Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς, περιέχει το υγρό νανοτεχνολογίας το οποίο το εφαρμόζεις μέχρι να στεγνώσει το πανάκι.

Μπορείς να κάνεις και δύο με τρία κινητά με ένα πανάκι, αρκεί η ποσότητα.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

την  oleophobic στρώση δεν την πειράζει?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, guy_fawkes said:

την  oleophobic στρώση δεν την πειράζει?

Όχι φίλε μου, δεν πειράζει τίποτε απολύτως.

Για να καταλάβεις πώς δουλεύει: δεν μπαίνει ένα στρώμα πάνω από το γυαλί, αλλά γίνεται ένα με το γυαλί.

Δεν καταλαβαίνεις τίποτε απολύτως, ούτε θαμπώνει ούτε τίποτε.

Είναι κάτι το εντελώς πρωτοποριακό και τέλειο.

Edited by p_k

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα καθαριζεις με το υφασματινο πανακι που εχει μεσα. Μετα με το υγρο πανακι που εχει αλκοολη. μετα ενα περασμα ξανα με το υφασματινο και τοτε ανοιγεις το πανακι με το ειδικο υγρο. Στεγνωνει γρηγορα οποτε αν εχετε και 2ο κινητο να κανετε,καντε την προετοιμασια και στα δυο πριν ανοιξετε το πανακι με το ειδικο υγρο.

Απλωνεται τελεια. Μετα το αφηνεις εντελως το κινητο για 5-10 λεπτα και το περνας ξανα με το υφασματινο πανακι για τυχον υπολειμματα. Αφου γινει ολο αυτο,η μαξιμουμ αποδοση επιτυγχανεται σε 48 ωρες απο την εφαρμογη.Χωρις ωστοσο να δημιουργει εμποδιο στη χρηση της συσκευης. Υπαρχει και σχετικο βιντεο για την εφαρμογη

https://www.youtube.com/watch?v=5vvCP2XPHnk

 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Tο πανακι της spigen εχει κανει το κινητο απιστευτο. Αφου περασαν και οι 48 ωρες και μερικες μερες, μπορω να πω οτι ειναι εξαιρετικο προιον.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το κινητό, το ίδιο ισχύει για εμένα (1 ii). Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και ας κοντεύει τα 3 χρόνια το μοντέλο. Θα έλεγα ότι αυτά αποτελούν δείγματα πως η τεχνολογία στα smartphone έχει ωριμάσει για τα καλά εδώ και αρκετό καιρό.

Όσο για το πανάκι, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλό. Οποιοδήποτε προιόν της spigen έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικό και πολύ ποιοτικό. Πράγμα δυσεύρετο πλέον.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει αρχίσει και με κουράζει το δακτυλικό αποτύπωμα. Πλέον η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη. Παλιά έκανες ένα restart μια στο τόσο κι έστρωνε. Τώρα σχεδόν κάθε μέρα πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο για κάνα δεκάλεπτο και μετά να το ανοίξω πάλι.
Με restart δεν φτιάχνει και πολλές φορές από τις ρυθμίσεις δεν βρίσκεις την επιλογή : Διαχείριση δακτυλικού απιτυπώματος.
Σκέφτομαι να κάνω επιδιόρθωση μέσω pc companion. Από τη μια βαριέμαι το στήσιμο κι από την άλλη μην μπρικάρει το τηλέφωνο..

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχεις διαγραψει φαντάζομαι το δαχτυλικό και το έχεις ξαναβάλει?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να το κάνω. Ήταν το πρώτο που δοκίμασα. Πατάω διαγραφή και μένει εκεί χωρίς να κάνει τίποτα.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα τσεκ μεσω service test(*#7378423#*#) οτι ο σενσορας ειναι ΟΚ και δεν εχει θεμα το hardware δηλαδη.

Επαναφορα προτιμησεων ρυθμισεων για αρχη, σβησιμο και περασμα ξανα το αποτυπωμα υπο διαφορες πιθανες και απιθανες γωνιες.

Αν δεν στρωσει επιδιορθωση οπως λες μεσω companion ή επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων απο το κινητο. Αφου πρωτα κανεις και back up (να ενας ακομη λογος που η microSD πρεπει να υπαρχει στα κινητα).

Εγω με το που πιανω το κινητο,ο αντιχειρας μου πεφτει κατευθειαν εκει και ξεκλειδωνει το κινητο ακαριαια πριν ακομα το βγαλω απο την τσεπη ή μολις το πιασω απο το σταντ που το εχω στη δουλεια. Αστραπιαια και αλαθαστα, ειτε με βρωμικα και λιπαρα χερια ειτε πεντακαθαρα. Και γενικα φημιζεται ως αξιοπιστος οποτε κατι παιχτηκε με ρυθμισεις,αδειες, κλπ.

Οταν εβαλες το 12αρι, εκανες εκτοτε καμια επαναφορα εργοστασιακων;

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ επαναφορά. Το έχουν αρκετοί αυτό το θέμα απ'οτι διάβαζα.
Η επαναφορά μάλλον δεν το λύνει, τουλάχιστον από αυτά που διάβασα, γι αυτό σκέφτομαι το pc companion.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποια αδεια να σκαλωσε και να κανει θεματα.

Tην επαναφορα προτιμησεων εφαρμογων αν τη δοκιμασες και δεν εστρωσε, τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη απο επαναφορα εργοστασιακων/επιδιορθωση εφοσον δεν ειναι θεμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει αρχίσει και με κουράζει το δακτυλικό αποτύπωμα. Πλέον η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη. Παλιά έκανες ένα restart μια στο τόσο κι έστρωνε. Τώρα σχεδόν κάθε μέρα πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο για κάνα δεκάλεπτο και μετά να το ανοίξω πάλι.
Με restart δεν φτιάχνει και πολλές φορές από τις ρυθμίσεις δεν βρίσκεις την επιλογή : Διαχείριση δακτυλικού απιτυπώματος.
Σκέφτομαι να κάνω επιδιόρθωση μέσω pc companion. Από τη μια βαριέμαι το στήσιμο κι από την άλλη μην μπρικάρει το τηλέφωνο..

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είναι θέμα hardware
Ακριβώς έτσι έκανε και μένα το καλοκαίρι που πέρασε
Ήταν αρχές Αυγούστου και ήμουνα διακοπές οπότε το πάλεψα με επαναφορά με το companion και συνέχιζε τα ίδια. Έβγαλα screenshot από τις ρυθμίσεις που δεν φαινόταν καθόλου η ύπαρξη του σένσορα, έγραψα και μία σημείωση να προσέξουν διότι όταν ανοίγεις το κινητό, αφού το έχεις αφήσει κλειστό για κάποια ώρα, τότε λειτουργεί κανονικά ο σένσορας και μετά εξαφανίζεται και το Σεπτέμβριο το έστειλα (μία και είχα ακόμα εγγύηση) στο Γέρακα.
Με την ευκαιρία άλλαξε και την μπαταρία (με χρέωση αυτό)
Όταν μου επέστρεψαν το κινητό το χαρτί έγραφε ότι μου άλλαξαν την οθόνη. Μάλιστα όταν μίλησα με την κοπέλα για να συνεννοηθώ για την παραλαβή της είπα ότι το έστειλα για τον fingerprint reader και όπως μου λέτε άλλαξατε την οθόνη, σίγουρα επισκευάστηκε το τηλέφωνο ε;
Και γελώντας μου είπε ναι
Και όντως από τότε μία χαρά δουλεύει
Και επειδή τον τελευταίο καιρό παίζω και μένα s23 ultra, μπορώ να σας πω ότι σε μερικά πράγματα η sony είναι έτη φωτός μπροστά... (Και ένα από αυτά είναι και ο fingerprint reader που τον έχει στο πλάι πάνω στο κουμπί on off)

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου την σπαει το smart lock. Το εχω ρυθμισμενο να ειναι ξεκλειδωτη η συσκευη στο σπιτι β;σει τοποθεσιας. Δουλευει οκ. Αν φυγω απο το σπιτι και μετα ξαναγυρισω και δεν δουλευει και δεν εμφανιζονται οι 3 επιλογες μεσα στη ρυθμιση του smart lock. Εμφανιζονται μονο με reboot.

Καμια ιδεα; 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

αν και πρόκειται για παλιά συσκευή είπα να ρωτήσω και εδώ μπας και έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει το VoLTE / 4G Calling / WiFi Calling για την συγκεκριμένη συσκευή σε sim της Vodafone.

Η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη στον λογαριασμό μου και έχω δοκιμάσει την sim σε άλλη συσκευή και δουλεύει κανονικά το VoLTE / WiFi Calling.

Στο xperia στο *#*#4636#*#* είναι σβηστό το provisioning και για τα δυο..

Το μοντέλο είναι το XQ-AS52 αγορασμένο απο Κωτσόβολο και με τα τελευταία updates.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου την σπαει το smart lock. Το εχω ρυθμισμενο να ειναι ξεκλειδωτη η συσκευη στο σπιτι β;σει τοποθεσιας. Δουλευει οκ. Αν φυγω απο το σπιτι και μετα ξαναγυρισω και δεν δουλευει και δεν εμφανιζονται οι 3 επιλογες μεσα στη ρυθμιση του smart lock. Εμφανιζονται μονο με reboot.
Καμια ιδεα; 
Είναι θέμα της google, γίνεται και σε άλλα κινητά και με νεότερες εκδόσεις Android

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα,
αν και πρόκειται για παλιά συσκευή είπα να ρωτήσω και εδώ μπας και έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει το VoLTE / 4G Calling / WiFi Calling για την συγκεκριμένη συσκευή σε sim της Vodafone.
Η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη στον λογαριασμό μου και έχω δοκιμάσει την sim σε άλλη συσκευή και δουλεύει κανονικά το VoLTE / WiFi Calling.
Στο xperia στο *#*#4636#*#* είναι σβηστό το provisioning και για τα δυο..
Το μοντέλο είναι το XQ-AS52 αγορασμένο απο Κωτσόβολο και με τα τελευταία updates.
Ευχαριστώ!
Σε cosmote πάντως δουλεύει το VoLTE, όχι όμως το VoWiFi

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 17/5/2023 at 7:39 ΜΜ, hahuki said:

Καλησπέρα,

αν και πρόκειται για παλιά συσκευή είπα να ρωτήσω και εδώ μπας και έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει το VoLTE / 4G Calling / WiFi Calling για την συγκεκριμένη συσκευή σε sim της Vodafone.

Η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη στον λογαριασμό μου και έχω δοκιμάσει την sim σε άλλη συσκευή και δουλεύει κανονικά το VoLTE / WiFi Calling.

Στο xperia στο *#*#4636#*#* είναι σβηστό το provisioning και για τα δυο..

Το μοντέλο είναι το XQ-AS52 αγορασμένο απο Κωτσόβολο και με τα τελευταία updates.

Ευχαριστώ!

μόνο αν ξεκλειδώσεις bootloader .έτσι το έκανα και λειτουργεί μια χαρά volte και wifi calling σε vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 6/6/2023 at 10:29 ΜΜ, kopap81 said:

μόνο αν ξεκλειδώσεις bootloader .έτσι το έκανα και λειτουργεί μια χαρά volte και wifi calling σε vodafone

Μπορώ να ρωτήσω τι άλλο έπρεπε να κάνεις εκτός από το ξεκλείδωμα του bootloader ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...