιμένω άλλο" και "όταν το ήθελα μόνο αυτό υπήρχε" οπότε δε θα με νοιάξει όταν θα δω το καινούργιο να κυκλοφορεί και θα είναι τέλειο... (γιατί θα είναι) Θα λέω "εγώ το είχα 1 χρόνο πριν".

 

EDIT:

τΑ Έβαλα και δίνω ιδέες:

Πίσω πλαϊνοί αερόσακοι?

Φώτα ομίχλης? (ταξιδεύεις πολύ? πρωί?)

Δίχτυ χώρου αποσκευών κλπ? (βρίσκω ότι μετά το PUNTO το γκολφ δεν έχει πολλους χώρους/διχτάκια/ντουλαπάκια για μικροπράγματα στην καμπίνα)

Cruise control δεν έβαλα αλλά θα το 'θελα και θα βάλω. Πιο χρήσιμο αν κάνεις ταξίδια σε σταθερή βάση. Όταν ξέρεις δηλαδή τι σταθερή ταχύτητα θες να κρατήσεις σε κάθε σημείο. Και φυσικά σε δρόμους/ώρες χωρίς κίνηση. Αλλιώς ειναι επικίνδυνο.

 

(Ωραία, σου πρόσθεσα 4 χιλιάρικα στο κάρο... καλός θα ήμουν για πωλητής vw..)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μαζί με αυτό βέβαια, βάλε και άλλα 150 για το ΚΑΛΟ τιμόνι, με αυτάκια!

 

τι εννοεις ΚΑΛΟ τιμονι; εγω μιλαω για το "δερματινο τριακτινο τιμονι με χειριστηρια τηλ και ραδιοφωνου και υπολογιστης ταξιδιου PLUS " κωδικος στο χαρτι με τα εξτρα: PU2. Κοστιζει 341 ευρω

Αυτο εννοεις; Αυτο περιεχει την οθονη PLUS που σου δειχνει αν ειναι οι πορτες ανοιχτες,τους σταθμους και ειναι ασημενια τα περιμετρικα κυκλακια των οργανων;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ΚΑΛΟ τιμονι; εγω μιλαω για το "δερματινο τριακτινο τιμονι με χειριστηρια τηλ και ραδιοφωνου και υπολογιστης ταξιδιου PLUS " κωδικος στο χαρτι με τα εξτρα: PU2. Κοστιζει 341 ευρω

Αυτο εννοεις; Αυτο περιεχει την οθονη PLUS που σου δειχνει αν ειναι οι πορτες ανοιχτες,τους σταθμους και ειναι ασημενια τα περιμετρικα κυκλακια των οργανων;

 

Ε, αν δεις τον κατάλογο αξεσουάρ του DSG, έχει και το PU3, που έχει "χειριστίρια ταχυτήτων" ΑΚΑ: "αυτάκια"...

 

Το Plus ναι αυτά πρεπει να κάνει. (δεν ειμαι σιγουρος για τα ασημί που λες)

Link to comment
Share on other sites

αν μάθει κανείς ας το πει και σε εμένα.

 

 

καλημερα φιλε Dis

το ζητημα ειναι οτι κρατιεται σαν 7σφραγιστο μυστικο

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ΚΑΛΟ τιμονι; εγω μιλαω για το "δερματινο τριακτινο τιμονι με χειριστηρια τηλ και ραδιοφωνου και υπολογιστης ταξιδιου PLUS " κωδικος στο χαρτι με τα εξτρα: PU2. Κοστιζει 341 ευρω

Αυτο εννοεις; Αυτο περιεχει την οθονη PLUS που σου δειχνει αν ειναι οι πορτες ανοιχτες,τους σταθμους και ειναι ασημενια τα περιμετρικα κυκλακια των οργανων;

 

Γιατί δεν βάζεις το Cruise control και την οθόνη Plus μόνη της αντί για το πολυλειτουργικό τιμόνι; Το θεωρώ άχρηστο από ένα διάστημα και μετά. Το αμάξι έχει τέλεια εργονομία και οι χειρισμοί της οθόνης Plus μπορούν να γίνουν από το δεξί βραχίονα που είναι για τους υαλοκαθαριστήρες. Ακριβώς τα ίδια που σου πρότεινα έχω κι εγώ και είναι μια χαρά.;) Εκτός και αν αλλάζεις τους σταθμούς και αυξομειώνεις την ένταση του RCD κάθε δευτερόλεπτο. Αν θα βάλεις το DSG, το πολυλειτουργικό με τα "αυτάκια" επιβάλλεται. Τα χρωμιωμένα όργανα νομίζω ότι είναι στάνταρ και δεν εξαρτώνται από κάτι άλλο εξοπλισμό.

 

Οχι και δεν υπαρχει καποιο σχετικο οριο. Απλως μπροστα απαγορευονται, οπως και στα πλαινα του οδηγου/συνοδηγου. Ειναι στην κριση αυτου που σε σταματαει και δυστυχως αμα θελει να σε γραψει δεν υπαρχει τροπος αντιμετωπισης του. Εκτος και αν εχεις τιποτα χαρτια απο γιατρο (οφθαλμιατρο φυσικα)που να επιβαλλεται οδηγηση με φιμε. Δηλαδη μετα απο εγχειρηση στα ματια κλπ δικαιολογιες. Εγω λογω ηλιοροφης που εχω το εσωτερικο ειναι πιο φωτεινο και οταν με σταματησαν τους ειπα και κατι αναλογες δικαιολογιες, φυσικα υποσχομενος οτι θα τις αφαιρεσω αμεσως. Παρα ταυτα το αμαξι πουληθηκε χωρις να τις εχω βγαλει, απλα δεν επεσα ξανα στους ιδιους.

Βοηθαει οτι ειμαι και σαραντα κατι με παιδικα καθισματα στο πισω καθισμα.Γενικα ομως ειναι στην απολυτη κριση του 'οργανου' και δεν υπαρχει νομιμο φιμε στα μπροστινα οτι και να σου λενε αυτοι που τα βαζουνε και οτι χαρτια και να εχουν (τουλαχιστον μεχρι τωρα).

 

Εγώ που ρώτησα κάποιον που τοποθετεί φιμέ της 3Μ μου είπε ότι για οδηγό - συνοδηγό επιτρέπεται μόνο η έκδοση 50 της 3Μ (και το ευχάριστο είναι ότι τις τοποθετεί χωρίς να πειράξει τις πόρτες όπως άλλοι). Δεν ξέρω αν την έχεις υπόψη σου KIRRA. Για πίσω, συμφωνώ, ότι θες. Στον κώδικα δε λέει κάτι συγκεκριμένο, απλά ότι πρέπει να είναι ευδιάκριτοι οδηγός και συνοδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις το Cruise control και την οθόνη Plus μόνη της αντί για το πολυλειτουργικό τιμόνι; Το θεωρώ άχρηστο από ένα διάστημα και μετά. Το αμάξι έχει τέλεια εργονομία και οι χειρισμοί της οθόνης Plus μπορούν να γίνουν από το δεξί βραχίονα που είναι για τους υαλοκαθαριστήρες. Ακριβώς τα ίδια που σου πρότεινα έχω κι εγώ και είναι μια χαρά.;) Εκτός και αν αλλάζεις τους σταθμούς και αυξομειώνεις την ένταση του RCD κάθε δευτερόλεπτο. Αν θα βάλεις το DSG, το πολυλειτουργικό με τα "αυτάκια" επιβάλλεται. Τα χρωμιωμένα όργανα νομίζω ότι είναι στάνταρ και δεν εξαρτώνται από κάτι άλλο εξοπλισμό.

 

Για μένα τα χειριστήρια στο τιμόνι είναι πολύ λειτουργικά και δεν θα τα 'βγαζα. Επίσης θα συμφωνήσω για το DSG. Είναι βέβαια ζήτημα τιμής αλλά και θέμα χαρακτήρα το αν θες αυτόματο... Πάντως σε κάθε περίπτωση το κιβώτιο αυτό είναι μαγεία..

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

το ζητημα ειναι οτι κρατιεται σαν 7σφραγιστο μυστικο

 

Σιγουρα ειναι θεμα firmware της συσκευης,αλλα αντε να βρεις-αν υπαρχει-το σωστο,που λογικα θα ειναι πειρατικο και επιπλεον να το εμπιστευτεις.

 

Μια μικρη ερευνα που εκανα στο Google,αποκαλυψε αρκετες αναβαθμισεις firmware αλλα δυστυχως δεν αφορουσαν το συγκεκριμενο θεμα...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα κάποιον που τοποθετεί φιμέ της 3Μ μου είπε ότι για οδηγό - συνοδηγό επιτρέπεται μόνο η έκδοση 50 της 3Μ (και το ευχάριστο είναι ότι τις τοποθετεί χωρίς να πειράξει τις πόρτες όπως άλλοι). Δεν ξέρω αν την έχεις υπόψη σου KIRRA. Για πίσω, συμφωνώ, ότι θες. Στον κώδικα δε λέει κάτι συγκεκριμένο, απλά ότι πρέπει να είναι ευδιάκριτοι οδηγός και συνοδηγός.

 

Συμφωνω γιατι το 50 ειναι το πιο ανοιχτο, κατι σαν το εργοστασιακο.

Εγω παντως κρατησα μονο τα πισω (λογω παιδιων) και πισω παμπριζ, ολα στο νο. 30 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και νομιμος αν και το πισω παμπριζ παλι εγειρει θεμα καθοτι αν ειναι αρκετα σκουρο αυτος που ακολουθει δεν εχει ορατοτητα προς τα εμπρος και ετσι με λιγα λογια εισαι παλι μη νομιμος. Η αληθεια εναι οτι αυτο το τελευταιο ειναι ισως το πιο σημαντικο και καλο θα ειναι να αποφευγουμε τα πολυ σκουρα πισω παμπριζ ωστε ο πισω οδηγος να εχει καθαρη εποπτεια της κινησης γιατι η οποια καθυστερημενη αντιδραση του θα εχει ως αμεσο αποτελεσμα τον μπροστινο του δηλ εμας. Χωρια που με τα σκουρα δυσκολευεται και το παρκαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι θεμα firmware της συσκευης,αλλα αντε να βρεις-αν υπαρχει-το σωστο,που λογικα θα ειναι πειρατικο και επιπλεον να το εμπιστευτεις.

 

Μια μικρη ερευνα που εκανα στο Google,αποκαλυψε αρκετες αναβαθμισεις firmware αλλα δυστυχως δεν αφορουσαν το συγκεκριμενο θεμα...

 

firmware σιγουρα πραγματα αλλα το ζητημα ειναι τι ειναι αυτο που το απενεργοποιεί στην περιπτωση που καποιος εισαγει το dvd με τους χαρτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...