Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι να το βάλει, έχουμε πολλούς μήνες ακόμα.

Ακούγεται ότι δίκτυο 5g θα έχουμε στην Ελλάδα κανονικά απο τα μέσα του 2022

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να το βάλει, έχουμε πολλούς μήνες ακόμα.

Ακούγεται ότι δίκτυο 5g θα έχουμε στην Ελλάδα κανονικά απο τα μέσα του 2022

 

Η Cosmote έχει 90% κάλυψη σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη τώρα, όποτε μια χαρά 5G υπάρχει.

https://www.cosmote.gr/cs/otegroup/gr/cosmote5g_new.html

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ακομα και οι κάτοχοι με πιστοποιημένα τηλέφωνα 5G βλέπουν την ένδειξη αραιά και που καί όχι τόσο δυνατή όσο σε 4G

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 2 βδομάδες με την 11 έχω να αναφέρω όλα καλά . Αλλαγές δεν είδα,η συσκευή το ίδιο απροβληματιστη όπως πριν . Αυτονομία πάνω κάτω τα ίδια άντε ένα Τσικ καλύτερη . Όσο περνάει ο καιρός από την αγορά όλο και περισσότερο χαίρομαι τις διαστάσεις και το κράτημα στο χέρι . Είχα μπουχτισει πλέον με τις παντόφλες σε πλάτος .

 

sony

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα τη σιμ μου σε ένα iPhone 12 και έστειλα το μνμ για 5g στην κόσμοτε . Μόλις την έβαλα στο κινητό είδα αμέσως το 5g στην μπάρα . Έκανα και ένα Speedtest (Γλυφάδα) c48698dc861c73259ecee3903145c0c3.jpg

 

sony

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι και ο φίλος παραπάνω.

Έβαλα την κάρτα sim Cosmote σ ένα S21 Ultra (ακόμα το στήνω και να δούμε αν θα καταφέρει να με κάνει ν αφήσω το 5 ii). Εστειλα λοιπόν το SMS από το S21 Ultra και μετά έβαλα την κάρτα πάλι στο 5 ii και επιτέλους το 5G λειτουργεί.

Θα δω τις επόμενες ημέρες, αφενός τι κάλυψη έχει, τις ταχύτητες που πιάνει και ιδίως την επίπτωση που θα έχει στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγω....:(

Πάντως είναι εκ διαμέτρου αντίθετες οι 2 συσκευές!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγω....:(

Πάντως είναι εκ διαμέτρου αντίθετες οι 2 συσκευές!

Πράγματι. Θα γράψω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου στο νήμα του S21 Ultra.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε παρακάτω δείγμα 5G στο κέντρο της Αθήνας πριν λίγο.

Γενικώς βλέπω τα εξής μετά από 2 μέρες. Έχω κινηθεί σε Αγία Παρασκευή, Μαρούσι, Μεταμόρφωση. Βλέπω συνεχώς 5G, αλλά με σχετικά χαμηλότερες ταχύτητες απ' ότι στο κέντρο της Αθήνας. Το μόνο αρνητικό του 5G είναι ότι βλέπω μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας κατά 10% με 15%.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα λειτούργησε το 5G (στο λιμάνι του Πειραιά) χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια. Διαβάζοντας το forum είχα αρχίσει να ψάχνω κάποιον με κινητό 5G που λειτουργεί για να βάλω τις κάρτες μου αλλά τελικά δεν χρειάστηκε. Vodafone CU & εταιρικό είχαν κανονικά 5G.
Link to comment
Share on other sites

Η αναμονη με κακο σημα κανει μεγαλη καταναλωση μπαταριας στο κινητο μας. Με 2 γραμμες παραπανω στην Q (Wind δικυτο) σε σχεση με την Cosmote και εχει βελτιωθει δραματικα η καταναλωση.

Ξερεις κανεις κανεναν τροπο να εξαφανισουμε την αθλια λευκη κατω μπαρα οταν εχουν τις χειρονομιες ενεργες?

Σκεφτομαι να κανω τη διαδικασια με το να κρυψω τα soft buttons με εκεινη την εφαρμογη του store fluid gestures navigation, με την λογικη οτι με εκεινα δεν υπαρχει η

λευκη γραμμη απο κατω. Αυτο καναμε στο ΧΖ3 σχετικα ευκολα και με μια εντολη στο pc.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λειτούργησε το 5G (στο λιμάνι του Πειραιά) χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια. Διαβάζοντας το forum είχα αρχίσει να ψάχνω κάποιον με κινητό 5G που λειτουργεί για να βάλω τις κάρτες μου αλλά τελικά δεν χρειάστηκε. Vodafone CU & εταιρικό είχαν κανονικά 5G.
Για cosmote χρειάζεται η διαδικασία αυτή
Link to comment
Share on other sites

Μετά το update σε 11, μόνο σε εμένα λαγκαρει ώρες ώρες η συσκευή αρκετά; Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά αργεί στην απόκριση, και λαγκαρει άπειρα χωρίς προφανή λόγο και αιτία. Έκανα και factory reset και πάλι τα ίδια. Τι άλλο να δοκιμάσω άραγε;

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις repair μέσα από το companion και μετά να στήσεις προοδευτικά την συσκευή. Δηλαδή να βάλεις στην αρχή μόνο τις απαραίτητες για σένα εφαρμογές για να δεις τι γίνεται. Ίσως να φταίει και κάποια εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

Μετά το update σε 11, μόνο σε εμένα λαγκαρει ώρες ώρες η συσκευή αρκετά; Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά αργεί στην απόκριση, και λαγκαρει άπειρα χωρίς προφανή λόγο και αιτία. Έκανα και factory reset και πάλι τα ίδια. Τι άλλο να δοκιμάσω άραγε;

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Και εμένα μου κάνει ώρες ώρες κάτι τέτοια κουλά χωρίς λόγο. Με κλείδωμα - ξεκλείδωμα lockscreen σχεδόν πάντα επανέρχεται.

Ένα σίγουρο πάντως κόλλημα που τρώει είναι το εξής :

Όσοι παίζετε παιχνίδια μπαίνει αυτόματα το game enhancer. Όταν βγαίνουμε από το παιχνίδι αρκετές φορές αυτό συνεχίζει να τρέχει χωρίς λόγο και το κινητό μένει σε αυτό το mode. Για να βγείτε από το mode πρέπει να ξανατρεξουμε ένα παιχνίδι έστω 1 δευτερόλεπτο και να βγούμε.

Ειδικά όσοι το έχετε 120 fps κάνει μπαμ αν κολλήσει το game enhancer.

 

Χθες εμένα έφαγε ένα κόλλημα και δεν έμπαινε με τπτ στα recent apps. Έκανα reboot και επανήλθε. Γενικά έχει κάτι τέτοια bugs από την 11 και μετά. Λογικά με updates θα στρώσει. Με την 10 δεν είχε τέτοια.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις repair μέσα από το companion και μετά να στήσεις προοδευτικά την συσκευή. Δηλαδή να βάλεις στην αρχή μόνο τις απαραίτητες για σένα εφαρμογές για να δεις τι γίνεται. Ίσως να φταίει και κάποια εφαρμογή
Έχει διαφορά το repair αυτό με το factory reset;

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update σε 11, μόνο σε εμένα λαγκαρει ώρες ώρες η συσκευή αρκετά; Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά αργεί στην απόκριση, και λαγκαρει άπειρα χωρίς προφανή λόγο και αιτία. Έκανα και factory reset και πάλι τα ίδια. Τι άλλο να δοκιμάσω άραγε;

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Μου το έκανε και εμένα στο 1ii όταν ήρθε το επόμενο firmware αμέσως μετά την android 11.

Τώρα με την νέα firmware σταμάτησε να το κάνει αυτό ευτυχώς!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ αντιμετωπισα προβληματα με εφαρμογες αναμεσα στις οποιες και το viber.

Ανοιγε για ουτε ενα δευτερολεπτο και εκλεινε. Και καποιες αλλες το ιδιο.

Το huawei health ειδικα κολλουσε ολο το κινητο.

Εκανα οσα μπορει να κανει ο μεσος χρηστης και τελικα σημερα το πρωι ηρθε update του android web view οποτε και μετα απο απο αυτο,εστρωσαν ολα.

Τελικα,ρωτωνταςμ το προβλημα πηρε μεγαλη εκταση σε πολλες συσκευες android ανα τον κοσμο οποτε η λυση ειναι το update αυτης της εφαρμογης ή καταργησης ενημερωσης αυτης,αναλογα με το ποτε παρουσιαστηκε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα εγώ με imdb, λινκς από το fb που κρασαραν και άλλα παρόμοια.

Με update του webview λύνονται.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5 II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...