Jump to content

Samsung Galaxy Note 20 Ultra


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ αλλά μιλάτε θεωρητικά για μπαταρία χωρίς να σκέφτεστε ότι 1ον έχει καλύτερο σύστημα ψύξης και 2ον λιγότερο ενεργοβόρο οθόνη. Αρα είμαστε κοντά σε αυτονομία. Τώρα η απαιτητική χρήση είναι σχετική. Με 5 ώρες οθόνη και 6 που με έφτασε δεν είναι άσχημα

 

Το θέμα ειναι πως μιλάμε για τον βασιλιά όπως εύστοχα είπε ο megatr0n οπότε η αυτονομία δεν έπρεπε να είναι χειρότερη έστω και "κοντά" αλλά αρκετά καλύτερη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι απο τις λίγες φορες εδω στο φόρουμ που γινεται μια Ωραια κουβεντα και οι 2 πλευρές λενε σωστα πραγματα.

Εμενα με φτάνει η αυτονομια του βασιλιά, αυτο ομως δε σημαίνει οτι δε θα κράξω τη χωρητικότητα της μπαταρίας που θα μπορούσε να ειναι μεγαλύτερη και να μην αγχωνόμαστε οταν εχουμε την οθονη στα 120hz. Στα 60 η αυτονομια ειναι πολυ καλη παντως.

 

Πράγματι είναι ωραία συζήτηση αλλά διαπιστώνω μια "περίεργη" αγωνία να πρέπει να λήξει.....

Σαν να ενοχλούν κάποιες αλήθειες.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλ το έχω σκίσει από το πρωί....ήμουν στο 83% δες sot....και έχω ακόμη ένα 44%

e6c672a12ae10dcca4066d396443cef4.jpg

 

sent from S10 Lite

 

Άσε το s10 lite. Το έχει η αδερφή μου και μου κάνει πλάκα....... :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα note 4 μετά note 8 μετά note 9 σταμάτησα εκεί γιατί η μπαταρία μου έβγαζε άνετα μια μέρα συνήθως στις 22:00 είχα 20%. Η δουλειά μου είναι πωλητής και είναι όλη μέρα έξω. Το άγχος της φόρτισης με όλα τα άλλα ήταν καθημερινό. Με το 9 κάπως ηρέμησα και πολύ σπάνια χρειάζεται φόρτιση μέσα στη μέρα. Σκεφτόμουν το 20 και μάλιστα σε δικαρτο. Αν όμως τα πράγματα είναι έτσι που τα λέτε τότε ναι για ανθρώπους σαν και εμάς που είμαστε όλη μέρα έξω είναι θέμα η μπαταρία και μάλιστα το μεγαλύτερο. Και πίστεψε με δεν είναι είναι εύκολο να κουβαλάς κάθε μέρα powerbank καλώδια και ουτο κάθε εξής. Μια τέτοια συσκευή έπρεπε να θέτει και την αυτονομία ως προτεραιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Κανένας να δουλεύει esim τώρα παρήγγειλα από cosmote και περιμένω είτε να μου την στείλουν με κουριερ η να μου σταλεί με μειλ
Samsung Galaxy Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ίδια είναι σε πλάτος και μήκος. Αντίθετα σε screen to body βλέπεις ότι είναι χειρότερο, προφανώς κατάφεραν να στριμώξετε εξαρτήματα εκεί.

 

Επίσης ίσως δεν έχει σύστημα ψύξης κτλ καθώς προορίζεται για άλλη χρήση.

 

 

 

Παίδες δε λέω ότι του χρόνου δε θα έχει μεγαλύτερη αλλα αυτό το ζούμε τόσα χρόνια, αν τα δώσουν όλα σε 1 χρονιά τι θα δώσουν μετά. Μην κάνετε τους νέους ξαφνικά... φόρουμ είμαστε και κάνετε σα να μπήκατε πρώτη φορά.

 

 

 

Τέλος πάντων αν έχετε τις γνώσεις στείλετε ένα βιογραφικό να τους δείξετε πως γίνεται....μέχρι τότε ας δούμε κανα στατιστικό από κάναν χρήστη και αφήστε τη θεωρία μόνο

Εγω να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω κριτική για την αυτονομία της συσκευής, απλά επισημαίνω ότι κατά την άποψή μου είναι μεγαλύτερος ψυχαναγκασμος να προσπαθούν να κερδίσουν 1-2mm στο πάχος της συσκευής παρά να το θυσιάσουν για μια πολύ καλύτερη αυτονομία που είναι πολύ πιο ουσιώδες. Αυτό το λέω επισης σαν μια γενικότερη νοοτροπία που επικρατεί στους κατασκευαστές (και στους χρήστες ισως;) και οχι μόνο για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μόνο για την συσκευή δεν γράφετε. ανοίξτε ένα θέμα με διάφορες επεξεργαστή. Γράφετε όσοι το εχετε και όχι αν και τι θα θέλατε... Εντυπώσεις από την συσκευή 3μερα. Πολύ καλές δεν μασάει τίποτα μπαταρία 5.50 ΩΡΕΣ οθονη. με ακόμα 15% απόκριση οθόνης αντε γεια.παρα πολυ καλη.και στον ήλιο. Κάμερα κοντά σε πιξελ. Αλλα αστέρια δεν βγάζει.χαχαχαχα
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Είχα note 4 μετά note 8 μετά note 9 σταμάτησα εκεί γιατί η μπαταρία μου έβγαζε άνετα μια μέρα συνήθως στις 22:00 είχα 20%. Η δουλειά μου είναι πωλητής και είναι όλη μέρα έξω. Το άγχος της φόρτισης με όλα τα άλλα ήταν καθημερινό. Με το 9 κάπως ηρέμησα και πολύ σπάνια χρειάζεται φόρτιση μέσα στη μέρα. Σκεφτόμουν το 20 και μάλιστα σε δικαρτο. Αν όμως τα πράγματα είναι έτσι που τα λέτε τότε ναι για ανθρώπους σαν και εμάς που είμαστε όλη μέρα έξω είναι θέμα η μπαταρία και μάλιστα το μεγαλύτερο. Και πίστεψε με δεν είναι είναι εύκολο να κουβαλάς κάθε μέρα powerbank καλώδια και ουτο κάθε εξής. Μια τέτοια συσκευή έπρεπε να θέτει και την αυτονομία ως προτεραιότητα.

 

Προφανώς δε θα σε καλύψει. Εκτος αν είσαι με αμάξι και έχεις φορτιστή.. ένα άλλο κινητό θα ήταν καλύτερη επιλογή για σένα σίγουρα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω κριτική για την αυτονομία της συσκευής, απλά επισημαίνω ότι κατά την άποψή μου είναι μεγαλύτερος ψυχαναγκασμος να προσπαθούν να κερδίσουν 1-2mm στο πάχος της συσκευής παρά να το θυσιάσουν για μια πολύ καλύτερη αυτονομία που είναι πολύ πιο ουσιώδες. Αυτό το λέω επισης σαν μια γενικότερη νοοτροπία που επικρατεί στους κατασκευαστές (και στους χρήστες ισως;) και οχι μόνο για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θεωρώ ότι θα έχουν κάνει έρευνα που θα λένε οι χρήστες ότι προτιμούν πιο λεπτή συσκευή. Αν με ρωτάς εμένα, ναι το πάχος είναι πρώτο σε σημασία αν με βγάζει τη μέρα γιατί το πάχος τξν κάνει δύσχρηστη άρα τι να την κάνω την αυτονομία αν δεν μπορώ να την κρατάω? Οπότε όλα σχετικά είναι. Προφανώς λοιπόν αφού γενικά βγάζει τη μέρα προτίμησαν πιο λεπτό..

Μέχρι 8 χιλιοστά είναι οκ μετα γίνεται τούβλο ειδικά σε τέτοιες διαστάσεις.

 

Κατά τα άλλα υπάρχει και το asus zenfone 7 που θα βγει τούβλο αλλα με τεράστια μπαταρία, δείτε το αφού αυτό δεν σας καλύπτει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω τόσο sot έχω με 40% μπαταρία....τραγικό....

 

sent from S10 Lite

 

Κατάλαβες τώρα γιατί μας χορεύει η Samsung?

5,5 sot και δεν μασάει...... :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη πού δεν θα κλάψω για τον exynos και την μπαταρία, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο..

Έχει πάρει κάποιος τα galaxy buds live από την προπαραγγελεια και δεν θα τα κρατήσει? Αν τα πουλάει κάποιος ας στείλει p.m

 

Προσοχη στο παραπανω που ζητας.

 

Εγω περυσι με τα S10+ που ειχα παρει μαζι με τα ακουστικα απο προπαραγγελια,τα ακουστικα δεν φαινοντουσαν ουτε στην αποδειξη του κινητου(πχ σαν δωρο ή σαν προσθηκη/bundle),ουτε μου εδωσε ο courrier που τα εφερε καμια αποδειξη.

 

Δεν ξερω λοιπον μην τυχον εχεις τιποτα θεματα σε περιπτωση που σου βγαλουν καποιο προβλημα,εαν δεν εχεις αποδειξη και τα δινουν παλι οπως περυσι ή αν αρκει το imei πανω στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στο παραπανω που ζητας.

 

Εγω περυσι με τα S10+ που ειχα παρει μαζι με τα ακουστικα απο προπαραγγελια,τα ακουστικα δεν φαινοντουσαν ουτε στην αποδειξη του κινητου(πχ σαν δωρο ή σαν προσθηκη/bundle),ουτε μου εδωσε ο courrier που τα εφερε καμια αποδειξη.

 

Δεν ξερω λοιπον μην τυχον εχεις τιποτα θεματα σε περιπτωση που σου βγαλουν καποιο προβλημα,εαν δεν εχεις αποδειξη και τα δινουν παλι οπως περυσι ή αν αρκει το imei πανω στο κουτι.

 

Στο s20 ultra μου έστειλαν απόδειξη ότι είναι δώρο

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στο παραπανω που ζητας.

 

Εγω περυσι με τα S10+ που ειχα παρει μαζι με τα ακουστικα απο προπαραγγελια,τα ακουστικα δεν φαινοντουσαν ουτε στην αποδειξη του κινητου(πχ σαν δωρο ή σαν προσθηκη/bundle),ουτε μου εδωσε ο courrier που τα εφερε καμια αποδειξη.

 

Δεν ξερω λοιπον μην τυχον εχεις τιποτα θεματα σε περιπτωση που σου βγαλουν καποιο προβλημα,εαν δεν εχεις αποδειξη και τα δινουν παλι οπως περυσι ή αν αρκει το imei πανω στο κουτι.

Οθτε σε μενα εδωσαν καποιο παραστικο φετος.μιλησα με samsung και ρωτησα τι γινεται σε περιπτωση που χρειαστει η εγγυηση και μου ειπαν με imei.απλα επειδη με το imei βλεπεις την ημερομηνια παραγωγης,οποτε μ ειπε μπορει να εχετε χασει απο την εγγυηση περιπου μια βδομαδα

Επισης φανταζομαι γινεται και με το email της αποστολης των buds live

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα έχουν κάνει έρευνα που θα λένε οι χρήστες ότι προτιμούν πιο λεπτή συσκευή. Αν με ρωτάς εμένα, ναι το πάχος είναι πρώτο σε σημασία αν με βγάζει τη μέρα γιατί το πάχος τξν κάνει δύσχρηστη άρα τι να την κάνω την αυτονομία αν δεν μπορώ να την κρατάω? Οπότε όλα σχετικά είναι. Προφανώς λοιπόν αφού γενικά βγάζει τη μέρα προτίμησαν πιο λεπτό..

 

Μέχρι 8 χιλιοστά είναι οκ μετα γίνεται τούβλο ειδικά σε τέτοιες διαστάσεις.

 

 

 

Κατά τα άλλα υπάρχει και το asus zenfone 7 που θα βγει τούβλο αλλα με τεράστια μπαταρία, δείτε το αφού αυτό δεν σας καλύπτει

Είπαμε εγω δεν φεύγω από samsung και s-pen, :-) Εγω πια περιμενω fold 3 με spen και snap μόνο επιτέλους. Τερμα η σειρά note για εμενα με το note 10+ που εχω. Σε καμία περίπτωση εαν αντί για 8.1mm ηταν 8.3mm δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να το πει καποιος τούβλο. Αν κάποιος θα το θεωρούσε τούβλο σε διαστασεις θα το έλεγε και στις δυο περιπτώσεις λόγω γενικότερα των διαστάσεων του. Zenfone πρέπει να είναι ωραίο ήθελα να δω review.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε εγω δεν φεύγω από samsung και s-pen, :-) Εγω πια περιμενω fold 3 με spen και snap μόνο επιτέλους. Τερμα η σειρά note για εμενα με το note 10+ που εχω. Σε καμία περίπτωση εαν αντί για 8.1mm ηταν 8.3mm δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να το πει καποιος τούβλο. Αν κάποιος θα το θεωρούσε τούβλο σε διαστασεις θα το έλεγε και στις δυο περιπτώσεις λόγω γενικότερα των διαστάσεων του. Zenfone πρέπει να είναι ωραίο ήθελα να δω review.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το s20 ultra είναι 8.8 και εδώ μιλάμε για 8.1..αισθητή διαφορά είναι αυτό και μιλάω για αυτή τη σύγκριση καθώς πολλοί θεωρούν ότι δε θα έπρεπε να έχει λιγότερη από σειρά s. Τέλος πάντων, ίσως και το s31 αν έρθει με snap και πενάκι σε καλύψει

 

Παρεμπιπτόντως είμαι με 67 υπόλοιπο με 2 ώρες οθόνη στο ξενοδοχείο- εξοχικό που δεν έχω σήμα. Δε βλέπω καμια τραγική αυτονομία

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το s20 ultra είναι 8.8 και εδώ μιλάμε για 8.1..αισθητή διαφορά είναι αυτό και μιλάω για αυτή τη σύγκριση καθώς πολλοί θεωρούν ότι δε θα έπρεπε να έχει λιγότερη από σειρά s. Τέλος πάντων, ίσως και το s31 αν έρθει με snap και πενάκι σε καλύψει

 

 

 

Παρεμπιπτόντως είμαι με 67 υπόλοιπο με 2 ώρες οθόνη στο ξενοδοχείο- εξοχικό που δεν έχω σήμα. Δε βλέπω καμια τραγική αυτονομία

Ναι εγώ δεν είπα να φτάσουν τα 8.8 με 2 χιλιοστά παραπάνω θα μπορούσαν να δώσουν πολύ καλή αυτονομία. Μπα πάω καρφί για fold πια με s-pen οταν με το καλό βγει. Θα μεταπηδήσω στην κατηγορία foldable που πραγματικά δίνει καινούργιες δυνατότητες και τρόπους χρήσης ειδικά σε συνδυασμό με το s-pen.

 

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα note 4 μετά note 8 μετά note 9 σταμάτησα εκεί γιατί η μπαταρία μου έβγαζε άνετα μια μέρα συνήθως στις 22:00 είχα 20%. Η δουλειά μου είναι πωλητής και είναι όλη μέρα έξω. Το άγχος της φόρτισης με όλα τα άλλα ήταν καθημερινό. Με το 9 κάπως ηρέμησα και πολύ σπάνια χρειάζεται φόρτιση μέσα στη μέρα. Σκεφτόμουν το 20 και μάλιστα σε δικαρτο. Αν όμως τα πράγματα είναι έτσι που τα λέτε τότε ναι για ανθρώπους σαν και εμάς που είμαστε όλη μέρα έξω είναι θέμα η μπαταρία και μάλιστα το μεγαλύτερο. Και πίστεψε με δεν είναι είναι εύκολο να κουβαλάς κάθε μέρα powerbank καλώδια και ουτο κάθε εξής. Μια τέτοια συσκευή έπρεπε να θέτει και την αυτονομία ως προτεραιότητα.

Επειδή σχεδόν τα ιδια κινητα ειχαμε (note 4, note 8), το note 9 το έχει κολλητος μου, μετα απο αυτα πηγα s10lite και βρηκα το λιμάνι μου, ειδικά σε θέμα αυτονομίας. Βάλτο στα υπόψιν οταν αλλαξεις και θα με θυμηθείς. Δεν ξέρω τι διάολο έχει κανει στη συγκεκριμένη συσκευή και βγαζει τέτοια αυτονομία. 4500 μπαταρία αλλα η αυτονομία του είναι εντυπωσιακή. 10ωρα οθονη σε βαριά χρήση (το ρεκόρ μου σε πολυ ελαφρύα δεν το γραφω καν), δεν πλησιασε καν κάποιο αλλο, δεν ειναι τυχαίο που οποίος το εχει γράφει το ιδιο. Και η συσκευή ψυγειο και σφερα πάντα.

Γενικά κατι δεν πολυπαει καλα με τις ναυαρχίδες τελευταία. Κάποτε τις πλήρωνες και ηταν κορυφή σε ολα. Τώρα αυτο δεν ισχύει με την καμια.. Πιθανόν το Samsung Μ51 με την 7000 μπαταρία να κανει πλακα στο s10lite βέβαια.. :)

Ωραιότατη συσκευή, και το Μ51 φαίνεται αν και δεν τη δοκιμάσα, οι επαγγελματίες που είναι ολη μερα εξω στην αυτονομία δίνουν 90% βαση, μάλλον προς τα εκει πανε στην πραξη..

Ξερω ενα καρο επαγγελματίες με xiaomi. Αυτα περι επαγγελματικα κινητα κλπ είναι μάρκετινγκ και τίποτα αλλο.

Ντιζάιν, τι έχεις note 20 ultra τι M51, τι s10lite, σε θήκη ουδης βλεπει διαφορά, ολα ιδια είναι. (και χωρίς θήκη βασικα)..

Ουσιαστικά σε ναυαρχίδα παει οποίος θέλει οτι καλύτερο σε καμερα, ζοομ κλπ, και ειναι διατεθειμένος να το ακριβοπληρωσει πολυ αυτο ΚΑΙ να εχει μέτρια αυτονομία. Αυτη είναι η αλήθεια χωρις φοβο και πάθος..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

καθώς πολλοί θεωρούν ότι δε θα έπρεπε να έχει λιγότερη από σειρά s.

 

Νίκο, δεν θεωρούν πως έπρεπε να έχει παραπάνω. Η ίδια η Samsung έδινε πάντα τα note με μεγαλύτερη μπαταρία (και μέγεθος). Δεν μας είπες γιατί αυτό ξαφνικά αλλαξε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή σχεδόν τα ιδια κινητα ειχαμε (note 4, note 8), το note 9 το έχει κολλητος μου, μετα απο αυτα πηγα s10lite και βρηκα το λιμάνι μου, ειδικά σε θέμα αυτονομίας. Βάλτο στα υπόψιν οταν αλλαξεις και θα με θυμηθείς. Δεν ξέρω τι διάολο έχει κανει στη συγκεκριμένη συσκευή και βγαζει τέτοια αυτονομία. 4500 μπαταρία αλλα η αυτονομία του είναι εντυπωσιακή. 10ωρα οθονη σε βαριά χρήση (το ρεκόρ μου σε πολυ ελαφρύα δεν το γραφω καν), δεν πλησιασε καν κάποιο αλλο, δεν ειναι τυχαίο που οποίος το εχει γράφει το ιδιο. Και η συσκευή ψυγειο και σφερα πάντα.

Γενικά κατι δεν πολυπαει καλα με τις ναυαρχίδες τελευταία. Κάποτε τις πλήρωνες και ηταν κορυφή σε ολα. Τώρα αυτο δεν ισχύει με την καμια.. Πιθανόν το Samsung Μ51 με την 7000 μπαταρία να κανει πλακα στο s10lite βέβαια.. :)

Ωραιότατη συσκευή, και το Μ51 φαίνεται αν και δεν τη δοκιμάσα, οι επαγγελματίες που είναι ολη μερα εξω στην αυτονομία δίνουν 90% βαση, μάλλον προς τα εκει πανε στην πραξη..

Ξερω ενα καρο επαγγελματίες με xiaomi. Αυτα περι επαγγελματικα κινητα κλπ είναι μάρκετινγκ και τίποτα αλλο.

Ντιζάιν, τι έχεις note 20 ultra τι M51, τι s10lite, σε θήκη ουδης βλεπει διαφορά, ολα ιδια είναι. (και χωρίς θήκη βασικα)..

Ουσιαστικά σε ναυαρχίδα παει οποίος θέλει οτι καλύτερο σε καμερα, ζοομ κλπ, και ειναι διατεθειμένος να το ακριβοπληρωσει πολυ αυτο ΚΑΙ να εχει μέτρια αυτονομία. Αυτη είναι η αλήθεια χωρις φοβο και πάθος..

 

Άσε το s10 lite έξω από την κουβέντα. Κάτι έκανε λάθος ή Samsung και της ξέφυγε αυτή η φανταστική συσκευή...... :lol:

Υ.Γ. Έχοντας αλλεργία στα Lite φοβήθηκα να το πάρω (για την αδερφή μου). Τώρα απλά μου τρέχουν τα σάλια. Αν η αιτία αυτού του καταπληκτικού συνόλου (αυτονομία, λειτουργία κλπ) είναι ο επεξεργαστής τότε κυρία Samsung μας χρωστάς πολλές εξηγήσεις....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σχεδόν τα ιδια κινητα ειχαμε (note 4, note 8), το note 9 το έχει κολλητος μου, μετα απο αυτα πηγα s10lite και βρηκα το λιμάνι μου, ειδικά σε θέμα αυτονομίας. Βάλτο στα υπόψιν οταν αλλαξεις και θα με θυμηθείς. Δεν ξέρω τι διάολο έχει κανει στη συγκεκριμένη συσκευή και βγαζει τέτοια αυτονομία. 4500 μπαταρία αλλα η αυτονομία του είναι εντυπωσιακή. 10ωρα οθονη σε βαριά χρήση (το ρεκόρ μου σε πολυ ελαφρύα δεν το γραφω καν), δεν πλησιασε καν κάποιο αλλο, δεν ειναι τυχαίο που οποίος το εχει γράφει το ιδιο. Και η συσκευή ψυγειο και σφερα πάντα.

Γενικά κατι δεν πολυπαει καλα με τις ναυαρχίδες τελευταία. Κάποτε τις πλήρωνες και ηταν κορυφή σε ολα. Τώρα αυτο δεν ισχύει με την καμια.. Πιθανόν το Samsung Μ51 με την 7000 μπαταρία να κανει πλακα στο s10lite βέβαια.. :)

Ωραιότατη συσκευή, και το Μ51 φαίνεται αν και δεν τη δοκιμάσα, οι επαγγελματίες που είναι ολη μερα εξω στην αυτονομία δίνουν 90% βαση, μάλλον προς τα εκει πανε στην πραξη..

Ξερω ενα καρο επαγγελματίες με xiaomi. Αυτα περι επαγγελματικα κινητα κλπ είναι μάρκετινγκ και τίποτα αλλο.

Ντιζάιν, τι έχεις note 20 ultra τι M51, τι s10lite, σε θήκη ουδης βλεπει διαφορά, ολα ιδια είναι. (και χωρίς θήκη βασικα)..

Ουσιαστικά σε ναυαρχίδα παει οποίος θέλει οτι καλύτερο σε καμερα, ζοομ κλπ, και ειναι διατεθειμένος να το ακριβοπληρωσει πολυ αυτο ΚΑΙ να εχει μέτρια αυτονομία. Αυτη είναι η αλήθεια χωρις φοβο και πάθος..

Την διαφορά στο s10lite σε σχέση με την αυτονομία μάλλον την κάνει ο snapdragon. ;-) Γενικά συμφωνώ με την τοποθέτηση σου, well said!

 

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δεν θεωρούν πως έπρεπε να έχει παραπάνω. Η ίδια η Samsung έδινε πάντα τα note με μεγαλύτερη μπαταρία (και μέγεθος). Δεν μας είπες γιατί αυτό ξαφνικά αλλαξε.

 

....

 

Πες μου που το είδες γραμμένο αυτό ,από samsung εννοώ..

Γιατι αν μου πεις το κλασσικό πάντα το έκανε, θα σου πω ότι πάντα είχα θύρα ακουστικών και τώρα δεν έχουν. Επισης και το 8 είχε μάπα μπαταρία, τότε οι επαγγελματίες δεν είχαν ανάγκες?

Μην λέτε λοιπον ό,τι θέλατε να δείτε ως υπόσχεση που είχε δώσει η Samsung και η κάθε Samsung, είναι πραγματικά αστείο

 

 

Όσο για το s10 lite, συγγνώμη αλλά με μικρή ανάλυση οθόνης και πιο καλό σε nm επεξεργαστή από s10 plus λογικό δεν ήταν να έχει καλύτερη αυτονομία από το ήδη κορυφαίο s10 plus ? Δεν έχει και καμια χαοτική διαφορά, 1 με 2 ώρες παραπάνω με400 mha παραπάνω μπαταρία και λιγότερα έστω και λίγο nm επεξεργαστή, απλη λογική θέλει.

 

 

Και τέλος, συγκρίνετε πάλι τα παλιότερα κινητά με οθόνη στα 60 hz σε σχέση με τα νέα στα 120. Πάλι άκυρη σύγκριση

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απο το note 8 και μετα καθε χρονο ειναι σχεδον ιδιο το τι θα δουμε απ την Samsung. Δεν μπορουμε να κρινουμε ακομα το τηλεφωνο καθως μετα την πρωτη, ισως και δευτερη βδομαδα καταγραφει τα μοτιβα χρησης και βελτιωνεται η μπαταρια. Στον μηνα θα χει στρωσει καθως θα εχει κανει τις πρωτες απαραιτητες φορτισεις και γυρω στις γιορτες θα χουμε παρει σωστο software update που θα χει λυσει οτι στραβο υπηρχε απ την κυκλοφορια. Επισης με μερικες απλες ρυθμισεις βελτιωνεται η αυτονομια χωρις περιορισμους στις επιδοσεις (οπως η λειτουργια εξοικονομισης ενεργειας WiFi, για χρηστες 5 GHz μπαντας που με τον exynos ειναι λιγο πολυ προβληματικη η καταναλωση μπαταριας - η βελτιστοποιημενη λειτουργια μπαταριας με προσαρμοσμενη εξοικονομιση μπαταριας επισης βοηθαει πολυ). Το κακο ειναι οτι για να προλαβουν τις πωλησεις το ριχνουν στην αγορα νωρις χωρις ολοκληρωμενο λογισμικο (και μετα ακολουθουν τα δικαστηρια στα review). Δεν δικαιολογειται η τιμη και ο exynos η ελλειψη 120 ή εστω 90 Hz στην καλη αναλυση (ισως και το μεγεθος) και καλο ειναι να μην επιβραβευουμε τετοιες πρακτικες γιατι θα τις ξαναδουμε μπροστα μας... Edited by goldeneye
Link to comment
Share on other sites

Την διαφορά στο s10lite σε σχέση με την αυτονομία μάλλον την κάνει ο snapdragon. ;-) Γενικά συμφωνώ με την τοποθέτηση σου, well said!

 

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να πετύχει τέτοια αυτονομία καποια χρυσή τομη πιστεύω πέτυχε η σαμσουνγκ ανάμεσα σε επιδόσεις /εξηκονομηση ενέργειας, ακομα και κατα λάθος που λεει και ο φίλος montoya παραπάνω (για λαθος της σαμσουνγκ μιλαω και εγω συνέχεια :lol:) , γιατί υπάρχουν άλλα με ιδιο επεξ και μπαταρία και μικρότερη αυτονομία.

Πάντως εγω τη συγκεκριμένη συσκευή δεν την πηρα τυχαία. Γνωρίζοντας πως ακριβώς δουλεύουν οι επεξεργαστές στα κινητα (στο παρελθόν εχω φαει ωρες ατελείωτες σεταροντας kernel σε custom rom ποτε να ανεβαίνουν ποτε να κατεβαίνουν κλπ), και γνωρίζοντας τη αρχιτεκτονική εχει μεσα ο συγκεκριμένος snapdragon, πίστευα οτι ο συγκεκριμένος επεξ με amoled οθονη σαμσουνγκ με την συγκεκριμένη ανάλυση που έχει (τη θεωρω την ποιο σωστή ανάλυση, δεν θέλω μεγαλύτερη) και 4500 μπαταρία θα κανει θαύματα σε αυτονομία. Ειχα διαβάσει οτι ΘΑ βγει τετοια συσκευή ως Α90. Τελικά οταν βγηκε πηρε για Ευρώπη το όνομα s10lite και ηταν οπως ακριβώς περιμένα σε αυτονομία.

Οταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καταλαβαίνεις τι γίνεται, δε χρειάζεται να έχεις μια συσκευή για να έχεις αποψη. Ουτε σε ενα κινητο δεν έπεσα εξω σε αυτα που πίστευα σε σχεση με αυτα που ειδα οταν το πηρα. Ο exynos εχει πυρήνες μιας γένιας πισω. Οπερ σημαίνει ΕΩΣ 30% μεγαλύτερη κατανάλωση και θερμοκρασία στις ιδιες επιδόσεις αναλόγως τα σενάρια. Δεν γίνεται να μην έχει σημαντική επίδραση αυτο οτι και να λεει η σαμσουνγκ ή οποιαδήποτε αλλος. Μαγικά δεν γίνονται απλα καμουφλάρονται.

Για κάποιον που θέλει πενάκι και ταυτόχρονα την καλύτερη δυνατή καμερα δεν έχει πολλές επιλογές βέβαια. Προσωπικά αν το έπαιρνα, θα το έπαιρνα με snapdragon χωρίς εγγύηση αλλα ειναι προσωπικη επιλογή του καθενός φυσικά. Οτι κανει καθένας είναι και το σώστο με βαση τις προταιρεοτητες του.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειοψηφία στο full HD plus δουλεύει την συσκευή....επειδή βλέπω ότι πας να μειώσεις το s10 lite το οποίο έχει και soc που ζηλεύει η δική σας συσκευή...

 

sent from S10 Lite

 

Σιγά μην σου έθιξα τη γκόμενά ρε φίλε, έλεος. Ποια μείωση η αναφορά στο καλύτερο soc και στα 400 mha παραπάνω μπαταρία από το s10 plus που ήδη είχε τρομερή αυτονομία? Έλεος δηλαδή

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειοψηφία στο full HD plus δουλεύει την συσκευή....επειδή βλέπω ότι πας να μειώσεις το s10 lite το οποίο έχει και soc που ζηλεύει η δική σας συσκευή...

 

sent from S10 Lite

Είμαστε of topic, δε χρειάζεται περισσότερο σύγκριση ανάμεσα σε αυτα τα 2 κινητα που απευθύνονται σε διαφορετικες ίσως ανάγκες οπότε ας το κλείσουμε εδω :lol:

Μιας και στο τέλος καταλήγει σε διαξιφισμους και δεν έχει νόημα.

Edit.. Μέχρι να το γραψω επιβεβαίωθηκα ηδη.. :)

Peace..

Link to comment
Share on other sites

Πες μου που το είδες γραμμένο αυτό ,από samsung εννοώ..

Γιατι αν μου πεις το κλασσικό πάντα το έκανε, θα σου πω ότι πάντα είχα θύρα ακουστικών και τώρα δεν έχουν. Επισης και το 8 είχε μάπα μπαταρία, τότε οι επαγγελματίες δεν είχαν ανάγκες?

Μην λέτε λοιπον ό,τι θέλατε να δείτε ως υπόσχεση που είχε δώσει η Samsung και η κάθε Samsung, είναι πραγματικά αστείο

 

 

Όσο για το s10 lite, συγγνώμη αλλά με μικρή ανάλυση οθόνης και πιο καλό σε nm επεξεργαστή από s10 plus λογικό δεν ήταν να έχει καλύτερη αυτονομία από το ήδη κορυφαίο s10 plus ? Δεν έχει και καμια χαοτική διαφορά, 1 με 2 ώρες παραπάνω με400 mha παραπάνω μπαταρία και λιγότερα έστω και λίγο nm επεξεργαστή, απλη λογική θέλει.

 

 

Και τέλος, συγκρίνετε πάλι τα παλιότερα κινητά με οθόνη στα 60 hz σε σχέση με τα νέα στα 120. Πάλι άκυρη σύγκριση

 

Αχ βρε Νίκο. Τα ακυρώνεις όλα με άσχετο ανακάτεμα θήρας ακουστικών, ir και δεν ξέρω τι άλλο θα επιστρατεύσεις. Αντί για όλα αυτά ρίξε μια ματιά σε όλες τις σειρές της Samsung και θα καταλάβεις την κοροϊδία. Η σειρά Note ήταν ΠΆΝΤΑ η κορυφή. Τώρα, επειδή αυτό δεν είναι γραμμένο εσένα σε κάνει να αποδέχεσαι πως το s έχει για πρώτη φορά μεγαλύτερη μπαταρία (και μάλιστα αρκετα) από το note (και καλύτερο zoom βέβαια).

Οκ. Απλά κάποιοι δεν μπορούμε να το καταπιουμε......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Νίκο. Τα ακυρώνεις όλα με άσχετο ανακάτεμα θήρας ακουστικών, ir και δεν ξέρω τι άλλο θα επιστρατεύσεις. Αντί για όλα αυτά ρίξε μια ματιά σε όλες τις σειρές της Samsung και θα καταλάβεις την κοροϊδία. Η σειρά Note ήταν ΠΆΝΤΑ η κορυφή. Τώρα, επειδή αυτό δεν είναι γραμμένο εσένα σε κάνει να αποδέχεσαι πως το s έχει για πρώτη φορά μεγαλύτερη μπαταρία (και μάλιστα αρκετα) από το note (και καλύτερο zoom βέβαια).

Οκ. Απλά κάποιοι δεν μπορούμε να το καταπιουμε......

 

Ήταν πάντα κορυφή με τη σειρά 7 να τη μαζεύει με εκρήξεις, την 8 με μάπα μπαταρία, το 10 τώρα με λίγο χειρότερη από το s , που αν είχε βάλει στο s20 ίδια μπαταρία δε θα μίλαγε κανείς. Σιγά το ιστορικό.. δεν τα ακυρώνω, εσείς απλά θέλετε το τέλειο όπως και εγώ αλλά δεν κλαίγομαι ,αν μη κάνει το κρατάω αν όχι παίρνω κάτι άλλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι απαξιωτικά λέγοντας ότι έχει μικρότερη ανάλυση και για αυτό έχει καλύτερη αυτονομία λες και εσείς τις δουλεύετε στις μέγιστες δυνατές....εκεί η μπαταρία σας πάει περίπατο...επίσης σε παρακαλώ πολύ να εκφράζεσαι λίγο καλύτερα....

 

sent from S10 Lite

 

Είσαι σοβαρός αγόρι μου? Αναφέρομαι στα specs για να εξηγήσω τη διαφορά και μου λες ότι σου έθιξα τη συσκευή? Δηλαδη το s10 plus δεν το έθιξα που ειπα ότι έχει κατώτερο επεξεργαστή? Ρε σεις έλεος, ναρκωτικά παίρνετε? Για κινητά μιλάμε και specs και σας τα έθιξα? Έλεος

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...