Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και συγνωμη αν το θέμα έχει ανοίξει και πιο παλιά..λοιπόν κάτοχος του 12 και σήμερα τυχαία  έπιασα το τηλέφωνο και παρατήρησα για πρώτη φορά ότι  όταν το χτυπήσεις ελαφρά στο πάνω μέρος κυρίως  είτε πίσω είτε μπροστά ακούγεται από μέσα κάτι σαν τρίξιμο..δεν είναι σίγουρα τα κουμπιά καθώς τα κράτησα όλα μαζί και πάλι ακούστηκε ο ίδιος θόρυβος…αναρωτιέμαι λοιπόν αν είναι πρόβλημα αυτό που θα πρέπει να ψάξω και να λύσω η αν είναι κάτι το οποίο είναι λογικό να ακούγεται…έχει παρατηρήσει άλλος αυτό το ζήτημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Edited by Gkir
Λαθος
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gkir said:

Καλησπερα και συγνωμη αν το θέμα έχει ανοίξει και πιο παλιά..λοιπόν κάτοχος του 12 και σήμερα τυχαία  έπιασα το τηλέφωνο και παρατήρησα για πρώτη φορά ότι  όταν το χτυπήσεις ελαφρά στο πάνω μέρος κυρίως  είτε πίσω είτε μπροστά ακούγεται από μέσα κάτι σαν τρίξιμο..δεν είναι σίγουρα τα κουμπιά καθώς τα κράτησα όλα μαζί και πάλι ακούστηκε ο ίδιος θόρυβος…αναρωτιέμαι λοιπόν αν είναι πρόβλημα αυτό που θα πρέπει να ψάξω και να λύσω η αν είναι κάτι το οποίο είναι λογικό να ακούγεται…έχει παρατηρήσει άλλος αυτό το ζήτημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Τα κινούμενα μέρη της κάμερας μήπως 

Η σταθεροποίηση εικόνας για να δουλέψει, πρέπει η κάμερα να είναι σε κινούμενα μέρη 

Αυτά αν κουνήσεις το κινητό πρέπει να ακούγονται λίγο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, από σήμερα, κάτοχος iPhone 12 με τα 128 gb άδραξα την ευκαιρία της προσφοράς από τον Γερμανό και επειδή είναι η πρώτη φορά που πιάνω iPhone στα χέρια μου, δεν ήθελα να δώσω πολλά, το 11 είναι πιο παλιό, μεταχειρισμένο δεν εμπιστεύομαι συνεπώς, του κουτιού ήταν πιο σωστή για μένα επιλογή και συν τοις άλλοις, θα το υποστηρίζει η εταιρεία με αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό ακόμα συνεπώς, θα βγάλει την αξία του. 
 

Σαν πρώτες εντυπώσεις, μαθημένος από το στρατόπεδο των Android τόσα χρόνια, είναι η πρώτη φορά που πιάνω τόσο ποιοτική κατασκευή στα χέρια μου, με το που το έβγαλα από το κουτί άρχισαν να μου τρέχουν τα σάλια, ειδικά στο μαύρο χρώμα που το αγόρασα, έχει άλλο πρεστίζ. 
 

Για να πω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου, θα χρειαστώ λίγο καιρό αλλά, η μετάβαση έγινε σταδιακά καθώς, πριν από λίγους μήνες, μπήκα στην οικογένεια της Apple με το iPad 9th gen συνεπώς, το 12αρι ήταν η αμέσως λογικότερη και πιο προσιτή λύση για τα δεδομένα μου. Έκανα και την αναβάθμιση στην πιο πρόσφατη έκδοση του iOS και θέλω να ρωτήσω αν είναι κάτι που σχετίζεται με αυτό η δεν έχει σχέση. Δοκίμασα να κλείσω τη συσκευή, με τον κλασικό τρόπο, κρατώντας πατημένο το power button αλλά μου έβγαζε μήνυμα για τη ρύθμιση της Siri. Πατάω ότι δεν θέλω να ρυθμίσω και βλέπω ότι πατώντας το κουμπί, δε βγαίνει η επιλογή του τερματισμού λειτουργίας, κάτι το οποίο γίνεται με το iPad, όπως και με όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Έψαξα σχετικά με το θέμα και είδα ότι γίνεται με συνδυασμό κουμπιών (volume up η volume down + power button )το σβήσιμο της συσκευής και μέσα από το μενού των ρυθμίσεων. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να γίνεται η απενεργοποίηση; 
 
Επίσης, θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις του iPhone να εμφανίζονται στο iPad πχ κλήσεις και sms να μου εμφανίζονται ενώ χρησιμοποιώ το iPad και για κάποιο λόγο δεν ακούσω ότι χτυπάει το τηλεφωνο; Δεν βρήκα άκρη και θέλω να με διαφωτίσει κάποιος αν γίνεται….

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις, εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες και τυχόν συμβουλές για έναν πρωτάρη στον κόσμο των iPhone η τι θα πρέπει να γνωρίζω…..

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, από σήμερα, κάτοχος iPhone 12 με τα 128 gb άδραξα την ευκαιρία της προσφοράς από τον Γερμανό και επειδή είναι η πρώτη φορά που πιάνω iPhone στα χέρια μου, δεν ήθελα να δώσω πολλά, το 11 είναι πιο παλιό, μεταχειρισμένο δεν εμπιστεύομαι συνεπώς, του κουτιού ήταν πιο σωστή για μένα επιλογή και συν τοις άλλοις, θα το υποστηρίζει η εταιρεία με αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό ακόμα συνεπώς, θα βγάλει την αξία του. 
 

Σαν πρώτες εντυπώσεις, μαθημένος από το στρατόπεδο των Android τόσα χρόνια, είναι η πρώτη φορά που πιάνω τόσο ποιοτική κατασκευή στα χέρια μου, με το που το έβγαλα από το κουτί άρχισαν να μου τρέχουν τα σάλια, ειδικά στο μαύρο χρώμα που το αγόρασα, έχει άλλο πρεστίζ. 
 

Για να πω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου, θα χρειαστώ λίγο καιρό αλλά, η μετάβαση έγινε σταδιακά καθώς, πριν από λίγους μήνες, μπήκα στην οικογένεια της Apple με το iPad 9th gen συνεπώς, το 12αρι ήταν η αμέσως λογικότερη και πιο προσιτή λύση για τα δεδομένα μου. Έκανα και την αναβάθμιση στην πιο πρόσφατη έκδοση του iOS και θέλω να ρωτήσω αν είναι κάτι που σχετίζεται με αυτό η δεν έχει σχέση. Δοκίμασα να κλείσω τη συσκευή, με τον κλασικό τρόπο, κρατώντας πατημένο το power button αλλά μου έβγαζε μήνυμα για τη ρύθμιση της Siri. Πατάω ότι δεν θέλω να ρυθμίσω και βλέπω ότι πατώντας το κουμπί, δε βγαίνει η επιλογή του τερματισμού λειτουργίας, κάτι το οποίο γίνεται με το iPad, όπως και με όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Έψαξα σχετικά με το θέμα και είδα ότι γίνεται με συνδυασμό κουμπιών (volume up η volume down + power button )το σβήσιμο της συσκευής και μέσα από το μενού των ρυθμίσεων. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να γίνεται η απενεργοποίηση; 
 
Επίσης, θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις του iPhone να εμφανίζονται στο iPad πχ κλήσεις και sms να μου εμφανίζονται ενώ χρησιμοποιώ το iPad και για κάποιο λόγο δεν ακούσω ότι χτυπάει το τηλεφωνο; Δεν βρήκα άκρη και θέλω να με διαφωτίσει κάποιος αν γίνεται….

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις, εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες και τυχόν συμβουλές για έναν πρωτάρη στον κόσμο των iPhone η τι θα πρέπει να γνωρίζω…..

Να χαρείς την συσκευή σου 

Με τα πλήκτρα κλείνει όπως είπες. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος 

Εγω το κλείνω μια φορά το δίμηνο ή τρίμηνο πάντως. Μπορεί και πιο αραιά 

Ειδοποιησεις στο iPad ναι έρχονται κανονικά εάν είσαι συνδεμένος στο ίδιο ασύρματο δίκτυο και έχεις μέσα περασμένο το ίδιο iCloud 

Υπαρχει ρύθμιση ίσως την έχεις πειράξει 

Ρυθνισεις/δεδομένα/σε άλλες συσκευές 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, από σήμερα, κάτοχος iPhone 12 με τα 128 gb άδραξα την ευκαιρία της προσφοράς από τον Γερμανό και επειδή είναι η πρώτη φορά που πιάνω iPhone στα χέρια μου, δεν ήθελα να δώσω πολλά, το 11 είναι πιο παλιό, μεταχειρισμένο δεν εμπιστεύομαι συνεπώς, του κουτιού ήταν πιο σωστή για μένα επιλογή και συν τοις άλλοις, θα το υποστηρίζει η εταιρεία με αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό ακόμα συνεπώς, θα βγάλει την αξία του. 
 

Σαν πρώτες εντυπώσεις, μαθημένος από το στρατόπεδο των Android τόσα χρόνια, είναι η πρώτη φορά που πιάνω τόσο ποιοτική κατασκευή στα χέρια μου, με το που το έβγαλα από το κουτί άρχισαν να μου τρέχουν τα σάλια, ειδικά στο μαύρο χρώμα που το αγόρασα, έχει άλλο πρεστίζ. 
 

Για να πω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου, θα χρειαστώ λίγο καιρό αλλά, η μετάβαση έγινε σταδιακά καθώς, πριν από λίγους μήνες, μπήκα στην οικογένεια της Apple με το iPad 9th gen συνεπώς, το 12αρι ήταν η αμέσως λογικότερη και πιο προσιτή λύση για τα δεδομένα μου. Έκανα και την αναβάθμιση στην πιο πρόσφατη έκδοση του iOS και θέλω να ρωτήσω αν είναι κάτι που σχετίζεται με αυτό η δεν έχει σχέση. Δοκίμασα να κλείσω τη συσκευή, με τον κλασικό τρόπο, κρατώντας πατημένο το power button αλλά μου έβγαζε μήνυμα για τη ρύθμιση της Siri. Πατάω ότι δεν θέλω να ρυθμίσω και βλέπω ότι πατώντας το κουμπί, δε βγαίνει η επιλογή του τερματισμού λειτουργίας, κάτι το οποίο γίνεται με το iPad, όπως και με όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Έψαξα σχετικά με το θέμα και είδα ότι γίνεται με συνδυασμό κουμπιών (volume up η volume down + power button )το σβήσιμο της συσκευής και μέσα από το μενού των ρυθμίσεων. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να γίνεται η απενεργοποίηση; 
 
Επίσης, θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις του iPhone να εμφανίζονται στο iPad πχ κλήσεις και sms να μου εμφανίζονται ενώ χρησιμοποιώ το iPad και για κάποιο λόγο δεν ακούσω ότι χτυπάει το τηλεφωνο; Δεν βρήκα άκρη και θέλω να με διαφωτίσει κάποιος αν γίνεται….

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις, εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες και τυχόν συμβουλές για έναν πρωτάρη στον κόσμο των iPhone η τι θα πρέπει να γνωρίζω…..

Όσον αφορά το shut down μπορείς να διμιουργησεις συντόμευση στην αρχική οθόνη και να το σβήνεις από εκεί. 
Για το άλλο που λες, αν έχεις το ίδιο apple account και στις δύο συσκευές πρέπει να σου έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, koutsis said:

Όσον αφορά το shut down μπορείς να διμιουργησεις συντόμευση στην αρχική οθόνη και να το σβήνεις από εκεί. 
Για το άλλο που λες, αν έχεις το ίδιο apple account και στις δύο συσκευές πρέπει να σου έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις...

 

10 ώρες πριν, Tasos19s said:

Να χαρείς την συσκευή σου 

Με τα πλήκτρα κλείνει όπως είπες. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος 

Εγω το κλείνω μια φορά το δίμηνο ή τρίμηνο πάντως. Μπορεί και πιο αραιά 

Ειδοποιησεις στο iPad ναι έρχονται κανονικά εάν είσαι συνδεμένος στο ίδιο ασύρματο δίκτυο και έχεις μέσα περασμένο το ίδιο iCloud 

Υπαρχει ρύθμιση ίσως την έχεις πειράξει 

Ρυθνισεις/δεδομένα/σε άλλες συσκευές 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αγαπητοί. Όσον αφορά αυτό με τις ειδοποιήσεις, έχω συνδέσει και τις δυο συσκευές με το Apple ID μου, μέσω των ρυθμίσεων έχω κάνει και τη σχετική επιβεβαίωση (έχω συνδεθεί δηλαδή στον λογαριασμό) βέβαια, δεν έχει γίνει ακόμα επιβεβαίωση του αριθμού μου, δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση γιατί από χθες, ακόμα στην «Αναμονή για επιβεβαίωση….» ενώ το mail το δέχτηκε αμέσως.

 

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, για να ισχύσει αυτό με τις ειδοποιήσεις, πρέπει και οι δυο συσκευές να είναι συνδεδεμένες στο ίδιο WiFi γιατι συνήθως, αν δεν χρησιμοποιω τη συσκευή, κλείνω το WiFi για να μην έρχονται ειδοποιήσεις, μην ενοχλούμαι κτλ άρα απ’ όσο καταλαβαίνω, μόνο αν είναι ενεργοποιημένο το WiFi και στις δυο συσκευές θα ισχύσει αυτό με τις ειδοποιήσεις….

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tsimisde said:

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, από σήμερα, κάτοχος iPhone 12 με τα 128 gb άδραξα την ευκαιρία της προσφοράς από τον Γερμανό και επειδή είναι η πρώτη φορά που πιάνω iPhone στα χέρια μου, δεν ήθελα να δώσω πολλά, το 11 είναι πιο παλιό, μεταχειρισμένο δεν εμπιστεύομαι συνεπώς, του κουτιού ήταν πιο σωστή για μένα επιλογή και συν τοις άλλοις, θα το υποστηρίζει η εταιρεία με αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό ακόμα συνεπώς, θα βγάλει την αξία του. 
 

Σαν πρώτες εντυπώσεις, μαθημένος από το στρατόπεδο των Android τόσα χρόνια, είναι η πρώτη φορά που πιάνω τόσο ποιοτική κατασκευή στα χέρια μου, με το που το έβγαλα από το κουτί άρχισαν να μου τρέχουν τα σάλια, ειδικά στο μαύρο χρώμα που το αγόρασα, έχει άλλο πρεστίζ. 
 

Για να πω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου, θα χρειαστώ λίγο καιρό αλλά, η μετάβαση έγινε σταδιακά καθώς, πριν από λίγους μήνες, μπήκα στην οικογένεια της Apple με το iPad 9th gen συνεπώς, το 12αρι ήταν η αμέσως λογικότερη και πιο προσιτή λύση για τα δεδομένα μου. Έκανα και την αναβάθμιση στην πιο πρόσφατη έκδοση του iOS και θέλω να ρωτήσω αν είναι κάτι που σχετίζεται με αυτό η δεν έχει σχέση. Δοκίμασα να κλείσω τη συσκευή, με τον κλασικό τρόπο, κρατώντας πατημένο το power button αλλά μου έβγαζε μήνυμα για τη ρύθμιση της Siri. Πατάω ότι δεν θέλω να ρυθμίσω και βλέπω ότι πατώντας το κουμπί, δε βγαίνει η επιλογή του τερματισμού λειτουργίας, κάτι το οποίο γίνεται με το iPad, όπως και με όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Έψαξα σχετικά με το θέμα και είδα ότι γίνεται με συνδυασμό κουμπιών (volume up η volume down + power button )το σβήσιμο της συσκευής και μέσα από το μενού των ρυθμίσεων. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να γίνεται η απενεργοποίηση; 
 
Επίσης, θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις του iPhone να εμφανίζονται στο iPad πχ κλήσεις και sms να μου εμφανίζονται ενώ χρησιμοποιώ το iPad και για κάποιο λόγο δεν ακούσω ότι χτυπάει το τηλεφωνο; Δεν βρήκα άκρη και θέλω να με διαφωτίσει κάποιος αν γίνεται….

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις, εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες και τυχόν συμβουλές για έναν πρωτάρη στον κόσμο των iPhone η τι θα πρέπει να γνωρίζω…..

Η συσκευή σου θα τρέχει το τελευταίο λειτουργικό για τα επόμενα 2μιση με 3μιση χρόνια.

Μετά ενημερώσεις ασφαλείας όταν χρειαστεί σχεδόν για όλη την 10ετια που διανύουμε.

Για τα υπόλοιπα σου έχουν απαντήσει ήδη. Αντί να ανοιγοκλείνεις Wi-Fi, BT κλπ πάντως, είναι καλύτερα απλά να ρυθμίσεις τα focus στην συσκευή για κάθε περίπτωση που σε ενδιαφέρει (σαν τα προφίλ που είχαμε κάποτε στα Νοκια σε πολύ πιο σύγχρονο ας πούμε).

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nikos523 said:

Η συσκευή σου θα τρέχει το τελευταίο λειτουργικό για τα επόμενα 2μιση με 3μιση χρόνια.

Μετά ενημερώσεις ασφαλείας όταν χρειαστεί σχεδόν για όλη την 10ετια που διανύουμε.

Για τα υπόλοιπα σου έχουν απαντήσει ήδη. Αντί να ανοιγοκλείνεις Wi-Fi, BT κλπ πάντως, είναι καλύτερα απλά να ρυθμίσεις τα focus στην συσκευή για κάθε περίπτωση που σε ενδιαφέρει (σαν τα προφίλ που είχαμε κάποτε στα Νοκια σε πολύ πιο σύγχρονο ας πούμε).

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αγαπητέ. Τι εστί focus και που τα βρίσκω; Απ’ όσο κατάλαβα από τα συμφραζόμενα, καθορίζω κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες μέσω των focus, πως και πότε θα λειτουργούν, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, tsimisde said:

Επίσης, θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις του iPhone να εμφανίζονται στο iPad πχ κλήσεις και sms να μου εμφανίζονται ενώ χρησιμοποιώ το iPad και για κάποιο λόγο δεν ακούσω ότι χτυπάει το τηλεφωνο; Δεν βρήκα άκρη και θέλω να με διαφωτίσει κάποιος αν γίνεται….

Ρυθμίσεις > γενικά > Handoff το βάζεις on.

Το ρυθμίσεις > δεδομένα > σε άλλες συσκευές που είπε ο φίλος είναι για το hotspot, δηλαδή την κοινή χρήση Ίντερνετ.

Επίσης για να χτυπάει και το τηλέφωνο πας ρυθμίσεις > τηλέφωνο > σε άλλες συσκευές 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, νομίζω ήρθε η στιγμή να μοιραστώ τις πρώτες εντυπώσεις μου.

Υπενθυμίζω ότι είναι η πρώτη φορά που περνά από τα χέρια μου iPhone, δεν είχα πρότερη εμπειρία, με εξαίρεση ένα Windows Phone που είχε περάσει από τα χέρια μου (το οποίο θα ήταν με διαφορά το καλύτερο κινητό που είχε περάσει από τα χέρια μου, αν δεν σταματούσε η υποστήριξη από την εταιρεία), όλες οι υπόλοιπες συσκευές που είχα στην κατοχή μου, ήταν Android, συσκευές κοντά στην κατηγορία midrange συνεπώς, εδώ και χρόνια, ήμουν στο άλλο στρατόπεδο οποτε, το έχω γνωρίσει και από την καλή και από την ανάποδη. 
 

Καταρχήν, θα πω ότι είχα μείνει στην εποχή όπου οι προτάσεις της Apple, είχαν ελλείψεις οι οποίες ήταν αποθαρρυντικές (σύνδεση με άλλες συσκευές, απουσία Bluetooth κτλ) και δεν είχα μπει στη διαδικασία να τις έχω ως εναλλακτικές. Δεν μπορώ να κρύψω την ικανοποίηση μου ότι πλέον, μπορούν να γίνουν όλα με τον απλούστερο δυνατό τρόπο, πραγματικά δε νιώθω να λείπει κάτι, μέχρι στιγμής, φαίνεται ότι έχω όλα όσα χρειάζομαι. Το λειτουργικό, δεν μου φαίνεται τόσο δυσνόητο όσο πολλοί android users το έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς, έχω αποκτήσει εξοικείωση και ήδη έχω διαπιστώσει πράγματα που γίνονται ευκολότερα συγκριτικά με τα Android.

 

Καταρχήν, δεν μπορώ να μην εκθειάσω την εξαιρετική σχεδίαση και κατασκευή, πρώτη φορά έχω στα χέρια μου μια τόσο ποιοτική συσκευή και από την πρώτη εικόνα φαίνεται η αξία της, δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση. Γενικότερα, η αίσθηση που έχω αποκομίσει μέχρι στιγμής, είναι ότι η συσκευή είναι προσεγμένη ακομα και στην παραμικρή λεπτομέρεια, χωρίς να αφήνει περιθώρια για διαμαρτυρίες, δεν ξέρω αν ξεχωρίζει σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα, θα έλεγα ότι τα καταφέρνει σε όλους τους τομείς το ίδιο καλά. 
 

Η συσκευή, έχει μέγεθος το οποίο είχα ξεχάσει ότι υπάρχει, είναι ένα μέγεθος το οποίο δεν είναι ούτε πολύ μεγάλο αλλά ούτε και πολύ μικρό. Έχω εκτιμήσει αφάνταστα το γεγονός ότι είναι πανάλαφρο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με το ένα χέρι, κάθεται πολύ ωραία χωρίς να γλιστράει η να κουράζει το χέρι, είχα χρόνια να πιάσω στα χέρια μου συσκευή αντίστοιχου μεγέθους, ειδικά όταν οι περισσότερες προτάσεις στο στρατόπεδο Android, έχουν μεγαλώσει σε μέγεθος ανά τα χρόνια, πραγματικά το είχα άχτι ότι πλέον οι συσκευές είχαν χάσει κάτι απο την πρακτικότητα τους. Το 12αρι, είναι στο ιδανικό μέγεθος κατ’ εμέ, δεν είναι τυχαίο ότι η Apple κατήργησε την mini έκδοση, το κανονικό ήδη είναι compact για τα δεδομένα της κατηγορίας.

 

Ολες οι εφαρμογές που είχα συνηθίσει τόσα χρόνια, δηλώνουν το παρόν συνεπώς, δεν μου λείπει σε αυτό το κομμάτι τίποτα από όσα ζητούσα. Μιας και ανέφερα το μικρό μέγεθος, θα σταθώ και στα της μπαταρίας, η αλήθεια είναι ότι έχει μικρή χωρητικότητα, ίσως και γι’ αυτό υπάρχει θέμα με τη διάρκεια της και το πόσο γρήγορα εξαντλείται, ΟΜΩΣ, με βάση τη δικη μου χρήση, μπορεί να διαρκέσει 2 μέρες η μια φόρτιση, ενδεχομένως να βγάζει και Τρίτη αλλά, στην πρώτη φάση που το περιεργάζομαι περισσότερο, εξαντλείται πιο γρήγορα συνεπώς, δεν θα έλεγα ότι έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Επίσης, με έχει εντυπωσιάσει η ταχεία φόρτιση, ναι, σαφώς και ανταγωνιστικές προτάσεις έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα, όμως, με βάση τα δεδομένα μου, η φόρτιση γίνεται πραγματικά γρήγορα, έχω εντυπωσιαστεί το πόσο γρήγορα ανεβαίνει το ποσοστό συνεπώς, δεν με προβληματίζει αν η μπαταρία τελειώνει σχετικά γρήγορα, φορτίζει γρήγορα συνεπώς, δεν τίθεται κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορώ όμως να καταλάβω τη γκρίνια που υπάρχει με τη μπαταρία του mini, απόλυτα σεβαστή και κατανοητή.

 

Επίσης, μεγάλο μέρος της ενασχόλησης μου, είναι και η φωτογραφία. Πραγματικά δεν χορταίνω να βγάζω φωτογραφίες με αυτή την κάμερα, όλες οι λήψεις είναι εξαιρετικές, λεπτομερείς, με ζωντανά χρώματα, καθαρές, πραγματικά είναι η πρώτη φορά που δεν χρειάζεται να πειράξω καθόλου φωτογραφία με πρόγραμμα επεξεργασίας, φίλτρα κτλ. Ξέρω ότι το 13αρι έχει παραπάνω παραμέτρους αλλά, με το 12αρι είμαι καλυμμένος και με το παραπάνω. Έχω περάσει από midrange Samsung η οποία επίσης φημίζεται για τις κάμερες που έχει στα κινητά της, ναι μεν αρκετά megapixels, ζωντανά χρώματα μεν αλλά, καταλαβαίνω γιατί η Apple θεωρείται η κορυφή στον εν λόγω τομέα. Δεν το κρύβω ότι τα 12 megapixels ήταν αποθαρρυντικά στην αρχή αλλά, είναι κάτι που έχει να κάνει με το μέγεθος, είναι ότι πρέπει για τα social media, στα οποία ανεβάζουμε συνήθως φωτογραφίες ενώ στα Android, από προσωπική εμπειρία, χρειαζόταν η ανάλογη προσαρμογή στο μέγεθος για να μπορέσει να ανεβεί μια φωτογραφία, χωρίς να χρειαστεί περικοπή ενώ εδώ, το μέγεθος δεν χρειάζεται καθόλου πείραγμα. Επίσης, οι νυχτερινές λήψεις, μου εχουν αφήσει τρομερά καλή εντύπωση. Δεν ξέρω αν είναι το ιδανικό, ξέρω όμως ότι πλέον, μπορώ να κάνω πιο εύκολα νυχτερινές λήψεις, χωρίς να σκέφτομαι αν αξίζει η όχι τον κόπο, μέχρι στιγμής, φαίνεται να κάνει καλή δουλειά τη νύχτα, για τα δεδομένα μου πάντα. Πραγματικά απορώ αν το εν λόγω που είναι η απλή έκδοση του 12 βγάζει τέτοιες φωτογραφίες, πόσο καλύτερες φωτογραφίες βγάζουν τα 12 pro & 12 pro max. Ίσως υπερτερούν στο ζουμ λόγω τηλεφακού, ίσως και στις νυχτερινές λήψεις όμως, πιστεύω ότι για τον μέσο χρήστη, είναι αρκετό και το απλό 12αρι. 
 

Γενικά, πιστεύω ότι η εμπειρία Apple, ικανοποιεί μόνο όσους έχουν οι ίδιοι επαφή, έξω από το χορό πολλά λέγονται, έτσι ήμουν κι εγώ αλλά, έχω αρχίσει να αναθεωρώ, πιστεύω ότι είναι μια εμπειρία την οποία κάποιος πρέπει να βιώσει για να μπορέσει να έχει εικόνα, πιστεύω ότι αν κάποιος είναι ανοιχτόμυαλος, πιστεύω θα είναι σε θέση να εκτιμήσει κάποια πράγματα, τα οποία ομολογώ ότι έχω αρχίσει να εκτιμώ. Θα συμφωνήσω με την άποψη ότι η εταιρεία, προσφέρει αυτό που δεν ξέρουμε ότι χρειαζόμαστε, ερχόμενοι όμως σε επαφή, καταλαβαίνουμε ότι δεν μπορούμε χωρις αυτό. Πολλοί κράζουν την εταιρεία για τις πολιτικές και εντάξει, σαφώς και κάθε εταιρεία έχει τα φάουλ της, ούτε ξεχνάω τα όποια λαθη της Apple όμως, δεν μπορώ να μην παραδεχτώ τα όποια προτερήματα. Βέβαια, αυτά είναι σκέψεις ενός νεοεισερχόμενου στο οικοσύστημα της Apple, μελλοντικά δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί αυτή η σχέση όμως για την ώρα, δε νιώθω μετανιωμένος για τη «στροφή» μου αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2023 at 8:48 ΜΜ, Gkir said:

Καλησπερα και συγνωμη αν το θέμα έχει ανοίξει και πιο παλιά..λοιπόν κάτοχος του 12 και σήμερα τυχαία  έπιασα το τηλέφωνο και παρατήρησα για πρώτη φορά ότι  όταν το χτυπήσεις ελαφρά στο πάνω μέρος κυρίως  είτε πίσω είτε μπροστά ακούγεται από μέσα κάτι σαν τρίξιμο..δεν είναι σίγουρα τα κουμπιά καθώς τα κράτησα όλα μαζί και πάλι ακούστηκε ο ίδιος θόρυβος…αναρωτιέμαι λοιπόν αν είναι πρόβλημα αυτό που θα πρέπει να ψάξω και να λύσω η αν είναι κάτι το οποίο είναι λογικό να ακούγεται…έχει παρατηρήσει άλλος αυτό το ζήτημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Μην αγχώνεσαι, είναι από την κάμερα, ois (οπτικός σταθεροποιητής). 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και μερικές μέρες έχω παρατηρήσει ότι ενώ φορτίζω αρκετή ώρα το τηλέφωνο αυτό πηγαίνει το πολύ μέχρι 97 με 98 %. Μόλις το κάνω όμως επανεκκίνηση θα δείξει 100%. Γιατί συμβαίνει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, timkos40 said:

Εδώ και μερικές μέρες έχω παρατηρήσει ότι ενώ φορτίζω αρκετή ώρα το τηλέφωνο αυτό πηγαίνει το πολύ μέχρι 97 με 98 %. Μόλις το κάνω όμως επανεκκίνηση θα δείξει 100%. Γιατί συμβαίνει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Άφησε το να ξεφορτισει μέχρι το 0% και μετά φόρτισε το μέχρι το 100% και ακόμα παραπάνω 

Να γίνει calibration της μπαταρίας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άφησε το να ξεφορτισει μέχρι το 0% και μετά φόρτισε το μέχρι το 100% και ακόμα παραπάνω 
Να γίνει calibration της μπαταρίας 

Όταν λες μέχρι 0% εννοείς να το αφήσω να σβήσει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, timkos40 said:


Όταν λες μέχρι 0% εννοείς να το αφήσω να σβήσει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι άφησε το να σβήσει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος να μου πει πως γίνεται να μην ανάβει η οθόνη κλειδώματος όταν έρχονται ειδοποιήσεις – γνωστοποιήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, timkos40 said:

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος να μου πει πως γίνεται να μην ανάβει η οθόνη κλειδώματος όταν έρχονται ειδοποιήσεις – γνωστοποιήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν θέλεις μπορείς από κάθε εφαρμογή να βγάλεις την επιλογή για ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό που θα σε βολέψει 

Δεν υπάρχει κάτι άλλο νομίζω να κανείς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μετά απο χρόνια android πήρα πριν κανένα μήνα το iphone 12 και είμαι ακόμα στο ψάξιμο όσον αφορά το λειτουργικό.

Οπότε θα κάνω μια πιθανόν χαζή ερώτηση! Στο android είχε στην κάθε εφαρμογή αν ήθελες να κάνεις clear cash και clear data που σε κάποιες περιπτώσεις βοηθούσε να καθαρίσεις λίγο από "σκουπίδια".

Στο ios υπάρχει κάτι αντίστοιχο?

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, chriszamanis said:

Καλημέρα,

Μετά απο χρόνια android πήρα πριν κανένα μήνα το iphone 12 και είμαι ακόμα στο ψάξιμο όσον αφορά το λειτουργικό.

Οπότε θα κάνω μια πιθανόν χαζή ερώτηση! Στο android είχε στην κάθε εφαρμογή αν ήθελες να κάνεις clear cash και clear data που σε κάποιες περιπτώσεις βοηθούσε να καθαρίσεις λίγο από "σκουπίδια".

Στο ios υπάρχει κάτι αντίστοιχο?

Δεν χρειάζεται να κανείς τέτοια 

Ουτε και στο android χρειάζεται να κανείς 

Τα περισσότερα από αυτά ξανά δημιουργούνται άμεσα 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tasos19s said:

Τα περισσότερα από αυτά ξανά δημιουργούνται άμεσα 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν.

Λες ε? αρα δε γλυτώνεις κάτι στην ουσία? Γιατί βλέπω μερικές εφαρμογές με τον καιρό γίνονται τερατάκια!!!!

Τώρα να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι άλλο?

Στο android είχα συνηθίσει να μπορείς απο τον υπολογιστή να μεταφέρεις αρχεία κανονικά σε φακέλους στον εσωτερικό χώρο του κινητού. Οκ από οτι έχω καταλάβει σε iphone δε μπορείς να το κάνεις?

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχεις έναν φάκελο κάπου που να μπορείς να τον βλέπεις και απο το κινητό και απο τον υπολογιστή (έστω και μέσω 3utools) ?

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, chriszamanis said:

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν.

Λες ε? αρα δε γλυτώνεις κάτι στην ουσία? Γιατί βλέπω μερικές εφαρμογές με τον καιρό γίνονται τερατάκια!!!!

Τώρα να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι άλλο?

Στο android είχα συνηθίσει να μπορείς απο τον υπολογιστή να μεταφέρεις αρχεία κανονικά σε φακέλους στον εσωτερικό χώρο του κινητού. Οκ από οτι έχω καταλάβει σε iphone δε μπορείς να το κάνεις?

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχεις έναν φάκελο κάπου που να μπορείς να τον βλέπεις και απο το κινητό και απο τον υπολογιστή (έστω και μέσω 3utools) ?

Εγώ χρησιμοποιώ το iCloud για κάποια λίγα αρχεία pdf κυρίως που χρησιμοποιώ 

Ετσι τα βλέπω και στο κινητό και στο MacBook 

Υπάρχουν κι άλλες πλαγιές λύσεις 

Θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν δοκιμάσει τέτοιες λύσεις αρκεί να περιμένεις κάποιος να δει το μήνυμα σου και να απαντήσει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tasos19s said:

Υπάρχουν κι άλλες πλαγιές λύσεις 

Θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν δοκιμάσει τέτοιες λύσεις αρκεί να περιμένεις κάποιος να δει το μήνυμα σου και να απαντήσει 

Ναι αυτές τις πλάγιες περιμένω !

Γιατι δεν το εχω βάλει να κάνει backup στο icloud οπότε θα με βόλευε αν υπήρχε τρόπος να έχεις έστω ενα φάκελο κάπως 

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ icloud ή onedrive. 

Αν θες μπορείς μέσω itunes (ή με το νέο apple devices σε windows 11) να μεταφέρεις αρχεία αλλά πρέπει να τα βάζεις σε συγκεκριμένη εφαρμογή. 

Πχ τα βίντεο/ τραγούδια να τα βάζεις στον φάκελο του VLC app (για παράδειγμα), ή τα έγγραφα στον φάκελο του Acrobat και λοιπα.

Το πιο βολικό, εύκολο και universal είναι το icloud drive που για 1-2 αρχεία  δεν χρειάζεται να έχεις συνδρομή. Τα ανεβάζεις μέσω browser ή μέσω της εφαρμογής για υπολογιστή (μέσω του file explorer) και τα ανοίγεις από την εφαρμογή Αρχεία στο κινητό (με όποια εφαρμογή θες, τα μεταφέρεις όπου θες κλπ)

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...