Jump to content

[Επίσημο] Nokia N90


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως μεχρι στιγμης στο forum του Ν70 οσοι το εχουν παρει και ειναι αρκετοι δεν τους εχει παρουσιασει κανενα απολυτως προβλημα και φυσικα ειναι κι αυτο series60.

Αλλα ουτως η αλλως κατα κανονα στα series60 παρουσιαζονται τα πιο πολλα bug. :(

Τωρα το Ν70 μεχρις στιγμης ειναι αψογο αλλα με υποδιεστερη οθονη,αλλα και με ραδιο.

Τα λεω ολα αυτα γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 κινητα και καλοβλεπω και το 6280 που ερχεται και δεν ειναι series60 δηλαδη no bug. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 813
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. Οι προδιαγραφές του είναι σχεδόν ίδιες με του Ν90. Κι εγώ στην αρχή ήμουν ανάμεσα σ' αυτά τα 2. Κατέληξα όμως στο Ν90, λόγω του φακού του αλλά και της υψηλότερης ανάλυσης οθόνη. Το μέγεθός του δεν με προβλημάτισε καθόλου. Άλλωστε πιστεύω ότι το μικρό μέγεθο πλέον στα κινητά, προϋποθέτει και κάποιες "εκπτώσεις", με πρώτη απ΄όλες στην οθόνη.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε πιστεύω ότι το μικρό μέγεθο πλέον στα κινητά, προϋποθέτει και κάποιες "εκπτώσεις", με πρώτη απ΄όλες στην οθόνη.

 

Σε αυτο συμφωνω απολυτα και με επηρεαζει απολυτα στην επιλογη μου κι μενα.

Αλλα δυστυχως με εχουν κολλησεο παρα πολυ τα bug που διαβαζω και δεν ειναι και λιγα και ειναι και σημαντικα.

Αλλιως το απογευμα κιολας σκεφτομαι να το αγορασω το Ν90.

Δεν ξερω.Δεν ξερω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα πηγαινα αυριο να το παρω αλλα ρε παιδια το θεμα με τη μνημη ειναι πολυ σοβαρο. Στο κατω κατω μιλαω πολυ καθε μερα και δε μπορω να εχω ενα τηλεφωνο να του κανω συνεχεια restart μονο και μονο για να μιλησω. Πως ειναι δυνατον να ειναι καποιος ευχαριστημενος οταν η βασικη λειτουργια του - δηλαδη - να μιλαμε δεν ειναι αξιοπιστη. Εκτος και αν η Nokia εβγαλε digital camera με δυνατοτητα κλησης :!:
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα πηγαινα αυριο να το παρω αλλα ρε παιδια το θεμα με τη μνημη ειναι πολυ σοβαρο. Στο κατω κατω μιλαω πολυ καθε μερα και δε μπορω να εχω ενα τηλεφωνο να του κανω συνεχεια restart μονο και μονο για να μιλησω. Πως ειναι δυνατον να ειναι καποιος ευχαριστημενος οταν η βασικη λειτουργια του - δηλαδη - να μιλαμε δεν ειναι αξιοπιστη. Εκτος και αν η Nokia εβγαλε digital camera με δυνατοτητα κλησης :!:

 

Πιστευω παντως οτι επειδη το προβλημα ειναι σοβαρο,

η νοκια θα το ψαχνει για να βρει συντομα,θελω να πιστευω, λυση.

Μου εκανε εντυπωση παντως οτι κυκλοφορησε πολυ συντομα αναβαθμιση,ασχετα βεβαια εαν δεν λυθηκε το προβλημα.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN90-1/2.0527.2.3 Series60/2.8 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Πάντως εμένα ρε παιδιά, δεν μου έχει παρουσιαστεί (ακόμα τουλάχιστον) το πρόβλημα με την μνήμη σε σχέση με τις κλήσεις. Το πρόβλημα αυτό το έχω διαπιστώσει, όταν έχω ήδη ανοίξει κάποιες εφαρμογές. Από κει και πέρα, αφού όντως έχει διαπιστωθεί αυτό το πρόβλημα, πιστεύω κι εγώ ότι είναι θέμα χρόνου να λυθεί με την ανάλογη αναβάθμιση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

αυτό το ρεβιού πότε επιτελους θα βγει στην πρώτη σελίδα;; εδω και 2 μήνες περίπου είμαστε στην αναμονή!!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι βλακεία ερώτηση αλλά τεσπα...

 

Λοιπόν, είμαι ανάμεσα σε 2 (κατά κύριο λόγο) κινητά.

 

Το ένα ΄που είναι και πρώτο σε επιλογή μου είναι το Ν90 και το 2ο το Κ750i.

 

Φυσικά καμία σχέση αλλά με ανησυχούν αυτά τα περί αναβαθμίσεων όλη την ώρα (ούτε η microsoft τέτοιο χάλι πια) και το κόστος του.

 

Με την ανανέωση του κινητού μου βγαίνει στα 500 ευρώ το Ν90 και στα 150 το Κ750.

 

τεράστι διαφορά εκτός και αν έκαν λάθος στην τιμολόγηση.

 

Κάτι που πρέπει να προσέξω στο Νοκια; Διάβασα για την χώρα παραγωγής αλλά αυτό δεν θα μπορώ να το ελέγξω πριν το πάρω στα χέρια μου δυστυχώς.

 

Ευχαριστώ.

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα απλά να αποφασίσεις για δύο πράγματα:

1. Αν θέλεις ή όχι smartphone.

2. Αν θέλεις ή όχι τηλέφωνο 3G.

Αν έστω ένα από τα δύο θέλεις, τότε η επιλογή είναι μονόδρομος και είναι ΝΟΚΙΑ Ν90.

Αν δεν σε ενδιαφέρει τίποτα από τα παραπάνω, και βασικό σου κριτήριο είναι η τιμή, τότε η επιλογή σου θα πρέπει να είναι το Κ750i.

Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να είσαι μπερδεμένος, θα πω ότι το ένα τηλέφωνο με το άλλο είναι, συγκρινόμενα, σαν τη μέρα με τη νύκτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ Ν90 ΣΤΟ ΝΟΚΙΑ ΚΟΛΙΑΤΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ]ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΝΟΚΙΑ SHOP ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΜΑΝΟΥΛΟΜΑΝΟΥΛΟ :love: ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΟ!ΚΑΙ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα σε όσους θέλουν να το αγοράσουνε να κάνουν υπομονή μέχρι να διορθωθεί ειδικά το bug στις κλήσεις. Είναι βέβαια δύσκολο όταν θες κάτι πολύ όμως αν τα πράγματα είναι τόσο άσχημα όσο διαβάζω, είναι πολύ χειρότερο να ξενερώσεις (δεν υπάρχει αμφιβολία όταν αρχίσει να κάνει τα «τρελά του») έχοντας πληρώσει ένα σορό λεφτά (το γράφω από εμπειρία με κάποιες ανώριμες συσκευές).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στο κατάστημα της Νokia στην Ν.Σμύρνη:

-"Γεια σας, η καινούρια αναβάθμηση για το Ν90 υπάρχει;"

-"ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ????" (βλέμα ανθρώπου που βλέπει εξωγήινο)

-"Ναι ακουσα οτι βγήκε"

-"Όχι, δεν υπάρχει"

-"Ξέρετε μήπως πότε θα βγει;"

-"Όχι δεν μας ενημερώνουνε, απλά όταν βγει τη στέλνουνε"

Μπήκα λοιπόν στο διαστημόπλοιό μου και γύρισα στον πλανήτη μου :p :p :p

Mα καλά είναι δυνατόν να είναι τόσο ΑΧΡΗΣΤΟΙ;;

 

Πάντως στην Θεσσαλονίκη που τηλεφώνησα εκεί που πήρα το κινητό την έχουνε (αλλά τώρα μου πεύτει λίγο μακρια).

 

και η συνέχεια:

Αφού έμαθα ότι και να μην την έχει την αναβάθμηση μπορεί να την κατεβάσει σε 5' ξαναπήγα στο κατάστημα στη Ν.Σμυρνη και ζήτησα να την κατεβάσει και να μου την κάνει. Μου είπε λοιπόν ότι την αναβάθμηση μπορεί να την κατεβάσει αλλά δεν του έχουν στείλει τον αντάπτορα που θέλει το Ν90 για να γίνει η αναβάθμηση.

Τελικά την αναβάθμηση την έκανα στο Nokia shop στην Αγ.Παρασκευή.

Όταν λοιπόν ρώτησα το παιδί εκεί αν το Ν90 θέλει διαφορετικό αντάπτορα από τα άλλα Nokia μου είπε πως όλα τον ίδιο χρησιμοποιούν. :confused: :confused:

 

Τώρα εγώ θα φταίω να τον καρφώσω τον βλαμένο στη Nokia; :mad: :mad:

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

και η συνέχεια:

Αφού έμαθα ότι και να μην την έχει την αναβάθμηση μπορεί να την κατεβάσει σε 5' ξαναπήγα στο κατάστημα στη Ν.Σμυρνη και ζήτησα να την κατεβάσει και να μου την κάνει. Μου είπε λοιπόν ότι την αναβάθμηση μπορεί να την κατεβάσει αλλά δεν του έχουν στείλει τον αντάπτορα που θέλει το Ν90 για να γίνει η αναβάθμηση.

Τελικά την αναβάθμηση την έκανα στο Nokia shop στην Αγ.Παρασκευή.

Όταν λοιπόν ρώτησα το παιδί εκεί αν το Ν90 θέλει διαφορετικό αντάπτορα από τα άλλα Nokia μου είπε πως όλα τον ίδιο χρησιμοποιούν. :confused: :confused:

 

Τώρα εγώ θα φταίω να τον καρφώσω τον βλαμένο στη Nokia; :mad: :mad:

δε θα φταις και καλα θα κανεις βεβαια. σε εξυπηρετησαν καλα στην αγια; μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

δε θα φταις και καλα θα κανεις βεβαια. σε εξυπηρετησαν καλα στην αγια; μπραβο.

 

Ναι από την Αγία παρασκευή δεν έχω κανένα παράπονο.

 

Και να προσθέσω ότι από τις 3 που έκανα την αναβάθμηση το κινητό δεν έχει κάνει restart και όλα δουλεύουν ρολόι. Μακάρι να μείνει έτσι.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ναι από την Αγία παρασκευή δεν έχω κανένα παράπονο.

 

Και να προσθέσω ότι από τις 3 που έκανα την αναβάθμηση το κινητό δεν έχει κάνει restart και όλα δουλεύουν ρολόι. Μακάρι να μείνει έτσι.

ολα καλα δηλαδη. να ξερεις παντως οτι αν θελησεις να αγορασεις κατι απο νοκια σοπ, στην αγια ειναι λιγο ακριβοτερα απο καποιο αλλο πιθανον.

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα ΒΒ5 (6630, 6680, Ν90, 6681 κλπ) αναβαθμίζονται απο retail nokia shops με καλώδιο DKU-2.

Στην περίπτωση άλλων τηλεφώνων χρησιμοποιειται όντως αντάπτορας.

Και τα ΒΒ5 αναβαθμίζονται με Fbus αλλα μόνο στην περίπτωση των level4 service που εκεί χρησιμοποιούν διαφορετικό τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Mporei na mou pei kapoios ta +/- tou N90?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Ναι από την Αγία παρασκευή δεν έχω κανένα παράπονο.

 

Και να προσθέσω ότι από τις 3 που έκανα την αναβάθμηση το κινητό δεν έχει κάνει restart και όλα δουλεύουν ρολόι. Μακάρι να μείνει έτσι.

Τι έγινε τελικά με το κινητό παρουσίασε προβλήματα; Αν όχι είσαι τυχερός! Τι έκδοση firmware λέει οτι έχει τώρα;

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά με το κινητό παρουσίασε προβλήματα; Αν όχι είσαι τυχερός! Τι έκδοση firmware λέει οτι έχει τώρα;

 

Η έκδοση είναι η 3.0535.4.3.

Το μόνο πρόβλημα που παραμένει σε πολύ καλύτερα επίπεδα είναι ότι που και που κάνει restart. Βέβαια αυτό το πρόβλημα δεν το έχουν όλα τα Ν90. Κάποιοι είναι πιο τυχεροί.

Πάντως με το καινούριο firmware μου έχει κάνει restart μόνο μια φορά μέσα σε δύο μέρες.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

TO N90,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΗΛ. ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ(ΑΠΟ 6630 ΚΙΑ ΜΕΤΑ) ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑDAPTOR ALLA TO DKU-2

 

Aντάπτορα το λέω εγώ που δεν ξέρω και πολλά πολλά. Για μένα είται αντάπτορας λέγεται είται DKU-2 το ίδιο μου κάνει. Το θέμα είναι ότι αποκλείεται ο τύπος να μην το είχε. Αν κάνω λάθος πείτε μου να μην εκνευρίζομαι άδικα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν αλλαζει η εικονα στην εξωτερικη οθονη,οταν ειναι ανοιχτο το κινητο???(αν αλλαζει δηλαδη αυτο το σχημα που δειχνε με τις γραμμες)

Μπορουμε να βαλουμε κατι αλλο??

Eπισης,αν μπορειτε να μου προτεινετε ενα προγραμματακι που να παιζει διαφορες μορφες βιντεο οπως πχ wmv ???

Ευχαριστω!

JIMNYCLUB.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξερει τελικα ομως ποσες αναβαθμισεις ακομη θα χρειαστει μεχρι να λυθουν τουλαχιστον τα βασικα προβληματα που συνεχιζει ακομη να εχει το κινητο εστω και μετα απο 3 firmware που εχουν ηδη κυκλοφορησει.

Ας ελπισουμε να ειναι η επομενη.

Ειδομεν.

Ευχαριστω. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν αλλαζει η εικονα στην εξωτερικη οθονη,οταν ειναι ανοιχτο το κινητο???(αν αλλαζει δηλαδη αυτο το σχημα που δειχνε με τις γραμμες)

Μπορουμε να βαλουμε κατι αλλο??

Eπισης,αν μπορειτε να μου προτεινετε ενα προγραμματακι που να παιζει διαφορες μορφες βιντεο οπως πχ wmv ???

Ευχαριστω!

 

το κινητό δεν έχει επιλογή για αλλαγή της εικόνας στην εξωτερική οθόνη όταν αυτό είναι ανοιχτό.

Όσων αφορά τη δεύτερη ερώτηση προτείνω να τα κάνεις avi και μετά να τα παίζεις με το smartmovie. Να παίξει το κινητό αρχεία wmv δεν νομίζω να γίνεται. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Χμ...μαλιστα!

αυτο ηθελα να αποφυγω!

Οκ ευχαριστω!

Κατι αλλο τωρα...

εχει δοκιμασει κανεις τις εφαρμογες:

-Blacklist (ανοιγει κανονικα αλλα δεν λειτουργει οπως θα επρεπε)

-mobiluck

-sms timer

-smsfake

και μερικες αλλες δεν μου παιζανε.... :confused:

μονο σε μενα δεν παιζουν??

Επισης μια αλλη απορια μου (τελευταια...αληθεια!!)

Ειχα πιο πριν το νοκια 6260 με μια καρτα 256ΜΒ.

Οταν προσπαθω να την βαλω στο Ν90 (ιδιες καρτες δεν περνει??)δεν την βρισκει...

Ειναι λογικο?

Τι καρτα πρεπει να παρω?

Ευχαριστω προαιρετικα! :D

JIMNYCLUB.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...