Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

43 minutes ago, johmic said:

Όχι με 3χ .....

Θες να το δοκιμάσεις να μου πεις???  Οταν η σκηνή έχει αρκετό φως την χρησιμοποιεί αν όχι δεν.....

Όντως. και μάλιστα το δοκίμασα και με AI και χωρίς. Δεν είμαι τόσο ειδικός στον τρόπο λειτουργίας των καμερών (πέρα από τα βασικά), αλλά πιστεύω έχει να κάνει με την ποσότητα φωτός που επειδή είναι λίγη λειτουργεί μόνο η βασική κάμερα....

(μόλις διάβασα και την παράθεσή σου από το φόρουμ....)

Υπάρχει πάντα και η επιλογή του auto (που πάλι δεν περνάει σε telephoto φακό, αλλά μπορείς να ρυθμίσεις πράγματα...)

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, jackdaniels said:

Καλησπέρα, πηρα σήμερα το 5G σε μπλε, θέλω να του βάλω λεπτή θήκη με εξόγκωμα πανω κάτω για προστασια της οθόνης από πτώση, κατά προτιμηση διάφανη, έχει κανείς υπόψην τίποτα? Η spiegen μου φαίνεται ογκώδης. Επίσης το τζάμι που δίνει το   πλαίσιο το έχει βάλει κανεις? Γυρω στα 13 ευρώ το έχουν. 

 

Εγω φίλε μονο spigen εμπιστεύομαι. 

Έχω παρει και το τζαμάκι της spigen αλλά δεν το πέρασα ακόμα. Περιμένω να γίνει καμία γρατζουνιά στην εργοστασιακη μεμβράνη και να το βάλω μετά 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Καλά το έχω περίπου 24 ώρες αλλά είναι φυσιολογικό να πιάνει 35 βαθμούς στην φόρτιση με τον φορτιστή του κι ενώ δεν το ενοχλώ? Στο πόκο με τριαντάρι φορτιστή δεν πέρναγε τους 32! Επίσης με απλή χρήση ζεσταίνετε! Έχω κλειστό το 5G και τις περισσότερες εφαρμογές σε deep sleep επειδή είμαι παλιά καραβάνα στα samsung. Στρώνει καθόλου με τον καιρό? 

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2021 at 10:03 ΜΜ, johmic said:

Καλησπέρα στην παρέα. Μία ερώτηση γιατί με παραξενεύει κάτι. Τραβάω φωτογραφία με τον zoοm φακό σε low light conditions πχ μέσα στο σπίτι και αντί να χρησιμοποιεί τον telephoto τραβάει με την main camera και κάνει μάλλον crop. Ακόμα και σε night mode που δοκίμασα πάλι τα ίδια. Στο gsmarena όμως είδα sample photos είναι κανονικά από τον telephoto (F2.4). Ξέρει κανείς τι παίζει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά......

PS. Έχω το 4G με snapdragon

Όλα τα κινητά, από κάποια "έλλειψη φωτισμού" και πάνω, αντί τηλεφακο χρησιμοποιούν το main. Ο λόγος είναι ότι ο καλύτερος αισθητήρας, φωτεινότερος φακός και καλύτερη σταθεροποίηση (μικρότερο focal) θα οδηγήσουν σε καλύτερο αποτέλεσμα από το main.  

Στο gsmarena, τα δείγματα που θα είδες προφανώς θα είχα περισσότερο φως. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει αυτό. Όμως μερικές φορές ενώ θες τον telephoto σου βγάζει τον main. Ένα τρικ για να μην το κάνει είναι να καλύψεις το main φακό. Σωστη η τοποθέτηση σου πάντως και επεξηγηματικη.

 

Ένα πράγμα που είδα είναι ότι με το τελευταίο update (Σεπτεμβρίου) έχει γίνει αρκετά smooth το λειτουργικό. Συνεχίζω να παρατηρώ θέματα σε κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές όπως Chrome και κυρίως  Google maps που παρατήρησα ότι στους χάρτες πέφτει στα 60fps αντί για 120 δεν ξέρω άμα οφείλεται σε αυτόν τον λόγο ή είναι γενικό το φαινόμενο. Για την ώρα μ αρέσει πάντως το κινητό αν και εχω κάνει υποχωρήσεις σε κάποια πράγματα δε βλέπω καμία αξιόλογη εναλλακτική σε αυτα τα χρήματα. Και είναι αρκετά σταθερό εκτος από μια φορά που έφαγε σκάλωμα και έπρεπε να το κλειδώσω και να το ξεκλειδώσω. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cutthroat said:

Ναι το κάνει αυτό. Όμως μερικές φορές ενώ θες τον telephoto σου βγάζει τον main. Ένα τρικ για να μην το κάνει είναι να καλύψεις το main φακό. Σωστη η τοποθέτηση σου πάντως και επεξηγηματικη.

 

Ένα πράγμα που είδα είναι ότι με το τελευταίο update (Σεπτεμβρίου) έχει γίνει αρκετά smooth το λειτουργικό. Συνεχίζω να παρατηρώ θέματα σε κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές όπως Chrome και κυρίως  Google maps που παρατήρησα ότι στους χάρτες πέφτει στα 60fps αντί για 120 δεν ξέρω άμα οφείλεται σε αυτόν τον λόγο ή είναι γενικό το φαινόμενο. Για την ώρα μ αρέσει πάντως το κινητό αν και εχω κάνει υποχωρήσεις σε κάποια πράγματα δε βλέπω καμία αξιόλογη εναλλακτική σε αυτα τα χρήματα. Και είναι αρκετά σταθερό εκτος από μια φορά που έφαγε σκάλωμα και έπρεπε να το κλειδώσω και να το ξεκλειδώσω. 

Να ρωτήσω  .... Το update  περιλαμβάνει  και το τελευταίο  UI 3.1.1 ;

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

Ουτε σε μενα ηρθε ακομα ενημερωση.

Μετα απο 2 βδομαδες χρηση και αφου ξηλωσα με ADB αρκετη σαβουρα, μπορω να πω οτι σε γενικες γραμες σαν συνολο το τηλ ειναι οκ, εκτος απο τον τομεα της κυριας καμερας.

Μετα απο παρα πολλες ληψεις σε ολα τα σεναρια, εχει πολυ μικρο DOF, τα χρωματα ειναι πουσαρισμενα ακομα και χωρις βελτιωση και AI ON, καλα μεν για insta αλλα οχι φυσικα.

Το nightmode ειναι αργο και μετα απο ληψη κολλαει το τηλ μεχρι 3-4 sec μερικες φορες για να κανει processing, Θα μπορουσε να το κανει παρασκηνιο οπως η google και να χω τουλαχιστον το viewfinder ανοιχτο.

η φωτεινοτητα θελει μονιμως κατεβασμα και παλι το hightlight processing δεν ειναι ικανοποιητικο.

Η προσθηκη GCam βοηθησε ελαχιστα σε βραδυνες με χαμηλο φωτισμο, κυριως σε ταχυτητα και highlights.

(ZG Cam 7.4 για exynos)

Θα επρεπε η sammy να δουλεψει λιγο ακομα το software της καμερας, δε πιστευω οτι δεν μπορει να δωσει καλυτερα αποτελεσματα... Αλλα ως μοντελο του 20 πλεον ειναι παρελθον...

Pro mode δεν δοκιμασα, δεν με ενδιαφερει το αθλημα.

Κατα τα αλλα, το nova launcer ελευθερωσε λιγη παραπανω μνημη, πολυ ευχαριστημενος απο οθονη και ηχο, κολληματα δεν ειχα, μπαταρια, wifi ,bluetooth, κλησεις οκ.  

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τη νυχτα το highlight processing δεν ειναι ικανοποιητικο;Αν κατι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σε αυτο το τηλεφωνο ειναι το πως σωζει τις φωτεινές πηγες το night mode.Ειδικά η gcam που λες έχει πολύ χειρότερο Dynamic Range. 

Ειλικρινά οπως τα γράφεις είναι λες και εχεις πάρει άλλο τηλεφωνο 🙂 . Εκτός εαν όντως διαφέρει στο λογισμικό/επεξεργασία της κάμερας η έκδοση exynos.

Όσον αφορά το DOF, αυτό δεν ειναι απαραιτήτως κακό... Ίσα ισα που κάποιοι το προτιμούν. Και δεν ειναι και το πιο στενο που μπορει να βρεις (βλέπε αισθητήρες 1/1.33) 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μερικές νυχτερινές από μένα με night mode. Προσέξτε πως έσωσε τη λαμπα στο πρώτο κάδρο. Για μένα είναι εντυπωσιακός ο τρόπος που σώζει τα highlights.

Στη τελευταία ήταν πολύ πιο σκοτεινά από ότι δείχνει η φωτογραφία (δεν ηταν φωτισμένο το μπουρτζι).
 

20210903_225647

 

2021-09-06_05-22-40

 

20210901_221453

 

20210902_205335

 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει πολύ , απλά να τονίσω πως δεν χρησιμοποιώ ουσιαστικά ποτέ το night mode , συνήθως αυτόματο και σε απαιτητικές συνθήκες όπου θέλω να περάσω την ατμόσφαιρα όπως την θέλω εγώ πάντα manual mode συνηθισμένος απ'τις DSLR. 

Τιμιότατο κινητό πλήρες ,κι εγώ το 5g 6/128 έχω. Καλά στην διαχείριση της ραμ παίρνει άριστα το λογισμικό της Samsung με δεκάδες εφαρμογές πάντα έχει πάνω από ενάμιση γίγα ελεύθερα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την υπονοια του exynos να ειναι κατωτερος του snap στο processing, πραγμα που τελικα συμβαινει οπως ειδα σε συγκριτικα...

Ναι τα δειγματα σου ειναι καλυτερα ποιοτικα απο αυτα που παιρνω απο το δικο μου...

Οπως και να χει δεν μου αρεσει που χανει λεπτομερια σε βαθος, δε κανει για την δουλεια που το θελω, καλοεμαθα απο το pixel και γουστα ειναι αυτα. 

DXOmark S20 FE Exynos δε ξερω ποσο αξιοπιστοι ειναι αυτοι αλλα ριχτε μια ματια...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου αξιόπιστοι αλλά θα επαινέσω για μια ακόμη φορά την συσκευή σας αν και δεν ειμαι fan της εταιρίας!

Θεωρώ απο τα αποτελέσματα που βλέπω ότι ορισμένες φορές είναι καλύτερα και απο την ναυαρχίδα!

Αν βάλεις και τον παράγοντα τιμή τότε το κάνει vfm

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καποια gcam, με το αντίστοιχο config φυσικά, που να έχει καλά αποτελέσματα σε αστροφωτογραφια; Έχω την έκδοση με Snapdragon

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stxio said:

Ειχα την υπονοια του exynos να ειναι κατωτερος του snap στο processing, πραγμα που τελικα συμβαινει οπως ειδα σε συγκριτικα...

Ναι τα δειγματα σου ειναι καλυτερα ποιοτικα απο αυτα που παιρνω απο το δικο μου...

Οπως και να χει δεν μου αρεσει που χανει λεπτομερια σε βαθος, δε κανει για την δουλεια που το θελω, καλοεμαθα απο το pixel και γουστα ειναι αυτα. 

DXOmark S20 FE Exynos δε ξερω ποσο αξιοπιστοι ειναι αυτοι αλλα ριχτε μια ματια...


Για να μην παρεξηγηθω, δεν λεω οτι ειναι η "καλυτερη καμερα του κοσμου" 😛 . Σαφεστατα έχει αδυναμίες όπως όλες. Η ενσταση μου ηταν καθαρά στο θέμα dynamic range και για αυτό οι περισσότερες που ανεβασα ειχαν φώτα και σκοτεινά σημεία για να δειξω το point μου. 

Να πω οτι ολες ηταν με night mode. Στο αυτόματο έχει αδυναμία. Επιπλέον, στη 2η και 3η φωτογραφία, πριν το κλικ έριξα την έκθεση. Σε ορισμένες περιπτώσεις, αν δεν ριξεις εκθεση χάνει την παραμικρή αντιθεση, εμφανίζει θόρυβο και παστελιάζει. Οπότε ναι, έχει αδυναμίες τις οποιες όμως προσωπικά εύκολα τις ξεπερνάω.

Τώρα για τον exynos, αν τραβάς night ρίχνοντας έκθεση (όποτε έχει ουρανό το κάδρο) και συνεχίζει να έχει κακό αποτέλεσμα, τότε ίσως οντως να διαφέρει η επεξεργασία στον exynos.

Υπενθυμίζω τις φωτογραφίες που ειχα ανεβασει όπου έδειχνα το θέμα με την έκθεση https://photos.app.goo.gl/asHNxs7khntgwMWM7  . Σε κάθε σετ εχω μια όπως τραβαγε το κινητό και μια με κατεβασμένη έκθεση (που ηταν και πιο κοντα σε αυτό που έβλεπα). 

Ρίξε μια ματιά σε αυτές. Οι λήψεις σου ειναι σαν τις πιο φωτεινές του άλμπουμ; Αν ναι, ρίξε ακόμα περισσότερο την έκθεση. Αν και απο ότι καταλαβα, πιο πολυ σε χαλάει το cool down time απο shot σε shot οταν εισαι Night. Για αυτό, δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά και δεν ξερω αν στον exynos εχει ακομα μεγαλύτερο χρόνο. 
 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stapd_21 said:

Υπάρχει καποια gcam, με το αντίστοιχο config φυσικά, που να έχει καλά αποτελέσματα σε αστροφωτογραφια; Έχω την έκδοση με Snapdragon

Εγώ χρησιμοποιώ την GCam_7.3.018_Urnyx05... μπορείς να την τσεκάρεις...

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, thabull said:

Εγώ χρησιμοποιώ την GCam_7.3.018_Urnyx05... μπορείς να την τσεκάρεις...

Σε ευχαριστώ. Θα τη δοκιμάσω. Έχει κάποιο config σε xml ή απλά την τρέχω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά το τελευταίο update (ή μπορεί και νωρίτερα αλλά να μην το πρόσεξα) στις επιλογές contactless payments προστέθηκε το Samsung Pay. Έχει καταφέρει κάποιος να το χρησιμοποιήσει; 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, lanant said:

Καλησπέρα, μετά το τελευταίο update (ή μπορεί και νωρίτερα αλλά να μην το πρόσεξα) στις επιλογές contactless payments προστέθηκε το Samsung Pay. Έχει καταφέρει κάποιος να το χρησιμοποιήσει; 

and now its gone (αφού το επέλεξα μήπως και ενεργοποιηθεί στο GW3)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, stapd_21 said:

Σε ευχαριστώ. Θα τη δοκιμάσω. Έχει κάποιο config σε xml ή απλά την τρέχω έτσι;

Εγώ την βρήκα σε .apk αρχείο και απλά το εγκατέστησα....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE
On 6/9/2021 at 5:15 ΜΜ, Antretng said:

Ορίστε μερικές νυχτερινές από μένα με night mode. Προσέξτε πως έσωσε τη λαμπα στο πρώτο κάδρο. Για μένα είναι εντυπωσιακός ο τρόπος που σώζει τα highlights.

Στη τελευταία ήταν πολύ πιο σκοτεινά από ότι δείχνει η φωτογραφία (δεν ηταν φωτισμένο το μπουρτζι).
 

20210903_225647

 

2021-09-06_05-22-40

 

20210901_221453

 

20210902_205335

 

Tρομερές φωτό! Ανδρέα σου έχω στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη που το βάζω εδώ και όχι στο 'επιλογή συσκευής'. Είμαι κάτοχος ενός S8+ από τον Μάϊο του '18, δηλ. περίπου 1 χρόνο μετά την αρχική του κυκλοφορία, και θα ήθελα να ρωτήσω αν θεωρείτε το S20 FE 5G καλή επιλογή για νέο κινητό 1 περίπου χρόνο μετά την αρχική του κυλοφορία επίσης. Διαφορετικά αξίζει να πάω σε λύση τύπου a52s 5g. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by akis1973
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...