Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον οχι

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με esim/ sim λειτουργεί σαν δικαρτο ή όχι?
Σύμφωνα με τη Google κανονικά λειτουργεί ως dual sim με μια φυσική και μια esim.09c6e59e6abb395d2a373ad82a99f76d.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτονομία βγάζω 6 - 8 ώρες ανοιχτή οθόνη με 20 -25 ώρες εκτός φόρτισης. Browsing, messaging apps, πολύ bluetooth streaming, καθόλου παιχνίδια, mixed 4g-wifi.

 

Τώρα στο lockdown έχω κάθε μέρα 8+ ώρες ανοιχτή οθόνη. Λογικό, αφού είμαι σε wifi κ δεν μετακινουμαι για τρέχουν τα gservices να με tracαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πρόβλημα είναι ήδη εδώ. Δεν εμφανίζει την επιλογή για volte/wifi calling για να ενεργοποιηθεί. Προφανώς με την ίδια sim στο προηγούμενο τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά. Αναμονή στην vodafone γιατί μάλλον πρέπει να ενεργοποιήσει την συσκευή από την πλευρά τους από ότι διαβάζω στο internet.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση. Για αυτό θα ήθελα μια απάντηση από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει σαν δικαρτο
Όχι δεν λειτουργεί σαν dual active, αν αυτό ρωτάς. Dual standby είναι. Μιλάς στην Sim 1 και η Sim 2 είναι σαν κλειστή. Δηλαδή λαμβάνεις μετά μήνυμα ότι είχες κλήση εάν κάποιος σε έπαιρνε τηλέφωνο όσο μιλούσες στην Sim 1.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο πρόβλημα είναι ήδη εδώ. Δεν εμφανίζει την επιλογή για volte/wifi calling για να ενεργοποιηθεί. Προφανώς με την ίδια sim στο προηγούμενο τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά. Αναμονή στην vodafone γιατί μάλλον πρέπει να ενεργοποιήσει την συσκευή από την πλευρά τους από ότι διαβάζω στο internet.
Pixel και volte/vowifi δεν παίζει στην Ελλάδα. Η Vodafone θα σε παροτρύνει να τα δουλέψεις με την εφαρμογή τους, εφόσον η συσκευή δεν υποστηρίζεται από τους παρόχους.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Dual standby μια χαρα ειναι. Απλα με μπερδεψαν καποια review που λεγαν οτι μπορεις να ορισεις τη μία sim για κλήσεις και την αλλη για data.(σαν να εννοούσαν οτι δε μπορεις να τα έχεις ταυτόχρονα και τα δυο για καθε sim)
Link to comment
Share on other sites

Dual standby μια χαρα ειναι. Απλα με μπερδεψαν καποια review που λεγαν οτι μπορεις να ορισεις τη μία sim για κλήσεις και την αλλη για data.(σαν να εννοούσαν οτι δε μπορεις να τα έχεις ταυτόχρονα και τα δυο για καθε sim)

 

Την έχω ενεργοποιήσει σε Pixel 4 XL. Θεωρώ ότι με τον ίδιο τρόπο θα το ενεργοποιήσεις και στο Pixel 4a!

Εγώ ήμουν πελάτης σε καρτοκινητό what's up. Μπήκα σ' ένα κατάστημα Γερμανός και ζήτησα αντικατάσταση της απλής SIM σε eSIM. Σε βρίσκει στο πληροφοριακό σύστημα της Cosmote και το μόνο που κάνει είναι να αλλάξει έναν serial number που έχει εκτυπωμένο πάνω ο φάκελος της eSIM.

Σε ρωτάει σε τι κινητό θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Επειδή το site της Cosmote δεν αναφέρει πουθενά τα Pixel 4a, και για να μην πέσω σε κανέναν "περίεργο" του είπα σε iphone!!! Σου ζητάει και το email σου, για να σου έρθει το QR Code και σε ηλεκτρονική μορφή, εκτός από αυτό που υπάρχει εκτυπωμένο στον φάκελο. Τους 3 πρώτους μήνες η αλλαγή γινόταν χωρίς κόστος, τώρα θέλει 9,90€.

Ενεργοποίησα χωρίς κανένα θέμα την eSIM της Cosmote στο Pixel 4 XL. Σκανάρεις το QR code και σε δευτερόλεπτα συνδέεσαι στο δίκτυο της Cosmote. Προϋπόθεση να είσαι συνδεδεμένος σε WiFi όταν θα σκανάρεις το QR Code.

Εδώ και 12 μήνες δουλεύει απροβλημάτιστα σε συνδυασμό μια φυσική SIM της Wind.

 

Έχω τη φυσική SIM της WIND για ομιλία/sms και την eSIM της Cosmote για Data! Δουλεύουν ταυτόχρονα...

Τα Data μπορείς να τα έχεις σε μία από τις δύο.

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάει σε τι κινητό θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Επειδή το site της Cosmote δεν αναφέρει πουθενά τα Pixel 4a, και για να μην πέσω σε κανέναν "περίεργο" του είπα σε iphone!!!

 

Χαχαχα

ωραίος! Πολύτιμη πληροφορία αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα

ωραίος! Πολύτιμη πληροφορία αυτή!

 

Εννοείται... Κάποιοι "έφαγαν" πόρτα με συσκευές Pixel, γιατί δεν "ανήκουν" στις υποστηριζόμενες συσκευές!:ninja:

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται... Κάποιοι "έφαγαν" πόρτα με συσκευές Pixel, γιατί δεν "ανήκουν" στις υποστηριζόμενες συσκευές!:ninja:
Εμένα στο κατάστημα Πειραιά που έκανα την ίδια διαδικασία, από φυσική Sim δηλαδή σε E Sim, δεν με ρώτησαν καν για ποια συσκευή την θέλω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Spigen Tough Armor (απο αμαζον)

αυτην πηρα εγω, ηθελα κατι σκληρο να τυλιγει το κινητο και βολευει και το σταντακι, οχι τρομερα αλλα βολευει

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα πήρα τη Ringke Fusion και είναι αρκετά στιβαρή (έχω 2 μικρά παιδιά οπότε πτώσεις παίζουν), είναι σύμφωνη και με το military grade drop test standard. Τζαμάκι δεν βρήκα και για να μην το έχω σκέτο πήρα μια μεμβράνη με nano hydrogel. Πρώτη φορά παίρνω τέτοιο, μια χαρά είναι από όσο φαίνεται και μπαίνει πολύ εύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το περιμένω από γνωστό στη Γερμανία.

Μου το έχει στείλει στις 4-11 αλλά όχι συστημένο.

Υπάρχει περίπτωση να χαθεί το δέμα, να μην έρθει ποτέ, να το κλέψουν η κάτι άλλο;;

Ο αριθμός που έχει επάνω σαν tracking number λέει 5-11 ότι πέρασε/ήταν εκεί ( deutsche post)

Συγνώμη για το οφ τοπικ

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το περιμένω από γνωστό στη Γερμανία.

 

Μου το έχει στείλει στις 4-11 αλλά όχι συστημένο.

 

Υπάρχει περίπτωση να χαθεί το δέμα, να μην έρθει ποτέ, να το κλέψουν η κάτι άλλο;;

 

Ο αριθμός που έχει επάνω σαν tracking number λέει 5-11 ότι πέρασε/ήταν εκεί ( deutsche post)

 

Συγνώμη για το οφ τοπικ

Σου έστειλαν ολόκληρο κινητό και δεν έβαλαν συστημένο για να έχεις τρακινγκ?? Τι να πω βρε παιδιά, δίνετε τόσα χρήματα για ένα κινητό και τσιγκουνευεστε τα 5€? Τώρα αναγκαστικά στα σκοτάδια και κάνε το σταυρό σου μην στο φάει κανένα λαμόγιο.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το λαμόγιο δεν θα ξέρει ότι είναι κινητό εκεί μέσα. Υποθέτω θα είναι καλυμμένη η συσκευή χωρίς στοιχεία του περιεχομένου. Κατά τ'αλλά έχει δίκιο ο Θάνος ότι 10-15 ευρώ παρά πάνω για τα 340 ευρώ κινητό αξίζουν. Οι πιθανότητες είναι ελάχιστες να συμβεί κάτι κακό. Απλά με απλό ταχυδρομείο αργούν περισσότερο δέματα
Link to comment
Share on other sites

Ναι τι να πω και εγώ μόλις μου το είπαν τρελάθηκα!

8 έως 10 ημέρες τον είπαν ότι θα κάνει.

Έχει τα στοιχεία μου επάνω

Ελπίζω να μην γίνει τίποτα κακό και να έρθει

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό από Γερμανία μου το στείλανε με dhl αλλά όχι express, σε 5 μέρες εδώ ήταν με tracking number.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρατε την αναβάθμιση στην κάμερα; Έβαλε και το 2x στην φώτο και άλλαξε και το μενού!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα, όλα καλά! Κάνω τις ενημερώσεις

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Πήρατε την αναβάθμιση στην κάμερα; Έβαλε και το 2x στην φώτο και άλλαξε και το μενού!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Εχουν αφαιρέσει τα Playground AR stickers ξεκινώντας από το Pixel 4a από ότι διαβάζω..

Πήρα και εγώ την αναβάθμιση

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι γιατί σκέφτομαι και εγώ να το αποκτήσω.

 

Δεν σας ενοχλεί που δεν υποστηρίζει VOLTE στην Ελλάδα; Χωρίς VOLTE όταν πραγματοποιούμε κλήσεις γυρνάει στο 3G και έτσι δεν έχουμε HD call και δεν μπορούμε ταυτόχρονα να είμαστε στο ίντερνετ.

 

Εμένα με προβληματίζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...