Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα κάνω οτι μπορώ Νίκο γιατί όπως σου είπα ο τεχνικός τομέας σε αυτή τη χώρα γενικότερα πάσχει και κάποια στιγμή φτάνεις στο αμήν. Επιπλέον μου αρέσει πολύ αυτή η συσκευή, περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη είχα στο παρελθόν, όπου πάντα έκανα συμβιβασμούς. Δεν θα το το αφήσω το τηλέφωνο να πάει έτσι χαμένο. Ήθελα να γράψω αυτό το post για να ενημερωθούν όσοι τύχει να το δουν σχετικά με την υποστήριξη των xperia. Δυστυχώς όσο πάει και γίνεται χειρότερη. Δεν κάνει βέβαια εντύπωση. Η sony έχει καταντήσει πλέον "boutique" κατασκευαστής με τις ποσότητες που πουλάει.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σίριαλ συνεχίζεται.. Με πήραν σήμερα τηλέφωνο να με ενημερώσουν οτι τελικά είναι η πλακέτα. Προφανώς σακάτεψαν τις υποδοχές του nfc όταν πήγαν να το βγάλουν, δεν χρειάζεται να αναφέρω για οτι το λαστιχάκι της κάμερας που έχει χαθεί, επιμένουν οτι δεν έχει. Θα καλύψουν εκείνοι το κόστος της πλακέτας, αλλά ήθελαν την απόδειξη τη συσκευής, φαντάζομαι με την ελπίδα οτι είναι ακόμη εντός εγγύησης για να πληρώσει η sony. Τους ενημέρωσα οτι δυστυχώς είναι εκτός εργοστασιακής εγγύησης.

Το χειρότερο εδώ είναι οτι την Κυριακή φεύγω από Ελλάδα και μάλλον δεν θα προλάβουν να κάνουν τίποτα αύριο. Αυτό έγινε γιατί μάλλον εσκεμμένα άφησαν να περάσει όλη η εβδομάδα για να με ενημερώσουν σήμερα το πρωί της Πέμπτης σχετικά με το τι χρειάζεται το κινητό. Χάθηκαν τρείς ημέρες. Όταν τους ζήτησα να το πάρω και να μου δώσουν ένα χαρτί ώστε να είμαι καλυμμένος μετά από 4 μήνες που θα τους το πάω, το αρνήθηκαν, ενώ η κοπέλα δεσμευόταν προφορικά οτι δεν θα έχω θέμα. Φαντάζεστε τι θα τράβαγα μετά αν το δεχόμουν! Το τηλέφωνο έχει μείνει εκεί με την ελπίδα οτι μέχρι αύριο το μεσημέρι θα έχουν το ανταλλακτικό. Αν δεν το έχουν και δεν προχωρήσουν σε κάποια άλλη άμεση λύση όπως αντικατάσταση συσκευής, θα ενημερωθεί η sony europe και από εκεί και μετά βλέπω πως θα το πάω. Ας βγω και οικονομικά ζημιωμένος, σας το λέω ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει. Μας περνάνε για ηλίθιους, αυτό με ξεπερνάει.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη ρυθμισεις, οταν παω να μπω στην καρτα sim κλπ ρυθμισεις δικτυου, κρασαρει. Μετα απο επανεκκινηση, δεν εχω gsm δικτυο. Πρεπει να ανοιγοκλεισω την sim (που δεν μπορω λογω του παραπανω κρασαρισματος) αλλιως να ανοιγοκλεισω το συρταρακι της...

Link to comment
Share on other sites

τι κουλό και αυτό?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την sim στην θεση 2 και δουλευε κανονικα η καρτα μετα απο reboots. Η εφαρμογη ρυθμισεις παλι εκανε τα χαζα της. Μετα απο 3-4 reboots εστρωσαν ολα. Την επανεφερα στη θεση 1. Φυσικα εφαγε τα πατροπαραδοτα μπουνιδια και φυσηματα εντος για να θυμηθει η συσκευη ποιος εχει το πανω χερι!!!

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

έτσι σε θέλω,μην παίρνουν αέρα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι ηχοι ειδοποιησεων που προστεθηκαν (δεν προσεξα σε ποιο update) μου αρεσουν πολυ. Γλυκος ηχος και ποιοτικος.

Στο irepair ποια μεμβρανη λετε να βαλω στην οθονη; Τι ποιοτητες και τιμες εχουν;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, r31134 said:

Παντως οι ηχοι ειδοποιησεων που προστεθηκαν (δεν προσεξα σε ποιο update) μου αρεσουν πολυ. Γλυκος ηχος και ποιοτικος.

Στο irepair ποια μεμβρανη λετε να βαλω στην οθονη; Τι ποιοτητες και τιμες εχουν;

έχει μια 10€ η οποία είναι μαλακή!

Αυτή θα σου συνιστούσα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guy_fawkes said:

έχει μια 10€ η οποία είναι μαλακή!

Αυτή θα σου συνιστούσα!

Αν ειναι σαν αυτη την Zagg που βαζουν στο Mediamarkt ειναι πολυ καλη αν και εχει λιγο πλαστικη αισθηση. Ωστοσο αυτοεποσκευαζεται. Ελπιζω να βελτιωσαν κι αλλο το υλικο.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, r31134 said:

Αν ειναι σαν αυτη την Zagg που βαζουν στο Mediamarkt ειναι πολυ καλη αν και εχει λιγο πλαστικη αισθηση. Ωστοσο αυτοεποσκευαζεται. Ελπιζω να βελτιωσαν κι αλλο το υλικο.

Ακριβώς αυτή

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα μια 4αδα hydrogel απο aliexpress.

Πηγα στο σερβις των xperia εδω Θεσσαλονικη και ρωτησα πληροφοριακα για αλλαγη μπαταριας στο Xperia 5 ii. Κοστος 59 ευρω με αποστολη του κινητου στην Αθηνα, παραγγελια της μπαταριας τοτε και επιστροφη στο τελος της επισκευης. Δεν εχουν ετοιμα ανταλλακτικα λογω πολιτικης τους... Τουλαχιστον 10ημερο λενε αλλα εγω λεω παραπανω. Σκετη μπαταρια δεν πουλανε οι ιδιοι. Οποτε οταν ερθει η ωρα για αλλαγη, το πιθανοτερο ειναι να παρω γνησια μπαταρια απο αλλου και να την αλλαξω μονος ή σε μαγαζι εδω. Τριτοκοσμικες καταστασεις ειναι αυτες...

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πήραν 49. Ωστόσο την ταλαιπωρία μου την έχω περιγράψει. Μπορείς να ψάξεις στο Stellatech. Υπάρχει και η μπαταρία και το αυτοκόλλητο για να κολλήσει η πλάτη. Έρχονται από Γερμανία σε περίπου 10 μέρες. Τα παίρνεις και πας όπου θέλεις, ωστόσο το κόστος θα βγει το ίδιο ή και παραπάνω.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, orfeas92 said:

Εμένα μου πήραν 49. Ωστόσο την ταλαιπωρία μου την έχω περιγράψει. Μπορείς να ψάξεις στο Stellatech. Υπάρχει και η μπαταρία και το αυτοκόλλητο για να κολλήσει η πλάτη. Έρχονται από Γερμανία σε περίπου 10 μέρες. Τα παίρνεις και πας όπου θέλεις, ωστόσο το κόστος θα βγει το ίδιο ή και παραπάνω.

Αν εισαι Αθηνα, λογικο. Θα μου χρεωνουν και μεταφορικα λογικα.

Παιρνοντας απο Γερμανια, θα την τοποθετησω οποτε ειμαι ετοιμος και δεν θα κρεμομαι απο τις διαθεσεις τους.

Πιο βολικο μου φαινεται. Οι 10 μερες χωρις συσκευη μου φαινοντα παρα πολλες

 

Μιλαμε για γνησιες μπαταριες?

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μιλάμε πάντα για γνήσιες. Στην omnitech δεν καθυστερούν την επισκευή. Παραγγέλνεις την μπαταρία και την τοποθετούν μέσα στη μέρα ή την επόμενη. Η καθυστέρηση θα είναι στην μεταφορά. Αν έχεις κάποιο καλό service στην περιοχή σου ή έχεις ένα θερμοπίστολο και τα εργαλειάκια να το ανοίξεις, το κάνεις με τα χέρια σου και είσαι σίγουρος. 

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Εκανα factory reset. Πριν λιγες μερες εδειχνε η μπαταρια 3296000 και τωρα δειχνει 3319000.

Πως γενεν αυτο;

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Το factory reset δεν επηρεάζει την ένδειξη αυτή. Απ ότι έχω καταλάβει αποθηκεύεται σε άλλη μνήμη. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα δεις άμεσα διαφορά στην ένδειξη αυτή όταν αλλάξεις την μπαταρία ακόμη και αν κάνεις factory reset. Θα χρειαστούν μερικοί πλήρεις κύκλοι φόρτισης - αποφόρτισης για να δείξει το σωστό. Τώρα για τη διαφορά που βλέπεις, ευθύνεται το γεγονός ότι όταν κάνουμε μίσους κύκλους φόρτισης (που είναι και το καλύτερο για τις μπαταρίες αυτές), δεν δείχνει με απόλυτη ακρίβεια μετά από λίγο καιρό. Γι αυτό και συνιστάται μια φορά το μήνα να κάνουμε μια πλήρη εκφόρτιση και φόρτιση. Εξάλλου το battery care αν έχεις παρατηρήσει το κάνει από μόνο του αυτό ανά διαστήματα, ακόμη και το έχεις ορίσει να σταματάει στο 80-90%.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καμία φορά καλιμπράρεται πιο σωστά μετά από πλήρη φόρτιση δείχνει λίγο παραπάνω που μάλλον είναι το σωστό.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι κι αν εχουμε ακομα security patch Οκτωβριου 2022 και δε βλεπω να παρουμε αλλο... Τι κι αν κυκλοφορει η γενια iv (απο τα πιο πληρη κινητα εκει εξω) και προσεχως η v...ξηλωσα απο επανω μεμβρανη οθονης, skin πλατης, θηκες και τζαμακια προ πολλου και το ξαναερωτευιηκα απο την αρχη το τηλεφωνο μας κι ας περασαν 2,5+ χρονια απο τοτε που το πηρα.

Περασα μονο αυτο το πανακι της spigen για γρατζουνιες σε οθονη και πλατη που εχει και ολεοφοβικες ιδιοτητες (θα φανει στην πραξη αν αξιζε το 10αρικο) και εχει διαφορα στην αισθηση στο χερι ηδη, παρολο που δεν περασε 48ωρο απο εφαρμογη. Το κανει σαν τα αμαξια που κανουν κεραμικη, αν μπορειτε να καταλαβετε. Οποτε τερμα τα σκαλωματα των δαχτυλων στις ακρες τζαμιων, ζελατινων,θηκων κλπ και κινητο, τερμα (προς ωρας) οι δαχτυλιες, τερμα η αισθηση του πλαστικου και συνεχιζουμε... Ειναι το κινητο που εχω κρατησει περισσοτερο απο ολα και θα συνεχισω να το εχω.  Οταν χρειαστει θα αλλαξω μπαταρια και τιποτα παραπανω, γεροί να μαστε. Προς ωρας βγαζω με πολλη ανεση την ημερα και το φορτιζω καθε βραδυ ως το 90% (υγεια μπαταριας τσεκαρισμενη οκ απο τα service test).

Αν αυτα που εχει το κινητο, τα ειχε καποια αλλη διασημη μαρκα στο εμποριο, θα ειχε γινει λαικο προσκυνημα αλλα δεν πειραζει.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό (μεγάλο θα έλεγα) παράπονο από την υποστήριξη του το έχουμε πάντως, θεωρώ ότι θα έπρεπε η εταιρεία να του δώσει το 13. Κατά τα άλλα άψογο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει. Ουτως η αλλως, περισσοτεροι τα δινουν τα κινητα τους στα 2-3 χρονια για κατι καινουριο. Οποτε με ή χωρις περαιτερω υποστηριξη, θα το αφηναν εκτος απο κατι καμμενους σαν εμενα!!!😂

Σε σμπρωχνουν σε νεα μοντελα και μακαρι η νοοτροπια-τακτικη των samsung-pixel-apple να επεκταθει και στις αλλες και οχι μονο κατι χαζομαρες του στυλ αφαιρεσης φορτιστη απο τα κουτια.

Τουλαχιστον το security patch να δωσουν,να ξεκοκκινησει η σχετικη ενδειξη...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, r31134 said:

Τι κι αν εχουμε ακομα security patch Οκτωβριου 2022 και δε βλεπω να παρουμε αλλο... Τι κι αν κυκλοφορει η γενια iv (απο τα πιο πληρη κινητα εκει εξω) και προσεχως η v...ξηλωσα απο επανω μεμβρανη οθονης, skin πλατης, θηκες και τζαμακια προ πολλου και το ξαναερωτευιηκα απο την αρχη το τηλεφωνο μας κι ας περασαν 2,5+ χρονια απο τοτε που το πηρα.

Περασα μονο αυτο το πανακι της spigen για γρατζουνιες σε οθονη και πλατη που εχει και ολεοφοβικες ιδιοτητες (θα φανει στην πραξη αν αξιζε το 10αρικο) και εχει διαφορα στην αισθηση στο χερι ηδη, παρολο που δεν περασε 48ωρο απο εφαρμογη. Το κανει σαν τα αμαξια που κανουν κεραμικη, αν μπορειτε να καταλαβετε. Οποτε τερμα τα σκαλωματα των δαχτυλων στις ακρες τζαμιων, ζελατινων,θηκων κλπ και κινητο, τερμα (προς ωρας) οι δαχτυλιες, τερμα η αισθηση του πλαστικου και συνεχιζουμε... Ειναι το κινητο που εχω κρατησει περισσοτερο απο ολα και θα συνεχισω να το εχω.  Οταν χρειαστει θα αλλαξω μπαταρια και τιποτα παραπανω, γεροί να μαστε. Προς ωρας βγαζω με πολλη ανεση την ημερα και το φορτιζω καθε βραδυ ως το 90% (υγεια μπαταριας τσεκαρισμενη οκ απο τα service test).

Αν αυτα που εχει το κινητο, τα ειχε καποια αλλη διασημη μαρκα στο εμποριο, θα ειχε γινει λαικο προσκυνημα αλλα δεν πειραζει.

Πιο είναι το πανάκι της Spigen?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, iganiats said:

Πιο είναι το πανάκι της Spigen?

Φιλε μου αυτο ειναι. Η εφαρμογη ειναι σαν να καθαριζεις με πανακι την οθονη.

https://www.skroutz.gr/s/16101182/Spigen-GLAS-tR-Nano-Liquid-Premium-Screen-Protector-Universal.html

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, r31134 said:

Φιλε μου αυτο ειναι. Η εφαρμογη ειναι σαν να καθαριζεις με πανακι την οθονη.

https://www.skroutz.gr/s/16101182/Spigen-GLAS-tR-Nano-Liquid-Premium-Screen-Protector-Universal.html

 

Φίλε μου, αυτό το πανακι το εμποτισμένο με το ειδικό υγρό, με έχει πραγματικά σώσει.

Εδώ και πάρα πολύ καιρό δεν έχω ξανασχοληθεί με τζαμάκια, τοποθετήσεις, όχι μπήκε στραβά, μπήκε κόκκος σκόνης κάτω από το τζαμάκι, μπήκε τρίχα κάτω από το τζαμάκι, έχει αντανάκλαση, κρύβει την σελφο κάμερα, φουσκάλες κοκ... Πραγματικά σώθηκα και θεωρώ το προϊόν αυτό κορυφαίο στο είδος του. Πλέον το χρησιμοποιώ σε κάθε συσκευή που έχω στην κατοχή μου, αλλά έπαψα να το προτείνω εδώ μέσα διότι κάποτε που το είχα προτείνει άρχισαν να λένε από κάτω ότι δεν κάνει τίποτε (χωρίς να το έχουν δοκιμάσει φυσικά) και τα σχόλια έδιναν και έπαιρναν.

Οπότε λέω όποιος θέλει ας το δοκιμάσει για τον εαυτό του.

Μου είχαν πει μάλιστα ότι χρειάζεται να κάνεις μία επανάληψη κάθε 8 με 9 μήνες την οποία κάνω εγώ αν και δεν αναφέρεται πουθενά στο επίσημο site. Από την αντιπροσωπεία που είχα τηλεφωνήσει, μου είπαν ότι είναι καλό να γίνεται για ενίσχυση της προστασίας του κινητού.

Η αίσθηση είναι απίστευτη και μάλιστα μια-δυο φορές σε τυχαία επαφή με τη γωνία ενός επίπλου και με μεταλλικό αντικείμενο, δεν παρατηρήθηκε το παραμικρό πάνω στην οθόνη.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου, αυτό το πανακι το εμποτισμένο με το ειδικό υγρό, με έχει πραγματικά σώσει.

Εδώ και πάρα πολύ καιρό δεν έχω ξανασχοληθεί με τζαμάκια, τοποθετήσεις, όχι μπήκε στραβά, μπήκε κόκκος σκόνης κάτω από το τζαμάκι, μπήκε τρίχα κάτω από το τζαμάκι, έχει αντανάκλαση, κρύβει την σελφο κάμερα, φουσκάλες κοκ... Πραγματικά σώθηκα και θεωρώ το προϊόν αυτό κορυφαίο στο είδος του. Πλέον το χρησιμοποιώ σε κάθε συσκευή που έχω στην κατοχή μου, αλλά έπαψα να το προτείνω εδώ μέσα διότι κάποτε που το είχα προτείνει άρχισαν να λένε από κάτω ότι δεν κάνει τίποτε (χωρίς να το έχουν δοκιμάσει φυσικά) και τα σχόλια έδιναν και έπαιρναν.

Οπότε λέω όποιος θέλει ας το δοκιμάσει για τον εαυτό του.

Μου είχαν πει μάλιστα ότι χρειάζεται να κάνεις μία επανάληψη κάθε 8 με 9 μήνες την οποία κάνω εγώ αν και δεν αναφέρεται πουθενά στο επίσημο site. Από την αντιπροσωπεία που είχα τηλεφωνήσει, μου είπαν ότι είναι καλό να γίνεται για ενίσχυση της προστασίας του κινητού.

Η αίσθηση είναι απίστευτη και μάλιστα μια-δυο φορές σε τυχαία επαφή με τη γωνία ενός επίπλου και με μεταλλικό αντικείμενο, δεν παρατηρήθηκε το παραμικρό πάνω στην οθόνη.

Νομιζω εχεις αφησει σχετικη κριτικη καπου γιατι σαν να θυμαμαι καπου να αναφερεται επικοινωνια με την αντιπροσωπεια τους.

Τωρα ειμαι στο 24ωρο και το τηλεφωνο καμια σχεση σε χθες.Πραγματικη απολαυση η αισθηση-υφη. Ετσι ακριβως οπως το ειπες για το φρεσκαρισμα θα κανω κι εγω. Μου εκανε εντυπωση η ομοιομορφη επιστρωση με το πανακι. Περασα καθε σημειο, και καμερες και αποτυπωμα και περιμετρικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...