Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά και χαρά. Με λένε Στάμο και έχω παραγγείλει το 170 το οποίο θα παραλάβω στις 20 Δεκεμβρίου. Πάντως μπορώ να πώ ότι έχουμε γεμίσει κομπλεξάρες. Ακόμα δεν το πήρα και έχω ακούσει και έχω διαβάσει σε φόρουμ όλα τα απίθανα. Το τελευταίο που άκουσα είναι ότι το αυτοκίνητο δεν έχει επιτάχυνση. Τέλος πάντων. Έχει βάλει κανείς aftermarket συναγερμό με turbotimer?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά και χαρά. Με λένε Στάμο και έχω παραγγείλει το 170 το οποίο θα παραλάβω στις 20 Δεκεμβρίου. Πάντως μπορώ να πώ ότι έχουμε γεμίσει κομπλεξάρες. Ακόμα δεν το πήρα και έχω ακούσει και έχω διαβάσει σε φόρουμ όλα τα απίθανα. Το τελευταίο που άκουσα είναι ότι το αυτοκίνητο δεν έχει επιτάχυνση. Τέλος πάντων. Έχει βάλει κανείς aftermarket συναγερμό με turbotimer?

 

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,,

 

ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ TSI 140PS K ΛΕΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ..

 

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΠΟΤΟΚΙΟ ΕΧΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ????

 

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΑΝΤΑ!Η 16-ΑΡΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!

 

ΑΞΗΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ VW?ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ Κ ΠΟΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ?

 

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Κωστα οι δρομοι μας δεν ειναι για αυτα που περιγραφεις.Σε πεταλο νταλικα εκανε προσπεραση σε κομβοη απο νταλικες και ευτηχως που οδηγουσα με αυτο το ρυθμο,αφου ισα που προλαβα και εκανα δεξια

και τον απεφυγα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Το Σ/Κ πήγα ένα ταξιδάκι Αθήνα - Ξάνθη και πάλι πίσω και παραθέτω κάποια στατιστικά για όσους ενδιαφέρονται.

(Golf GT 14.000km)

 

Απόσταση: 1566 km

Μέση Κατανάλωση: 8.3 lt / 100 km (apo trip computer)

Μέση Ταχύτητα: 109 km / h

Πραγματική μέση κατανάλωση: 9 lt / 100 km (141.23 lt βενζίνη για 1566km)

Βενζίνη: 45 λτ 100άρα, 96 λτ 95άρα

 

Υ.Γ: Το ταξίδι με τέτοια ροπή και τέτοια κατανάλωση γίνεται απόλαυση!

TSi rulez

 

Οι μετρησεις σου λοιπον φιλε ΜΤzouel επιβεβαιωνουν το οτι προσθετοντας στην ενδειξη του trip computer 0,6-0,8λιτ/100κμ. παιρνουμε την πραγματικη καταναλωση,αν εξαιρεσουμε ενα ποσοστο 1-3% που κλεβουν ετσι κι αλλιως οι αντλιες βενζινης...

 

Οσον αφορα τα νουμερα που παραθετουν και οι δυο φιλοι (ΜΤ και Μιχαλης),τα επιβεβαιωνω και θεωρω οτι ειναι σωστα,αφου τα εχω δει και στο δικο μου σε αναλογες συνθηκες μετρησης-οδηγησης.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει προς το παρον κανενα αλλο αυτοκινητο στην αγορα που να πετυχαινει τετοια νουμερα καταναλωσης και να σου παρεχει ταυτοχρονα τετοιες δυνατοτητες!!!

 

Και εδω εχω ενα ερωτημα για την παρεα.

Εχει κάνει καποιος σοβαρή και τίμια μετρηση,οσον αφορα τα περισσοτερα χλμ που βγαζει η Super Αμολυβδη συγκριτικα με την απλη?

 

Υ.Γ Ασχετο.Ενταξει η 17αρα ειναι πιο εντυπωσιακη αλλα οχι ρε φιλε και αισχος η 16αρα...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

 

Και εδω εχω ενα ερωτημα για την παρεα.

Εχει κάνει καποιος σοβαρή και τίμια μετρηση,οσον αφορα τα περισσοτερα χλμ που βγαζει η Super Αμολυβδη συγκριτικα με την απλη?

 

η διαφορα ειναι γυρω στο 20%...

η μετρηση εγινε με φουλαρισμενο ρεζερβουαρ για 310 χλμ. σε ιδια διαδρομη Αθηνα - Καρδιτσα.

1. Η μετρηση ξεκινουσε απο Αθηνα

2. το cruise control ηταν ρυθμισμενο στα 130!

Εγω λοιπον με τη σειρα μου τελειωσα με τις αλλαγες που ηθελα να κανω στο Jetta.

MFD2

φωτιστικα σωματα της HELLA με projector lens kai φυσικα XENON.

βαμμενα spoiler μπρος και πισω με εμφανη τις μπουκες.

συν ολα τ'αλλα αξεσουαρ που ειχα βαλει κατα την παραγγελια.

Πιστευω οτι με ικανοποιει απολυτα το αποτελεσμα.

καποιοι ενδιαφερόντουσαν να μαθουν τιμες για το MFD ver. b

η τιμη κυμαινεται γυρω στα 500 € απο EBAY.

τα φωτιστικα σωματα στα 350 € χωρις τα balast

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mkaragiannis, θα ομολογήσω και εγώ με τη σειρά μου ότι το αποτέλεσμα των αξεσουάρ που έβαλα κατά την παραγγελία ήταν πλήρως ικανοποιητικό, ειδικά αυτό των εργοστασιακών Bi-xenon:D! Καμία σχέση με τους απλούς λαμπτήρες (όντως μέρα με νύχτα). Επειδή οι διαδρομές μου είναι όλες σε επαρχιακό ή εθνικό δίκτυο, το θέμα φως και ορατότητα τη νύκτα αποτελεί για μένα ασφάλεια - ασφάλεια - ασφάλεια και όντως οι συγκεκριμένοι μου το δίνουν στο έπακρο. Άλλωστε, γι' αυτό διέθεσα και τόσα χρήματα (1000Ε). (TSI 140PS)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιτέλους έφτασε.

Σήμερα στις 16:30 πάω στον Παζαρόπουλο να το παραλάβω. Σας ευχαριστώ όλους πολύ που με αυτό το thread και τις 260φεύγα σελίδες του, κάνατε το χρόνο αναμονής, από τα τέλη Ιουλίου (...ναι τότε το παράγγειλα) μέχρι σήμερα, υποφερτό. Έχω την εντύπωση ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα για το GT που θα παραλάβω σε λίγο, παρά για το corolla που οδηγώ τα τελευταία 5 χρόνια. Μένει όσα καλα έχω διαβάσει εδώ να επιβεβαιωθούν στην πράξη. Φιλιά σε όλους και τα λέμε στους δρόμους.......

(λάθος....270φεύγα.....)...;)

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιτέλους έφτασε.

Σήμερα στις 16:30 πάω στον Παζαρόπουλο να το παραλάβω. Μένει όσα καλα έχω διαβάσει εδώ να επιβεβαιωθούν στην πράξη. Φιλιά σε όλους και τα λέμε στους δρόμους.......

(λάθος....270φεύγα.....)...;)

 

αντε με το καλο... και με προσοχη...

θα το δεις και εσυ ειναι προβατο αλλα και λυκος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιτέλους έφτασε.

Σήμερα στις 16:30 πάω στον Παζαρόπουλο να το παραλάβω. Σας ευχαριστώ όλους πολύ που με αυτό το thread και τις 260φεύγα σελίδες του, κάνατε το χρόνο αναμονής, από τα τέλη Ιουλίου (...ναι τότε το παράγγειλα) μέχρι σήμερα, υποφερτό. Έχω την εντύπωση ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα για το GT που θα παραλάβω σε λίγο, παρά για το corolla που οδηγώ τα τελευταία 5 χρόνια. Μένει όσα καλα έχω διαβάσει εδώ να επιβεβαιωθούν στην πράξη. Φιλιά σε όλους και τα λέμε στους δρόμους.......

(λάθος....270φεύγα.....)...;)

με το καλο και πανω απ'ολα ασφαλή χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα για το GT που θα παραλάβω σε λίγο, παρά για το corolla που οδηγώ τα τελευταία 5 χρόνια.

Και εγώ το ίδιο ένιωθα μόλις το παρέλαβα (140PS), οδηγώντας πριν την Carina του πατέρα μου. Μόλις μπήκα στο TSI δεν το πίστευα ότι το οδηγούσα και να φανταστείς ότι το είχα κάνει test-drive γύρω στις 7 φορές πριν! Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο ένιωθα μόλις το παρέλαβα (140PS), οδηγώντας πριν την Carina του πατέρα μου. Μόλις μπήκα στο TSI δεν το πίστευα ότι το οδηγούσα και να φανταστείς ότι το είχα κάνει test-drive γύρω στις 7 φορές πριν! Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!

 

πες μας εντυπωσεις!!!

 

κ πως ειναι!!εβαλες κατι extra??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο σας κοστισε το σερβις των 15.000κμ?Σε προηγουμενο Post ειχε πει καποιος πως μπορεις να δεις ποσα κμ σου εμειναν για το σερβις.Γυρνας το κλειδι και μετα πατας econ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο σας κοστισε το σερβις των 15.000κμ?Σε προηγουμενο Post ειχε πει καποιος πως μπορεις να δεις ποσα κμ σου εμειναν για το σερβις.Γυρνας το κλειδι και μετα πατας econ?

 

1. για reset του διαστήματος service κρατάς πατημένο το κουμπί που μηδενίζει τα km και γυρνάς την μίζα.

 

2. για check των km που απομένουν γυρνάς το κλειδί στη μίζα στην πρώτη σκάλα (να ανάψουν τα λαμπάκια) και πατας το κουμπί που μηδενίζει τα km για 2-3 sec και σου εμφανίζει στην οθόνη τα km που απομένουν.

 

 

Voila !

Link to comment
Share on other sites

Voila !

 

DIS ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ βασικα θελω να παρω το bluetooth της parrot να το συνδεσω στο mfd τη διαδικασια την γνωριζω αλλα!!! θα βλεπω το τηλ. και το ονομα του καλουντος στην Plus οθονη ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα παρελαβα το RNS510 που ειχα στειλει για αλλαγη.Το τοποθετησα μονος μου,δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.Ειναι πολυ ωραιο και ευχρηστο,στα cd/dvd/mp3 σου γραφει τους φακελους και τα κομματια,ο πλοηγος απο οσο ειδα ειναι αρκετα "γρηγορος" και εχει φωνητικη καθοδηγηση.Αυτα θα το ψαξω και θα σας πω περισσοτερα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα παρελαβα το RNS510 που ειχα στειλει για αλλαγη.Το τοποθετησα μονος μου,δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.Ειναι πολυ ωραιο και ευχρηστο,στα cd/dvd/mp3 σου γραφει τους φακελους και τα κομματια,ο πλοηγος απο οσο ειδα ειναι αρκετα "γρηγορος" και εχει φωνητικη καθοδηγηση.Αυτα θα το ψαξω και θα σας πω περισσοτερα.

 

Καλορίζικο .. και εύχομαι και στα δικά μας. Εαν το παρέλαβες σήμερα και το έβαλες μόνος σου φαντάζομαι την λαχτάρα που είχες να το δεις τοποθετημένο. Και πάλι φτου .. φτου .. φτου..στον κόρφο σου και μακρυά από τα γαλανά τα μάτια (τουλάχιστον την πρώτη μέρα).

 

Πες μας και άλλα ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

DIS ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ βασικα θελω να παρω το bluetooth της parrot να το συνδεσω στο mfd τη διαδικασια την γνωριζω αλλα!!! θα βλεπω το τηλ. και το ονομα του καλουντος στην Plus οθονη ??

 

Δεν το ξέρω φίλε. Αν και είπα ότι θα το βάλω δεν βρήκα ακόμα χρόνο. Για ποιό BT της Parrot μιλάς ? Αν εμφανίζει τα στοιχεία στο mfd θα τα εμφανίζει και στην οθόνη plus. Το θέμα είναι πως θα τα εμφανίσει στο mfd. Εντάξει το mute και ο ήχος από τα ηχεία είναι σχετικά εύκολη υπόθεση, αλλά η εμφάνιση πληροφοριών ???? Δεν ξερω αν το controller της Parrot και της κάθε Parrot είναι συμβατό με τις εργοστασιακές μονάδες. Και το εργοστασιακό controller είναι αρκετά ακριβό ρε ****το. :mad:

 

Λίγο απίθανο πάντως μου φαίνεται, μεταξύ μας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως συμφωνα με το γειτονικο forum του civic σαν γκολφακιδες θα πρεπει να ειμαστε τυχεροι που ακομα λειτουργουνε τα αυτοκινητα μας! ουφ τωρα αγχωθηκα παω να κοιταξω αν παιρνει μπρος... δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμπαθεια...
Link to comment
Share on other sites

Παντως συμφωνα με το γειτονικο forum του civic σαν γκολφακιδες θα πρεπει να ειμαστε τυχεροι που ακομα λειτουργουνε τα αυτοκινητα μας! ουφ τωρα αγχωθηκα παω να κοιταξω αν παιρνει μπρος... δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμπαθεια...

 

Μη δίνεις σημασία. Όσα δε φτάνει η αλεπού....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλισπερα σας παρακολουθω εδω και πολυ καιρο.εχω διαβασει ολο το θέμα για τα golf μας κ με βοηθήσε παρα πολύ.εδω κ ενα μήνα ειμαι κ εγω κατοχος ενως tsi.εχω εντυπωσιαστει απο την δύναμη του κ την ροπή του κα8ως πριν οδηγούσα ενα corolla 2004 1.4l.αλλα....μεχρι τωρα με 4000 χλμ κοντεβω να επισκεφθω το service 2 φορές(πολλες δεν ειναι για αμαξι 1 μηνα?το πρωτο πρόβλημα παρουσιαστικε την 3η μέρα¨:το στροφόμετρο κολλαγε σε όλο το φάσμα των στροφων δηλ ποτε στις 3000 πότε στις 4000 κ πότε στις 5000.συμβουλευτικα το service της karenta αφου με ταλαιπωρούσαν για 2 βδομάδες(καλοσυνη8ισμένος κ απο την εξυπηρέτηση της toyota)αλλαξαν στο αμαξι ολο το καντραν κ μεχρις στιγμης ολα οκ.το δευτερο προβλημα παρουσιαστικε πριν 3 μερες .ενω κινομουν στην ε8νικη οδο με περιπου 180χλμ για περίπου ενα τέταρτο μου αναπσε οι 8ερμοκρασια κ με συμβουλεψε η ο8ονη να σταματησω κ να συμβλουλευτω το manual.το πρόβλημα ηταν στην σταθμη του ψυκτικου υγρου ηταν πολυ χαμηλα.την επόμενη μερα του συμπλήρωσα αλλα κ παλι ειναι χαμηλη επομενως απο καπου το χανει.τεταρτη εχω παλι ραντεβου με το service.παντως σε πιο πισω σελιδες εχω δει κ αλλους που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα κ δεν ηταν σοβαρο..ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΣΟΒΑΡΟ σε διαστημα 1 μηνα να εχω παει το αμαξι μου 2 φορες στο service .καινουρειο αμαξι?anyway ελπιζω πως ολα 8α πάνε.κ κατι αλλο ευχαριστω ολους εδω μεσα που με τις απαντησεις τους με εχουν βοη8ησει κ στην επιλογη του αυτοκινήτου αλλα κ στις λυσεις προβληματων....
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο .. και εύχομαι και στα δικά μας. Εαν το παρέλαβες σήμερα και το έβαλες μόνος σου φαντάζομαι την λαχτάρα που είχες να το δεις τοποθετημένο. Και πάλι φτου .. φτου .. φτου..στον κόρφο σου και μακρυά από τα γαλανά τα μάτια (τουλάχιστον την πρώτη μέρα).

 

Πες μας και άλλα ..

 

Κώστα.....

Σήμερα το παρελαβα και εγώ......

Μαλλον αυριο θα το βάλω...οποτε μετα απο 2-3 μερες ρωτατε οτι θελετε....!!!:lol:;)

To mfd3 το πηρα 1400 ευρώ μαζι με τα μεταφορικα....και εκτος ebay!!

Οποιος ενδιαφερεται ...ας το πει!!:lol::lol:;)

 

@Mkaragianis

 

Δεν νομίζω και εγω να δουλευει με το parrot (εννοω τον καταλογο κτλ).Σημερα που κοιταγα το manual του Rns510 στο section για το τηλεφωνο ελεγε....οτι για να εμφανιζει ολες τις πληροφορειες στο rns και κατ' επεκταση στην οθονη plus πρεπει να προσθεσεις τον bluetooth controler της vw ,ο οποιος ομως ,οπως πρεπει να καταλαβες απο τα λεγομενα του φίλου dis .....(κρατησου λιγο!!!!!) εχει μολις 700 ευρώ.....

 

Εδω εχω μια καμερα οπισθοπορειας και για να την συνδεσω πρεπει να παρω το ,multimedia interface,το οποιο εχει μονο 190 ευρώ......!!!!!

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Κώστα.....

Σήμερα το παρελαβα και εγώ......

Μαλλον αυριο θα το βάλω...οποτε μετα απο 2-3 μερες ρωτατε οτι θελετε....!!!:lol:;)

To mfd3 το πηρα 1400 ευρώ μαζι με τα μεταφορικα....και εκτος ebay!!

Οποιος ενδιαφερεται ...ας το πει!!:lol::lol:;)

 

Φίλε opus,

 

Με ξαφνιάζεις ευχάριστα ..

Μπράβο φίλε πολύ χαίρομαι που πήρες το RNS-510 (Να δεις που σιγά σιγά θα εύχομαι αυτή την αγορά για τον εαυτό μου στο τέλος. :)

 

Εγώ ψάχνω ακόμα τιμές .. ένας Ισπανός με κατάστημα στην valenzia μου το δίνει €1300 καινούριο.. στείλε μου όμως ένα pm με καμιά πρόταση ..

 

Και σε εσένα καλορίζικο λοιπόν .. και καλοφόρετο.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...