Jump to content

Samsung Galaxy Tab S7+


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην αγχώνεστε, σε λίγο καιρό θα επανέλθει και πάλι. Γνωστή πρακτική της Sammy όλα αυτά τα χρόνια.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Πες μας τις εντυπώσεις σου...

 

Ίσως δεν είμαι ο κατάλληλος για να το κρίνει γιατί δεν έχω επαφή με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας συνήθως.

Σε σχέση με το iPad air, δεν έχει διαφορά στην χρήση, να καταλαβαίνεις lag κλπ κάπου. Η γραφίδα της Samsung φαίνεται καλύτερη, να σημειώσω ότι το air δεν είναι συμβατό με την "καλή" της Apple αλλά με την απλή (έχουμε πάρει μιά logitech).

Σε σχέση με το τηλέφωνό μου (sony xz1) είναι η μέρα με την νύχτα σε ταχύτητα.

 

Η μεγάλη μου ανησυχία ήταν μήπως είναι κακή η LCD όπως είχα δει σε βίντεο στο youtube. Ε, δεν είναι, δεν κάνει αντιστροφή χρωμάτων όπως είχα δει στα βίντεο. Η ορατότητα δεν είναι τέλεια από όλες τις γωνίες αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, ποιός λειτουργεί το τάμπλετ του από 45+ μοίρες γωνία σε σχέση με το μάτι; Μπορεί να μην είναι το τέλειο της amoled αλλά μικρή σημασία έχει για εμένα γιατί δεν έχω δουλέψει amoled. Δεν καταλαβαίνω διαφορά σε σχέση με το iPad air.

Το μέγεθος του είναι οριακά χρηστικό, είχα 8άρι τάμπλετ πριν και τώρα νιώθω ότι κρατάω κάτι τεράστιο. Δεν μου αρέσει το πως στερεώνεται το μολυβάκι, ξεκολλάει εύκολα και ενοχλεί στο πιάσιμο είτε είναι πίσω ή στο πλάι.

Περιμένω θήκη από amazon γιατί θέλω κάτι που να κρατάει τις γωνίες.

 

Και... χρειάζομαι φροντιστήριο, προσπαθούσα να το κλείσω και δεν ήξερα από που (το βρήκα), προσπαθούσα να τραβήξω screenshot και δεν ήξερα από που (ακόμα το ψάχνω). RTFM για να χρησιμοποιήσω ένα tablet... Λογικό όταν είναι κάτι ημι-επαγγελματικό, περίεργο ταυτόχρονα.

 

Δεν έχω γράψει πολλές ώρες ακόμα, ούτε καν μιά πλήρη αποφόρτιση. Πάω ψάχνοντας για να δω τι εφαρμογές θέλω στο τάμπλετ από αυτές που έχω στο τηλέφωνο και πόσο διαφορετική είναι η εμπειρία χρήσης και τι προτιμώ να έχω που.

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση με 8gb ram δεν θα ερθει στην Έλλαδα; Έχω το ΤΑΒ S6 με 6GB και ελεγα αυτο να το παρω με 8 και στις 12.4 ιντσες...
RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση με 8gb ram δεν θα ερθει στην Έλλαδα; Έχω το ΤΑΒ S6 με 6GB και ελεγα αυτο να το παρω με 8 και στις 12.4 ιντσες...
Δεν νομίζω ότι έρχεται σε τέτοια έκδοση. Γενικά είναι αναβάθμιση και σε ταχύτητα και σε απόκριση απο tab s6 που να πω την αλήθεια δεν περίμενα ότι θα καταλάβω διαφορά.

 

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έρχεται σε τέτοια έκδοση. Γενικά είναι αναβάθμιση και σε ταχύτητα και σε απόκριση απο tab s6 που να πω την αλήθεια δεν περίμενα ότι θα καταλάβω διαφορά.

 

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωχ τέτοια λέγε μας να μπούμε στη πρίζα... Και είχα αποφασίσει να μείνω ένα χρόνο ακόμα με το S6 LTE μου...

 

Sent from my SM-G9860 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εισαγωγή

Φέτος, είμαι σε ένα τραγικό σχολείο: υποδομές ανύπαρκτες, κτήριο από την αποχή της Αθηναϊκής Συμμαχίας, μαθητές στα όρια του γελίου (το τραγικό το ξεπερνούν εύκολα). Είμαι υπεύθυνος ενός εργαστηρίου που μπορεί να φιλοξενήσει 12 άτομα και κάθε τμήμα είναι με 24 μαθητές, οπότε δεν υπάρχει ελπίδα να μπει κάποιος εκεί μέσα για μάθημα (προβολέας, πειράματα διαθέσιμα κτλ). Η χρήση προβολέα για μάθημα είναι από δύσκολη έως αδύνατη: υπάρχουν αίθουσες με μαυροπίνακα του '60, αίθουσες με πίνακα μαρκαδόρου και αίθουσες με διαδραστικούς πίνακες για τους οποίους το laptop δεν δουλεύει. Επίσης, γενικά, δεν υπάρχουν πρίζες, αλλά και οι τοίχοι δεν προσφέρονται για προβολή, αφού είναι μισοί με χρώμα, μισοί άσπροι και το κενό υπάρχει στο πίσω μέρος της αίθουσας, εκεί όπου δεν υπάρχει πίνακας. Συμπερασματικά, δεν μπορείς να δουλέψεις, τόσο απλά και ωμά είναι τα πράγματα.

 

Κυρίως θέμα

Αγόρασα το S7+ για τους εξής λόγους:

1. Η ανυπαρξία πρίζας δεν μπορεί να υποστηρίξει το laptop μου που κρατάει κάπου 2h με την μπαταρία. Άρα χρειάζομαι κάτι άλλο.

2. Το MediaPad M5 8.4'' που έχω αντιμετωπίζει 2 προβλήματα: α) έχει μικρή οθόνη για να βλέπουν οι μαθητές, και, β) έχει 32GB εσωτερική μνήμη που, με τα προγράμματα που τρέχω (χωρίς παιχνίδια και αρχεία), έχουν ήδη γεμίσει (είμαι κάπου στα 30/32GB και έχω συνεχώς ειδοποιήση για ελλιπή μνήμη).

3. Το S7+ προσφέρει μεγάλη οθόνη (αντίστοιχη ενός Surface) για να βλέπουν κανένα βίντεο ή καμιά εικόνα ή παρουσιάσεις με μεγάλα γράμματα, μεγαλύτερη ευκολία από το Surface, μεγάλη αυτονομία, ικανή να αντέξει 6 ώρες μαθήματος, ποιότητα κατασκευής που φαίνεται να αντέχει στο χρόνο.

4. Έχει πένα, ώστε να μπορώ να δουλέψω και σύγχρονη εκπαίδευση (αν και όταν χρειαστεί), είναι γρήγορο, οπότε τα βγάζει πέρα με όλα τα αναγκαία, θα υποστηριχθεί για 3 χρόνια, οπότε θα με κρατήσει μέχρι την ώρα της αλλαγής laptop και tablet, (θα πάω σε surface (αν υπάρχει τότε) για να έχω μία συσκευή για συντήρηση).

Θα το δουλεύω είτε ως συσκευή που θα τους δείχνει κάποιες εικόνες, διαφάνειες και βίντεο (ευτυχώς οι αίθουσες έχουν μεγαλύτερο πλάτος από μήκος, οπότε είναι όλοι κοντά στην έδρα), είτε ως φορητό βιβλίο και σημειωματάριο για εμένα (για να βλέπω τι να τους λέω, αντί να κουβαλάω βιβλία, αλλά και κρατώντας σημειώσεις πάνω στα βιβλία σε pdf).

 

 

Ερωτήματα τώρα

1. Τι θήκη αγοράζουν; Το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή, καθώς έχω και το laptop, αλλά δεν έχω και χώρο στο σχολείο να δουλέψω για γράψιμο. Αν χρειαστεί να γράψω κάτι θα πάω στο εργαστήριο, όπου έχω υπολογιστή κανονικό. Στο σπίτι έχω 2 laptop + σταθερό, οπότε ούτε εκεί χρειάζεται κάτι. Ίσως μόνο στις διακοπές, αλλά αυτές είναι ελάχιστες οι φορές.

2. Έχει βάλει κανείς προστασία οθόνης; Μία θήκη όπως αυτή της Spigen, που αφήνει ακάλυπτη την οθόνη, απαιτεί προστασία, καθώς μέσα στην τσάντα όλο και κάπου θα βρίσκει η οθόνη (βιβλία, στυλό κτλ). Έχω δει ένα τζάμι που κυκλοφορεί, αλλά δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται η συσκευή μετά.

 

Αυτά τα ολίγα... γράψαμε και τον πόνο μας για την φετεινή χρονιά της καταστροφής...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στην προπαραγγελία έδιναν δώρο κάτι που αναφέρεται ως book cover.

Ήταν απλή θήκη ή η θήκη-πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στην προπαραγγελία έδιναν δώρο κάτι που αναφέρεται ως book cover.

Ήταν απλή θήκη ή η θήκη-πληκτρολόγιο;

Η απλή θήκη.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

«Απόκτησέ το με όφελος έως 481€ με χρήση της Υπηρεσίας Ανταλλαγής μεταχειρισμένων!

Το όφελος προκύπτει από την ανταλλαγή του SAMSUNG Galaxy Tab S6 10.5 256GB 4G μέσω της Υπηρεσίας Ανταλλαγής μεταχειρισμένων (381€) και με επιπλέον όφελος 100€ για την αγορά μόνο των SAMSUNG Galaxy Tab S7|S7+ με οποιονδήποτε τρόπο.»

 

Προωθητική ενέργεια των καταστημάτων Cosmote/Γερμανός.

Τα επιπλέον 100€ έκπτωση τα παίρνουν μόνο όσοι κάνουν ανταλλαγή το S6 τους με τα S7/S7+;

Link to comment
Share on other sites

«Απόκτησέ το με όφελος έως 481€ με χρήση της Υπηρεσίας Ανταλλαγής μεταχειρισμένων!

Το όφελος προκύπτει από την ανταλλαγή του SAMSUNG Galaxy Tab S6 10.5 256GB 4G μέσω της Υπηρεσίας Ανταλλαγής μεταχειρισμένων (381€) και με επιπλέον όφελος 100€ για την αγορά μόνο των SAMSUNG Galaxy Tab S7|S7+ με οποιονδήποτε τρόπο.»

 

Προωθητική ενέργεια των καταστημάτων Cosmote/Γερμανός.

Τα επιπλέον 100€ έκπτωση τα παίρνουν μόνο όσοι κάνουν ανταλλαγή το S6 τους με τα S7/S7+;

 

381 ευρώ για συσκευή 1 έτους (στην καλύτερη), που ακόμα στις αλυσίδες πουλιέται 809;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

381 ευρώ για συσκευή 1 έτους (στην καλύτερη), που ακόμα στις αλυσίδες πουλιέται 809;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Τυπικά είναι 481€, δεδομένου ότι σου δίνει +100€ έκπτωση. Και πάλι βέβαια, αν το πουλήσεις μόνος σου πιο πολλά θα πιάσει.

 

Απλά δεν καταλαβαίνω αν αυτά τα +100€ έκπτωση είναι για όλους, ή μόνο για όσους κάνουν ανταλλαγή το S6 τους.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά είναι 481€, δεδομένου ότι σου δίνει +100€ έκπτωση. Και πάλι βέβαια, αν το πουλήσεις μόνος σου πιο πολλά θα πιάσει.

 

Απλά δεν καταλαβαίνω αν αυτά τα +100€ έκπτωση είναι για όλους, ή μόνο για όσους κάνουν ανταλλαγή το S6 τους.

Μόνο για το s6 είναι τα 481€

Σε ένα tab E για παράδειγμα δίνει 144 € συνολικά.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για το s6 είναι τα 481€

Σε ένα tab E για παράδειγμα δίνει 144 € συνολικά.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

 

Οπότε χωρίς ανταλλαγή ισχύουν οι αρχικές τιμές καταλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για το s6 είναι τα 481€

Σε ένα tab E για παράδειγμα δίνει 144 € συνολικά.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα 481 για το s6 4G 8/256 θεωρούνται πολλά ή λίγα; Με τρώει το χέρι μου :)

 

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο περίπου το βρισκεις τωρα ....αλλά θέλεις αλλά 500 περίπου.

Παρα πολλά, χωρίς να τ αξίζει.

 

Sent from my SM-T860 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 481 για το s6 4G 8/256 θεωρούνται πολλά ή λίγα; Με τρώει το χέρι μου :)

 

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα αν το εχεις πάρει πχ 1-2 μήνες εννοείται δεν το δίνεις εφόσον το είχες πάρει περιπου 900.

Αν τωρα το εχεις εξ αρχής που βγήκε και του εχεις πιει το αίμα τότε ναι, να πεις πως συμφέρει.... Εγώ στην θεση σου δεν θα το έδινα για να πληρώσω ακομα 700 να παρω το s7+.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν το εχεις πάρει πχ 1-2 μήνες εννοείται δεν το δίνεις εφόσον το είχες πάρει περιπου 900.

Αν τωρα το εχεις εξ αρχής που βγήκε και του εχεις πιει το αίμα τότε ναι, να πεις πως συμφέρει.... Εγώ στην θεση σου δεν θα το έδινα για να πληρώσω ακομα 700 να παρω το s7+.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πόσο αίμα να πιεις σε μια συσκευή ενός έτους για να την ξεφτιλίσεις και να τη δώσεις σχεδόν στη μισή τιμή; Είναι σα να σου λέει έλα να σε κλέψω λίγο. :blink:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Για να του πιω το αίμα δεν του έχω πιει...ειναι στην πένα

 

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Με το trade in την προσφορά του πλαισίου μου βγάζει το samsung galaxy tab S του 2014 συνολική έκπτωση €180. Δελεάστηκα με την έκπτωση! Αξίζει η προσφορά να κάνω την αλλαγή??

Edited by greekn1c
Link to comment
Share on other sites

Πόσο αίμα να πιεις σε μια συσκευή ενός έτους για να την ξεφτιλίσεις και να τη δώσεις σχεδόν στη μισή τιμή; Είναι σα να σου λέει έλα να σε κλέψω λίγο. :blink:
Κοίτα ένα θα σου πω... Αγόρασα το s7+ και ήταν στο κουτί του 1 εβδομάδα μέχρι να βρω θήκη και γυαλί στην οθονη... Εχω δει πολλούς να πετάνε τις συσκευές τους λες και είναι μαξιλάρια και δεν θα πάθουν τίποτα... Οπότε όλα είναι υποκειμενικά όταν λέμε σε τι κατάσταση είναι. Πούλησα το Note 8 στα 2 χρόνια και αυτος που το πηρε νομίζει ακομα πως πήρε καινούργιο τηλέφωνο στην κατάσταση που ήταν.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το S7 και επειδή δεν είδα κάπου στο myphone, thread για τη συσκευή ελπίζω να μην είναι πρόβλημα να γράψω εδώ μέσα.

 

Στη συσκευή υπάρχει εφαρμογή Phone και όταν επιχείρησα να δω τι κάνει μιας και το Tab δεν έχει υποδοχή για SIM έτσι ώστε να δικαιολογεί την ύπαρξη της εφαρμογής, έπρεπε να ενεργοποιήσω ένα slider το οποίο είχε ονομασία Call & Text, και στην καινούρια οθόνη που μου άνοιξε υπήρχε επιλογή για "Link this tablet to your phone".

 

Όταν πάτησα κι εκεί, μου έβγαλε ένα barcode το οποίο πρέπει να σκανάρω με την κάμερα του κινητού μου.

 

Η όλη διαδικασία λειτουργεί μόνο αν έχεις και Samsung κινητό;

 

 

Γνωρίζει κάποιος που έχει το tablet, ή ίσως και κάποιο παλαιότερο το οποίο είχε κι εκείνο την ίδια λειτουργία;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εγω με tab s6 και galaxy note 9 πουεχω παιζει μια χαρα. Απλα πρεπει να ειναι και τα 2 στο ίδιο δίκτυο wifi. Γνωρίζω ότι θέλει μόνο samsung κινητά και λογικα παιζει με συγκεκριμένα μοντέλα...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Εγω με tab s6 και galaxy note 9 πουεχω παιζει μια χαρα. Απλα πρεπει να ειναι και τα 2 στο ίδιο δίκτυο wifi. Γνωρίζω ότι θέλει μόνο samsung κινητά και λογικα παιζει με συγκεκριμένα μοντέλα...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οπότε σ' εμένα που έχω Huawei συσκευή δεν θα παίξει.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...